Latwijkse vliegtuigvleugel iet van gekaapte Neptune 2;en onderkomen Agathaparochie it plan Poelhuys onveranderd Wïïïtïïl Parklaan geasfalteerd 5EN OMGEVING Zwemvierdaagse Oegstgeest NOG GEEN MAATREGELEN TEGEN MOTORBOTEN OP VALKENBURGSE MEER Valkenburg ruilt grond met Gereformeerde Kerk Jieveningen wordt idisch kuuroord emeente verwijdert hek in fietspad bij Rijnlands Noordwijkse ambtenaren verhuizen M t- Een eigen accommo- d*n de Sint Agathaparo- la geen gevolgen hebben 3 i eventuele nieuwbouw d[ Poelhuys. Daarvan I 4thans de initiatiefne- 'Oin de nieuwbouw van feese cultureel centrum it€ blijven voldoende ge- s van 't Poelhuys over —dabei te kunnen draai- jkele weken geleden at de Sint Agathaparo- -a eigen pastoraal cen- de Poelpolder wil op- De weekendvieringen öelhuys beschouwden ichianen als een mini- voorziening. Daarom men een eigen ruimte die met anderen te Jidelen. De parochie wil istgen gezicht", herken- r^i en de mogelijkheid oielk moment in een ei- <hpuw activiteiten te ont- iit voor de parochianen, ^rtgathaparochie zoekt daartoe steun bij onder meer het bisdom, deken en collega- kerken in Lisse. De Agathaparochie maakt al vijftien jaar gebruik van 't Poelhuys, dat in de loop der jaren onderdak heeft geboden aan tal van organisaties en ac tiviteiten. Zo groeiden na een wat aarzelend begin initiatie ven als de peuterspeelzaal en het volksdansen uit tot uitge breide activiteiten. Ook van buiten de Poelpolder kwam men naar 't Poelhuys. De Harddraverijvereniging, de Ren- en Tourvereniging, de Bridgeclub, de Muziekschool en vele anderen vonden hun weg naar 't Poelhuys bij de Ruishornlaan, en de Vivaldi- straat. De bereikbaarheid met openbaar en eigen vervoer is gunstig, de prijs redelijk en de beheerder flexibel. Zo kon 't Poelhuys zich gemakkelijk een vaste plaats verwerven in de Lissese gemeenschap. Bij de viering van het tienjarig bestaan in 1981 heeft het be stuur zich over haar positie be raden. Na vele kleine repara ties was het houten gebouw toe aan ingrijpend herstel. Dat vereiste restauratie en een grote investering. Tegelijker tijd stelde de toenmalige Cul turele Commissie vast dat er in Lisse behoefte bestaat aan een zaal voor muziek, zang, to neel en film. Onderzoek van het bestuur van 't Poelhuys onder de verenigingen en in stellingen in Lisse waarvan vele al van 't Poelhuys ge bruik maakten bracht een uitgebreide lijst met wensen boven water ten aanzien van zo'n cultureel centrum. Het bestuur heeft zich daarna tot B en W van Lisse gewend: als zij een dorpscentrum wensten en de plaats van 't Poelhuys ge schikt vonden zou de restaura tie van 't Poelhuys omgezet kunnen worden in nieuw bouw. In deze nieuwbouw zou een zaalaccommodatie opgeno men kunnen worden. Wenste men echter een zaalaccommo datie elders in het dorp bij voorbeeld aan het Vierkant dan zou 't Poelhuys zijn buurtfunctie voortzetten zoals tot nu toe en overgaan tot res tauratie van het bestaande ge bouw. Vanaf september 1981 is er intensief beraad en overleg geweest: met huidige gebrui kers, met gemeentebestuur, met de Agathakerk, met kruis vereniging, met zaalzoekenden en met een architect om voor lopige plannen op te stellen. B en W van Lisse' steunen in principe de plannen voor nieuwbouw van 't Poelhuys en de raad heeft daarvoor al geld gereserveerd. Nog dit jaar zal de raad vermoedelijk be slissen waar een accommodatie voor culturele activiteiten in Lisse zal komen. Magnifiosi in het teken van afloop van de tocht krijgen cocktails, caraïbische muziek alle deelnemers een aanden- en zomerkleren. ken. Yvon De Nederlandse zangeres Yvon Eddyson treedt vrijdag op in bar-dancing Blues Bro thers aan het Henri Dunant- plein in Hillegom. Yvon is 19 jaar en heeft net haar eer ste plaatje uitgebracht. Blues Brothers gaat om negen uur open. Midzomemachtavond Het open jongerencentrum Magnifiosi aan de Ruishorn laan in Lisse houdt vrijdaga vond een Midzomernacht- avond. Vanaf negen uur staat Bridgen In hotel-café Flora aan de Hoofdstraat 55 in Hillegom wordt zaterdag een bridge drive gehouden. Maximaal 60 personen kunnen meedoen. Inschrijven kan vooraf bij Flora, tel. 02520-15100. Het inschrijfgeld kost 15 gulden 'per paar, het bridgen begint om 19.30 uur. Fietstocht De Sportraad Hazerswoude houdt zaterdag een fietstocht voor het hele gezin. De af standen die worden gereden zijn naar keuze 25 of 75 kilo meter. De start van de korte tocht is tussen 11.00 en 14.00 uur. Deelnemers aan de lan ge tocht kunnen tussen 10.00 en 12.00 uur beginnen. Start en finish zijn bij de brand weerkazerne aan de Geme- neweg in Hazerswoude-Dorp. Het inschrijfgeld bedraagt vier gulden en kaarten zijn aan de start verkrijgbaar. Na Straattoneel De toneelvereniging Mimiek uit Katwijk start met een serie toneelvoorstellingen op straat. Het straattoneel is za terdag om 11.00 uur voor de eerste keer te aanschouwen in het PAC Badcentrum aan de Taatedam. Afscheid De Stichting Katholieke Scholen in Zoeterwoude neemt donderdagavond af scheid van Lidwien Smit. Lidwien Smit is vijf jaar se cretaris en voorzitter geweest van de Stichting. Zij treedt uit het bestuur aangezien zij met haar echtgenoot naar het zuiden des lands gaat verhui zen. Lidwien Smit heeft zich met name ingezet voor de fu sie tussen Aloysiusschool en Sjaloomschool. Het afscheid heeft plaats in basisschool Westwoud aan de Veldzicht- straat 17, vanaf negen uur. De asfaltering van de Park laan in Sassenheim nadert zijn voltooïng. Deze en vol gende week wordt de laatste asfaltlaag gelegd op het ge deelte tussen de Kerklaan en de Molenstraat. Vanaf don derdag wordt het gedeelte voor een week afgesloten. Het verkeer wordt dan omge leid via de Hoofdstraat, de Teylingerlaan, de Wester straat en de Wilhelminalaan. Inbrekers aangehouden LEIDSCHENDAM De poli tie in Leidschendam heeft de afgelopen nacht twee Hage naars van 21 en 22 jaar be trapt, die een inbraak hadden gepleegd in het winkelcen trum Leidsenhage. Het tweetal werd ontdekt door een sur veillerende agent, toen ze zich verdacht ophielden bij het winkelcentrum. Eén van bei den wist te ontkomen, maar kon later worden aangehou den in Den Haag. GeidócQowuwt WOENSDAG 18 JUNI 1986 PAGINA 13 iijkse politie lgJl inbraken op J^K De Katwijkse politie heeft met Houding van de overvallers van de ,rnank in Valkenburg in totaal 21 inbra- w>lost. Zeven Katwijkers en één Rijns- iSA de leeftijd van 21 tot 45 jaar bleken in e%e maanden meer dan 200.000 gulden jen gestolen te hebben. De inbraken gepleegd in Valkenburg, Alkemade, lim, Katwijk, Wassenaar, Lisse, Leiden e jwijk Vijf van de acht verdachten zit- eiyast, de rest is voorlopig op vrije voeten iepe daders, onder wie twee vrouwen, tafen de buit van de inbraken en van de srkm schulden mee af te lossen. De poli ng) alleen wat zilver, dat bij een inbraak n boulevard was ontvreemd, weer terug 30p. Ook de wapens die bij de overval gè- |es|erden zijn terecht. Afscheidsreceptie gemeentesecretaris VOORSCHOTEN Met een zeer drukke receptie in het Cultureel Centrum nam gemeentesecretaris G.A. de Graaff gisteren afscheid van Voorschoten. Met ingang van 1 juli is de heer De Graaff ge meentesecretaris in Alphen aan den Rijn. Voorafgaande aan de re ceptie voor de burgerij nam ge meenteraad, ambtelijke staf en personeelsvereniging afscheid. Burgemeester Cannegieter, waar nemend gemeentesecretaris C. Venlooy en enige ambtenaren hielden toespraken. Deze bijeen komst was niet openbaar. Zodra om vijf uur in de middag de deu ren voor de burgerij geopend wer den, vormde zich een lange rij. OEGSTGEEST Wethouder P. van Veen gaf gisteravond in het Oegstgees- ter zwembad Poelmeer het startsein van de jaarlijkse, door de zwemvereni ging VIVAX, georganiseerde zwem vierdaagse. „Het is voor de tiende maal dat VIVAX in Poelmeer prestatietoch ten organiseert", aldus wethouder Van Veen. Martijn Prins nam als eerste van een lange reeks deelnemers een duik in het bad. Men kan naar keuze zwem men over afstanden van 250 en 500 me ter. Zaterdagavond is een inhaalavond. Starten vanaf 18.00 uur tot 20.30 uur. Vanwege het warme weer trok het zwembad Poelmeer maandag 3500 en gisteren 2500 bezoekers. Bloembollenveiling CNB passeert 300 miljoen LISSE De vlag ging onlangs in top op de gebouwen van de bloembollenveiling CNB. Re den van het vlagvertoon was het bereiken van de 300 mil joen gulden omzet. Dat is een rekord in het tienjarig bestaan van de CNB. De 300 miljoen betekent een omzetstijging van 10 procent ten opzichte van vorig jaar. De uitstekende 'resultaten hebben voor de ongeveer 1500 leden van de CNB tot gevolg dat zij een restitutie van in totaal eni ge miljoenen guldens zullen ontvangen. Bejaarde man ramt voetgangers en obstakels OEGSTGEEST Een 92-jarige automobilist uit Leiden heeft gistermiddag twee voetgangers aangereden, een verkeerszuil vernield, een geparkeerde auto en een bloembak geramd en hekwerk vernield. De bestuurder reed met hoge snelheid over de Terweeweg in Oegst geest, vloog over een verkeersdrempel heen en sloeg vervolgens direct rechtsaf de Kempenaerstraat in. Daar schepte hij een overstekend echtpaar uit Noordwijk en vernielde een verkeerszuil. De vrouw is met onbekend letsel naar het Diaconessenzièkenhuis vervoerd. De man stopte niet, maar ging met onverminderde snel heid door naar de Geversstraat, waar hij tegen een ge parkeerde auto en een bloembak botste. Weer reed hij door, maar kwam tenslotte tot stilstand tegen een hek werk. De bestuurder is in zwaar geshockeerde toestand naar het Diaconessenziekenhuis vervoerd. Zijn mede- is met onbekend letsel afgevoerd. Identiteit dode man bekend WASENAAR De identiteit van de on bekende man die vrijdag in Wassenaar overleed, is gisteren bekend geworden. Het ging om een 51-jarige computer-des kundige uit Den Haag. Een broer van het slachtoffer meldde zich gisteren bij de po litie. De overleden Hagenaar reed vrijdag op de fiets op de Buurtweg in Wassenaar, toen hij getroffen werd door een hartaan val. De politie wist het hart van de man door reanimatie weer op gang te brengen, maar hij overleed later toch door een nieuwe hartaanval in het Haagse zieken huis Bronovo. Omdat de man niets bij zich droeg wat zijn identiteit duidelijk kon ma ken, heeft het lang geduurd voordat de politie hem kon identificeren. Uiteindelijk kwam zijn broer in actie toen deze het slachtoffer een aantal dagen miste. DEN HAAG/VALKENBURG Er kunnen voorlopig geen maatregelen genomen worden op het Valkenburgse meer (in de volksmond ,,'t Gat van Lagendijk") om een ongeluk, zoals dat zaterdag plaats, vond te voorkomen. Een 25-jarige waterskiër uit Noordwijk raakte toen na een botsing met een speedboot levens gevaarlijk gewond. Dat is de uitkomst van een onderzoek dat de provincie heeft verricht naar de toedracht van het ongeluk. Op het meer zijn officieel geen motorboten toegestaan. Er is een toegang via het water van de Wassenaarse Wetering. Daar staat een bord met de medeling dat motorvaart verboden is. Ook op het strandje langs de Voorschoterweg staat een bord met een vaarverbod voor motorboten. Bovendien staan er palen om het te water laten van motorboten te bemoeilijken. Langs het strandje liggen balken om het gedeelte voor de zwemmers af te scheiden. Voorts wordt er geregeld toezicht gehouden dooj; de rijkspolitie te water en te land en een ambtenaar van de provin cie. De provincie huurt het meer van Van Herwaarden, het be drijf dat daar zand afgraaft. Volgens het onderzoek zijn verdere maatregelen nauwelijks mogelijk. De vaartoegang kan niet wor den afgesloten, omdat de zandschuiten er ook door moeten en dan ook de toegang voor roeiboten en kano's wordt afgesloten. Ook het toezicht kan niet worden uitgebreid wegens gebrek aan mankracht bij de politie en de provincie. De provinciale ambte naar rijdt heen en weer tussen het Valkenburgse meer, het Oos- terduinse meer bij Noordwijkerhout en Vlietland bij Voorscho ten. „Hij heeft bovendien geen vaartuig om op te kunnen treden tegen motorboten", aldus een woordvoerder van de provincie. „Uitbreiding van het toezicht door politie of provincie kost geld en dat is een politieke zaak. Vanuit die hoek moeten er nu initi atieven komen, als men wat wil doen". VALKENBURG 1 De ge- meente Valkenburg hoopt meente Valkenburg gaat een hiermee de veelvuldige ver stuk grond ruilen met de Ge- nielingen die door de jeugd in reformeerde Kerk. Doel daar- die omgeving wordt aange- van is om meer parkeerruimte bracht, in te dammen. „Geluk te creëren in de omgevig van kig valt het momenteel nogal de Hoofdstraat, 't Boonzak en mee". Zo verzuchte wethouder Rijnlaan. De commissie Open- Van der Nagel, voorzitter van bare Werken en Woningbouw de commissie, ging gisteravond akkoord met vierde, bovenste verdie- het voorstelhiertoe van het ping van de te bouwen bejaar- college. De parkeerruimte is denwoningen aan het Castel- ook nodig voor de nieuwe wo- lumplein zal wegens techni- ningen die worden gebouwd sche moeilijkheden verstoken aan de Hoofdstraat. blijven van een lift. Volgens Voor de aanleg van parkeer- de architect zou dit de kosten havens werd gisteravond een enorm verhogen. Het college bedrag van ruim 35 mille ge- heeft er vrede mee en advi- vraagd. De commissie had seert de gemeentelijke com- evenmin moeite met de be- missie accoord te gaan. Deze schikbaarstelling van ruim 5 etage komt dan niet voor be- mille voor onderhoud van de jaarden maar voor een- of Katwijkerweg en een krediet twee persoonshuishoudens ter j van ruim 8 mille voor verbete- beschikking. P. Mizee vond dit ring van de openbare verlich- geen optimale gang van zaken, ting aan de Ringweg. De ge- maar had er wel vrede mee. JjK Het restant vliegtuigvleugel jidag op het Kat- jfetrand werd gevon- iniet afkomstig van 1965 op Vliegkamp burg gekaapte en jtwijk neergestorte instantie vermoed- !atwijkse strandpoli- de vleugel na de iet uitgraven, dat het irleugel gaat van het ege de zestiger jaren M.L.B.-vliegtuig. oorlopig onderzoek door de Koninklijke Marine sluit uit dat het om een mari nevliegtuig gaat, aldus de marinevoorlichtingsdienst in Den Haag. Nader onderzoek volgende week moet uitwij zen waartoe de vleugel be hoorde. Het zondagochtend op het Katwijkse noorderstrand ontdekte vleugelgedeelte is vermoedelijk van een Engels of Amerikaans vliegtuig. Al hoewel letters op de vleugel ook doen vermoeden dat het van Nederlandse makelij kan zijn. Vaag valt namelijk op het metaal nog „bakboord wing" te ontdekken. De uit eindelijke herkomst wordt naar alle waarschijnlijkheid volgende week vastgesteld, als een specialist op dit ge bied vanuit de V.S. terug is, aldus een woordvoerder van de Marine. De vlak naast de uitwatering op het noorderstrand ont dekte vleugel stak al gerui me tijd iets boven het zand. Zondag werd de Katwijkse strandpolitie echter pas op merkzaam gemaakt op het vliegtuigaluminium. Toen men ter plekke ging schep pen, bleek al snel dat men te maken had met een behoor lijk object, aldus agent Haze- noot van de strandpolitie. In opdracht van hen werd met een sjofel de circa vijf meter lange vleugel uitgegraven, en naar tie strandpolitiepost meegenomen. Het vermoe den rees vrij snel met een vleugel van de in 1965 voor de kust van Katwijk te water gestorte Neptune te maken te hebben, maar nader on derzoek wijst dit van de hand. Dat vliegtuig stortte in 1965 in zee, nadat twee vlieg tuigmakers het hadden ge kaapt. In hun poging op te stijgen vlogen zij rakelings over Katwijk om een paar honderd meter uit de kust in zee te ploffen. Nu de Marine definitief uit sluit dat het om een MLD- vliegtuig gaat, blijkt de vleu gel vermoedelijk te behoren tot een van de vliegtuigen die in de mei dagen van 1940 voor de kust van Katwijk zijn beschoten en neerge stort. Om welke nationaliteit het gaat is daarbij onbekend, maar vermoedelijk gaat het om een vliegtuig van Engelse herkomst. Van de kant van de gemeentepolitie Katwijk is men niet van plan om in de buurt van de uitwatering verder te zoeken naar wrak stukken. Bij de Koninklijke Marine is nog niet bekend of men verdere stappen onder neemt. JvMA elfENINGEN De badplaats Scheveningen wordt een d«i kuuroord. Na een studie van bijna een jaar door een hbep bestaande uit de gemeente Den Haag, de Stichting hingen Bad en het Duitse Instituut voor Polytechnische (IPH) blijkt dat de badplaats een goede gelegenheid n>oor het zogenaamde gezondheidstoerisme. De nieuwe pig Kuuroord Scheveningen (SKS) wil per 1 oktober met btiviteiten beginnen, lai i de organisatie heeft het kuren, in tegenstelling tot vroe- it eds meer te maken met een toeneming van de zogeheten ;n."tsziekten. Dit kunnen ongezonde situaties door milieu- ing zijn, een ongezond gedrag (voeding, overmatig alco- riimedicijngebruik) en vooral de dagelijkse stress in het be- t Ie huidige kuurgasten zijn ook jonger dan vroeger. Zij rr therapie als een methode om weer op krachten te ko- be ai! Duitsland erkende IPH vindt dat Scheveningen twëe gpunten heeft die op den duur kunnen leiden tot een groei ïii medisch kuren in Scheveningen. Het klimaat heeft vol- i/éetingen van het instituut aantoonbaar positieve eigen- ïn voor bepaalde aandoeningen, waaronder ademhalings- jsen. Bovendien heeft de badplaats alle noodzakelijke ningen zoals hotels, een theater, het Golfbad en dergelij- lifl. wil in Scheveningen beginnen met een nieuw kuurmo- niwetenschappelijke basis. Dit betekent opvang en begelei- sén de kuurgasten door een medische dienst, die onder lei- k&at van de arts mevrouw E. Jansen. Zo nodig kan deze re gasten doorverwijzen naar specialisten van het zieken- atronovo. Dit ziekenhuis staat positief tegenover de plan- gasten die willen kuren worden niet opgenomen in een of ziekenhuis, maar verblijven in Scheveningse hotels de gestelde gezondheidseisen voldoen. 3de bedoeling dat het „kuurseizoen" duurt van september tlnet mei. De SKS, waarvan drs. J. van de Weg de direc- iaj denkt drie jaar nodig te hebben om van Scheveningen ojlwaardig kuuroord te maken. ni IsENHEIM Het 4 een zogenaamde ^ji-sluis, in het voet- fietspad langs de ePkersweg worden ■vr verwijderd. Dit ge- *jrt naar aanleiding sjeen brief van direc- J H. Hietbrink van sr Rijnlands Lyceum, i directeur had de ge- eente verzocht veran- 3ing te brengen in de "'aarlijke verkeerssitu- ter plaatse. 1 Volgens hém liep de school jeugd, die het lyceum per (brom)fiets bezoekt, vrijwel dagelijks gevaar. De direc teur noemde als oorzaak d kiwi-sluizen, die enige maanden geleden werden geplaatst in het naar het ly ceum leidende voet- en fietspad langs de Kwekers- weg. Hietbrink wees erop dat het pad vanaf de op richting van de school ge diend heeft als fietspad voor de circa 1100 leerlin gen van het lyceum. Door het hek konden de scholieren geen gebruik meer maken van het voet en fietspad en moesten zij bij de Kwekersweg 92 op de openbare weg gaan rijden. „Er zijn gelukkig nog geen ongelukken gebeurd, maar als je de gevaarlijke situatie op „piek"-tijden in ogen schouw neemt, hou je je hart vast", aldus Hietbrink Het omstreden voet- en fietspad is momenteel ook maar beperkt toegankelijk voor voetgangers met kin der- of wandelwagens en invalidenwagens, omdat de sluizen de doorgang belem meren. De direkteur van het Rijnlands Lyceum sug gereerde de maatregel terug te draaien en de groen strook tussen de rijbaan van de Kwekersweg en het pad te bestemmen als voetpad. Ook de politie van Sassen heim stelde vast dat de ver andering van de verkeerssi tuatie niet heeft geleid tot een verhoging van de vei ligheid. De gemeente Sas senheim heeft daarom be sloten de oorspronkelijke toestand te herstellen door de kiwi-sluizen te verwijde ren en een verkeersbord te plaatsen waarop wordt aan geduid dat dit pad uitslui tend gebruikt kan worden door voetgangers en fiet sers, maar voor bromfiet sers verboden zal zijn. De mogelijkheid om de groen strook aan de Kwekersweg te benutten voor het aan leggen van een voetpad werd van de hand gewezen. Sinds afgelopen vrijdag is het een drukte van belang in het Noordwijkse gemeentehuis: enige tientallen ambtenaren verhuizen van hun kleine be huizing in het oude raadhuis en andere vestigingen in het dorp naar het net opgeleverde ge deelte aan de kant van de Hei lige Geestweg. De ene afdeling na de andere neemt haar in trek in het nieuwe gemeente huis. Vandaag zijn bijvoor beeld B en W aan de beurt om hun biezen te pakken. De ver huizing zal, als alles volgens schema verloopt, dinsdag klaar zijn.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13