Perscensuur Zuid-Afrika: lege pagina's in kranten f an den Broek hoopvol per EG-maatregelen itgewezen cameraman: boodschapper gestraft „Geef geen geld voor verhuizing Indonesiërs" Cultuurminister Sovjets benoemd tot vice-president Ontvoerders Heineken blijven in gevangenis ÏËNLAND CeidóaQowuvfd DONDERDAG 19 JUNI 1986 PAGINA 7 li gië veel [patiënten IEL België jaar verhouding [gste aantal aids- kn per hoofd van >lking in Europa, ht door het grote Afrikanen, over- Zairezen, dat I behandeling er- l overgekomen, i 160 aidslijders _!5en 1983 en 1986 jjreerd werden, jj 110 overleden. 5 zijn echter I 27 Belgen on- va Saoedi-Arabië krijgt radarstations van VS WASHINGTON President Reagan heeft gisteren verklaard dat Saoedi-Ara bië voldoet aan de voorwaarden die het Congres stelt voor de levering van vijf vliegende radarstations („AWACS") aan dit land. Het Congres wilde zich slechts met de transactie akkoord verklaren als Reagan zou verzekeren dat Saoedi-Ara bië een flink aandeel levert in het vre desproces in het Midden-Oosten. Het ak koord voor de levering vertegenwoordigt een waarde van 8,5 miljard dollar. De formele kennisgeving van Reagan moet de laatste bedenkingen van het Congres tegen de transactie wegnemen. Volgens bronnen in het Congres zijn er geen voortekens dat er nog pogingen op komst zijn om de levering tegen te houden. Regering van Sri Lanka keurt vredesplan goed COLOMBO Het kabinet van Sri Lanka heeft gisteren een vredesplan goedgekeurd dat erop is gericht het conflict tussen Singalezen (de over grote meerderheid) en Tamils (een minderheid) uit de wereld te helpen. Dit conflict heeft in de afgelopen drie jaar aan meer dan 3.000 mensen het leven heeft gekost. Het plan houdt in dat er gekozen provinciale raden komen waaraan bevoegdhe den worden gegeven. Strijdbare Ta mils hebben in hun strijd voor zelf bestuur in Tamilstreken in het noor den en oosten van het eiland, oorlog gevoerd met het leger. Degrelle mag bestaan gaskamers ontkennen MADRID De vroegere Belgische nazi officier Leon Degrelle, die in een Spaans weekblad het bestaan van gaskamers in de Duitse concentratiekampen ontkende, is gisteren door een rechtbank in Madrid vrijgesproken van belediging. De rechter bepaalde dat Degrelle zijn mening mag ui ten „zelfs al die ons niet aanstaat". Een joodse overlevende van de concentratie kampen, Violeta Friedman, wier nage noeg hele familie in de gaskamers in Auschwitz is omgekomen, had een proces tegen hem aangespannen. Degrelle is na de oorlog door een Belgische rechter bij verstek ter dood veroordeeld. Hij woont nu in Spanje waar hij indertijd van wijlen dictator Franco de Spaanse nationaliteit kreeg. Nieuw document over Waldheim WASHINGTON Het Joods Wereld congres heeft gisteren een document van het Duitse leger gepubliceerd dat zou aantonen dat president Waldheim van Oostenrijk moet hebben geweten dat in de Tweede Wereldoorlog in Griekenland vrouwen, kinderen en andere onschuldigen door de Duitse bezetters werden vermoord. Het be treft een rapport uit 1944, waarop het stempel „ontvangen" staat. In het stempelkader staat de letter W. Wald heim, die secretaris-generaal van de Verenigde Naties is geweest, houdt staande dat hij slechts als vertaler bij de Duitse Wehrmacht heeft gediend en dat hij als zodanig nooit over oor logsmisdaden had gehoord. Belgische politie pakt vijfde CCC-lid BRUSSEL De Brusselse politie heeft een vermeend lid van de ter- reurgroepering Strijdende Commu nistische Cellen (CCC) gearresteerd. De 25-jarige man, Pierre Vos, was bij zijn arrestatie in het bezit van valse papieren en een wapen. Door de aanhouding zitten er nu vijf CCC-le- den in de gevangenis. Tussen okto ber 1984 en december 1985 pleegde de CCC 27 bomaanslagen. Daarbij vielen twee doden. De andere gear resteerde CCC-leden, Pierre Carette, Bertrand Sassoye, Didier Chevolet en Pascal Vandegeerde, houden sinds 41 dagen een hongerstaking uit protest tegen de omstandigheden waaronder ze zijn opgesloten. „Ook oostblok moet meedoen met Eureka" BONN De Oostblok- landen zouden moeten kunnen deelnemen aan het Europese technolo gisch ontwikkelingspro ject Eureka. Dat heeft de Westduitse minister van buiten landse zaken Genscher gisteren in een inter view gezegd. Genscher vindt dat de technologi sche samenwerking met Oost-Europa uitgebreid moet worden. TAMBO: ERIKAANSE BEDRIJVEN LOPEN GEVAAR" 3lg van de voorpagina) wiNNESBURG oplekken in de kran- n getuigen van de "Te perscensuur in °ó^frika, die onder de ppestand is inge- ct i Zo kwam het Scjte Zuidafrikaanse r>d, The Star, giste- met zwarte vlak- prtp de voorpagina en i. is met verwijzingen a| feiten en uitlatin- Hie niet konden wor- 3t- gepubliceerd. De e^»n en berichten roe- vdfieer vragen op dan i j beantwoorden, e lit pts gebeurd in het stu- t luis" is de weinig dui- re^op boven een bericht dat voor een groot deel be staat uit een zwart blok. Het bericht begint met de zin „Er is zondagmorgen vroeg iets gebeurd in het studentenhuis van de universiteit van Wit- watersrand in Soweto". Na het zwarte vlak wordt beslo ten met: „Een woordvoerder van het universiteitsbestuur verklaarde dat de studenten, die geen tentamen konden doen omdat zij in hechtenis zaten, de gelegenheid krijgen dit op een latere datum te doen..." The Star maakt op de voorpa gina verder melding van sta kingen in winkels door het hele land, zonder dat over deze acties veel informatie wordt gegeven. Details van de acties en commentaar van winkeliers mogen niet wor den gedrukt. Sowetan, een dagblad dat vooral door zwar ten wordt gelezen en afgelo pen vrijdag in beslag werd ge nomen, kwam gisteren uit met veel witte plekken en weinig tekst. Ook de zwarte verslaggevers van deze krant mogen de woongemeenschap Soweto niet binnen. Op de grotendeels onbedrukte voor pagina staan de woorden „Wij konden Soweto niet binnen gaan". De kolommen die ge woonlijk het redactioneel commentaar van de krant be vatten bleven leeg. „Alles wat wij en andere media op dit moment hebben bij te dragen is doeltreffend verboden", was het enige commentaar. Zowel de Sowetan als de Star zijn uitgaven van een doch teronderneming van de Ame rikaanse gigant Anglo Ameri can Corporation (AAC). Ove rigens heeft de distributie maatschappij Allied Publis hers, ook onderdeel van AAC gezegd dat zij het weekblad Weekly Mail niet zal ver spreiden, als zij niet tevreden is over de inhoud. Vorigè week werd de oplage van de Weekly vernietigd wegens „subversieve" berichtgeving. Uitvaartdienst ANC-voorzitter Tambo heeft tijdens de VN-conferentie in Parijs gewaarschuwd dat Amerikaanse ondernemingen grote risico's lopen door in Zuid-Afrika te blijven. De Zuidafrikaanse arbeiders zijn volgens Tambo zelf voorstan ders van sancties en „we kun nen niet zeggen dat zij zich op een dag niet tegen hen (de westerse ondernemingen) zul len keren". Buitenlandse on dernemingen die in Zuid- Afrika blijven lopen het ge vaar dat er „in een nieuwe maatschappij voor hen mis schien geen plaats meer is", aldus Tambo. Talloze journalisten hebben gisteren deelgenomen aan de uitvaartdienst voor hun colle ga George D 'Ath. Deze tele visiecameraman is de eerste journalist die het slachtoffer is geworden van het rassenge- weld in Zuid-Afrika. D'Ath overleed aan de bijlslagen die hem, volgens niet bevestigde berichten werden toegebracht door witdoeken, de conserva tieve zwarten, die vorige week een veldslag leverden met radicalen in de zwarte woonwijk Crossroads. De plechtigheid werd ook bijge woond door bisschop Demond Tutu en de Britse afgezant van de aarstbisschop van Canterbury Terry Waite. V eiligheidswetten In Kaapstad hebben de parle mentaire kamers voor indiërs en kleurlingen voor de twee de maal president Botha's wetsontwerpen voor vergaan de uitbreiding van de politie- bevoegdheden van de hand gewezen. De strengere veilig heidswetten zouden vergelijk baar zijn met de noodtoestand. Botha's enige mogelijkheid om de wetsvoorstellen alsnog bekrachtigd te krijgen is voorleggen aan de Presiden tiële Raad, een college waarin de regering in de meerder heid is. De president kondigde aan onmiddellijk van die mo gelijkheid gebruik te maken. In een vraaggesprek ver klaarde Botha dat zijn rege ring „over onweerlegbare be wijzen beschikt dat de com munistische partij van Zuid- Afrika op 16 juni een wat zij noemt grote revolutionaire oorlog wilde beginnen". Om dat het Botha niet gelukt was de veiligheidswetten voor die datum door het parlement te krijgen, werd de noodtoestand afgekondigd. HAAG Minister len Broek sluit niet at Groot-Brittannië 5 de Europese top in Haag toch bereid is fe werken aan maat- in tegen Zuid-Afri- Cerder deze week in de EG-ministers buitenlandse zaken tiiet eens worden »en verdergaand ge- schappelijk stand- Dver Zuid-Afrika. irzitter van de EG-mi- jad en de Europese Po- Samenwerking heeft ^nd zijn partners voor gesteld een importstop at te kondigen voor Zuidafrikaanse wijn, fruit-en groente. Hoge ambtenaren van de Twaalf zijn deze week in Den Haag bijeen om te proberen alsnog tot een akkoord te komen. Groot-Brittannië, het EG-land met de grootste investeringen in Zuid-Afrika, verzet zich krachtig tegen economische dwangmaatregelen en ook West-Duitsland, dat meer handel drijft met Zuid-Afrika dan enig ander lid van de Ge meenschap, voelt weinig voor sancties. Minister Van den Broek ver wacht dat de Britse premier Thatcher volgende week toch overstag zal gaan, omdat de commissie van „wijze man nen" van het Gemenebest „wier opvattingen mevrouw Thatcher nooit geheel onver schillig kunnen laten", tot zulke duidelijke conclusies is gekomen. Minister Van den Broek verklaarde gisteren de bezwaren van Groot-Brittan nië en de West-Duitsland te gen economische sancties ove rigens wel te onderkennen. „Wat ik echter niet kan aan vaarden is het argument van de Britten dat zij wel voor af schaffing van de apartheid zijn, maar tegen het vernieti gen van de economie. Alsof onze voorstellen niet zouden zijn gericht op afschaffing van de apartheid maar alleen op het scheppen van economi sche chaos.." De vader van de vermoorde journalist George D'Ath loopt aan de arm van diens vriendin Caroline naar de rouwkapel in Johannesburg. )EN Wim de Vos de Nederlandse ca- han die door Zuid- a is uitgewezen, gisteren bij aan- in Londen ver- 1 dat hij is mishan- en neergeslagen bij zijn arrestatie. Over de precieze reden voor zijn uitwijzing tast hij nog steeds in het duister. „Ik heb zaken gefilmd die schade toebrengen aan de Zuidafrikaanse regering. De boodschapper van slecht nieuws is gestraft". De Vos, die werkt voor de Amerikaanse omroepmaat- schappij CBS, werd vorige week aangehouden toen hij een kleine demonstratie van jonge kleurlingen in Kaapstad filmde. Hij werd vastgehou den op beschuldiging van ver zet tegen zijn arrestatie en het aanvallen van een politieman. De beschuldigingen werden later ingetrokken, maar de uitwijzing niet teruggedraaid. De Vos, die al elf jaar in Zuid- Afrika werkte, had bij aan komst alleen een tas bij zich en de kleren die hij droeg. Zijn vrouw en drie kinderen heeft hij achter moeten laten. Hij uitte zich „zeer bitter" over de uitwijzing omdat „wat je ook doet als persman, ze al tijd een manier vinden je kwijt te raken". De filmer verklaarde dat zijn huis in Zuid-Afrika is en voegde er aan toe: „ik weet niet of terug mag gaan als de noodtoestand wordt opgeheven": Volgens de cameraman is momenteel het onmogelijk een duidelijk beeld te vormen van de toe stand in Zuid-Afrika. )JE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER Kareltje Knetter trof zijn vriendelijke [tuurlijk nog in het hartje van het dorp ar de guirlandes van gloeilampjes vrolij- jers van licht te zien gaven en waar m klonken, zó vrolijk, alsof er werkelijk i duchten viel bij de knetterrally. Maar j wist wel beter. Hij had met eigen ogen wat voor snode voorbereidingen er ge werden. Hij trok de smid dus min of >t een soort bukkende houding omlaag terde hem in het oor: „En nu gauw mee lis, baas! Ik heb nieuws!" De smid (erder niets en wandelde met Kareltje izwinde spoed naar de smederij; in de aard van de woonkamer werd een vuur poken en toen vroeg smidje Verholen: )b je dan voor nieuws, Kareltje?" „Ik ijk gehad, baas!" zuchtte Kareltje opge wonden. „Die vent, die we daarnet gezien heb ben, is de stenensmijter! Hij staat nu op het plein bij de kerk. Hij is tussen al die oude auto's geslopen en hij is ze allemaal aan het verknoei en. Ik denk, dat-ie er kruit of bommetjes of zulk soort dingen ingooit, want hij praat over ont- ploffinkjes en al die fratsen meer. Als-ie de hele boel laat ontploffen, dan wint hij de race, zegt- ie!" „Nou nou.zei de smid geamuseerd. „Dat zijn snode plannen, hè? En denk jij nou werkelijk, Kareltje, dat de eerste prijs aan hem zal worden uitgereikt, als al die andere auto's ontploffen? Dat geloof je toch zélf niet, hè?" Maar de kleine Kareltje keek zéér ernstig en zei: „Waarom heeft-ie dan een levensgevaarlijke bom op zijn eigen auto gemonteerd? Ik heb hem zélf zien zitten op een treeplank. En een snelvuurgeweer zit er öök op!" Redding Overstromingen in Centraal-Chili hebben aan ze ker tien mensen het leven ge kost. Enkele duizenden men sen zijn dakloos geraakt. Op de foto de dramati sche redding p van een politie- i j agent door col- lega's, terwijl hun auto aan alle kanten om spoeld wordt door een sterke water- en mod derstroom. - 'mSmSSff Reagan: NASA moet commerciële vluchten stoppen WASHINGTON De AmeriT kaanse president Reagan zal het ruimtevaartbureau NASA binnenkort opdragen commer ciële vluchten met het ruimte veer te staken. Het commer ciële deel van het ruimteveer- programma komt dan in han den van particuliere onderne mingen. Dit heeft de „Was hington Times" gisteren ge meld. Volgens de krant, die zich beroept op anonieme re geringsfunctionarissen, zal het Witte Huis waarschijnlijk vol gende week een richtlijn uit vaardigen om de lancering van de meeste Amerikaanse satellieten en andere niet-mili- taire ladingen over te dragen in particuliere handen. Het be sluit staat in verband met de Challenger-ramp op 28 janua- Minister Schoo van ontwikkelingssamenwerking luistert aandach tig naar de Indonesische minister van economische zaken prof. dr. Wardhana. DEN HAAG Drie orga nisaties op het gebied van de mensenrechten hebben gisteren de Intergouver nementele groep voor In donesië (IGGI) opgeroe pen geen geld meer be schikbaar te stellen voor het transmigratieprogram ma van de Indonesische regering. De transmigratie is het voor naamste onderwerp op de IGGI-conferentie, die momen teel in Den Haag wordt gehou den. De IGGI bestaat uit lan den die Indonesië hulp verle nen en staat onder voorzitter schap van minister Schoo. De transmigratie-projecten hebben naar de mening van organisaties negatieve gevol gen voor het milieu, bedreigen het bestaan van regionale be volkingsgroepen en dienen voornamelijk strategische be langen. Het transmigratieprogramma is erop gericht in de komende twintig jaar 65 miljoen inwo ners van vooral Java, en in mindere mate Bali, te verhui zen naar minder dichtbevolkte eilanden. Op Java wonen circa 100 miljoen van de 165 miljoen inwoners die Indonesië als ge heel telt. Het Komitee Indone sië, Survival International en Friends of the Earth menen echter dat de bevolking niet vrijwillig wil verhuizen en dat de Indonesische regering poli tieke onrustzaaiers en armlas tige boeren wil lozen om de controle op onrustige gebieden te vergroten. (Van onze correspondent Bob van Huet) PARIJS De Franse rechter doet woensdag 9 juli uitspraak over het Nederlandse verzoek tot uitlevering van C. van Hout en W. Holleeder, de hoofdverdachten in de ontvoeringszaak Heineken. In afwachting van die uitspraak worden de twee Ne derlanders niet op vrije voeten gesteld, maar blijven in de ge vangenis Fleury-Merogis, even buiten Parijs. In zijn requisitoir stelde de Franse procureur-generaal dat alle elementen aanwezig waren voor een „klassieke uitlevering". De procureur zei te begrijpen dat Nederland geen genoegen had ge nomen met uitlevering volgens het oude uitleveringsverdrag ge zien de ernst van de ten laste gelegde feiten, waarvoor de ver dachten hooguit vier jaar cel hadden kunnen krijgen. De vier advocaten van de verdachten pleitten echter voor afwij zing van het Nederlandse uitleveringsverzoek en in vrijheids- stelling van Holleeder en Van Hout, omdat anders het nieuwe Europese uitleveringsverdrag, dat pas twee dagen na het Neder landse verzoek in werking trad, met terugwerkende kracht wordt toegepast. De eis tot onmiddellijke in vrijheidstelling is door de rechtbank afgewezen. MOSKOU Vasily Koe- znetsov, met 85 jaar het oudste lid van de regering van de Sovjet-Unie, is gis teren om gezondheidsre denen afgetreden als eer ste vice-president. Hij wordt opgevolgd door minister van cultuur F^jotr Demitsjev, die twaalf jaar als cultuurpaus de scepter zwaaide over de ontwik keling van de kunst in de Sovjet-Unie. Het beleid van Demitsjev zou sinds de benoeming van Michail Gorbatsjov als partijleider in toenemende mate on derworpen zijn aan kri tiek. Naar verluidt zou de promotie van Demitsjev tot de ceremo niële functie van vice-presi dent, de weg kunnen plaveien voor .hervormingen in het kunstbeleid. Over de opvol ging van Demitsjev werd met nog geen woord gerept. Demitsjev (68) die sinds 1964 kandidaatlid van het politburo was, werd beschouwd als een remmende, conservatieve in vloed op de ontwikkeling van de kunst in de Sovjet-Unie. Onder Gorbatsjov zou volgens intellectuelen in de Sovjet unie een frisse wind zijn gaan waaien door de kunsten. Ver anderingen, vooral in de lite ratuur, het toneel en de film, zouden echter gestuit zijn op verzet of zouden zijn geblok keerd door het ministerie van cultuur. Koeznetsov, als eerste vice- president de naaste medewer ker van president Andrei Gro- myko, bekleedde zijn functie vanaf 1977. Hij werd al eerder dit jaar, samen met een andere tachtiger, Boris Ponomarjov, tijdens het 27e partijcongres uit het Politburo verwijderd. Koeznetsov is ongetwijfeld de enige Sovjet-functionaris die zich erop kan beroemen dat hij niet alleen onder zes partij leiders heeft gediend, maar ook onder de Amerikaanse au tofabrikant Henry Ford.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7