Hervormden: Doorgaan met samen op weg Bezuinigingen Hervormde Kerk mogen niet worden uitgesteld aan tafel Cëidoeöoiwanl kerk en wereld WAARSCHUWING AAN GENERALE SYNODE: Bomers: economische steun aan apartheid kan niet CeidaeSoMO/f Polarisatie raakt r.-k. kerk in het hart ACHTERGROND ZATERDAG 14 JUNI 1986PA<T Kerken solidair met Zuidafrikaanse Raad van Kerken en bisschoppen De Raad van Kerken in Nederland heeft in een telegram zijn solidariteit betuigd met de Zuidafrikaanse Raad van Kerken (SACC) en de Zuidafrikaanse RK bisschoppenconferentie De Raad wenst de SACC en de bisschoppen veel kracht toe nu de regering opnieuw de noodtoestand heeft uitgeroepen. De Raad heeft er bij minister H. van den Broek van buiten landse zaken op aangedrongen dat hij de Zuidafrikaanse rege ring onder druk zet. opdat er geen geweld wordt gebruikt te gen deelnemers aan bijeenkomsten ter herdenking van de op stand in Soweto. Religieuze tv-stations VS in financiële problemen Het grootste religieuze televisienetwerk in de Verenigde Staten moet om financiële redenen drie stations verkopen. De inkom sten waren de laatste tijd lager dan verwacht. Begin dit jaar ontsloeg de eigenaar van het netwerk 41 medewerkers en bracht hij zijn begroting met 24 miljoen dollar terug tot 200 miljoen dollar. De Australische Rupert Murdoch, eigenaar van vele kranten en radio- en televisiestations, zou in de aankoop van een van de drie televisiestations geïnteresseerd zijn Ook Jerry Falwell, leider van de „moral majority", heeft met finan ciële problemen te kampen. In de Verenigde Staten zijn er meer 200 religieuze televisiestations. Bij hen komt jaarlijks meer dan een miljard dollar binnen. Het leven is een geschenk, maar we krijgen het niet cadeau Eric van der Steen Eerbied vraagt om zorgvuldigheid In de formatie voor een twee de kabinet Lubbers en in de maatschappelijke en kerkelij ke discussie van dit moment is euthanasie een van de ge voelig liggende punten van gesprek. Het is een onder werp dat bij mij zelf gevoe lens van huiver oproept, om dat het gaat om het leven van mensen in uiterst kwetsbare situaties en in soms ook erg verdrietige en wanhopige si tuaties. Ik maakte er in korte tijd twee achter elkaar mee. Een niet te verwoorden ver driet om leven dat in de bloei geknakt wordt en zijn einde vinden moet. Ook al heb ik een diep geloof dat dit leven bij God terecht komt en de dood niet het laatste woord heeft, is er toch die ervaring van diepe machteloosheid. Misschien zijn mijn woorden zelfs wel een afzwakking van wat gevoeld wordt door de betrokkenen zelf. Dit zo ge knakte leven vraagt om een genegen en eerbiedige omge ving, waarin er een ruimte aanwezig is, om de pijn en de wanhoop uit te spreken. Die wanhoop en die pijn wordt soms geuit in vragen die ons in aanraking brengen met de euthanasie-discussie. En als ik op dit moment dat woord discussie gebruik, haat ik het woord. In het woord discus sie, zit het latijnse woord dis cus dat te maken heeft met uiteenslaan. Het is juist die sfeer die we niet moeten heb ben als het gaat om deze vra gen. Er is een andere sfeer nodig. Ik benoem die sfeer als een van genegenheid, van zorgvuldig en bij herhaling luisteren en de vraag van de ander peilen. Het gaat om een mens die in nood een ap pel doet op een andere mens. Elk oplosserig denken is hier levensgevaarlijk. Er is hier veel meer een mee-levend aanwezig zijn en spreken no dig. Op het terrein van de euthanasie voel ik me zelf meer onzeker dan zeker. Te gelijk heb ik geen oplossing voor elke situatie die zich aan kan dienen. Bovendien vraagt de eerbied dat ik het gelaat van de ander aanzie. Het ge laat. zoals bisschop Ernst heeft gezegd, dat aan mij vraagt: 'dood mij niet'. Dat is een huiveringwekkend gebod. Dit vraagt ook om ernstige bezinning. Soms ontstaat er een situatie die zo dodend is voor een mens. dat er nog maar met moeite van leven gesproken kan worden, tenzij we leven verengen tot biolo gisch leven. Zeer moderne technieken in de medische wetenschap kunnen dit leven in stand houden. Ik heb dat met eigen ogen gezien. Hier kan het gelaat van de mens aan ons vragen dat we deze mens teruggeven aan de Schepper, niet te verwarren met doden. We zouden met dit zo moeilijke begrip doden veel zorgvuldiger moeten om gaan. Acht jaar verpleeghuis pastoraat heeft mij erg aan het denken gezet over de vraag wanneer leven nog zo menswaardig is dat het ook leven genoemd mag worden. Deze uiterst gevoelig liggende vragen, waarop alleen in con crete situaties een geeigend, dat is bij deze persoon ge past antwoord, gegeven kan worden, vraagt meer zorgvul dig luisteren naar wat soms tot fluisteren is geworden, dan om schreeuwen. Schreeuwen overstemt het luisteren. Welk schreeuwen dit ook is. Het vraagt' meer om eerbiedige stilte dan om donderend applaus. Schreeu wen en applaus slaat uiteen. De opmerkingen van bis schop Bomers, gedaan op za terdag 7 juni in Nijmegen, die nogal de publiciteit hebben gehaald, zijn geen bijdrage aan de zo gewenste eerbiedi ge zorgvuldigheid en dreigen onbedoeld bij te dragen aan een effect dat ik zelf als zeer ongewenst acht. Het is niet moeilijk om de handen op el kaar te krijgen. Het is veel moeilijker om tot gewetens volle besluiten te komen. MARINUS VAN DEN BERG De synode van de Neder landse Hervormde Kerk heeft met een ruime meer derheid haar goedkeuring ge hecht aan voortzetting van het proces van hereniging met de Gereformeerde Ker ken (samen op weg). Dat gebeurde niet nadat van met name uit de rechterflank van de kerk (Gereformeerd- se Bond) de nadruk was ge legd op het niet verplichtend karakter van de hereniging: het staat gemeenten vrij wel of niet met gereformeerden samen te werken. Tevens werden grote zorgen uitge sproken over het belijdende karakter van de herenigde kerk en over de hervormde identiteit in die nieuwe kerk. De synode besprak „samen op weg" naar aanleiding van een enquete onder de her vormde classes, de regionale verbanden van hervormde gemeenten. Daaruit bleek dat ongeveer eenderde van de kerk tegen voortzetting is. De enquete moest de synode helpen een standpunt te be palen over de vraag of zij „kan instemmen met (de voortgang van) het op gang gekomen proces van hereni ging". Deze vraag zal aan de orde komen in de vergade ring van de hervormde en gereformeerde synode in no vember van dit jaar. Is het antwoord van die combi-sy node ja, dan is daarmee een nieuwe fase aangebroken: het min of meer vrijblijvende karakter van samen op weg wordt dan omgezet in „de fase van hereniging". Tegenstellingen In soms forse bewoordingen kwamen de hervormde te genstellingen over de intern- reformatorische oecumene naar voren Dr C P van An- del, vanaf het eerste uur be trokken bij samen op weg, hekelde fel de mening als zou de toenadering tussen de twee kerken van boven af zijn opgelegd. „Als het aan synodes had gelegen, was sa men op weg er nooit geko men", meende hij, herinne rend aan diverse oecumeni sche bewegingen op het grondvlak die op samenwer king aandrongen. Het argu ment van Gereformeerde Bonders dat samen op weg het eigen karakter van de Hervormde Kerk, als „plan ting Gods" en als „volks kerk" bedreigt, noemde hij „de nationalistische ecclesio- logie van „Neêrlans kerk". Ds. S. Meijers uit Leiden, voelde zich door deze om schrijving nogal getroffen. Hij riep de synode op om de kerkleden die „de zo spreken over de kerk waarin ze zijn opgegroeid en die ze zo lief hebben" te erkennen in hun eigenheid en een dienover eenkomstig beleid te voeren. Hij diende een motie in, waardoor duidelijk zou wor den dat de „staat van hereni ging" niet verplichtend is voor gemeenten die geen hereniging willen. Het mode- ramen kwam echter met een voorstel waarin zijn mening was verwerkt. „De klem is er af, het appèl op hereniging blijft", aldus waarnemend voorzitter ds. b. Wallet over dat moderamen-voorstel. Daarmee kon ds. Meijers zich verenigen, zodat hij zijn mo tie introk. Diaken N.A. de Waal uit Al- blasserdam wilde liever hele maal geen besluit tot „here niging". Daarvoor is de tijd niet rijp; de bezwaren van heel veel kerkleden zijn te principieel, vond hij. In een motie stelde hij voor de no- vember-ztting van de gecom bineerde synode een infor matief karakter te geven, dus zonder besluitvorming. Hij kreeg slechts een beperkt aantal medestanders. Het moderamen-voorstel haalde een grote meerder heid (veertig van de ruim Voorstanders van samen op weg beklemtoonden de negatieve werking van een eventueel uitstel van de „staat der hereni ging": Grote groepen mensen die nu nog in de kerk komen juist vanwege de oecuemene, zullen dan wegblijven vijftig stemmen). De her vormden spreken daarmee uit dat „in staat van hereni ging met de gereformeerden" voor hen betekent dat hpt proces naar eenheid doorgaat en zoveel mogelijk moet wor den gestimuleerd Echter hiermee is geen verplichting tot samenwerking aan de ge meenten gegeven. Voorzitter ds. D.N. Wouters van het deputaatschap samen op weg. dat het proces voor bereidt en coördineert, was tevreden over het hervormde besluit. „Deze discussie was de belangrijkste bottleneck van dit jaar en de uitkomst is positief. De stemverhouding is ook goed; er is voldoende draagvlak voor het besluit". Inmiddels zijn de resultaten van de gereformeerde raad pleging over samen op weg ook bekend. Uit de (voorlopi ge) rapportage blijkt dat bijna negentig procent van plaatse lijke gereformeerde kerken (critisch) positief is over de voorgenomen hereniging. Ruim tachtig procent van de kerken reageerde op de vra genlijst. LÜTSEN KOOISTRA Als de organen van de Ne derlandse Hervormde Kerk op 1 november niet zelf een goed bezuinigingsplan heb ben ingediend, zoals de af spraak luidt, zal de Generale Financiële Raad (GFR) van de Hervormde Kerk het breed moderamen (uitgebreid dagelijks bestuur) van de sy-, node adviseren om zelf de beoogde bezuiniging van vier procent „zonder pardon" en naar eigen inzicht door te voeren. Deze waarschuwende gelui den liet de voorzitter van de GFR, mr. H. Wagenvoort ho ren naar aanleiding van de behandeling van het jaarver slag 1985 van de Raad. De Hervormde Kerk had over het boekjaar een begrotings tekort van ruim een half mil joen en voor dit jaar staat een tekort van bijna een miljoen op de begroting, ondanks de oproep van de GFR de uitga ven te beperken. De reserves van de GFR zullen worden aangesproken om de zaak draaiende te houden, aldus mr. Wagenvoort. De financiële situatie van de Hervormde Kerk is zorgelijk: zelfs bij gelijkblijvende in komsten, is er een structureel tekort: de uitgaven voor het bestaande werk blijven stij gen. Desgevraagd zei mr. Hagen- voort te verwachten dat de inkomsten van de kerk (de zogenaamde quotatie, de ver plichte afdracht per lid van de plaatselijke gemeente en de collecten) zullen dalen. De belangrijkste oorzaak dar- voor ligt in de vermindering van het aantal hervormde lidmaten. Het verslag en de financiële toestand van de kerk was geen aanleiding voor discus sie. Alleen diaken e. van Hijum uit Woudsend in Friesland bracht iets in. Hij meende dat de synode te wei- Pas achteraf worden de afge vaardigden op de hoogte ge steld van maatregelen en ontwikkelingen. Hij vroeg in een motie om grotere betrok kenheid van de generale sy node. Voorzitter ds. H. Hu- ting was kort in zijn advies aan de syhnode: De motie is tegen de kerkorde, want die bepaalt dat het budgetrecht berust bij het breed modera men. De motie om meer in zicht te krijgen in het finan cieel reilen en zeilen van de kerk kreeg elf voorstemmers en werd dus verworpen. Als economische betrekkin gen van dien aard zouden zijn dat daardoor het apart heidssysteem in Zuid-Afrika in stand wordt gehouden, kan geen enkele rechtscha pen christen daarachter staan. Aldus bisschop H.J.A- .Bomers van Haarlem in een radiouitzending. De Neder landse bisschoppen zegden dinsdag in een verklaring hun steun toe aan de Zuida frikaanse bisschoppen, die economische druk op het apartheidssysteem een mo reel te rechtvaardigen mid del noemen om het onrecht uit te roeien. Als de Neder landse bisschoppen voorstel len tot het uitoefenen van druk, die Justitia et Pax voorbereiden, overnemen, zullen ze die „met een zekere morele druk" aan de katho lieken voorhouden, aldus mgr. Bomers. Dit jaar geen Shalom-vredeskrant Het bestuur van de Stichting Bijbel en Vredesvraagstukken heeft besloten dit jaar geen Shalom-vredeskrant uit te geven. De krant zou dit jaar voor de achtste keer zijn verschenen. Het bestuur meent dat de dalende oplage van zowel de Sha lom-vredeskrant als de vredeskrant van het IKV aantoont dat de belangstelling in de kerken voor het gesprek over oor log en vrede is afgenomen. Voorts is de discussie in de kerken over de kernbewapening de afgelopen jaren steeds sterker be heerst door de twee uitersten in die discussie, IKV en ICTO, waartussen voor de derde weg van Shalom weinig ruimte overbleef. Een derde reden om dit jaar geen Shalom-krant uit te geven was voor het bestuur van de stichting dat de last van het uitgeven ervan steeds meer op de schouders van enkele mensen terechtkwam. IK V-secretaris M.J. Faber spreekt desgevraagd tegen dat de oplage van de IKV-vredeskrant vorig jaar is gedaald. De op lage is al jaren stabiel met ruim 200.000 exemplaren. Vorig jaar zijn er nog 20.000 vredeskranten bijgedrukt. Bisschoppensynode in oktober 1987 De bisschoppensynode over de roeping en zending van de le ken in de wereld wordt van 1 tot en met 30 oktober 1987 in Vaticaanstad gehouden. Deze data zijn deze week officieel door het Vaticaan bekend gemaakt. De synode, die oorspron kelijk dit jaar zou plaatshebben, werd een jaar verschoven, nadat paus Johannes Paulus II had besloten eind 1985 een buitengewone bisschoppensynode te houden over de hervor mingen van het Tweede Vaticaans Concilie. Namens de Ne derlandse bisschoppenconferentie zal bisschop dr. J.M. Gijsen aan de synode deelnemen. Hervormden verdeeld over „de wereld" Een derde deel van de her vormde synode, voorname lijk behorend tot de Gerefor meerde Bond, heeft zich niet kunnen vinden in het rap port „Gemeente zijn in de mondiale samenleving". Een motie om de samenstellers, de raad voor de zaken van overheid en samenleving (ROS), het huiswerk te laten overdoen, na een radicale verwerping van het op tafel liggende stuk, werd verwor pen met 36 tegen 17 stem men. Wel werd besloten de ROS te vragen het stuk te bewerken tot een „leesbaar" schrijven met een duidelijker bijbelse onderbouwing. „Gemeente zijn in de mondi ale samenleving" benadrukt de verbondenheid van de Hervormde Kerk met „de wereld". De gemeente is een „wereldwijde gemeente" en de gerichtheid op de wereld biedt de kerk kansen voor verdieping van het geloof, al dus het rapport. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen: te Medemblik. her vormd-gereformeerd mevrouw J.M.Baaij kandidate te Houten; te Anlo-Annerveen, toezegging me vrouw A.J.Yntema kandidate te Utrecht. Aangenomen, naar Biltho- ven, dr.W.van Bruggen te Wasse naar, naar Haarlem tot predikant met bepaalde opdracht (sociaal ba sispastoraat), J.J.Beumer kandidaat te Krommenie. Bedankt voor Zuili- chem en Nieuwaal, A.Vlietstra te Melissant Toegelaten tot evangeliebediening, D.M.de Jong, Livingstonelaan 1022 te Utrecht. Toegelaten tot evange liebediening en beroepbaar, W.L.Andel, Anjerstraat 10A te Kat wijk: L.D.Horjus, Eksterlaan 16 te Nederhorst den Berg; Mevrouw LM.van Prooyen-Schuurman, Schimmelpennincklaan 32 te Utrecht. Christelijke Gereformeerde Ker ken Bedankt voor Oud Vossemeer in combinatie met Tholen, A.van He- teren te Werkendam. Aspergecocktail ribkarbonade. bloemkool met kruidensaus en aardappelen ijs met warme chocoladesaus Voor twee personen hebt u nodig: 250 g asperges, zout, 2 schijven ananas met sap, 1 kleine grapefruit, paar blaad jes sla, half bekertje zure room, bieslook. 1 ui, 30 g boter, 2 ribkarbonaden, mosterd, bloem, papri kapoeder, aroma, worcestersaus; bloemkool, zout, 0,5 dl kooknat, 0,5 dl melk, 10 g maize- na, 5 g boter, peterselie, bieslook, basilicum; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 2 porties ijs, 50 g pure chocolade, 0,5 dl koffieroom, 1 le pel kirsch. Kook de in stukjes van drie centimeter gesneden asperges gaar in weinig water met zout. Meng de uitgelekte en afge koelde asperges met stukjes ananas en ontvliesde grapefruit en leg het mengsel op sla. Maak een sausje van zure room, ananassap en iets zout en schenk het over het aspergemeng sel. Strooi er fijngeknipte bieslook over. Fruit dunne uiringen goudgeel in de boter en schep ze uit de pan. Bestrijk het vlees met mosterd en haal het door bloem met paprikapoeder. Bak de karbonaden in twaalf minuten bruin en maar net gaar in de uien-boter, leg ze op een warm bord en bedek ze met de uiringen. Maak de jus af met een flinke mespunt bloem met paprikapoeder, weinig water, aro ma en worcestersaus. Bind het kooknat van de bloemkool en melk met maizena en maak het sausje af met boter, zout en fijngeknipte kruiden. Schenk het over de (in tien minuten) gaargekookte bloem kool. Zet een sauskommetje met stukjes chocolade en room in een pan met zachtkokend water. Roer de gesmolten chocolade door de room, voeg de kirsch toe en geef de warme saus apart bij het ijs. Menutip voor maandag: slavink met andijviesalade en aard appelen zachtzure lammetjespap. JEANNE De golven van polarisatie die momenteel door de kd< ke gemeenschap trekken, herinneren op het eerstefij aan de strijd tussen „rekkelijken" en „preciezen" inf>a derlandse katholieke kerk aan het eind van de jaref" De luid aan de weg timmerende progressieve Acht weging heeft een tegenbeweging opgeroepen, die f Stichting Contact Rooms-Katholieken onder leidingp; Twentse hoogleraar J. Groot Wassink. Leek deze la#' weging aanvankelijk de verschillende vleugels in di lieke kerk bijeen te willen brengen, sinds haar opti gelopen zaterdag in Nijmegen is duidelijk dat zij voi stel van contact beoogt tussen de Nederlandse bisscho| dié groepen van katholieken die in het publicitaire dat al zo lang het beeld van hun kerk negatief bepa 1 onvoorwaardelijke band met hun bisschoppen willen f' len. Het initiatief van Groot Wassink heeft dus g^ nieuwe vleugel vorming. Wie zich de (vergeefse) pL herinnert die in het begin van de jaren zeventig weir dernomen, nota bene op initiatief van kardinaal Alfn kritische basisgemeenschappen en behoudende groA Confrontatie en het Michaëllegioen om de tafel te i verbaast zich er niet over dat een dergelijke bemiddel ging nu gedoemd is te mislukken. BELANGRIJK verschil met die tijd is echter dat h^| dien bijna geheel vernieuwde bisschoppencollege stq^ omwondener kiest voor de behoudende vleugel. Dfc ook weer uit de toespraken van de bisschoppen Bo» Ter Schure in Nijmegen. Onder leiding van Alfrink f#1 de het bisschoppencollege matigend te werken op d! vleugels. Het waren toen vooral de intellectuele elites0 ker- en ter rechterzijde die met elkaar slag leverden het landelijk pastoraal concilie in Noordwijkerhout drang van Rome werd beëindigd en priesters als Gfc Simonis tot bisschop werden benoemd, heeft de progf' intellectuele elite de kerk geruisloos verlaten, in hun^ vele duizenden anderen met zich meevoerend. HeT is nu dan ook niet juist te stellen dat in de ketë ontwikkelingen die ter rechterzijde als verontrustei? den aangemerkt, een intellectuele elite de toon aang^ als de behoudende kerkhistoricus pater j. Bots sjj Ten onrechte worden spraakmakende intellectuelen tegenover „eenvoudige gelovigen". Wie kijkt naar d1 pen die de Acht Mei Beweging ondersteunen, moet opvallen hoeveel vertegenwoordigers uit parochies eP selijke raden, gewone priesters en „leken" dus, daarii zijn. Weliswaar spelen er ook nu nog intellectuelen beweging een rol, maar ze wordt gedragen door bred pen uit het „midden ran de kerk" die aan de „intelk polarisatie van destijds part noch deel hadden. De bT heid van deze groepen komt vooral voort uit de vree»- sinds het Tweede Vaticaanse Concilie gegroeide opei mentaliteit in de katholieke kerk die vooral wc richt is aan banden wordt gelegd. Daar tegenover staan dan de katholieken die het ou goed van hun kerk ongeschonden willen bewaren enl megen aanwezig waren. Met recht kan men dan ook zeggen dat de inzet huidige polarisatie veel hoger is en de uitkomst erv, de kerk veel verstrekkender. Omdat zoveel plaatsel meenschappen zich met de Acht Mei Beweging vei hebben, raakt deze strijd het hart van de katholieke meenschap. De Acht Mei Beweging is van plan de m< honderd katholieke organisaties die haar doelstelling derschrijven, hechter met elkaar te laten samenwerk Zeven Juni Beweging, zoals het gebeuren in de Nijf Gofferthal al is gedoopt, wil academies oprichten was loofsvragen in trouw aan de bisschoppen bestudeerd 11 gaan worden. De polarisatie zal dus alleen maar toert De Nederlandse bisschoppen hebben naar aanleidil de „verkeerde" eucharistieviering op de Acht-Meim; tie aangekondigd de leer in de toekomst uitvoeriger beklemtonen. Hun verklaring contrasteert sterk overwegend pastorale toon die tot voor kort sinds hel lie bisschoppelijke uitspraken hebben gekenmerkt. Orf gewraakte eucharistievieringen in Den Bosch in feif verbreid zijn en al lang in vele kerkgemeenschappen i komen normaal worden geaccepteerd, wijst zij, aldus! schoppen in hun verklaring, op de ernst van de situati Nederlandse katholieke kerk. De boodschap is dan of delijk: wie zich katholiek wil noemen, moet zich houtl de leer. Of veel actieve katholieken en met name uit Mei Beweging daardoor op andere gedachten zullen is zeer de vraag. Deze legalistische benadering staat h* de geest waarin zij sinds het concilie onder leiding val ge bisschoppen hebben geleefd. Wel wordt duidelijk d{ iedereen die deel wil nemen aan het katholieke kerkel beuren een keuze onvermijdelijk wordt. Vrij warm DE BILT Dit weekeinde is er volop zon en de tempera tuur wordt elke dag iets hoger. Morgen lopen de maxima uit een van ongeveer 20 graden in het noordwesten tot 25 graden in het binnenland. Zondag wordt op veel plaatsen de 25 graden overschreden. Alleen aan de westkant van het IJs- selmeer en aan de kust blijft de temperatuur iets achter. De wind is komt uit noordoost tot oost. 's Avonds en 's nachts is de wind zwak, overdag matig. Na het weekeinde wordt het minder zonnig. Dinsdag of woensdag neemt de kans op een regen- of onweersbui toe. Weersvooruitzichten voor di verse europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor zondag en maandag: Zuid-Skandinavie: Droog en zonnig. Middagtemperatuur rond 24 graden, maar langs de Noorse kusten wat la- Groot-Brittannie en Ierland: Flinke L°nc zonnige perioden en droog, maar J*u*' maandagavond in het zuiden kans op Ma,a een regen of onweersbui. Middag- Mali temperatuur van 18 graden in het Malt noorden en westen tot 25 in het zuid- Mos) oosten. Mün Benelux: Zonnig en droog, maandag in het zuiden wellicht een onweers- p bui. Middagtemperatuur tussen 25 en Rom 29 graden, maar op de Waddeneilan- Split den koeler. Stoel Duitsland: Droog en zonnig. Middag- Wan temperatuur tussen 24 en 29 graden. n Frankrijk: Zonnig en eerst droog. Ca™ maar vooral maandag vanuit het zui- istan den opkomend onweer, peratuur van 21 graden ii westen tot 30 elders. Spanje, Portugal: Zonnige en afgezien van een lokale bui droog. Middagtemperatu 24 en 31 graden. Alpengebied, Noord-Italie: flinke zonnige perioden. Mi peratuur tussen 24 en 29 gr Midden- en Zuid-Italie Jc sche kust: Half tot z regen- of onweersbuien. Mi peratuur tussen 25 en 2" Weerrapporten 13 juni 20 u Weer Eelde onbew Eindhoven onbew. Den Helder onbew Rotterdam onbew

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2