„We hebben hier met kinderen te doen" Voetbal in Sovjet Unie op weg naar populariteit CatdóeOowumt PORTUGESE PERS UIT TELEURSTELLING Ewald Leypold is verslaafd aan voetbal Zoon Kindv; loopt stage bij Feyenoord PFAFF VOELT ZICH DOOR PLOEGGENOTEN IN DE STEEK GELATEN SPORT VRIJDAG 13 JUNI 1986PAGIN, MUNDIAL '86 Twee limousines Racing Club de Paris heeft er heel wat voor over ge had om de Uruguayaanse voetballer Enzo Frances- coli in te kunnen lijven. Tijdens de eindronde om de wereldtitel in Mexico werd bekend, welke voor delen Francescoli allemaal geniet. Zijn salaris voor de eeistkomende vijf jaar be draagt vier miljoen dollar (circa tien miljoen gulden). Hij krijgt gratis de be schikking over een appar tement in het mondaine deel van Parijs en er staan voortdurend twee limousi nes met chauffeur voor hem klaar. Bovendien zijn hem 22 eerste klas retour tickets per jaar voor de vliegreis van Parijs naar Montevideo in het vooruit zicht gesteld. Aan zijn vo rige club. River Plate in Argentinië, moest RC de Paris een transfersom van 2,5 miljoen dollar betalen. Terug De Westduitser Olaf Thon vliegt zaterdag naar huis. De 20-jarige middenvelder van Schalke' 04 liep dins dag bij de training een zo danige spierblessure op, dat hij in de eindronde in Mexico verder niet meer kan worden ingezet. Opa De Mexicaanse suppor ters zijn maar matig tevre den over de scoringsdrift van hun favorieten. De roep om „Abuelo, Abuelo" wordt op de tribunes steeds luider. De gescan deerde bijnaam „Opa" slaat op de pas twintigjari ge Javier Cruz, die tot nu toe alleen als invaller eventjes zijn aanvallende daden mocht tonen. Cruz wil na zijn voetballoop baan missionaris worden. Snelle Thijs Als „Snelle Thijs" staat de Belgische bondscoach Guy Thijs sinds woensdag te boek. Thijs vindt perscon ferenties na afloop van de wedstrijd kennelijk maar lastig, omdat hij om de één of andere reden dan in tijdnood komt. Na het ge lijke spel (2-2) tegen Para guay stormde de Belg de persruimte binnen, waar zijn collega Re net het woord voerde. „Ik geef u precies zes minuten", riep Thijs naar de verzamelde journalisten, om zich al na vier minuten naar buiten te reppen. Naar huis De Zuidkoreaanse selectie is gisteren naar huis terug gekeerd. De Aziaten wa ren in Mexico geliefd bij het publiek door hun moe dige en strijdlustige speel wijze. Op het vliegveld verklaarde de Zuidko reaanse delegatie zich te vreden over de geleverde prestaties. Een woordvoer der beloofde met het team tijdens de Spelen in Seoel een gouden medaille te veroveren. Uitstekende bewaking De Franse voetballers in Mexico hebben van part ner geruild. Sinds maan dag hebben achttien van de 22 spelers nieuwe „sla pies". Ze delen het twee persoonsbed, waarin tot nu toe een collega voetballer lag, met hun eigen vrouw of vriendin. Henri Michel, de coach van het Franse elftal, komt het dames-be zoek zeer gelegen. „De stemming in onze ploeg is sinds de aankomst van de vrouwen beter dan ooit". Terwijl van de Westduitse spelersvrouwen slechts Martina Rummenigge, Pe tra Förster en de vriendin nen van Allgöwer en Im- mel de uitnodiging van de DFB accepteerden, gaven achttien wederhelften ge volg aan de oproep van de FFF. De federatie draagt de meeste kosten; voor de vlucht van het gezelschap zo'n 45.000 gulden en een dagvergoeding van 140 gulden per persoon. Alleen de echtgepotes van Michel Platini en Jean Tigana zijn thuisgebleven. De vrijge zellen Dominique Roche- tea u en Jean-Ma re Ferreri hadden niemand om over te laten komen. Voor de vrije woensdag was geen avondprogramma vastge steld. Michel:„We hoeven niet bang te zijn, dat som mige spelers de bloemetjes buiten zetten. Ze hebben uitstekende bewaking". LISSABON De Portugese pers heeft teleurgesteld gereageerd op de vroegtijdige uitschakeling van het nationale elftal in Mexico. Volgens het driewekelijks verschijnende tijdstrift „A Bola" zijn de gebrekkige voorbereiding en ruzies tussen enkele spelers onder ling en spelers met officials de oorzaak van het slech te spel van de Portugezen tijdens de openingsronde in Mexico. „Hoe moet een ploeg zonder hoofd nu den ken". stelde het tijdschrift. Het dagblad „O Diario" opende met de kop: „Naar huis zonder succes". Volgens dit blad kwam de ople ving van de ploeg tegen Marokko te laat om de ne derlaag te voorkomen. De Portugese pers had verder geen goed woord over voor de Noordierse scheids rechter Alan Snoddy. Deze zou het Portugese elftal een strafschop hebben onthouden, toen Sousa aan het begin van de tweede helft in het Marokkaanse straf schopgebied ten val werd gebracht. MEXICO STAD Een we reldkampioenschap voetbal blijkt op sommige mensen een onweerstaanbare aantrek kingskracht uit te oefenen. Een Nederlandse bekende vertelde Ewald Leypold eens dat, als hij ooit een eindtoer- nooi zou zien. hij er nooit meer één zou willen missen. Leypold ging en zag er sinds dien negen, een record vol gens hemzelf. De 68-jarige in Suriname geboren en woon achtige Leypold, die overigens het Amerikaans staatsburger schap heeft, zag zijn eerste WK in 1950 in Brazilië en kan nog steeds elke uitslag van de wedstrijden, die hij in de laat ste 36 jaar zag, moeiteloos op dreunen. Leypold miste alleen het toernooi van 1978 in Ar gentinië, toen hij in Paramari bo een huis aan het bouwen was. In dat huis is een aparte kamer ingericht voor alle sou venirs die hij meebracht en waar hij ook alle kranteknip sels bewaart van de wedstrij den die hij bijwoonde en foto's van de elftallen die hij bezig In Mexico is Leypold suppor ter van het gastland. Tot 1974 was hij dat van Brazilië, maar het ruwe optreden van de goochelaars van de Copacaba- na in West-Duitsland, deed hem rillend afwenden van zijn favorieten. „Mexico '86 is het beste toernooi dat ik tot nu toe zag. Het is een botsing tussen de continenten Zuid-A- merika en Europa, die elk zes keer een WK wonnen". Ley pold spaart ieder jaar voor zijn reizen. Het toernooi in Mexico kost hem ongeveer 10.000 gul den. „Over vier jaar wil ik er weer bij zijn", aldus de oude voetbalverslaafde, „maar ik denk dat het toernooi in Italië wel mijn laatste zal zijn". ROTTERDAM Niklau 19-jarige zoon van Kindvall, zal na afloop de Zweedse voetbalcom tie enkele weken stage pen bij Feyenoord. Ni Kindvall, wiens vader ja lang met succes bij de terdammers in de ho macht speelde, is topse van de derdeklasser Alv TOLUCA „We hebben hier met domme voetbal lers, met kinderen te doen. Dan krijg je vanzelf problemen", gromt Jean- -Marie Pfaff. Terwijl Guy Thijs enkele meters ver derop zijn geweten zit te sussen en uitroept dat het best meevalt met alle trammelant in het Belgi sche kamp, vonkt de tong van Pfaff. De doelman van het Belgische voet balelftal laat geen spaan heel van een aantal jon gere ploeggenoten. In de gang naar de kleedka mer, pal na afloop van België- Paraguay (2-2) maakte Pfaff dat woensdag al duidelijk aan Enzo Scifo. Guy Thijs moest zelfs tussen de twee kempha nen inspringen om slaande ruzie te voorkomen. De woe de van Pfaff is nog altijd niet gekoeld. Nog steeds moet vooral Scifo het ontgelden. De middenvelder van Anderlecht was schuldig aan de gelijkma ker die België de tweede plaats en een gunstiger WK-vervolg kostte. Scifo irri teert Pfaff vooral door zijn beroepsopvattingen, zowel binnen als buiten het veld. Pfaff: „Die jongeren bij ons kennen hun verantwoorde lijkheden niet. Alibi-voetbal spelen ze, mooi weer-acties maken, dat wel, als ik de bal kwijt moet, zie ik ze niet, dan zijn ze nooit aanspeelbaar. Ik ben geen keeper die de bal graag uitschopt. Dat leidt te gemakkelijk tot balverlies. Maar die jonge gasten ver stoppen zich dan het liefst. Aan zulke dingen erger ik me gruwelijk. Neem nou Scifo en Grun. Ze eten zo rap als maar mogelijk is en hebben het eten nog niet verteerd of ze zijn al aan het tennissen. Drie keer een uur per dag. Dins dagavond stond Scifo om half tien 's avonds nog te tennis sen. Terwijl hij toch de vol gende dag om twaalf uur 's middags moest spelen. Hij spant zich dus onnodig laat in en staat niet eens stil bij het risico zijn enkel te verstui- Trainers In het generatieconflict, dat de Belgische selectie in Mexi co doorklieft, treft Pfaff wei nig solidariteit aan. De doel man, onder contract bij Bay- ern Miinchen, heeft binnen de nationale selectie nauwe lijks vrienden en ontdekt dat ook nu hij zijn stem verheft. doen. De trainers bij de clubs in België zijn schuld aan de laksheid van de jonge gas ten. Bij de clubs mogen ze al les, de training laten schieten bij het minste kwetsuurtje, hun gang gaan in conflicten. Het is toch te gek dat zo'n probleem als dat tussen Scifo, Vandereycken en Vercaute- ren hier in de nationale ploeg tot ontploffing komt. Arie Haan is misschien best een goede trainer voor Anderlecht en hij kan alles prachtig uit leggen, maar van de trainers bij de topclubs in België heb ik alleen respect voor Henk Houwaart van Club Brugge". Een maand geleden al, tijdens het trainingskamp in de Zwit serse Alpen, ontdekte Pfaff dat er wat broeide in de Bel gische selectie. „Daar zag je al hoe weinig discipline ze bezit ten. Een keertje schommelen en ze vonden al dat ze genoeg hadden gedaan. Jean-Marie (hijzelf dus, red.), Gerets en Ceulemans, die weten wat er verlangd wordt. Voor de rest zijn het kinderen die het liefst tot twee uur 's nachts voor de televisie hangen". „Het is toch een zaak voor de bondscoach. Hij zit hier 's avonds vooraan in het hotel. terwijl Scifo aan de andere kant staat te tennissen. Een keertje kan dat natuurlijk best, maar niet de ganse dag of vlak voor de wedstrijd. Dan kun je wel zeggen, zo'n bondscoach zou eigenlijk een klankbord bij de spelers moe ten hebben, maar dat kan niet in België met Vlamingen en Walen in één ploeg. Die jon gens zouden zelf moeten we ten waar ze mee bezig zijn, want Thijs rekent nu op spe lers die hem in de wedstrijd gewoon in de steek laten". Opstellingen Jean-Marie Pfaff maakt evenmin een geheim van zijn kritiek op de opstellingen die Thijs in Mexico formeert. „We kennen onze sterke pun ten, dan moeten we die ook gebruiken. Ceulemans moet je niet als verdedigend midden velder opstellen, die kan als aanvaller veel nuttiger zijn. Gerets als rechtsback is voor elke tegenstander een groot gevaar. Als libero niet. Ren- quin is geen libero, zal dat in de toekomst ook nooit kunnen worden. Toch wordt hij zo op gesteld. Er lopen hier ook veel te veel spelers rond die niet eens de kunde hebben die nodig is om internationaal te spelen". „Ik reken niet meer op ande ren. Ik ga voortaan alleen mijn gang. Weg met mijn goe digheid, heb ik me voorgeno men. Knalhard ben ik nu voor mezelf. Met verschillen de gasten hier in de selectie heb ik al die tijd dat we sa men zijn nog geen twee woor den gesproken. Zou het hel pen als ik dat wel doe? Ach, ze zijn zo eigenwijs. Dinsdag op de training nog. Zeg ik wat tegen Scifo en wat doet-ie. Een vulgaire beweging krijg ik terug. Moet ik daarmee gaan zitten praten? Vroeger had je Van Moer, Millecamps. Met Gerets en Vandereycken waren dat knapen tegen wie je niks hoefde te zeggen. Die begrepen alles vanzelf". Alleen het eigenbelang geldt nog voor de nu 32-jarige Je an-Marie Pfaff. „Volgend jaar loopt mijn contract af bij Bay- ern. Ik reken er op dat ik voor 300.000 Mark weg kom. Dan wil ik nog een keer een goede transfer maken, maar dan moeten er nu geen kinde ren aan mij komen. Ik ben er zelf gekomen doordat ik er al tijd vanuit ben gegaan dat het goed was voor mijn incasse ringsvermogen als ik werd uitgekankerd. Johan Nees- kens heeft dat als jonge jo gen ook goed opgepikt. Bet voorkomen dan overkome —zeg ik altijd maar. Allei heeft het op niemand hi Toch bundelt Pfaff zondag de achtste finale tegen Sovjet Unie weer de krachte met spelers in wie hij gei vertrouwen heeft. Pfaff: hoor nu dat sommigen al co tent zijn. Onzin. We hoevj echt niet fier te zijn op w we hier hebben bereikt. L ten we eerst maar eens e behoorlijke match tegen d Russen spelen". HENK MEE IRAPUATO Het sport centrum Unidad Deporti- va Mario Vazquez Rana in Irapuato is fraai gelegen aan de voet van een berg kam. Op de bijvelden voetballen tientallen jon getjes die een imitatie van hun idolen ten beste pro beren te geven. Die idolen zelf zijn op het hoofdveld bezig. Binnen een week heeft het voetbalelftal van de Sovjet Unie met zijn opwindende speelstijl de harten van de Mexicanen veroverd. Zondag mogen de Belgen in het warme Leon proberen de Russi sche aanvallen te stoppen. Terwijl de spelers onder lei ding van zijn assistenten hun dagelijkse oefeningen doen, werkt Valeri Lobanovski zich op de sintelbaan in het zweet. De 47-jarige bondscoach keurt zijn discipelen geen blik waar dig, maar legt het ene rondje na het andere af. Een cordon veiligheids-agenten schermt de weg naar de spelers af, zo als zij het doel van Rinat Das- sajev, de enige die nog wél een handtekening weggeeft. De Russen zijn, voor het eerst sinds 1966, toen zij vierde wer den op het wereldkampioen schap in Engeland, bezig voet balgeschiedenis te schrijven. In de Russische selectie zijn liefst twaalf spelers van Dyna mo Kiev opgenomen, de ploeg die begin mei in Lyon tegen Atletico Madrid de Europa Cup voor bekerwinnaars op, overtuigende wijze binnen haalde. In dat toernooi was al leen FC Utrecht er in geslaagd een wedstrijd (2-1) van de Russen te winnen. Ofschoon het voetbal in het land van ha mer en sikkel de meest popu laire sport is, zijn de interna tionale successen altijd achter gebleven bij die van de atle ten, ijshockeyers en handbal lers. Dynamo Kiev (twee keer) en Dynamo Tiflis wonnen weliswaar een Europa Cup, maar het laatste succes van het nationale elftal stamt uit 1972, toen een tweede plaats op het )pees kampioenschap werd ikt. Nu echter lijkt het Russische voetbal wel degelijk op weg naar populariteit. Roer om De grote ommezwaai werd in De Russiche bondscoach Valeri Lobanovski heeft vooralsnog weinig reden bezorgd te kijken. 1979 ingezet. Na het missen van de eindronde van 1978 in Argentinië, besloot de Russi sche voetbalbond het roer om te gooien. Tot die tijd waren de „bedrijfsploegen" uit de provincie van de Dynamo's (geheime staatspolitie), de SKA's (leger), de Lokomotiefs (Spoorwegen), de Torpedo's (auto-industrie), de Spartak's (ministerie van gezondheid) altijd verplicht geweest hun spelers aan de „hoofdploegen" in Moskou te leveren als dat bevolen werd. De provincie clubs zagen hun spelers van kaliber nimmer terug, zodra die voor de militaire dienst plicht werden opgeroepen. Zij werden ondergebracht bij de centrale legerploeg (CSKA) in Moskou of bij stadgenoot Dy namo. Toen de Russen er achter wa ren dat die concentratie van talent geen garantie voor suc ces opleverde, werd deze ver plichting afgeschaft. Nog altijd zijn de Russische spelers in dienst van leger of fabriek. Zij staan al naar gelang hun capa citeiten op de loonlijst als ar beider (soldaat) of ingenieur (officier). Als zij erg goed zijn, kunnen zij zelfs twee keer op de loonlijst voorkomen, bij voorbeeld als arbeider en inge nieur en gaan dan ook twee keer in de rij staan als de sala rissen uitbetaald worden. Het gevolg van de decentrali satie was, dat het zelfbewust zijn van de spelers toenam, met name in de volksrepu bliek Oekraine. Een speler werd groot in zijn eigen omge ving en cultuur en hoefde niet langer als een ontheemde door Moskou te lopen. In het begin van de jaren tachtig begon al direkt de opmars van de pro- vicieclubs: de Dynamo's uit Tblissi, Kiev en Minsk en ook Dnjepropetovsk werden ge vreesde namen in Europa. De enige Moskouse club, die nog mee kan komen, is Spartak, het buitenbeentje, dat zijn aan hangers onder de studenten en de intellectuelen heeft en in het verleden altijd al zelf op zoek ging naar talent. Het ein de van de officiële ronselprak tijken betekende ook het einde van het tijdperk van CSKA, de centrale legerploeg. De re cordkampioen van de Sovjet- -Unie degradeerde drie jaar geleden zelfs uit de hoogste klasse. Malofejev De successen van het nationale elftal bleven echter nog steeds uit en na de uitschakeling tij dens het eindtoernooi in Span je (1982) vond de Russische bond het weer eens tijd voor een machtswisseling aan de Irainers-top. Binnen een jaar vlogen eerst Konstantin Bes- kov en snel daarop Valeri Lo banovski de laan uit en werd Eduard Malofejev aangesteld, de man die Dynamo Minsk van de tweede divisie naar de Russische titel had geleid. Ma lofejev slaagde er in het natio nale elftal van zijn robot-ach- tige speelwijze te verlossen. De saaie defensie-specialisten werden spectaculaire aanval lers. Geen wonder, want de oud-international had na het beëindigen van zijn aktieve carrière in 1970 een stage-reis door Europa aangeboden ge kregen en bezocht tijdens die toernee onder meer Neder land. Hij raakte onder de in druk van het spel van Ajax, Feyenoord en Oranje, bezocht trainingen die hij later bij Ara rat Eriwan en Dynamo Minsk in de praktijk bracht. Malofejev transformeerde de speelwijze die hij Minsk had geleerd ook op het Russische elftal, waarmee hij inderdaad de kwalificatie voor Mexico bereikte. Van een leien dakje ging dat niet, want acht van de tien punten werden in de vier wedstrijden in het Lenin- -stadion veroverd. Precies drie weken voor de eerste WK-wedstrijd in Irapuato werd Malofejev van zijn funk- tie ontheven. Het ontslag was een gevolg van de treurige oe fencampagne. De test-wedstrij den tegen Spanje, Mexico, En geland en Roemenië gingen verloren. De druppel die de emmer in Moskou deed over lopen, was de hopeloze 0-0 op 7 mei in het Lenin-stadion te gen de Finnen. Zijn opvolger stond al in de startblokken, Valeri Lobanov- ki, die net met Dynamo Kiev Europa veroverd had. Loba novski weet wat het is, ontsla gen te worden. Dat overkwam hem zelf al twee keer. In 1983 werd hij bedankt na het mis sen van de EK en opgevolgd door Malofejev. Hij begon met een - in de Sovjet Unie onge bruikelijke - kritische opmer king aan het adres van zijn op volger/voorganger: „Malofejev heeft de fout gemaakt geen continuïteit in zijn elftal te brengen. Eerst smeet hij oude ren als Tsjivadse en Blochin uit de selectie, vervolgens greep hij er weer op terug. Als je een keer een ploeg kiest, moet je aan die spelers vast houden, anders word je onge loofwaardig". Handelsmerk Bouwen is het handelsmerk van Lobanovski. Drie jaar ge leden besloot hij het verouder de elftal van Dynamo Kiev volledig te renoveren en scharrelde in de buurt vol strekt onbekende spelers op. Rats, Jaremtsjoek, Jakovenko en Jevtoesjenko zaten drie jaar lang op de reservebank en braken pas dit jaar door. De eerste drie vormen in Mexico zelfs de ruggegraat van de ploeg. Twee jaar geleden werd Dynamo Kiev nog tiende in de competitie, afgelopen seizoen met vlag en wimpel kampioen en Europa Cup-winnaar. Van de elf spelers van de ploeg dië al in de selectie za ten, vielen er twee af, de ge blesseerde keeper Michailov en libero Baltatsja, die in Lyon zijn enkelbanden scheurde. Lobanovski wees voor hen drie andere spelers van Dyna mo Kiev aan. Reserve-doel man Tsjhanov, die tegen Ca nada in de basis stond, alsme de Bal en Jevtoesjenko, die in de Europa Cup-finale nota bene slechts reserve waren. Merkwaardig genoeg bestaat de as van het Russische elftal uit spelers die niet uit Kiev komen. Doelman Dassajev, li bero Tsjivadse uit Tiflis en topscorer Protasov uit Dnjepr. De laatste twee begonnen niet fit aan het toernooi, waardoor Bessonov (in Kiev rechtsacj- ter) en de anti-atleet Belanov hun kans kregen. Dat het duo moeiteloos vervangen kan worden, is overigens een teken van de Russische kracht, even als het feit dat spelers als Li- tovtsjenko en Boebnov zonder problemen aan de kantgehöu- den kunnen worden. Zonder enig probleem kan Lo banovski twee elftallen van gelijke klasse opstellen. In de Sovjet Unie worden spelertjes al op hun achtste jaar gese| teerd. Tot hun zestiende tl nen zij vier keer per week I minste twee uur. Daal wordt die frekwentie opl schroefd tot vijf keer per we vier uur. De voetbalschol van de belangrijke Russise clubs beschikken allem over kunstgras en voetbal-H len, want de winter pleegt streng te zijn. Door die strenge winter hi ben de Russische teams het de Europa Cups altijd moeil) omdat de competitie lang i ligt. In de Sovjet-Unie won] op ruime schaal verwarn velden aangelegd. In MosS en Leningrad staan al ovi dekte stadions, in Kiev, Mil en de Baltische staten zijn in aanbouw. „Dit elftal moet een voorbei voor onze jeugd zijn", zegt I banovski. „Alle elementen I votebal aantrekkelijk makl zijn vertegenwoordigd. Het een jonge ploeg waarmee nog jaren vooruit kunnen".) overgebleven deelnemers I België in het bijzonder, 4 derhalve gewaarschuwd. Russen komen! TED VAN LEEUW1 MEXICAANS FEEST ONTAARDT WEER IN RELLEN MEXICO-STAD De vreugde over de eerste plaats in groep B van het Mexicaanse elftal door de benauwde overwinning (1-0) op Irak heeft in Mexico-Stad weer geleid tot hevige rel len. Hoewel een leger van 20.000 ordehandhavers door- de straten van de binnenstad marcheerde, raakten bij de ongeregeldheden 50 mensen gewond, van wie aan aantal ernstig. Volgens de politie werden bijna duizend arres taties verricht. Honderdduizenden uitgela ten supporters zorgden di rect jia afloop van de wed strijd voor een verkeers chaos rond het Azteken-sta dion. Het openbaar vervoer werd door de horde gepriva tiseerd, bussen werden dom weg gekaapt en van een nieuwe dienstroute voorzien. Ondanks de regen verplaat ste de doldrieste menigte zich in het begin van de avond naar de warme buurt van Mexico-Stad. De autori teiten dachten de euforie daar in goede banen te kun nen leiden door de straten af te zetten en te zorgen voor culterele festiviteiten. Dat ontaardde echter al snel in massale vechtpartijen, voor al begonnen door dronken jongeren. In totaal werden 311 minderjarigen aange houden wegens vandalism^ inbraak en geweldpleging Desondanks sprak politie chef Ramon Mota Sanchei van een „rustige nacht". Hi; prees het begrip van df Mexicaanse burgers voor hel politie-optreden. j Optimaal gebruik van een vrachtauto voor het vervoer val opgetogen supporters naar de binnenstad van Mexico City.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 8