Vraag R.-K. Kerk om duidelijkheid over betekenis van haar oecumene' Regering Israël waarschuwt voor een godsdienstoorlog Acceptatie van leken verloopt niet ideaal aan tafel \kerk )en wereld Dr. H. FIOLET TOT REFORMATORISCHE KERKEN: Overijssels klooster gaat teksten in Aramees drukken DIOCESANE PASTORALE RAAD ROTTERDAM Het einde van King Konj' GISTEI I KOELI VAN DJ VERK04 ACHTERGROND CcidoeSouAmit WOENSDAG 18 JUNI 19S6PAqj Missie en zending vragen vrijlating geestelijken De Nederlandse Missieraad en de Nederlandse Zendingsraad hebben er deze week per telegram bij president Botha van Zuid-Afrika op aangedrongen ds. Simon Masopha en enkele anglicaanse en rooms-katholieke priesters onmiddellijk in vrij heid te stellen. De geestelijken werden afgelopen donderdag na het afkondigen van de noodtoestand gearresteerd. Dominee Masopha werkt in de Rand bij Lesotho als geestelijk verzorger van de arbeiders uit Lesotho die in de mijnen werken Hij is ook voorzitter van de commissie voor gezins- en familieleven van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken. Masopho heeft drin gend medische hulp nodig wegens zijn slechte lichamelijke conditie. Ook minister Van den Broek is verzocht aan te drin gen op vrijlating van de geestelijken. Ex-gijzelaar hoofd Presbyteriaanse Kerk VS Benjamin Weir, de Amerikaanse predikant die op 8 mei 1984 in West-Beiroet werd ontvoerd en 16 maanden later werd vrij gelaten, is gekozen tot voorzitter van de synode van de Presby teriaanse Kerk in de Verenigde Staten. Weir (62) werd bij de eerste stemming in de synode gekozen, die 3,2 miljoen leden telt. Hij droeg bij de aanvaarding van zijn functie een geel lint aan zijn naamplaatje, een teken van verbondenheid met de mensen die nog in Libanon in gijzeling worden gehouden. ,,Ik voel me nog zeer verantwoordelijk voor hen. De gijzeling heeft bij mij een diepe indruk nagelaten", aldus Weir. De predikant werd in 1984 in de buurt van zijn woning in West-Beiroet door sji'ieten ontvoerd. Negen maanden geleden werd hij in een straat in West-Beiroet vrijgelaten. Wie iedereen prijst, prijst niemand Samuel Johnson Parochiaan mond gesnoerd De president van de recht bank in Assen, mr E.J. An- neveldt, heeft gisteren pas toor Meertens uit het Friese Oosterwolde in het gelijk ge steld in het kort geding dat deze had aangespannen tegen één van zijn parochianen. De president heeft de parochi aan, P.Th. van der Velde, een verbod opgelegd zich verder negatief uit te laten over de pastoor. Voor iedere overtreding van dit verbod moet Van der Velde een dwangsom van 1.000 gulden betalen. Van der Velde, die naar ei gen zeggen een behoudende richting binnen de rooms-ka- tholieke kerk vertegenwoor digt, had al enige tijd onenig heid met zijn pastoor over kerkelijke aangelegenheden. Zijn briefwisseling met pas toor Meertens kreeg een steeds scherpere toon. totdat Van der Velde in een tweetal open brieven de pastoor on der meer verweet homofiel te zijn en hem een witte boordencrimineel en een vrije-seks-predikant noemde. Een aantal anonieme brieven waarin Meertens eveneens werd beledigd en die het pos tadres van Van der Velde op gaven. heeft de president niet in zijn vonnis betrokken. Volgens mr. Anneveldt valt niet met zekerheid vast te stellen dat die brieven van de hand van Van der Velde zijn. De kerken van de Refor matie en de Oud-Katho lieke Kerk zullen terwil- le van de toekomst oecu menische duidelijkheid moeten vragen van de Rooms-Katholiéke Kerk. Dit stelt dr. Herman Fio- let, voormalig secretaris van de Raad van Kerken in Nederland, in een ar tikel in „Kosmos Oe- kumene", het blad van de St. Willibrordvereni- ging- Hij schrijft over de betrek kingen tussen de kerken van Rome en Reformatie, naar aanleiding van het bezoek dat delegaties van de Gere formeerde Kerken, de Ne derlandse Hervormde Kerk en de Evangelisch Lutherse Kerk brachten aan het Vati caanse Secretariaat voor de Eenheid, in maart van dit jaar. Dr. Fiolet meent dat in Ne derland het oecumenisch kli maat van het Tweede Vati caans Concilie wordt aange tast door de meeste bisschop pen. Hij haalt kardinaal Si- monis aan die bij terugkeer van de oecumenische week in Rome volgens dr. Fiolet zei: „Als je oecumene bedrijft met het zicht op meerdere kerken, dan zit je op het ver keerde spoor. De structuur die de Heer heeft gewild, is aanwezig in onze Kerk". „Verzoening met Rome. of wel terugkeer tot de Rooms- Katholieke Kerk is bij kardi naal Simonis de oplossing voor de problemen", aldus dr. Fiolet. die daaraan toe voegt: „Zo kan het oecume nisch niet verder gaan". Openingen De theoloog herinnert eraan hoe het Tweede Vaticaanse Concilie een opening maakte voor de oecumenische ont dekking dat de Kerk van Je zus Christus zich ook in an dere kerken bevindt. Er wordt niet meer gezegd: de Kerk van Jezus Christus is de Rooms-Katholieke Kerk, maar de Kerk van Jezus Christus bevindt zich in de Rooms-Katholieke Kerk. De oud-secretaris van de Raad van Kerken acht het „oecumenisch volstrekt on aanvaardbaar" dat de betref fende reformatorische ker ken het hebben toegelaten dat de gehele katholieke ge loofsgemeenschap, met wie zij in de afgelopen jaren ster ke geloofsrelaties hebben op gebouwd, in Rome als gelijk waardige gesprekspartners volkomen is gepasseerd. Dr. H.A.M. Fiolet Naar zijn oordeel hadden de reformatorische kerken sa men met de katholieke ge loofsgemeenschap in Neder land een oecumenisch leef baar antwoord moeten vin den op een aantal acute pro blemen van de geloofsbele ving en van de maatschappe lijke veranderingen, die zij dan onder gezamenljke ver antwoordelijkheid in Rome hadden kunnen bespreken. Volgens dr. Fiolet zijn de re formatorische christenen in Rome aan het verkeerde adres geweest: hun eerste ge sprekspartner, de katholieke geloofsgemeenschap jn Ne derland, ontbrak. „De bis schoppen die aanwezig wa ren, konden haar niet verte genwoordigen, want zij ston den aan de Romeinse kant. Zij hadden zich bij de ont vangende instantie opgesteld, tegenóver de vertegenwoor digers van reformatorische kerken in Nederland", meent dr. Fiolet. De Israëlische regering stelt pogingen in het werk een einde te ma ken aan het recente toe nemende geweld tussen orthodoxe joden en niet- religieuze Israëliërs. Pre mier Shimon Peres waarschuwde in dit ver band dinsdag de vanda len dat de autoriteiten niet zullen toestaan dat bepaalde groepen het recht in eigen hand ne men. Tot dusverre is de strijd slechts gevochten met luci fers, spuitbussen en scheld woorden, maar Peres zei te vrezen voor gewelddadige confrontaties. Hij stelde ex tremisten verantwoordelijk voor een golf gewelddaden waarbij van orthodox-reli gieuze zijde "onzedelijke" re clameposters en de wach- thokjes waarop zij geplakt waren, werden vernield en van atheïstische zijde synago- ges werden beschilderd met swastika's. De religieuze gemeenschap hield gisteren een bijeen komst om te protesteren te gen het ontheiligen van To- rah-rollen en heilige boeken door vandalen die afgelopen vrijdag een joods seminarium of yeshiva binnendrongen. De organisattfren verwacht ten een deelnemersaantal van zeker 20.000. De vicieuze cirkel van ge weld brak uit door toedoen van de orthodoxe joden, die op eigen initiatief een cam pagne lanceerden tegen het voorkomen van bloot op re clameposters. Zij vernielden en verbrandden ruim 100 wachthokjes en voerden aan dat de advertenties een schending zijn van de joodse wetgeving die zedelijkheid voorschrijft. Niet-religieuze actievoerders reageerden met het schilde ren van swastika's op de mu ren van de Grote Synagoge in Tel Aviv en het in brand steken van een andere syna goge. In de religieuze wijk Mea Sharim in Jeruzalem braken vuistgevechten uit nadat een bus met orthodoxe joden was aangevallen. Intussen proberen tal van in- Een lid van de Ratz-partij toont de ravage die is aangericht in het kantoor van de partij in Jeruza lem, nadat het was aangevallen door de extreem religieuze groep Keshet. Volgens hen wakkert de Ratz-partij anti religieuze gevoe lens aan. stanties, zoals de regering en de legerradio. beide partijen met elkaar te verzoenen. Een organisatie van vrijwilligers gewijd aan het samen leven tussen atheïsten en gelovigen richtte maandag nieuwe wa chthokjes op bij verschillende bushaltes in Jeruzalem. De orthodoxe gemeenschap vormt ongeveer tien procent van Israels 3,5 miljoen joden. Nog eens 15 procent noemt zichzelf religieus, hoewel duidelijk minder strikt. De populariteit van het Aramees groeit in Nederland nog steeds. Theologen bestuderen de taal om zowel het Oude als het Nieuwe Testament beter te kunnen begrijpen. De Syrisch Orthodoxe Gemeenschap in Nederland ziet in de groeiende belangstelling aanleiding een eigen uitgeverij annex drukke rij te openen. Naast gewone boeken wil men er jaarlijks énke le Aramese teksten gaan drukken. Een en ander staat het eerste weekend van juli te gebeuren in het St. Efremklooster te Glane, een Overijssels buurtschap in de gemeente Losser. De Syrisch Orthodoxe Gemeenschap telt in Nederland onge veer 500 families en 3000 leden. De meesten van hen wonen in Twente. In Amsterdam wonen ongeveer 100 families en in Groningen 18. Over de hele wereld gezien zijn er 2,5 miljoen Syrisch Orthodoxen, waarvan verreweg de meesten in India huizen. Oorspronkelijk stamt men, zoals de naam al zegt uit het Midden-Oosten en men maakte voor de communicatie ge bruik van een Aramees dialect. De theologisch-wetenschappelijke wereld toont steeds meer belangstelling voor dat Aramees. Tenslotte is een van de eer ste vertalingen van het Oude Testament, de Targum. in het Aramees geschreven. En ook voor het Nieuwe Testament is het Aramees van belang, omdat Jezus en zijn tijdgenoten, zo luidt een veronderstelling, het Aramees als omgangstaal heb ben gébruikt. Geleerden als Joachim Jeremias proberen van dit gegeven gebruik te maken door achter de Griekse tekst terug te zoeken naar de Aramese oervorm, om zo te ontdek ken wat Jezus werkelijk gezegd zou kunnen hebbén en tege lijk te onderscheiden wat door latere redacteuren zou kunnen zijn toegevoegd. Het 'Onze Vader' zo blijkt, is vrijwel letter lijk terug te vertalen. De groeiende belangstelling voor het Aramees is voor de Sy risch Orthodoxe Gemeenschap aanleiding een eigen uitgeve rij en drukkerij te beginnen. Op het terrein van het klooster is een modern ingerichte uitgeverij/drukkerij verrezen. Tege lijk met het starten van de drukkerij herdenkt de gemeen schap dat 700 jaar geledep de veelzijdige theoloog Gregorius Barhebraeus gestorven is. Naar hem zal de uitgeverij worden genoemd. Barhebraeus moet tot de leidinggevende theologen uit de Syrisch Orthodoxe Gemeenschap worden gerekend. Tot zijn belangrijkste theologische werken behoren het 'Boek van de Kandelaar van het Heiligdom' en het 'Boek der Stra len' (overzichten van de Syrisch-Orthodoxe theologie die men kan vergelijken met soortgelijke werken van Johannes van Damascus in het Griekse Oosten en Isidorus van Sevilla in het Latijnse Westen). Zijn graf bij het klooster Mar Mattai te Mossoel (Irak) is nog steeds een pelgrimsoord. De acceptatie van leken in kerkelijke funkties verloopt niet overal ide aal, soms helemaal niet. Niet alleen is een periode van twintig jaar blijk baar te kort om het vele goede van het Vaticaans Concilie te laten ingroei en bij vooral in de voor conciliaire periode opge groeide gelovigen, maar ook aan de manier waar op vernieuwingen tot stand zijn gebracht heeft het hier en daar ontbro ken aan geduldig beleid op lokaal niveau. Dit concludeerde de Diocesa ne Pastorale Raad van het bisdom Rotterdam deze week in haar vergadering te Leid- schendam waarin voor de derde maal gesproken werd over het voorbereidend rap port („lineamenta") voor de synode in 1987 over de leken in de kerk. De raad meent dat over bete re begeleiding van verande ringsprocessen nagedacht moet worden. De tijdgeest van polarisatie en individua lisering vormt daarbij overi gens een belangrijke barrière die overwonnen moet wor den. De raad ziet graag de thematiek van de leek in Kerk en wereld nader be sproken in heel het bisdom, met name in de parochies. Voorstellen over de wijze waarop een en ander aan de orde zal kunnen worden ge steld zullen in de volgende vergadering ter sprake ko men. De ervaringen met het toe- rustingswerk bleken oyer het algemeen positief. De Pasto rale School, indertijd opgezet voor verdere bekwaming van reeds aktieve leken, doet goed werk, zo meende de raad. Een belangrijk aan dachtspunt vond men in de opvang van afgestudeerde cursisten die, zo is in brede kring vernomen, na 1 of 2 jaar funktioneren in de paro chie, behoefte hebben aan een vervolgcursus, verdere bekwaming, een „terug-kom- dag" of andere begeleidende en stimulerende aktiviteiten. Sprekend over de verant woordelijkheid voor de toe rusting en vorming conclu deerden de aanwezigen dat deze in eerste instantie ligt bij besturen van parochies. Zij staan immers dicht bij de mensen die het betreft en kunnen ook de behoefte aan scholing ter plaatse beoorde len. Acht Mei Enkele vragen aan de bis schop over zijn plaats ten op zichte van de Acht Mei Be weging waren voor mgr. Bar aanleiding de gang van za ken rond de bijeenkomst in Den Bosch nader toe te lich ten. De bisschop ging hierbij in op de huidige algemeen geldende problematiek van de verharding van standpun ten, de soms eenzijdige be lichting in de media en het risico dat mensen anderen een stempel opdrukken als zij bij samenkomsten van welke groep dan ook aanwezig zijn. In een dergelijke sfeer is een open en openbaar gesprek moeilijk te voeren. De raadsleden menen dat zij zelf wellicht langs informele lijnen een bijdrage kunnen leveren aan het herstel van het contact tussen bisschop en beweging. Als agendapunt voor een volgende vergade ring distilleerde de raad uit de kwestie de verhouding tussen landelijk en diocesaan beleid. De vergadering had plaats op de herdenkingsdag van het bloedbad in Soweto, op 16 juni tien jaar geleden. Bij de opening van de vergadering van de DPR werd in een korte bezinning zowel door werkvoorzitter mevr. E. van Leuken als door de bisschop aandacht gevraagd voor de situatie in Zuid-Afrika. Saucijsje met tuinbonen en aardappelen vla-flip Als u met zijn beiden bent dan heeft u nodig: 2 saucijsjes a 100 g, 25 g margarine, uitje, 1 theelepel bloem, tomaten puree, paprikapoeder, zout; 1,5 kg tuinbonen, 1 plak ontbijtspek a 50 g, 5 g margari ne, 1 dl waterzout, peterselie; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 150, e aardbeien, basterdsuiker naar smaak, 2,5 dl yog hurt, 2,5 dl gele vla (2,5 dl melk, 12 g custard, 15 g sui ker). Zet de saucijsjes op met een bodem koud water in de braad pan. Breng het water aan de kook, draai de worstjes om en haal ze na drie tellen uit de pan. Schenk het kooknat in een schaaltje. Laat de margarine lichtbruin worden en bak er de worstjes in een kwartier in bruin en gaar. Zorg dat het vlees steeds zacht bakt en keer het regelmatig. Bak de laatste vijf minu ten kleingesneden ui mee. Leg de saucijsjes op een warm bord. Roer de bloem door het vet met ui, voeg het kooknat toe en maak de jus af met tomatenpuree, paprikapoeder en zout. Dop de tuinbonen en was ze. Snijd het spek in blokjes en hak die in de margarine op een matig vuur lichtbruin. Voeg het water en de tuinbonen toe en kook de groente in ongeveer een kwartier gaar (de kooktijd wordt bepaald door de „maat" van de bonen). Schep bonen en spek door elkaar, voeg naar smaak zout toe en bestrooi de groente met fijngeknipte peter selie. Spoel de aardbeien af. laat ze uitlekken en ontdoe ze van de kroontjes. Prak of mix de aardbeien fijn met basterdsuiker en zet het mengsel een half uur weg. Schep de helft van de aardbeien door de yoghurt, zo nodig met wat extra basterd suiker en verdeel de massa over hoge glazen. Leg de gele vla op de yoghurt en bedek die vervolgens met de rest van de aardbeien. JEANNE 1 MET het opdelven van het skelet van Chris Li?0, alias King Kong, gisteren op de Rotterdamse begrip Crooswijk, is een einde gekomen aan alle mystifieaiit de verblijfplaats van deze dubbelspion die er langeje1 werd verdacht de geallieerde luchtlandingen in 194<Pe hem aan de Duitsers te hebben verraden. f. A A.AN de affaire-King Kong zal wel nooit een eindd 1 Ongetwijfeld zullen telkens weer „nieuwe" verhalep loop worden gebracht over de wijze waarop de dub^ vlak na de Tweede Wereldoorlog om het leven is gn De familie Lindemans zal daarmee moeten leren lev| nu in elk geval verlost van allerlei lieden die bewer dan niet met de bedoeling er een slaatje uit te slaaT Chris ergens in het verre buitenland een nieuw levA Het is hoogstens te betreuren dat het niet mogelijk graf eerder te openen. Dan zou niet alleen de famil ook alle andere betrokkenen veèl onzin bespaard zij ven. Daaronder rekenen we ook met name prins Bi 1 want veel kulverhalen hadden vermoedelijk vooral hem te compromitteren. Vrij zonnig DE BILT (KNMI) De ko mende dagen kan aangenaam zomerweer worden verwacht. Een rug van hogeluchtdruk houdt zich op boven West-Eu ropa en zorgt voor rustig weer, flinke perioden met zon en een temperatuur, die 's mid dags zomerse waarden bereikt. Gisteren en gisteravond is het in het noordoosten en oosten van het land plaatselijk zwaar noodweer geweest. Tropische onweersbuien brachten daar grote hoeveelheden regen. Uit Deventer werden hoeveelhe den gemeld die groter zijn dan de normale maandsom voor juni. De lucht die vandaag en morgen boven ons land aan wezig is, is afkomstig van de oceaan. In deze lucht wordt het 's middags op de meeste plaatsen net geen 25 gratTen. Vanaf vrijdag zal warmere lucht aangevoerd worden uit Frankrijk. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor vrijdag en zaterdag: Zuid-Scandinavië: Droog en flinke perioden met zon. Mid- dagtemperatuur 20 tot 25 gra den. Britse Eilanden: In Schotland zonnig, in Ierland en Engeland half bewolkt. Middagtempera- tuur van 18 in Schotland en 24 graden in zuid-Engeland. Benelux: Perioden met zon en een kleine kans op een on weersbui. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden. Duitsland: Perioden met zon en een lokale onweersbui. Middagtemperatuur van 24 graden in het noorden tot 28 in het zuiden. Frankrijk: In het westen be wolkt en enkele buien, in het oosten zonnig. Middagtempe ratuur van 20 graden aan de Kanaalkust tot 30 in het zui den. Spanje. Portugal: Regen- of onweersbuien, maar aan de Middellandse zeekust vrij zon nig. Middagtemperatuur van 18 in het noordwesten tot 30 graden in oost-Spanje en op de Balearen. Italië. Joegoslavische kust: Zonnig en warm. Middagtem peratuur rond 30 graden. Alpengebied: Perioden met zon en een lokale onweersbui. Middagtemperatuur van onge veer 27 graden. Eindhoven Den Helder Rotterdam Vhssingen Zd Limbur Aberdeen Barcelona Berlijn 31 15 36 30 16 22 ■v.bew. 25 15 Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen I :xnw Warschau l.bew Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Terzijde i n De huidige paus is ienir uitzonderlijke kwaliteij- boeken, bijvoorbeeld L ting Person, getuigen Op bijna onnavolgbd^ heeft hij democrat iscP en richtlijnen gegevio mens en samenlevingjp ze van Karei Woytyla was dan ook een godsjr om de kerkvernieuw Vaticanum II aan te onze kerk te verrijkep vruchten van zijn g(e gaven. o Helaas past de paus z^, treffelijke bestuurside. toe op de Kerk en wi macht niet delen mejl schoppen Hij heeft ki mogelijkheden terzijdtn ven. k D. 'var DE?1 4 Kippen- k douche LONDEN Doo warme weer in G Brittannië zijn de t pen van boer Pete fa ry in Burrough in Cambridgeshire lui om eieren te lei Gisteren liet Terry pluimvee door vrie* in het brand weert besproeien, in de dat de afkoeling d erproduktie weer gang zou brengen, zover bekend nog der resultaat. Intf houdt* het warme i aan. D GRATIS ELKE WOENSDAf BIJLAGE BIJ UW KRANTl) INFORMATIE OVER FILMS,I THEATER, RECREATIE,EXPC EN EEN COMPLETE AGElr

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2