Oostelijk deel Rijnstreek moet handen in elkaar slaan Kees de Koning opnieuw winnaar ronde Leimuidè Lintbebouwing Oude Wetering dreigt verloren te gaan £cicLe@ou*a/ ZOMERSLOTFEESTBIJSPLOTSZ j Economische claim op Rijnstreek uniek ZIEKENHUIS ANTONIUSHOVE WAAKZAAM OVER CENTRUMFUNCTIE Rijnsaterwoude sl: school De Torenv; een correspondent! LEIDEN OMGEVING £6idóc6ou/icMit VRIJDAG 20 JUNI DODENHERDENKING ALKEMADE TOCH WEER OFFICIEEL ALKEMADE De jaarlijkse doden herdenking in Alkemade krijgt vol gend jaar weer een officieel karakter. Hiertoe hebben burgemeester en wet houders van Alkemade besloten nadat hen tal van negatieve reakties hadden bereikt over de gang van zaken tijdens de dodenherdenking dit jaar. Zoals be kend waren toen ruim tachtig mensen naar het Monument voor de Gevalle nen naast het gemeentehuis gekomen om de doden te herdenken. Vergeefs wachtten zij op de komst van een ge meentelijke vertegenwoordiger. Het college wil gebruik maken van aanbie dingen van diverse particulieren om de organisatie voortaan op zich te nemen. Opnieuw wielrennen in Zoeterwoude-Dorp ZOETERWOUDE Het ene Zoeter- woudse wielerfestijn is nog niet achter de rug of het volgende dient zich al weer aan. Morgenavond wordt de vier de in de serie knakenraces gehouden, terwijl zondag 29 juni de traditionele ploegentijdrit op het programma staat. Wat deze ploegen wedstrijd betreft is het de bedoeling dat teams van 5 ren ners (waarvan er drie in Zoeterwoude moeten wonen) zich melden bij Peter Berg, Noord Aa 2a. Tevens dient elk team één begeleider aan te wijzen die de organisatie terzijde kan staan. Start en finish van die race zijn ter hoogte van Don Bosco en de af te leggen af stand is 43,5 kilometer. Nieuwe bestemming voör Leidschendamse kleuterscholen LEIDSCHENDAM De voormalige kleuter school De Bloemenheuvel aan de Burgemeester Sweenslaan in Leidschendam wordt in gebruik gegeven aan de Stichting Gereformeerd Jeugd verband en de Stichting Gymnova-raad. In de eveneens niet meer in gebruik zijnde kleuter school De Hummelhof aan Kastelenring in Dui venvoorde zal de Stichting Kindercentra Leid schendam ruimte krijgen voor een peuterspeel- groep. Voor de ingebruikname van beide scho len zijn verbouwingen en het splitsen van ener gievoorzieningen nodig. In totaal worden de kosten geraamd op 221.000 gulden. Omwonenden aan de Burgemeester Keijzerlaan hebben bezwaar gemaakt tegen te verwachten overlast. Geluidwerende voorzieningen zullen die volgens B en W zoveel mogelijk beperken. Heroïne in cola ZWAMMERDAM Een 15-jarig meisje uit Bodegraven heeft naar nu pas is gebleken op 8 juni een hoeveelheid heroïne bin nengekregen via een glas cola. Het meisje werd onwel na het drinken van de frisdrank in sociëteit De Spider in Zwammerdam. Later raakte zij zelfs bewusteloos. Na doktersbehandeling zijn urine monsters genomen die naar het ge rechtelijk laboratorium in Rijswijk zijn gezonden. Uit onderzoek is nu gebleken dat er heroïne in de cola was gedaan. Het is nog niet be kend wie de dader is. Het meisje is inmiddels nog niet hersteld. Zij ligt thuis op bed en heeft last van dui zeligheid. De politie stelt een on derzoek in. ROELOFARENDS- VEEN Jongeren- sociëteit Splotsz houdt zaterdag 12 juli voor het negen de achtereenvolgen de jaar een Zomers- lotfeest. Dit keer wordt het feest ex tra feestelijk aange pakt, omdat het Jongerencentrum tevens haar vijftien jarig bestaan viert. De muzikale omlij sting is, volgens de organisatoren, met zorg uitgezocht. Als eerste geeft de plaatselijke formatie „Kwijl" acte de pré- sence. Om ongeveer 21.00 uur spelen de vier bandleden de eerste swingende moderne klanken. „Kwijl" heeft al verschillende suc cesvolle optredens in de regio achter de rug. Als tweede act ver schijnen de „World War Rockers" op het buitenpodium. Deze viermansfor matie speelt stevige, eerlijke rock, waar invloeden als wave, punk en trash niet aan voorbij zijn ge gaan. Als afsluiting verschijnt „Spasmo- dique" op het bin- nenpodium. De or ganisatoren om schrijven „Spasmo- dique" als een „dy namische energieke act, muziek als een fysieke uitputtings slag". Van „Spasmo- dique" is onlangs een mini-elpee uit gekomen, die in de komende tij radio zal gepromoot, j merslotfeestj (vóór SplotsH kruispunt li straat/ 1 Alkemadela; vanaf 20.^ open. TL kaarten kosj tientje. In verkoop bij zon" slechts Nadere inli( bij: Henry boom tel. 4096. TOEKOMSTPERSPECTIEVEN AANWEZIG RIJNSTREEK De eco nomische ontwikkeling van de oostelijke Rijn streek kan alleen bij een blijvende samenwerking weer goed op gang wor den gebracht. Die conclu sie valt te lezen in het eindrapport van het regio naal-economische onder- zoeks- en adviesproject over dit gebied. „Het slechtste dat de economi sche ontwikkeling van de oostelijke Rijnstreek nu kan overkomen, is het uit eenvallen van die samen werking, waarbij elke in stantie weer zijn eigen weg gaat en op eigen gele genheid 'krenten in de pap' zoekt", zo stelden de onderzoekers gisteren bij de presentatie van de stu die. De economische ontwikkeling in het oosten van de Rijn streek stagneert na de econo mische depressie. Nationaal gezier. is er sprake van een op leving de Rijnstreek-Oost blijft duidelijk achter bij die ontwikkeling. En dat terwijl het gebied, zo wordt geconsta teerd, voldoende mogelijkhe den en toekomstkansen heeft. De ligging, centraal in de Randstad met Schiphol in de buurt is gunstig, de arbeids markt is overwegend goed, er bestaat een aantrekkelijk en gevarieerd huizenaanbod en er zijn voldoende bedrijfsterrei nen. Maar er zijn ook duidelij ke minpunten. De ontsluiting van het gebied is een pro bleem: de oost-westverbinding via rijksweg 11. de secundaire weg 7 en de Leimuiderbrug zijn knelpunten. De onderzoe kers stellen zelfs dat ze het verkeer van en naar de Rijn streek-Oost frustreren en ver lammend werken op de econo mische ontwikkeling. Aan de oplossing van deze knelpunten wordt overigens gewerkt, maar het verdient aanbeveling om hier de vaart in te houden. De bereikbaarheid en de in frastructuur van het gebied moeten worden verbeterd ten behoeve van het produktiemi- lieu en de kansrijke toeristi sche ontwikkelingsmogelijk heden. Wat dit laatste betreft zou de waterrijke oostelijke Rijnstreek de concurrentie met Friesland zelfs aankun- LEIDEN „Het is uniek dat er voor het eerst een economi sche claim wordt gelegd op de Rijnstreek", aldus drs. A. Berkhout, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland gisteren bij de presentatie van de eindrapportage van het regionaal-economisch onderzoeks- en adviesproject Rijnstreek-Oost. De overeenstemming over een gezamenlijke aanpak van de problemen in de oostelijke Rijnstreek tussen gemeenten, provincie en Kamer werd door de secretaris van de Kamer van Koophandel als bijzon der positief gezien. inmiddels is ook al begonnen met voorbereiding van de uit voering van de aanbevelingen die in het rapport worden ge daan. De Kamer heeft een Exportsociëteit Rijnstreek opge richt om de samenwerking tussen de bedrijven te bevorde ren, een commissie onderwijs in het leven geroepen om de relatie tussen onderwijs en bedrijfsleven te verbeteren en ook een geautomatiseerd bedrijfsterreinen register vrijwel gereed. Getracht is om alle belanghebbenden bij het onderzoek te betrekken. Zo werden ongeveer 150 bedrijven geïnterviewd over hun wensen en verlangens. „We hebben meer inzicht gekregen in de economie en kunnen met zijn allen met een klussenlijst aan de slag", aldus de heer Berkhout. Ook door de provinciale vertegenwoordigers werd het onderzoekspro ject bijzonder gewaardeerd. De provincie heeft meer begrip gekregen voor de bedrijven en zal trachten betere voor waarden voor het bedrijfsleven te scheppen. Het streekplan Zuid-Holland-Oost zal worden bijgesteld naar aanleiding van de resultaten van het onderzoek. Bij de gemeenten be stond veel bereidheid om gezamenlijk problemen aan te pakken en bijvoorbeeld ook elkaar te helpen om bedrijven aan te trekken. Het onderzoek werd uitgevoerd door bureau Frons uit Amersfoort en het Economisch-Technologisch In stituut voor Zuid-Holland, heeft ongeveer een jaar in beslag genomen en 150.000 gulden gekost. nen, zo wordt gesteld. De streek moet dan wel op een goede manier worden gepro moot. Dat laatste is overigens ook van belang ten aanzien van het aantrekken van be drijven. De onderzoekers hebben een actieprogramma opgesteld dat de Rijnstreek-Oost weer in gunstiger economisch vaarwa ter zou kunnen brengen. Voor wat betreft de huisvesting van bedrijven kan worden opge merkt dat tegenover een zeer verschillende vraag naar be drijfsruimte een minder geva rieerd en minder duidelijk aanbod staat. Gemeenten zou den hun beleid op dit punt be ter op elkaar moeten afstem men. In Alphen zouden meer kantoren moeten komen, met name voor de dienstverlenen de bedrijven. Ridderveld, Kerk en Zanen (met uitste kende mogelijkheden bij het NS-station) en de Castellum-as (direct aansluitend op het win kelcentrum) worden als de meest veelbelovende plaatsen genoemd. In Hazerswoude zou een han dels- en informatiecentrum voor de sierteelt moeten ko men. In het algemeen geldt voor het gebied dat de relatie onderwijs-bedrijfsleven moet worden versterkt en dat de ar beidsbemiddeling meer op de eisen van het bedrijfsleven moet zijn afgestemd. Het toeristisch produkt toont volgens de makers van het rapport tekenen van verval. De waterrecreatie verliest aan betekenis, maar ook is het zo dat andere regio's hun markt aandeel hebben vergroot. Een aantal knelpunten moet wor den opgelost. Versterking van het watersportgebeuren op de noordelijke Plassen kan wor den bereikt door onder meer verbetering van de verbindin gen en de toegankelijkheid van het gebied, en meer voor zieningen voor de waterspor ters te creëren. In Alphen zou den de toeristen ook bij slecht weer terecht moeten kunnen. De omlegging van de Oude Rijn, overigens een zeer kost baar project waarvoor voorlo pig geen geld is, zou de recrea tie een enorme impuls geven, en verder ook de verkeersaf wikkeling in de gemeente be vorderen. In Nieuwkoop zou de stille land-, oever- en wa terrecreatie alle ruimte moe ten krijgen. Een goed toeris tisch produkt laat zich in bin nen- en buitenland beter ver kopen, zo wordt gesteld, maar dat moet dan wel in samen werking, tussen de VVV's bij voorbeeld, gebeuren. Ten aanzien van verbetering van de infrastructuur wordt nog gewezen op een betere ontsluiting van het industrie terrein de Hoogewaard in Koudekerk en een tweede brug in die plaats. Probleem is ook hier de financiering. De onsluiting van de streek naar het oosten, die momenteel via gebrekkige provinciale wegen verloopt, is verder van groot belang voor de bedrijven in Nieuwkoop en Nieuw veen en de toeristische ontwikkeling. Ten aanzien van de voorzie ningen ter plaatse is een beter overleg op zijn plaats, stellen de onderzoekers. Het IGOR zou kunnen zorgdragen voor een beter beleid ten aanzien van weekmarkten, vent- en standplaatsvergunningen. De kleine kernen, die vaak wei nig voorzieningen hebben, zouden bediend kunnen wor den door een mobiel voorzie ningencentrum. Dat moet dan wel in overleg met de kleine ondernemers in die plaatsen gebeuren. De renners zijn „weggebeld" door burgemeester Boelen. LEIMUIDEN De start van de wielerronde om het kampi oenschap van Leimuiden in het kader van de Zomerfees ten. was gisteravond een kwartier later dan gepland. Nummer 28 besloot op het laatste moment deel te nemen, maar moest nog naar huis om zich te verkleden. Het parkoers door Leimuiden was 840 meter lang, in totaal moesten 65 rondes worden verreden. Vóór burgemeester M. J.J.M. Boelen de bel luidde, wees hij streng eerst alle ren ners achter de startlijn. Het werd trappelen op de trappers, want sommige deelnemers hadden ook al niet kunnen stoppen na een oefenronde, zo dat het hele peloton nog een extra rondje draaide. Onder veel belangstelling van het pu bliek werd om kwart over ze ven dan echt gestart. Een kop groep van 8 man finishte ten slotte in één uur en dertig mi nuten, dus een gemiddelde snelheid van 35 kilometer per uur. De jongste deelnemer was Fred Karemaker, 15? al na twee rondes vi lag. maar dapper de hield. Bijna traditioneel w/l de Koning uit Li kampioen, op de twéé Ronald van Wieringa enige jaren aan de to" wielerronde. Jan van" was de eerste uit 1 woude die de finish p De Ehbo hoefde niet te komen, geen enkeï tij heeft zich voorged? GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER F1LMS.MUZIEK THEATER. PECREATIEEX POSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA HISTORISCHE VERENIGING STIMULEERT ONDERHOUD WAARDEVOLLE HUIZEN ALKEMADE Eigena ren van waardevolle oude huizen moeten een finan ciële bijdrage krijgen om hen te stimuleren hun ei gendommen in goede staat te houden. De stich ting „Oud Alkemade" be pleit dit in een brief aan het gemeentebestuur van Alkemade. Een en ander moet gestalte krijgen in een gemeentelijke monu mentenverordening. „Er moet voorkomen worden dat projectontwikkelaars en aannemers door hen opge kochte waardevolle panden ongelimiteerd kunnen slopen en de hierdoor ontstane kale plekken opvullen met karak terloze nieuwbouw", aldus mevrouw M. H. Olijerhoek- Bouwmeester namens de werkgroep Oude Gebouwen van de Historische Vereni ging Oud Alkemade. Me vrouw Olijerhoek pleit voor duidelijke voorlichting aan bewoners en eigenaren van beeldbepalende panden, waardoor het bewustwor dingsproces inzake het waar devolle karakter „van de pan den op gang kan worden ge bracht. De karakteristieke lintbebouwing van Oude Wetering. Vorig jaar heeft de histori sche vereniging ook ge vraagd om een gemeentelijke monumentenverordening. Toen antwoordde het college een dergelijke verordening niet nodig te vinden, omdat de Wet op de Stads- en Dorpsvernieuwing op korte termijn in werking zou tre den. In deze wet zouden, door het college aangemerk te, beeldbepalende en karak teristieke gebouwen een be paalde bescherming genie ten. De historische vereni ging is er evenwel de laatste tijd op attent gemaakt dat er vergevorderde sloopplannen bestaan voor diverse panden in Oude Wetering. Het gaat hierbij om Veerstraat 1 en Kerkstraat 14, 33 en 79. Al deze bouwwerken zijn opge nomen op de lijst van beeld bepalende panden behorende bij het nieuwe bestemmings plan voor Oude Wetering. De Historische Vereniging vraagt zich dan ook af wat het voor zin heeft een derge lijke lijst in een gemeentelij ke verordening op te nemen als deze bij het verlenen van bouwvergunningen totaal wordt genegeerd. „Omdat een sloopvergunning niet nodig is, biedt de ge noemde lijst derhalve geen enkele garantie 'tot het be houd van waardevolle objec ten", concludeert de histori sche vereniging. Indien de desbetreffende panden wor den gesloopt, dreigt het spe cifieke karakter de lintbe bouwing van Oude Wete ring geheel verloren te gaan". De vereniging verzoekt het gemeentebestuur dringend om sloop van de betrokken panden te verbieden en met de aannemers de mogelijkhe den van restauratie te bekij ken. Uitbreiding riolering Woubrugge WOUBRUGGE In het kader van de zorg voor het mi lieu, meer nog de zorg voor het oppervlaktewater, dat deze gemeente zo rijkelijk omringt, gaat Woubrugge voort met het aanbrengen van rioleringen. Sinds 1981 heeft Woubrugge ruim 8,5 miljoen aan de aan leg van rioleringen uitgegeven. Gisteravond spraken de leden van de commissie Financiën over de verdere uit breiding van het rioleringsnet. Het Weteringpad en de A. de Graaflaan zijn nu aan de beurt. De kosten bedragen 193.000 gulden. Dat geeft een jaarlijkse last op de ge meentebegroting van 16.000 gulden. Rijkssubsidies leve ren echter ongeveer 6000 gulden op, zodat voor Wou brugge tien mille per jaar over blijft. Daar hadden de aanwezige raadsleden geen moeite mee. Doet Woubrugge al het mogelijke om het oppervlaktewater te ontzien, de inspanningen van het Hoogheemraadschap Rijnland hou den daar geen gelijke tred mee. Nu reeds kan de water zuivering in Woubrugge het aangeboden vervuilde water niet aan. Het loopt niet of nauwelijks gereinigd de Ou- dendijkse Polder in. Reden tot grote zorg van de Wou- brugse raad. LEIDSCHENDAM „Wij moeten absoluut waakzaam blijven ten op zichte van onze centrum functie". Deze uitspraak van vrouwenarts F.S.K. Scholl van het ziekenhuis Sint Antoniushove te Leidschendam, vastgelegd in het jaarverslag over 1983 blijven, aldus het verslag over het afgelopen jaar, onverminderd van kracht voor de toekomst. Het bestuur stelt dat de centrumfunctie overdui delijk wordt bewezen door de cijfers over de herkomst van de opgeno men patiënten. Het grootste gedeelte van de 9518 patiënten was in 1985 af komstig uit Zoetermeer, name lijk 38,5 oftewel 3665 patiën ten. Daarna volgde Leidschen dam met 1940 patiënten ge volgd door Voorburg (1816), Den Haag (1439), Voorschoten (233) en Wassenaar (109). Het aantal opgenomen patiënten daalde vorig jaar in Leid schendam met 450 (4,5%), het aantal dagbehandelingen steeg evenwel met circa 350. De bedbezetting kwam voor het eerst sinds jaren tot iets onder de 90%, maar dat is volgens het ziekenhuisbestuur nog steeds zeer hoog ten opzichte van het landelijk gemiddelde van 78,5%. Het aantal bezoeken aan de polikliniek steeg tot circa 121.500. Volgens een besluit van de staatssecretaris van WVC zal de beddencapaciteit van Antoniushove per januari volgend jaar tot 280, een ver mindering van 56 bedden, worden teruggebracht. Het be stuur heeft hiertegen bij de Raad van State beroep aange tekend omdat de beddenver- mindering aiet past in de cen trumfunctie. Het bestuur blijft bereid tot een samenwerkings verband in de Vlietstreek. In het jaarverslag wordt verder opgemerkt dat de bouw van het ziekenhuis in Zoetermeer, waartoe vorig jaar goedkeu ring werd verleend, belangrij ke gevolgen voor Antoniusho ve kan nebben. Bij de over eenstemming eind vorig jaar tussen de Stichting Bethlehem en de Stichting Algemeen Zie kenhuis Zoetermeer is tevens afgesproken dat voor die spe cialismen die niet in Zoeter meer zullen zijn vertegen woordigd Antoniushove, in de vorm van consulentschappen, de helpende hand zal bieden. Leimuiden gevraagd openbare school te sti I t RIJNSATERWOUDE De gemeenteraad van Rijnsa .heeft gisteravond besloten de openbare school De Torei 1 augustus '87 op te heffen. Inmiddels heeft het college! W aan buurgemeente Leimuiden verzocht de mogelij bezien om in Leimuiden een openbare school te sticn mende maandag zal de commissie Financiën en Ondei over deze vraag buigen, waarna de gemeenteraad van den in een extra vergadering op donderdag 26 juni kan overgaan tot de intrekking van het recentelijk gen sluit om géén openbare basisschool in de komende ja| nemen. De beslissing van de gemeenteraad Rijnsa' maakt een eind aan de onzekere positie van De Torer\ maar weinig leerlingen telt uit deze gemeente en is gehf een gebouw dat in zeer slechte staat verkeert. Ten beh De Torenvalk is voor het komende schooljaar nog ee; verleend van 450 gulden voor de aanschaf van het 1^ lenpakket Engels, omdat dit vanaf 1 augustus een verpj wordt op de basisscholen. Zonder discussie gingen de raadsleden akkoord met van vier garages onder één puntdak aan de noordzijd parkeerplaats nabij jachthaven 't Venegat. Naar aanlel de vaststelling van een meerjarenprogramma voor de rt van monumenten bleek dat de hoognodige opknapbeuj Woudse Dom (eigenaar Nederlands Hervormde kerk) ren, die eigendom is van de gemeente, zeker nog moet tot de jaren negentig. Het kerkbestuur zal 20 procent m dragen aan de totale kosten van 600.000, maar de R diepot die 480.000 moet leveren, is leeg. Het college een gelijktijdige restauratie van kerk en toren, maar z; eerder beginnen met de toren, want daar is reeds voor gereserveerd. Totale kosten hiervan bedragen (ADVERTENTIE) zoekt in de Rijnstreek voor de gemeente KOUDEKERK AAN DEN JUJN 1 De correspondent(e) zal op free-lancebasis zorg dragen1 nieuwsvoorziening van de gemeente. Na een inwerkpenode van enkele maanden wordt verv! de gegadigde zelfstandig kan opereren. Uiteraard in ové de redactie in Leiden. De correspondent(e) zal zich vooral bezighouden meti verwerken van gemeentelijk nieuws, het bijwonen van vergaderingen van de gemeenteraad en gemeentelijke I commissies, alsmede de vergaderingen van andere plaj organisaties. 1 Journalistieke ervaring is niet vereist, een vlotte pen i uiteraard wel een plezierige bijkomstigheid. De werkzai worden goed gehonoreerd. Gegadigden kunnen informatie inwinnen bij chef-reda' Buijteweg of chef-regioredactie K. van Herpen, tel. 071! Schriftelijke reacties sturen naar Leidse Courant, Post' 2300 AA Leiden.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 14