Is er nog leven na de kruisraket? kerk wereld „Voorzitter doet waarheid geweld aan" Bisschoppen veertig jaar achter" aan tafel £eidóc weer /dagpuzzel ACHTERGROND CcidócScHnont Geen nieuw beleid aartsbisdom inzake gehuwde priesters Kardinaal dr. A.J. Simonis heeft zich bij de benoeming van de heer H.J.M. de Jong tot pastoraal werker in drie parochies in Gelderland gehouden aan de „terechte" regels die de R.-K. Kerk kent ten opzichte van priesters die zijn gaan huwen „Op een kwalijke wijze" is de indruk gewekt dat hij een nieuw be leid ten opzichte van deze mensen zou voeren. Dat staat in een verklaring van de persdienst van het aartsbis dom Utrecht naar aanleiding van de berichtgeving over de in trede, afgelopen zondag, van De Jong als pastoraal medewer ker van de Martinus-parochie in Twello. De Jong heeft de leiding van het aartsbisdom toegezegd dat hij zich geheel aan de regels van de kerk zal houden. Voorts zal hij zijn functie neerleggen van penningmeester van de landelij ke vereniging voor gehuwd en ongehuwd priesterschap (GOP), die ijvert voor afschaffing van het verplichte priestercelibaat, aldus de verklaring van het aartsbisdom. De Nederlandse bisschoppen besloten tijdens de bijzondere sy node van 1980 geen gehuwde priesters meer aan te stellen in de basiszielzorg. De gehuwde priesters die al waren aangesteld, bleven in functie. Wanneer je misbruik maakt van je kracht, ben je een lafaard DE VREDESBEWEGING IN VERWARRING De vredesbeweging is moegestreden. Of de leus nu luidt ..kruisraketten ja of ..kruisraketten nee de huisvrede is links en rechts gebroken De raketten komen en de eerste slachtoffers zijn al gevallen. IKV-voorzitter Jan' van Put ten pakte dit voorjaar als eerste zijn biezen Sienie Strik- werda maakte vervolgens bekend het KKN dit najaar te zullen verlaten. En deze week namen vier bestuursleden van het ICTO ruzieënd afscheid van het comité en vooral van voorzitter Janssen van Raav. Is de rol van de actie groepen uitgespeeldDe Leidse polemoloog mr. Everts denkt van niet. De bewoordingen liegen er niet om. „Het Inter kerkelijk Comité Twee zijdige Ontwapening dreigt te verworden tot een rechtse applausclub", zeggen de afgetreden ICTO-bestuursleden over het beleid van voorzitter Janssen-Van Raay. De nieuwe vice-voorzitter De Jong verwijt hun echter tot niets anders te behoren dan een groep „gefrustreerde bestuurs leden die uit rancune of wraak de zaak kapot me nen te moeten maken". Het lijkt het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) wel, de natuurlijke vijand van het ICTO. Daar verdween voor zitter Jan van Putten omdat hij vond dat secretaris Mient- Jan Faber hem een „dolk stoot in de rug" gaf. door in een interview te verklaren dat het Komitee Kruisraket ten Nee (KKN) zijn langste tijd wel gehad had. Intussen is het KKN nog steeds niet zeker van zijn voortbestaan en heeft voorzitter Strikwer- da haar vertrek aangekon digd. Al die strubbelingen in de zelfde periode, dat is al te toevallig. Zou het besluit van november om in Nederland 48 kruisraketten te plaatsen er niet mee te maken heb ben? Na dat besluit vielen KKN en IKV immers in de leegte van de nederlaag en het ICTO in de leegte na de overwinning. Mr. Everts, die leiding geeft aan het Insti tuut voor Internationale Stu diën van de Universiteit in Leiden, aarzelt. „Na novem ber kost het de bewegingen inderdaad moeite vooruit te kijken, maar dat is slechts tij delijk. Nu is het moeilijk om andere thema's dan de kruis raketten weer op de agenda te krijgen, maar de Oost- West verhouding en Star Wars blijven actueel. En met de behandeling van die the ma's herrijst ook het ICTO". Stoomwals Volgens Everts, die zelf van 1968 tot 1985 deel uitmaakte van het landelijk beraad (be stuur) van het IKV. spelen de politieke ontwikkelingen bij de problemen in het IKV en KKN een grotere rol dan bij het ICTO. Daar draait het toch vooral om de persoon van Janssen van Raay. „Hij is een stoomwals, een intimi derend persoon. Hij vraagt om tegenspraak, maar als je hem hard tegemoet treedt valt er wel mee te boksen". Inhoudelijke verschillen tus sen Janssen van Raay en de vier afgetreden bestuursle den spelen geen grote rol. Het gaat de oud-bestuursle den niet zozeer om een dis cussie over Star Wars of over het Oud-Strijders Legioen, maar om de manier waarop Janssen van Raay zijn eigen standpunten daarover door drukte. „De discussie in het IKV en het KKN gaat echter om de vraag of de kruisraketten nog centraal moeten blijven staan en hoe het midden van de samenleving weer bij de zaak betrokken kan wor den", aldus Everts. Volgens hem heeft de vredesbewe ging te hoog spel gespeeld door alles te zetten op het volkspetionnement en de verkiezingen. Nu de raketten er komen en het CDA onver wacht de verkiezingen won, lijkt de vredesbeweging vol ledig te hebben gefaald. Everts: „De afgelopen ver kiezingen gingen nog minder over de kruisraketten dan die van 1981. En toch heeft de vredesbeweging die ver kiezingen als een laatste mid del tegen stationering van kruisraketten gezien. Een overschatting ja, maar wat moet je. Men heeft de plaat sing vijf jaar kunnen ophou den. maar de mensen raken vermoeid. We zijn echt aan gewezen op de parlementaire weg en op een gegeven mo ment zijn de mogelijkheden gewoon uitgeput". Everts verwacht vroeg of laat een come-back van de vredesbeweging. „In de ge schiedenis zie je een golfbe weging. Er is altijd een conti nue onderstroom van radica le tegenstanders, die het echt hoog zit. Daarboven kunnen van tijd tot tijd grote massa's De vredesbeweging kon tweemaal, in '81 en '83. een massale demonstratie tegen de kruisraketten organiseren, maar de ac tiebereidheid is nu zo gering dat een derde demonstratie een grote flop zou worden. Voorzitter mr. J.L. Janssen van Raay doet de waarheid geweld aan door tegenover de media te verzekeren dat de bestuurscrisis binnen het ICTO is opgelost nu vier bestuursleden zijn af getreden en de verenigings raad een motie van ver trouwen in de voorzitter heeft aanvaard. Dat latep de leden van de commissie van goede diensten, die de afgelopen maand heeft ge probeerd een oplossing te vinden voor de problemen binnen het bestuur van het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening (ICTO), in een persbericht weten. De commissie vreest dat de crisis zal leiden tot een scheuring van het ICTO. Maandag maakten vier van de negen bestuursleden van het ICTO hun aftreden bekend. De vier bestuursle den zijn van mening dat door Janssen van Raay het oorspronkelijk karakter en de doelstelling van het ICTO in het gedrang drei gen te komen. Zij verwij ten de voorzitter onder meer dat hij te positief is over een systeem van ver dediging in de ruimte, te weinig aandacht heeft voor de kerken en streeft naar nauwe banden met het Oud Strijders Legioen. De verenigingsraad komt 21 juni in Baarn bijeen voor een bespreking van de problemen en de verkie zing van nieuwe bestuurs leden. gemobiliseerd worden, maar niet constant. Na twee grote demonstraties kun je niet nog een derde organiseren, dat is de verlegenheid van het KKN. Maar ik denk dat de mensen in de toekomst ge makkelijk geactiveerd kun nen worden. In alle geledin gen van de samenleving be vinden zich mensen die zich willen inzetten. Ze zijn niet op commando afroepbaar, maar de voortdurende wa penwedloop zorgt vanzelf voor nieuwe aanknopings punten". Dat geldt net zo goed voor het IKV, dat een zijdige ontwapeningsstappen van het Westen niet uitsluit, als voor het ICTO dat daar niets van wil weten, meent Everts. Laag pitje Het KKN is opgezet als gele gen heidsverbond tegen de komst van de kruisraketten en nu die strijd verloren is moet het comité op een laag pitje worden gezet, vindt Everts. „Het KKN was een prima organisatie om een concrete actie mee te voeren, een coalitie met een mini mum-program. Nu de actie is afgerond moet ieder zijn weegs gaan. Het IKV en Pax Christi hebben het KKN niet nodig, de politieke partijen en de vakbeweging ook niet. Het zijn de kleine profetische minderheidsgroepen die de organisatie graag als luid spreker gebruiken, maar daar is het comité niet voor bedoeld". Intussen gaat het werk van de vredesbewegin gen in de kerken gewoon door, kruisraketten of geen kruisraketten. Everts: „Spec taculaire acties zijn voorlopig niet te verwachten, maar de opvattingen van de mensen zijn niet veranderd. Links loopt storm tegen het conser vatieve bolwerk en rechts komt in actie als er iets ver dedigd moet worden. De ac tiebereidheid kan verande ren, maar de opvattingen lig gen vast". STEVO AKKERMAN Geen steun van synode voor ds. Cohen Stuart De theologische adviseur in Israël van de Nederlands Hervormde Kerk, ds. G.H. Cohen Stuart, heeft geen steun van de synode gekre gen. De Hervormde Raad voor de kerk in Israël heeft besloten het contract met hem niet te verlengen. Dit contract loopt in 1988 af. In een besloten zitting, zo deelde de perschef mee, heeft dr. K. Blei, voorzitter van de raad, de kwestie uiteengezet. Verder had niemand het woord gevoerd, aldus de perschef. Dr. Cohen Stuart, die sinds 1982 in Jeruzalem werkt, heeft tegen het besluit van de raad beroep aangetekend bij de Hervormde commissie voor bezwaren en geschillen. In afwachting daarvan wilde Na afloop toonde Cohen Stu art zich zeer verbitterd, om dat de raad het besluit al heeft genomen voor de eva luatie die dit jaar zou plaats vinden was geschied. „Bo vendien weet ik nog steeds niet waarom mijn contract niet wordt verlengd." Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Blauwkapel- Groenekan G.J. Hiensch, kandidaat te Veenendaal. Gereformeerde Kerken Beroepen te Hattum t.b.v. de stichting „De Hezenberg" (centrum voor pastorale zorg) drs. S. Sluis te IJsselstein (U), die dit beroep heeft aangeno men. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Grijpskerk in sa menwerking met Niezijl, T.S.Huttinga te Zaandam LITURG WEGMAN OVER UITSPRAKEN OVER 8 MEI BEWEGING: „Ik waan me niet maar in 1946". Dat zei dr. H.A.J. Wegman, hoogleraar in de geschiedenis van de li turgie en het dogma aan de Katholieke Theologische Ho geschool Utrecht, in een KRO-radioprogramma over de verklaring van de bis schoppenconferentie inzake de eucharistieviering tijdens de manifestatie „Geloven bij het leven" op 8 mei in Den Bosch. De bisschoppen lieten dinsdag weten dat bij de eu charistieviering „ernstig te kort is gedaan aan het geloof en de eerbied die het heilige vereist". Volgens Wegman kan de gang van zaken tij dens de eucharistieviering op geen enkele wijze zo worden geïnterpreteerd. Wegman verweet de bis schoppen dat ze „niet recht toe rechtaan" zeggen wat hun niet bevalt. Gaat het al leen over het eucharistisch gebed of gaat het om de acht meibeweging als geheel? Wegman keurde het af dat de bisschoppen de „dyna miek van de geest die in de plaatselijke gemeente leeft" geheel hebben „gebrus- keerd". De Twentse hoogleraar Groot Wassink, organisator van de „7 juni-bijeenkomst" heeft zich min of meer gedistan tieerd van o.a. de uitspraken van bisschop Bomers, gedaan in Nijmegen op de manifesta tie van behoudende katholie ken. Het was niet de bedoe ling om zijn initiatief de polarisatie te overwinnen te laten uitlopen in een bij eenkomst die zich zo nadruk kelijk afzet tegen allerlei mensen en groepen in de Rooms-Katholieke Kerk. Hervormde predikanten mogen tóch niet in de politiek Een hervormd predikant mag niet in de politiek. Neemt hij wel zitting in gemeenteraad, provinciale staten of tweede kamer, dan wordt hij geacht zijn ambt te hebben neergelegd. De synode van de Nederlandse Hervormde Kerk besloot gis termiddag dit standpunt toch in te nemen, hoewel zij juist eerder ruimte had geschapen om het een predikant mogelijk te maken - onder voorwaarden - een „staatsrechtelijke func tie" te bekleden. Omdat het gaat om een wijziging van de kerkorde, ging dat besluit naar de classes (regionale verbanden van hervormde gemeenten) om daar te worden besproken. Pas na „tweede lezing", als de synode de overwegingen van het grondvlak heeft beoordeeld, kan zo'n besluit effectief worden, of, zoals gisteren gebeurde, worden verworpen. Zo'n veertig van de 56 classes reageerde, met als uitkomst 21 instemmende ver klaringen en 17 afwijzende. Drie classes waren intern ver deeld. De classis Den Haag, die er dinsdagavond nog over sprak, had toen een uitkomst van 34 stemmen vóór de ruim te in de kerkorde; 11 tegen en 10 onthoudingen. De classis Leiden liet weten een staatsrechtelijke functie onverenig baar te vinden met het ambt van predikant. De bezwaren in de classes tégen de verruiming die de syno de eerder had gegeven, werden gisteren in Doorn opnieuw verwoord. Er werd genoemd de kans op polarisatie in de ge meente: de vermenging van functies: is de predikant „partij politicus" of is hij dienaar der kerk. Ook het pastoraat zou kunnen worden geschaad door een predikant die partij-poli tieke belangen behartigt en kan het tijdsaspect een rol spe len: Kan een predikant in volledige dienst zo'n „zware" ne- venfucntie hebben? Daartegenover stonden geluiden die we zen op het kiesrecht van alle mensen, dus ook van predi kanten. De tegenstanders van politieke predikanten" haalden giste ren - anders dan eerder het geval was - in de synode de meerderheid: 27 tegen 22. De tegenstemmers zijn vooral te vinden in de Gereformeerde Bond, de rechterflank van de Hervormde Kerk. Kaasomelet met spinazieaardappelen en botersaus citroenrijst met vla (vegetarisch) Voor twee: 3 eieren, 3 lepels melk, zout, peper, 15 g mar garine, 50 g geraspte of plakjes kaas, paprikapoeder; 750 g spinazie, beschuit, zout, 1 snee brood, 10 g margari ne: 0,5 tot 1 kg aardappelen; 2 dl groentebouillon, 10 g bloem, 20 g margarine; 50 g rijst, 2,5 dl water, 1 citroen, 45 g suiker, 2,5 dl gele vla (2,5 dl melk, 12 g custard, 15 g suiker). Klop de eieren los met melk, zout en peper en schenk het mengsel in een koekepan met lichtbruin geworden margari ne. Schep met een vork een paar keer het stollende ei naar het midden van de pan. Temper vervolgens het vuur sterk, bedek de omelet met kaas en leg het deksel op de pan tot de omelet gestold en de kaas gesmolten is. Laat de omelet op een warm bord glijden en strooi er als garnering paprikapoe der over. Snijd de gewassen spinazie wat kleiner en zet haar op met het aanhangende water, laat haar slinken en vervolgens nog een minuut koken. Laat de groente kort op een vergiet uit lekken, doe haar terug in de pan en bind het nog loskomen de vocht met fijngewreven beschuit. Voeg zout toe. Knip of snijd de boterham in repen en bak die in de margarine bruin. Steek de repen brood (worden soldaatjes genoemd) direkt voor het op tafel zetten in de spinazie. Maak een snelle botersaus door de bouillon te binden met de met koud water aangemengde bloem. Laat de saus een mi nuut koken en roer er van het vuur de margarine door. Strooi de afgespoelde rijst in het aan de kook gebrachte wa ter. Roer tot het mengsel kookt, sluit de pan en laat de rijst in een half uur zacht koken gaar worden. Voeg van het vuur citroensap en suiker toe. Laat de citroenrijst koud worden en leg er de gele vla op. JEANNE Sancties onontkoombaar HeT is onmogelijk te voorspellen wat er de komende t in Zuid-Afrika gaat gebeuren, maar het is uiterst on V schijnlijk dat door de gisteren afgekondigde noodtoestan l; protest tegen de apartheid zal verstommen. Met het de aangekondigde herdenkingen van het bloedbad in to, aanstaande maandag tien jaar geleden, kwam de i ring van de noodtoestand overigens niet als een verra Het is, zoals bisschop Desmond Tutu gisteren zei, „Het bekende antwoord van de ijzeren vuist". De regering-Botha probeert zich met razzia's, arresl_ van priesters, onderwijzers, vakbondsleiders, advocate studentenleiders, huiszoekingen en perscensuur staan houden tegen het steeds sterker wordende verzet. Alles er echter op dat de zwarten en kleurlingen zich niet tegenhouden en dat de voor maandag aangekondigde gingen, herdenkingen en stakingen gewoon zullen dooi Omdat veel leiders vastzitten, dreigen grote menigten s loos te raken. Gelet op de verregaande bevoegdheden vj gar en politie gedurende de noodtoestand zo zijn m ren onschendbaar voor juridische vervolging doej voor volgende week het ergste vrezen. De afkondiging van de noodtoestand viel samen met t blikatie van het rapport van een commissie van wijze 1 nen van het Gemenebest, die de afgelopen zes maa| heeft geprobeerd te bemiddelen tussen het bewind in 1 ria en het zwarte verzet. In het rapport stelt de comni dat de regering-Botha in feite niet bereid is over fundaj tele veranderingen te onderhandelen, noch dat zij een d wil maken aan de blanke overheersing. Zuid-Afrika, zo[ cludeert de commissie, lijkt op weg te zijn naar het grd bloedbad sinds de Tweede Wereldoorlog. NoG dringender dan voorheen zal daarom de vraag gesteld, hoe het verder moet met Zuid-Afrika. De belanj j ste concessie die de regering-Botha kan doen in een p< een catastrofe te voorkomen, is het vrijlaten van ANC-lij Mandela en het beginnen van onderhandelingen me j ANC over een spoedige, eerlijke deling van de macht valt evenwel niet te verwachten dat president Botha stap zal kunnen en durven zetten. Hij staat immers ooi j der zware druk van rechtse blanken, voor wie de hujc hervormingen al veel te ver zijn gegaan. a VOOR West-Europa zouden de jongste gebeurteniss« Zuid-Afrika én de aanbevelingen van het Gemenebest leiding moeten zijn verdergaande economische sancties stellen. Zo'n boycot zou ook de zwarte bevolking zwaar fen. Maar deze zegt in jpeerderheid, bij monde van onde I deren vooraanstaande geestelijke leiders als bisschop Tu I dominee Boesak, bereid te zijn die prijs te betalen, omd i huidige situatie alleen maar leidt tot het voortduren vai i gelijkheid, geweld en pijn. Dergelijke maatregelen moete voorkeur in EG-verband worden genomen. Minister l den Broek zou er daarom maandag bij het overleg met! collega's goed aan doen alles te proberen de twaalf la van de Europese Gemeenschap op één lijn te krijgen t Zuid-Afrika. Maar wanneer dat niet lukt en met nam> Britse regering dwars blijft liggen, dan wordt een situati reikt, waarin ons land en gelijkgestemde Europese li het niet langer bij woorden kunnen laten. Dan wordt he ontkoombaar dat ze desnoods buiten EG-verband tot overgaan. Zomers warm WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Mas Min Amsterdam onbew. 17 Vlissingen onbew Zd. Limburg onbew. DE BILT (KNMI) Voor het komend weekeinde mogen we op zonnig en warm weer reke nen. Een hogedrukgebied van meer dan 1030 millibar komt boven de Noordee te liggen en zorgt bij ons voor oostelijke wind. De aangevoerde lucht is droog en warm. De minimum temperatuur vannacht wordt ongeveer 10 graden. Morgen middag ligt het maximum rond de 26 graden. Zondag kan het nog iets warmer wor den. Alleen op de Waddenei landen zal het wat minder warm zijn. De oostenwind is Luxemburg zwbe> matig, rond kracht 4. Ook maandag wordt het nog warm; wel neemt begin volgende week de kans op een onweers bui toe. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor zondag en maandag: Zuid-Scandinavië: droog en zonnig. Middagtemperatuur rond 24 graden, maar langs de Noorse kusten wat lager. Groot-Brittannië en Ierland: flinke zonnige perioden en droog, maar maandagavond in het zuiden kans op een regen of onweersbui. Middagtempe ratuur van 18 graden in het noorden en westen tot 25 in het zuidoosten. Benelux: zonnig en droog, maandag in het zuiden wel licht een onweersbui. Middag- temperatuur tussen 25 en 29 graden, maar op de Waddenei landen koeler. Duitsland: droog en zonnig. Middagtemperatuur tussen 24 en 29 graden. Frankrijk: zonnig en eerst, droog, maar vooral maandag vanuit het zuiden opkomend onweer. Middagtemperatuur van 21 graden in het noord westen tot 30 elders. Spanje, Portugal: zonnige pe rioden en afgezien van een lo kale onweersbui droog. Mid dagtemperatuur tussen 24 en 31 graden. Alpengebied, Noord-Italië: Droog en flinke zonnige perio den. Middagtemperatuur tus sen 24 en 29 graden. Midden- en Zuid-Italië, Joego slavische kust: half tot zwaar bewolkt en regen- of onweers buien. Middagtemperatuur tussen 25 en 29 graden. :w. 31 13 iv.bew. 22 13 OMSCHRIJVINGEN MAGISCH FIGUUR In elk vakje dient een letter te w# ingevuld, waardoor zowel horizo als verticaal woorden van navolg betekenis verkregen kunnen woe 1 historisch kledingstuk; 2 midd« de eetlust op te wekken; 3 voor waarmee een insektendodende wordt verstoven; 4 aansteller (lig OPLOSSING

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2