Aasgier velt Denen Demasqué Fernandez SPANJE VIERT UITBUNDIG FEEST ËcidaeSowuwt DONDERDAG 19 JUNI 1986 PAGINA 9 UNDIAL '86 Butragueno topschutter MEXICO-STAD Na zijn vier doelpunten tegen Denemarken heeft de Spanjaard Emilio Butra gueno zich naast Gary Lineker op de eerste plaats van de topscorers- lijst van het WK voetbal gene steld. Lineker maakte gisteren twee doelpunten tegen Paraguay. Na de wedstrijden van gisteren ziet de top van de scorerslijst er als volgt uit: 1. Lineker (Eng), Butragueno (Spa) 5. 3. Altobelli (Ita), Belanov (Sov), Careca (Bra) en Elkjaer-Larsen (Den), 4. 7. Valdano (Arg), Jesper Olsen (Den) 3. Lineker maakt 1300e doelpunt WK-historie MEXICO-STAD De Engelse voetballer Gary Lineker maakte gisteren met zijn tweede treffer tegen Paraguay het der tienhonderdste doelpunt uit de geschiede nis van het wereldkampioenschap voet bal. Zesenvijftig jaar geleden, in 1930, kwam de eerste treffer van de voet van de Amerikaan McGhee in de wedstrijd te gen België. Rob Rensenbrink zorgde in 1978, tijdens het wereldkampioenschap in Argentinië, voor de duizendste treffer. In het met 3-2 verloren duel tegen Schot land, maakte hij de openingstreffer. In het dertiende toernooi om de wereldtitel kwam de Fransman Papin op de tweede dag, bij de 1-0 tegen Canada, aan het twaalfhonderdste doelpunt uit de historie. MADRID Tienduizenden dolenthousiaste Spanjaarden hebben in de vroege ochtenduren van vandaag met uitgelaten vreugdefeesten in steden als Madrid, Barcelona en Valencia de spectaculaire overwinning van 5-1 gevierd, die de Spaanse nationale ploeg op Denemarken heeft behaald. Alleen al in Madrid waren rond drie uur vanochtend meer dan 20.000 mensen op de been. Het verzamelpunt in de Spaanse hoofdstad was de wereldberoemde fontein Cibeles, in het cen trum van de stad. De uitgelaten fans kwamen van alle uithoeken van de stad luid claxonerend naar de verzamelplaats. De auto's werden mid den op straat geparkeerd en de bestuurders stort ten zich vervolgens doldriest in het vreugdefeest. Het verkeer liep volkomen vast. Op de Paseo de Castellana, de belangrijkste verkeersader van de stad, stond een file van meer dan een halve kilo meter lengte. De algemene euforie werd vanochtend natuur lijk ook gedeeld door de voltallige Spaanse pers. „Spanje heeft een huzarenstuk opgevoerd. Ne gentig minuten waren voldoende om elf gedood verfde verliezers om te toveren tot nationale hel den", zo schrijft bijvoorbeeld El Periodico, een belangrijke ochtendkrant in Catalonië. „De hele wereldpers weet nu eindelijk dat onze tweede plaats bij het Europese kampioenschap in 1984 geen toeval is geweest.... Na de vertoning van deze nacht kunnen we alleen maar spreken van het „wonder van Munoz". Hij heeft de beste ploeg gevormd van de laatste tientallen jaren. Het is een ploeg die na vandaag onbetwist een van de grootste favorieten is voor de eind winst in Mexico", zo verzekert in dezelfde uitgelaten sfeer „Sport", een van de vele voetbalkranten, die er iedere dag weer in Spanje worden gepubli ceerd. „We hebben fantastisch gespeeld", zo klonk het onmiddellijk na afloop van de partij door de luidsprekers van het Spaanse radiostation Ante- na 3. De stem was van niemand minder dan ko ning Juan Carlos die in een gesprek met de sportjournalist van het radiostation maar liefst tien minuten lang de lofzang stak op de presta ties van de nationale ploeg: „We hebben godde lijk gespeeld. We moeten er nu voor zorgen dat we rustig blijven en dat we niet op onze lauwe ren gaan rusten", aldus de uitgelaten Spaanse vorst. ■trek Bearzot \oach van Italë, En zo {zot. zal waarschijn- zijn huidige taak peggen en in een an- i functie in dienst tre- I van de Italiaanse halbond. Hij maakte ia de nederlaag tegen ikrijk bekend. radona kritisch Argentijn Ma radon a iade als oorzaak van binst van Frankrijk talië de zwakke pres- van de wereldkam- Hr „Frankrijk moet pi Brazilië uit een an- M vaatje tappen, want yeeft hét team niet angst ingeboezemd", zelf in Italië voetbal- je Maradona gelooft Cr niet, dat deze ne- bag de speelstijl van \zzuri zal doen ver- iren. \okaans cadeau a tenks de uitschake lvan het Marokkaan- jfam hebben de spe- 34 een beloning gekre- 19 van koning Hassan le mogen tot na de fi- J op zijn kosten in jco blijven. Aanval- i Bouderbala gelooft a dat het succesvolle %c/en eenmalig zal ]]Hij verwacht de op- \van een semi-prof- petitie, zodat jonge 3if en zich goed kun- 1'ontplooien fs gisteren is Gary vker Engels record- Hter. Nog nooit scoor den Engelsman meer vier doelpunten in pindronden om het eld kampioenschap. J drietal spelers, Bob- 1;^CharltonHurst en it, scoorde viermaal. $66 speelde dit trio in 3iteam, dat in eigen de wereldtitel be- ntord Peeper van Brazilië, s, kan in de kwart- tegen Frankrijk record van de En- man Gordon Banks te teren. Carlos is nu lelijk al 360 minuten gepasseerd, hetgeen kent dat hij nog 79 uten van dat record erwijderd. ~iirect pof Nederlander gena- liseerde Hongaarse fier Zalai, kan dank yfe successen van Ma- so weer in zijn ge- rteland aan de slag. _js nu trainer van het Uokkaanse Ken i tra, if vier spelers aan de jfpnale selectie lever- ia Zalai heeft een twee lij contract getekend ZTE, dat in de eerste isie speelt. Igaansverbod /9 de zege van Brazilië H Polen is het uitgaans- /8 bod van de selectie >r opgeheven. Een 'k eerder had coach P Santana het verbod ssteld, nadat Alemao Casagranda dansend ontbloot bovenlijf en fles bier in de hand Bfofo's in Mexicaanse ■tfe/i te zien waren ■eesf. lobelli stopt wereldtitelstrijd in ïico is voor de Itali- se spits Alessandro belli het einde van carrière. De 31-jarige per van Inter Milaan [°dt dat hij de leeftijd -&ft bereikt, om een jje terug te doen. Hij rj/f de tijd gekomen een jongere zijn ,jts te laten innemen. ommenige geveld ei ktt de Westduitse spits rtfl-Heinz Rummenige 1 niet te ontkomen ]aJ de wraak van Mon- otfma. Na de winst op ■nfokko moest hij tij- t is de terugvlucht be- zé deld worden wegens efcgriep en koude ril- Jen. Óf hij zaterdag te- ssi Mexico zal spelen, ral twijfelachtig. ENGELSEN SIMPEL NAAR ACHTSTE FINALES De Engelse spits Gary Lineker viert zijn tweede treffer tegen Paraguay met een .even gracieus als triomfantelijk gebaar. MEXICO STAD - Op het eerste gezicht jaagt Rober to Fernandez menig te genstander van Paraguay de stuipen op het lijf. Een dreigende blik met vuur spuwende ogen, een rijzi ge gestalte van 1.92 meter met vuisten als kolen schoppen. In werkelijk heid camoufleert de 31-ja rige doelman van het gro tendeels door de cocaine- -handel van Columbia ge financierde Deportivo Cali daarmee slechts zijn kwetsbaarheid. Engeland trok gisteren het masker af bij Fernandez. Twee fouten van de doelman van Paraguay waren voor Gary Lineker en Peter Bearasley voldoende om Engeland te verzekeren van een plaats in de kwartfinales, waarvoor zondag het zo politiek geladen duel met Argentinië wacht. Voor de veiligheid schoof Li neker vervolgens de bal nog voor een derde keer onder het robuuste lijf van Fernandez door: 3-0. In het Engelse doel verhinder de Peter Shilton daarentegen voor de 53ste keer in 85 inter lands en tegentreffer. Tegen Paraguay kostte hem dat be trekkelijk weinig moeite. Al leen na een half uur moest Shilton vakkundig ingrijpen toen Mendoza na een fout van de houterige voorstopper But cher een gaatje vond voor Ca banas. Shilton redde Engeland uit de plotseling benarde sitüa- tie, nog geen minuut later zelfs gevolgd door een Britse tref fier. Lineker had toen simpel voor het intikken nadat Hodge de bal onder 'het lijf van de wild en ondoordacht uit het doel gehólde Fernandez had doorgeschoven: 1-0. Extra zware Met die betrekkelijk snelle, openingstreffer kon Engeland zich extra zware inspanningen besparen. De hoogste versnel ling hoefde niet meer te wor den gebruikt. Hoe riant de sco re achteraf ook oogt, impone ren kon Engeland daarmee opnieuw niet. Zonder de nog geschorste Wilkins en de ge blesseerde Robson kwam wel Glenn Hoddle op de stroeve, slecht lopende grasmat van het Aztekenstadion als spelmaker opnieuw beter uit de verf dan in de eerste twee wedstrijden toen hij naar de zijkant was verdrongen. Maar het Engeland zoals dat gisteren opereerde, be?it nog te veel zwakke plekken om als favoriet een hoge notering te verdienen bij de bookmakers. Vooral de backs Stevens en Sansom zijn van een bedenke lijk laag niveau. Trefzeker daarentegen is Gary Lineker. De schutter van Everton en topscorer van de Engelse com petitie heeft inmiddels vijf doelpunten op zijn naam staan in Mexico, waar hij het in de aanval goed kan* vinden met Peter Beardsley van New Castle United, die Mark Hate- ley (AC Milan) uit de opstel ling heeft verdrongen. Buiten westen Beardsley nam gisteren doel punt nummer twee voor zijn rekening. In de tiende minuut van de tweede helft hapte hij snel toe toen Fernandez de bal na een schuiver van Butcher liet wegkaatsen: 2-0. Terwijl Beardsley scoorde, kreeg Line ker buiten het veld een ver frissingsbeurt. Zonder bal in zijn nabijheid was de Engelse schutter buiten westen gesla gen, in het gezicht getroffen .door een elleboogstoot van verdediger Rogelio Delgado. Scheidsrechter Jdmal Al-Sha- rif had de dreun kennelijk waargenomen, hij wist althans snel de dader op te sporen toen het spel stil kwam te lig gen. Meer dan een vermaning achtte de arbiter uit Syrië, die verantwoordelijk was voor de eerste rode kaart (voor de Ca nadees Sweeney) op het WK, niet noodzakelijk. Zo'n milde reactie verleidde de Zuidame rikanen vervolgeps tot steeds meer drieste ingrepen en pro testacties. Alleen Nunez kreeg daarvoor een gele kaart te zien. Hij ging zich te buiten bij een massale run op de zwakke fluitist toen deze verzuimde Paraguay een strafschop te verstrekken, nadat Cabanas in de 15de minuut door Martin (vervanger van de gisteren ge schorste Fenwjck) in het straf schopgebied was vastgehou-v den. Nunez houdt daaraan geen straf over. Hij kan nu rustig met zijn ploeggenoten naar het Zuidamerikaanse ministaatje van ruim drie miljoen inwo ners terugkeren. Scheidsrech ter Al-Sharif bezorgde de En gelsen daarentegen een handi cap met twee gele kaarten voor Martin en Hodge na be trekkelijke onschuldige ingre pen in vergelijking met wat Paraguay zich allemaal mocht permiteren. De toekomst zal uitwijzen in hoeverre de gele kaarten nog doorwegen voor Engeland. HENK MEES Engeland - Paraguay 3-0 (1-0): 32. Li neker 1-0, 56. Beardsley 2-0; 73. Line ker 3-0. Scheidsrechter: Al-Sharif (Syr). Toeschouwers: 98.728. Gele kaarten: Martin, Hodge (beiden Eng) en Nunez (Par). Engeland: Shilton; Gary Stevens, Martin, Butcher, Sansom; Hoddle, Steven, Reid (Gary A. Stevens), Hod ge; Beardsley (Hateley), Lineker. Paraguay: Fernandez, Torales (Gu- asch), Delgado, Zabala, Schettina; Nunez, Romero, Canete; Ferreira, Cabanas, Mendoza. QUERETARO Evenals tijdens de Europese titelstrijd van twee jaar geleden in Lyon is Denemar ken in de eindronde van het toernooi om het wereldkampioen schap gestruikeld over Spanje. Net als destijds in Frankrijk namen de Denen de leiding. Daarna wa ren het echter de Spanjaarden in deze buitengewoon boeien de voetbalhappening om een plaats in de kwartfinales, die het heft in handen na men. Dank zij vier doelpunten van Emi lio Butragueno, el buitre (de aasgier), en een treffer van Goi- coechea maalde Span je het na de eerste ronde favoriet geach te Denemarken fijn: 5-1. Scheidsrechter Jan Keizer speelde een hoofdrol in dit duel, dat in Queretaro 35.000 toeschouwers trok, onder wie bijna 15.000 Spaanse fans. De man in het zwart uit Volen- dam gaf drie strafschoppen (één aan de Denen en twee aan Spanje, die alle benut wer den) en hield de Spaanse ver dediger Goicoechea diens tweede gele kaart van het toernooi voor, waardoor hij de wedstrijd in de kwartfinales van Spanje tegen België (zon dag in Puebla) moet missen. Denemarken was de derde groepswinnaar, die zich niet voor de laatste acht \vist te plaatsen. Eerder overkwam dat Marokko tegen de West duitsers en de Sovjet-Unie te gen België. Eens te meer een bewijs voor het feit, dat spelen in een groep een geheel ander „vak" is dan het echte toer- nooivoetbal volgens het knock out systeem. Schrikbeeld De man, die de bijnaam „de aasgier" draagt, heeft Dene marken de das om gedaan. Emilio Butragueno, de altijd gevaarlijke spits van Real Ma drid, was het voortdurende de Deense orde en het resul taat was, dat de speelse Deense uitvallen steeds zeldzamer werden. Bovendien kon se rieus aan de aanvoer van de eigen Spaanse spitsen (Butra gueno en Salinas) worden ge dacht. Enkele fouten van An dersen speelden de Spanjaar den nog eens in de kaart. In de 20e minuut stelde het blinde lings op elkaar ingespeelde Real-koppel Michel/Butrague- no de Deense defensie voor het eerst op de proef. Michel schoot echter nog vrij ver naast. Gele kaarten Jan Keizer besloot toen voor het eerst zijn toevlucht te ne men tot de gele kaarten om het allengs harder wordende ingrijpen in te dammen. An dersen (vergrijp tegen Michel) en Goicoechea (elleboogje te gen Larsen) verdwenen in het boekje van de Volendammer. Vooral de Spanjaarden maak-- ten zich kwaad op de Neder lander, omdat Goicoechea al eerder in het toernooi geel had gekregen en node gemist zal worden tegen de Belgen. Spanje kon na de strafschop van Olsen maar één ding doen. Er moest een doelpunt komen, dus de aanvalsdrang kreeg nog een extra impuls. Vier minuten later al kreeg Michel een fraaie kans. Hij maaide echter naast de bal, die Julio Alberto vervolgens hoog over schoot. Bijna kwamen de Denen, die op de counter loer den, met 2-0 voor te staan, maar een schitterende één twee tussen Larsen en Lau- drup en een verraderlijk schot van Jesper Olsen bleven net zonder resultaat. Eén minuut voor de rust vond Jesper Olsen zichzelf ineens terug in een nachtmerrie. Hij kreeg de bal kort aangespeeld vanzijn doelman, waarbij Hoegh nogal wat risico nam. schrikbeeld van de Denen, die uitstekend begonnen, maar naarmate de wedstrijd vorder de niet bleken opgewassen te gen het bijna tot in de perfec tie beheerste gegroepeerde voetbal van de Spanjaarden. Ook sterspelers als Preben Elkjaer-Larsen, Michael Lau- drup, Jesper en Morten Olsen en Sören Lerby konden de as piraties van de Denen op de wereldtitel, die duidelijk wer den tentoongespreid in de eer ste ronde met overwinningen op Schotland, Uruguay en West-Duitsland, niet verder gestalte geven. Elkjaer-Larsen liet enkele malen wel zeer fraaie soli zien, maar had deze keer bijzonder weinig geluk bij de afwerking. Laud rup was grote delen van het duel volkomen onzicht baar, Morten Olsen was wel goed, maar kon het alleen ook niet aan. Jesper Olsen drukte zijn stempel in positieve en ne gatieve zin op de eerste helft. De kleine draaitol op de rech terflank mocht na dik een half uur spelen een strafschop ne men, omdat de uitblinkende vrije verdediger Gallego de gevaarlijk naar voren geko men Bërggreen juist binnen het strafschopgebied ten val had gebracht. Het was de tweede maal in de eindronde dat Keizer gedeci deerd naar de witte stip wees. Olsen scoorde van elf meter op onnavolgbare wijze. Als in een vertraagde film nam hij zijn aanloop, zette de Spaanse doel man Zubizarreta op het ver keerde baan en scoorde 1-0 voor Denemarken. Elf minuten later had de vreugde bij „de vlo" plaats ge maakt voor doffe ellende. Een afgrijselijke blunder van Jes per Olsen, na gewaagd kort Ondanks een vertwijfelde poging van Hogh scoort Emillio Butragueno zijn tweede doelpunt. Rechts is Bertelsen zichtbaar. De Spaanse held Butragueno, die gisteravond vier van de vijf treffers tegen Denemarken op zijn naam schreef, viert zijn tweede doelpunt. Olsen ontweek een aanstor mende Spanjaard door naar de zijlijn uit te wijken en tot ver bijstering van zijn ploeggeno ten en de met stomheid gesla gen Deense hoek op de tribu nes gaf hij vervolgens een on vervalste voorzet aan... Butra gueno, die behendig scoorde: 1-1. Het bleek de inleiding tot een kwartet Spaanse treffers, waarvan el buitre er nog drie voor zijn rekening nam. Het Deense elftal, dat vóór deze strafexpeditie via Elkjaer Lar sen nog mogelijkheden kreeg maar ze niet benutte, bleef ontredderd achter. Denemarken - Spanje 1-5 (1-1): 32. Jesper Olsen (strafschop) 1-0, 44. Bu tragueno 1-1, 57. Butragueno 1-2, 69. Goicoechea (strafschop) 1-3, 79. Bu tragueno 1-4, 89. Butragueno (straf schop) 1-5. Scheidsrechter: Jan Keizer (Ned), toeschouwers: 35.000. Gele kaarten: Andersen (Den), Goicoechea (Spa), C^macho (Spa), Michel (Spa). Denemarken: Hoegh; Busk, Morten Olsen, Nielsen, Andersen (60. Erik- sen); Berggreen, Bertelsen, Lerby, Jesper Olsen (70. Mölby); Laudrup, Elkjaer-Larsen. Spanje: Zubizarreta; Tomas, Gallego, Goicoechea, Camacho; Victor, Julio Alberto, Michel (83. Francisco), Cal- dere; Butragueno, Salinas (46. Eloy). De Deense doelman Lars Hogh (22) wordt weer gepasseerd door de Spaanse spits Butragueno. Preben Elkjaer Larsen verlaat hevig teleurgesteld het veld, nadat Denemarken met 5-1 door Spanje is afgedroogd. uittrappen van doelman Hoegh, stelde Butragueno voor de eerste maal in staat zijn sco- ringskunsten te vertonen (1-1). Bijzonder fel Denemarken begon bijzonder fel. Direct bleek er een haast tastbare spanning in het duel verborgen te zitten. Al spoedig was ook duidelijk, dat het ze ker geen saaie wedstrijd zou worden met voorzichtig, af wachtend spel. Er waren twee ploegen aan het werk, die de aanval niet schuwden, die te gelijk fel streden om het bezit van het middenveld en be schikten over libero's, die aan elkaar gewaagd waren (Mor ten Olsen en Gallego). Na het eerste, Deense, kwar tiertje begrepqi? de Spanjaar den, dat ze hiift greep op het middenveld moesten verstevi gen. Daar waren Caldere en Victor de aangewezen perso nen voor. Het duo werkte on verdroten aan verstoring van

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9