Zwartenj^gej^mioodtoestand tij dens Soweto-herdenkingen In de bus ieuwe studiefinanciering ogelijk pas op 1 januari Arts moet vrouw twee ton betalen BISSCHOP TUTU VASTBESLOTEN KERKDIENSTEN TE HOUDEN Inktvis in Woubrugge 1m foicUe 6au4a/iit Uitgave Weslerpers, behorende lol Sijthofl Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank P Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44permm. Vrijdag 13 juni 1986, 77e jaargang no, 23524 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,10. HET WEER Zonnig. Minimumtemperatuur omstreeks 10 graden. Middag- temperatuur ongeveer 26 gra den, maar op de Waddeneilan den enkele graden lager. Mati ge oostenwind. Zondag rond 27 graden, na maandag koeler. Zon op: 05.18, onder: 22.01; hoog water Seheveningen: 08.07 en 20.46; laag water: 04.02 en 16.13. UlV. rgentijns- Britse >nfrontatie het verschiet ICO-STAD Na de dertiende dag van de strijd om •ereldtitel voetbal, zijn vijf van de acht wedstrijden achtste finalisten bekend. Brazilië, dat gisteren met on van Noord-Ierland en winnaar werti van groep teelt zijn wedstrijd in de tweede ronde in Guadalaja- iaandag tegen Polen, nummer drie uit groep F. Span- ioet door zijn tweede plaats in groep D op reis. Het "it woensdag in Queretaro tegen de winnaar van p E, Denemarken of West-Duitsland. Door de resul- i van gisteren is ook Bulgarije verzekerd van een ts bij de laatste zestien, amenstelling voor de achtste finales is: lag: Sovjet-Unie - België lag: Mexico - Bulgarije ndag: Brazilië - Polen ndag: Argentinië - Uruguay of Schotland dag: Frankrijk - Italië dag: Marokko - West-Duitsland of Denemarken isdag: Engeland - Paraguay isdag: Denemarken of West-Duitsland - Spanje nt aan het vervolg van VK kunnen de mogelijke itrijden tussen Argenti- in Britse landen worden, ntijnse supporters in co geven bij elke wed- blijk van hun ongenoe- over de afloop van de l in 1982 om de Falk- Eilanden. Schotland is idaat-tegenstander voor rgentijnen in de achtste 3ij winst van zowel ntinie als Engeland n komt het in de kwart tot een wedstrijd tus- ide landen. VOETBAL OP TV VANDAAG Nederland 2, 19.55 uur: West-Duitsland - Dene marken, aansluitend sa menvatting Uruguay- Schotland België 2, 19.45 uur: Uru- guay-Schotland, aanslui tend samenvatting West- Duitsland-Denemarken Duitsland 2, 19.30 uur: West-Duitsland - Dene marken ederlander bekijkt WK voetbal et gemengde gevoelens VERSUM De helft van de Nederlandse tv-kijkers het WK voetbal vindt het onjuist dat Mexico, gezien de problemen in het land, dit toernooi organiseert. Dat t uit een telefonisch onderzoek dat het bureau Intomart pdracht van EO's „Tijdsein-TV" heeft gehouden onder mannelijke gezinshoofden. Uit het onderzoek blijkt ver ia dat Nederland vrij massaal naar de WK-uitzendingen f. Van de ondervraagden gaf 76 procent te kennen wel of meer wedstrijden te hebben gezien. Er wordt vooral vonds naar de wedstrijden gekeken, 73,8 procent, 's ts kijkt slechts 21,1 procent. Zestig procent waardeert vedstrijden met matig, 18,5 procent vindt het niveau 'it. Ondanks alles vindt bijna driekwart van de kijkers procent) het terecht, dat de Nederlandse televisie zo- aandacht besteedt aan het wereldkampioenschap. Zeeziekte De sticker moet achter het oor worden geplakt. Hij werkt drie dagen. Plannen voor Eiffeltoren in de ruimte PARIJS De maatschappij die de Eiffel toren exploiteert heeft een Europese prijs vraag uitgeschreven voor een nieuwe Eif- feitoren. Het is de bedoeling dat de toren in de ruimte wordt geplaatst en met het blote oog vanaf de aarde kan worden gezien. De reden voor dit initiatief is dat precies een eeuw geleden de inzending van de Franse ingenieur Alexandre Gustave Eif fel werd gekozen als het beste ontwerp voor een monument ter gelegenheid van de wereldtentoonstelling in Parijs, die in 1889 plaatsvond. Voor het beste ontwerp looft de maatschappij 20.000 ecu's uit, dat is circa 50.000 gulden. Amerikaanse steelt dure japonnen met stofzuiger DALLAS Een schoonmaakster in Dallas heeft voor 700.000 dollar aan hau- te-couture-japonnen gestolen door ze te verbergen in de zak van de stofzuiger waarmee zij 's avonds haar werk deed in het exclusieve warenhuis Neiman-Mar- De vrouw, de 32-jarige Diane Hunt, be kende dat zij in totaal 343 japonnen, waarvan vele van Franse ontwerpers, en de couture-collectie van het afgelopen jaar, had gestolen. Elke japon had een prijskaartje van meer dan 2.000 dollar. Hunt en een medeplichtige, Glenn Bac- cus, werden woensdèg gearresteerd toen de laatste een japon van oranje zijde van 2.555 dollar probeerde te verkopen aan een agent. Ouders en twee kinderen dood door verstikking AMSTERDAM Vier leden van het gezin Payralbe uit Amstelveen zijn deZe week als gevolg van verstikking in hun woning om het leven gekomen. De vader (47), de moeder (37), twee kinderen van 12 en 15 jaar en de hond overleden in hun slaap, vermoedelijk als gevolg van koolmonoxydevergifti- ging door een defecte geiser. De politie van Amstelveen heeft dat vanmorgen bekend gemaakt. Het gezin vond waar schijnlijk in de nacht van maandag op dinsdag al de dood, maar werd pas later in de week gevonden, nadat een huis vriend de politie had gealarmeerd. N* KAAPSTAD De zwarte bevolking van Zuid-Afrika lijkt vastbesloten het bloedbad in Soweto, maan dag tien jaar geleden, mas saal te herdenken, ondanks de gisteren afgekondigde noodtoestand. Zo verklaar de bisschop Desmond Tutu van Johannesburg dat hij maandag kerkdiensten zal houden voor de Soweto- herdenking. „Ik zal zelf wel bepalen waar ik voor wil bidden", aldus Tutu. Zuidafrikaanse president Pieter Botha heeft gisteren ge zegd dat zijn regering niet zal buigen voor het „communisti sche" verzet in eigen land noch voor sancties door de vijandige buitenwereld. Minister van bui tenlandse zaken, dr. Roelof Bot ha, heeft kritiek geuit op een suggestie van het Gemenebest om sancties tegen zijn land in te stéllen. Hij dreigde opnieuw met de uitwijzing van honderd duizenden gastarbeiders uit de buurlanden van Zuid-Afrika. De noodtoestand geeft de Zuida frikaanse regering carte blan- che om op te treden, zonder re kening te moeten houden met de pers of met rechtszaken te gen de staat. De noodwet ver klaart alle „subversieve hande lingen" vogelvrij. Hieronder vallen bijvoorbeeld het oproe pen tot stakingen, demonstraties of burgerlijke ongehoorzaam heid. De regering heeft de mo gelijkheid kranten te sluiten. Volgens de secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, dominee Beyers Naudé, zijn gisteren zo'n 1.200 mensen opgepakt bij politie-ac- ties die in alle vroegte werden uitgevoerd in onder meer Jo hannesburg, Kaapstad, Port Eli zabeth en Durban. De afkondi ging van de noodtoestand heeft het vertrouwen in de Zuidafri kaanse economie verder onder mijnd. De Zuidafrikaanse munt, de Rand, benaderde zijn laagste waarde in de geschiedenis. De prijs voor platina op de wereld markt is met sprongen gestegen uit vrees dat door stakingen in de mijnbouw de delving van platina stil komt te liggen. Bisschop Tutu heeft gisteren verklaard dat hij er in is ge slaagd een staakt-het-vuren tot stand te brengen en een datum voor vredesbesprekingen vast te stellen in Crossroads, het zwarte woonoórd waar de afgelopen twee weken 23 doden zijn ge vallen en 70.000 mensen dak loos zijn geworden ten gevolge van de strijd tussen radicale en conservatieve zwarten. Pag.5: Botha kiest voor nog hardere aanpak. Reacties. Scholierenprotest werd in bloed gesmoord. Dominee Beyers Naudé wacht op de stoep van het Khotso Huis in Johannesburg tot de politie het gebouw, waar de Zuidafrikaanse Raad van Kerken is gehuisvest, heeft doorzocht. (Van onze rlementaire redactie) TERMEER De bestaat dat het nieu- Stelsel van studiefi- (ering niet op 1 okto- inaar pas op 1 januari at. Als dit zo is, blijft pude stelsel nog drié hden langer van nt, „zodat niemand fi- jieel gedupeerd lt", aldus een woord- tier van het ministerie ionderwijs. De oudeps van studerende kinderen krijgen dan ook over het laatste kwartaal van dit jaar (meervoudige) kin derbijslag. De oorzaak van de mogelijke vertraging is vooral dat de di rectie studiefinanciering van het ministerie van onderwijs, die in Groningen is gevestigd, nieuwe computerprogramma's moet hebben. De vervaardi ging daarvan levert meer pro blemen op dan was verwacht. Onder het nieuwe stelsel komt ruim een half miljoen scholie ren en studenten voor studiefi nanciering in aanmerking, wat twee keer zoveel is als het hui dige aantal. Daar staat tegen over dat ouders van kinderen van boven de achttien hun recht verliezen op (meervoudi ge) kinderbijslag. Als het oude stelsel nog drie maanden langer van kracht blijft, dan heeft dat ook gevol gen voor de Raden van Ar beid, die de kinderbijslag uit keren. Een aantal personeels leden moet dan langer in dienst worden gehouden. Mi nister Deetman (onderwijs) en staatssecretaris De Graaf (soci ale zaken) zouden hierover al afspraken hebben gemaakt. jlftse scholier wint ituurkunde-Olympiade FT Alec Maassen v.d. Brink, een 18-jarige scholier van 'ilugo Grotiuscollege uit .Delft, heeft de Nationale Natuur- je Olympiade gewonnen. Uit handen van staatssecretaris tar-Maas ontving hij gistermiddag in Groningen als prijs yergulde plaat, waarop een hologram van een model van ilicium-atoom is aangebracht. Waliteiten van Alec waren al eerder opgemerkt: op de pun- jst van zijn eindexamen prijken tienen voor o.a. de exacte én. Met de andere vier prijswinnaars gaat Alec in juli naar |en voor de Internationale Natuurkunde Olympiade. Aan iationale Olympiade, die dit jaar voor de vijfde keer werd ianiseerd door de universiteiten van Groningen en Utrecht, een steeds groter aantal scholieren mee. Dit jaar meer dan londerd. 13: „Bolleboos klinkt beetje denigrerend" Wiskundig feestje in Oegstgeest $GSTGEEST De 27-jarige produkt-manager Leen M. |t Oegstgeest geeft aanstaande maandag een feestje met h uitzonderlijk wiskundige aanleiding. Na vorige week za- fdag meer dan negen uur als een blok geslapen te hebben, ron hij te rekenen met zijn leeftijd als uitganspunt om op manier de verveling van het regenachtige weekend te )rdrijven. Na drie lastige berekeningen kwam Leen M. ots tot de ontdekking dat hij aanstaande maandag precies nduizend dagen oud is. Vrienden en kennissen vinden het i zeer vreemde aanleiding en feestvarken Leen zegt: >mmigen zeggen: je bent niet wijs". Zijn eigen reactie was 'gal wonderlijk, geeft de bijna tienduizend dagen oude in- oner van Oegstgeest toe. „Na drie keer rekenen met de lfde uitkomst stond ik in mijn huiskamer te gillen van ijdschap. Immers, voor hetzelfde geld ben je net over de ïnduizend dagen heen en dan kun je natuurlijk geen fees- I geven". 1n krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater- s tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw »t wordt nog dezelfde avond nabezorgd. AKZO wil met kort geding blokkades beëindigen HENGELO AKZO heeft besloten een kort geding aan te spannen tegen de stakers bij de lokatie Hengelo, omdat die volgens het bedrijf on rechtmatig actie voeren. Dit heeft een woordvoerder van de directie vanmorgen be kend gemaakt. Het kort ge ding diende vanmiddag om 16.00 uur voor de president van de rechtbank in Almelo. AKZO vindt het onaan vaardbaar dat de stakers ondanks herhaalde somma ties doorgaan met het te genhouden van treinen die van en naar het fabrieks complex in Hengelo moeten. Gisteravond stuurde het be drijf een brief aan J. Maatje, districtsbestuurder van de industriebond FNV, waarin duidelijk werd gemaakt dat wat AKZO betreft de maat vol was waar het om de blokkades ging. De vak bondsbestuurder werd ver zocht voor 24.00 uur te rea geren, anders zou een kort geding worden aangespan nen. Vanmorgen duurden de blokkades vog steeds voort, aldus de bekendmaking van AKZO. Stuntje Als een brandende bom stort Joe Gilbride zich van de twaalfde verdieping van een kantoor in Dallas (VS). Waar mensen al niet hun brood mee verdienen: de 28-jarige Gilbride is stuntman en waagde de sprong voor de film „No saven Haven". WOUBRUGGE In de Woudwetering in Woubrugge hebben voorbijgangers gistermiddag een dode inktvis aangetroffen. Het ging om een zogenaamde zeekat, die van kop tot staart 60 centimeter lang is en in de Noord zee voorkomt. Hoe het dier in Woubrugge is gekomen, is volgens de politie onbekend. Men heeft de inktvis naar het Rijksmuseum voor natuurlijke historie in Leiden ge bracht. Een woordvoerder van het museum spreekt van een raadselachtige vondst. „Een zeekat is een zoutwater- vis. Zo'n beest zwemt niet helemaal naar Woubrugge. Een enkele keer wordt een zeekat wel eens op het strand gevonden. Het opmerkelijke is ook dat het dier helemaal gaaf is. Hij heeft al zijn 18 vangarmen nog en mist alleen één van zijn beide tentakels. Ik kan me ook niet voorstel len dat iemand zo'n dier in een aqarium houdt en dan weggooit". De inktvis wordt op sterk water gezet en vooi het nageslacht bewaard. Kamerleden: Waldheim is niet welkom DEN HAAG Kurt Waldheim, de nieuw- gekozen president van Oostenrijk, is niet wel kom in Nederland. Dit zegt een meerderheid van de Tweede Kamer, bestaande uit PvdA en VVD, in reactie op be richten dat Waldheim één van de genodigden is voor de feestelijke ope ning van de Oosterschel- dedam op 4 oktober door koningin Beatri^. Volgens de Tweede-Ka merleden Klaas de Vries (PvdA) en Frans Weis glas (VVD) is een bezoek van Waldheim aan Ne derland niet gewenst zo lang het onderzoek naar 's mans oorlogsverleden niet is voltooid. Het CD A-kamerlid Joep de Boer kijkt anders tegen de zaak aan'. Met zijn partijgenoot minister Van den Broek is hij van mening dat Waldheim, nu hij op democratische wijze is gekozen, door Nederland „op normale wijze" tegemoet moet worden getreden. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA ADVERTENTIE AUTOVERHUUR verhuur van luxe- en bestelauto's HOOFDSTRAAT 104 LEIDERDORP Tel. 071-89.40.40. HAARLEM Een huidarts uit Haarlem moet zijn patiënte Th. van de Wakker 200.000 gulden schadevergoeding betalen. Dat heeft de president van de rechtbank in Haarlem, mr. H. van den Haak, gisteren bepaald in een kort geding dat door de vrouw tegen haar arts was aangespannen. De twee tón, volgens haar advocate mr. Sneep het hoogste voor schot dat ooit door een Nederlandse rechtbank is gegeven, geldt als voorschot op een totaal schadebedrag van bijna 550.000 gul den, dat de vrouw in een zogeheten bodemprocedure heeft ge ëist. Volgens de Haarlemse rechtbankpresident is het aanneme lijk dat de bodemrechter minstens 200.000 gulden schadevergoe ding toewijst. Hij baseert zich daarbij onder meer op een uit spraak van het medisch tuchtcollege, dat de huidarts om zijn handelwijze heeft berispt. De huidarts, die zich tegen zijn aan sprakelijkheid had verzekerd, wordt verweten dat hij een kan kergezwel aan de neus van de vrouw verkeerd heeft behandeld. De patiënte moest daardoor sinds 1968 zeventien operaties on dergaan. Stel u voor: u zit in de bus, pakweg, van Noord- wijk naar Leiden. Onderweg, ongeveer halverwege de rit, stopt de chauffeur en deelt de reizigers mee, dat hij het vertikt om verder te rijden. U zou vreemd opkijken, maar wellicht kunt u ook begrip opbrengen voor het feit dat de man bijvoorbeeld overwerkt is of zoiets. Heel anders reageerde deze week de baas van een chauffeur, die op weg was van Traverse naar Grand Rapids in Michigan in de Verenigde Staten. Hoe het met hem afgelopen is leest u uiteraard elders in deze krant, zoals u trouwens zoveel in de Leidse-Courant kunt lezen. Misschien zelfs wel in de bus van Leiden naar Noordwijk... De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor-

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1