Applaus voor Fransen Het eenmansbedrijfje van Diego Maradona ,0 L vache er naast Hidalgo kritiseert opzet WK-toernooi Engeland kan mi j =j I ook bij verlies niet teleurstellen Z u Treffer Matthaus voorkomt verlenging ORT GaidMQowumt WOENSDAG 18 JUNI 1986PAGINA7 UNDIAL '86 Aj strand r (j- een paar reserve- e$rs in de Westduitse N Hie, hoeft het allemaal meer. Eike Immel, Allgöwer, Ulli Stein, Rahn en Matthias yet zouden het niet 1 heben betreurd als [ren de wedstrijd in de ste finales tegen Ma- ïo wordt verloren, hadden zij eindelijk kunnen doen ze al geruime tijd op het eerste vliegtuig huis pakken. Vooral en Allgöwer hebben coach Franz Becken- te kennen geven He isteren dan vandaag ïco te willen verlaten, helman van Hambur- V voelt zich in Mon- py volkomen overbo rn verklaarde al dat de Idial het dieptepunt jizijn loopbaan is. Trai nen liet de doelman %*\zich voorbij gaan om- jiHbij toch niet opgesteld \worden. Een plaats op jstrand was hem dan ij liever. do positief r de Schotse voetbal- i lijkt er na de uitscha- ng in de eerste ronde nog een positief as- aan het optreden in ico te zitten. De pen- tmeester van de bond >nt erop dat de FIFA ■veer 1,25 miljoen gul- op de rekening van werkgever zal storten gedeeltelijke vergoe- in de gemaakte kos- De voorbereiding van Schotse team op de eldtitestrijd en het ver- Ier van drie weken in iecdcokostte de bond on- d4er 500.000 gulden. De c°o-winst bedraagt dus 750.000 gulden. Dat 'kent dat het team per Itistrijd zo n 250.000 gul- R] heeft verdiend. h Alex Ferguson ft intussen besloten zijn Zn als bondscoach neer leggen en zich weer de volle honderd pro- te gaan bezighouden i Aberdeen. )'t ens protest 03 Deense voetbalbond r fff geprotesteerd tegen "beslissing van de FIFA fcpaanse speler Ramon dere niet te straffen j V het bewezen doping- (truik in de wedstrijd te- ij Noord-Ierland. De ^ter van Barcelona had advies van zijn ploe- ktfs een verboden ge- p smiddel genomen om \nel mogelijk te herstel- van een voedselvergif- iDenen verwijzen naar 1 geval van de Schotse sckballer Willie Johnsto- die in 1978 in Argenti- 1(> werd betrapt en naar Vjs moest. De Denen pro- teerden al eerder bij de ,s j-eldcoe t bal organ isa tie, qcJat de Spaanse ploeg in tei hotel van de Denen te- 52/]f kwam. De FIFA be- s tde deze situatie te ver- Sferen, maar de Spaanse ™sctie verblijft nog altijd lai,de Denen. M Franse verdediger Wil- Ayache kreeg in het tegen Italië zijn twee- gele kaart van het toer- •Opj' en moet de kwartfi- van zijn ploeg tegen azilië van de tribune Remaken. Eerder over nam dat de Argentijn |rre, Italiaan Bergomi, 'I Mexicaan Sanchez, de P(j/tees Mahmoud, de idkoreaan Kim, de En kman Fenwick en ü<pettina uit Paraguay. ',eJens Josimar ist kan mijn grootste 'a\ns nu in vervulling la- MJ gaan: een eigen huis ff een aardig stuk grond mheen. Tenslotte krij- we voor onze vier ?rwinningen al een pre- van 50.000 gulden", het woord is de breed \lachende Josimar, het jarige Braziliaanse zon- 'skind dat bij het we ikampioenschap debu- rrsrde in de nationale %>eg en zichzelf direct in 3 schijnwerpers plaatste. donkere verdediger 'crde zijn entree op het logste internationale ni- ,1au met twee droomdoel- pten. bekroonde zijn eerste •rland vorige week \derdag tegen Noord- land met een daverend iot in de kruising. „Ik erg blij iets bijgedra- te hebben op weg naar wereldtitel. En ik zal les in het werk stellen zo ïïor te gaan om aan de Srwachtingen van Santa- i en het Braziliaanse lik te voldoen", aldus Jo- Honderdste doelpunt WK van Stopyra MEXICO-STAD De Franse spits Yannick Sto pyra heeft in de achtste finales tegen Italië zijn tweede doelpunt en het honderdste van het toer nooi gemaakt. Stopyra bezet nu de gedeelde zeven de plaats van de topscorerslijst. Altobelli, de ge deelde koploper, kwam niet aan scoren toe en is, met een totaal van vier treffers, uitgespeeld. Van zijn concurrenten komen Larsen en Careca nog in actie. Na de eerste wedstrijd van dinsdag ziet de scorers- lijst er als volgt uit: 1. Altobelli (Ita), Belanov (Sov), Careca (Bra) en Elkjaer-Larsen (Den) 4 5. Lineker (Eng) en Valdano (Arg) 3; 7. Allofs (Wdl), Cabanas (Par), Caldere (Spa), Clae- sen (Bel), Jaremtsjoek (Sov), Jesper Olsen (Den), Khairi (Mar), Quirarte (Mex), Romero (Par), Scifo (Bel), Socrates (Bra) en Stopyra (Fra) 2. MEXICO-STAD Aan de formu le voor de eindronde van het we reldkampioenschap is sinds 1978, toen voor het laatst met zestien ploegen werd gespeeld, gesleuteld. „Door verkeerde mensen en op de verkeerde manier", stelde Michel Hidalgo, de gewezen coach van Europees kampioen Frankrijk. Dat de openingsfase van het toer nooi zich kenmerkte door voor zichtigheid, was volgens Hidalgo logisch. „Niet alleen was de for mule daar debet aan, ook de hoog te en hitte zouden tot voorzichtig heid manen. Om de schuld alleen bij de omstandigheden te leggen, lijkt me ook wat overtrokken. Het is onmogelijk het hele toernooi in grote vorm te spelen. Een terug slag, vroeg of laat, lijkt mij onver mijdelijk. Vier jaar geleden in Spanje bijvoorbeeld won geen der halve finalisten zijn eerste wed strijd". Het lijkt me onmogelijk om onder een periode van een maand, inclu sief voorbereiding uit te komen. Door de speelduur te verkorten, kun je het toernooi zeker aantrek kelijker maken. Ik maak mij sterk dat er een veel redelijker opzet uit de bus zou zijn gekomen, die er zo uit zou kunnen zien: deel de 24 landen in acht groepen van drie, waarvan steeds de laatste afvalt. De andere zestien komen dan in de tweede ronde. Daardoor zou vrijwel zeker een week winst ge boekt kunnen worden. Je verrhijdt zo ook dat er tussen de landen ver schillen in aantal dagen niet spe len gaan optreden, zoals nu. In groepen van drie speelt ieder twee wedstrijden volgens het competi tiesysteem en gaat verder alsof het bekervoetbal is. MEXICO-STAD Italië zal zijn wereldtitel voetbal niet prolongeren. Over elf dagen raken de Italianen, de wereldkampioen van 1982, officieel hun titel kwijt. Mogelijk aan Euro pees kampioen Frankrijk, dat gisteren in Mexico- Stad in de achtste finales gemakkelijk met 2-0 afre kende met de ploeg van de geslepen succescoach Enzo Bearzot, die geen moment het niveau en de slagvaardigheid van vier jaar geleden haalde. Enzo Bearzot (59) toonde zich na de uitschakeling van zijn Italiaanse ploeg een waardig verliezer. „Frankrijk was van daag beter op elk gebied. Na veertig jaar sport heb ik ge leerd de overwinningen te vie ren en de nederlagen te analy seren", zei de stoïcijn, die Ita lië bij drie eindronden om een wereldkampioenschap onder zijn hoede heeft gehad. „Het Franse elftal verdient ap plaus. Het is een ploeg op de top van zijn kunnen en rijp heid. Ik wens ze toe, dat ze ver komen in dit toernooi. Frank rijk heeft weer eens laten zien, dat het een grootmacht is op voetbalgebied. Wij hebben de wedstrijd vooral op het mid denveld verloren. Wij hadden een strenge dekking van Plati- ni voorzien, maar hij heeft zich daaraan onttrokken. Voor de fouten van mijn elftal neem ik alle verantwoording. Ik heb de spelers gekozen. Wij zullen de wereldbeker onder applaus overhandigen aan onze opvol gers. Over vier jaar in Italië gaan we opnieuw op jacht naar het wereldkampioen schap." Henri Michel (38), de coach van Frankrijk, kwam woorden tekort om zijn tevredenheid uit te drukken* „Ik ben dolge lukkig met deze overwinning op de Wereldkampioen. Wij Michel Platini, wie anders, breekt de score open in het duel Frankrijk-ltalië en laat doelman Galli kansloos. zijn er in 66 jaar niet in ge slaagd om Italië te verslaan. Mijn hele elftal verdient lof, want niemand heeft zich iets aangetrokken van de reputatie van de Italianen. Daar heb ik dagen op gehamerd. In verge lijking met 1982 is het Franse voetbal sterker geworden, niet alleen op het gebied van licha melijke hardheid, maar ook van de organisatie in het veld. Het is voor ons een grote eer om nu Brazilië te ontmoeten. Dat is een van de grootste fa vorieten voor de wereldtitel". Meer kwaliteit De door Michel Platini aange voerde Franse ploeg had zeker op het middenveld meer kwa liteit te bieden dan de stuurlo ze Italiaanse formatie, die geen spelmaker of afmaker van het niveau van de voor Juventus - spelende Franse aanvoerder in huis had. Ook Tigana, Giresse en Fernandez boden meer dan welke middenvelder van de Azzurri ook. In het rijtje Itali aanse groten Rivera, Mazzola, Antognoni passen De Napoli of Di Génnaro niet. Die leemte in het Italiaanse voetbal is het uitvloeisel van de import van sterke buiten landse spelers, waardoor het eigen talent minder gelegen heid krijgt zich te ontwikke len. De aanwezigheid van spe lers als Platini, Brady, Tonin- ho Cerezo en Boniek dwarsbo men de eigen kweek. De gren zen van Italië zullen voorlopig dus wel dichtgaan voor buiten lands talent. Maar inmiddels heeft Italië de rekening gepre senteerd gekregen. Frankrijk was vanaf de eerste minuut oppermachtig tegen Italië, dat zich terugtrok in de eigen verdediging. Baresi was in het elftal opgenomen om Platini af te schermen. In de Italiaanse competitie had Ba resi zich daarin onderscheiden. Na een kwartier was er weinig meer over van Bearzots idee. Fernandez bracht de bal op, Rocheteau zette Platini vrij, die van veertien meter de bal over de uitkomende Galli lift te: 1-0. Vier minuten later ontstond in een scrimmage één van de zeldzame kansrijke momenten van Italië, dat topscorer Alto belli zag uitgeschakeld door het hechte Franse defensie- blok. Scirea schoot, De Napoli probeerde het nog en keer naar zonder succes. Frankrijk begreep, dat het weinig te duchten had van Italië en ging weinig keren in de hoogste versnelling over het veld. In de eerste helft waren slechts een vrije trap van Platini en een vallende kogel van Fer nandez op de lat opmerkelijk. Na de pauze was het tegen stribbelen van Italië, ondanks het inbrengen van de felle Vi- alli en Di Gennaro, nauwelijks de moeite waard. Platini gooc helde zelfs nonchalant bij een vrije kans, die hij normaal met heel wat meer felheid bena dert. Dertien minuten na de pauze was het gebeurd met de Italiaanse tegenstand. Tigana bracht de bal snel op, Roche teau verlengde naar Stopyra, die met een droog schot in de korte hoek Vialli versloeg en voor het honderdste doelpunt van het toernooi in Mexico zorgde: 2-0. Freewheelen Frankrijk ging freewheelen en spaarde energie voor de kwartfinale, waarin het Brazi lië treft. Fernandez en Platini werden gewisseld. Amoros kwam vrij voor Galli, maar raakte de bal verkeerd. Italië kwam slechts aan één geloof waardig schot toe, dat van Conti in de 75ste minuut, waarop doelman Joël Bats, met een ingepakte knie aan het duel begonnen, zijn tweede serieuze reactie moest leveren. Sedert 1920 - de Olympische Spelen van Antwerpen - had Frankrijk - op een oefenwed strijd in 1982 na - niet meer van Italië gewonnen. Voor de Italianen betekende de neder laag de eerste in een WK-toer- nooi na 1978. Italië - Frankrijk 2-0 (1-0): 15. Platini 0-1, 57. Stopyra 2-0. Scheidsrechter: Esposito (Arg). Toeschouwers: 65.000. Gele kaarten: De Napoli en Di Gennaro (Ita) en Ayache (Fra). Italië: Galli; Bergomi, Scirea, Viercho- wod, Cabrini; Bagni, Baresi (46. Di Gennaro), De Napoli, Conti; Altobelli, Galderisi (58. Vialli). Frankrijk: Bats; Ayache, Battiston, Bossis, Amoros; Tigana, Giresse, Pla tini (87. Ferreri), Fernandez (75. Tus- seau); Stopyra, Rocheteau. MENOTTI'S o MUNDIAL Nadat de eerste ronde van het wereldkampioen schap achter de rug was, zeiden veel fans dat de teams, die ik als favoriet had uitgekozen, inder daad hadden gezegevierd. Maar je hoeft niet 'zo veel van voetbal af te weten om te voorspellen welke teams het waarschijnlijk goed zullen doen. Ik geef echter toe dat ik niet tot degenen behoor- de die Italië als favoriet had aangewezen. Gister avond is nog eens bewezen waarom. CO Teleurgesteld Ik blijf dus bij mijn eigen favorieten en dat heeft niets met succes te maken. Teams stellen me niet teleur door te verliezen, maar door te spelen op een manier waar ik niet van houd. En dan voel ik me persoonlijk tekort gedaan. Dit betekent dat Engeland mij niet kan teleurstellen, ook niet wan neer ze de wedstrijd tegen Paraguay verliezen, zo lang ze maar voetballen zoals ze dat in de wed strijd tegen Polen deden. In de eerste twee wed strijden was ik echter wél teleurgesteld in het En gelse team, omdat ze een timide indruk maakte en zonder hun gebruikelijke teamgeest en positieve instelling voetbalden. CO Menu CO Wat betreft mijn andere favorieten: Denemarken blijft zichzelf, Frankrijk is zich aan het herstellen en de Sovjet-Unie had tot de wedstrijd tegen Bel gië zeer consequent spel laten zien. Dit is natuur lijk mijn zeer persoonlijke mening, het is zoiets als een bepaald menu bestellen, een kleur mooi vin den, of muziek uitkiezen. Het voetbal dat ik mooi vind, is het soort voetbal dat Denemarken heeft laten zien in haar eerste drie wedstrijden, het spel van de Sovjet-Unie in de voorronde, en de laatste wedstrijd van Frankrijk tegen Hongarije. Wens Laten we hopen dat we de komende dagen voet bal zullen zien zoals we bijvoorbeeld in de wed strijd tussen Brazilië en Noord-Ierland mochten aanschouwen, en niet het soort spel dat het Brazi liaanse team in zijn eerste wedstrijd tegen Spanje demonstreerde. Ik weet dat elke wedstrijd ver schilt van alle voorgaande, maar wanneer men er een goede wedstrijd van wil maken, dan moeten beide teams het veld opgaan met de wens om „echt voetbal" te spelen. MENOTTI'S MUNDIAL MENOTTI'S o Karl Heinz Rummenigge maakte zijn rentree in de basis bij West- Duitsland, maar kon niet schitteren. MONTERREY - Drie mi nuten voor tijd was de el lende dan toch voorbij. In één van de slechtste wed strijden van het WK-toer- nooi in Mexico, zo niet de slechtste, zorgde Lothar Matthaus er vannacht om 01.41 uur Nederlandse tijd voor dat 22.000 mensen in het stadion in Monterrey en vele honderden miljoe nen voor de kijkkast naar huis, naar bed of naar hun werk konden. Met een ka ter. Want het was alle maal bedroevend geweest wat West-Duitsland en Marokko op de grasmat legden. Twee ploegen die te beroerd waren om ook maar een greintje risico te nemen en slechts één oog merk hadden: geen tegen- goal te krijgen. Die kreeg Marokko toch. Uit een vrije trap haalde Matthaus met een knappe curve, dat wel, Uit en zorgde er daar mee voor dat het treurspel in elk geval niet met een half uur moest worden verlengd. Door de treffer van Matthaus verschijnt het zwoegende Westduitse voetbalelftal met knikkende knieën in de kwartfinales om daarin Mexi co te bekampen. In Monterrey, waar fris voet bal onmogelijk lijkt, ontmoet de ploeg van Franz Becken- bauer zaterdag het gastland Mexico. Met slechts drie dagen rust lijkt West-Duitsland niet tot een nieuwe uitputtingsslag in staat. Mexico kwalificeerde zich twee dagen eerder al voor een plaats bij de beste acht en kent de omstandigheden in de eigen Hel van het Noorden zo veel beter. Anderhalf uur lang leken de Westduitser achter de Marok kaanse feiten aan te lopen. De vrolijk tikkende, niet aan aan vallen denkende maar op een verlenging gokkende Noorda frikanen lieten de tegenstan der van het kastje naar de muur lopen. Op het formeren van een muurtje bij vrije trappen bleek Jose Faria, de Braziliaanse bondscoach van de Marokka nen, echter onvoldoende te hebben geoefend. Khari liep weg en ook laatste man Bouy- ahiaoui hield zich niet aan zijn opdracht toen Matthaus aan legde. De treffer van de mid denvelder van Bayern Mün- chen voorkwam een daveren de verrassing. Tot negentig minuten werken zijn Rummenigge en de zijnen zeker# bereid, maar dat zulks zeker op het heetst van de dag in Monterrey niet altijd de beste benadering is, hadden de Duitsers van de Engelsen kun nen leren. Briegel en Matt haus, liepen in de eerste helft uiterst actief de verbindingen tussen de linies te onderhou den. Een half uur voor tijd waren beiden nauwelijks nog vooruit te branden. Maar dat gold eigenlijk voor de hele Duitse ploeg, die geen al te hoge verwachtingen zal heb ben van de volgende kracht meting. Marokko - West-Duitsland 0-1 (0-0). 87. Matthaus 0-1. Scheidsrechter: Pe- trovic (Joe). Toeschouwers: 22.000. Gele kaarten: Lamriss. Kahlifa (Ma rokko). Marokko: Zaki; Bouyahioui; Kahlifa, Oudani, Lamriss; El-Hadaoui, Dolmy, Bouderbala, Timoumi; Khairi, Krimau. West-Duitsland: Schumacher; Ja- kobs; Förster, Eder; Berthold, Matt haus, Magath, Briegel; Rummenigge, Voller (Littbarski), Allofs. Thuisfront blij met Franse zege (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS In menig Franse stad zijn supporters van Plati ni en de zijnen gisteravond de straat op gegaan om de over winning op Italië luidkeels te vieren. „Brazilië zullen we krijgen, Italië hebben we ge had", zo luidde de strijdkreet. Brazilië is zaterdag in Guade- lajara de tegenstander van Frankrijk in de kwartfinale. Premier Jacques Chirac on derbrak zijn officiële diner met de Chinese partijleider Hu Yaobang om een toost uit te brengen op het Franse elftal. Die gelukwens werd niet ge hoord door president Mitter rand, want die had zijn tijd zo slim ingedeeld, dat hij de wed strijd rechtstreeks op de buis in het Elysée kon volgen. PUEBLA - De Argentijn se spelers zitten al bijna een half uur lang ver veeld voor .zich uit te kij ken in de bus, terwijl Diego Maradona de inter nationale pers te woord staat en de Britse media mensen die een verkla ring willen hebben over de Falklands afpoeiert. Ook buiten het veld blijkt onmiskenbaar dat het Argentijnse voetbal elftal een eenmansbedrijf is. Diego Maradona speelt eigen baas, de rest is slechts afnemer, in de be tekenis van het verove ren van de bal en het te- rugopvangen als Marado na dat belieft. Vrije schoppen, hoekschoppen, voorzetten en rushes - al les komt van Maradona. Hij verricht zoveel werk dat in de staart van het duel met Uruguay het vermoeden van een nog altijd niet genezen knie blessure weer opkomt. Onnodige. - waaghalzerij kost hem zelfs een pijnlij ke trap tegen de knie in de laatste minuut als Bos- sio het niet kan laten diens duivelse acties uit vorige wedstrijden nog even in herinnering te roepen. In alle vier wedstrijden van Argentinië is Maradona uit drukkelijk aanwezig geweest. Bijna alle zeven doelpunten vinden hun oorsprong bij zijn linkervoet. „Ik kan uitblin ken in dit team omdat ieder een in dienst van de ploeg speelt", eert hij zijn ploegge noten. „Zoals Maradona hier speelt is hij een voorbeeld voor iedereen", voegt bonds coach Carlos Bilardo daaraan toe. „Maradona speelt hier als een echt lid van de ploeg". Uitblinkersrol Zo koerst de 25-jarige Argen tijn op een absolute uitblin kersrol af tijdens dit WK. Vier jaar geleden was hij nog uit cadans te brengen door maaimachines op voetbal schoenen. Inmiddels is Diego Armando Maradona het stadi um voorbij daarover te zeu ren. Bij elke gelegenheid probeert hij daarentegen begrip te vra gen voor zijn coach. Bilardo is het mikpunt van kritiek bij de Argentijnse pers. Hem wordt vooral verweten het ar tistieke element binnen de ploeg over het hoofd te zien. Na Maradona laat alleen Jor ge Valdano, de stijlvolle aan valler van Real Madrid, zich af en toe gelden. „Het zijn politieagenten in plaats van artiesten", heeft de vroegere Argentijnse bonds coach Luis Cesar Menotti zich al laten ontvallen. Maradona heeft zich meteen daartegen afgezet. „Dit WK is geen toer nooi voor vier of vijf uitblin kers per ploeg. Bilardo heeft dat goed in de gaten. Als vak man sla ik hem hoger aan dan Menotti, hoe fraai die het alle maal misschien ook kan ver tellen". Menotti was in 1978 de coach die Argentinië in eigen land naar de wereldtitel leidde. Maradona heeft Menotti nog altijd niet vergeven dat hij destijds als 17-jarige niet ver der kwam dan wat oefenin terlands in de aanloop naar het WK. Samenwerking tus sen de twee bij Barcelona, na het WK van 1982, was ook daardoor tot mislukken ge doemd. Van de WK-ploeg uit '78 maakt alleen libero Passa- rella nu nog deel uit van de Argentijnse selectie. Passarel- la is in Mexico eerst getroffen door een voedselvergiftiging en scheurde daarna een spier tje tijdens de training. Het is dubieus of hij nog in actie kan komen. Passarella heeft zich regelma tig ontstemd uitgelaten over de privileges voor Maradona, die als paradepaardje een ster ke voorkeur had voor een heel span werkpaarden bin nen de ploeg. Nu Passarella niet mee kan doen, zwijgt hij liever met'kritiek. Ook het talent uit de nieuwe Argentijnse lichting, Claudio Borghi (21), kan zijn kunsten niet vertonen. Tegen Uruguay was voor de miljoenenaan koop van AC Milan zelfs op de reservebank geen plaats. Bilardo probeert zijn beleid te rechtvaardigen door te wijzen op het ploegbelang. „Borghi heeft de grootste moeite zich weg te cijferen, in dienst van de ploeg te spelen. Dat zal hier toch noodzakelijk zijn", verklaart Bilardo die in 1970 als speler van Estudiantes in de wereldbekerfinale tegen Feyenoord het brilletje van Joop van Daele vermorzelde. Spelers die in dergelijke kunstjes zijn bedreven, heeft hij in ruime mate mee naar Mexico genomen. „Met spelers als Passarella. Tarantini, Ardiles en Kempes had Argentinië toen mis schien wel meer allure dan deze ploeg. Daar staat tegen over dat we nu acht jaar ver der zijn. En het internationale voetbal een andere manier van spelen vereist en Marado na zoveel extra klasse bezit dat ik niet meer hoofdrolspe lers nodig heb", houdt Bilardo vast aan zijn gelijk. HENK MEES

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7