Pretoria zeer tevreden over effect noodtoestand a Abortusdiscussie VS laait op na benoeming conservatieve rechters Een cadeau van formaat ïreden iering i'iname ïwacht MILITAIREN EN POLITIE HOUDEN ZWARTEN IN STALEN GREEP: Ontsnapping besmettelijke gevangenen Gorbatsjov ontevreden over economische hervormingen Proces tegen kapers Achille Lauro gestart Spaanse socialisten dreigen meerderheid te verliezen INLAND Ccidac (Sou/tont WOENSDAG 18IUNI1986 PAGINA S ting t spit' 3Een inwoner van de )bliek Oezbekistan in Blz/ë heeft er een reis urjdan 3.000 km voor over de verongelukte kernre- fr'sjernobyl te bezoeken. U De krant Pravda Vos- dat de man op aanra- iï&rts naar de omgeving Mpobyl is gereisd. Deze .lllijk verklaard dat radio- ^straling pen goed middel 182lit. In berichten in ande- win in de Sovjet-Unie Wyaagd over de uitbuiting ^jvacuées uit Tsjernobyl, jr door huiseigenaren op Negentien dood vonnissen in Turkije ADANA Een militaire rechtbank in Ada- na heeft negentien linkse Turken ter dood veroordeeld. De beklaagden in het proces, waar in totaal 343 personen terechtstonden, werden beschuldigd van pogingen een mar- xistisch-leninistische staat te stichten, van het doden van 48 mensen onder wie twee politiemensen, van gewapende overvallen en aanslagen in Adana. Deze daden zouden zij zowel vóór als nó de militaire staatsgreep van september 1980 gepleegd hebben. De kans is overigens klein dat de doodvonnis sen voltrokken worden. Het parlement in Ankara heeft namelijk eerder dit jaar een wet aangenomen die bepaalt dat een dood vonnis automatisch omgezet wordt in dertig jaar gevangenisstraf, tenzij het parlement anders beslist. Mémoires Jelena Bonner verschijnen in Westen LONDEN Jelena Bonner, de vrouw van de dissidente kerngeleerde Andrei Sacharov, zal komende herfst in het Westen haar memoires publiceren. Dit heeft een in Londen gevestigde uitgeve rij bekendgemaakt. Mevrouw Bonner heeft haar memoires geschreven tijdens haar recente verblijf in de Verenigde Staten. Jelena Bonner beschrijft haar leven met Sacharov in ballingschap in de stad Gorki. „Het boek kan bijna een liefdesgeschiedenis worden genoemd", aldus de uitgeverij. Een woordvoerder verklaarde dat de inhoud van het boek nauwelijks kan leiden tot represaille maatregelen van de zijde van de Sovje tautoriteiten. „Meeuw" is geen naam MUNCHEN Het Oberste Landesgericht van Beieren heeft het een jonge moeder verboden als derde voornaam van haar dochter „meeuw" in het geboorten register te la ten opnemen. De leden van het hof bladerden om tot een besluit te komen niet alleen in het namenregister, maar ook in de Westöuitse jacht wet en daaruit vernamen zij dat de meeuw „veelal als plaag" wordt beschouwd en een "gevaar voor de volksge zondheid", omdat hij zich graag op vuilnisbelten op houdt. Aanval op record niets doen JAKARTA Dertig In donesiërs zullen in juli proberen zo lang moge lijk absoluut geen han den uit de mouwen te steken, om een Brits re cord van dertien uut 13 uur helemaal niets doen en zwijgen te verbeteren. Het breken van het re cord wordt gehouden in Semarang op Midden- Java, waar al wedstrijden in vreemd lachen, hui len, vleien en fluiten plaatshebben. ETA eist aanslag op BILBAO De Baski- sche afscheidingsbewe ging ETA heeft zich vandaag verantwoorde lijk gesteld voor de aan slag in Madrid die giste ren drie militairen het leven kostte. Onbeken den openden gisteren in Madrid hèt vuur op een auto met drie militai ren. De inzittenden, een luitenant-kolonel, een majoor en hun chauf feur, kwamen om. TOKIO MAAKT WEG VRIJ VOOR EENDEN TOKIO Hirojuki Sato, een directielid van de Japanse industriële gigant Mitsui dat zich bijzonder had ingespannen voor het welzijn van een eendenfamilie in Tokio, kan verlicht ademhalen: moeder eend en haar negen kleintjes zijn gisteren zonder ongelukken de drukke verkeersader overgestoken van de broedplaats aan een vijver van het Mitsuige bouw naar de gracht van het koninklijk pa leis. De eendenfamilie was dag en nacht met een televisiecamera in de gaten gehouden, om te kunnen vaststellen wanneer de moeder met haar kroost de weg naar de gracht zou inslaan. Toen zich dit aankondigde stroomde de schrijvende en fotograferende pers ter plaatse om de politie ruim baan te zien ma ken. Sato bedankte politie en automobilisten voor hun medewerking. iïletrotter 'eeft len strandt :w York IRK Een Britse Üoper die onge- borschijn kwam uit \iden van Maleisië, \ssen van Thailand Woestijnen van het \sten, is verslagen •tonnen jungle die City heet. \togen Weston was <k in New York Praktisch ge- om hem niets meer m. Hij was in Thai- iers bijna verdron- moeras, opgebotst olifant in India, W0Q>n door de insekten en afgeranseld pkelappen in Mel- 8fö Australië. Weston het punt aan de pppe van zijn mara- 82f het goede doel te 124 toen dieven inbra- ]$jn auto en hem be- t}an vrijwel zijn hele 117? diefstal werd op 3Jjjte dag gepleegd op "pee straat in Man- s^lVesfon vindt het 775# onvervangbare fo- ™ms verloren zijn ge- 34b „souvenir" heeft 465fien behouden: de vrouw op wie hij lieverd en die nu zijn 317. 134) 358) O •70; ■Iaribo/den Jrf— De Surinaamse i| van premier JJdenhout zal naar ijting volgende J'%ar ontslag indie- o'Jt is vernomen in 3Ïchte kring in Pa- go. Aangenomen pat vertegenwoor- jjan de „oude" poli- artijen zitting zul len in een nieuwe ingelichte zegsman le dat volgende week ien van de regering |t bekend wordt ge- regering wil met de faking wachten totdat jgptingsbehandeling in hblee is afgerond. Dat vaarschijnlijk vrijdag, van één van de oude Jaggernath Lachmon, £)de onlangs bereid te 6 e regering te steunen 0 jocratisering tot stand 9» brengen'. Waarne- wachten njet dat kop- van de „oude" partij kabinet zullen stap- KAAPSTAD/LONDEN De Zuidafrikaanse re gering is zeer tevreden over het uitroepen van de noodtoestand waar door, volgens woord voerder Leon Mellet on lusten zijn voorkomen. De noodtoestand is een groot succes geworden, aldus Mellet, die toegaf dat bij „enkele inciden ten" maandag elf doden waren gevallen, maar nergens zou zich onrust op grote schaal voorge daan hebben. Mellet zei dat de grote veilig heidsoperatie van maandag en de persbreidel hadden voorkomen dat het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) voor massale verstoringen kon zorgen. „Het is nu duide lijker dan ooit dat het volk van Zuid-Afrika het ANC en zijn geweld veroordeelt", zo beweerde Mellet. Hij waar schuwde echter dat het ANC wanhopiger zal worden en daarom zullen de veiligheids troepen maatregelen blijven treffen om orde en gezag te handhaven. Mellet verwees onder meer naar de stijgende koers van de rand om aan te geven dat het zakenleven het vertrouwen in Zuid-Afrika heeft hervonden. Voor zover bekend lijkt de veiligheidspolitie er inder daad in geslaagd de gespan- Na elf jaar in Zuid-Afrika gewoond te hebben, is de Neder landse camaraman Wim de Vos gisteren het land uitgezet, met achterlating van zijn vrouw Siggi. nen -situatie onder controle te houden. De zwarte woonwijk Soweto, waar tien jaar gele den een bloedbad ontstond, is nog steeds afgegrendeld door duizenden politiemensen, maar de bewoners zijn wel in de gelegenheid naar hun werk in Johannesburg te rei zen. De voorzitter van het ANC, Oliver Tambo zei giste ren echter in Parijs dat de politie het doden van zwar ten de afgelopen dagen ver borgen kan houden door de strenge persbreidel. Zo schreef het zwarte dag blad Sowetan gisteren cy nisch: „Alles rustig op 16 juni en als er iets gebeurd is mogen wij dat niet vertel len". De Zuidafrikaanse re gering heeft gisteren buiten landse televisieploegen ver boden directe uitzendingen vanuit Zuid-Afrika te verzor gen. Alle reportages moeten eerst door een censor worden bekeken voordat ze naar het buitenland verzonden mogen worden. Lagerhuis De Britse premier Thatcher heeft gisteren opnieuw ge weigerd een campagne van economische sancties tegen Zuid-Afrika te beginnen. In het Lagerhuis speelde zich een verhit debat af nadat de Labourpartij een motie in diende tot het nemen van snelle maatregelen. De motie werd met een ruime meer derheid verworpen; vijftien Conservatieven onthielden zich van stemming. Denis Healey verweet de premier een „ijzeren onverschillig heid" en „onnozelheid" door zich tegen sancties te verkla ren: „Als zij sancties niet doeltreffend noemt, waarom kondigde zij ze eerder wel af tegen tegen Iran, tegen Ar gentinië en tegen Libië", zo vroeg de Labourman zich boos af. Bisschop Désmond Tutu heeft de houding van de Brit se premier gisteren „een klap in het gezicht" genoemd. Hij zei dit tijdens de ontvangst van de speciale afgezant van de aartsbisschop van Canter bury, Terry Waite die zich persoonlijk op de hoogte wil stellen van situatie in Zuid- Afrika. Tutu bleek tijdens een interview met de Britse omroepmaatschappij BBC zó boos dat hij zei er nog ernstig over na te moeten denken of hij de Britse ambassadeur zou uitnodigen voor zijn installa tie in september tot aartsbis schop van Zuid-Afrika. Crossroads Militaire artsen hebben giste ren de enige kliniek in de krottenwijk Crossroads over genomen. De kliniek, die door de kerk werd geleid, was tijdens politieke onlusten een toevluchtsoord voor hon derden gewonde zwarten, die vreesden gearresteerd te worden wanneer zij zich voor behandeling zouden melden bij door de staat geleide zie kenhuizen. Veel van de tien duizenden zwarten die bij de rellen in Crossroads dakloos werden zijn bezig hun onder komens opnieuw op te bou wen. De bewoners weigeren nog steeds te verhuizen naar de nieuwe woonstad Khaye- litsha, omdat dit barakken kamp veel verder verwijderd ligt van Kaapstad waar de meesten werk hebben of pro beren te vinden. ANTWERPEN De Rijks wacht in België heeft elf ont snapte gevangenen opgeroe pen naar de gevangenis in Antwerpen terug te keren, omdat zij een vorm van pa- ratyfus hebben, dat zeer be smettelijk is. De elf waren in het gevangenisziekenhuis in quarantaine geplaatst, maar konden in de nacht van maandag op dinsdag ont snappen. De politie raadt ie dereen die mogelijk contact heeft gehad met de gevange nen bijvoorbeeld door het geven van een lift opge roepen onmiddellijk naar de dokter te gaan. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Voor- en tegenstanders van abortus in de VS zijn el kaar weer in de haren ge vlogen nadat het Hoogge rechtshof er een paar da gen dagen eerder weer een uitspraak over ge daan. Met vijf tegen vier stemmen sprak het hof zich uit tegen een wet die abortus zeer moeilijk, zo niet onmogelijk maakt. Een wijziging in de samenstel ling van het Hooggerechtshof kan de balans echter snel in een andere richting doen door slaan. En gisteren kondigde president Reagan onverwacht aan dat de hoogste rechter in de VS, Warren Burger, het Hooggerechtshof gaat verlaten en dat hij wordt vervangen door William H. Rehnquist. Reagan benoemde ook een nieuw lid voor het Hoogge rechtshof, Antonin Scalia. Deze benoemingen kunnen grote gevolgen voor het abor- tus-beleid hebben. Aangeno men mag worden dat de Rehnquist en de nieuwe rech ter Scalia op dezelfde politieke lijn zitten als de president. In 1973 sprak het hof zich voor abortus uit. Maar met de komst van Reagan in 1980 laaide de strijd over abortus sterk op. Reagan is immers een fel tegenstander. Dankzij hem konden de anti-abortus- groepen zich verenigen in een hechte en spraakmakende or ganisatie, die haar politieke toevlucht zocht bij de republi keinse partij. „Als de Constitutie nog iets be tekent, dan betekent ze dat de regering tot taak heeft het le ven, de vrijheid en het streven naar geluk te béschermen. Denk nu maar niet dat het laatste woord over abortus is gezegd", aldus Reagan. Het zag er naar uit dat door de jongste uitspraak van het Hooggerechtshof de op zeer felle toon gevoerde abortusdis cussie in de VS die vaak ge paard gaat met brandstichtin gen en vernielingen in abor tusklinieken voorlopig op een wat lager was pitje gezet. Maar nu het Hooggerechtshof een nieuwe samenstelling krijgt, mag worden aangeno men dat Reagan het ministerie van justitie zal opdragen de eerste de beste juridische uit spraak over abortus door het Hooggerechtshof te laten toet sen. Waarschijnlijk zal daar door de discussie over abortus weer in alle hevigheid oplaai- JE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER 51) Kareltje Knetter sloöp op zijn teentjes rdle verzamelde oude wagens door en hij ogen uit. Hij overdacht bij zichzelf wat ojaal had kunnen afluisteren van de heren ride Klapper en Linke Lowietje. Dat was al te veel geweest, maar toch genoeg pchter te komen, dat ze van plan waren vernielende daden te gaan stellen tegen- oude wagens, die zo rustig geparkeerd achter die touwtjes op de Kerkbrink, hem alléén niet erg duidelijk wat de n bedoeld hadden met de opmerking: dat boren niet helpt, dan hebben we al- ïulpmiddeltjes nog, die we bij Bul Kor- buskruitkoning, gekocht hebben. Haha- Doch mocht dit de kleine Kareltje aan- niet erg duidelijk zijn, plotseling ging lichtje op, toen hij op een auto stiet, een aantal gevaarlijke zaken was voor een treeplank bij voorbeeld was een ergezet en onder een houten hoes was kennelijk een snelvuurgeweer aangebracht. „Goeie help!" riep Kareltje geschrokken uit. „De eigenaars van deze auto zijn kwalijke zaken van plan! Zouden ze soms van plan zijn alle an dere auto's in een woeste bui gewoon overhoop te schieten?" Kareltje besloot nog eens even gauw te gaan kijken wat die nare kerel toch bij al die auto's deed. Daartoe beklom hij een oud koetswerk en juist toen hij zijn wipneusje voor zichtig over de voorrand stak, zag hij daar be neden zich Linke Lowietje bezig. De schavuit boorde een gaatje in het ijzer van het motorblok en bevestigde daar een klein dingetje aan. „Dat ontploffinkje zal ze straks nog raar doen opkij ken," mompelde de schurk voor zich heen. „En hoe meer ze schrikken, hoe beter het is. Op die manier winnen Bennie en ik de race tenmin ste. En nu had Kareltje genoeg gehoord. Als de gesmeerde bliksem liet hij zich van de oude auto glijden en even later was hij in volle vaart op weg naar smidje Verholen. MOSKOU De Russische leider Michail Gorbatsjov heeft aan de vooravond van de zomerzitting van de Opperste Sovjet, het nationale parlement, ge concludeerd dat „rampza lige planologen" en „on vermoeibare bureaucra ten" zijn streven naar eco nomische hervormingen flink dwarszitten. In een toespraak achter geslo ten deuren tot het 307 leden tellende Centrale Komitee van de partij richtte de partijleider zijn aandacht vooral op de eco nomie. Gorbatsjov had op het 27e par tijcongres opgeroepen tot dras tische maatregelen om de eco nomie nieuw leven in te bla zen. Hij gaf nu te kennen dat, ondanks de „nieuwe stimu lans" die het congres aan de economie gaf, er nog steeds sprake is van grote weerstand. Gorbatsjov verklaarde dat er sprake is van een lichte verbe tering van de industriële pro- duktie. Hij had in dit verband loftuitingen voor partij-organi saties en ondernemingen die model stonden voor de nieuwe aanpak. Hij had echter forse kritiek op functionarissen in de staats commissie centrale planning en op partijleiders buiten Mos kou. Gorbatsjov onthulde dat er onder het mom van econo mische hervormingen sprake is van prijsopdrijving, wat de steun van de bevolking zou kunnen ondermijnen. „Soms nemen woorden de plaats in van daden, bestaat er geen relatie tussen praktische maatregelen en kritiek, en lijkt zelfkritiek op zelfkastij ding. Zo wordt een luchtspie geling geschapen. Alles lijkt in woorden okee, maar er volgt geen werkelijke verandering, en het hervormingsproces laat op zich wachten". Hij wees erop dat er mensen lijken te zijn die denken dat de nieuwe werkmethoden die het congres gelastte, alleen „van toepassing zijn voor het bedrij ven van politiek". „Je zou verwachten dat de planologen de nieuwe werk methode zouden omhelzen, al dus Gorbatsjov. „Maar nee, be paalde hooggeplaatste functio narissen van de commissies staatsplanning en de Russische Federatie begonnen het oude systeem uit alle macht te ver dedigen". Hij kritiseerde vervolgens mi nisteries, die opnieuw hadden voorgesteld om grote bedragen te besteden aan de bouw var nieuwe fabrieken of de uit breiding van de operationele capaciteit, terwijl weinig of geen geld werd uitgetrokken voor de toepassing van nieuwe technologie. De kapitein van de Achilla Lauro, Gerardo de Rosa, poseerde gisteren voor zijn schip in Genua. Vandaag is het proces gestart tegen de Palestijnen die het schip in oktober kaapten. GENUA Vandaag is in Genua het proces geopend tegen zes tien mannen die ervan worden verdacht medeplichtig te zijn aan de kaping van het Italiaanse cruiseschip de Achille Lauro door vier Palestijnen, van 7 tot 9 oktober. De verdediging zal verzachtende omstandigheden aanvoeren „omdat de verdachten geen terroristen zijn, maar strijders voor de Palestijnse zaak". Verder wordt clementie verzocht op het punt van de moord op de 69-jarige invalide Amerikaan Leon Klinghoffer, omdat deze daad geen onderdeel vormde van het oorspronkelijke plan. Overigens zijn de verdedigers ervan overtuigd dat een aantal aangeklaagden schuldig is, zo zei advocaat Gianfranco Pagano in een vraaggesprek. Zij zullen in hun pleidooi echter benadruk ken dat de verdachten strijden voor de vrijheid van hun land en volk, en bij de jury begrip trachten te kweken voor hun achter grond, zei Pagano. Het vermoedelijke brein achter de kaping, Mohammed Abbas, alias Aboel Abbas, is nog voortvluchtig. Hij is leider van het Palestijnse Bevrijdingsfront, een afsplitsing van de PLO, en ver moed wordt dat hij zich in Tunesië schuil houdt. Verwacht wordt dat het proces twee weken in beslag gaat nemen. DEN HAAG Na de zege die de Spaanse pre mier Felipe Gonzalez in maart boekte toen de meeste Spanjaarden stem den voor het lidmaatschap van de NAVO, lijkt er voor hem opnieuw een overwinning voor de deur te staan. De algemene verwachting in Spanje is dat de socialistische premier tijdens de algemene verkiezingen zondag voor een tweede ambtstermijn van vier jaar wordt gekozen. Maar toch wijzen recente opinie-onder- derzoeken erop dat de Socia listische Partij (PSOE) terrein verliest en haar absolute meer derheid wel eens kwijt kan ra ken. Toen Gonzalez in oktober 1982 aan de macht kwam, beteken de dat het einde van vier de cennia rechts bewind in Span je. Zijn partij won 202 van de 350 zetels in de Cortès (Lager huis) en 138 van de 208 zetels in de Senaat. De rechtse Volkscoalitie (AP), de belang rijkste oppositiepartij, kwam met 106 afgevaardigden in het Lagerhuis. De socialisten verliezen ter rein, maar de andere partijen vrezen dat teleurgestelde kie zers liever thuis zullen blijven dan tegen de PSOE stemmen. Naast de PSOE nemen veer tien partijen en coalities deel aan de verkiezingen. Al deze partijen lijken als voornaamste doel te hebben te voorkomen dat de socialisten opnieuw controle krijgen in de volks vertegenwoordiging, zelfs al zou daar de prijs voor moeten worden betaald dat geen sta biele meerderheid wordt ver kregen. Sen luxe handdoek van 50 x 100cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not Not Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis/ Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de handdoek aan: Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). 1 ler j CeiclócSouoont

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5