aarom deze formatie zo ontzaglijk saai is Hans Mierlo wil met D66 liberale erfgoed beheren Genland 'BIJ DE VVD IS HET EEN GROTE TROEP' Ceidóc6otruiïit ZATERDAG 14 JUNI 1986 PAGINA 9 HAAG „Déjè a, dat gevoel had ik sterk toen ik weer tt bankje kroop. Ik er\ op precies hetzelf- ,a(fekje gezet te zijn als uerste keer in 1967: Den Uyl. Ik heb nog een beetje ge- /anwege die roos op jchrijfblad. Hij had |rs net op de partij- gezegd dat de PvdA »est van al die rooie olen. Wat me ook J was het herken- van de afstand tot ilde dingen, tot het in aan de overkant, He voorzitter... Heel gewaarwording, als- nooit was wegge- invan Mierlo is terug in tg/èede Kamer. Bijna op af negentien jaar na- li voor de eerste maal Is Vergaderzaal had zijn t »rd ook verschillen, Verschillen. Vierenviif- hij nu en het sluike haar is begonnen te .j. Wat bezielt „Hafmo" 'im. afgeleid van zijn (iters) in vredesnaam iar hij zegt „met enorm Jezier" opnieuw in die YQ- te gaan zitten? bet nu toch dat het in pnmogelijk is het Ne- Idse politieke bestel te fleren. Dat geldt te 3|nu geen enkele grote ^iog geïnteresseerd is in 3chtelijke veranderin- ~l/at wil hij dan met zijn zetels, die bovendien itueerd zijn in het an de oppositie? lament 'n»b nooit het idee gehad n|6 binnen dit bestel een Sbartij zou kunnen wor- \ok al is negen zetels )rachtige uitslag voor Een winst van vijftig 'ait! Wie had dat gedacht ;Sfialf jaar geleden, toen de polls nog maar één ige zetels over hadden," d/an Mierlo, „Maar wel altijd gedacht dat D66 indament zou kunnen r)r een ander politiek En dat denk ik nog Alleen duurt dat wat dan ik gehoopt had. tde wijsheid die je ls je bezig bent", rste zeven jaar heeft net accent gelegd op jfeische politiek: ver fing van het partijpoli- l en staatskundige bestel, kwam de teleurstelling PvdA ons in wat dat t liet vallen, zo gauw ze I fluweel van de macht gekomen. Als gevolg •'tin schoof de politieke luwing naar de achter- to en is onze partij zich e| gaan toeleggen op pro- snatische politiek. Dat geduurd tot en met het s f kabinet-Van Agt Is er een nieuwe fase broken, waarin we een ïroberen te slaan tussen wee eerdere perioden. I het dubbele karakter ■66: aan de ene kant een |e partij met een eigen imma maar aan de an- cant blijven we verkon- "'dat we een verkeerde ike cultuur hebben en verkeerd staatskundig l We zullen de dagelijk- Iktijk benutten om een 'e bewustwording in de :happij te creëren voor dzaak om tot vernieu- an je bestel te komen". tand jdlierlo wijst erop dat de |w van onze democratie Ijk na 1917, toen het al- 7|n kiesrecht en de 'idige vertegen woordi- l&verden ingevoerd, ei- ;dc tot stilstand is geko- De crisis van de jaren de oorlog en de naoor- wederopbouw zijn daar Van Mierlo: „Er is niet geknokt voor binnenhalen van liberale kanten in het beleid". als oorzaken voor aan te wij zen. En juist toen in het mid den van de zestiger jaren de welvaartsmaatschappij haar intrede had gedaan, volgde heel spoedig daarna alweer de volgende noodtoestand, de oliecrisis en de daaruit voor vloeiende economische ma laise. „Daaruit heb ik geleerd dat staatskundige veranderingen niet in één klap te verwezen lijken zijn. Daar is een besef voor nodig dat geleidelijk moet groeien. Daarvoor is maatschappelijke bewustwor ding nodig. Dat was ook de reden dat ik een belangrijk deel van mijn verkiezings campagne gericht heb op de universiteiten. Daar moet het gebeuren en daar kan het ook gebeuren. Zo'n achthon derd studenten van alle ge zindten zitten anderhalf uur muisstil te luisteren. Kenne lijk herkennen ze zich in mijn verhaal". „Ik concludeer daaruit dat er een geweldige breuk is tus sen de top van de partijen en hun achterban, ook de geën gageerde achterban. Die- is wel toegankelijk voor onze ideeën, met name in de PvdA maar ook in het CDA. Dat is het verschil met twin tig jaar geleden: de maat schappij zelf heeft veel meer belangstelling voor onze ideeën. Toen dacht ik: we hebben een overtuigend ver haal en als we dat nu maar goed en lang vertellen, dan komen we er wel. Dat was natuurlijk vrij naïef. De macht verandert zijn eigen basis niet vrijwillig. Dus moet je iets anders doen. Moet je een maatschappelijke druk organiseren en dat is één van de taken waar wij voor staan in de komende ja ren: dat gesprek gaande hou den". Heel raar Hoe hard dat nodig is, blijkt volgens Van Mierlo ook uit de kabinetsformatie van dit moment. „Het is toch heel raar dat de VVD, die zo'n ontzettend pak op zijn lazer heeft gekregen, wil doorrege ren zonder dat zoiets een spoor van verwondering wekt. Men zegt: dat was toch tevoren afgesproken. Ja, maar hoe moeten de kiezers dan tot uitdrukking brengen dat ze een bepaalde partij niet meer lusten?" „Ons stelsel zegt dat de ver houdingen in het parlement beslissen over wie er premier wordt. In werkelijkheid is het omgekeerde het geval. Lubbers is geen premier, om dat het CDA 54 zetels in de Kamer heeft, maar het CDA heeft 54 zetels in de Kamer omdat Lubbers premier' is. Eigenlijk is het zo: we kiezen een regering en die stelt z'n parlementaire meerderheid aan". „We hebben dan ook geen volksvertegenwoordiging meer, maar een partijenver tegenwoordiging. De houding van de gemiddelde parle mentariërs wordt daardoor ook beïnvloed. Hij zit er op een andere manier. Denk aan de kwestie van de kruis raketten. In de hele PvdA is niemand te vinden die zou zeggen: wel plaatsen. Het omgekeerde bestaat bij de VVD ook niet. En waarom? Omdat zo iemand op hetzelf de moment zijn verkiesbare plaats op de lijst zou verlie zen. Het personele karakter van de volksvertegenwoordi ger is totaal ondergegaan in de ideologische strijdvoe- ring". Liberaal Tot nu toe klinkt het alle maal vertrouwd. Van Mierlo de Hervormer. Maar hoe is dat te rijmen met zijn uit spraak op de avond van de verkiezingen dat ware libera len nog maar bij één partij terecht kunnen: D66, de par tij die het liberale erfgoed be heert. Duidt dat erop dat Van Mierlo toch niet zo vreselijk veel vertrouwen heeft in de wervende kracht van het streven naar staatkundige verandering en dat hij dus toch maar kiest voor één van de in het verleden door hem zo verfoeide „-ismen"? De D66-voorman beant woordt die vraag niet onmid dellijk. Hij doet dat aan de hand van een analyse van de VVD. „Het verval van die partij gaat veel verder dan het falend leiderschap van Nijpels. De VVD wordt al ja renlang aangevreten door een ideologische mot, door de strijd tussen conservatieven en en liberalen". „Wat is er nu de laatste jaren gebeurd? Het CDA is in zijn geheel naar rechts opgescho ven en op de plaats terecht gekomen waar de VVD zat. Het CDA is als een zwerm sprinkhanen daar neergestre ken en heeft de VVD bedol ven, waardoor die partij on herkenbaar werd. Hoe moest de VVD de eigen plaats in de politiek nog zichtbaar ma ken? De enige manier was zich te onderscheiden op de zogeheten immateriële pun ten ofwel het liberale erfgoed ofwel de rechten van het in dividu in de gemeenschap". „Maar weer door die struc tuur van ons politieke bestel was het CDA voortdurend in staat om de VVD op dié pun ten te mond te snoeren. Het CDA kon immers op elk ge wenst moment naar de PvdA switchen. Daardoor is de VVD zich steeds minder gaan bekommeren om haar liberale erfgoed. In de afgelo pen vier jaar heeft zij, on danks haar sterke positie na de verkiezingen van '82, alles ingeleverd. Ik noem dat de zuigkracht van de macht. „Dat heb ik duidelkijk willen maken op de avond van de 21e mei. Ik wilde het venijn stoppen daar waar het hoort. En de fractievergadering van de VVD de volgende dag is dan ook voor het grootste deel daarover gegaan. Daar mee wil ik niet zeggen dat D66 nu een liberale of een links-liberale partij is. Ik heb mij altijd verzet tegen dat soort etiketten. Maar ik stel wel vast dat er een liberaal erfgoed is en dat de VVD niet langer in staat is dat te beheren, zeker niet nu ze zo zwaar verloren hebben. Dus zeg ik: dan zul je dat erfgoed af moeten geven aan degene die het wel wil beheren". „Kijk, wij zijn de discussie over abortus twintig jaar ge leden gestart. Met de eutha nasie is het precies zo. En wat de Wet Gelijke Behande ling betreft heeft de VVD het ook al laten liggen. Er kwam wel een eigen wetsontwerp maar dat is veel te breed op gezet. Er is niet geknokt voor binnenhalen van liberale kanten in het beleid". Geen sprake van Mocht de formatie stuklopen, is D66 dan bereid de zaak weer vlot te trekken, al was het alleen maar om dat libe rale erfgoed beter te kunnen bewaken. Van Mierlo: „Daar is geen sprake van. Boven dien zit D66 wat betreft libe rale vraagstukken niet tussen VVD en CDA en kunnen we dus niet optreden als brug genbouwer. Nee, dat zou hoogstens kunnen, wanneer toch nog zou worden gepro beerd een kabinet met PvdA en CDA te formeren. Bij twee partijen die vrijwel even groot zijn, zou een der de partij een nuttige rol kun nen spelen, namelijk door in Van Mierlo zegt nu wel zo categorisch „neen", maar in 1982 is er toch even sprake van geweest dat hij op per soonlijke titel in het kabinet van CDA en VVD zou gaan zitten, als minister van de fensie. „Lubbers heeft me dat inderdaad gevraagd. Het kruisrakettenvraagstuk lag toen nog zwaar op ieders maag en ik had het geluk ge had dat in mijn ministerspe riode een paar dingen op dat punt goed liepen. Er kwam een betere verstandhouding tussen de diverse rivaliseren de opvattingen. Dus uit dien hoofde dacht Lubbers: het zou misschien wel wat zijn als Van Mierlo daarmee door kon gaan, als een extra-par lementaire deelname van D66 aan het kabinet. Maar ik heb hem onmiddellijk laten weten dat geen haar op mijn hoofd daaraan dacht. Dat sta tion was gepasseerd". Hoe ziet Van Mierlo de for matiepoging van De Koning verlopen, nu de VVD zo ge havend is? „Bij de VVD is het één grote troep. Maar die partij heeft een waanzinnige „Wille zur Macht". Ze heb ben de illusie dat ze al die ideologische deuken en de pijn daarvan kunnen ver minderen als de balsem van de macht er overheen gaat. Dat tweede kabinet-Lubbers komt er dus wel". „Maar ik denk dat de VVD zich vergist als ze meent dat daarmee alle problemen zijn opgelost. Als ze terwille van de macht alles pikken van het CDA en doorhobbelen, krijgen ze de rekening gepre senteerd. Op langere termijn worden hun problemen al leen maar groter. Een partij heeft net als een hond de luwte nodig om zijn wonden te kunnen likken. Dat geldt niet alleen voor de leider van een partij, dat geldt voor een hele partij. Die moet de ba lans kunnen opmaken, die moet zich kunnen herdefi niëren. Dat kan niet als de machine van de macht door moet hollen". Optimist Voorlopig rolt die machine echter wel door. Hoe ziet Van Mierlo de toekomst van zijn partij als tegenstander van het CDA-VVD-blok? „Zelfs vier jaar oppositie kan ik wel aan", zegt hij. Volgens hem is er met de nieuwe fractie veel te doen. „Er zit veel talent", stelt hij. Of de eigen boodschap be treffende politieke vernieu wing verkoopbaar zal blijken in de Kamer, betwijfelt Van Mierlo echter. „Je kunt niet eindeloos hetzelfde verhaal houden. Dan word je een zeurkous. Je kunt wel wijzen op gevolgen van het feit dat er niets verandert: blijven aantonen hoe de macht met zichzelf omspringt en de ma nier waarop zij de mensen bedient. Dat moet je doen en ondertussen proberen in de maatschappij belangstelling te krijgen en die interesse uit te bouwen". Als eerste taak ziet Van Mierlo nu het „winnen" van de Statenverkiezingen van maart 1987. Dat zal niet mee vallen, omdat D66 in 1983 een heel goede uitslag boek te, twee procent meer stem men dan nu bij de Kamer verkiezingen. Een bijkomend probleem is dat de Statenver kiezingen voor het progres sieve blok als geheel niet al te goed mogen aflopen. Want in tegenstelling tot PPR-se- nator Bas de Gaay Fortman is Van Mierlo niet zo opgeto gen bij de mogelijkheid van een progressieve meerder heid in de Eerste Kamer (die gekozen wordt door de Pro vinciale Staten). „Het zou een onverkwikkelijke situatie zijn als de macht komt te lig gen bij niet rechtstreeks ge kozen volksvertegenwoordi gers", zegt hij gedecideerd. Een politicus die de macht schuwt, als die op een zijns inziens verkeerde manier tot stand zou komen! Conse quent is Van Mierlo in elk geval wel. CAREL GOSELING RIK IN 'T HOUT ^lAAG Menigeen It niet willen gelo- ïiaar in Den Haag tie heren bezig een ■akkoord op te stel- lat dit gebeuren zo tot de verbeelding it, ligt niet alleen ft voetbalgeweld dat jks vanuit Mexico de wordt ingestraald, jets vreemds aan de jen die drs. Jan de dr. Bert de Vries js. Ed Nijpels doen p fundamenten te j voor een tweede Jrs. Ruud Lubbers te )men kabinet. ■mde zit hem er vooral iet in tegenstelling tot eren allemaal zo stro- iai is. De tientallen jsten die de kabinets- moeten volgen, we kelijks nog waarover nu weer moeten heb- Hans van der Voet. hoofddirecteur van de RVD en thans woordvoerder van infor mateur De Koning, heeft in zijn dagelijkse „briefings" niet meer mee te delen dan dat de „heren" het vandaag over on derwerp zus en/of zo gehad hebben, dat er geen conclusies getrokken zijn en dat er mor gen weer over iets anders ge praat zal worden. Deze gang van zaken leidde deze week zo ongeveer tot een opstand van de horde Haagse journalisten. Als eerdere kabi netsformaties konden bruisen als opengeknalde flessen champagne, waarom moet deze dan gelijkenis vertonen met een omgedraaide fles ad vocaat („lekker langzaam")? Afgelopen dinsdag werd dit woordvoerder Van der Voet, toen hij om half twaalf 's a- vonds in het perscentrum Nieuwspoort arriveerde, op niet mis te verstane wijze aan het verstand gebracht. De journalisten, die kreunden van verveling of joelden van balo righeid, eisten dat De Koning nog diezelfde week een toe lichting zou komen geven op zijn „vreemde" werkwijze. Beleefd als hij is, gaf de infor mateur per kerende post ant woord. Helaas kon hij niet aan het verzoek voldoen. Er zou pas weer een persconferentie komen, wanneer er een con cept voor een regeerakkoord aan de fracties van CDA en VVD zou zijn voorgelegd. Geheim „Geen commentaar" is ook commentaar, luidt een oude stelregel in de journalistiek. In dit geval geldt dat ook. Want die paar op het oog nietszeg gende regeltjes van de infor mateur bevatten toch de sleu tel van zijn geheim. De Ko ning wil namelijk in recordtijd (de door hem gestelde vijf we ken) een „totaalakkoord" op tafel hebben. Niets minder dan dat. Daartoe moet hij naar zijn me ning anders werken dan de meesten van zijn voorgangers.. Die namen steeds één onder werp bij de kop en probeerden op dat punt een deelakkoord te bereiken. Als dat dan door de betrokken fracties was goedgekeurd, stapten ze over op het volgende punt en wor stelden zich zo al dan niet door hun opdracht heen. Maar de huidige situatie laat die fasege wijze aanpak niet toe, is de mening van De Koning (én van Lubbers én van De Vries). Hun voornaamste argument is dat de krachtsverhoudingen tussen CDA en VVD drastisch gewijzigd zijn. Van 43 is dat 21 geworden: 54 tegen 27 ka merzetels. Dat brengt het grote gevaar met zich mee dat het CDA gaat overvragen en dat de VVD zich daartegen verbit terd te weer gaat stellen. Elke keer dat de fracties om een oordeel gevraagd wordt, zou die situatie zich kunnen voor doen. Lubbers, De Koning en De Vries meenden er dus goed aan te doen de „modale" frac tieleden zo lang mogelijk bui ten de onderhandelingen te hou$en. Zij mogen er niet eer der laan te pas komen dan dat er een compleet voorstel ligt, waartegen alleen nog „ja" of „neen" gezegd kan worden. Een bijkomend maar eveneens niet onbelangrijk voordeel van die werkwijze is dat tot op het laatste moment eisen tegen el kaar kunnen worden „uitge ruild". Extreem gesteld kan De Vries belastingverminde ring aanbieden aan Nijpels, als deze akkoord gaat met het achterwege laten van een eut hanasiewetgeving. Lamme eend In hoeverre is de geschonden positie van Ed Nijpels, na Van Aardenne de tweede „lamme eend" van de VVD, van in vloed op het verloop van de formatie? Tot dusverre is het effect daarvan vrij summier. Alleen op de maandag (26 mei) dat de (in)formatie echt van start ging, stonden de CDA'ers De Koning en De Vries even raar te kijken. Maar liefst ze ventig geschilpunten meldde Nijpels aan. Alles wat de afge lopen drieëneenhalf jaar ook maar enigszins problematisch was geweest, hadden de frac tiecommissies van de VVD aangemeld voor het formatie dossier. En Nijpels was niet meer in de positie dat hij ook maar iets kon tegenhouden. Zeventig punten! Als die alle maal besproken moesten wor den, zouden de onderhande laars en de informateur met Kerstmis nog bezig zijn. Als ware hij Tom Poes verzon Jan de Koning een list. Al die kwesties zouden worden uitbe steed aan duo's specialisten van beide fracties, die daar over dan een „pamflet" zou den inleveren bij de informa teur. Aangezien De Koning wel wist dat die specialisten er waarschijnlijk óf niet uit zou den komen óf voor een geld verslindende oplossing zouden kiezen, kwam zijn idee in de meeste gevallen neer op een zeer elegante verwijzing naar de prullenmand. Bolkestein De vleueellamheid van NiiDels heeft vooralsnog dus hooguit wat tijdverlies veroorzaakt. Maar hoe moet het straks, wanneer het eindvoorstel van De Koning er ligt? Hoe zal de VVD-fractie dan reageren? Een aanbeveling van Nijpels zou voor zijn tegenstanders juist reden kunnen zijn om het voorstel af te wijzen. Erg groot is dat gevaar echter niet. Nij pels heeft niet voor niets een zwaar formatieteam om zich heen gekregen, waarvan ook zijn gezworen vijand Frits Bol- kestein deel uitmaakt. Men kan er gevoeglijk van uitgaan dat De Koning geen voorstel aan de VVD-fractie zal voor leggen, als dat niet tevoren de zegen heeft van zowel Nijpels als Bolkestein en dus kan re kenen op de steun van een meerderheid van de liberalen. Dan resteert er nog één pro bleem: kan Nijpels minister worden? Daarmee zal overi gens niet de informateur (De Koning) maar de formateur (Lubbers) te maken krijgen. Hii is Hppene die kandidaat bewindslieden voordraagt bij de koningin. Maar in de prak tijk heeft Lubbers alleen iets te zeggen over de kandidaten van CDA-huize. Als de meer derheid van de VVD Ed Nij pels geschikt acht voor het mi nistersschap, dan kan Lubbers niet anders dan hem accepte ren, hoe weinig zin hij daar ook in schijnt te hebben. Het zullen dus Bolkestein en consorten zijn die uitmaken of Nijpels zich in „de luwte" van het kabinet kan herstellen van zijn wonden of dat hij voor goed uit politiek Den Haag moet vertrekken om burge meester of zoiets te worden. Want dat Nijpels de komende vier jaar weer als gewoon frac tielid op het Binnenhof zal rondstappen, kan echt nie mand zich voorstellen. RTK TN 'T LTDTTT

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9