Dit hebben we nog looit meegemaakt" leidóeSowiant STAD OMGEVING Omroepen ruziën over samenwerking De Leidse Courant is een krant met prima service lekoop fbenoemd ROS BOOS OP LEIDEN: Voorproefje nieuw museum in De Waag ZATERDAG 14 JUNI 1986PAGINA 15 |n/DEN HAAG C. Goe- voor een periode van zes jrbenoemd als burgemees- ji Leiden. Commissaris S. van de koningin in Zuid- d heeft dit het gemeente- I* laten weten. Het besluit WLereen met het advies van ^nmissie uit de gemeente- B^'erigens is het de vraag of jp de zes jaar uit zal die- l2*rder kondigde hij aan uit Jp met zijn geringe verant- Jlijkheden naar een andere ring uit te zullen kijken. Anjercomité weer actief LEIDEN De afgelopen donderdagavond gestarte Anjeractie gaat nog de hele volgende week door. Leden van het Anjercomi té zullen trachten in deze periode zoveel mogelijk lo ten te verkopen. De op brengst van de loterij gaat naar het Anjerfonds en ikomt dus indirect weer ten goede aan het Leidse verenigingsleven. De hoofdprijs is duizend gul den; de trekking wordt op 30 juni verricht door nota ris Karstens. LEIDEN In kringen van omroep Rijnland heeft men zich boos ge maakt op omroep Holland West, omdat deze weigert de gewenste samenwer king gestalte te geven. Rijnland had gehoopt te kunnen profiteren van de ruime subsidies die om roep Holland West als tweede regionale omroep in Zuid-Holland te wach ten staan. Omroep Holland West is een aantal jaren geleden ontstaan na een fusie van de in Den Haag opgerichte Omroep West en een federatie van streek- omroepen waaronder Rijn land. Volgens Rijnland-voor zitter J. Walenkamp is destijds afgesproken dat de nieuwe omroep gedecentraliseerd zou worden; één hoofdvestiging en studio's in diverse regioge meenten. Van deze studio's zouden ook de streekomroepen gebruik kunnen maken. Om roep Holland West kan name lijk rekenen op een startsubsi die van het rijk van circa zes miljoen gulden, terwijl de armlastige streekomroepen af hankelijk zijn van gemeente besturen die voor dit doel nau welijks geld beschikbaar wil len stellen. Inmiddels heeft de stichtings- raad van omroep Holland West besloten dat de regionale omroep zich in Rijswijk zal centraliseren. De omroep heeft al. een pand op het oog waarin het merendeel van de activi teiten onder gebracht zal wor den. Volgens Walenkamp wör- den hiermee eerdere afspra ken geschonden en hij is van plan het provinciaal bestuur als toezichthouder te verzoe ken in te grijpen. Volgens voorzitter F. van der Wildt van omroep Holland West had Rijnland kunnen weten dat het niet mogelijk zou zijn mee te profiteren van de subsidie aan omroep Holland West. „De wetgever staat dat niet toe", aldus Van der Wildt. Wel zal bekeken worden of er op jour nalistiek terrein samenge werkt kan gaan worden. Volgens Van der Wildt is wel subsidie aangevraagd voor hulp-studio's in Leiden en Gouda, maar het is nog niet zeker of de aanvraag gehono reerd wordt en of de streek omroepen daar ook gebruik van mogen maken. Het is de bedoeling dat Omroep Holland West begin volgend jaar de lucht in gaat. DEN De TROS is niet over te spreken de gemeente Leiden pas komt met gege- jis over de vervuiling het water in de JJuwe Rijn. Of de.opna- V van het spelletje d^og en Droog", ge- nd op 26 en 27 juni bij '""Nieuwe Rijn, hierdoor eevaar komen, is niet ^end. De omroep, die j^t de informatie se- us te nemen, wil eerst tëikundigen raadplegen. Leiden wordt ervan gegaan dat de opna- „p wel zullen plaats ^>ben; het contract tus- Leiden en de TROS (etekend. water van de Nieuwe j blijkt per milliliter 45 tot coli te bevatten. Dit heeft onderzoek van het Hoog- mraadschap van Rijnland uitgewezen. Voor goed zwemwater geldt de norm 3 coli; rioolwater kan een ge halte van één miljoen coli- bacterieën bevatten. Deze bacterieën, die in rioolwater voorkomen, kunnen infecties veroorzaken. Het onderzoek werd uitgevoerd op verzoek van de GG GD-directeur A. Kerkhoff. In de Leidse Courant van woensdag 11 juni plaatste Kerkhoff vraagtekens bij het TROS-spelletje waarbij het merendeel van de deelne mers in het water van de Nieuwe Rijn zal belanden. Kerkhoff vindt dat het water de gezondheid van de deelne mers niet mag schaden en dat de bodem moet worden ontdaan van obstakels. Wordt aan zijn voorwaarden niet voldaan, dan zal de di recteur protesteren tegen het evenement. De gemeente Leiden heeft de TROS hulp aangeboden om in de Nieuwe Rijn een tijde lijk bassin te maken. De re kening, die 40 a 50.000 gul den zal bedragen, moet wel door de omroep worden be taald. De heer B. Bremer zegt namens de TROS dat een volstrekt irreëel voorstel te vinden. Hij meldt dat de ge meente Leiden wel erg laat komt met de informatie. De TROS ontving gisteren een brief uit Leiden waarin de resultaten van het wateron- derzoek werden vermeld. In deze brief wordt ook de hulp bij het maken van het bassin aangeboden. „Over twee we ken moet het programma al worden opgenomen. De hele organisatie is rond", merkt Bremer op. Een extra handicap voor Bre mer is dat de producent van het programma in het bui tenland zit. De man van de TROS verbaast zich over deze ontwikkeling. Hij heeft iets dergelijks nog niet mee gemaakt. „We hebben al ja ren in allerlei steden het pro gramma 'Te land, ter zee en in de lucht' opgenomen. En daar zal het water toch ook Volgens de heer G. in 't Veld van de directie milieu van de gemeente Leiden kan een tij delijk bassin water van een redelijke kwaliteit garande ren. Er zijn twee mogelijkhe den: Er kunnen damwandjes worden geslagen, zodat ver vuild water kan worden ver vangen door schoon water. Deze oplossing betekent wel dat de bodem met vervuild slib niet afgedekt is. Het bas sin kan ook worden 'gemaakt met behulp van plastic folie. Deze folielaag kan ook over de bodem van de Nieuwe Rijn worden gelegd. Leiden heeft de TROS laten weten dat de gemeente geen enkele verantwoording neemt voor eventuele onge lukken of nadelige gevolgen van het water. De TROS laat deelnemers een verklaring tekenen waarin staat dat men geheel voor eigen risico de Nieuwe Rijn oversteekt. Wie bijna niet kan wachten op de in 1987 geplande opening van het wagenmakersmuseum, moet beslist gaan kijken in De Waag aan de Aalmarkt. Daar is vanaf vandaag de tentoonstel ling „De Leidse Wagenmaker" te zien. Wethouder F. Kuijers (culturele zaken en links op de foto) verzorgde gisteravond de officiële opening van deze ex positie die geheel is gewijd aan de wagenmaker Jacob de Groot. De tentoonstelling is gemaakt door leerlingen van de Reinwardt Academie, finan ciële steun kwam van de ge meente Leiden. Wagenmaker De Groot, werkzaam aan de Oude Varkenmarkt, overleed in 1985. Hij liet een unieke verza meling oude gereedschappen en machines achter. Zijn werk plaats had sinds 1922 geen verandering meer ondergaan. Het is de bedoeling dat de ex positie een permanent karak ter krijgt in de werkplaats van De Groot aan de Oude Varken markt 13. In 1987 hoopt de stichting Wagenmakersmu seum Leiden dit nieuwe Leidse museum te openen. De ten toonstelling in De Waag duurt tot en met 26 juni en is op dinsdag tot en met zaterdag van tien tot vijf uur geopend. Op zondag en maandag van twaalf tot vijf uur. Verbijstering over uitstel verzorgingshuis Zijloever DEN HAAG/LEIDEN Ver tegenwoordigers van het oude renwerk in De Kooi zijn „ver bijsterd" over het voornemen van het provinciaal bestuur voorlopig geen medewerking te verlenen aan de bouw van een verzorgingshuis aan de Zijloever. „Wij zijn met de rug tegen de muur gezet", zo werd gisteren betoogd tijdens een hoorzitting van de Provinciale Adviescommissie Ouderenbe leid over het voorstel van GS. Na eerdere toezeggingen van de provincie was in Leiden ge rekend op enige medewerking aan een spoedige realisering van het verzorgingshuis. De Zijloever neemt in het provin ciaal plan voor '86 slechts een negende plaats op het priori teitenlijstje in. Terwijl er maar voor de bouw van één bejaar denhuis in Zuid-Holland geld beschikbaar is. Bij GS is twijfel ontstaan over een nieuw verzorgingshuis in Leiden op korte termijn nadat besturen van andere Leidse bejaardenoorden hadden laten weten hier de noodzaak niet van in te zien en de voorkeur gaven aan de bouw van een verpleeghuis. Gedeputeerde J. Boone (be jaardenbeleid) zei ervan over tuigd te zijn dat het huis op de Zijloever er moet komen, maar liet in het midden wan- „Voor we het groene licht ge ven moet 100 procent zeker zijn dat dat verzorgingshuis nodig is en niet een andere voorziening", aldus Boone. Overigens wordt niet uitgeslo ten dat het huis Zijloever in de toekomst enkele plaatsen stijgt op het prioriteitenlijstje van GS al was het alleen maar, omdat de plannen helemaal klaar zijn wat voor een aantal andere huizen in de provincie die een hogere prioriteit heb ben gekregen niet het geval is. Wethouder HN de la Mar (be jaardenzorg) gaat binnenkort met de gedeputeerde praten over het bejaardenhuis Zijloe- bijdragen van Willem leweg, Astrid de Nijs, ert Visser. Foto: Fred verbod (1) alweer enige jaren gele- jat de gemeenteraad van 3fn het besluit nam het i in openbare gemeente- jgebouwen te verbieden, lesluit, waartoe het initi- Iwas genomen door het nalig PPR-raadslid Frits bosten, volgde op een be- Van de raad om het ro- iijdens raad- en commis- l^gaderingen af te schaf- jevolgen van dat laatste )t zijn inmiddels overdui- De lokale democratie I een forse ingreep onder want het merendeel van len brengt het overgrote ran de raadsvergadërin- loor buiten de raadszaal ich maar te kunnen ro- Binnen wordt het elke weken langdradiger, in iffiekamer steeds gezelli- Tijdens commissieverga- jgen worden rookpauzes [ast zodat de deelnemers gebruikelijke hoeveel- jnicotine niet behoeven te eren. aardig detail is dat de pauzes tot voor kort wer- Jfdoorgebracht in de zaal "r de commissie vergader- sodat het er na de pauze te harden was. Sinds het "taalig PPR-raadslid Lau- jBeijen via de PvdA terug I de plaatselijke politiek, 3en rokers door hem con tent naar de gang verwe- J Wat deze kant van het Ju betreft, heeft de PPR ,1 zondermeer zeer ver gelijk getoond. okverbod (2) 'lg naar het algehele rook- )od. Alle oplettendheid (voormalige) PPR-raads- n ten spijt, is het daar ht mee gesteld. In de hal het stadhuis wordt voor loketten nog steeds stevig [gepaft. Vooralsnog lijkt jer niet op dat hiertegen hogerhand enige aktie It ondernomen. |laatste blijkt een vergis- In het verleden zijn er degelijk bordjes „verbo- te roken" in het stadhuis latst. Deze bleken echter na verloop van tijd verdwe nen. Terwijl de asbakken die juist bedoeld waren om de si garetten in uit te maken, wor den opgevat als teken dat het roken hier is toegestaan. Gemeentelijk - voorlichter Wim Isschendonk heeft na di verse klachten van niet-ror kers besloten nog maar eens een poging te wagen. Met één grote asbak met de tekst „doof hier uw sigaret" en wat aanvullende bordjes moet het wel lukken, denkt hij. Geluk kig zit er nog altijd één PPR- lid in de gemeenteraad op hem wat politieke rugdekking te geven. Jus Ir. van der Pols, het nieuwe raadslid voor de VVD in de gemeente Koudekerk, is on aangenaam getroffen door het glaasje „jus" dat hem na af loop van een raadsvergade ring op kosten van de ge meente werd aangeboden. Hij heeft dit in een verontruste brief aan het plaatselijk ge meentebestuur laten weten. Hoewel de heer Van der Pols voor zijn raadslidmaatschap jaarlijks een vergoeding ont vangt van bijna 3000 gulden plus een belastingvrije onkos tenvergoeding van 881 gul den, noemt hij het raadswerk „liefdewerk, oud papier''. De tijd die hij aan het werk voor de gemeenteraad besteedt, wil hij daarom dan ook niet min der comfortabel doorbrengen dan hij gewoonlijk gewend is te doen. En bij 'gewoonlijk' hoort bij Van der Pols regel matig een „goed glas". Zoals bekend nam de Koude- kerkse gemeenteraad drie jaar geleden het besluit om in het gemeentehuis niet langer alcohol te schenken. Dit be sluit was niet alleen ingege ven ter voorkoming van eventueel drankmisbruik. De penibele gemeentelijke finanL ciële situatie van dat moment noodzaakte de gemeenteraad met een fijne kam door de be groting te gaan en te bezuini gen waar dat mogelijk was. En daar het glaasje fris goed koper bleek dan het flesje bier, sneuvelde het laatste. Tot groot ongenoegen van Van der Pols die dit besluit nu terug wil draaien. Kenne lijk acht hij de financiële situ atie van het dorp rooskleurig genoeg om weer drank in het gemeentehuis te halen. Dat geeft in ieder geval hoop voor het standpunt van de VVD ten aanzien van belastingver hogingen voor de inwoners. Overigens komen de bezwa ren van het nieuwe raadslid enigszins overdreven voor. Van der Pols maakt deel uit van één gemeentelijke com missie en voeg daarbij de raadsvergadering, dan brengt hij misschien twee avonden in Hoe schaars de parkeerruimte in Leiden wel niet is, lijkt tot over de grenzen bekend te zijn. Aan de Apothekersdijk stond deze week bij een parkeervak aan de voet van een parkeerautomaat deze auto op een speciaal voor hem bestemd parkeervak. Zou die Belg dat bordje helemaal van huis hebben meegenomen? In werkelijkheid blijkt dat niet zo te zijn. Afgelopen woensdag vierde een uit België afkomstige student van de Leidse universiteit haar verjaardag. De vrienden hadden een ongewoon cadeau verzonnen: het parkeerbord. Toen de familie woensdagmorgen arriveerde bij de kamer van de studente aan de Apothekersdijk, stond het speciale parkeervak gereed en kon pappa zijn auto makkelijk kwijt. Na gebruik is het bord tijdelijk opgehangen in de kamer van de studente, om in voorkomende gevallen opnieuw van dienst te kunnen zijn. de zes weken in gemeentelijk verband in het raadhuis door. Twee avonden zonder alcoho lische versnapering...? Je vraagt je af of Van der Pols nu werkelijk niets beters wist om zijn energie aan te beste den. Labyrint (1) Jan Willem Sap is woedend. Sap is secretaris van de Leid se afdeling van de jongerenor ganisatie van het CDA en had in die functie een (naar zijn idee) prachtig plan bedacht om de jongerenwerkloosheid uit de wereld te helpen. Te beginnen bij Leiden. Althans dat dacht hij, zijn politieke medestanders bleken minder enthousiast. Sap wilde dat jongeren tot en met 20 jaar na een half jaar werkloosheid gedwongen in het arbeidsproces zouden worden ingeschakeld. De ge meente zou er voor moeten zorgen, dat er voor deze jon geren arbeids- of stageplaat sen beschikbaar zouden zijn. Bijvoorbeeld in die sectoren van de maatschappij waar geen geld beschikbaar is om betaalde krachten in te zetten. In ruil daarvoor zouden de deelnemers een minimumloon op basis van een 20-urige werkweek ontvangen. Onlosmakelijk onderdeel van het plan was dat de gemeente het recht op een uitkering voor diegenen die weigerden mee te werken aan uitvoering van het plan, stop zou zetten. En daar zat hem de kneep. De gemeente heeft dat recht he lemaal niet. Labyrint (2) Het plan was nog maar net uitgebracht of de Jonge Socia listen (verbonden aan de PvdA) reageerden furieus. Zij zeiden diep geschokt te zijn door het initiatief van het CDJA. De JS beschuldigde haar leeftijdgenoten ervan jongeren te willen gebruiken als „wegwerp-arbeidskrach- ten zonder goede rechtsposi tie". Ook Saps eigen partij was bij nader inzien niet zo enthou siast, zo bleek deze week. Met name het feit dat het plan duidelijke onjuistheden bevat te, deed de fractie van het CDA en het bestuur van het CDJA hun handen ervan af trekken. Jan Willem Sap moest zijn huiswerk maar eens over doen, was het ad vies. Daarom is Jan Willem Sap wpedend. „Omdat men mijn plannen af wil schilderen als jongeren-onvriendelijk. Van de JS had ik niets anders ver wacht maar van christende mocratische zijde had ik op wat meer steun gerekend' liet hij weten. CDA-fractieleider Joop Wa lenkamp is onaangenaam ge troffen door de verongelijkte toon van zijn politieke bond genoot. „Het plan is gewoon niet goed doorgesproken in het CDJA. Wij hebben ze ge vraagd het nog eens te bestu deren. Dat daar zo op gerea geerd wordt vind ik jammer". Walenkamp spreekt in dit verband van een „soloaktie". Labyrint (3) Maar Sap gaat door. „Het zou van verstand getuigen indien de gemeenteraad van Leiden zich vast zou gaan voorberei den op uitvoering van het plan", heeft hij de gemeente raad inmiddels laten weten. Hij sluit namelijk niet uit dat het jeugdwerkplan in de kabi netsformatie zal worden gere geld en volgend jaar wordt in gevoerd. „Ik zal niet rusten voordat er werk is voor iedereen", schrijft Sap ook. Overduide lijk een idealist, die secretaris van het CDJA. Je niet laten weerhouden door de eerste de beste (fractie)voorzitter maar gewoon een treedje hoger in de politieke hiërarchie aan kloppen. Helaas voor Sap, biedt de po litiek maar bitter weinig ruimte voor idealisten. Of zij besluiten na een aantal malen met de kop tegen de muur te zijn gelopen hun energie el ders te besteden of verdwalen in het politieke labyrint van beloften en compromissen en verdwijnen langzaam aan uit het zicht. Het jeugdwerkplan is met zijn ontwerper onge twijfeld hetzelfde lot bescho ren. Tragedie Links Leiden is niet in het college gekomen omdat ze zo slim onderhandeld heeft, maar door een aantal eigen inschattingsfouten. Tot die conclusie komt LL-bestuurs- lid Hans van Wirdum in het periodiek „De Krant" van zijn partij deze week. Van Wirdum behoorde zelf tot degenenen die de mede werking van LL aan een col lege met de VVD niet zagen zitten. Maar nu het besluit eenmaal gevallen is, moeten ook de tegenstanders binnen de partij zich er in schikken, vindt Van Wirdum (hij heeft dat zelf ook gedaan, Van Wir dum is inmiddels bestuursme- dewerker van „zijn" wethou der Hans de la Mar). Van Wirdum wordt in zijn opinie gesterkt door het slech te resultaat dat de kleine par tijen bij de onlangs gehouden kamerverkiezingen boekte. „De tendens van de laatste ja ren bij CPN en PSP waarop bijna elk besluit een afsplit sing volgde of besluiten weer werden teruggedraaid, heeft de positie van klein links al te sterk aangetast". Zodoende adviseert hij „niet naar breek punten te zoeken maar er het beste van te maken, want onze wethouder heeft een ac tieve achterban nodig om overeind te blijven". Het is een fraai duo, De la Mar en Van Wirdum. Eerst door enige blunders in de on derhandelingen onverhoopt naast de VVD achter de colle getafel terecht komen om dan degenen die al dit onheil had den willen voorkomen, tot so lidariteit op te roepen. Als machinist stuurt De la Mar de linkse trein door wat „in schattingsfouten" naar de af grond, terwijl conducteur Van Wirdum de deuren op slot doet om de passagiers niet te laten ontsnappen. Voor enige verpozing en „om er toch nog wat van te maken" organi seert de conducteur onder de ongeruste passagiers een ge spreksgroep om de naderende tragedie alvast aan een kriti sche beschouwing te onder werpen. Dat vindt Thea den Duik (van de Abonnementen Service) van 'haar' krant. Elke dag staat Thea abonnees te woord die verhuizen, die hun krant tijdelijk op een ander adres willen ontvangen, of die een nieuwe abonnee willen opgeven. Zij neemt overal notitie van en werkt met behulp van een beeldscherm de administratie in de computer keurig bij. De administratie van een regionale krant met een duidelijke signatuur: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15