Denemarken durft te winnen j*.'Jm AM' Uruguay schopt het ver WK lonend voor winnaars èn verliezers r, i DRT CeidacScMwa/tit ZATERDAG 14 JUNI 1986 PAGINA 11 \nlegra m ^■stichting „Kleurrijk 2 00ra'" ^eeft de organi- 52o van het wereldkam- 3.20 bschap voetbal in 9.00 [co gisteren een tele- 7n! êestuurd met daarin 50Q1proep „Redt het we- 5 50 kampioenschap. Help 500 technisch voetbal te 5 40 joten". De stichting ieh al een jaar in voor J90 jierming van het tech- )20 \e voetbal en organi- >101 de komende maan- 10 leen aantal manifesta- 5? b/7i het voetbal te pro- i 00 in. Op 30 juli speelt de ioonaamse kampioen Ro- Rood een wedstrijd te- ifkjax in het Olympisch Bon. Kleurrijk Voetbal fleert de Braziliaanse roetballer Pelé voor de J/> te s'"kken- i "tioom 15.00 !^oParaguayaanse trainer [j^fano Re noemde En- eoopc/, de tegenstander in <2.ot»chtste finale, een lot lO OOj^e loterij. Voor mijn is een droom waar o'oqPrden, ook als we ver- o.oo», dan gebeurt dat in 0.00r geval tegen het land 7-60r voetbal is uitgevon- Of Re in het Azte- goor stadion ook op de mag zitten, is de 0.00)g. In het duel met werd hij acht minu- j^jvoor tijd door scheids- «3oi ter Dotsjev wegge- mrd. mïieker j^besïuur van Barcelona ;oo pogingen in het werk i'oo! Engelse spitsspeler i.OOf Lineker bij Everton weken. Volgens be llen in Monterrey zou- i*50 de Spanjaarden een .50 pfersom van omgere- Pongeveer 3,5 miljoen n hebben geboden. er, die tegen Polen hattrick scoorde, .Mb aan het begin van -001 vorige seizoen voor 3 ?%en gulden over van oo 'ester City naar Ever- ~yan Robson anks zijn schouder- sure moet Bryan Rob- j? bij de Engelse selectie 0 Mexico blijven. Dat 0 ft bondscoach Bobby 5 pon beslist. „Hier in 0 fico ben ik de baas", al- j de coach, die daarmee 9 lat tegen het verzoek Bobby Charlton, di- Beur bij Manchester mted, om Bryan Robson }j|r huis te laten gaan om r te herstellen van zijn isure. waad Mop papier eerste doel- pj van Uruguay, Rodol- miodriguez, heeft krach- 5 li kritiek geuit aan het 'ps van coach Omar jjras. Rodriguez, volle- hersteld van een blin- I Iarmoperatie, die hij 10 april onderging, is %ac/, dat hij niet werd j ft stel d tegen Schotland. I gj had er tegen de Denen iknlijk al in moeten nèn", aldus Rodriguez, tien jaar aanvoerder Dan zou het mis- ook niet tot een 'lijk debacle zijn ge- enghini Franse international 'nard Genghini gaat het eiï? ende seizoen waar- 2iJijnlijk voor Servette dpève spelen. Donderdag etam de 28-jarige speler hp AS Monaco tot een 'tkoord met de Zwitserse b>. Genghini is overi gs in Mexico nog niet pr de Franse ploeg in 4ie gekomen. Ieen titel pi grote meerderheid van 7jt Westduitse volk ge- Aft niet in een wereldti- 5 voor het eigen elftal. 1 een enquête van het drnaal van het tweede isitse televisienet bleek 71 procent van de on- Jrvraagden het Westduit- y^elftal geen kans gaf op et titel. De overige 29 ge- de heilig in een we- kampioenschap. MEXICO-STAD Het WK voetbal in Mexico is financieel lonend voor de winnende en de verliezende elftallen; alle deelnemers krijgen een bonus. Voor een aantal spelers, in het bijzonder de grote sterren, is het financieel gezien van wei nig of geen belang of hun elf tal tot de finale doordringt. Voor anderen betekent iedere ronde die zij verder komen een vette toeslag op hun basis vergoeding. De FIFA onthoudt zich van commentaar op de financiële aspecten van het kampioen schap. De spelers zelf zijn ook uiterst zwijzaam over dit on derwerp. De bedragen, waar het om gaat varieren van de paar honderd gulden die de Canadese ploeg kreeg voor de wedstrijden in de eerste ronde tot de naar schatting 500.000 gulden die de Italiaanse voet ballers ieder krijgen als zij met succes hun titel weten te ver dedigen. De Brazilianen hebben een bo nus van zo'n 250.000 gulden in het vooruitzicht als zij de be ker winnen; de Fransen van zo'n 375.000 gulden. Ook de Argentijnse spelers kunnen re kenen op minstens 75.000 gul den de man, terwijl een aantal van hen ook nog persoonlijke deals heeft lopen. Van West-Duitsland is bekend dat het zijn spelers zeer goed behandelt. Zo verbleef het elf tal de eerste weken van de kampioenschappen in een ui terst luxueus hotelcomplex in Mexico-Stad. De Engelsen ver dienen 7.500 gulden voor iede re gespeelde wedstrijd en kun nen zo'n 112.500 gulden touc heren als zij wereldkampioen worden. Denemarken dat voor het eerst dit jaar aan de mondiale eindstrijd deelneemt beloont zijn spelers met een basisver goeding van zo'n 100.000 gul den. Voor iedere gespeelde wedstrijd krijgen zij nog eens ruim 25.000 gulden. De vergoedingen hebben tot perikelen geleid tussen de elf tallen van Uruguay en Portu gal en hun voetbalfederaties. De Portugezen dreigden niet te zullen spelen als zij niet meer dan 5.000 gulden per wedstrijd zouden krijgen. Er werd een compromis bereikt: de zaak zal na de kampioen schappen worden afgehandeld. Diego Maradona, de Argen tijnse speler van Napoli, is reeds miljonair en zal nog rij ker uit de kampioenschappen te voorschijn komen. Hij ver klaarde dat er een aantal mis verstanden de ronde doet over de financiële vergoedingen van de voetballers. Niet alleen de spelers strijken geld op; ook de tussenpersonen ontvangen een behoorlijk percentage van het totale bedrag. Ook Michel Platini (Frank rijk), Enzo Francescoli (Uru guay), Emilio Butragueno (Spanje) en uiteraard Hugo Sanchez (Mexico) zullen een fortuin weten te maken, mede door commerciële activiteiten in eigen land of daarbuiten. Sanchez verdient nu al meer dan een miljoen gulden per jaar. Er doen geruchten de ronde dat hij, als Mexico de beker wint, een boek zal uit brengen over zijn glorieuze voetbalcarrière. Platini heeft een contract af gesloten met een filmmaat schappij die de kampioen schappen op film vastlegt en na afloop een documentaire zal uitbrengen. Hij is de hoogst betaalde Franse speler uit de geschiedenis. XUERETARO - Dene marken heeft er van afge zien verstoppertje te spe len. Gisteren vonden zij een prestige-overwinning op West-Duitsland be langrijker dan een „uitge rekende" nederlaag De winst van 2-0, die hen de niet zo voordelige groeps- zege opleverde, had zelfs nog hoger uit kunnen val len. De rode kaart die Frank Arnesen kort voor tijd kreeg wegens natrap pen jegens Matthaeus was de enige smet op de wed strijd. De Denen hadden zich met die uitslag niets aangetrokken van de rekenmeesters, die vooraf tot de conclusie gekomen wa ren dat de tweede plaats op papier eigenlijk aantrekkelij ker was dan de eerste. De nummer twee treft namelijk in de-volgende ronde Marok ko, terwijl de groepswinnaar, in dit geval dus de Denen, met de taaie Spanjaarden moet af rekenen. West-Duitsland durfde niet te rommelen met de uitslag. Vier jaar geleden op het WK van Spanje had het de voetbalwe reld al eens bedrogen, toen het met buurland Oostenrijk als bondgenoot een schaamteloze schijnvertoning had opge voerd, die uiteindelijk ten kos te van Algerije was gegaan. Gisteren echter waren de vol gelingen van Franz Becken bauer kansloos tegen de ontke tende Denen. Die hadden het duel opgevat als een regelrechte prestige- strijd. Sihds zij onder hun Duitse trainer Piontek aan de opmars in Europa begonnen zijn, hebben zij steeds om een oefenwedstrijd gevraagd, maar West-Duitsland, waar net zo veel geregistreerde voetballers zijn als Denemarken inwoners telt, hield telkens de boot af. „Vijftien jaar hebben ze ge weigerd", aldus Jan Mölby na afloop, „maar nu konden ze zich niet langer verstoppen. We hebben ze opgevreten". Nieuwe spelers Omdat het behalve om presti ge nergens om ging, hadden beide bondscoaches elk vier nieuwe spelers in hun basis formatie opgenomen. De Duit sers Brehme, Herget, Jakobs en Rolff hadden de plaats in- Preben Elkjaer Larsen maakt een buiteling in navolging van zijn directe tegenstander Bernd För- ster. Andreas Brehme staat klaar om de bal weg te werken. fy Ex-Feyenoor- der John Erik- sen brengt de stand op 2-0 voor Dene marken na een vloeiende aan val. De West duitse doel man Tony Schumacher kan het onheil voor zijn ploeg niet voorko men. genomen van Briegel, Augent- haler (beiden licht gebles seerd), Magath (ziek) en Litt- barski, die pas na rust in actie kwam. Piontek had doelman Rasmussen (gepasseerd), Ber- telsen (zwaar geblesseerd), Berggreen (rust) en Nielsen (belast door een gele kaart) vervangen door keeper Hogh die pas zijn vierde interland speelde, Sivebeak, Mölby en Jesper Olsen. Zelfs vijfde keus John Eriksen kwam na rust het veld nog in, voor Larsen. De fantasie-opstellingen wa ren door de meegereisde fans in het stadion met boegeroep begroet, maar het gebodene viel bepaald niet tegen. Door dat de Denen, Duitsland-ha- ters bij uitstek, wensten te winnen. Duitsland werd opge sloten maar was bij een aantal uitvallen toch gevaarlijk. Doelman Hogh onderscheidde zich echter met een aantal dappere reddingen, al had hij het geluk dat Brehme de lat en niet het doel trof. Kalmpjes Toch wekten de Denen meer de indruk te willen winnen. Zij huldigden het principe dat wie wereldkampioen wil win nen iedereen moet kunnen verslaan en hun voorsprong kort voor rust was dik ver diend. Rolff had de solerende Morten Olsen onderuitgehaald en diens naamgenoot Jesper schoot de strafschop ijselijk kalmpjes achter Schumacher: 1-0. Na rust gingen de Denen vro lijk door. Op ruwe wijze zoch ten de Duitsers naar uitwegen, hetgeen Eder en Jakobs op een gele kaart kwam te staan. Kansloos keken zij echter in de 63e minuut toe hoe de De nen de stand tot 2-0 opvoer den. De Duitsers kregen geen speld tussen een fantastische combinatie tussen Lerby, Möl by en Arnesen die door Erik sen (allen hebben in Neder land gespeeld) werd afgerond: 2-0. Dat werd Beckenbauer te gor tig en Rummenigge mocht zich ten koste van de licht ge blesseerde Förster van zijn trainingspak ontdoen. Ook hij kon de losgeslagen Denen niet remmen, die een aantal keren dichtbij de 3-0 waren. Beckenbauer vond de uitslag correct de verhoudingen weer geven. „Denemarken verdien de te winnen. Wij speelden onze beste wedstrijd in dit toernooi. In feite kregen wij meer en betere kansen dan de Denen. Wij verzuimden echter die om te zetten in doelpunten. In de achtste finales had ik liever tegen Spanje gespeeld. Marokko is een grote onbe kende voor ons, maar moet wel sterk zijn als je in staat bent een groep met Polen, Portugal en Engeland te win- Zijn Deense collega Piontek: „Wij willen alle wedstrijden winnen. Taktische overwegin gen om tweede in de groep te worden zijn er niet geweest. Winnen was ons doel. Het was niet onze beste wedstrijd, maar de Duitsers speelden gewoon slecht. Ik begrijp niet waarom Beckenbauer niet zijn sterkste elftal binnen de lijnen gracht. Tegen Spanje zullen wij beter voor de dag moeten komen. Door de overwinning hebben we wel het voordeel in Quere- taro te kunnen blijven. De rode kaart voor Arnesen is ca tastrofaal. Na Frimann en Ber- telsen missen we nu een derde middenvelder". Denemarken - West-Duitsland 2-0 (1- 0): 44. Jesper Olsen 1-0 (strafschop), 63 Eriksen 2-0. Scheidsrechter: Pon- net (Bel). Toeschouwers: 27.000. Rode kaart: Arnesen (Denemarken). Gele kaarten: Eder, Jakobs (beiden West- Duitsland). Denemarken: Hoegh; Morten Olsen, Sivebaek, Busk, Andersen; Arnesen, Mölby, Jesper Olsen (72. Simonsen), Lerby; Laudrup, Elkjaer-Larsen (46. Eriksen). West-Duitsland: Schumacher; Ja kobs, Eder, Förster (72. Rummenig ge), Berthold; Matthaus, Rolff (46. Littbarski), Herget, Brehme; Völler, Allofs. TED VAN LEEUWEN f NEZAHUALOYCOTL - Urugauay, de kampioen van Zuid-Amerikaan, heeft zich gisteren met angstaanjagend grof voet bal en een bedenkelijk rode kaarten-record de achtste finales van het wereldkampioenschap be reikt. Daarin belooft het maandag een heet gevecht met Argentinië te worden. Tegen Schotland had Uru guay gisteren aan een ge lijkspel voldoende om over te gaan naar de vol gende ronde. Het ene punt (0-0) kwam er, maar vraag niet hoe. Een rode kaart, al na veertig seconden voor verdediger Ba tista (na een brute aanslag op Strachan) bleek geen enkel beletsel voor de Zuidamerika nen om er flink tegen aan te gaan. Met tien man ging Uru guay net zo wild te keer als eerder dit toernooi tegen West-Duitsland en Denemar ken, toen Bossio al na negen tien minuten van het veld werd gestuurd. Denemarken rekende koel af met Uruguay (6-1), Schotland miste daartoe gisteren het ver nuft, de beheersing en de kwa liteit. Het ondervond daarbij bovendien nauwelijks steun van scheidsrechter de Franse scheidsrechter Joël Quiniou. Vijf gele kaarten (drie voor Uruguay en twee voor Schot land) suggereren een strenge arbitrage. De werkelijkheid was anders. Al valt tegen dit voetbal-gespuis uit Zuid-Ame- rika nog nauwelijks iets te be ginnen. Illusie Quiniou dacht met zijn ultra-s nelle rode kaart een dappere daad te hebben gesteld. Een il lusie, zo bleek al snel. De Zuidamerikaanse vagebonden waren niet te temmen. Het ontbrak Quiniou aan persoon lijkheid daar snel een einde aan te maken. Bij vrijwel elke samenkomst van spelers vie len klappen, schoppen of stompen waar te nemen, bijna allemaal afkomstig van Uru- guayaanse kant. Met slappe reacties op de aan slagen maakte Quiniou meer dan duidelijk dat de opportu nistisch snel getrokken rode kaart zonder vervolg daarop voornamelijk uit angst en machteloosheid bij hemzelf voortkwam. Ook in Frankrijk wordt aan zijn standvastigheid getwijfeld. Bij de oefeninter- land Zwitserland-Duitsland maakte de 35-jarige ambtenaar op het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken twee maanden geleden al een rond uit .zwakke indruk. Die wed strijd liep helemaal uit de hand, toen de Westduitser Ja kobs zijn tegenstander Perret daarbij opzettelijk een scheen- beenbreuk toebracht, die door Quiniou werd afgedaan met een gele kaart. Voor het WK kreeg Quiniou de voorkeur boven zijn land genoot Vautrot. Deze prijsde zich uit de markt door twee jaar geleden geen melding te maken van een omkoping waartoe AS Roma hem gepro beerd had te verleiden. Toen Vautrot vervolgens onder de ogen van president Havelange van de FIFA het duel Irak-Sy- rië in de kwalificatieronde voor het WK liet ontaarden in een veldslag, viel de keus op Quiniou. De FIFA mag zich gelukkig prijzen met het soort arbiters als Quiniou. De geweldplegin gen liet hij tam aan zich voor bij gaan. Pas in de 31e minuut trad de Fransman weer eens op, toen Cabrera een wilde tackle op Sturrock met een gele kaart zag bestraft. De ac tie was even grof als die van Batista en vele anderen tus sendoor, bij wie Gutierrez Nel son als de grote gangster onbe straft bleef. Op het Zuidamerikaanse ge raas reageerde Schotland gaandeweg steeds onbeheer ster en gefrustreerder. In het chaotische spel kreeg alleen Nichol in de eerste helft een gave kans die hij als een hou ten klaas miste. Wraakacties van Narey en Nichol leverden gele kaarten op. Met het uitblijven van een Schotse treffer zochten de tien Uruguayanen steeds vaker hun toevlucht' in tijdrekken als hulpmiddel om overeind te blijven. Diogo en doelman Al- vez werden daarvoor met een gele kaart bestraft. De rest mocht met zijn spelbederven- de acties z'n gang gaan. Zelfs kreeg de Schotse reser vekeeper Goram een waar schuwing van de langs de lijn geposteerde Mexicaanse scheidsrechter van de FIFA. Goram had namelijk het lef het veld in te rennen om een weggeschoten bal te retourne ren. Het is tekenend voor de opvattingen en instructies van de vertegenwoordigers van de wereldvoetbalfederatie dat de Schotse reservekeeper daar voor werd berispt. De misdaad van Uruguay daarentegen kreeg een beloning. Ferguson, de coach van de Schotten, stak zijn veront waardiging over het spel van Uruguay niet onder stoelen of banken: „Dit was geen voetbal meer. Na zo'n optreden van Uruguay met tien man ben ik blij gezond naar huis te kun nen gaan. Ik kan Uruguay niet geluk wensen voor hun vol gende wedstrijd". Coach Bórras van Uruguay gaf scheidsrechter Quiniou de schuld: „Er liep een moorde naar op het veld en dat was de scheidsrechter. Er heeft ons al in de eerste minuut verzwakt door de rode kaart. Met tien tegen elf moesten wij ons de fensief redden. Met elf tegen elf hadden wij op de overwin ning gespeeld. De scheidsrech ter maakte dat onmogelijk". HENK MEES Schotland-Uruguay 0-0. Scheidsrech ter: Quiniou (Fra). Toeschouwers: 15.000. Rode kaart: Batista (Uruguay). Gele kaart: Cabrera (Uruguay), Dio go (Uruguay), Alvcz (Uruguay), Nieol (Schotland). Schotland: Leighton; Miller, Gough, Narey, Albiston; Strachan, Aitken, MeStay, Nicol (Cooper); Sharp, Stur rock (Nicholas). Uruguay: Alvez; Aceve'do, Diogo, Gu- Bar Eindstanden MEXICO STAD De eindstan den in de verschillende voorron de-groepen van het wereldkam pioenschap voetbal in Mexico Groep A 1. Argentinië 3 2 1 0 5 6-2 2. Italië 3 1 2 0 4 5-4 3. Bulgarije 3 0 2 1 2 2-4 4. Zuid-Korea ..301214-7 Groep B 1. Mexico 3 2 1 0 5 4-2 2. Paraguay 3 1 2 0 4 4-3 3. België 3 1113 5-5 4. Irak 3 0 0 3 0 1-4 Groep C 1. Sovjet-Unie ..3 2 1 0 5 9-1 2. Frankrijk 3 2 1 0 5 5-1 3. Hongarije 3 1 0 2 2 2-9 4. Canada 3 0 0 3 0 0-5 Groep D 1. Brazilië 3 3 0 0 6 5-0 2. Spanje 3 2 0 1 4 5-2 3. Noord-lerland 3 0 12 12-6 4. Algerije 3 0 12 11-5 Groep E West Duitsland-Denemarken 0- 2 Schotland-Uruguay 0-0 1. Denemarken 3 3 0 0 6 9-1 2. West-Duitsland 3 1113 3- 4 3. Uruguay 3 0 2 12 2-7 4. Schotland 3 0 12 11-3 Groep F 1. Marokko 3 1 2 0 4 3-1 2. Engeland 3 1113 3-1 3. Polen 3 1113 1-3 4. Portugal 3 1 0 2 2 2-4 Achtste finales zondag 15 juni: Sovjet Unie-Bel- gié (Leon, 20.00 uur); Mexico- Bulgarije (Mexico Stad, 24.00 uur). maandag 16 juni: Brazilië-Polen (Guadalajara, 20.00 uur); Argen- tinië-Uruguay (Puebla, 24.00 uur). dinsdag 17 juni: Frankrijk-ltalië (Mexico Stad, 20.00 uur); Marók- ko-West-Duitsland (Monterrey, 24.00 uur). woensdag 18 juni: Engeland-Pa- raguay (Mexico Stad, 20.00 uur); Denemarken-Spanje (Queretaro, 24.00 uur).

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11