SjNieuwe Realisme" Spaanse iikt succesvol Amsterdam heeft Rotterdam maakt het HP I Nauwelijks controle op vluchten Grand Canyon uit de weekbladen iwh.snna deOülENE Htf Genland/buitenland" CeidóeSotnrnit s| £MIER GONZALEZ ZONDAG WAARSCHIJNLIJK HERKOZEN PlONA Een Hconomisch beleid Europa het ideale iroor zittende rege- PE TIJD DONDERDAG 19 JUNI 1986 PAGINA 5 ■er taling van het reis- van de Fransman \ordan (ca. 1700): „Rot- tis na Amsterdam de 0 bloeijendste stad van j^RDAM Drie rivaliteit tussen v-dam en Rotterdam litgebeeld in het ich Museum De *de Palmboom in fjam. Een tentoon- over de naijver de twee grootste Aran ons land onder ®otto „Amsterdam Rotterdam maakt _jandaag is geopend ;twee oud-burge- [s, W. Polak van üttfam en W. Tho- tovan Rotterdam. NAIJVER TUSSEN TWEE STEDEN TENTOONGESTELD panelen, vijf vitri- jfleen videofilm op de aJt-dieping van het his- Wmuseum in Delftsha- _5gen van de vaak kin dje naijver tussen Rot- -Epn Amsterdam. Maar l gilleen. De tentoonstel- ■^tich was al een illus- in de rivaliteit, vertelt Helfferich, die met dente Cora Boele de heeft samengesteld. s opvallend hoe wei- iewerking wij van de je Amsterdam hebben i. Burgemeester Van ïrtelde geen tijd voor ebben, Ajax weigerde van hun drie Europa i de wereldbeker be- |r te stellen en de tingsdienst van de ge- j\msterdam reageerde, ïstelling tot die van m, zeer argwanend op van deze expositie. In am vinden ze het iets, zo'n tentoonstel- leyenoord kwam wél replica's van de Euro- 1 en de wereldbeker ■ïrug. 1 de twee studentes, ifkomstig uit Rotter- ift de rivaliteit in de meer. „De Rotter- waren enthousiaster, [eel meer op onze vra- Amsterdammers re- lauw en onverschil- •ie eeuwen rivaliteit leden in een expositie Irukking te brengen )eilijk, legt Caroline :h uit. Volgens de stu- n de Erasmusuniversi- it onderwerp beter ge- oor een boek. „Het is meer een mentaliteit. Zoiets laat zich moeilijk visua liseren. Maar het was ook niet ons idee. Wij hebben dit ge daan in opdracht van het Rot terdams Genootschap Gijsbert Karei van Hogendorp, dat eind 1986 75 jaar bestaat. Men wilde naast een symposium over stedelijke naijver en een bundel wetenschappelijke arti kelen ook een expositie rond dit onderwerp". Jules Deelder, 1984: „Niet dat ik wat tegen Amsterdammers heb, helemaal niet. Het zijn beste mensen, ze hebben 'n goed hart. Het moest alleen ge kookt en op hun rug hangen (en dan zo laag dat de honden erbij kunnen)", (tekst voor re clamebureau Young Rubi- cam). De naijver ving aan in de 17de eeuw, toen Rotterdam nog een onbeduidend handels- en vis sersplaatsje was en Amsterdam voor de economische bloei in deze „Gouden Eeuw" zorgde. Via de walvisvaart, een lucra tieve handel in die jaren, en door gebruik te maken van be schermende maatregelen nam Rotterdam geleidelijk steeds meer handelsactiviteiten van de hoofdstad over. De prenten op de chronolo gisch opgezette expositie laten zien dat Amsterdam en Rotter dam in de 19de eeuw voor de alsmaar groter wordende zee schepen steeds moeilijker te bereiken werden. Nieuwe zee verbindingen waren noodzaak. Die kwamen er ook. Zij het in Rotterdam een aantal jaren eerder dan in Amsterdam. De Nieuwe Waterweg en de goede verbinding met de industrie in het Ruhrgebied zorgden er voor dat de Maasstad een on aantastbare voorsprong op Amsterdam kreeg. Maar ook dat Rotterdam meer een ha venstad werd, terwijl Amster dam een stad met een haven bleef. Met name na de Tweede We reldoorlog, in de tijd van we deropbouw, was de concurren tiestrijd hevig. Als spreekbuis voor de tegenstellingen tussen de beide havensteden traden G. van Hall, burgemeester van Amsterdam, en zijn Rotter damse collega G.E. van Wal- sum op. Er kon niets over de Amsterdamse of Rotterdamse havens worden gezegd of het verscheen uitgebreid in de krant, voorzien van de com mentaren van de beide bur gervaders. Maar de rivaliteit kwam wel op zeer kinderachtige wijze tot uiting in de kwestie rond het ...Rotterdam heeft waarschijn lijk een schitterender toekomst dan Amsterdam en is ook se dert lang een geduchte mede dinger van deze oudere zuster. Amsterdam is in weerwil van zijn wezenlijke meerderheid, naijverig op deze jongere zus ter en deze wederkerig op de oudere, ze wedijveren en twis ten met elkaar: wat de ene doet, doet de andere ook; wat de regering aan de ene kant toestaat, dat verlangt de ander evenzeer. uit: Edmondo de Amicis, Ne derland en zijn bewoners. Ned. vert. Leiden 1876. architectuurmuseum. Caroline Helfferich: „Dit was niet al leen kinderachtig, maar ook nog zeer kwalijk. Want het ging helemaal niet meer over de vraag hoe en waar het in stituut het beste kan functio neren, het was louter een pres- tigeslag tussen Rotterdam en Amsterdam". De slag, vorig jaar door Rotter dam gewonnen, is nog niet ten einde. Hoewel minister Brink man wel heeft besloten dat de Maasstad een architectuurmu seum krijgt, zijn twee van de drie stichtingen die over een rijk en voor de inrichting van het museum noodzakelijk ar chief beschikken, het nog niet eens met de huisvesting in Rotterdam. Of de expositie na 21 novem^ ber ook nog in Amsterdam te zien is, is nog onduidelijk. Ca roline Helfferich: „Het Histo risch Museum in Amsterdam houdt ons verzoek nog in be raad. Men wil eerst eens kij ken hoe de tentoonstelling in Rotterdam loopt". FRANS BOTHOF S>nze correspondent Hl van der Voort) Ïim als winnaar te- jn te komen uit ezingsstrijd. Na de voorbeelden van -»n Nederland is het beurt aan Spanje, ^ndag verkiezingen He spreekbuis van "uwe Realisme: de iische (lees: sociaal- fcfatische) premier Gonzalez die in iniepeilingen voor le keer wordt ge- winnaar. staan er alleen over of de socialistische Ijfcer de absolute i derheid haalt. De peilingen schatten de partij op 167 tot 194 zetels op een totaal van 350. De absolute meerderheid 176 zetels staat dus op het spel. Nu heeft de partij van Felipe Gonzalez 202 zetels. De verwachte winst van de so ciaal-democraten is voor een belangrijk deel het resultaat van de nog steeds slepende na- weëen van bijna vijftig jaar politieke onmondigheid tijdens de rechtse Franco-dictatuur. De meest sprekende exponent van die politieke erfenis wordt gevormd door de Coalicion Popular onder leiding van oud-Franco-minister Manuel Fraga. De partij van Fraga is de belangrijkste oppositiegroep van het land, maar kampt het het zware handicap dat zij haar electorale top al heeft be reikt. de democratie de macht verlo ren heeft en die vol wrok en verbittering moet aanschou wen dat het land nu door de gehate „roden" wordt be stuurd. Letterlijk en figuurlijk elk voorstel van de sociaal-de mocratische regering wordt door het conservatieve blok al bij voorbaat in de prullenbak gegooid. Deze negatieve hou ding heeft de laatste vier jaar geleid tot ongenuanceerde en soms zelfs onverantwoorde po litieke strategiëen van de kant van het rechtse blok. Fraga en consorten schreeu wen onverminderd moord en brand omdat het economisch beleid van de socialisten het land naar de economische ruï ne zou voeren. De feiten lig gen toch even anders. De eco nomische politiek van de soci alisten is hard en wordt dan ook niet voor niets van harte ondersteund door gezagheb bende organisaties als de OESO en het Internationale Monetaire Fonds. De koop kracht van de bevolking is door de loonmatiging terugge lopen, de werkloosheid is als gevolg van de saneringen sterk gestegen. Maar de bui tenlandse investeringen in Spanje breken alle records; de economische activiteit groeit ieder jaar (0,9 procent in 1982, 2 procent in 1985 in drie pro cent in 1986) en de Spaanse banken verhoogden afgelopen jaar hun winst met 30 procent. Erg slecht gaat het dus niet met de Spaanse economie. Het conservatieve blok Coalicion Popular volhardt echter in haar dramatische en ongenu anceerde interpretaties en graaft hiermee in feite haar ei gen graf. Fraga vertegenwoordigt al ja ren een stabiel percentage van 25 procent van de kiezers, die net zo ongenuanceerd denken als hij zelf. Het probleem van rechts Spanje zit dan ook niet in de persoon van Fraga, maar in het bestaan van dit grote blok van een kwart van de kiezers, dat zo conservatief is dat de overige drie kwart er niets mee te maken wil heb ben. Het is dan ook niet voor niets dat de grootste oppositie partij na vier jaar socialistisch bewind niet in slaagt om haar aanhang te vergroten. In feite is de Coalicion Popu lar dan ook een pure erfenis van de Franco-dictatuur dié niet meer past in deze tijd waarin ook in Spanje de mo dernisering en rationalisering met rasse schreden voortgang maakt. Een groot deel van de Spanjaarden is juist liberaal. De nieuwe overwinning van de sociaal-democraten en de spectaculaire opkomst van de links-liberale centrumpartij van ex-premier Adolfo Suarez bevestigen dit beeld. Het pano rama zal pas wezenlijk veran deren als het nostalgische deel van de samenleving uitgestor ven is. Tot die tijd kan pre- De Spaanse premier Gonzalez. mier Gonzalez doorgaan met zijn tolerante politiek ten op zichte van de machtsconcen traties van leger, kerk en ka pitaal. De bevolking heeft een hoge prijs betaald in de vorm van het verlies van koopkracht en toename van de werkloosheid. Toch blijven de sociaal-demo craten aan de macht. Niet al leen door het ontbreken van een alternatief, maar eveneens door het groeiend besef dat ook voor Spanje het' „Nieuwe Realisme" de enige garantie voor de toekomst is. JE EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN (c) Standaard Uitgeverij. Antvrerpen/Weesp (Vervolg van voorpagina) GRAND CANYON VIL LAGE Boven de Grand Canyon in de Amerikaan se staat Arizona worden jaarlijks door zo'n 250.000 toeristen rondvluchten ge maakt. Deze vluchten worden uitgevoerd door vele privé-luchtvaarton- dernemingen vanaf beide zijden van het kloofdal van de Colorado. Een woordvoerder van de ver keersdienst van het Federale Luchtvaartbureau (F AA) in Prescott in Arizona zei dat vliegtuig en helikopter ope reerden onder de simpele re gels van zien en gezien wor den, en geen van beide onder radarcontrole stonden. Even min waren piloten bij dit soort vluchten verplicht een vlucht- plan in te leveren. Het vliegtuig was eigendom van Grand Canyon Airlines, en de helikopter behoorde aan Helitech Inc. Beide maat schappijen weigerden voorals nog commentaar te geven. De sheriff van Grand Canyon Village zei dat de staart van het vliegtuig enkele honder den meters van de rest van het wrak was terechtgekomen. Mogelijk was de staart van de romp gescheiden door de schroef van de helikopter, zei hij, maar voegde eraan toe dat dit slechts speculatie was. De Grand Canyon, een van de machtigste natuurgebieden breed, en strekt zich uit over 350 kilometer lengte. De kleurige rotsen, diepe ra vijnen en hoge plateaus maken de Canyon, het dal van de Co- lorado-rivier, tot een waar mekka voor toeristen. Grand Canyon National Park, dat de meest spectaculaire delen van de Canyon omvat,-trekt jaar lijks twee miljoen bezoekers. Per jaar worden 50.000 vluch ten boven het park gemaakt. Milieu-beschermers en wande laars hebben gepleit voor be perking van het aantal vluch ten, omdat deze volgens hen de rust in het natuurgebied verstoren. De directie heeft geweigerd minder vluchten uit te voeren, maar bestudeert voorstellen om vliegtuigen te van de wereld, is 1,5 kilometer verbieden onder de rand van diep, vier tot 30 kilometer het ravijn te vliegen. Wereldkampioenschap bewijst: voetbal koopwaar geworden In de Haagse Post vertelt een Nederlander hoe het is om te leven in Zuid-Afrika. „Een blanke zei tegen me: We zullen onze boerderijen in brand steken en met onze families en wapens de heu vels intrekken. Wij zullen een terroristische campagne in gang zetten die Afrika nog nooit gezien heeft. Bij ons vergeleken zullen de ANC- guerrilla's lijken op bambi's". Aandacht ook voor het we reldkampioenschap voetbal en de media. „De blijvende betpkenis van deze Mundial zal zijn dat voetbal overwe gend koopwaar is geworden. De sport wordt gedegradeerd tot een serveerblaadje voor big business. Alles is te koop of wordt als verkoopargu ment verzilverd: de spelers, het spel, de beelden van het spel, de praatjes bij de beel den van het spel". Elders de vraag of de populair gewor den avonturenvakanties echt zo avontuurlijk zijn. De Til- burgse vrijetijds-wetenschap- per dr. Van Doorn: „Hoeveel paradijzen er volgens de fol ders op aarde nog te ontdek ken zijn, houdt men niet voor mogelijk. En het aardige is, ze zijn en blijven ongerept. We hebben ook nog vreselijk veel verloren beschavingen waar geen hond komt, alleen is er wel toevallig op die plek een stationnetje waar je fiet sen kunt huren". Een inter view ten slotte met de schei dende directeur van het Haags Gemeentemuseum Theo van Velzen. „Het ge meentebestuur is niet geïnte resseerd in het museum. De wethouder met wie ik de laatste vier jaar heb moeten werken, was van een verbijs terende onbetrokkenheid". Vrij Nederland beschuldigt het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening er van subsidie te hebben aan genomen van de NAVO. El ders worden de verwoede po gingen beschreven die Am sterdam doet om de Olympi sche Spelen binnen te halen. Voorzitter Max Geldens van de betreffende stichting: „IOC-ers zijn sportmensen. Hun sympathie gaat uit naar de underdog. Onze strategie is dus: we zijn bescheiden, we zijn voorzichting, we zijn net jes". In een artikel over de wijze waarop binnen de CDA-fractie om de beleid sterreinen wordt gevochten, zegt Ton de Kok: „Met land bouw stop ik. De nieuwe fractie komt barstensvol boe ren te zitten. Maar ik had hartchirurgie in de porte feuille en dat laat ik niet meer los. Al komen er tien hartchirurgen in de fractie". Voorts interviews met de economisch adviseur Fitzge rald van de Nicaraguaanse president Ortega en met de scheidende hoogleraar straf recht professor Hulsman. De boekenbijlage besteedt aan dacht aan de kwaliteit van Sommigen zien dat als een tegenstelling: de gewapende strijd opvoeren en tegelijk met steeds bredere groepen blanken praten. Dat is niet zo. Grote aantallen blanken zullen alleen maar praten als hun macht wordt bedreigd". Vanwege de zomer in het hoofd is het blad met vijf meiden gaan stappen in Am sterdam. „Wie er oog voor heeft, krijgt het benauwd van de loodzware broeierig heid, het zoeken, vestigen en herbevestigen van een seksu ele identiteit, voortdurend getoetst aan groepsnormen en subgroepsnormen, daar is de disco voor". In een andere reportage wordt er achter de schermen van de voetbalsta dions in Mexico gekeken. „Wij Mexicanen zijn erg fata listisch. Iedereen is ontevre den en toch accepteert ieder een alles. Sinds de Azteken zijn we een onderworpen volk. De mensen hebben zo veel geslikt dat een explosie alleen maar gewelddadig kan zijn". Elsevier praat met de schei dende topambtenaar Korte- weg, architect van het om- buigingsbeleid. „Ik bespeur enige bezuinigingsmoeheid. Absoluut. De mode is thans dat er boekhouders zitten op Financiën. Maar dat is niet zo. Als er iets is wat ik abso luut wil, is dat dat financie ringstekort uit die boek- houdsfeer wordt wegge haald". Aandacht ook voor de ruzie binnen het Interker- De Tijd brengt een reportage over de terreur in Zuid-Afri ka. „Politie en zwarte ge meenschapsraden hebben versterking gekregen in de vorm van burgerwachten die in het geheim mishandelen en moorden. De bedoeling is dat de burgerorganisaties ontregeld raken zodat er een machtsvacuüm ontstaat waarvan de raden en de poli tie gebruik kunnen maken om hun machtsposities te herstellen". Elders wordt ge signaleerd dat de ruimte vaartten toonstelling Space '86 in Utrecht een misluk king dreigt te worden. Voor lichter E. van Drumpt van de Jaarbeurs: „De Nederlanders hebben genoeg aan hun vi deospelletjes en homecompu ters. Het effect van Wubbo Ockels hebben we te hoog in geschat". Een ander artikel gaat over het feit dat steeds meer artsen zelf ziek worden. Televisie-dokter Peter Lens: „Artsen denken dat ze wei nig hulp voor zichzelf kun nen krijgen. En dat is mis schien wel waar ook. Ze zeg gen: Naar wie moet ik toe? Ik ken ze van haver tot gort uit de waarneming; ik weet dat dat een hufter is die zijn zaakjes niet kent". De lan- denbijlage is ditmaal gewijd aan Engeland. In de Groene Amsterdam mer de vraag of het ANC in Zuid-Afrika een volksoorlog zal ontketenen. Verzetsstrij der Albie Sachs: „De ontwik keling van ons leger is be langrijk, juist om te voorko men dat mensen wanhopig worden en zich doodvechten. De vorige week overleden klarinettist Benny Goodman in zijn laatste interview in El sevier: „In tegenstelling tot klassieke muziek is jazz be paald door haar vertolkers". kelijk Comité Tweezijdige Ontwapening. Prosper Ego van het oud-strijderslegioen die met zijn intriges de twee spalt zou hebben gezaaid: „Weet u hoe ik de afgetreden bestuursleden noem? Dat zijn mensen die op zondag God van het kruis afbidden en door de week hem er weer aan vast timmeren. Ik maak me kwaad over mensen die zo schijnheilig zijn". Voorts het laatste interview, gege ven door de zojuist overleden klarinettist Benny Goodman. „Jazz zal nooit geschiedenis maken zoals Bach, Beethoven of Mozart. In het jaar 3010 kan geen enkel symfonieor kest een Louis Armstrong- concert geven. In tegenstel ling tot de klassieke muziek is jazz bepaald door haar ver tolkers". Elders een inter view met Melina Mercouri. Hervormd Nederland praat met Nederlands meest be kende Amerikanist, Jan-Wil lem Schulte Nordholt. „Het is waar dat Amerika zo vrese lijk machtig is geworden, maar we hebben er zelf om gevraagd. Vanaf 1949 hebben we de Amerikanen voortdu rend gesmeekt: Bewapen als jeblieft". Voorts een profiel van de Joodse nazi oftewel de extreem rechtse parle mentariër Meir Kahane. „Het is bijna zeker dat de seksuele vergrijpen van Ara bieren tegenover Joodse vrouwen er op gericht zijn de vijand aan te vallen". Elders praat dr. Henk Saeijs van Rijkswaterstaat over de les sen van de Deltawerken. „De strijd tegen het zoute water krijgt er een dimensie bij: Het in harmonie leven met zout water en de mogelijkhe den daarvan tot ontwikke ling brengen. Het zijn juist de overgangssituaties tussen zout en zoet die zo voedsel rijk zijn". Ook aandacht voor het groeiende verschijnsel van vakanties op oude zeil schepen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5