pC Groningen niet blij met promotie SC Veendam Wereldkampioenschap als vakantiewerk finale Deksels HONKBALCOACH HARVEY SHAPIRO r ZATERDAG 14 JUNI 1986 ENDAM - Nadat sportclub indam afgelopen woensdag in ;n huis de sprong naar de eredi- e heeft gemaakt, is er in elk ge- één Groninger die daarover zo i bedenkingen heeft: Renze de es. De voorzitter van FC Gro- ^gen heeft de promotie van de ^nkoloniale formatie met zeer reiijnengde gevoelens aanschouwd, ovjadat de gedurende de afgelopen °Je|e jaren afgedankte spelers van okjjn" FC Groningen in satelliet- ja reP Veendam het „wonder" heb- (1 bewerkstelligd. staj De Vries is niet vrolijk over het feit g e| SC Veendam volgend seizoen FC Suipningen in de eredivisie niet alleen op ia cfrrtieF gebied, maar ook qua klanten- zeiving concurrentie gaat aandoen. „Dit ïghit FC Groningen geld kosten. De af- o rokertjes doen het beter dan ze ooit lopvacht hadden", zegt verdediger Anne ïlder, één van de spelers die bij de jrhddivisionist overbodig werd en bij SC egobndam terecht kon. lijkjor Mulder is de onverwachte opmars n dp zijn club een sportieve revanche op Zji voormalige club. Samen met Karei haldink, Walter Waalderbos, Ronald aUenge, Joop Gall, Henk de Haan en ilseleo Keukens werd hij de dupe van de lcntoninger vernieuwingsdrang. Op Waal- pnrbos na - die naar Emmen vertrok - 7 ipden ze in „FC Groningen 2" aan de ir dg. Bij SC Veendam, die het in de dprgaande jaren met spelers van min- cere kwaliteit had moeten stellen. De |b, die twee jaar geleden nog op de oopd van het faillissement verkeerde, ecieide onder de bezielende leiding van jlleiiner Henk Nienhuis op. Zodanig zelfs t 4 de promotie een paar dagen geleden drird zekergesteld. r d Od Sympathie 1 1 banden tussen Mulder en FC Gro- Jacngen zijn inmiddels verbroken, de >l£l|endschap met de Groninger aanvoer- Jan van Dijk is gebleven. De twee ••tyoners van Assen maakten jarenlang nctnen de reis naar de trainingen op de lanjvelden van het Oosterparkstadion. e<% „nieuwe" Veendam heeft dan ook ie'" sympathie van de kleine Assenaar, n 4 enkele tientallen kilometers verderop ^jde stad speelt. ha4 gun het die jongens van harte", zegt rc1n Dijk. „Ze zijn in Veendam goed be- °dj met een goede trainer en een goede Ninager (respectievelijk Henk Nienhuis, M voormalige hulptrainer van FC Gro- J"b'hgen en Theo Huizinga, de dit seizoen 'Elrtrokken elftalleider van de eredivisie- Deg; red). Hun succes heeft voor mijn ■leniging echter minder prettige gevol- —ii. Het kost ons komend seizoen pu- iek, hoe je het ook wendt of keert", e promotie van SC Veendam zal nega- ve gevolgen hebben voor de inkom- ïn uit competitieduels bij FC Gronin- li. Van Dijk daarover: „Het publiek at nu kiezen. Speelt Veendam volgen- j week tegen Ajax, dan gaan ze van- lag niet naar FC Groningen tegen Ex- jsior, om maar eens een voorbeeld te iven. Het enige dat daar tegenover aat, is de extra toeloop van het publiek de wedstrijd tussen FC Groningen en li Veendam. Ook hebben we geluk dat in Groningen volgend seizoen nog Eu- jpa-Cupvoetbal wordt gespeeld. Daar- jee kan ons bestuur wel heel erg blij jn, we blijven op die manier tenminste De vreugde was groot afgelopen woensdag, nadat SC Veendam via een zege van 1-0 tegen Willem II de promotie naar de eredivisie bewerkstelligde. de aantrekkelijkste ploeg van het noor den. Of dat opweegt tegen de terugloop van de belangstelling voor de competi tie, waag ik echter te betwijfelen". Polonaise De Veendammer dadendrang is ook ge spreksthema geweest in het bestuur van FC Groningen. „Een unanieme mening over de mogelijke gevolgen is er echter nieC', zegt bestuurslid Wubbo de Boer. „Als voetballiefhebber vind ik het prach tig. De meeste mensen in het bestuur de len trouwens dié mening. Nadat Veen dam promoveerde, gingen we voorop in de polonaise. Maar we kunnen er niet omheen dat promotie van Veendam geen positieve gevolgen voor onze in komsten heeft. We zullen ons binnen kort dan ook moeten beraden over wat we gaan doen als het straks iets minder gaat. Nee, we hebben nog geen stand punt ingenomen. Er is slechts over gefi losofeerd". De roep om versterking werd groter nu ook Joop Gall (als een van de laatste spelers die betrokken is bij het samen werkingsverband) terugkeert naar FC Groningen. Na het volgende seizoen zal vrijwel zekef ook Ronald Steenge - zon der dat daar een transfersom tegenover staat - de gang naar de stad maken. „Er moeten dne eredivisiewaardige spelers bijkomen", zegt Anne Mulder zelfs. Als we met dit elftal de eredivisie in moeten gaan, kunnen we ons beperken tot de strijd om plaats achttien. Ik schat ons dan echt niet hoger in dan NEC en Ex celsior. Op alle linies hebben we verster king nodig. In de voorhoede moet er een goede spits bijkomen, op het midden veld kunnen we niet zonder een nieuwe, opbouwende speler en achterin zou ook een degelijke extra verdediger wenselijk zijn". Niet akkoord Overigens is Mulder nog niet tot een ak koord gekomen met SC Veendam over zijn contract voor komend seizoen. „Ik heb gevraagd om salarisverhoging, dat heb ik verdiend. Vorig jaar heb ik snel, misschien wel té snel, getekend, omdat ik weg moest bij Groningen. Dat heeft me geld gekost. Nu ik een goed seizoen heb gehad, verwacht ik ook van de club een blijk van waardering. Niet dat ik de enige ben, want de meesten hebben nog niet getekend. We hebben gewacht op het resultaat van de wedstrijd van woensdag tegen Willem II. Met de pro motie op zak hebben we uiteraard een betere onderhandelingspositie", lacht de 28-jarige verdediger. Naar alle waarschijnlijkheid speelt Har- ris Huizingh het komend seizoen voor Veendam. De man uit Ter Apel is tot overeenstemming gekomen met de club van voorzitter Everards. De Veendam mer praeses vindt dat het onderhande lingsklimaat met FC Groningen vol doende ruimte biedt voor een definitie ve afwerking van de transfer. Everards: „Er komt een lawine van toe standen over ons heen. SC Veendam spreekt aan en daardoor raken er allerlei zaken in een stroomversnelling. We ho pen snel rond te komen met een nieuwe shirtsponsor. Daarvoor zijn we in onder handeling met de laatste twee nog reste rende gegadigden. Verder hopen we dat we in totaal acht co-sponsors kunnen binnenhalen. Momenteel zijn het er al vier. Met de nog resterende vier hopen we binnen drie maanden tot een ak koord te komen. Daar hoort ook een groot verzekeringsbedrijf bij, inderdaad. De ondernemerssociëteit heeft inmiddels veertig leden die per stuk 3500 gulden in het laatje brengen". Halve transfersom Van dat bedrag hoopt SC Veendam in elk geval de halve transfersom voor Har- ris Huizingh te kunnen betalen aan FC Groningen dat een transferbedrag van 240.000 gulden heeft gevraagd. Via de ondernemers denkt SC Veendam de helft daarvan te kunnen overmaken als aan het eind van het komende seizoen Huizingh terug wil/moet naar FC Gro ningen. Als Huizingh bij SC Veendam blijft zullen er bronnen moeten worden aangeboord om de volledige som op ta fel te brengen. Henk Nienhuis: „Huizingh wil graag naar Veendam. Van de selectie kent hij de meeste spelers persoonlijk. Harris denkt dat hij bij FC Groningen buiten de boot valt. Hij zou eventueel ook naar AZ kunnen, maar daar heeft hij geen zin in. Ook niet in Emmen, dat hem graag wil hebben, maar volgens hem is daar voorlopig nog geen sportieve toekomst". De trainer van SC Veendam hoopt nog in de slag te gaan met Pieter Huistra. Niet allen FC Groningen probeert de „reserves" bij SC Veendam te stallen. Ook PSV heeft kenbaar gemaakt in de zelfde stijl iets te willen doen. De kans bestaat dat de Eindhovenaren genegen zijn via „georganiseerd verzekeren" Jur- rie Koolhof voor één seizoen in Veen dam te laten spelen. Everards en Nien huis: „We hebben nog steeds pijlen op onze boog". HAARLEM - Minder dan een 'eek na het toernooi om het we- ildkampioenschap honkbal zal de wee weken geleden in Nederland earriveerde Harvey Shapiro weer aar de Verenigde Staten terugke- n. Een langere „vakantie" is de oaeh van een college-team in de Amerikaanse staat Maine niet ver tind. Shapiro, die vorige week eni- e uren voor de eerste centrale trai ning in Nederland aankwam, fun deert voor het derde achtereenvol- eijende jaar als manager van het Ne derlands honkbalnegental, d ^r0nder leiding van Shapiro heroverde ^ederland vorig jaar in Haarlem de Eu ropese titel. Hij was al manager toen Ne derland het jaar daarvoor op Cuba tij- Jens het toernooi om het wereldkampi oenschap als dertiende en laatste eindig de. Tijdens dat toernooi bleek hij met ^ang niet alle Nederlandse honkballers lïoed overweg te kunnen. Wegens een "weinig professionele houding - zo luid de het verwijt - had de manager-coach j het aan de stok met enige topspelers. Hen klassering halverwege het twaalf lan- etien tellende deelnemersveld in het van Cl9 juli tot 2 augustus in Nederland te .Verwerken wereldtiteltoernooi, zou de 'Amerikaan tot tevredenheid stemmen. "Met het evenement, dat voor ruim twee 4jniljoen gulden op de begroting staat, wil tie Koninklijke Nederlandse Baseball en ^Softbalbond (KNBSB) het 75-jarig be- fctaan vieren. Shapiro, die Amstel Tijgers twee keer naar de landstitel leidde, hernieuwde on langs de kennismaking met zijn selectie van zesentwintig spelers. „Al heb ik de groep niet in m'n eentje samengesteld, ik ken ze. Zoals ik ook de rest in Neder land ken. Ik denk niet dat er nog nieu welingen zullen bijkomen. Assistent- coach Leen Volkerijk (de vader van honkballer Bart; red.) is in januari ir New Orleans geweest om de winter- en voorjaarstraining door te nemen. Toen hebben we ook die groep samengestéld". Belasting Voor een goed deel bouwt dé manager op zijn coaches Leen Volkerijk en Hen- ny Jenken, die hem ook tijdens het toer nooi om het wereldkampioenschap zul len assisteren. Shapiro mag de Neder landse honkballers dan kennen, in het verleden kostte het hem nogal wat moei te rekening te houden met de omstan digheden waaronder het spelletje in Ne derland wordt beoefend. Die zijn totaal anders dan in zijn vaderland. „Er wor den nu drie wedstrijden per week ge speeld, er is een centrale training en een training met de club. Ik begrijp dat dat voor spelers met een baan en een gezin een enorme belasting is. Toch is veel spelen de enige mogelijkheid het niveau te verhogen. Elk jaar hoor ik dat de wer pers in Nederland niet sterk genoeg zijn. Dat valt te bezien, het honkbal wordt hier elk jaar beter. Omdat ik hier maar Harvey Shapiro: Runs zullen schaars zijn" zo kort ben, kan ik dat goed vergelij ken". Shapiro is zich ervan bewust dat hij in de korte periode die hem als manager is gegeven, weinig kan uitrichten. „Het maakt echter niets uit als ik mij een paar maanden meer zou kunnen vrijmaken. Meer trainen verandert voor honkballers weinig. In de wedstrijden moet ik bij de spelers zijn. Zij hebben wedstrijderva ring nodig. Het is goed dat de bond naast het EK de laatste jaren regelmatig naar Taiwan gaat". Onverbiddelijk Tijdens de laatste editie van dat toer nooi verbleef Shapiro al weer in de Ver enigde Staten. Zijn werkgever is onver biddelijk. „Mijn verblijf in Nederland is in feite een vakantie. Ik blijf dit doen zolang mijn gezin en de bond het toe staan". De overeenkomst tussen de ma nager en de KNBSB wordt jaarlijks op nieuw bekeken. De bond vindt het al heel wat dat een bekwame Amerikaan kan worden gevonden, die zich daadwer kelijk met de voorbereiding op een groot toernooi kan bemoeien. Die preparatie staat overigeris wel ten dele op losse schroeven, nu blijkt dat bij het enige voorbereidingstoernooi (van 10 tot 15 juli) de verwachte Antilliaanse ploeg verstek zal laten gaan. Zeven weken voor aanvang van de titel strijd kan Shapiro zich niet al te veel zorgen maken. „We zoeken wel een an dere sparringpartner", zegt hij. „Wie op het wereldkampioenschap de startende werper wordt? Geen idee. We beginnen met een goeie en we gebruiken er elke wedstrijd eentje". Shapiro verwacht een toernooi met sterke werpers. Met uitzon dering van de Verenigde Staten en mis schien Cuba voorziet hij weinig krach- thitters. „Runs zullen schaars zijn". Aanpassen Van het bezoeken van competitiewed strijden denkt Shapiro deze weken wei nig wijzer te worden. „De mentaliteit voor internationaal honkbal is anders. Ik ben niet betrokken bij de competitie. Dat is een voordeel. Ik moet er voor zorgen dat de instelling van de spelers geschikt is voor internationaal honkbal". Een al te eigenwijze houding lijkt Shapi ro vreemd. De Amerikaan vindt dat hij de speelwijze moet aanpassen aan de ca paciteiten waarover zijn honkballers al beschikken. Al zijn die in vergelijking met collega's uit de echte honkballanden dan beperkt. „Onze speelwijze zal agres sief zijn. Extra honken proberen te pak ken. Scoren door de defensie van de te genstander onder druk te zetten. Dit is geen team dat in een wedstrijd acht, ne gen runs maakt. In Nederland heb ik geen powerhitters zoals Amerika ze heeft. En ook geen snelheidsduivels zo als in een aantal Zuidamerikaanse lan den. Wij hebben niet de snelheid van de St. Louis Cardinals (vorig jaar winnaar van de World Series), maar we moeten het wereldkampioenschap ingaan met dezelfde mentaliteit". Dezer dagen hoorde ik een aardig ver haal van een collega, die onlangs naar Parijs moest. Vlak voor de Franse grens kreeg hij panne, het mechaniek van zijn vervoermiddel reageerde niet meer op de signalen die hij doorgaf met zijn versnel- lingshandle. Had ik maar een vehikel van vaderlandse makelij, dat ooit furore trachtte te maken met de kreet „Met het pienterste pookje", schoot het als in een flits door hem heen. Maar daarmee was hij uiteraard geen steek verder. De wegenwacht dan maar, besloot hij tenslotte in arren moede. Een goedmoedige Vlaming arriveerde na een uur en drie kwartier wachten. In zo'n on gemakkelijk Renaultje Vier, waarmee ook de pechduivels op onze wegen te lijf worden gegaan. Het euvel was snel verholpen. Een palle tje bleek uit een huisje te zijn geschoten en na enig provisorisch ogend sleutelwerk verklaarde de Vier-bestuurder dat mijn collega de „baan" weer op kon. „Dat gaat nooit meer los meneer", had de be hulpzame beambte nog ter overvloedige geruststelling opgemerkt nadat hij de crick in de achterbak van zijn Vier had fezet en de administratieve handelingen ad afgewikkeld. Mijn collega was in zijn auto gestapt, startte en schakelde soepeitjes in zijn achteruit om vervolgens met een triom fantelijke boog om de Vier heen te willen rijden en zijn reis te vervolgen. Groot was echter zijn schrik toen hij vergeefs de pook in de eerste versnelling trachtte te zetten. Om vervolgens te moeten vaststel len dat de „twee" ook niet functioneerde. De Vier stond echter tot zijn geruststel ling nog voor hem op de vluchtstrook ge parkeerd en zijn bestuurder stapte onder het slaken van een hartgrondig en zeker niet Vlaams merdeuit om opnieuw Weer de crick erbij, borgsteun onder de as en de Vlaming eronder. Na het verwij deren van de vier schroefjes, waarmee een soort dekseltje het betrokken onder deel aan het gezicht onttrok verzocht de man mijn collega m de wagen plaats te nemen en de pook in zijn diverse standen te manoeuvreren. Hetgeen wonderbaar lijk soepel en met het bijbehorende scha kelen lukte. „Ik begrijp er niets van", verklaarde de overheidsmonteur wat vertwijfeld. Om vervolgens weer onder de auto te verdwij nen en daarna met een grijns van oor lot oor tevoorschijn te komen. „Ik heb het", sprak hij triomfantelijk zoals Columbus zich ooit onsterfelijk maakte met zijn ei. „Ik heb het dekseltje er verkeerd om op gezet. Daardoor kon dat palletje niet vol doende heen en weer". Dat dekselse dek seltje. En die dekselse Belgen. U hoort mij geen grappen maken over Belgen", had mijn collega nog snedig opgemerkt in zijn opluchting over het ook in tweede instantie snel verholpen euvel. Aan deze uit het leven gegrepen Belgen mop moest ik denken toen ik dezer da gen getuige was van wat er met onze zui derburen gebeurt in Mexico. Er bestaat een uitdrukking die zegt dat op elk potje een dekseltje past. En dat geldt dus ook voor voetbal. Alleen kun je de dekseltjes ook wel eens op de verkeerde potjes doen. En dat is wat er met de Belgen gebeurde tijdens hun eerste twee wedstrijden in Mexico. Bondscoach Thijs had elf potjes op het vuur gezet tegen het gastland en Irak. Maar doordat de dekseltjes niet goed pasten kwam er helemaal niets van te recht. Maar die dekselse Thijs zou geen dekselse Thijs zijn als hij geen dekselse denkbeelden zou hebben om uit de ma laise te krabbelen. En zie, Thijs toverde wederom een winnende formatie uit de hoge hoed. Waardoor die dekselse Belgen het toch weer hebben gered. Of dat morgen tegen ae Russen ook weer lukt is natuurlijk zeer de vraag. Maar dekselse mensen zijn tot veel in staat, dat hebben de Belgen wel weer bewezen. OJ dat nu de wegenwacht van mijn collega is of die mannen van Thijs zijn, aat maakt niets uit. Twee Belgen horen niet thuis in die dek selse categorie: Alain Coninx en Rik de Saedeleer. Net als de Nederlander Poel- mann hebben zij zich gediskwalificeerd door hun tv-commentaar. Coninx ver bruide het doordat hij deze week pas na twintig minuten het slaperig geworden thuisfront liet weten dat Engeland niet zoals kon worden begrepen met 3-0 leid de tegen Polen, maar slechts met 2-0. De Saedeleer is een tragischer geval. Ooit stond De Saedeleer te boek als de meest dekselse televisiecommentator van onze zuiderburen, voor wie zelfs talloze Neder landse voetballiefhebbers warm konden lopen. Zijn afwijkende 'taalgebruik, zijn sfeerimpressies, kortom zijn hele optre den was een verademing in de doffe el lende der Poelmannen en Ten Napels. Maar De Saedeleer verspeelde de sympa thie door Enzo Scifo genadeloos te tacke len. Enzo, het Italiaanse wonderkind, dat in zijn leven slechts één fatale vergissing heeft gemaakt: zich te laten naturaliseren tot Belg. Dat had-ie nooit moeten doen. Als Italiaan had Enzo het veel verder ge schopt en was hem in elk geval de kritiek van De Saedeleer bespaard gebleven. Ooit prees De Saedeleer Enzo ae hemel in, nu kan Enzo geen goed meer bij hem doen. En zo slecht speelt Enzo nu toch ook weer niet. Weg dus met die dekselse De Saedeleer. Aan Poelmann maak ik nauwelijks woorden vuil. De grappen, die deze ra dioverslaggever op ae televisie maakt zijn te bar voor zelfs maar dekselse woorden. Gelukkig zijn de geluidslijnen met Mexi co zo slecht dat ik hem vaak niet eens versta. Hopelijk houden ze dat zo. Bij slecht commentaar horen slechte lijnen. Op elk potje past een dekseltje. Maar er zijn uitzonderingen. Poelmann is er zo een. BUYS

Leidse Courant | 1986 | | pagina 27