Grote verwarring in YS over naleving Salt-II Drees nadert heiligverklaring99 EaidwOowuvnt '\e niet vliegt gt er uit Heksen in VS willen imago verbeteren erlandse ?en in VS ent moord ,bogd ALM zet derde van personeel op straat Meerval Moeder Teresa op Witte Huis Nederlandse journalisten in Suriname gearresteerd DREES-SYMPOSIUMAANLEIDSE UNIVERSITEIT: GENLAND/BUITENLAND ZATERDAG 14 JUNI 1986 PAGINA 7 I I Het conflict tussen de socialisti- WÊring van Griekenland en de stakende boordwerktuigkundigen van de ptvaartmaatschappij Olympic Airways h gisteren verder toegespitst. De mi- 3n verkeer, Georgios Papadimitriou, je stakers met ontslag: Wie niet legt er uit". De overheid verplichtte s dinsdag op grond van een noodtoe- itiling het werk te hervatten, maar de uurt onverminderd voort. Van de 60 uchten op het dagelijkse vluchtpro- worden er slechts vijf of zes uitge- b piloten eisen zes procent loonsverho- verbetering van de overige arbeids- rden. Regering Chili staat oppositiekrant toe SANTIAGO De militaire regering >van Chili heeft toestemming gegeven voor de uitgave van een oppositionele krant. Het blad, dat „La Epoca" gaat heten, mag vanaf maart volgend jaar verschijnen. Het is de eerste keer sinds de staatsgreep in 1973 dat de mi litairen een oppositiekrant toestaan. De uitgeverij had de autoriteiten al meer dan twee jaar geleden om toe stemming voor de oprichting van de krant gevraagd, maar nooit antwoord gekregen. Afgelopen maand kreeg de regering van een rechtbank de op dracht voortaan binnen 30 dagen te antwoorden op een verzoek om toe stemming voor publicatie. Deze maand uitspraak in geschil Nicaragua-VS DEN HAAG Het Internationale Gerechts hof in Den Haag doet op 27 juni uitspraak over de klacht van Nicaragua dat de Verenigde Sta ten het volkenrecht hebben geschonden door steun te verlenen aan opstandelingen tegen het bewind in Managua. Dit heeft een woordvoer der van het Hof, de hoogste juridische instantie 'van de Verenigde Naties, verklaard. De Ame rikaanse regering heeft al geruime tijd geleden laten weten dat zij de uitspraak naast zich zal neerleggen. Zij boycotte de meeste hoorzittin gen omdat ze van mening is dat Nicaragua het Hof voor propagandadoeleinden gebruikt. De uitspraak van 27 juni heeft alleen betrekking op gebeurtenissen die zich vóór het deponeren van de klacht in april 1984 hebben voorge daan. SALEM Een Heksenliga voor de Bewust making van het Publiek moet het Ameri kaanse volk een positiever beeld geven van een heks, dan dat van een kwaadaardige vrouw op een bezemsteel. „Wij willen een eind maken aan dat stereotiepe beeld", zei Laurie Cabot, de oprichtster van de nieuwe belangengroep. Mevrouw Cabot zei dat hek sen altijd worden afgeschilderd als vrouwen met het boze oog, terwijl zij in werkelijkheid hun gaven juist gebruiken om mensen beter te maken. Zij zei dat haar liga de rechten wil beschermen van naar schatting zes miljoen Amerikaanse heksen. Vooral rond Hallo- ween (Allerheiligen) worden wij op groteske en stuitende wijze afgebeeld, klaagde me vrouw Cabot. Dorpelingen in Sri Lanka afgeslacht COLOMBO In het noordoosten van Sri Lanka zijn gisteren 21 man nen, vrouwen en kinderen doodge schoten door gewapende mannen in Srilankaanse legeruniformen die hun dorp bestormden. In de kustplaats Mannar kwamen nog minstens 26 mensen om het leven toen een heli kopter van de luchtmacht enkele wa gens bestookte. De meeste slachtoffers zijn Tamils. Volgens een burgercomité betrof het vergeldingsacties voor de bomaanslagen op twee bussen eerder deze week, waarbij tientallen mensen, van wie het merendeel Singalezen, werden gedood. Tamils werden ver antwoordelijk gesteld voor de beide Viktor Kuierski opvolger Bujak WARSCHAU Het verboden Poolse vakverbond Solidariteit heeft Viktor Kuierski be noemd tot opvolger van de on langs gearresteerde Zbigniew Bujak in het Voorlopige Coör dinatie Comité (TKK), de on dergrondse leiding van de or ganisatie. De 51-jarige onder wijzer Kuierski dook onder toen de Poolse militairen in december 1981 de macht over namen. Bujak werd op 31 mei samen met twee andere Soli- dariteitleden opgepakt nadat hij vier jaar lang aan de politie had weten te ontsnappen. - se kritiek J S na ating ilaars PORF De West- örlementariër Hans- Wischnewski, die in a heeft onderhandeld I vrijlating van acht ke gijzelaars uit han- de Contra's, heeft fitiek geleverd op VS. ng tot zijn kritiek wa teringen als zouden pars gewapende strij- in dienst van de San- t De acht Westduitse werden eerder deze Jjgelaten na drie we- tngenschap. "Hvski laakte opmer- tran de Amerikaanse van buitenlandse za- #Drge Shultz, die over Öuitse gijzelaars heeft b als militaire strij- dienst van de Sandi- ie als zodanig met een ontvoering rekening moeten houden. Zelf 6f de Duitse parle- |r de acht jongeren als gemotiveerde idealis- pls vrijwilligers werk- ouwprojecten in Nica- wjj ontkende dat zij ?n droegen of wapens ^|zoals de Amerikaanse heeft beweerd. n;oslavische d vraagt .jformingen ^DO Achthonderd se jongeren hebben in cUie opgeroepen tot in- i hervormingen in rië en afschaffing van jerlijking van Tito en (ïunistische partij. Dat kranten in Belgrado T Het dagblad Vecernje •zei dat de petitie een heeft veroorzaakt op |res van de Socialisti- |gd, dat momenteel in j vergadert. De inhoud petitie wijst op de toe- democratisering van (vië, met name in de loordelijke republiek B die grenst aan Italië jjanrijk. Jasminka Drzi- Hondertekenaar van de gei tegen de krant: De blind patriottisme en gymnastiekoefeningen jrische vieringen bete wij onszelf zand in de ooien. Ons lot wordt er door beloften aan partij, de geschiedenis folksbevrijdingsoorlog, radikale sociale ringen. Hij vroeg ver- soldaten het recht om r te lopen en om fo- ussies over kernener- fcE De jury van een nk in het Amerikaanse zal volgende week uitspraak doen in het tegen de in Nederland I Jouri DeBeer, die be- gd is van moord op zijn f: voogd. De juryleden len echter van mening it lot van Jodi. Sommi gen hem de cel in stu- aar er zijn ook leden I jury die zelfs hebben Oden hem in huis te ne- zijn schoolopleiding te j. DeBeer heeft bekend op 8 april van het vorig b 51-jarige voogd, Phi- ksons, door het hoofd jeschoten. Daarna over- fj het lijk met benzine t het in brand. Jodi De- erklaarde dat hij tot zijn "as gekomen, omdat de ïpoogd had hem sexueel pruiken. Daarom zijn er Jen die vinden dat de fee DeBeer een medaille ht. Zijn voogd zou een feing hebben gevormd pdere jongens. Jodi De- jan tot maximaal vijftien i worden veroordeeld. WASHINGTON De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Geor ge Shultz, heeft zich giste ren lovend uitgelaten over de jongste Russische voor stellen voor vermindering van kernwapens. Voorts ontkende hij dat het Salt- II akkoord „dood" is. Zijn uitlatingen over Salt-II, dat limieten stelt aan kernwapens voor de lange afstand, maken het Ame rikaanse standpunt in deze kwestie er niet dui delijker op. Nadat president Reagan tij dens zijn persconferentie van woensdag had verkaard dat hij het akkoord (nog) niet had op gedoekt, verklaarde een woordvoerder van het Wie Huis een dag later dat „het verdrag niet langer bestaat". Minister Shultz sprak dit giste ren weer tegen. In Washington wordt aange nomen dat Shultz de betrek kingen met Moskou niet ver der wil belasten, omdat de Sovjet-Unie juist nu met nieu we ontwapeningsvoorstellen komt. Shultz weigerde overi gens in te gaan op details van de Russische voorstellen voor de strategische bewapening. Hij sprak van een „goed te ken". jet-delegatie bij de onderhan delingen in Genève, Viktor Karpov, dat de Sovjet-Unie niet alleen een beperking van de strategische bewapening heeft anageboden. Moskou heeft ook voorgesteld de Fran se en Britse kernarsenalen buiten beschouwing te laten bij een tussentijds akkoord over de middellange-afstands- raketten in Europa. Het Wes ten heeft altijd al op dit stand punt gestaan. Beide landen moeten dan wel beloven dat zij hun aantallen kernraketten niet zullen uitbreiden. Karpov zei dat Moskou de kwestie van de middellange- afstandsraketten „snel tot een oplossing wil brengen". Aan vankelijk wilde de Sovjet- Unie een deel van haar SS-20 raketten houden als tegen wicht tegen de Franse en Brit se kernwapens. De laatste maanden was volgens bewape ningsdeskundigen al een ver soepeling van het Sovjet standpunt te bespeuren. DRASTISCHE REORGANISATIE OP ANTILLEN WILLEMSTAD Uithuilen en opnieuw beginnen. In een note- dop is dat de droeve en bijna uitzichtloze situatie waar de Antil liaanse Luchtvaartmaatschappij ALM zich thans in bevindt. De maatschappij is bijna failliet en draait op een verlies van circa drie miljoen Antilliaanse gulden per maand. De totale schuld op dit moment is ruim 90 miljoen Antilliaanse gulden. Als daar niet heel gauw verandering in komt, kan het bedrijf zijn werknemers over twee maanden niet meer betalen. Een Amerikaans adviesbureau lichtte de ALM door en presen teerde deze week drie opties: doorgaan op de huidige manier, de maatschappij liquideren of overgaan tot een drastische herstruc turering. De enige aandeelhouder van de ALM, de Antilliaanse regering, besloot tot het laatste. De ALM moet behouden blijven omdat zij na het vertrek van Shell van Curasao een van de weinige bedrijven is die nog zorgt voor deviezen in de Antilliaanse kas. Bovendien is de ALM noodzakelijk voor het onderhouden van de verbindingen tussen de vijf Antilliaanse eilanden en is zij van vitaal belang voor het toerisme. De ALM-directie' is met een saneringsvoorstel gekomen dat er niet om liegt: ontslag voor meer dan een derde van het 949 men sen tellende personeel, inkrimping van de vloot en het treffen van een schuldenregeling. ALM-direkteur Kitland Chong be pleit een snelle uitvoering van de sanering. Als het aan hem ligt moet de hele operatie in drie tot zes maanden zijn volbracht. De laatste tijd gaan er bij de ALM steeds meer stemmen op om de samenwerking met de KLM te intensiveren. KLM-functiona- rissen hebben al laten doorschemeren dat van Nederlandse kant bereidheid bestaat om desgevraagd samen te werken. De tijd is hiervoor rijp, omdat onlangs een management-contract met de Ierse maatschappij Air Lingus afliep. Deskundigen noemen de samenwerking tussen de ALM en Air Lingus cynisch „geen groot succes" nu blijkt dat de ALM in een nog grotere cnaos wordt achtergelaten dan toen de Ieren drie jaar geleden kwa men assisteren. Reagan: NASA moet rapport uitvoeren WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan heeft het ruimtevaartbureau NASA opdracht gegeven zo snel mogelijk de aanbevelingen uit te voeren van de commissie-Rogers die de ramp met het ruimteveer Challenger heeft onderzoent. Volgens Reagan zijn de voorgestelde veranderingen „essentieel" voor de hervatting van de lanceringen van de ruimteveren. Experts hebben laten weten dat de kosten van het ruimteveer-program- ma door de veranderingen aanzienlijk zullen stijgen. Bovendien zal de streefdatum voor de hervatting van de vluchten, juli 1987, waarschijnlijk niet worden gehaald. Triomfantelijk lachend houdt de Armeniër Stefan Gevorkyan de vijftig kilo zware meerval omhoog die hij uit een klein riviertje in de Ararat-vallei wist te vangen. Een ontspannen moment tijdens het bezoek dat moeder Teresa (rechts) gisteren bracht aan het Witte Huis. Moeder Teresa, op rondreis in de Verenigde Staten samen met zuster Frederica, sprak enige tijd met president Reagan. PARAMARIBO/DEN HAAG De Surinaamse militaire politie heeft deze week twee Nederlandse journalisten gearresteerd op verdenking van spionage. Het gaat om een verslaggever en een fotograaf van het weekblad Nieuwe Revu, die enkele dagen ge leden via Frans Guyana naar Suriname zijn gegaan. Een woordvoerder van de mi litaire politie verklaarde te genover het Surinaamse pers bureau SNA dat het tweetal, Pieter Storms en Gerard Wes- sel, is aangehouden in de plaats Albina langs de rivier de Marowijne, die de grens met Frans Guyana vormt. Na hun arrestatie zijn de twee overgebracht naar Paramari bo. In de Surinaamse hoofdstad is vernomen dat de journalisten contact hebben gehad met Ronnie Brunswijk, een gewe zen lijfwacht van legerleider Bouterse, tegen wie al enkele weken een opsporingsbevel loopt. De militaire politie heeft herhaaldelijk geprobeerd Brunswijk te arresteren, maar is daarin niet geslaagd. Bruns wijk, die wordt beschuldigd van bankovervallen en bero vingen, is vrij populair bij de plaatselijke bevolking. Hij heeft zich met een soort privé- lcgertje teruggetrokken in zijn dorp Moengo-Tapoe, dat niet ver afligt van Albina. Hij wordt gesteund door zijn dorpsgenoten, onder wie hij in het verleden de buit van over vallen zou hebben verdeeld. Ook zou Bruswijk worden ge waardeerd om zijn verzet te gen legerleider Bouterse. De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) heeft in een brief aan minister van buitenlandse zaken Van den Broek geprotesteerd tegen de arrestatie van de twee journa listen. De NVJ vraagt de mi nister om bij de regering van Suriname de vrijlating van het tweetal te bewerkstelligen. LEIDEN De op 5 juli honderd jaar wordende dr. W. Drees sr. is (nog) niet heilig verklaard. Maar alle lofuitingen en adoraties die hem deze dagen ten deel vallen neigen wel naar een Sint Drees. Gisteren was daarvan aan de Rijksuni versiteit te Leiden al enigszins sprake. Het is tenslotte zeer onge bruikelijk dat historici en po liticologen zich buigen over het politieke leven van een staatsman die nog altijd in ons midden is. Maar zijn hon derdste geboortedag maakte het organiseren van het sym posium „Drees 1886-1986" aan de Leidse Universiteit noodzakelijk. Tenslotte heeft Drees, minister van sociale zaken van 1946 tot 1948 en premier van 1948 tot 1958, als geen ander zijn stempel op de politieke na-oorlogse geschie denis van ons land gedrukt. Hij is symbool voor de Ne derlandse cultuur van We deropbouw en bezit een na tionaal aureool dat alleen met de monarchie vergele ken kan worden. 'Toch doet het een beetje wrang aan, om tijdens het symposium voort durend in de verleden tijd te horen praten over een leven de, zij het geen springleven de, politicus. Pragmaticus Zijn slechte gezondheid maakte het voor Drees on mogelijk om gisteren dit symposium bij te wonen. Wel waren zijn zoon, W. Drees jr. en de twee dochters van zijn grote tegenspeler uit de Ja ren Vijftig, dr. C.P.M. Rom- me, aanwezig. De bijeen komst werd, zo zei conferen tievoorzitter prof. dr. N. Kra mer, precies tien jaar nadat de PvdA-voorman zijn partij tot de grootste van het land had weten te maken gehou den. Vier inleidingen en een dis cussie tussen drie ministers uit het Drees-tijdperk gaven de 180 aanwezigen voldoende stof tot nadenken over de historische rol die „de kapi tein op het schip van staat" Willem Drees heeft gespeeld. De huidige PvdA partij-ideo loog B. Tromp beschreef de oud-premier als voorvechter van een socialistische toe komst. Maar, volgens Tromp, wel binnen door hemzelf ge trokken grenzen van wat verantwoordelijk en mogelijk was. „Een pragmaticus die regeer de met de PvdA-idealen van socialisatie van gemeen schapsvoorzieningen als doel op lange, misschien wel zeer lange termijn". De Leidse politicoloog prof. dr. H. Daalder verhaalde over Drees als lokaal politi cus. Tenslotte was Drees bij na 59 jaren oud voordat hij minister-president werd. En had hij als Haags wethouder het belangrijkste deel van zijn politieke carrière achter zich. „Drees heeft zelf vaak uitge sproken dat die tijd hem meer voldoening heeft gege ven dan zijn latere functies. Het nemen van concrete be slissingen die van direct be lang waren voor gewone mensen, lag meer in de aard k. van de sociaal bewogen poli ticus. Zoals de aanleg van het Haagse Zuiderpark of de in richting van een bejaarden huis waarin niet langer ge huwden werden gescheiden in aparte vrouwen- en man- nenafdelingen", aldus Daal der die waarschijnlijk een politieke biografie over Drees gaat schrijven. Nationaal minister Dat deze wethouder in luttele jaren kon uitgroeien tot een nationaal minister kwam vol gens Daalder door de Nood wet-Ouderdomsvoorziening die hij als minister van socia le zaken tot satand bracht. Daarmee was de AOW nog niet gemaakt maar was de teerling wel geworpen en kon het „Vadertje Drees" zijn intrede doen. Verder werkte, volgens Daal der, het gewone en eenvoudi ge in zijn optreden veel ver trouwen. „Een exponent van fatsoen en gezond verstand, nooit demagogisch of reto risch en voor zijn fractie al tijd beschikbaar voor open overleg. Dit laatste deed Drees nimmer geformali- 'V seerd. Zo vertelde Daalder dat wanneer tijdens een schorsing van de minister raad, socialistische ministers naar het ene restaurant en de katholieken naar het andere, ongetwijfeld betere, gingen, Drees er de voorkeur aan gaf om thuis een boterhammetje te eten. De verhouding tussen Drees en Romme, tussen de sober levende geheel-onthouder en niet-roker uit de Haagse Beeklaan en de een goed glas niet versmadende, dikke si garen rokende, nooit om een bon mot verlegen katholiek Romme, was het thema van de inleiding van dr. Bosmans, wetenschapper aan de Ka tholieke Universiteit Nijme gen. Zijn keus voor de twee voormannen die het politieke beeld van Nederland kleur gaven kwam ook terug in de vele spotprenten die in het Leidse Academiegebouw wa ren opgehangen. Bijvoor beeld het beeld van Vader Drees met een chagrijnige ega Romme gaf een treffend illustratie van „tien jaar slecht huwelijk", de tien ja- De discussie tussen de oud- ministers dr. J.R.M. van den Brink (KVP), prof. mr. W.F. de Gaay Fortman (ARP) en dr. S.L. Mansholt (PvdA) zorgde voor enige kantteke ningen bij de „heilig-verkla- ring" van Drees. Meer dan de inleidingen van de weten schappers. Al was de histori cus dr. J.Th.M. Bank, die aangaf dat Drees in de Indo nesische kwestie (de dekolo nisatie van Nederlands-In- dië) geen enkel benul had van wat er in de scheidende kolonie leefde, ook niet be paald een vleesgeworden lof trompet. Met name oud-par tijgenoot Sicco Mansholt had geen hoge dunk van de visie van Drees op de buitenlandse politiek. „Alles wat buiten de lands grenzen passeerde leek voor Drees van een andere pla neet te komen", zei Mans holt. De drie oud-bewinds mannen waren het echter over één ding roerend eens: Drees was (en is), zoals Wim Kan het eens uitdrukte, een reuzekerel. FRANS BOTHOF (ADVERTENTIE) NA DE "LAGERE SCHOOE' moetje zelf voor je schoolboeken zorgen en betalen! In de boekenlijst van de school staat welke boeken je moet heb ben. Van Dijk's Schoolboekhuis Kampen kan je het benodigde boekenpakket vlot en keurig thuis bezorgen. Er zijn echter meerdere mogelijkheden, je kunt natuurlijk alleen nieuwe boeken kopen, maar ook gebruikte boeken. Dat scheelt Je kunt zelfs boeken huren bij Van Dijk's Schoolboekhuis. Bij VAN DIJK'S SCHOOLBOEK HUIS weten ze alles van school boeken en ze kopen ook overbo dige boeken. WEES WIJSen vraag dus de Schoolboekeninformatiefolder aan... die is gratis... bij: VAN DIJK'S SCHOOLBOEKHUIS KAMPEN Dat is wijsheid! Dieselstraat 1,8263 AE Kampen, tel. 05202-15757. Stuur deze bon op voor meer informatie. Want daar word je wijzer van! In een envelop, adresseren aan: Van Dijk's Schoolboekhuis, Antwoordnummer 22, 8260 VB Kampen. (Postzegel hoeft niet). Maar opbellen kan ook: 05202-15757. Hierlangs afknippen i BON VOOR SCHOOLBOEKEN-1 j INFORMATIE Ik wil meer weten over J Schoolboeken huren I Nieuwe en Gebruikte j Schoolboeken kopen Overbodige boeken verkopen Postcode: I Plaats: I Ik ga nas (naam j school) school: I I (plaats) L«*. --j

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7