Economische ontwikkeling in de Rijnstreek stagneert Fietscrossers mogen bus en caravan niet stallen £ëktae6owuvnt geïsoleerde ligging rltnstreek-oost remt ontwikkeling Bedrijfsleven opereert te individueel Stomppop Zevenhoven rijk aan jeugdige EHBO ers igor-boel, weer uit LEIDEN OMGEVING WOENSDAG 18 JUNI 1986 PAG&] Snackboot Wiljo moet Kever verlaten ALKEMADE De snackboot „Wiljo" die gedurende het water sportseizoen ligt in het water van „De Kever" (Kagerplassen) moet daar weg. Dat vond de raadscommissie Bezwaar- en Beroepsschrif ten gisteravond. De boot ligt in het Alkemadese deel van de Kager plassen in strijd met de Algemene Politie Verordening en in strijd met het bestemmingplan. Volgens eigenaar W C. Verschoor zoekt de gemeente Alkemade voortdurend naar manieren om hem het leven zo zuur mogelijk te maken. „Je zou het haast opgeven om tegen de Alkemadese ambtenaren te knokken", zei de eigenaar van de snackboot. Reeds gedane investeringen weerhouden hem ervan toe te geven Verschoor heeft wel toestemming van de ge meente Warmond, maar „De Kever" is onderdeel van het Alkema dese stuk van de Kagerplassen en daar geldt zijn vergunning dus niet. De voorkeur van Verschoor voor „De Kever" komt voort uit het feit dat de plas rustig is en grenst aan diverse havens. Op de vraag van commissielid J. Kret: „Hun rust is dus uw eten", ant woordde de snackbooteigenaar dan ook bevestigend. De heer Ver schoor kondigde gisteravond aan alle middelen te zullen aanwen den om met zijn snackboot aanwezig te blijven op het water van de Kever. Parachutisten openen de Zoeterwoudse braderie. Enorme belangstelling braderie op Watertje ZOETERWOUDE Het Zoeterwoudse Watertje was gisteravond één grote mensenmassa. Wat dat betreft verliep de start van de tweejaarlijkse braderie uitste kend. Een dreigende onweersbui zette niet door. zodat het tot tien uur erg gezellig bleef. Vandaag is het pittoreske Watertje andermaal de plaats waar (tot 22.00 uur) de braderie met zo'n 50 stands plaats heeft. Er ging een spektakulaire handeling aan de opening vooraf. Parachutisten van „The Flying Dutchmen" skydivingclub maakten een geslaagde lan ding op het Loetheveld. Daarvan waren honderden mensen getuige. Twee parachutisten kwamen op de „centimeter nauwkeurig" op de voorgeschreven plaats; de derde parachutist was blijkbaar niet helemaal zeker van zijn zaak (hij had gedacht neer te kunnen komen op een veld ter grootte van twee voetbalvelden terwijl het Loetheveld mede door de vele toeschouwers circa 50 bij 50 meter was) en nam geen risico en bleef wijse lijk in het vliegtuig. Vervolgens werd door burgemees ter Houdijk de vlag gehesen en was de braderie geo pend. Zomerhuisje uitgebrand 1 HOOGMADE Een tot zomerhuisje omgë^ schuur is gistermiddag grotendeels uitgebrk. brand in het gebouwtje aan de Groenweg if made is mogelijk aangestoken. Op het moirT de brand was niemand in het pandje aanwr. brandweer die vrijwel direct ter plaatse was,F vuur in een half uur meester. Het schadebL nog onbekend. Jeugdige inbrekers aangehouden KOUDEKERK AAN DEN RIJN Drie jv van 14. 15 en 22 jaar uit Alphen zijn gisteiya door de politie in de kraag gevat. De drief) werden op heterdaad betrapt bij een inbraak^ gebouw van de tennisvereniging aan de Ker^r Koudekerk. Zij waren het pand binnengi a door de deur open te breken. Omwonenden fcc verdachte geluiden en waarschuwden de poh. auto van de daders bleek onlangs te zijn geste Hazerswoude. LEIDEN De ontwikke ling van de economie in het oosten van de Rijn streek is niet alleen af hankelijk van Alphen aan den Rijn. Roelof arends veen. Aardam en Nieuw koop kunnen daarbij een belangrijke rol spelen, evenals Hazerwoude en Leimuiden en in mindere mate ook nog Hoogmade, Zevenhoven en Woubrug- ge. Dat staat te lezen in het regionaal-economisch onderzoek dat is in op dracht van de Kamer van Koophandel, de provincie en de gemeenten in de Rijnstreek is verricht voor de oostelijke Rijnstreek. Aanleiding tot het onder zoek is het stagneren van de economie in dit gebied. De landelijke economie is zich weer aan het herstel len. in het oosten van de Rijnstreek is daar weinig van te merken. In een karakteristiek van het in deze streek aanwezige bedrijfsleven wordt gesteld, dat dit voornamelijk regionaal verzorgend is. Er zijn weinig bedrijven die op technologisch gebied voorop lopen. De regio kan getypeerd worden als „van alles wat. maar van niets echt genoeg". Er is meer spra ke van een „volgende" dan van een „leidende" positie van de aanwezige produktiebedrij- ven. De oostelijke Rijnstreek heeft uitgesproken sterke kanten zo als de centrale ligging in de Randstad, de woningmarkt, de kwaliteit van het arbeidsaan bod en nabijheid van Schiphol. De voordelen worden echter sterk beperkt door de geiso- leerde ligging en de status van „groen hart" die het gebied heeft. Er zijn echter volgens de onderzoekers zeker moge lijkheden voor industriële acti viteiten in de Rijnstreek, maar het zal de nodige inspanning vragen van bedrijfsleven en overheden om die mogelijkhe den te benutten. Relatief ster ke bedrijfstakken zijn volgens het rapport de tuinbouw, de metaalindustrie met name in Nieuwkoop, de voedings- en genotmiddelenindustrie die vooral in Ter Aar en Roelofa- rendsveen geconcentreerd is, de chemische industrie, de dienstverlenende bedrijven op computergebied, het transport en het toerisme. Minder kans rijk en zelfs bedreigde secto ren zijn de bouw, de bouwma- terialenindustrie en de groot handel. Individueel Daarbij merken de onderzoe kers op dat het bedrijfsleven in de oostelijke Rijnstreek niet alleen te individueel opereert, maar vooral te weinig syste matisch en agressief aan ver nieuwingen doet. „De bedrij ven moeten meer activiteiten ontwikkelen en minder af wachten tot „anderen" wat doen". Door samenwerking zou veel meer bereikt kunnen worden. Hierbij valt te denken aan samenwerking tussen de conservenfabrieken in Ter Aar op het gebied van techno logische ontwikkelingen, net zoals dat bij de metaalbedrij ven rond Nieuwkoop het geval is. Op dit moment is er veeleer sprake van technologische concurrentie op het scherp van de snede, aldus het rap port. Ook samenwerking op het gebied van de export en research moet meer gestalte krijgen. Dit geldt ook voor de bouwmaterialenindustrie in het gebied. Ook de overheid kan bijdra gen om het bedrijfsleven nieuw leven in te blazen. Daartoe moeten allereerst knelpunten op verkeerskundig gebied weggenomen worden zoals de Rijksweg 11. de Lei- muiderbrug, de omlegging van de Oude Rijn bij Alphen en de treinverbinding Leiden-Al- phen-Utrecht. Bedrijfsruimte is er genoeg in de oostelijke Rijnstreek, maar niet altijd is de juiste ruimte op de juiste plaats beschikbaar Het rapport meldt dat er be drijfsterreinen voldoende zijn, maar de faciliteiten op de ter reinen en de werving van ver wante bedrijven is nog onvol doende uit de verf gekomen. Kantoorruimte is schaars, evenals huisvesting voor star tende bedrijfjes. Ook de woningmarkt is voor de ontwikkeling van produc tieve activiteiten van belang Het functioneren van het bve- drijfsleven kan ernstig lijden onder het ontbreken van huis vesting van het personeel. Aanbevelingen In het rapport zijn per woon kern aanbevelingen opgeno men waarmee de economie plaatsen krijgen in de Wete ring, om kortere of langere tijd te kunnen liggen en bood schappen te kunnen doen. In Nieuwe Wetering staan de tuinbouwreconstructie. de ver betering van de rioolwaterzui vering en het arbeidsaanbod voor de kwekerijen centraal., In Rijpwetering moeten de watersporters ook beter kun nen afmeren, vinden de on derzoekers, en met name voor de kanovaarders moeten hier faciliteiten komen. Bij De Kaag staat de water sport centraal, zij het dat ook aandacht wordt gevraagd voor de conservering van Kaagei land. De mogelijkheden voor de watersport moeten hier worden verbeterd: meer jacht bouw, verhuur van boten, sei- zoenverlengende watersport- arrangementen. Hetzelfde geldt voor Oud Ade, waar de kanovaarders weer om de hoek komen kijken. weer op gang kan worden ge bracht. Voor Roelofarenas- veen wordt uitbreiding van bedrijfsterrein De Lasso aan bevolen voor 'industrie en groothandel. Verder verbete ring van de op- en afritten van rijksweg 4, reconstructie van de* oude glastuinbouwgebie den. modernisering en auto matisering van de veiling, een hernieuwde start voor het re creatieschap in beperktere op zet, de stimulering van de wa tersport op het Braassemer- meer en uitbouw van cam ping-activiteiten. Bij Oude Wetering wordt gedacht aan een verbetering van de win kelfunctie, die onder meer in de vorm van de Mee'rkreuk gestalte kan krijgen. Ook moe ten de watersporters meer lig- In Langeraar zouden de plas sen beter vanaf het land be reikbaar moeten zijn, bijvoor beeld voor windsurfers. Aan dacht wordt ook gevraagd voor de ontwikkeling van de glastuinbouw in de Vieram- bachtpolder. In Aardam zou nieuw bedrijfsterrein ontwik keld moeten worden, er moet een beter produktiemilieu ge schapen worden voor de in dustrie (vooral voedings- en genotmiddelen), en er moeten meer winkels komen. In Ha- zerswoude-Rijndijk staat de herbestemming van bedrijfs gebouwen centraal. Eventueel zou er een bedrijfsverzamelge bouw kunnen komen. De ont wikkeling van bedrijfsterrein Groenendijk vraagt ook de aandacht. De ontwikkeling van de sierteelt is van belang voor Hazerswoude-Dorp. Ook zou hier de levensvat baarheid van het winkelappa raat heroverwogen moeten worden. In Leimuiden worden het mestoverschot, de ontwikke ling van de tuinbouw in de Vriesekoopse Polder, de Lei- muiderbrug en het weren van sluipverkeer via het dorp ge noemd als aandachtspunten. Verder de ontsluiting van de Westerdijk en vestiging van kleinschalige industrie langs de Ringvaart. In Rijnsater- woude moeten de waterspor ters beter kunnen aanleggen. De Ursula-kliniek in Nieuw- veen wordt van groot belang geacht voor het bedrijfsleven in de kern. In Koudekerk moet waarschijnlijk een ande re bestemming worden gevon den voor bedrijfsgebouwen langs de Lage Zij; hetzelfde geldt voor een aantal agrari sche bedrijfsgebouwen. Het winkelapparaat zou nieuw le ven moeten worden ingebla zen. De weekmarkt zou beter afgestemd moeten worden op de omliggende kernen. Hoog made is een plaats waar de watersport meer mogelijkhe den zou moeten kunnen krij gen. Meer watersport gebon den bedrijvigheid langs De Does, en verder ook meer mo gelijkheden voor oeverrecrea tie langs de Wijde Aa worden aanbevolen. Ook in Woubrugge zou de watersport beter uit de voeten moeten kunnen. Bij de komst van een sporthal zou gedacht moeten worden aan toeris tisch-recreatief medegebruik. In Nieuwkoop staat de water sport weer centraal, maar ook wordt gewezen op het ver keersluw maken van de Dorpsstraat, de uitbouw van de weekmarkt en de verplaat sing van de bedrijvigheid uit de kern naar het industrieter rein. Voor dat bedrijfsterrein zou een tweede aansluiting op de provinciale weg moeten ko- Honderdste brug Wethouder W. de Jong van Openbare Werken zorgde er persoonlijk voor dat dd'100ste brug van de gemeente i- juiste plaats terecht kwam. Daarvoor stapte de wethoudir cabine van de grote kraanwagen waarmee de kant en kla j geleverde brug van de vrachtauto werd getild en over de de Broekhorst werd neergelaten. Om te benadrukken dt fiets- en voetgangersbrug een speciale brug was. werd <t wethouder een herinneringsbordje op de leuning geschroi de mededeling dat het hier de 100ste brug van Alphen Met de nieuwe brug kan Alphen bogen op ruim 2 kilomeUl dek met een totaal oppervlak van 5.500 m2. s d LEIDSCHENDAM De Stompwijkse jeugdsociëteit Team O'Neill krijgt voor het komende zaterdag te organise ren Stomppopfestival duizend gulden subsidie van de ge meente. De optredende bands zijn: Out of Reach uit Stomp- wijk, Split Decision uit Leiden, Licks and Gigs uit Zoetermeer en Zon, Zee Zuidvruchten uit Den Haag. De organisato ren rekenen op 450 bezoekers die samenkomen in een tent op het parkeerterrein van de voetbalvereniging Stompwijk se Boys. De toegangsprijs be draagt 7,50. ZEVENHUIZEN Burge meester J. Huigsloot heeft gistermorgen aan 39 leerlin gen van de basisscholen De Zevenhof en de Johanhes de Doperschool de getuigschrif ten Jeugd EHBO-A uitge reikt. Dit gebeurde op offi ciële wijze in het gemeente huis onder toeziend oog van de eigen leerkrachten, een aantal bestuursleden van de EHBO-vereniging en de EHBO-ers die de leerlingen de eerste beginselen van de EHBO hebben bijgebracht en hen hebben opgeleid voor dit getuigschrift. Mevrouw C. Wolf, voorzitter van de plaatselijke EHBO- vereniging memoreerde de prima samenwerking tussen de EHBO-vereniging en de scholen en het enthousiasme waarmee de leerlingen de 15 lessen hebben gevolgd. De „EHBO-leerkrachten" kre gen als dank voor hun inzet een plantenbak en een lepel tje van verdienste aangebo den. Burgemeester Huigsloot vond het een goede zaak, dat men in Zevenhoven met de Jeugd-EHBO is gestart. De geslaagden van de Zeven hof zijn: Annette van Berge Henegouwen, Renate den Bleker, Petra Blijleven, Ma- rielle Domburg, Esther Has- sing, Yvette Hoogerwaard, Wendy Kranenburg, Mar leen Lemson, Kim Möhl- mann, Sylvia Pluim. Marit Rademaker, John Blijleven, Alex Corts, Rutger van Est, Rogier Hogeboom, Mark van de Meer, Ronald RaVensberg, Albert Spek en Johan van de Steegt. De Johannes de Doperschool leverde de volgende geslaag den: Margot Aartman, Saskia Bos, Liesbeth Hassing, Bian- ca Hoogervorst, Stephanie Michels. Jolanda Mol, Kitty Schuurbiers, Wendy Visser, Richard van de Berg, Jakko Bak, Edwin Beekman, Niels Boysen, Remi van de Hoort, Frank Möllers, Michel de Rijk, Dennis Ruigrok, Jaco Slingerland, Simon van Veen, Eddy van Wilsem, Jo han Zeestraten. 0 Vol trots tonen de leerlingen hun getuigschrift. ALKEMADE De raadscom missie voor Bezwaar- en Be roepsschriften volgde gister avond een uitspraak van de Raad van State en verklaarde een bezwaarschrift van fiets- crossvereniging „The Speed- hogs" ongegrond. Als gevolg van deze uitspraak mag de vereniging een als jurylokaal gebruikte oude bus en een voor EHBO-doeleinden inge richte caravan niet continue stallen op het fietscrossterrein aan de Sotaweg. Met een con tainer voor de opslag van ma terialen had de commissie, net als de Raad van State in een eerder stadium, geen moeite. Namens de fietscrossvereni- ging werd gisteravond het woord gevoerd door voorzitter J. Hendriks. Hij toonde zich zeer ontstemd over de drei gende toon in een gemeentelij ke brief over de verwijdering van bus, caravan en container. „Wat is de échte reden dat die attributen plotseling weg moesten?", wilde hij w^pn van de commissieleden, die het antwoord schuldig zouden blijven. De voorzitter vertelde dat zijn vereniging keer op keer door het gemeentebe stuur wordt teleurgesteld zon der dat de ware reden daarvan hem ooit duidelijk is gewor den. Hendriks verklaarde zich eventueel bereid bus en cara van voor elke wedstrijd apart te halen en te brengen. „Geef ons dan op gemeenteterr^in een kosteloze stallingsplaats", verzocht de voorzitter. Hij gaf toe dat de oude bus (nog) niet fraai was, maar dat probleem zou met een simpel verfbeurtje verholpen worden. In het bezwaarschrift van de fietscrossvereniging stelde het bestuur dat de gemeente Alke made akkoord is gegaan met het gebruik van een terrein aan de Sotaweg als fietscros sterrein. „Uiteraard impliceert dit dat men ook akkoord dient te gaan met de voor deze spQrt noodzakelijke attributen, zoals kantine, jurybus, opbergruimte voor materialen, controlewa gen etc. Deze zaken zijn net als doelpalen bij een voetbalveld, noodzakelijk om een wedstrijd goed te kunnen laten verlo pen". De omstreden container en de caravan zijn aangeschaft met medeweten van de ge meente Alkemade en staan al op het terrein vanaf het mo ment van oprichting van de vereniging, vijf jaar geleden. In mondeling overleg met ambtelijke vertegenwoordigers zijn de container en de cara van zelfs geschilderd in een kleur die door de gemeente Alkemade werd gekozen. Geruime tijd heeft de jurybus op het fietscrossterrein ge staan. Volgens de vereniging ondervond ook de plaatsing van de bus destijds geen enke le weerstand van de gemeente. Alleen moest de bus in dezelf de. kleur als de caravan en de container worden geschilderd, hetgeen nog niet was gebeurd. LEIDEN Het „IC boekje" met de dienstl lingen van bus en tr£ de Rijnstreek is vof derde keer versch< Het boekje is een inil van het Intergemeert. Overlegorgaan Rijnsl Het nieuwe boekje, w. alle veranderingen a dienstregelingen vooj openbaar vervoer zijr werkt kost nog s 2,75 en is verkrijgb? alle postkantoren i£ streek tussen Leimi en Boskoop, de boel; kels, de VVV's en d* tionsrestauratie Alpht n De regionale dienst ling verschijnt in een>( ge van 3000 exempt In de Rijnstreek ïSj boekje net zo popula het spoorboekje. IGOR-boekje bevat e bus- en treintijdenf taxibedrijven met i foonnummers en tariii een overzicht met voorkomende besten- gen en hoe deze/ be baar zijn, een gedetai) de routebeschrijvingp de buslijnen, algemerf formatie over tariev# plaatsbewijzen en 6 aparte streek- en i kaart. i Op veler verzoek zij spoortijden weer ven» de gewone tabel bé uit het NS-spoorboek) plaats van de vertrfi ten per station. Datr mogelijk omdat de N combinatietabel i heeft gesplitst in Le» Utrecht en Alphen-G( Alle tijden op deze tl ten stonden vorig jai één tabel, hetgeen ol delijk was. Het IGOR toen voor het opn| van de vertrekstaten als nadeel dat de r« niet zichtbaar was! dienstregeling voor| Rijnstreek is een bijzf re service van het 1} aan de streekbewone! wordt ook dit jaar gei dieerd om de prijs laf houden. In het naja3 overlegd worden ovel bijdrage van de very bedrijven om het tekq dekken. Het IGOR sl ernaar om de dikke stregelingen die nu' door de vervoersf schappijen worden maakt om te zettet dunne regionale bo{ De NZH heeft inmil haar vervoersgebied drie regio's verdeeld.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 12