finale' Naar Wuhan waar de revolutie begon Monarchen en boeren gaven gezicht aan Neder-Oostenrijk No Rosa's droompaleis CcidócSoimant' ZATERDAG 14 IUN1 198 Drie dagen op de Yangtze-rivier (slot) Verslaggever Leo van Vlijmen reis de mee op de ..veerboot nummer drie" die de Yangtze-Kiang in China bevaart. Vandaag het derde en laat ste deel van zijn reisverslag. PEKING - Kapitein Cheng Shen- gli zal er wel niets aan kunnen doen, maar veerboot „nummer drie" vertrekt met vijf kwartier ver traging uit Yichang, terwijl het aan boord intussen moordend heet is geworden. Zelfs de ventilatoren in de cabines, de eetruimte en de lounge slagen er niet in de middag hitte te verdrijven. De steward doet wat hij kan en vult de manshoge koelkast met bier en limonade. En hij heeft er eindelijk voor gezorgd dat er water uit de douche komt, warm en koud, zij het ook allebei bruin. De voortreffelijke kokkin zweert bij de Sichuan-keuken en zij is derhalve niet zuinig met kruiden. Tijdens het middag maal heeft zij haar eerste slachtoffer ge maakt. Een van de Britten bezet voor het verdere deel van de dag en geduren de de hele avond en nacht een van de drie toiletten die de tweede-klassers ter beschikking staan. Mao, die in het China van Deng Xiaoping vrijwel niet meer wordt geciteerd, heeft volgens Ming eens gezegd dat een mens vuriger revolutio nair wordt naarmate hij meer kruiden eet. De honderd miljoen Chinezen uit de provincie Sichuan moeten dan wel van een bijzonder revolutionair slag zijn. Inmiddels wordt de Yangtze breder en breder, zodat maar af en toe een van de oevers kunt zien. Het landschap is zo vlak geworden als een Nederlandse pol der en door de verrekijker van zie je hoe de boeren van de provincie Hube'i het land met hun handen bewerken. Het ontbreken van transportmogelijkheden is er debet aan dat deze graan- en rijst schuur van China nog vrijwel verstoken is van enige mechanisatie. Na het avondmaal verzamelt ons kleine gezelschap zich in de lounge, waar Geor ge. die het Chinese eten niet lust. zich al achter een fles bier heeft verschanst. Het Amerikaanse stel gaat languit zitten le zen in de fauteuils die vrij zijn omdat een paar Japanners nog aan dek blijven. De Duitsers breien een vervolg aan het relaas over hun vroegere vakantiebeleve nissen en komen al dichter bij huis: Gran Canaria. Tunesië en Joegoslavië. Voor de tijdelijk uitgedunde Britse kolo nie is langzamerhand het uur van de nostalgie aangebroken. Met de gedachte dat we morgenavond in Wuhan zullen arriveren haalt het anderhalve echtpaar herinneringen op aan veertig jaar gele den toen zij hun jeugdjaren in Wuhan doorbrachten omdat hun vaders daar di recteur waren van een Britse bank. Naarmate de avond vordert en het aan tal lege bierflessen groeit worden de ver halen sterker. George, die geen enkele herinnering aan China heeft en zelfs deze bootreis zo snel mogelijk wil verge ten. bekent dat hij nog maar een wens koestert: fish 'n ships. Die zal hij waar schijnlijk echter ook in Wuhan niet krij gen. hoe Brits het verleden van deze provinciehoofdstad ook geweest moge zijn. Om half elf doet de steward reso luut de lichten uit en vijf minuten later de deur van de lounge op slot. De hitte laat zich niet uit de enge binnenhut ver drijven. Een bezoek aan de andere dek ken lijkt het enige alternatief. iengl1esj In de derde klas is de atmosfeer nog broeieriger dan bij ons. De ..nummer drie" vaart zo langzaam dat er geen vleugje wind binnenkomt. De Chinezen liggen half ontkleed en apathisch in hun hutten die zij met zijn achten moeten delen. Als je niet beter wist zou je je in een opiumkit wanen, maar reeds onder Mao is het opiumschuiven rigoureus af geschaft. In de vierde en vijfde klas is het zo mogelijk nog benauwder hoewel alle deuren van de gangways open staan. Er zijn nog maar een paar kaartspelers actief. Op het buitendek, waar het slechts een beetje koeler is. wekt de komst van een „lange neus uit de tweede klas" enige beroering. Een paar jonge Chinezen wenken en beginnen vervol gens langdurig met elkaar te discussië ren. Dan spreken ze mij aan. maar ik ken de Teleac-cursus slechts van horen zeggen en kom dus niet verder dan „Ni hao" („Hoe gaat het met je?"). Dat wordt een kwartier lang „Ni hao" van beide kanten, waarbij ik de indruk heb dat zij het toch anders uitspreken dan ik. En we blijven allemaal vriendelijk glim lachen en instemmend knikken. Ze bie den afschuwelijk zoete snoepjes aan en een even afschuwelijk zoet drankje. Ik revancheer me met een rondje Caballero dat niet erg in de smaak valt, want de meesten gooien hun sigaret na een paar trekjes nogal indiscreet overboord. Maar het blijft hartelijk en een van mijn gast heren zegt op zeker ogenblik zelfs iets wat naar „good" klinkt. Ik zeg ook ..good". En dan vraagt hij: „Icngliesj?". De man heeft blijkbaar een talenknob bel, maar ik moet hem teleurstellen: „No iengliesj". Het is inmiddels wat koeler geworden en de conversatie hier op het benedendek heeft langzamerhand haar grenzen bereikt. Met gebarentaal probeer ik duidelijk te maken dat ik morgenochtend terugkom. Natuurlijk heeft niemand dat begrepen. Ming heeft de volgende ochtend veel plezier over mijn nachtelijke uitstap en maakt de veiligheidsofficier deelgenoot van haar pret. Hij knikt me deels begrijpend, deels goedkeurend toe. Ming is bereid om mee naar beneden te gaan en als tolk op te treden. De Chinese vrienden begroeten ons met applaus, maar ook na herhaalde uitleg van Ming kunnen ze zich over Nederland niet veel voorstellen. Niettemin weer applaus, want in je handen klappen is een van de geheimen van de Chinese beschaving. Blijft het probleem hoe je zeven reste rende balpennen onder elf Chinezen moet verdelen. Ming vertaalt het en de man met de talenknobbel zegt zowaar na diep nadenken: „No problem". Het blijkt inderdaad geen „problem", want als we na langdurig wederkerig handge klap weer naar boven gaan. liggen de ze ven pennen nog steeds keurig op een rij tje op het dek. En toch heeft Mao niet alleen een miljard Chinezen te eten gege ven, maar ze ook leren lezen en schrij ven. „Chinezen zijn aardige mensen." zeg ik tegen Ming. Ze is in haar nopjes met dit compliment. „Er valt natuurlijk een he leboel op ons aan te merken, maar over het algemeen zijn wij inderdaad een vriendelijk, zachtaardig volk. In het ver leden hebben onze koningen en keizers veel wreedheden begaan, tegen elkaar en tegen het volk. Maar de grote massa is vreedzaam. De overgrote meerderheid van de Chinezen zijn boeren, verknocht aan hun familie, hun vee, hun land. Wij houden met van agressie". Het wordt een hete dag en de „nummer drie" stoomt nu fors vooruit, alhoewel het nog te bezien valt of we de vier uur vertraging die we intussen hebben nog zullen inlopen. De Japanners koesteren zich op de beste plaatsjes in de zon. In de lounge hebben de Duitsers nu de fau teuils bezet en de Britten, weer voltallig, staan zich op het voordek te verheugen over het weerzien met hun koloniale verleden. De steward ruimt de ravage op die hij heeft aangericht door de tempera tuur van de ijskast op zes te stellen: de limonadeflesjes zijn allemaal gebarsten en het bier heeft ijsklonters gekregen en is „gestorven", zodat het niet meer drinkbaar is. Dubbeldeks Het is half zeven 's avonds als we de brug van Wuhan naderen, de belangrijk ste van de bruggen over de Yangtzc-ri- vier. Vroeger, vertelt Ming, moesten de treinreizigers van noord naar zuid in Wuhan met het veer worden overgezet. De brug. die in 1957 met zuinige Sovjei- russische hulp werd gebouwd, is dubbel deks: bovenop een rijweg, onderop treiijne verkeer. „Het is het laatste grote Sovjqdi trussisch-Chinese samenwerkingsproje£e geweest", zegt Ming. „Jammer, want et-_ genlijk mogen wij de Russen best. ook ft liggen wij nu al enkele tientallen jareP lang met ze overhoop". n 1 Terwijl we onder de brug doorvaren vei telt een van de Britten dat Wuhan eigen lijk uit drie steden bestaat: de oude sta|D Wuchang, de industriestad Hanyang e| S Hankou: waar Britten, Fransen, Duipn sers. Russen en Japanners voor en na <$rti oorlog concessies hadden. Grote zeflvi schepen komen nog steeds van Shanghit ruim duizend kilometer de Yangtze offlkt varen om in Wuhan te laden en te lofw; sen. ïld Ming weet nog twee andere bijzonderhtói den over Wuhan te vertellen. Hier begoen dr. Sun Yatsen in 1911 zijn burgerlijker revolutie die een einde maakte aan dn heerschappij van de Qing-dynastie. Zh legt een opmerkelijke accent op hdd woord „burgerlijk" en spreekt, als aller Chinezen, de naam van dr. Sun Yatse|eo met eerbied uit. De tweede vermeldenjon waardigheid is dat Mao. die in deze pnrbi vincic geboren is en die al in 1927 ind Wuhan met een kaderopleiding voor dg. Chinese boeren was begonnen, in dpr, deel van de Yangtze meer dan eens cefe rondje heeft gezwommen. ib. De Japanners staan, een half uur voofcd dat wc afmeren, al te dringen om als eefrei sten van boord te kunnen. Ze zulle|in straks toch moeten wachten totdat dt achthonderd Chinezen uil de andere drird klassen dringend en struikelend over d loopplank van boord zijn gegaan. Oq hier zullen de eersten soms de laatste,"^ zijn. De Britten turen de oever af on „hun" bankgebouw met de zuilen I i zien. Maar er waait geen Union Jaq,g meer. George heeft nu zijn hoop gesteljei op een echt Engels ontbijt want h^- Quinchuan-hotcl (de naam betekent „ty( vier en zonneschijn") in de miljoeneön stad Wuhan heeft internationale faarjyi De Duitsers willen slechts zo spocdij mogelijk verder reizen. En het Amer kaanse echtpaar slaagt er maar met in d koffers dicht te krijgen. Ming moet oveu stappen op een andere veerboot die ha% in twee dagen naar Shanghai zal brcifn gen. Voor het geval ik haar hulp nodi heb bij het kopen van zijde geeft ze h%r telefoonnummer van haar instituut. D|) drie dagen over de Yangtze zijn voorbij,. LEO VAN VLIJMEfj PUCHBERG - De spreiding van de negen miljoen Nederlandse overnachtingen per jaar in Oosten rijk laat veel te wensen over. Tirol blijft jodelend de ranglijst aanvoe ren met concentraties zonder weer ga. En daarnaast zijn er deelstaten waar wij bijna geen cent uitgeven. Neder-Oostenrijk is er een van. Harald Leonhartsberger, die voor de Fremdenverkehrswerbung in zijn deel staat contacten met reisorganisaties en media onderhoudt, heeft daar wel begrip voor. De meeste Nederlanders hebben er geen reis van circa vijfhonderd kilome ter extra voor over om te kunnen vast stellen dat de bergen hier niet veel hoger reiken dan tweeduizend meter. Zoveel dichter bij huis bieden Voralberg en Salzburgerland, maar vooral het magi sche Tirol, de majesteitelijke vierduizen- ders met eeuwige sneeuw. Maar Harald Leonhartsberger houdt de moed enn. „Veel Nederlanders", zegt hij, „dreigen een beetje last te krijgen van Oostenrijk- -moeheid omdat ze al jarenlang tijdens hun vakantie op een kluitje zitten en ge noeg hebben van het massatoerisme. Je ziet overal de behoefte aan nieuwe ont dekkingen en het zelf-bezig-zijn toene men. Voor mensen die weer echte reizi gers willen worden heeft het onbekende gedeelte van Neder-Oostenrijk veel te bieden". Daar kon deze functionaris wel eens ge lijk in hebben. Rexalpe. Schneeberg, Öt- scher, Göller, Gippel, Hochkar en ande re bergen illustreren dat deze deelstaat niet „plat" is, zoals de naam zou kunnen suggereren. De mensen die hier hun va kantie doorbrengen zijn voornamelijk de Oostenrijkers zelf. Weners beschouwen de Rexalpe bijvoorbeeld als één van hun „huisbergen". Temeer omdat slechts een smalle strook (Burgenland) het gebied scheidt van Hongarije, waant men zich soms in de Donaumonarchie. In dit machtige keizerrijk bleef het toerisme voorbehouden aan adel en gegoede bur gerij. Puchberg werd ooit het Chamonix van Oostenrijk genoemd en Semmering kan dank zij het milde klimaat vergele ken worden met Davos. In het voet spoor van hun vorsten teren veel gasten op deze vergane glorie, door er hotels als Panhans en Südbahn te betrekken, date rend uit de jaren tachtig van de vorige eeuw. Veel aanpassingen ten spijt bezit een drukbezocht centrum als het Sem- meringgebied nog die allure van het „Ancient Regime". De dingen die voor bij gaan, zij laten zich nog gelden in het kwijnende sanatoriumachtige sfeertje van veel Kurhotels, het sissen van stoomlocomotieven en de grauwe, som bere burcht die dienst doet als Berggas- thof voor de gondelbaan naar de Rexal pe. vitale keizer Hier is het allemaal begonnen. Keizer Frans Josef I kwam in 1854 naar dit ge bied om er de eerste spoorweg door het gebergte te openen, de Semmeringbahn. Ruim tien jaar later sprak heel Wenen over de bestijging van de Schneeberg door een vitale keizer. De oeroude pas- weg, benut door pelgrims naar het Heili ge Land. legerscharen en karavanen met wijn, glas. safraan, spek en vijgen werd een heirweg voor het toerisme. Nog in 1926 sprak iedereen over een nieuw wa penfeit, de moderne gondelbaan naar de Rexalpe, die dit jaar dus het zestigjarig bestaan viert. Een al in 1949 gebouwde stoeltjeslift naar de Himberg is eveneens nog in gebruik. Nostalgie, de Oostenrijkers met hun heimwee naar romantiek en heroïek van hun monarchie krijgen er hier ruim schoots hun deel van. Maar intussen hebben de gezondheidscentra hun nieuwste therapieën ingevoerd ter ver vanging van de rustkuur voor tuberculo sepatiënten. Het onder doktershanden zijn kan nu op ideale wijze gecombi neerd worden met een vakantie en het fatsoeneren van de wenkbrauwen of an dere correcties op het gelaat. Luxe en comfort zijn er nu voor iedereen die het Wachten op passagiers voor de rondvaartboten in Lunz betalen kan in Semmering en Reichenau en andere plaatsen in dit drukste vakan tiecentrum van Neder-Oostenrijk. Het wemelt er van de faciliteiten en zelfs een fraaie golfbaan ligt klaar voor gebruik. Maar het onbekende Neder-Oostenrijk moet men elders zoeken. Toeristen moe ten daarvoor dieper doordringen in de dalen van riviertjes als Ybbs. Erlauf. Pielach, Traisen, met hun rotsen en bouwvallen als de machtige ruïne Weis- senburg. Wierook Veel dorpen geuren nog naar wierook, want in deze omgeving hebben vanouds bedevaartgangers de weg bereid voor het toerisme. De herbergen waar deze afge matte vromen zich 's avonds de voeten wassen staan er nog, in Annaberg om maar een voorbeeld te noemen. Het dorpje is gewijd aan de vrouw wier naam het draagt, de moeder van Maria. Reeds in de middeleeuwen werd zij hier vereerd. De glorieuze jaren behoren ech ter tot het verleden, nu de machtigsten der aarde het plaatsje niet meer bezoe ken. Annabergs eigen stralenkrans is ver bleekt en bovendien ligt het niet meer aan de Via Sacra, de heilige weg naar Manazell. sinds pelgrims dit toonaange vende genade-oord in Stiermarken per trein kunnen bereiken. Dit Mariazellern- baantje kronkelt zich door een roman tisch dal en is daarom ook een toeristi sche attractie geworden, net als het spoortje langs Ybbs, met stations waar op de boeren vroeger hun kaas en most aan de passagiers verkochten. Familiebezoek Eenvoud vormt nog altijd de grootste bekoring van het echte „platteland" in Neder-Oostenrijk, de oorden waar het alledaagse onopgesmukte bestaan vrijwel alles is. wat men de vreemdeling te bie den heeft. Wat de boer eet aan „Haus- mannskost" wordt ook voorgezet aan de mensen die in zijn hoeve een huurledi- kant beslapen. De 60-jarige Rosa Wutzl leidt op de flanken van de Grosze Koller (1109 meter) groepjes belangstellenden naar de grot. die voor een deel haar eigen dom is. Rosa was nog een herderinne tje toen de mare door het dorp ging dat een rund in de schacht van een onder aards gewelf was gevallen. De aldus ontdekte grot, niet ver van de woest schuimende Erlauf, werd Rosa's droompaleis. Op 22-jarige leeftijd nam zij de fakkel over van een voorganger- -rondleider en thans nog is het de lust in haar leven, om anderen deelgenoot te maken van haar passie. Hoofddoek, schort en ladderbestendige kniekousen geven deze boerse vrouw het aanzien van een heldin uit het volk, als zij zwaaiend met een lantaarn de klim mers voorgaat door de spelonken. Een hol met halfvermolmde trappen geeft toegang tot deze Kohlerhöhle. genoemd naar de hoeve, die aan de ontdekking een koe moest opofferen. Het is daar binnen zo nat, smerig en nauw, dat de dorpsbrandweer overalls verstrekt. Met haar buitengewone schrille, soms over slaande stem, omschrijft zij glanzende druipsteenformaties als sculpturen, waarin men een domkoepel kan her kennen, een kruis of een madonna. En wee de bezoeker, wiens toorts de lage zolderingen bedreigt met roetvorming! Rosa's heiligdom mag niet ontluisterd worden. Zeven keer op één dag soms Rosa Wutzl, de heldin van het verhaal over de grot in Annaberg. leidt zij de klim naar de ingang van haar grot, geschoeid als een dragonder. Ómdat ze al een dagje ouder wordt neemt zij soms kleinzoon Marcus (8) mee, aan wie zij straks de sleutelen van het duistere rijk wil overdragen. Het zijn bijna altijd echtparen, vaak met even nijvere kinderen, die hier voor gastvrijheid zorgen en inhoud geven aan het vaak misbruikte woord „Gemütlich- keit". Wie er van houdt zich op familie bezoek te voelen tegen betaling, in een voudige doch kraakzindelijke vestigin gen van de horeca, kan hier zijn hart op halen. Zo'n vakantie kan bovendien ui termate goedkoop zijn. Geen boerin kan het over haar hart ver krijgen de gasten het vel over de neus te halen. Bovendien moet het prijsniveau in sommige gewesten wel laag zijn, wil men de mensen kunnen weglokken van al die wijnpriëlen in de buurt van We nen, de schitterende abdijen en alles wat de grotere centra aan faciliteiten te bie den hebben. Er is veel te zien, dat de aandacht afleidt van alle mogelijke beslommeringen. De helft van alle burchten, kastelen en ruï nes in Oostenrijk siert deze deelstaat, die bovendien verdeeld is in een verrassend aantal geografische zones en daarom veel afwisseling biedt in het natuur schoon. Grote steden - afgezien van Wenen, dat een eigen zelfstandige statu1 heeft in het staatsverband - zijn er nau welijks. Maar schilderachtige plekjes tei spijt kan het zich niet meten met he snoer van romantische stadjes aan d< Donau, in het Wachau-gebicd. De boer se regionen met hun golvende akkers d hooibouwromantiek, het gezwoeg van d< blaaskapellen, bruggetjes over een snellt vliet; daar moet men het van hebben. Er worden met veel georganiseerde rei zen aangeboden naar deze Oostenrijks provincie met als voornaamste bestem ming Wenen en het Wienerwald. Des t meer leent zij zich voor een verkennin door individuele reizigers, te voet of me welk vervoermiddel dan ook. Zelfs hai tje zomer zijn er kamers te krijgen. Ne der-Oostennjk is voor automobiliste gemakkelijk bereikbaar over de groti wegen in Duitsland via München, Salz burg en Linz, richting Wenen, met vóó deze stad al talrijke mogelijkheden on af te slaan naar oorden vol rust en ruim te. Documentatie en informatie verstrek het Oostenrijks Verkeersbureau, Singe 464, 1017 AW Amsterdam. V l

Leidse Courant | 1986 | | pagina 26