yCldócSomcmt fusie woningbouwcorporaties lijkt voorgoed van de baan STAD OMGEVING mbtswoning burgemeester ïen statussymbool meer De Leidse Courant komt snel naar u toe Opnames van TROS gaan 27 juni door Zuid-Holland naar tekort van 15 miljoen Dodelijk ongeval Inbraken in twee flats WOENSDAG 181 UNI 1986 PAGINA II te fysiotherapeuten air met aktie 4 De Leidse fysiotherapeuten hebben vrijwel I gehoor gegeven aan de landelijke oproep om voeren De praktijken waren dicht ep alleen de Mende gevallen werden behandeld. Ook afspra- tlj niet verzet konden worden, werden vandaag rtpn. De meeste Leidse fysiotherapeuten waren ■lag bij de protestvergadering in Amersfoort JV Dit stelt de voorzitter van de vereniging van •fysiotherapeuten, de heer P. van der Salm. In de Uizen in Leiden en Leiderdorp wordt door de bn fysiotherapie niet gestaakt, maar wel aktie i Aan de hand van buttons op jassen, stickers en iroberen zij vragen en discussies te ontlokken. k neerleggen zou niet in het belang van de pa- rijn en dus probeert men aan de hand van dit 3 teriaal aandacht op de aktie te vestigen. In het 4 ssenziekenhuis zijn voor de polikliniek fysio- I eveneens de afspraken zoveel mogelijk verzet. Inboedel ontvreemd LEIDEN Een geluidsin stallatie, tachtig elpees en een verrekijker zijn zon dag ontvreemd uit een eenkamerwoning aan de ,Opaalstraat. De bewoner, een 18-jarige Leidenaar, is op vakantie. Hij had zijn kamer onderverhuurd aan een onbekende Hagenaar. Een vriend van de bewo ner zou het huis in de ga ten houden. Hij ontdekte gisteren dat eert aantal dingen waren ontvreemd. De onderhuurder is met de noorderzon vertrokken en heeft geen huur be taald. Het adres in Den Haag, dat hij had opgege ven, bleek niet te kloppen. i- )E ZAAK LIGT MINSTENS EEN JAAR PLAT" Eigen schoolgebouw voor slechthorende kinderen LEIDEN De provincie is bereid medewer king te verlenen aan aan een eigen onderko men voor. het voortgezet onderwijs voor slecht horende kinderen. Deze vorm van onderwijs is »u, tesamen met het speciale onderwijs voor SH-kinderen, ondergebracht in het gebouw De Weerklank aan de Robijnstraat. De snelle groei van het voortgezet onderwijs rechtvaardigt een eigen onderkomen, meent de provincie. Het leerlingenaantal is in de laatste vijf jaar van 17 naar 55 gestegen, de school heeft een regionale functie. Het is de bedoeling dat het voortgezet onderwijs in de Robijnstraat blijft en dat de an dere onderwijssoorten een nieuw'gebouw elders in de stad krijgen. Waar precies, moet nog be paald worden en is mede afhankelijk van de medewerking van de minister v&n Onderwijs. De nieuwe huisvesting zou met ingang van het cursusjaar '87 gereed moeten zijn. Aanhangwagen in sloot LEIDEN De Vrouwen- weg is gisteravond tussen half zes en zeven uur afge sloten geweest voor het verkeer. Een zeven ton zware aanghangwagen was in een sloot naast de Vrouwen weg terechtgeko men. De aanhangwagen zat achter een tractor, die werd bestuurd door een 31-jarige man uit Stomp- wijk. Een wiel van de wa gen kwam in *de berm waardoor de aanhanger in het water belandde. Met een takelwagen is de aan hangwagen uit de sloot ge haald. Schatten uit Turkije pas zondag open LEIDEN In tegenstel ling tot berichten die de ronde doen als zou de ten toonstelling 'Schatten uit Turkije' in het rijksmu seum voor Oudheden mor gen reeds voor het publiek worden geopend, hebben de organisatoren laten we ten dat dit pas zondag het geval zal zijn. Om precies te zijn op 22 juni om 12.00 uur opent het museum de poorten voor deze bijzondere expo sitie. T. Fallaux in bestuur verzetsmuseum LEIDEN Het voormalig PvdA- raadslid mevr.T. Fallaux is benoemd tot bestuurslid van de Stichting Zuid hollands Verzetsmuseum. Fallaux was zes jaar raadslid voor de PvdA in Lei den. Tijdens de Tweede Wereldoorlog heeft ze een actieve rol gespeeld in het Leidse verzet. Ook na de oorlog bleef ze zich inzetten voor anti-fascistische activiteiten. Het verzetsmuseum wordt geopend op 11 oktober aan de Turf markt 30 in Gouda. Tot die datum is elke donderdag en zaterdag van tien tot vijf uur en op zondag van twaalf tot vijf uur een expositie te zien over wa pendroppings. Leiden heeft, met onge veer honderd andere Zuidhollandse ge meenten, het museum subsidie ver strekt. Jongens houden kop koe boven water LEIDEN Drie jongens hebben gisteravond drie kwartier de kop van een koe boven water gehou den. Het beest was door onbekende oorzaak in een sloot langs een wei land in de Stevenshof be land. De jongens zagen dat, sprongen in het wa ter en zorgden ervoor dat de koe voldoende zuur stof kreeg. De brandweer heeft het dier op het dro ge gebracht. DEN De fusiebe- ■Njkingen tussen de vijf iingbouwverenigin- "j Ons Doel, Ons Be- i PCW, Tuinstadwijk De Goede Woning Jstopgezet. Volgens de J is de zaak volledig gelopen en draait 1 nu alleen nog maar irkeltjes. „Het ligt ze- een jaar plat", zei de r J. Duivesteijn, voor- jr van De Goede Wo- l gisteravond tijdens bijeenkomst met de voorzitters van de vier andere corporaties. De besturen van de vijf cor poraties kwamen na twee jaar onderhandelen tot een resultaat waarin iedereen zich kon vinden. Volgens zeggen werd door alle vijf water bij de wijn gedaan. In een zogenoemde gele nota werd onder meer een be stuurlijke structuur van de te vormen woningbouwvereni ging (Quintet genaamd) voor gesteld. In december van vo rig jaar werd deze gele nota door de algemene ledenver gadering van Ons Doel afge wezen. De leden konden zich niet vinden in de beoogde be stuurlijke structuur. Zij meenden dat de nieuwe ver eniging niet democratisch ge noeg zou zijn, dat er niet vol doende toezicht mogelijk zou zijn. De raad van toezicht en advies en het bestuur van Ons Doel kwamen er uitein delijk uit; besloten werd dat de fusieclub een een raad van commissarissen moest krijgen. Het bestuur van Ons Doel is bereid de gele nota nogmaals te verdedigen in de algemene ledenvergadering, maar stelt als voorwaarde dat de bestu ren van de vier fusiepartners dat eerst doen. De PCW en Tuinstadwijk zijn bereid met de nota naar de leden te gaan, maar Ons Belang en De Goede Woning zien daar geen heil in. Volgens Duive steijn van laatstgenoemde corporatie heeft dat geen zin. „Besluitvorming over de gele nota leidt tot niets", meent hij. Duivesteijn zal zijn leden wel vragen of hij verder mag onderhandelen over de fusie. De voorzitter van De Goede Woning zei dat in zijn be stuur leden tegen het samen gaan met de vier verenigin gen zijn. Enige jaren geleden startten negen Leidse woningbouw verenigingen fusiebesprekin gen. Na allerlei moeilijkhe den werden deze onderhan delingen stopgezet en gingen de vijf verder. De kans dat Ons Belang, De Goede Wo ning, Tuinstadwijk en de PCW Ons Doel laten vallen en met hun vieren verder gaan, is minimaal. De Goede Woning heeft zich jaren gele den op het standpunt gesteld dat de vijf moeten fuseren. Als er een afhaakt, dan stapt De Goede Woning ook op. De vijf voorzitters wezen gis teravond unaniem op de noodzaak van een fusie. „Het is het allerbeste voor de volkshuisvesting binnen de gemeente Leiden", zo werd opgemerkt. De nieuwe corpo ratie zou 7.500 woningen gaan beheren en over een fi nanciële reserve van ruim 30 miljoen gulden beschikken. Een groot aantal woningen moet echter worden opge knapt, hiermee is een bedrag van 50 miljoen gemoeid. Te genstanders van de fusie me nen dat Ons Doel als de ster kere vereniging voor de an deren opdraait. •tswoning in Wassenaar, een statige villa fraai gelegen aan de vijver achter het raadhuis. !N De ambtswo- an de burgemeester -ele gemeenten een den zaak gewor- Dngeveer de helft e in Zuid-Holland a burgemeesterswo- is verkocht. Dit uit een onderzoek et provinciebestuur aten uitvoeren naar woningen van bur sters. Iste tien jaar is te zien imbtswoning als status- afneemt. Bewoonden van de 120 Zuidhol- burgemeesters nog 113 ambtswoning, per 1 ja- 986 telde Zuid-Holland gemeesters, van wie 52 burgemeesterswoning. heeft al jaren geen oning meer. De laatste eesterswoning was het fitte Singel 41. Dit huis in maart 1965 aange- De woning was in ge- bij burgemeester dr. A. 11976 nam de gemeente- ien motie aan, waarin gesloten dat de ambtswo- moest worden verkocht j burgemeester opstapte, beurde in 1980 toen de fis ging werken bij het Jrie van Binnenlandse i Hij mocht er nog wel [ïger blijven wonen, tot- yerkoop aan notaris mr. leenstra was afgerond. »dige burgemeester mr. oekoop heeft vermoede- jt gemis van een ambts- "k niet als al te hinderlijk jn. Het gezin Goekoop is ïsterdam blijven wonen en de burgemeester heeft al leen een optrekje nabij de Pie terskerk in gebruik voor wan neer zijn werkzaamheden dus danig uitlopen dat hij moeilijk meer naar de hoofdstad kan Wassenaar heeft nog een ambtswoning, en wel een van de fraaiste van de provincie. Een statige villa, gelegen aan de vijver achter het raadhuis. De gemeenteraad van Wasse naar heeft zich de laatste tijd weieens zorgelijk over die wo ning uitgelaten. Dat gebeurde dan niet in het openbaar want het ging vooral over het on derhoud dat de voormalige burgemeester Staab had nage laten. Toen drs P.H. Schoute er zijn intrek in wilde nemen, bleek men meer dan een ton te moeten uitgeven om het pand weer bewoonbaar te ma ken. Voorschoten heeft geen ambts woning. Burgemeester mr. P. Cannegieter weet dat er vroe ger wel een ambtswoning is geweest aan de Veurseweg. „Dat was niet bepaald een pro minent pand. Toen ik werd geïnstalleerd is de mogelijk heid van een ambtswoning niet eens ter sprake geweest". Ook in de Rijnstreek hebben de meeste gemeenten hun ambtswoningen van de hand gedaan. Alleen Hazerswoude, Nieuwkoop, Woubrugge en Zevenhoven hebben nog een huis dat zij aan hun burge meester aanbieden. Leimui- den, Nieuw veen en Rijnsater- woude die gezamenlijk één burgemeester delen die een ambtswoning in Rijnsaterwou- de bewoont, hebben onlangs een bezuinigingsoperatie uitge voerd. De oude ambtswoning werd voor 600.000 gulden ver kocht. Deze was in zo'n slechte staat, dat de exploitatiekosten op den duur te zwaar op de be groting gingen drukken. Op dit moment wordt er een nieu we ambtswoning voor burge meester M. Boelen gebouwd. Deze mag, uit bezuiningingso- verwegingen, niet meer dan 450.000 gulden kosten. Ook de gemeente Valkenburg gaat een nieuw huis voor bur gemeester C. Sinke bouwen. Destijds had de Valkenburgse raad een .bedrag van 250.000 gulden hiervoor uitgetrokken. Dit bedrag bleek echter te weinig te zijn. Vorige week verstrekte de raad een aanvul lend krediet van 32.500 gulden om de nieuwbouw te kunnen realiseren. Twee De gemeente Rijnsburg heeft zelfs twee ambtswoningen, want ook de gemeente-secreta ris beschikt over een dergelij ke woning in deze gemeente. De twee ambtswoningen van burgemeester en secretaris staan broederlijk naast elkaar. De burgemeester van Katwijk heeft eveneens een ambtswo ning, hetgeen tot nu toe geen problemen heeft opgeleverd. In het naburige Noordwijk heeft burgemeester Bonnike een aantal jaren geleden zelf een huis laten bouwen en is de ambtswoning van de hand ge daan. Dat is ook gebeurd in Lisse, waar men stukjes grond reserveert voor nieuwe burge meesters waar zij een eigen huis op kunnen laten bouwen, hetgeen ook burgemeester Van der Kroft, zelf afkomstig uit de ambtswoning in Rijnsa- terwoude, heeft laten doen. In Sassenheim hetzelfde verhaal: burgemeester Kret heeft een eigen woning, de ambtswoning is verkocht. In Noordwijker- hout en Voorhout hebben de burgemeesters nog altijd een ambtswoning, problemen doen zich daarbij niet voor. Ambts woningen bestaan verder niet meer in Warmond, Leiderdorp en Zoeterwoude. Verplicht Het is een autonome beslissing van de raad of er al dan niet voor een ambtswoning gezorgd moet worden. De gemeente is niet verplicht om in een ambtswoning te voorzien. De burgemeester heeft evenmin een plicht om er te gaan wo nen. Een ambtswoning is voor een gemeente meestal duur. De exploitatiekosten van de woning zijn belangrijk meer dan op het salaris van de bur gemeester aan woongenot wordt ingehouden. Dit laatste is maximaal 12 ptocent van het inkomen. Gas, water en licht worden door de burge meester zelf betaald. Het zoge naamde huurdersonderhoud, waaronder binnenschilder- werk, behang- en sauswerk vallen zijn ook voor rekening van de burgemeester. Vóór het onderhoud van de tuin geldt een vergoedingsregeling. Die is meestal een stuk lager dan werkelijk nodig is om een mooi aangelegd tuin(tje) te be houden. Volgens de provincie moet een burgemeester alleen over een ambtswoning kunnen beschikken wanneer in zijn gemeente geen passende wo ning in huur of in eigendom kan worden verkregen. BRANDWEER VERVERST WATER NIEUWE RIJN LEIDEN De gemeente zal tijdens de opnames van het TROS-programma „Ter land, ter zee en in de lucht" een aantal maatre gelen treffen om de kwa liteit va.n het water in de Nieuwe Rijn te verbete ren. Hierdoor zullen de opnames, die op vrijdag 27 juni waren gepland, door gaan. Dit is gistermiddag in goed overleg tussen de producent van het pro gramma René Stokvis en de gemeente besloten. Het doorgaan van de opna mes was op losse schroeven komen te staan, nadat be kend werd dat de kwaliteit van het grachtenwater ei genlijk te slecht was om mensen in te laten zwem men. Volgens wethouder F. Kuijers, die gistermiddag het overleg met de TROS voer de, zou de kwaliteit van het Leidse water overigens niet slechter zijn dan waar de op- elders in het verleden plaats vonden. Om de waterkwaliteit in Lei den ter hoogte van de Nieu we Rijn teverbeteren, wor den tijdens de opnames door de brandweer grote hoeveel heden schoon water in de gracht gepompt. Omdat de stroming in het water daar maar gering is, wordt de kwaliteit sterk verbeterd. In totaal zal met tussenpauzes zo'n 60 kubieke meter water per uur in het water worden gepompt. Om de lichte stro ming die er is, nog iets meer tegen te houden, wordt een foliescherm in het water op gehangen. Deze werkzaam heden komen voor rekening van de gemeente en zullen slechts enkele honderden guldens kosten. Voor de op names zal een team van dui kers in opdracht van de TROS de bodem van de gracht nauwkeurig van alle opstakels ontdoen. „Zelfs een colaflesje op de bodem wordt er dan nog uitgehaald, om alle risico's op letsel uit te sluiten", aldus de wethouder. Provincie vreest sombere financiële tijden LEIDEN De provincie Zuid-Holland zoekt dek king voor een begrotings tekort, dat in 1990 15 mil joen gulden gaat bedra gen. Dit heeft het college van Gedeputeerde Staten gisteren bekendgemaakt in de voorjaarsnota. Het provinciebestuur is het nog oneens over de vraag waar dat geld vandaan moet komen. Er kan bezuinigd wor den op het vrij te besteden budget (200 miljoen) of de ei gen inkomsten van de provin cie moeten omhoog. Dit laatste kan door de provinciale op centen uit de motorrijtuigen belasting te verhogen. Provin ciale Staten nemen hierover in september een besluit. Gedeputeerde J. Boone (PvdA, financiën) sprak gisteren zijn voorkeur uit voor verhoging van de provinciale opcenten uit de motorrijtuigenbelasting. Verder bezuinigen op de uitga ven noemde hij onverant woord. Naast de 15 miljoen-operatie krijgt de provincie Zuid-Hol land de komende jaren ook te maken met de financiële pro blematiek rond de opheffing van* Rijnmond. In de eommis- sie-Herweijer is destijds bere kend dat voortzetting van alle Rijnmondtaken op het huidige niveau voor de provincie Zuid-Holland een structurele uitgavenstijging zou betekenen van 25 miljoen gulden per jaar. Hiervoor is een eenmalige af- kopsom' beschikbaar gesteld. Om dit takenpakket te ver minderen zal tot 1990 het aan tal arbeidsplaatsen bij de pro vincie met 300 afnemen. Eer der dit jaar heeft de provincie al gesteld dat dit zonder ge dwongen ontslagen gebeurd. In de voorjaarsnota beklagen Gedeputeerde Staten zich ero ver dat de regering opnieuw heeft gesneden in de uitkering uit het Provinciefonds. De provincies hebben tweemaal zoveel ingeleverd als het rijk. „We komen in zwaar weer te recht", voorspelde Boone. Zuid-Holland moet voor vol gend jaar al rekenen op een inkomstendaling uit het Pro vinciefonds van minstens één miljoen gulden. Gezien de bezuinigingsplan nen van het rijk en de gevol gen daarvan voor het Provin ciefonds vrezen Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland dat het niet bij één miljoen gulden zal jalijven. «jmhebhi De 41-jarige mevrouw I. van der Poll-Gast uit Austerlitz is vannacht overleden als gevolg van een verkeersongeval op de Hoge Rijndijk, eerder op de avond. De vrouw raakte met haar auto ter hoogte van het koffiehuis nabij meubelbedrijf Casba betrokken bij een kettingbotsing, waarbij zij door twee andere auto's werd geramd. Zwaar gewond werd zij door de EHD Leiden overgebracht naar het Leidse Diaconessenhuis. Daar is zij in de loop van de nacht overleden. Op de foto de resten van de personenauto van het slachtoffer. LEIDEN Geld en sieraden zijn gistermiddag ontvreemd uit twee belendende flats aan de Bevrijdingsweg. De daders kwamen binnen door de toegangsdeur op ruwe wijze open te breken. Uit een woning werd bijna duizend gulden contant geld gestolen, een gouden ring en een safesleutel. Sieraden en 2500 gulden contant geld werden ontvreemd uit het buur huis. Sloophout in brand LEIDEN Een stapel sloophout op het voormalig terrein van bouwmaterialenbedrijf IBB-Condor aan de Hoge Mors- weg is gistermiddag rond kwart over vijf in brand gevlogen. Het is niet bekend of de brand is aangestoken. Van de even tuele daders ontbreekt elk spoor. De brandweer heeft het brandje geblust. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Daarvoor wordt gezorgd door chauffeur Maarten van der Zwan en zijn collega's. Feilloos kiest hij de kortste routes door ons verspreidingsgebied. Met pakken vol keurig afgetelde kranten voor elke uitdeelpost, voor elke abonnee. Een regionale krant met een duidelijke signatuur: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11