emenebest: „Drama gaat lil joenen doden kosten" Genland Onderzoek dood ministersdochter af TT' JRY: IRA-EENHEID PLEEGDE BOMAANSLAGEN aldheim belooft iti-semitisme I bestrijden Verenigde Staten in ban van baby Jesse Bejaarde vrouwen verstopten zich maand lang in omgeving Tsjernobyl Sovjet-Unie legt in Genève nieuw voorstel op tafel EeidóaGowuvnt DONDERDAG 12 JUNI 1986 PAGINA 7 igoge Tel Aviv rand gestoken VIV In Israël zijn de con ussen niet-religieuze en ortho- len gisteren zo geëscaleerd dat Wiv een synagoge in brand is lichtmerrie die zelfs Satan niet men veroorzaken". Deze affai- |e tot heftige discussies in het che parlement. Het in brand van de synagoge lijkt een eer- nactie van een niet-orthodoxe ing. De conflicten tussen reli- ;n niet-religieuze joden zijn op- naar aanleiding van de spuit- oorlog van de orthodoxe joden iloot op posters en in adverten- OXFORD De 22-jarige dochter van de Britse mi nister van handel Paul Channon is gisteren dood aangetroffen in de kamer van haar Duitse vriend in de universiteit van Oxford. De politie heeft het on derzoek geopend. Olivia Channon had dinsdag een feestje bijgewoond om de afsluiting van haar eind examen te vieren. Zij werd gevonden in de kamer van haar vriend graaf Gottfried von Bismarck, ach terachterkleinzoon van Prins Otto von Bismarck, de IJzeren Kanselier die de grondlegger was van het moderne Duitsland. De politie stelde dat het er de schijn van had dat Olivia Channon in haar eigen braaksel was gestikt, maar dat sectie op het stoffelijk overschot geen uitsluitsel had gegeven en een nieuw onderzoek nodig was. Marcos ontkent miljardenaanbod MANILA Ex-president Marcos van de Fili- pijnen ontkent dat hij bereid is het op een ak koordje te gooien met de regering van zijn op volgster, Corazon Aquino. Marcos zou miliarden guldens terug willen ge ven aan de Filipijnen in ruil voor amnestie. Volgens zijn aanhangers kloppen die berichten niet. Een vooraanstaande advocaat, Juan Da vid, meldde dat Marcos tegen hem heeft gezegd dat hij bereid is tot onderhandelingen met de regering-Aquino over zijn terugkeer. De rege ring heeft laten weten niet op een aanbod van Marcos in te gaan. Marcos zou tien miljard dol lar aan bezittingen van het land in eigen zak te hebben gestoken. De regering probeert (een deel van) dat geld nu terug te krijgen. Spiritistische séance op de Starnbergersee MUNCHEN De Zuidduitse deel staat Beieren staat op 13 juni een ui terst merkwaardige festiviteit te wachten. Een rechtbank in Mlinchen gaf gisteren toestemming voor de herdenking van de dood, een eeuw geleden, van de zonderlinge koning Ludwig II. De vereniging „Het An dere Beieren" heeft een spelevaart op de Starnbergersee georganiseerd, waarin de koning onder nimmer op gehelderde omstandigheden met zijn lijfarts verdronk. De deelnemers aan de spelevaart zijn van plan een spiri tistische séance te houden om de geesten van Ludwig II en zijn nicht Sissi, keizerin Elizabeth van Oosten- rijk-Hongarije, op te roepen. Nieuwe Britse krant ligt al op apegapen (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De toekomst van Today, de nieuwe Britse landelijke krant in kleuren druk, afgelopen maart gelanceerd door Eddy Shah, ziet er bepaald donker uit. Binnenkort zal worden beslist of de nieuwe krant een roemloze dood moet sterven. De meeste geld schieters van de uitgever, News (UK), zijn niet langer bereid er nog meer kapitaal in te steken. Today werkt met een maandelijks verlies van omstreeks een miljoen pond. Shah beoogde van het begin af een dagelijks oplage van 1 miljoen exemplaren; Today haalt nauwelijks 400.000 exemplaren per dag. Abonnees en adverteerders blijven weg om dat zij Today een redactioneel onaantrekke lijke krant vinden, waarvan bovendien de kleurendruk nog veel te wensen overlaat. Reddingspoging Chinese tijgers PEKING Het We- reld Natuurfonds gaat zich inspannen om de laatste tijgers te redden die nog in het zuiden van China leven. Het zijn er nog maar ongeveer vijftig. Van de vijf soorten tijgers die er op de wereld nog be staan wordt de Zuidchi- nese tijger het meest met uitsterven be dreigd. Het Wereld Na tuurfonds zal geld be schikbaar stellen voor maatregelen om de tij gers te beschermen. rolg van voorpagina) missie van het Gemene- NNESBURG In best, dat vandaag open- pport van de com- baar is gemaakt, wordt jvechten in de zwarte woonwijk Crossroads nabij Kaap- tijn gisteren heviger geworden. Op de foto kijkt de Zuida- nse politie toe hoe conservatieve Witdoeke opmarcheren jvoongebieden van radicalen. gesteld de Zuidafrikaanse republiek vpor het ergste bloedbad ter wereld staat sinds de Tweede Wereld oorlog. De zeven leden van de commissie roepen op tot onmiddellijke maat regelen om een „ver schrikkelijk drama van miljoenen doden te voor komen. De Zuidafrikaanse kerkleiders hebben de autoriteiten opge roepen de politie terug te trek ken uit de zwarte woonwijk Crossroads waar het gisteren opnieuw tot felle en bloedige gevechten is gekomen tussen zwarte radicalen en conserva tieve burgerwachten, de Wit doeke. Bisschop Tutu heeft gisteren een bezoek gebracht aan de wijk voor een gesprek met de leiders van de strijden de partijen. Hij heeft zijn be middeling vandaag voortgezet. Het parlement in Kaapstad heeft gisteren het debat over de voorgestelde veiligheids wetten hervat. De blanke ka mer, waar de Nationale Partij de meerderheid heeft, zal de voorgestelde wetten, die de po litie verregaande bevoegdhe den verlenen, waarschijnlijk aannemen. De kamers voor Aziaten en kleurlingen lieten eerder weten tegen te stem men. President Botha blijft proberen de wetgeving vóór maandag 16 juni te hebben be krachtigd, omdat die dag grote onlusten worden verwacht. De Zuidafrikaanse regering heeft het ANC, dat het apart heidsbewind met geweld om ver wil werpen, opnieuw ver weten de drijvende kracht te zijn achter het huidige golf van geweld in de woonsteden. De afgelopen twee jaar zijn meer dan 1600 mensen om het leven gekomen bij botsingen tussen politie en zwarten. „Het volk in Zuid-Afrika roept om wapens, niet om on derhandelingen", zegt Johnson Mlambo, voorzitter van het Panafricanist Congress (PAC) van Zuid-Afrika. Het PAC is een afsplitsing van het ANC; de laatste staat nog aarzelend tegenover onderhandelingen, maar het PAC sluit praten met Pretoria volstrekt uit. Op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag drong voorzitter Mlambo gisteren aan op economische sancties tegen Zuid-Afrika, op politie ke steun aan het PAC en op humanitaire bijstand. „Wie ons geen kogels wil geven, zou tenminste verband en pleisters moeten leveren". Nederland en de andere lan den van de EG hebben bij de Zuidafrikaanse regering fel geprotesteerd tegen zes dood vonnissen, die eind vorig jaar zijn uitgesproken. De zes zwarten, onder wie een vrouw zijn veroordeeld wegens moord op de loco-burgemees ter van Sharpeville, maar de verdachten hebben ontkend. Het bewind in Pretoria zou via dergelijke vonnissen zwarte tegenstanders willen intimide- t onze correspondent [Roger Simons) EN De IRA-eenheid, i Londen terechtstaat pmaanslagen in dertien pteden, is gisteren schul- frklaard door een jury. leren had de jury ge- at de bomaanslag op het Hotel van Brighton, in r 1984 gepleegd op het jaarcongres van premier That chers conservatieve partij, moet worden toegeschreven aan de 35-jarige Ier Patrick Magee. De aanslag had tot doel leden van de regering That cher te vermoorden. Na het drama, waarbij vijf prominente Conservatieven omkwamen, besloot de IRA bomaanslagen te plegen in ho tels in Londen en druk be zochte badplaatsen in het zuid oosten. Magee had de leiding van de campagne. Zijn mede plichtigen: Gerard McDonnel (34), Peter Sherry (30), Marti na Anderson (30) en Ella O'D- wyer (26). De vrouwen maak ten de bommen, waarvan er één werd geplaatst in het Lon- dense Rubens Hotel, vlakbij Buckingham Palace. Had de IRA deze actie kunnen uitvoeren, dat zou zij in het dichtstbevolkte deel van Enge land op een vreselijke manier dood en verderf hebben ge zaaid. Maar de Britse politie, die Magee had opgespoord, slaagde erin de IRA-eenheid te arresteren in Glasgow. De explosieven in het Rubens Ho tel konden onschadelijk wor den gemaakt. Hoewel nu alle beklaagden schuldig zijn verklaard, zal hun vonnis nog even op zich laten wachten. Er worden zware straffen verwacht. Het ziet er naar uit dat Magee meerdere malen levenslang zal krijgen. EN De zondag ge- Oostenrijkse presi- Kurt Waldheim I gisteren beloofd ra- V j en anti-semitisme te bestrijden, terwijl ouw bevestigde lid geweest van de irtij in de Tweede Idoorlog. leth Waldheim zei jj op 18-jarige leeftijd 'as geworden van de \P, maar dat zij haar latschap na drie jaar ppgezegd, op verzoek haar kersverse ver- Ie Kurt Waldheim. ^sident zei op zijn eerste Biferentie „dat het af- -rjelijke verleden ons be grip, verzoening en tolerantie moet leren. Ik heb die les al geleerd uit de dienst die mij werd opgedwongen in het le ger van een onmenselijk regi me, en ik was dankbaar voor het werk voor de vrede dat ik 40 jaar later kon doen". „Dat de beschuldigingen die tegen mij zijn geuit door zo veel media zijn opgepakt, kan alleen worden verklaard wan neer de onmetelijke pijn die het nationaal-socialisme de wereld, en vooral onze joodse medemens bracht, in overwe ging wordt genomen". In een uiterst emotioneel de bat heeft het Israëlische parle ment gisteren unaniem zijn af1 grijzen kenbaar gemaakt over de verkiezing van de wegens zijn oorlogsverleden omstre den Kurt Waldheim. De emo ties liepen zo hoog op dat de ultra-rechts rabbijn Kahane de Direct nadat de ultra-rechtse rabbijn Kahane zijn speech in het Israëlische parlement had beëin digd verscheurde hij de Oostenrijkse vlag, uit woede over de verkiezing van Kurt Waldheim tot president van Oostenrijk. Oostenrijkse vlag tevoorschijn de socialistische minister uït gen in het werk een nieuwe toverde en die aan repen het Oostenrijkse kabinet getre- regering te vormen na de dui- scheurde. den. De nieuwe kanselier delijke overwinning van de Overigens is gisteren een der- Franz Vranitzfcy stelt pogin- conservatief Waldheim. jDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER Met een ernstige uitdrukking op zijn ge- p smidje Verholen op de voordeur af van derige woning, die door professor Twee- was betrokken. Daar wierp een klein e wat vaag licht op de voorgevel maar dat was toch genoeg om te zien waar de bel s zat. De smid zette zijn wijsvinger op de er en nauwelijks was de zoemer binnens- ivergegaan, of daar werd de deur al geo- „Ha..., juist ja..., ik zie het al," klonk iendelijke stem. „De befaamde dorpssmid ijkhuyzen! De heer Verholen in hoogst ei- ersoon! Kom binnen, mijn waarde, en laat een kostelijke sigaar aanbieden!" Dit ^llemaal met zo'n geweldig tempo, dat de ïnauwelijks tijd had om zich te realiseren ^fr nu precies met hem plaats vond. Hij werd --professor Tweesteen mee naar de huiska- "aenomen, werd daar in een gemakkelijke [gepoot en geen twee tellen later had hij de l?fde sigaar reeds tussen de lippen. De pro- Vr knipte een aansteker aan en zei fijntjes: romt natuurlijk eens informeren naar mijn uitvinding, hè? Mijn speciale benzinederivaat van superoctaan en hypernonaan...." „P..pardon..., U bedoelt?" mompelde de smid. „Kom kom," lachte de professor. „Laten we de zaken zien als twee volwassen mannen met hersentjes onder het schedeldak. U bent heus niet gekomen omdat U mij zo'n aardig oud baaske vond. Uw komst heeft een duidelijke be doeling. En omdat Uw eigen leerjongen de eer ste was, die ik in staat stelde kennis te maken met mijn octaannonanische benzine, komt U nu hier om daar eens naar te informeren. De zaak is helder als glas. U bent een slimmerd. Een slu- waard mag ik wel zeggen. U gelooft niet in die nonsens van knettergaatjes in uitgeboorde mo torblokjes!" „Professor Tweesteen," lachte de smid. „Ik maak U mijn compliment voor Uw scherpzinnigheid. Ik heb inderdaad nóóit ge loofd in die knettercarters. Uit enkele opmerkin gen van U heb ik echter afgeleid, dat U het sno de brein moest wezen, dat achter die knetter zaak zat...." Deborah Walters en Frank Celemenshaw hebben het lichaampje van hun klinisch dode zoontje beschikbaar gesteld om Baby Jes se te helpen. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Dr. Leonard Bailey van het ziekenhuis Loma Linda in Los Angeles heeft gister morgen een harttranspan- tatie verricht bij de zestien dagen oude baby Jesse Se pulveda. Bailey maakte bekend dat de operatie naar wens is verlopen en dat Jesse wellicht al bin nen drie weken thuis kan worden verpleegd. De zaak van „baby Jesse", zo als het stervende hartpatiëntje in heel Amerika werd ge noemd, trok enorme aandacht en maakte de sentimenten van het publiek los. Baby Jesse werd op 25 mei ge boren. Zijn vader en moeder Jesse Sepulveda en Deana Binkley waren niet ge trouwd en vanwege hun jeug dige leeftijd ook niet in staat het kind groot te brengen. Na de geboorte werd een ernstige hartafwijking bij de baby ont dekt. De artsen stelden vast dat alleen een harttransplanta tie uitkomst kon brengen. Jesse en Deana stapten naar de pers en hun zaak kreeg grote aandacht. Toen stelden de grootouders van Baby Jesse zich garant voor de verdere verzorging van het kind. Het probleem was evenwel dat eerst geen donorhart voor Baby Jesse kon worden gevon den. Maar dankzij de aandacht die de pers besteedde aan de meningsverschillen tussen de doktoren en de ouders van Baby Jesse, kreeg de zaak plotseling een sensationele wending. Nadat Jesse Sepulveda en De ana Binkley een hartstochtelij- In de Verenigde Staten is een donorhart gevonden voor Baby Jesse, met wie Amerika erg meeleeft. ke oproep via de tv hadden gedaan aan ouders van baby's zonder levenskansen, meldde zich een eveneens jong en on gehuwd ouderpaar uit Grand Rapids in Michigan. Dat waren Deborah Walters en Frank Clemenshaw. Hun zestien dagen oude zoontje Frank was geboren met een zeer ernstige hersenafwijking en was in feite klinisch dood. Op een persconferentie, die eveneens in heel Amerika te zien was, verklaarden de ou ders hun kind te willen af staan om het leven van Baby Jesse te redden. Het roerende afscheid dat Deborah en Frank daarna van hun baby namen, werd tenslotte ook door de tv-camera's geregi streerd. Baby Jesse werd daarop snel naar het Loma-Lindazieken- huis gebracht en Baby Frank werd naar Californië overge vlogen, waar Bailey de ge slaagde harttranspantatie ver richtte. „Ik heb mijn kind af gestaan omdat een deel van mijn zoon zal voortleven in Baby Jesse", zei Deborah Wal ters. Die uitspraak maakte haar een heldin in heel Ame rika. MOSKOU Twee be jaarde vrouwen uit de di recte omgeving van de kerncentrale in Tsjerno byl zijn er in geslaagd zich meer dan een maand lang in het verla ten dorpje Pripjat te ver stoppen. De twee vrou wen leefden 34 dagen lang op blikvoedsel en flessen mineraalwater op slechst drie kilo meter afstand van de ka potte en lekkende kern centrale. De 85-jarige Anastasia Seme- nyaka en haar elf jaar jonge re vriendin Maria Karpenok zijn na hun ontdekking di rect in een ziekenhuis opge nomen. De twee hebben naar alle waarschijnlijkheid aan meer straling bloot hebben gestaan dan wie dan ook, buiten het personeel in de kerncentrale of diegenen die het vuur in de reactor heb ben bestreden. „Ze waren bang om hun huis achter te laten en wisten zich zo goed te verstoppen dat we ze niet konden vinden", zei gene- raal-majoor Alexei Ischenko van de militaire eenheid die belast was met het evacueren van de dertig-kilometer zóne rond Tsjernobyl. Westerse stralingsdeskundigen ver moeden dat de twee vrouwen ontsnapt zijn aan een fatale stralingsdosis, omdat ze bin nen zijn gebleven en alleen ingeblikt voedsel en water uit flessen hebben gegeten en gedronken. Besmette trein De myterieuze verhoogde ra dioactiviteit die eerder deze week in Finland werd geme ten, is mogelijk afkomstig ge weest van met straling be smette Russische treinen. Speuracties naar de stralings bron leverden aanvankelijk niets op. Daarom werd ge dacht aan defecte meetappa ratuur. Maar bij nader onder zoek bleek dat Russische trei nen met veevoeder vlak langs een mêetstation zijn ge reden. Kort na hun passage werd de verhoging van de radioactieve straling geregi streerd. Russische treinen worden nu bij de grens ge controleerd. In een Russische krant is gis teren toegegeven dat een veel groter gebied van de Sovjet-Unie radioactief is be smet dan voorheen is toege geven. De oorzaak daarvan is gelegen in plotseling draaien de winden, die de radioactie ve neerslag van Tsjernobyl vier verschillende Sovjetre publieken hebben binnenge voerd. REAGAN VERZOENEND OVER GORBATSJOV WASHINGTON De Sovjet-Unie heeft in de ontwapeningsonderhande lingen in Genève een nieuw voorstel ingediend, dat voorziet in verminde ring van de strategische kernbewapening. Dat heeft president Reagan gisteren bekendgemaakt op een persconferentie. Reagan wilde geen bijzon derheden noemen wegens de vertrouwelijkheid van het Geneefse overleg. De president nam niets terug van zijn door Moskou en de NAVO-bondgenoten bekriti seerde dreigement, dat hij la ter dit jaar zal breken met dit uit 1979 daterende Salt-II ver drag. De Sovjet-Unie heeft de overeenkomst geschonden, zo herhaalde Reagan. Hij be klemtoonde dat Moskou nog maar „enige maanden" de tijd heeft om een nieuw akkoord te bereiken voor de VS het Salt-akkoord, ter beperking van de strategische bewape ning, zullen schrappen. Het is niet bekend in hoeverre het nieuwe Sovjet-voorstel aan de Amerikaanse kritiek tegemoet komt. Overigens uitte sloeg Reagan, sprekende over zijn tegenspeler Gorbatsjov, een ta melijk verzoenende toon aan, nadat hij Gorbatsjov eerder nog op een lijn had gesteld met de Libische leider Kha- daffy. Reagan noemde hem „naar mijn weten de eerste Sovjet-leider die uit eigen ini tiatief spreekt over het ver minderen van de kernbewape ning en daar willen we op in spelen". De NAVO heeft beloofd de dóór het Warschau Pact gelan ceerde voorstellen voor aan zienlijke vermindering van de conventionele troepen in Eu ropa nauwgezet te bestuderen. De leiders van het Warschau Pact stelden na een vergade ring in Hongarije voor de strijdkrachten van zowel de NAVO als het Oosteuropese militaire bondgenootschap te verminderen met 100.000 a 150.000 man. In het begin van de jaren '90 moeten de strijd krachten van beide partijen met een half miljoen man schappen worden verminderd, ofwel een kwart van de huidi ge sterkte. Deze voorstellen zullen ter sprake komen in de al jaren voortslepende MBFR- besprekingen (onderhandelin gen over een wederzijdse en evenwichtige troepenvermin dering in Midden-Europa) in Wenen. In een eerste reactie zeiden westerse diplomaten dat, hoewel de voorstellen sympathiel lijken, er geen re kening wordt gehouden met het getalsmatige overwicht dat het Warschau Pact volgens de NAVO in Europa heeft. Hooggerechtshof VS: abortus is legaal WASHINGTON Het Amerikaanse Hooggerechts hof heeft gisteren zijn histo rische beslissing uit 1973 be vestigd waarbij abortus werd gelegaliseerd. Het hof ver klaarde de in Pennsylvania aanvaarde wet voor strikte controle op abortus ongrond wettig. De met vijf tegen vier gedane uitspraak van het Hooggerechtshof bete kent een grote tegenslag voor president Reagan en anti-abortusgroepen. Die hadden het hof opgeroepen een eerdere uitspraak in te trekken waarbij vrouwen onbeperkt recht op abortus hebben in de eerste drie maanden van de zwanger schap. „Het recht van een vrouw die keuze vrii te ma ken is fundamenteeer, aldus een rechter.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7