De erfenis M h- van de Zeedijk Minfn denice ft 5,4505 VERSPREIDING DRUGSSCENE OVER CENTRUM AMSTERDAM Monocultuur Politie Opruiming CeidócSouoant De maagzweer-revolutie maken. Toeristen durven er te komen. ondernemers ZATERDAG 14 JUNI 19 Wie twee jaar geleden nog het plan had op de Zeedijk in Amsterdam een hapje te gaan eten, kreeg de wind van voren. „Ben je levens moe?", „Zie je het niet meer zit ten?", „Maak je er een eind aan?". Collega's, familieleden en vrienden deden hun uiterste best om de aspi rant-eter van het gevaarlijke plan af te houden. En gelijk hadden ze, want het was er niet pluis. De Zee dijk in Amsterdam was voor velen een Sodom en Gomorra dat zijn weerga niet kende. Dat is nu anders, de Zeedijk heet schoon te zijn. Zelfs internationaal geldt het drugsbeleid voor dit ge bied tegenwoordig als zeer succes vol. Een groot aantal panden is weliswaar dichtgespijkerd, maar ge deald wordt er niet meer. Met eni ge aarzeling beginnen zelfs onder nemers weer aan een terugkeer naar dit ooit zo zondige stukje Am sterdam. Voor een buitenstaander was het dan ook vrij onverwacht dat de bewoners van de buurten rond de Zeedijk kortgeleden op nieuw en zeer heftig de noodklok luidden. Zeshonderd bewoners van de Zeedijk, Nieuwmarktbuurt en Burgwallen plakten na een demon stratieve tocht door dit deel van Amsterdam de gevel en de ramen van het stadhuis aan de Oudezijds Voorburgwal vol met affiches voor zien van de tekst „Amsterdam heeft er genoeg van" en met de af beelding erop van een heroïne- spuit. Onder de bevolking in het centrum van Amsterdam heerst grote onvrede over de gang van za ken rond de bestrijding van de overlast van heroïneverslaafden en de straatcriminaliteit. De spannin gen in de buurt zijn hoog opgelo pen. Op de buurtvergadering van een paar weken geleden drongen sommigen er op aan zelf op te tre den tegen de verslaafden, waarbij het gebruik van honkbalknuppels en het „in de gracht slaan" van verslaafden werd aanbevolen. Hoe mis is het in het Amsterdamse cen trum? Zelfs oudere buurtbewoners zijn strijdbaar: „We wonen hier al veertig jaar en we laten ons potver dorie niet wegjagen". DISCOTHEEK tclrnJISJE ■cTFfUISJE k 1 DEN De Zeedijk Amsterdam fet Geen junks die er de boel Jq onveilig zoals V incenig g Corver van Zy Drie Korfjes (rechts op de\ foto), z brood in een zaak m wat ooit het Sod^d 1 1 en Gomorra n van Nederlan^i was. ,m Links: De schoonmaakactie op de Zeedijk heeft tot groot verdriet van bewoners elders in het centrum tot gevolg gehad dat de criminaliteit en de drugsscene zich hebben verspreid over een groter gebied. Doorgaans rustige straten zijn nu het toneel van berovingen, dealen maar gelukkig ook van arrestaties. Rechts: De N. V. Economisch Herstel Zeedijk is druk doende wat van de buurt te maken. AMSTERDAM - Wie zijn hele leven in het centrum van de hoofdstad van Ne derland heeft gewoond, wordt veronder steld tegen een stootje te kunnen. Zelfs de aanblik van junks, dronkaards, hoe ren en pooiers went op den duur en van een ordinaire tasjesroof schrikt een be woner van de Nieuwmarktbuurt allang niet meer. Maar zelfs de bewoners van deze wereldwijd bekende buurt is het de laatste maanden opgevallen: er is in dit deel van Nederland een verharding op getreden in de toch al zo meedogenloze sfeer op straat. Sinds het schoonvegen van de Zeedijk is de rust weg uit de om liggende wijken. De harde heroïnekern heeft door verscherpt politie-optreden moeten verkassen naar andere delen van het centrum. „Constant blijven er plaat sen aanwezig waar verslaafden en perso nen die aan hen verdienen een perma nente bedreiging vormen voor alles en iedereen die in hun buurt verkeert", zo liet Wijkcentrum d'Oude Stadt namens de buurtbewoners onlangs in een brand brief weten aan burgemeester Van Thijn van Amsterdam. De buurt spreekt van grove vormen van intimidatie, bedrei gingen en messengeweld. Waar straat roof, gokken, heling en wapenhandel vroeger bij uitstek op de Zeedijk leken thuis te horen, klaagt men nu in de wij de omgeving over de overlast en de drei ging- „Och. in een buurt als deze kan een mens best leven. De vraag is alleen hoe veel spanning en overlast iemand aan kan", luidt de simpele vaststelling van Dick Zaal, eigenaar van een winkel in le derwaren in de Oude Hoogstraat. „Het wordt hier toch nooit Wassenaar of Aer- denhout. Dat willen we ook helemaal niet, maar enige verbetering hadden we wel verwacht. In plaats daarvan is de si tuatie in dit deel van Amsterdam er de laatste maanden alleen maar op achter uit gegaan. Vroeger wist je dat het op de Zeedijk allemaal niet zo fris was en daar bleef je dan uit de buurt. Tegenwoordig kunnen de mensen in de verre omtrek dealers, junks en de daarbij horende cul tuur tegenkomen", zegt Zaal. De Zeedijk is jarenlang gekenmerkt door het beeld van vertrekkende ondernemers die voor groot geld werden uitgekocht. In de plaats, van hun buurtwinkeltje kwam een kroeg of koffieshop, waar de geur van verdovende middelen sterker bleek dan die van alcohol- of caffeïne- houdende drank. Nu de politie weer de baas is op de Zee dijk, zijn dé ondernemers in de omlig gende stadsdelen bang dat hun straat op dezelfde manier zal verloederen. „Het gebeurt tegenwoordig steeds vaker dat m'n klanten opbellen of het wel veilig is om bij me te komen eten", aldus een be zorgde restauranthouder op nog geen vijf minuten van de Zeedijk. De angst voor berovingen op straat is bij de con sument levensgroot aanwezig, zozeer zelfs dat sommige uitbaters er al toe zijn overgegaan de taxikosten te betalen om van klandizie verzekerd te zijn „We willen koste wat het kost voorko men dat de monocultuur die we jaren lang op de Zeedijk hadden, zich perma nent elders in de buurt vestigt", zegt op bouwwerker Willem Meurs, verbonden aan het wijkcentrum. „Het ging indertijd op de Zeedijk heel snel achteruit. Nu el ders in het stadsdeel dezelfde verschijn selen zich voordoen, is de angst dat het nu snel met ons is gedaan groot, zeer groot". Die angst wordt gevoed door de dage lijkse gebeurtenissen, zoals ruzies tussen dealers op straathoeken die steeds vaker met messen worden beslecht. Straten en steegjes die vroeger volkomen veilig wa ren zijn tegenwoordig het toneel van be rovingen. Voor veel mensen is het straatbeeld vol gens Meurs drastisch gewijzigd. „De si tuatie aan de Zeedijk mag dan tegen woordig een stuk beter zijn, de algehele situatie in dit stadsdeel is verslechterd. De junks zitten nu op de stoep bij men sen die eerst nooit ergeps last van had den. Oudere mensen durven zo niet meer op straat, bezoek van buiten durft hier niet meer te komen. Zo raken we hier in een isolement", aldus Meurs. Dat de situatie ernstig genoeg is om zeer hard aan de alarmbel te trekken, lijdt binnen de buurt geen twijfel. Tegelijk is er nog een nadeel: ondernemers die ho ren van de problemen denken wel twee maal na voor ze besluiten zich er te ves tigen. En een florerende middenstand is van levensbelang voor het leefklimaat, vindt men ook bij de N.V. Economisch Herstel Zeedijk, waarin de gemeente voora vijftig proce i participeert. De N.V.^s druk doende met het aankopen, herstellen en uitgeven van panden aan de Zdedijk en het werven en begeleiden van ondernemers. Na de nodige aan loopproblemen (één pand werd reeds ge kraakt) denkt men over zeven maanden ongeveer vierhonderd 'vierkante meter bedrijfsruimte op de begane grond, drie honderd vierkante meter kelderruimte voor opslag en zestien woningen op bo- vengejegen verdiepingen te kunnen uit geven. Voor de bedrijfsruimten hebben zich ïhmiddels al dertig gegadigden aan gemeld, zodat een selectie noodzakelijk is geworden. Ook voor de woningen be staat een wachtlijst. „Intussen zitten wij elders in het cen trum met de overlast. Bij ons begint de Zeedijk-story opnieuw", constateert on dernemer Dick Zaal. Een woordvoerder van de politie stelt zich op het standpunt dat' er alleen iets aan de situatie in de stad verbeterd kan worden als er structureel vijftig man per soneel bijkomt. De kans daarop is ui terst klein. De buurt wil dat er meer agenten op straat zijn in de nachtelijke uren en in het weekeinde. „Waar politie rondloopt, daar vóélen de mensen zich tenminste nog veilig", zegt opbouwwer ker Willem Meurs. De extra politie macht waar de buurt om vraagt, komt er niet. wel zullen marechaussees van el ders in de zomermaanden in het gebied assistentie komen verlenen. Volgens sommigen is men weinig geholpen met de komst van deze vaak jonge krachten. „Het enige dat die jongens van buiten doen is staren naar de ramen op de Wal len", vreest een buurtbewoner in het wijkcentrum. „En de dealers en junks verplaatsen zich telkens ongestoord van de ene straathoek naar de andere". Volgens drs. Peter Cohen, onderzoeks coördinator op het gebied van drugs bij de gemeente Amsterdam, is het verkeerd het criminaliteitsprobleem van het har tje van de stad geheel toe te sehrijven aan de drugsscene. „Er zijn naar schat ting zesduizend verslaafden in Amster dam. Slechts een klein aantal van hen is te vinden in de buurt van de Wallen en de Zeedijk, levend van de criminaliteit. Ze houden zich, al dan niet in gezel schap van dealers, op in groepen die door de stad zwerven. Maar vergeet niet, zakkenrollers en straatrovers zijn overal te vinden, vooral in steden waar het ex treem druk is. In de buurt waar we over praten is een enorme concentratie kroe gen, sexpaleizen en wat al niet meer. Het is er altijd druk, dag en nacht. Dat trekt allerlei elementen aan, die niets met de drugswereld van doen hebben. Ik denk daarom dat een buurt als deze een beetje met dit karakter zal moeten leren leven. Ik wil niet zeggen dat men de boel maar op z'n beloop moet laten, maar er zit waarschijnlijk niets anders op dan te zorgen voor een goed zichtbare politie macht die dag én nacht probeert de meest flagrante schendingen van de openbare orde aan te pakken. Een lastige taak. Die politie moet ook de mogelijk heid hebben zich vaak te laten zien op straat, dat geeft mensen tenminste een veilig gevoel. Want een bijenkorf als het centrum van Amsterdam trekt allerlei vogels aan, dus ook ongewenste", aldus Cohen. De drugsadviseur van de gemeente heeft voor zijn onderzoek zeer regelmatig con tact met de buurtbewoners en niet zel den moet hij ze afhouden van hun voor nemen om zelf eens „opruiming te hou den" in hun woon- en werkomgeving. Voorlopig heeft burgemeester Van Thijn olie op de golven gegooid. Hij heeft het politiebureau Warmoesstraat een actiju plan voor de bestrijding van criminaht teit laten uitdenken, waarin op cruciari punten in het stadscentrum extra worja gesurveilleerd. Ook wordt in het plav een harde aanpak aangekondigd van èf straatgokkers en handelaren in drugs ae medicijnen. „Daarnaast zullen de tr aantal toenemende berovingen in dit gp bied gestructureerd worden bestreden^ zo meldt de burgemeester. Of er in de praktijk veel van deze moos, voornemens terecht zal komen, wor door de buurtbewoners in twijfel getro ken," maar terecht wijst Van Thijn t< kens op het succes van het beleid op Zeedijk. Daar kunnen de toeristen weer met een redelijk gerust hart kome De schoonmaakactie van de Amste damse politie was voor de VVV van hoofdstad al aanleiding een nieuwe wa delroute te introduceren voor toeriste M Het doel van de interessante tocht is 1 China Town van Amsterdam, waarv; ook de Zeedijk deel uitmaakt. Zo ka' het dus gebeuren dat er op een moo zomerdag gewoon weer toeristen do< het oude Sodom en Gomorra slentere Tot grote tevredenheid van Vincent Co ver, een van de jonge ondernemers d brood zag in de schone Zeedijk. Zijn eei huis „De Drie Korfjes" is amper ee magnd open en over de klandizie hee hij naar zijn zeggen niet te klagen. „1 moet het hoofdzakelijk van toeriste i hebben en wonder boven wonder kome ze nog binnen ook. De buurt vindt h i ook leuk dat hier weer een nette tent geopend. Ze beschouwen elke zaak het begin van een nieuw herstel", aldi de jonge ondernemer. ARJEN VAN DER SA FOTO'S: CEES VERKER pas een agressief tandem als ze elkaar in de maagholte tegenkomen. Maar de maagwand kunnen ze dan niet meer aantasten want die wordt beschermd door een stevige slijmlaag. Het is een beetje spelen met vuur. Als er te veel maagsap wordt gemaakt, of als het slijm vlies defect raakt, dan vreet de maag zichzelf op. Dat gebeurt dus nogal eens. Gevolg: een zweer. Of op zijn medisch: een ulcus. Die kan ook een eindje verderop in de twaalfvingerige darm ontstaan. Voor de eigenaar maakt het niet zo heel veel uit; in beide gevallen heeft hij vooral last van pijn: borend, knagend, brandend, precies in de maagkuil. Er zijn een paar verschillen. De pijn bij een maagulcus komt onmiddellijk na het eten, die van de twaalfvingerige darm pas als de zure prak uren later langs komt schuiven. Voor de dokter zijn het heel verschillen de ziektebeelden. De ulcus in de maag wordt vooral veroorzaakt door een de fect maagslijmvlies, die van de twaalf vingerige darm door een te hoge produk- tie van maagzuur. Deze aandoening betekende tot ongeveer 1977 datje langdurig het bed moest hou den. Alles wat de maag maar enigszins laat steigeren mocht niet. Het dieet be stond uit een keur van niet te eten gema len voedsel zoals het Sippi- en Meulen- grachtdieet. Als dat niet hielp moest je voor een week of zes het ziekenhuis in om daar te kuren en als zelfs dat niet niet hielp, volgde een operatie waarbij een flink stuk van de zuurproducerende maag werd weggenomen. Dat is sinds 1977 helemaal veranderd. Nieuwe medi cijnen maakten de oude kuur en vaak ook de operatie overbodig. Die revolutie begon met de introductie van het middel cimetidine (Tagamet). Als er voedsel in de maag komt, reageert de maagwand met de aanmaak van his tamine. Dit histamine gaat op een zoge heten receptor zitten en die geeft weer een seintje om maagzuur aan te maken. Welnu, cimetidine neemt ook plaats op die receptor, maar het spul is zo ge bouwd dat het seintje uitblijft. Gevolg: de hoeveelheid maagzuur daalt. Een nieuwer middel, ranitidine (Zantac), heeft dezelfde werking. In hel kielzog van deze middelen kwam pirenzipine op de markt. Het blokkeert de vaguszenuw die vanuit de hersenen een seintje aan de maag geeft als de eigenaar voedsel ziet of ruikt of er alleen maar aan denkt. Bismuth tenslotte legt een beschermend laagje op de zweer. Sindsdien is er ongelooflijk veel onder zoek gedaan om te kijken hoe deze spul len eigenlijk helpen. Ze blijken het alle maal even goed te doen. Tachtig procent van alle patiënten raakt snel binnen en kele dagen van de pijn af en de zweer zelf verdwijnt dan wat later. Wekenlange bedrust hoeft niet meer. Het cijfer is ge flatteerd, want als er foppillen worden gebruikt dan gaat in veertig procent val de gevallen de ellende ook ove MaarMaagzweren zijn bijna een b zit voor het leven. Je hebt zeventig pr< cent kans dat je ze binnen een jaar we terug hebt. Dat is al erg genoeg, ma bovendien wordt de kans op complicj ties zoals een bloeding, verstopping lekken van maag of darm ook grote Vandaar dat men tien jaar geleden tam lijk snel overging op een operatie. Daar is men behoorlijk van teruggeki men. Om twee redenen. Vooral het kla sieke weghalen van een deel van maag (de Billroth Il-operatie) veroo zaakt bij misschien wel een derde van t patiënten tamelijk vervelende bijwerkii gen die moeilijk zijn te verhelpen. Ri den twee is dat de nieuwe middelen i het merendeel van de gevallen het on staan van een nieuwe ulcus tegenhoui of flink uitstelt. Tegenwoordig operee men alleen als echt niets meer helpt bij ernstige complicaties. Van de honderd Nederlanders krijgen er vijf, of misschien wel tien, ooit in hun leven last van een maagzweer. Bijna een volkskwaal en toch is de precieze oorzaak duister. Zenuwen? Die typi- sche nerveuze maagzweerlijder schijnt niet te bestaan. Roken, alcohol? Ook dat is nog om- streden. Wat men wel weet, is dat een maag- g X? zweer ontstaat als het maagzuur een gaatje in <i<^0 het slijmvlies brandt. Het agressieve zuur dat ie- 1 A0 dereen wel eens in zijn keel heeft voelen bran- s/ den, verteert alles wat de maag binnen komt vallen. Nu de paradox. "aommii De maag verteert wel het voedsel, maar I wand produceert maagzuur plus het ei- niet zichzelf. Hoe kan dat? De maag- wit aanvretende pepsine en die vormen

Leidse Courant | 1986 | | pagina 24