Youth for Christ verzet koers Pas kerk aan modern leefpatroon aan Gereformeerden moeten hun schuld belijden Aanpak restauratie Sixtijnse Kapel stuit op fel verzet CcidócSouoaTi aan tafel ACHTERGROND EeidacSowcmt kerk wereld WERVING ONDER MOSLIMS EN BUITENKERKELIJKEN ■■W.lj.ll.l.UJ Wapenwedloop in de ruim, weer brieut DONDERDAG 19JUNI1986PAG Kortgeding ICTO-afdelingen tegen bestuur In Alkmaar is vanmiddag een kort geding aangespannen tegen het bestuur van het ICTO (Interkerkelijk Comité voor Twee zijdige Ontwapening). Inzet is het uitstellen van een vergade ring van de verenigingsraad van zaterdag 21 juni naar 28 juni. De afdeling Naarden/Bussum van het ICTO heeft het geding mede namens een aantal andere afdelingen aangespannen. De afdelingen zijn het oneens met opvattingen van voorzitter mr. J.L. Janssen van Raaij en met de groeiende invloed van het OSL (Oud-Strijders Legioen). Vier van de negen bestuursleden van het ICTO hebben om deze redenen hun functies neerge legd. Maria ter Steeg hoofd godsdienst bij KRO Mevrouw drs. Maria ter Steeg (39) gaat bij de KRO per I juli leiding geven aan de afdeling die godsdienstige tv-program- ma's maakt. Het is de eerste keer dat een vrouw bij de KRO wordt benoemd in een functie die tot nu toe door priesters is bekleed. Voorgangers van Maria ter Steeg zijn geweest pater G. Mulders S.J., pater C. Braun, thans generaal overste van de missionarissen van het H. Hart in Rome, en pater G. Sprokel, voormalig provinciaal overste van de paters van de Heilige Harten, die eerder dit jaar is overleden. Het is tevens de eerste keer dat een vrouw in zo'n leidinggevende functie wordt be noemd bij de KRO. Mevrouw Ter Steeg ook leiding geven aan het omroeppastoraat. Een vrouw is als uw schaduw: volg haar, en ze ontvlucht u; ontvlucht haar, en ze volgt u. Nicolas Chamfort Youth for Christ Neder land wil zich meer gaan concentreren op het werk onder buitenker kelijke jongeren. Ook de ontmoeting met andere culturen zal bewust wor den gezocht, zoals die van de moslims. Het werk onder de (rand-) kerkelijken krijgt min der prioriteit. De veertig vaste medewerkers zul len zich overeenkomstig deze nieuwe richtlijnen herbezinnen op hun taak, aldus ds. N. J. A. van Exel, algemeen di recteur van YfC in Ne derland, gisteren tijdens een persconferentie in Utrecht naar aanleiding van het veertigjarig jubi leum. YfC is in 1946 ontstaan van uit Amerika "als voorloper van de Marshallhulp". De be weging richt zich op het sti muleren van geloof bij jonge mensen en als zodanig heeft YfC zich ontwikkeld tot een soort voorportaal van de kerk. Vooral jongeren met een kerkelijke achtergrond wisten zich aangesproken door de open sfeer in de kof fiebars en de spontaneïteit rond de andere activiteiten Nu echter de secularisatie ie dere kerkelijke achtergrond bij jongeren wegvaagt zullen andere methoden moeten worden gezocht, aldus ds. Van Exel. "Ik zie anders ge beuren dat Nederlanders worden gemaakt tot botte consumenten de tv is daar mede schuldig aan tot ma nipuleerbare objecten". Vijf minuten Om dit tegen te gaan is YfC bezig drie of vier teams te vormen, die de leefwereld van de buitenkerkelijke jeugd in kaart zullen bren gen. "Wij zeggen tegen die teams: leef bij die mensen, vereenzelvig je met hen en kijk samen wat zinvol is om te doen. In de ene plaats zal dat misschien het opzetten van een disco zijn en ergens anders een gewone, seculiere kroeg. Het gaat er om jonge ren die kwaliteit van het le ven door te geven die in het geloof ligt". YfC wil zich bij haar nieuwe strategie ook richten op de jongeren uit andere culturen. Hoewel alles wat YfC doet bepaald wordt vanuit de christelijke identiteit, aldus ds. Van Exel, wenst hij niet te spreken over 'bekering', maar gebruikt hij termen als 'ontmoeting'. "Het is jammer dat dat in Nederland de klank heeft van binnen vijf minuten willen bekeren tot de Gereformeerde Kerken. We staan geen goedkope ma nier voor van evangelisatie, maar bewogenheid". YfC wil de uitdagingen van de geseculariseerde tijd sa men met andere kerken te lijf gaan. Ds. Van Exel maak te bekend met andere kerke lijke leiders hierover van ge dachten te willen wisselen. Middels een keur van activi teiten hoopt YfC verder jon geren te bereiken dan wel de bezinning over de evangeli satie onder jongeren te sti muleren. In augustus organi seert men het traditionele Flevofestival, met vier dagen muziek voor de liefhebber. In september zal er in sa menwerking met de Evange lische Alliantie een congres worden gehouden, gewijd aan taal en begrippen van jonge mensen. En in mei 1987 is er een conferentie gewijd aan een EG-rapport over het geestelijke leven binnen de EG-gemeenschap. Ds. Van Exel kondigde ten slotte aan. dat een soort Kir- chentag, geïnspireerd door de Duitse praktijk, als nieuw wekmiddel van jongeren in de strijd zal worden gewor pen. Om doelgerichter te Ds. Niek van Exel: "Mensen worden gemaakt tot botte consumenten kunnen werken en om niet vast te raken in structuren wil YfC de eigen organisatie zakelijk doorlichten op effi ciency. Ontslagen zullen er niet vallen. Engelse katholieken vinden lidmaatschap van kerk spannend Volgens de katholieken in Groot-Brittannië is het lid maatschap van de RK Kerk een grotere uitdaging en op windender dan vroeger. Dat blijkt uit een onderzoek on der ongeveer 70.000 belijden de katholieke leken. Het on derzoek is gehouden in het kader van de voorbereiding van de bisschoppensynode over de plaats van de leken in de RK Kerk, die in okto ber 1987 in Rome wordt ge houden. De Britse katholieken tonen zich zeer bezorgd over de werkloosheid, het geweld op straat en op de televisie, de ongelijke verdeling van de goederen in de wereld, het racisme, het materialisme, drugs en de kernbewapening. Zij zijn zeer hoopvol over de oecumene. Velen verwachten dat de huidige kerken tegen 2000 in één kerk zijn vere nigd. Sommige katholieken uiten hun bedroefdheid over de leer van de RK Kerk in zake anti-conceptie, anderen blijken het niet eens te zijn met de houding van de kerk leiding tegenover seksualiteit en echtscheiding. In deze tijd lid van de RK Kerk zijn wordt beschouwd als een uitdaging. Het gaat er niet langer om alleen maar regels te volgen. Katholieken moeten zelf initiatieven ne men en hun geweten volgen. De Britse katholieken pleiten voor een gelijke behandeling van mannen en vrouwen in de kerk. Velen willen vrou welijke misdienaars, meer mogelijkheden van vrouwen om theologie te studeren, grotere kansen voor vrouwen in de liturgie en meer in vloed van vrouwen op het beleid van de kerk. AANBEVELING IN STUDIE DUITSE EVANGELISCHE KERK: Medewerkers van het centrale bureau van de Evangelische Kerk in Duitsland (EKD) pleiten in een gisteren gepubli ceerde studie onder de titel „gestalte geven aan het christen-zijn" voor een hervorming van de kerk. Doel daarvan is dat het geloof wordt ingepast in het moderne leefpa troon. Onderzoekingen wijzen uit dat negentig procent van de leden van de Evangelische kerk zich met hun kerk ver bonden voelt, maar dat slechts veertien procent naar de kerk gaat. De EKD moet daarom niet langer vasthou den aan het oude kerkmodel van de „kerngemeente", maar kiezen voor de opbouw van een kerk die voor allen openblijft, ook voor hen die slechts in naam christen zijn. De gemeente van wekelijkse kerkgangers moet niet langer worden gezien als de echte gemeente tegenover de ge meente van hen die alleen in naam daartoe behoren, zo wordt in de studie gezegd. Volgens de medewerkers van de EKD moeten christenen in deze tijd meer dan ooit zelf vorm geven aan hun chris ten-zijn. Daarbij moeten twee geldige criteria met elkaar worden verzoend: de bijbelse criteria voor het christen-zijn en het moderne vrijheidsstre- ven. Een fundamentele voor waarde daarbij is dat niet al leen de traditionele vormen van christendom voor legi tiem worden gehouden. De zending is volgens de stu die van wezenlijk belang bij de opbouw van een nieuwe kerk. Door de achteruitgang van het aantal dopelingen staat de kerk voor het eerst sinds eeuwen weer voor de taak zending in eigen land te bedrijven. Anders dan in de traditionele zendingsgebie- den gaat het in de post-chris- telijke cultuur om zending onder kritische volwassenen met een groot zelfbewustzijn. Er moet niet alleen aandacht zijn voor de traditionele kerkdiensten waarmee alleen de middengroepen worden bereikt, maar er moeten ook andere kerkdiensten komen, vooral in de kerken in stede lijke gebieden, die door hun vormgeving ook arbeiders en jongeren aanspreken. Oud en modern Het ultramoderne aanzicht van de St.-Jacobuskerk in het En gelse Temple Normanton, een dorp van 330 inwoners in de buurt van Chesterfield, contrasteert sterk met de oude grafs tenen van het kerkhofje. Het pas in gebruik genomen kerkje door een inwoner van het dorp beschreven als een ruimte schip is gemaakt van fiberglas. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Nieuwer Ter Aa. Joz.A. de Koeijer kandidaat te 's Graven polder. Beroepen te Westbroek, K.C.Kos te Meeuwen. Beroepen te Ouderkerk a/d Amstel, F.van Sloo- ten te Sint PanCras. Beroepen te Paltsen toezegging en te Nijverdal, A.H.J.Bierma te Zwaagwesteinde. Aangenomen naar Oldebert, B J.Ligtenberg te Oieren. Aangenomen naar Middelburg, J Oubbink kandidaat te Amsterdam. Beroepen te Nieuwe Tonge. W.Pie- ters te Genemuiden. Beroepen te Terneuzen toezegging, M.C.v.d.Meer te Apeldoorn. Beroepen door de generale synode der NH Kerk tot predikant voor bui tengewone werkzaamheden (leger- predikant). W.van Vreeswijk kandi daat te Nieuw Lekkerland. Bedankt voor Ede. toezegging. A.W.v.d.Plas te Bergambacht. In tegenstelling tot wat gemeld was, heeft kandidaat G. Lichtenberg te Vledderveen geen beroep van Mus- selkanaal ontvangen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Heerhugowaard (voor de missionaire dienst in Bangla desh) drs.A.Ferwerda te Abcoude, die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt Beroepen te Broek op Langedijk. drs.A. Boersma kandidaat te Kam pen Beroepen te Zeist. W.Pouwelse te Langley DC(Canada). BONDERS OVER EENHEIDSPROCES: De Gereformeerden kunnen en mogen slechts door schuldbelij denis inzake de Dolean tie (het conflict in de Ne derlandse Hervormde Kerk in 1886 dat leidde tot het ontstaan van de rechtzinniger in de leer zijnde Gereformeerde Kerken) zich weer in de stroom van de vader landse kerk voegen. Te gelijkertijd moet de Her vormde Kerk zich oot moedig tonen vanwege de betreurenswaardige toestand waarin zij zich in de vorige eeuw be vond. Dit betoogde ir. J. van der Graaf, algemeen secretaris van de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervorm de Kerk gisteren op de jaar- vergadenng van de „bon ders" te Nijkerk, waarin het eenheidsproces van Samen op Weg in de protestantse kerken ter discussie stond. In de Gereformeerde Bond uit zich de orthodox gebleven stroming in de Hervormde Kerk die niettemin trouw bleef aan deze kerk. „Het is zonneklaar dat strate gie van Abraham Kuyper ja renlang gericht was op een kerkelijke losmaking", aldils Van der Graaf. Daarbij wen ste Kuyper wel een kerk die aansloot bij de kerk der Re formatie, maar had hij geen boodschap aan de vaderland se kerk. Daarom is er voor de Hervormde Kerk weinig aanleiding om ten aanzien van de Doleantie honderd jaar na datum schuld te belij den. Van der Graaf noemde de gedachte dat het niet past schuld te belijden om wat de vaderen hebben gedaan, „een misvatting". De vraag is of de vaderlandse kerk zal voortbestaan en of er sprake zal zijn van voort zetting van de Hervormde Kerk als kerk der Reforma tie. In dit verband sprak hij de waarschuwing uit dat her eniging een afscheiding van de historische, vaderlandse kerk zou kunnen betekenen, op dezelfde wijze als Kuyper tot doleren kwam. In dat ge val is het volgens hem beter om nu ten halve te keren. In een reactie hierop heeft de voorzitter van de gerefor meerde synode, dr. H. Kou- wenhoven, verklaard dat het eenwordingsproces niet ge diend is met oproepen tot schuldbelijdenis. Als er schuld beleden moet worden, dan zullen we dat gezamen lijk moeten doen, aldus Kou- wenhoven. Uit eerbied voor Miche langelo en de Sixtijnse Kapel heeft de Italiaanse beeldhouwer Venanzio Crocetti de oorlog ver klaard aan de directie van de Vaticaanse mu sea, die het hoofdwerk van de meester aan het vernielen zou zijn. De strijdvraag over de in 1980 begonnen restauratie van het gewelf en de muur schilderingen van de kapel, heeft zich de laatste maanden toegespitst. De deskundigen liggen met elkaar overhoop over de vraag of het wel ge wenst de 1.500 vierkante me ter schoon te maken die tus sen 1508 en 1541 door Miche langelo zijn beschilderd. De eerste resultaten brachten le vendige en briljante kleuren aan het licht, die de kunstcri tici verrasten. Venanzio Crocetti, maker van een van de bronzen deu ren van de Sint-Pietersbasi liek in opdracht van paus Paulus de Zesde en oud-me dewerker van de restauratie- werkplaats van het Vaticaan, is van mening dat aan het werkstuk van Michelangelo onherstelbare schade wordt toegebracht. Hij heeft daar om aan paus Johannes Pau lus II gevraagd een interna tionale commissie de restau ratie van "het kostbaarste ju weel in het immense artistie ke erfgoed van de Kerk" te laten controleren. In tegenwoordigheid van een kunstschilder, een restaura teur en kenners, sprak de Italiaanse beeldhouwer op een persconferentie de vrees uit dat de restaurateurs van het Vaticaan nieuwe lagen op het geweld aanbrachten. Retouches Crocetti vreest met name dat de schoonmaak met reini gingsmiddelen de retouches zal uitvlakken. Het komt vol gens hem zelden voor dat een frescoschilder, geniaal of niet, geen retoucheringen aan zijn werk aanbrengt. Hij moet altijd weer het geheel in evenwicht brengen en dat was vooral zo in het geval van Michelangelo, die op één dag een hele figuur van een kleine drie meter schilderde. "De retouches en het glacis die zijn aangebracht op een fresco dat al droog is, zijn minder resistent en opper vlakkiger en met het schoon maken riskeert men, met het vuil, hun verwijdering. Daar om lijken de schilderingen na hun schoonmaak met chemi sche middelen op het eerste gezicht oorspronkelijker en kleurrijker, maar hebben zij in werkelijkheid de waarden verloren die een kunstwerk eigen zijn", aldus de beeld houwer. Hij is pessimistisch gestemd over het lot van het gewelf deel, "als mijn noodkreet om te redden wat er nog van het meesterwerk van Michelan gelo overblijft, niet wordt ge hoord". Poon in folie met sambalgoreng tomaten en stokbrood Russische bergen De benodigheden voor twee zijn: 2 schoongemaakte po nen a 200 g, aluminiumfolie, zachte margarine, zout, pe terselie, bieslook, tijm, rozemarijn, citroenmelisse; 1 ui, knoflook, 1 lepel olie, sambal, laos, 500 g tomaten, bruine basterdsuiker, 1 lepel gemalen kokos of santen, ketjap, zout: stokbrood; 4 a 6 lange vingers, jam, 2 lepels rum of met water ver dunde rumessence, 3 dl gele vla (3 dl melk, 15 g custard, 18 g suiker), 1 eiwit, 25 g suiker. Spoel de ponen af met koud water en laat ze uitlekken. Neem twee stukken folie (drie keer zo groot als de vissen) en bestrijk de glimmende kant in het midden met margarine. Leg daar de vissen op en strooi er zout en fijngeknipte verse of gedroogde kruiden over. Sluit de folie met een dubbele vouw in de lengte en in de breedte en leg de vouwen naar boven om lekken te voorkomen. Leg de pakjes vis in het midden van een oven die op 4 of 175 staat en reken voor het gaar worden twintig minuten. Leg de pakjes vervolgens opengeknipt op een schotel. Fruit kleingesneden ui met geperste knoflook goudgeel in de olie. Bak dan al omscheppende sambal, laos en de ontvelde en in plakken gesneden tomaten vijf minuten mee. Doe er naar smaak bruine basterdsuiker, kokos of santen, ketjap en zout bij. Maak niet te vers stokbrood knapperig door het te bevochti gen en het tien minuten naast de vis in de oven te leggen. Besmeer de biscuits met jam, maak er stapeltjes van en be sprenkel ze met rum of verdunde rumessence. Bedek de lan ge vingers met vla. Klop het eiwit met de suiker stijf en gar neer er de „toppen" van de bergjes mee. JEANNE Het vooruitzicht van een wapenwedloop in de rur zonder meer zeer beangstigend. Minstens zo beangstip< het echter wanneer het bestaande, wankele evenwicht3 de supermachten dreigt door te slaan in het voordeel v( van de twee, de Sovjet-Unie. jt DaT de verhoudingen in de ruimte scheef dreigen en, als ze al niet scheef gegroeid zijn, blijkt uit het dezjs gepubliceerde jaarboek over militaire aangelegenhedfe Jane's, een gezaghebbend, onafhankelijk onderzoekbu)0 Londen. Daarin staat dat de Sovjet-Unie, ondanks de I stand op het gebied van de geavanceerde technologie,^ gebied van ruimtevaart een voorsprong van maar lief' jaar heeft genomen op de Verenigde Staten. Z De vs zijn hier in belangrijke mate zelf voor veram delijk, omdat zij in de jaren zestig eerst de voorkeur" aan de tot de verbeelding sprekende maanlandingen volgens aan het nog prestigieuzere ruimteveer-projéT vendien raakte de NASA steeds meer betrokken in d currentiestrijd om de lancering van commerciële sateU De Amerikaanse keuze was overigens niet onlogiscU spraakmakende projecten won de ruimtevaart de syn van de Amerikanen en wat nog veel belangrijker I verkreeg zij uitgebreide financiële mogelijkheden. DeL Unie daarentegen is onverstoorbaar doorgegaan metl ten rond de aarde en de inmiddels vergevordj bouw van een permanent ruimtestation. Nu het Amerikaanse ruimteprogramma na de ramp Challenger en de mislukte lanceringen van militaire| raketten stil ligt, wordt pas duidelijk hoe ver de Sovji is uitgelopen. En uit het deze week door Sovjetleidi batsjov gepresenteerde vijfjarenplan voor de econp ontwikkeling van zijn land blijkt tevens, dat de Sovje voorsprong nog verder willen uitbouwen. Het plan nadruk op technologische en wetenschappelijke groeir toe ook de ontwikkeling van de ruimtevaart valt. S Het is daarom verstandig dat president Reagan het t vaartbureau NASA binnenkort zal opdragen comn; vluchten met het ruimteveer te staken, zoals een f kaanse krant gisteren berichtte. Het commerciële ge van het ruimteveerprogramma zou in handen wordei ven van particuliere ondernemingen, die dan opdraaie de financiële consequenties van de concurrentiestrjj zo'n manier krijgt de NASA handen én geld vrij voor1 schappelijke en militaire vluchten. Een van de pi* waar de NASA zich vooral mee bezig zal moeten ho» het onderzoek naar een verdedigingsschild in de ruinr officieel Strategie Defence Initiative (SDI) heet, maac bekend staat als „de Star-Warsplannen van pni Reagan". Jane s jaarboek constateert overigens terecht, dat d tussen de supermachten over de militarisering van de* als gevolg van de Amerikaanse SDI-plannen een nepv verse is. De ruimtevaart is van meet af aan een milit£ ject geweest. Joeri Gagarin, in 1961 de eerste mens ruimte, was immers een militair en vele ruimtevaard hem volgden waren afkomstig uit de strijdkrachten. R( aarde cirkelen inmiddels talrijke militaire spionages ten. Vorig jaar maakte een Amerikaans ruimteveer e grote geheimzinnigheid omgeven militaire missie. En Russische ruimteschepen staan mede in dienst van he Leger. De wapenwedloop in de ruimte is in feite al tie jaren geleden begonnen. Er is alle aanleiding bij de beoordeling van de presidt agans Star-Warsplannen met een en ander rekening 1 den. De ontwikkelingen bij de Sovjets zouden op zijn tot de conclusie moeten leiden dat de NAVO-partners nu toe uiterst gereserveerd dan wel afwijzend stonden over de Amerikaanse plannen, waaronder ook Nedi hun houding opnieuw moeten bezien. Zonnig DE BILT Het wordt de ko mende dagen vrij warm. In het weekeinde bereikt de tem peratuur opnieuw zomerse waarden, dat wil zeggen tus sen de 25 en 30 graden. De stroming in de bovenlucht draait de komende dagen naar het zuiden. Geleidelijk wordt hiermee warmere lucht aange voerd. Een depressie boven de oceaan komt zaterdag boven de Golf van Biskaje aan. Sa men met de hoogoplopende temperatuur heeft deze ont wikkeling tot gevolg dat vanaf zondagmiddag de kans op een onweersbui vrij groot wordt. De warmte van het weekeinde wordt maandag verdreven. In Duitsland, het Alpengebied en het oosten van Frankrijk is dit weekeinde vrij goed va kantie weer: perioden met zon en slechts hier en daar een on weersbui, middagtemperatuur 25 tot 30 graden. In het westen van Frankrijk en Portugal zal veel bewolking zijn met buien. Deze buien zullen zondag later op de dag ons land bereiken. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor zaterdag en zondag: Zuid-Scandinavie: Droog en vrij zonnig. Middagtempera- tuut 20 tot 25 graden. Britse Eilanden: In Schotland zonnig en middagtemperatuur ongeveer 18 graden, in Ierland en Engeland half tot zwaar be wolkt en zaterdag plaatselijk regen. Middagtemperatuur 20 tot 24 graden. Benelux: Zonnig en warm, middagtemperatuur ongeveer 27 graden. Zondagmiddag en avond plaatselijk onweer. Duitsland, Alpengebied: Flin ke perioden met zon en in Oostenrijk een enkele on weersbui. Middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Frankrijk: In het westen veel bewolking en buien, middag temperatuur 20 tot 25 graden. In het oosten zonnig en mid dagtemperatuur dichtbij de 30 graden. Portugal en het westen van Spanje: Bewolkt en buien. Middagtemperatuur 20 tot 25 graden. Spaanse Middellandse j Italië en de Joegosl kust: Zonnig en war. middatemperatuur ror graden. WEERRAPPORT HEDENMORI Weer Mas M Den Helder I bew Openbaar vervoei Autorijden is de afgelij ren verhoudingsgewijs! veel duurder gewordj het openbaar vervol wordt dus hoog tijd v drastische tariefsverlajj het openbaar vervoer,1 ongetwijfeld meer geb: worden gemaakt van i en de bus. Ook zou t ruimte geniaakt moetÉ den voor de fietsers en laars, desnoods ten k ongezonde en gevaarlijl DÉN

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2