Elf Nederlanders gedood bij vliegongeluk in YS Bon- Eenzaam Vele duizenden mensen opgepakt in Zuid-Afrika Veel suikerpatiënten negeren dieetadvies Raad van State verdeeld over euthanasie-advies £cidóc (Bowuvnt 2eicUe ©omcmt Donderdag 19 juni 1986, 77e jaargang no. 23529 DAGBLAD VOOR 1 ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tol Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I.I Hallewas.Chef-redacteur: Wim Buijtewty. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44permm. Losse nummers f. 1,10. Zonnig. Vannacht omstreeks 12, morgen van 20 op de Wad deneilanden tot 25 graden in het binnenland. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Zon op: 05.18; onder: 22.02. Schev. hoog water: 2.00 en 14.23; laag water: 10.04 en 22.36 uur. ër oud- mpioenen an verder jICO-STAD Vier (wereldkampioenen en zich geplaatst voor patste acht van het tooi om de wereldtitel |>al in Mexico. Naast lië, Argentinië en -Duitsland kwam ook Hand een ronde ver loor Paraguay met 3-0 irslaan. Van zeer hoog ju was het duel Span- [nemarken, dat van- It met 5-1 in het voor van de Spanjaarden I beslist. ens bondscoach Mi- Munoz van Spanje cende de gelijkmaker voor rust na de kapi- blunder van Jesper n het keerpunt in de Itrijd. „Dat stelde me in staat de taktiek de tweede helft ade- t bij te stellen". Zijn ga Sepp Piontek: „We iden heel goed in de e helft, maar er wer- te veel missers ge- £t. Jammer genoeg len de Denen er van foetbalsport met hun te bedrijven en niet hun hersens". Sngeland was topsco- Sary Lineker de grote met twee trefers. Sa- met Butragueno, die i de Denen viermaal rde, heeft hij vijf doel en achter zijn naam k. Na afloop van de Itrijd tussen Engeland 'araguay is een Engel- ieschouwer door mes- ;n gewond geraakt op •ibune in het Azteken- Ion. Het slachtoffer is >rgwekkende toestand voerd. e laatste acht gaat het n vijf Europese verte- /oordigers en drie La- imerikaanse ploegen, ipa is in elk geval ze- van één elftal in de e finales. Dat wordt winnaar van België- ije, zondag in Puebla. terste kwartfinale, za ng in Guadalajara, tussen drievoudig we lf isampioen Brazilië 1962 en 1970) en de il/pees kampioen van Frankrijk. Daarna ^in Monterrey het tussen gastland Mexi- !n West-Duitsland, de ildtitelhouder van en 1974. Op zondag 6lt in Mexico-Stad Ar- inië-Engeland afge- £t en in Puebla België- fje- programma van de rtfinales ziet er als t uit: 3rdag 21 juni: dalajara, 20.00 uur: iilië - Frankrijk iterrey, 24.00 uur: 3-Duitsland - Mexico ag 22 juni co-Stad, 20.00 uur; ïntinië - Engeland i, 24.00 uur: Spanje - ETBAL OP TV DAAG Bland 1, 17.15 uur: magazine, ië 2, 20.15 uur: envatting Denemar- Spanje. ië 2, 20.30 uur iicht achtste finales. Eenzame oma stuurt zichzelf bloemen BONN Een Duitse grootmoeder heeft zichzelf maandenlang bloemen en dozen chocolade gestuurd om medebe woonsters van een bejaardentehuis bij Bonn te doen geloven dat zij door haar vijf kinderen en zestien kleinkinderen in de watten werd gelegd. De 73-jarige Hedwig S. deelde de bonbons gul uit, omdat zij er zelf te dik van zou worden. Het bedrog kwam aan het licht door een klacht die leveranciers indienden. Zij hadden de rekeningen laten oplo pen tot 10.000 mark. De beschaamde grootmoeder heeft Bonn verlaten. Het parket heeft afgezien van strafvervol ging omdat de vrouw de winkeliers schadeloosstelling heeft beloofd uit haar overlijdensverzekering. Twee kopjes koffie kunnen bloeddruk omhoog jagen NIJMEGEN Het nuttigen van twee kopjes koffie kan de bloeddruk met 10 tot 20 procent verhogen, terwijl dezelfde hoeveelheid het gehalte van het „stress hormoon" adrenaline in het lichaam kan verdrievoudigen. Dat schrijft de arts P. Smits in het proefschrift „Koffie en bloeddruk", waarop hij morgen in Nijmegen hoopt te promoveren tot doc tor in de geneeskunde. De coffeïne in de koffie veroorzaakt vernauwing van de bloedvaten, maar heeft het meeste effect op mensen die weinig coffeïne in hun bloed hebben, dus mensen die lang geen koffie hebben gedronken of die de stof snel afbreken. Komend weekend extra verkeersdrukte DEN HAAG Omdat een groot deel van de regio Zuid-Holland en Noord- Holland met vakantie gaat, verwachten de politieverkeerscentrale en de ANWB het komende weekeinde extra drukte op de Nederlandse wegen rich ting Duitse grens. Door het verwachte mooie weer zal het ook op de wegen naar de kust druk zijn. De vakantie gangers zullen morgenmiddag- en avond en op zaterdagmorgen proble men krijgen op de wegen in de richting Duitsland en op de Zeelandroute via Hellegatsplein, zo is de verwachting. In verband met de vlootdagen zal gedu rende het hele weekeinde ook druk verkeer voorkomen op de wegen naar en van Den Helder. BEELDEN EXPOSITIE SONSBEEK VERNIELD ARNHEM Eén dag na de officiële opening door koningin Beatrix zijn er al vernielingen aangericht op de internationale beeldenten toonstelling Sonsbeek '86 in Arnhem. Zo zijn er met een vuurwapen gaten geschoten in het drijvend tentoonstellingspaviljoen van architect Wiek Röling. Een kunsthekwerk van Fortuyn en 'O Brien werd verbogen en een werk van de Franse kunstenaars Basille en Busta werd ver nield. Dit werk, een plexiglazen plaat waarop een kop is gezandstraald, werd ook een paar weken geleden tijdens de opbouw van de ten toonstelling al ernstig beschadigd. Aangescho ten lieden hebben verklaard met stenen te heb ben gegooid naar de in het water drijvende plaat. Zij zouden het voor een stuk plastic heb ben aangezien. Pag. 16: Sonsbeek '86: Kwetsbare kunst tus sen gras en glas. s rapport King Kong t geheim IAAG Een Brits rap- ver Chris Lindemans, ing Kong, blijft geheim, tinisterie van binnen zaken dat een vertaling rapport bezit, hoeft het niet aan de openbaar- ijs te geven, zo heeft de g rechtspraak van de 'an State vanmorgen be- Voor de Raad was een ure aangespannen door iarlems Dagblad in het van de wet openbaar- an bestuur. ant boekte wel op een punt een overwinning, ilandse Zaken moet als- ie stukken die deel uit- :n van het in maart even BVD-dossier over iak-King Kong onge- len openbaar maken, ïlandse Zaken had die ''n voorzien van een aan halingen. GRAND CANYON Bij een botsing tussen een vliegtuigje en een helikopter boven de Grand Canyon in de Amerikaanse staat Arizona zijn gisteren 25 mensen om het leven gekomen, onder wie elf Nederlanders. De identi teit van de Nederlandse slacht offers is bekend, maar werd vanmorgen nog niet bekendge maakt omdat eerst de familiele den moeten worden ingelicht. De elf Nederlanders waren op 6 juni vertrokken voor een „coast-to-coast- reis" van het reisbureau Arke. De rondvlucht boven het natuurpark van de Grand Canyon was echter geen onderdeel van de reis. Deze mensen hebben geboekt op een vrije dag in het reisschema, zo heeft Arke gemeld. De hulpverleningsorganisa tie SOS International zal voor repa triëring van de Nederlandse slachtof fers zorgen. De twee toestellen voerden een toe ristische vlucht uit boven het natuur reservaat van de Grand Canyon, een van de populairste toeristische gebie den in de Verenigde Staten. De heli kopter en het vliegtuig botsten bij helder zicht tegen elkaar en stortten brandend in een afgelegen diepe kloof van Grand Canyon. In het vliegtuig bevonden zich ook zes Amerikanen, twee Zwitsers en een Zuid-Afrikaan. In de helikopter za ten twee Amerikanen en drie West- duitse toeristen. De autoriteiten hebben nog geen idee hoe de botsing, dat om 09.40 uur lo kale tijd (18.30 uur Nederlandse tijd) plaatsvond, heeft kunnen gebeuren. Het Amerikaanse Nationale Ver- keersveiligheidsbureau (NTSB) stelt een onderzoek in. Met de berging van de slachtoffers is vandaag begon nen. Een parkwachter die in de buurt van het ongeval verbleef, zei te ver moeden dat de toestellen onder de rand van de Grand Canyon hebben gevlogen om de inzittenden een extra mooi uitzicht te bieden. Het vliegen in de kloof zelf is niet verboden, maar de Amerikaanse luchtvaartau toriteiten hebben uit veiligheidsover wegingen aanbevolen ten minste 600 meter boven de rand van de kloof te blijven. Pagina 5: Geen contole op vluchten boven Grand Canyon. Privé-anjer voor prins Bernhard Prms Bernhard heeft gisteren tijdens een feestelijke bijeen komst in de Bloemenveiling Westland in Naaldwijk een naar hem genoemde witte anjer ten doop gehouden. Op de foto ziet men hoe de prins de nieuwe bloem aan een na der onderzoek onderwerpt. De eerste vijftig stuks van de witte anjer, ontwikkeld door een Haags vermeerderings- bedrijf, werden gisteren ge veild voor een bedrag, van 23.000 gulden. De eerste ko per telde maar liefst 5600 gulden voor de bloem neer. De opbrengst gaat naar het Wereld Natuur Fonds. (ADVERTENTIE) Hoge Rijndijk 278 2314 AL Leiden tel.: 071-896000 Zie pagina 6 WAGENINGEN Een belangrijk deel van de onge veer 300.000 diabetici in ons land houdt zich niet aan het door de arts geadviseeerde dieet. Veel suikerpa tiënten eten liever wat ze lekker vinden, om zo mee te kunnen doen met mensen die geen dieet hoeven te volgen. Voor diabetici is het vaak kiezen tussen afwij ken van het dieetadvies,'waardoor hun bloedsuikerre- gulatie in gevaar komt, of het volgen van een dieet, met consequenties in de intermenselijke sfeer. Dat stelt de Landbouwhogeschool (LH) in Wageningen naar aanleiding van de met name door artsen gesignaleerde proble matiek. Een uitvoerig onderzoek, waarvoor ruim drie jaar is uit getrokken, moet een uitgebreide inventarisatie en analyse ople veren van het dieetvraagstuk bij suikerzieken en ook conclusies opleveren voor soortgelijke vraagstukken bij andere groepen met een dieetvoorschrift, zoals reuma- en hartpatiënten en men sen met een nieraandoening of overgewicht. Volgens de LH wordt er over het algemeen te weinig rekening gehouden met de sociale problemen van mensen die zich aan een min of meer streng dieet moeten houden. Aantal doden sinds noodtoestand officieel 45 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het advies van de Raad van State over de beide euthanasie-voorstellen (het D66- initiatiefontwerp en de Proeve van het kabinet) komt op z'n vroegst half juli en waarschijnlijk nog later. Niet alleen is vice-voorzitter mr. Schol ten voorlopig door ziekte afwezig, belangrijker nog is dat de raad verdeeld zou zijn over de zaak- Vandaag spreken de onderhandelaars van CDA en VVD opnieuw met informateur De Koning over de euthanasie. Volgens het NOS-televisiepro- gramma Den Haag Vandaag van gisteravond zou het oor deel van de Raad over het D66-initiatief, het meest libe rale van de twee voorstellen, overwegend negatief zijn. Een belangrijke stroming in de Raad van State zou voorts van oordeel zijn, dat het nog te vroeg is voor welke vorm van wetgeving dan ook op het ter rein van de euthanasie. Vol gens Den Haag Vandaag meent deze stroming dat de maatschappelijke discussie hierover nog niet is afgerond, zoals ook aanvankelijk de overweging was van het kabi net toen het erom ging of de regering zelf met een wets voorstel zou moeten komen. In politiek Den Haag gaat men ervan uit dat een advies van een dergelijke strekking ertoe zou kunnen leiden, dat de wet geving op het punt van de eut hanasie weer op de lange baan wordt geschoven. Pag. 3: Nog geen compromis over invulling derde tv-net Overheid discrimineert sollicitanten buiten Randstad DEN HAAG Het ministerie van binnenlandse zaken vindt dat sollicitanten voor een overheidsfunctie niet meer dan dertig kilometer van hun werk af mogen wonen. Hoe wel dit principe indruist tegen de grondwet, moeten kandida ten voor een betrekking in Den Haag derhalve ook in deze agglomeratie wonen. Kandidaten die beter zijn, maar verderweg wonen, wor den louter en alleen om die re den afgewezen. Dit stelde het PvdA-Kamerlid Henk Knol vandaag in de Kamer. Hij vindt dat vooral werkloze aca demici buiten de Randstad door deze houding van het mi nisterie worden gediscrimi neerd. Knol putte zijn gege vens uit een dossier van de na tionale ombudsman dr. Rang. In de Grand Cayon in de Amerikaanse staat Arizona zijn gisteren elf Nederlanders omgekomen, toen hun vliegtuig in botsing kwam met een helikopter. Op de foto de resten van het verongelukte vliegtuig op de bodem van de Grand Canyon. KAAPSTAD In Zuid- Afrika zijn sinds het af kondigen van de noodtoe stand volgens niet officië le bronnen vele duizen den mensen opgepakt, on der wie geestelijken, art sen, advocaten, vakbonds leden en politieke leiders. Amnesty International maakte gisteren de namen bekend van 35 mensen die zijn opgepakt „en ver moedelijk in de gevange nis worden gemarteld". Het parlementslid van de Progressieve Federale Partij Ray Swart las even eens lange lijsten met na men voor. Het is de pers verboden die namen te noemen, maar parle mentsleden genieten par lementaire onschendbaar heid. De Zuidafrikaanse regering liet bekend maken dat op nieuw drie zwarten zijn ge dood bij „incidenten" waarmee het aantal dodelijke slachtof fers op 45 komt sinds vorige week donderdag. De rege ringswoordvoerder gaf ook toe dat zondag inderdaad 219 aan wezigen bij een dienst in de Elsieskerk in Kaapstad zijn ge arresteerd omdat het hier om een „illegale bijeenkomst" zou gaan. Groot-Brittannië en de Vere nigde Staten hebben gisteren van hyn veteorecht gebruik gemaakt om een resolutie in de Veiligheidsraad tegen te houden. In de resolutie, inge diend door vijf ongebonden landen, werd de noodtoestand in Zuid-Afrika afgekeurd en aangedrongen op economische sancties. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden be reidt daarentegen evenals de EG nieuwe strafmaatregelen voor tegen het blanke minder heidsbewind in Pretoria, ook al is president Reagan tegen sancties. Pag: 5-Perscensuur in Zuid- Afrika: lege pagina's in kranten Ontruiming woning Staatsliedenbuurt AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft gisteren aange kondigd vandaag een gekraakte woning in de Staatsliedenbuurt te ontruimen. Politie en krakers (woongroep Staatsliedenbuurt) willen een zo vreedzaam mogelijke ontruiming, aldus hun woordvoerder. Het betreft een zogenoemde justitiële ontruiming. Het Openbaar Ministerie gaf de politie maandag opdracht voor deze ontruiming op grond van lokaal- c.q. huisvredebreuk. De woning was volgens het OM tijdens de kraak vorig jaar in ge bruik. De rechter gaf het OM onlangs gelijk. Slachtoffer bij ETA-bomaanslag MADRID Een Spaanse gast is vanmorgen rond zeven uur gewond geraakt bij een bomexplosie in het hotel Maconera in het Zuidspaanse Sevilla. Het is het eerste slachtoffer van de reeks bomaanslagen, die de Baskische afscheidingsbeweging ETA uitvoert op toeristische plaatsen. Een anonieme opbeller waarschuwde enkele minuten voor de tijdbom afging de plaatselijke politie, maar deze kon het hotel niet op tijd ont ruimen. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft een plan opgesteld om toeristen te beschermen, maar de tijdbom men kunnen 999 uur 41 dagen van tevoren worden af gesteld, zodat de explosieven nu al geplaatst kunnen zijn. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KR ANT MET INFORMATIE OVER F1LMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Vandaag trekt ongetwijfeld een bericht uit West- Duitsland uw aandacht. Het gaat over die groot moeder, die zichzelf maandenlang bloemen en do zen chocolade stuurde om de medebewoonsters van een bejaardentehuis te doen geloven, dat zij door haar vijf kinderen en zestien kleinkinderen zo in de watten werd gelegd. Maar in werkelijkheid was ze alleen maar erg eenzaam. Een triest bericht, waar gelukkig tal van andere voorbeelden tegenover ge zet kunnen worden. Zoals de bekende manier waar op veel kinderen hun vader of moeder in het be jaardentehuis een door hen betaald abonnement op de Leidse Courant bezorgen. Was u nog niet op dat idee gekomen? Geef haar of hem een voor proefje van veertien dagen en vul onderstaande bon De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres; Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1