De ideale basisschool log ver weg Een goed verstaander.. Psychiatrie wordt gek bezuinigd TITUSENSINK GEPROMOVEERD OP INTERPRETATIE TAALPROCESSEN Ik kan de tyfus krijgen. Auschwitz Comité wil stappen tegen promotie UNIEKE MANIFESTATIE IN CONGRESGEBOUW Genland' £c*dae(3ou/imil DONDERDAG 12IUN11986 PAGINA 5 ASSEN TE GROOT. KLEUTERS IN DE KNEL w ii i ..In het kleuteronderwijs had men bepaalde vormen die sterk kind-gericht waren. De eerste jaren van het basisonderwijs lijken veel sterker gericht op de leerstof zoals die traditioneel in het lagere onderwijs werd gebezigd", aldus onderwijsdeskundige Joke Rovers van het KOV !J_j fHAAG De situatie et basisonderwijs, vo- iar augustus van start jn, is penibel: in de len werkt te weinig ineel, de klassen zijn root, de integratie van voormalige kleuter- lagere onderwijs ver- t verre van ideaal en zelfs sprake van een belasting van leer- •hten en schoolleiding, onderwijskundige ver- jwing en de besluit- ning blijkt binnen de sscholen vaak zeer izaam te verlopen. instaande opsomming is maar een bescheiden uit het pakket veront- nde conclusies, dat komt ndrijven uit een vanoch- door de KOV gepresen- .onderzoek. De Katholie- inderwijsvakorganisatie, 1.000 leden de grootste rijsbond. heeft haar irban uitgebreid geënque- Aan de hand van de verzamelde gegevens komt de bond tot de slotsom, dat het gros van de geconstateerde problemen in het basisonder wijs voortkomen uit het feit dat „minder leerkrachten meer werk moeten verzetten in tè grote klassen". Joke Rovers, lid van het KOV-hoofdbestuur en speciaal belast met onderwijskundige zaken, merkt op dat leer krachten in toenemende mate worden overbelast. Een onder zoek door bureau Lagendijk in opdracht van de KOV heeft uitgewezen dat zeven van de tien Nederlanders van mening izjn dat leerkrachten een zwaar beroep hebben. Men vindt ook dat de klassen klei ner moeten zijn en de leerlin gen meer individueel worden begeleid. Ruim drie kwart vindt dat leraren hun taak naar behoren vervullen. Rovers: „Die overbelasting uit zich op verschillende manie ren. Sommigen zijn nog niet eens toe aan de onderwijskun dige ontwikkeling van het ba sisonderwijs, bijvoorbeeld door het maken van een school werkplan. Ze hebben gewoon geen tijd. Uit de reacties blijkt ook dat mensen vanwege de hoge werkdruk hebben moe ten afhaken en met ziektever lof zijn". Te zwaar stempel Bij veel kleuterleidsters be staat, aldus het onderzoek, de angst dat verworvenheden van het kleuteronderwijs in het basisonderwijs steeds meer verloren gaan, dat de lagere school een te zwaar stempel drukt op de basisschool. Joke Rovers: „In het kleuteronder wijs had men bepaalde werk vormen die sterk kind-gericht waren. Signalen wijzen er nu op dat de eerste jaren van het basisonderwijs veel sterker ge richt worden op de leerstof zo als die traditioneel in het lager onderwijs werd gebezigd". „Kleuterleidsters hebben vaak het gevoel dat hun argmunten niet zwaar genoeg tellen, als er besluiten moeten worden ge nomen. Velen menen dat de basisschool te veel wordt be schouwd als een uitbreiding van de lagere school met twee jaar. Kortom: een onderwaar dering van het kleuteronder wijs". Ook het democratiseringspro ces binnen de scholen blijkt moeizaam te verlopen. „Voor een deel is dat een bewustwor dingsprobleem", aldus Joke Rovers. „In het kleuteronder wijs, kleine schooltjes van een of twee klassen, was men na tuurlijk een heel andere wijze van besluitvorming gewend dan in een grote lagere school. Uit het onderzoek komt naar voren dat veel leerkrachten niet direct betrokken geweest bij de benoeming van de schoolleiding of bij de opstel ling van het activiteitenplan. Dat geldt ook voor de mede zeggenschapsraden en ouder raden". Kind-gericht In de praktijk blijkt het onder wijs voor 4- tot 12-jarigen dus nog lang niet gladjes te verlo pen. Naast de veelal gebrekki ge huisvesting (gescheiden schoolgebouwen) zijn er vol gens Rovers nog heel wat an dere knelpunten: „Een groot probleem is ook de verschil lende visies van kleuter- en la ger onderwijs op de doelstel ling van het basisonderwijs. Daarin spelen verschillende opvattingen een rol: de wijze waarop je met kinderen om gaat, uiteenlopende visies op belonen en staffen van leerlin gen, klassikaal of kind-gericht werken". Onderwijsminister Deetman heeft de laatste tijd vaker ge zegd dat het vernieuwingspro ces in het basisonderwijs best wat langer mag gaan duren. Zou het een oplossing zijn als de scholen het wat kalmer aan- zouden doen en wat meer tijd zouden nemen om de idealen van het basisonderwijs te rea liseren? „We hebben onze leden al eer der opgeroepen bepaalde ta ken te laten schieten als daar geen tijd of mankracht voor is. Men zal in de meeste gevallen langer de tijd moeten nemen om de inhoudelijke doelstellin gen van het basisonderwijs te reraliseren". Volgens Joke Rovers zijn daarmee de problemen nog lang niet de wereld uit. „We hebben de afgelopen jaren steeds onze twijfels geuit of de doelstellingen van het basison derwijs die we geheel onder schrijven, wel haalbaar zullen zijn in de huidige situatie. Dat je voor zo'n ingrijpende her structurering tien jaar uittrekt is niet vreemd, maar dan nóg zal de ene school verder zijn met het integratieproces dan de andere. Ik betwijfel of de idealen van het basisonderwijs ooit bereikt kunnen worden zonder dat er aanvullend be leid komt van de overheid. Dit onderzoek maakt deze twijfels voor het eerst goed zichtbaar". Actieplan De resultaten van het onder zoek zijn voor de KOV aanlei ding om binnenkort een actie plan op te stellen. Volgens Joke Rovers zal de KOV zich daarin niet beperken tot een verzoek aan het kabinet om meer middelen voor het basis onderwijs los te krijgen: „We zullen ons uitdrukkelijk ook tot de scholen en vooral ook de schoolbesturen wenden. De overheid zal moeten zorgen voor meer randvoorzieningen. Maar er zijn ook verbeterin gen mogelijk die niet direct geld kosten, zoals het verbete ren van de kwaliteit van de opleidingen voor onderwijsge venden en de schoolbegelei dingsdiensten. De KOV zelf is van plan om middels studie bijeenkomsten de scholen han dreikingen te bieden voor een betere organisatie van de be sluitvorming en de vernieu wingsstrategie". FRANS WEERTS (ADVERTENTIE) OKOSCOOP A DERDAG ft Aanstaande moeders I vieren met aanstaande I vaders een liectjc feest. I ite. geven Noemen. Mannen mogen weer emoties tonen. Vaders nioirci] weer stapelgek op Noemen zyit Vaders die moeten erken krijgen een bloemetje op hun werk Vaders die een tikkeltje te dik zi jn moeten van noeders luin bloemen :elf plukken. GRONINGEN Een goed verstaander heeft een half woord nodig. Volgens de „Dikke Van Dale" geeft dit spreek woord aan dat een korte aanduiding voor iemand die zijn verstand heeft, of op de hoogte is, toerei kend is voor goed begrip. De juistheid van het ge zegde wordt vandaag nog eens wetenschappelijk be vestigd, als Titus Ensink aan de Rijksuniversiteit Groningen promoveert tot doctor in de letteren. Ensink, die werkt bij de vak groep taalbeheersing aan de universiteit, besteedde drie jaar aan een onderzoek over de hoeveelheid informatie die nodig is voordat proefpersonen een lekst, waaraan mondjes maat nieuwe gegevens worden toegevoegd, zo goed begrijpen dat ze weten welk onderwerp behandeld wordt en wat de positie van de sprekers is. De studie leverde als „indicatie" op dat er tussen oud en jong, en tussen mensen met een hoge dan wel een lage oplei ding weinig verschil bestaat in vlotheid van begrip. „Een conclusie zou ik het niet willen noemen", relativeert de promovendus de waarde van zijn onderzoek. „Daarvoor was de groep proefpersonen te klein. Het waren studentes en oudere vrouwen- met een HBO-opleiding. De studentes hadden op school het nodige inzicht gekregen in tekstuitleg, maar daar stond voor de oude ren meer levenservaring te genover. En het was boven dien de eerste keer dat een dergelijk onderzoek op deze jnènier plaatsvond." Titus Ensink kan het moment waarop de belangstelling voor het onderwerp „interpretatie van taalprocessen" ontstond exact aangeven. „Ik hoorde in 1974 toevallig een kort frag ment van een radioprogram ma. De tekst heb ik later opge vraagd. Er kwamen drie men sen aan het woord en ik vond het frappant hoe je, met een minimum aan gegevens, een volledig inzicht kon krijgen van de situatie". Het fragment staat in het voorwoord van het proef schrift. A., B. en C. zijn de ge spreksdeelnemers. Ensink geeft de tekst, zoals later in het kader van zijn onderzoek ook gebeurde, zonder hoofd letters en leestekens letterlijk weer. De vraag is: wat gebeur de hier? A: mag ik jullie even wat vra gen kunnen jullie vertellen wat je in je hand hebt B: eh een krans A: dat is eh een grafkrans ei genlijk en dat bieden jullie aan zo meteen B: ja aan... A: weet jij het C: eh provinciale staten van noord brabant A: waar kom jij vandaan Ensink: „Het frappeerde mij zeer dat meteen vanaf de eer ste woorden zich een film in mijn hoofd afrolde waarin van alles gebeurde: ik zag een re porter met kinderen praten, ik zag de straat waar het gesprek plaatsvond en waar kinderen om de interviewer dromden, ik zag de organisatie erom heen van de demonstratieve bijeenkomst van een actie groep, en ik wist waarom dit alles draaide: de verkeerson veiligheid voor kinderen. En dat alles alleen op basis van enkele gesproken woorden." Fragmenten Voor zijn onderzoek gebruikte Ensink elf fragmenten uit een variëteit aan conversaties: een schaakprogramma op de radio, een discussies over kernwa pens en gezag, een sollicitatie gesprek, een gesprekje van een echtpaar, een interview met ouders van een gehandi capt kind, een rechtszitting en een radioreclame. De tekst werd stukje bij beetje aan de proefpersonen voorgelegd en die moesten vertellen wat er aan de hand was. Bijkomend probleem voor hen was dat alles woordelijk, met alle versprekingen, eh's en ah's en zonder komma's en punten was weergegeven. Het gesproken woord blijkt in hèt algemeen, zo wordt duidelijk bij het doorlezen van de ge bruikte fragmenten, zeer chao tisch. In de praktijk stoort dat nauwelijks, omdat intonatie, handgebaren, wederzijdse kennis van het onderwerp en de mogelijkheid tot het stellen van vragen voldoende bijdra gen tot een goed begrip, maar op papier is het onleesbaar. Zo moesten proefpersonen uit het schaakprogramma een tekst interpreteren als: „Dan de oplossing van de compositie die we een week eh twee we ken geleden hebben opgege ven en die was van Kasparjan en die had hem gemaakt in negentienhonderdvijfendertig hij is inderdaad bekend onder de kenners maar hij is zo fraai dat eh ja degenen die hem niet kennen daar had ik hem ei genlijk voor opgegeven het be gint met een paard eh ee acht paard dee zes ee acht dreigt paard gée zeven." Het woord „compositie" zette de proefpersonen voor het eerst op het verkeerde been: de associatie werd gelegd met muziek. Kasparjan bleek onbe kend; een enkeling zag er een jongensnaam Kaspar-Jan in, en het verband met schaken werd eerst niet gelegd. Negen tienhonderdvijfendertig deed aan geschiedenis denken. Het paard maakte één van hen duidelijk dat het om schaken ging, de stelling dee zes ee acht (d6-e8) twee andere en „dreigt paard gee zeven" bracht nummer vier tot dit be sef. Een vijfde proefpersoon bleef denken een een geheime code of iets dergelijks. De fragmenten werden ook, als bandopnames, beluisterd. De bevinding dat het horen de tekstinterpretatie aanzienlijk bevordert zal niet verrassen. Video-opnames die van enkele van de conversaties beschik baar waren, bleken echter meer bij te dragen voor de be vrediging van de vraag „hoe het eruit ziet" dan als hulp bij de interpretatie. Het sollicita tiegesprek viel daarbij zelfs als „niet echt" door de mand, om-| dat video-opnames daarvan j wel bijzonder ongebruikelijk zijn en van het gezicht van de sollicitante geen enkele vorm van spanning af te lezen was. Volgens Ensink heeft zijn on derzoek vooral vakmatige waarde. „Een dergelijke studie is eerder door de Amerikaan J. Gumperz verricht, maar nog niet in Nederland. Zijn conclusies acht ik bovendien nogal gevoelsmatig en niet goed wetenschappelijk onder bouwd. Ik heb geprobeerd daar iets aan toe te voegen". ANDRE HORUNGS GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Laat dit niet gebeuren. Help het inentingsproject van Stichtini Redt de Kinderen (Nederland) enUnicei Giro 604020.t 'S) AMSTERDAM Het Nederlands Auschwitz Comité heeft de ministers van buitenlandse zaken, onderwijs en wetenschappen en wvc gevraagd in Europees verband stappen te ondernemen tegen de promotie van de Fransman H. Roques. Onlangs werd bekend dat Roques vorig jaar in Nantes zijn academische titel verwierf op een proefschrift waarin hij het functioneren van gaskamers in het Nazi-rijk ontkende. Het comité heeft in een telegram bij de nu demissionaire ministers Van den Broek, Deetman en Brinkman scherp geprotesteerd tegen de promotie. De Franse ambassadeur in Den Haag heeft een afschrift van het telegram toegestuurd gekregen. De ontkenning van het gebruik van gaskamers wordt „een belediging van de slachtoffers en een bedreiging van nieuwe generaties" genoemd. (c) Slianaaard uitgeverij, Antwerpen/Weesp Ouders voor rechter wegens schoolverzuim ALMELO Op 23 juni moeten 20 ouders uit Enschede en om geving zich voor de kantonrechter in deze gemeente verant woorden voor ongeoorloofd schoolverzuim. Dit heeft het Open baar Ministerie in het arrondissement Almelo gisteren bekend gemaakt. Het OM wil tegen de betreffende ouders een geldboete eisen. Met deze rechtzaken wil justitie duidelijk maken dat schoolverzuim zonder toestemming van schooldirecties niet is teogestaan. Het ongeoorloofd schoolverzuim doet zich vooral voor bij Turkse gezinnen. Die verblijven door vakantie vaak langdurig in het geboorteland. Justitie hoopt dat van de rechtzit ting een preventieve werking uitgaat. Kosten opruimen Uniser-vervuiling niet te verhalen ROTTERDAM Rijkswater staat kan de kosten die zijn ge maakt om het met chemicaliën verontreinigd slib uit het Hol lands Diep te verwijderen niet verhalen op de drie voormali ge directeuren van het afval verwerkingsbedrijf Uniser. De rechtbank in Den Haag heeft de eis tot schadevergoeding van de Staat ter grootte van drie miljoen gulden afgewe zen. Volgens een woordvoer der van het ministerie van verkeer en waterstaat heeft rijkswaterstaat de fout begaan de drie directeuren niet per soonlijk aansprakelijk te stel len. Wel werd Uniser in 1981 aangeschreven het zwaar ver ontreinigde slib op te ruimen. Toen dat niet gebeurde heeft rijkswaterstaat het karwei zelf verricht met de bedoeling de kosten op de vervuilers te ver halen. De staat is inmiddels te gen het vonnis van de recht bank in hoger beroep gegaan. DEN HAAG/BENNEBROEK Verhalen over vooroorlogse toestanden in de psychiatrie zijn aan de orde van de dag. Patiënten krijgen het eten snel naar binnen gepropt, een wandelingetje is er nauwelijks meer bij, medicijnen worden in grote hoeveelheden toegediend en ook de isoleercel wint weer enorm aan populariteit. De reden daar voor, zegt de psychiatrische wereld, is simpel: te veel bezuinigingen en daardoor een chronisch te kort aan personeel. Het is inmiddels zo erg, dat de psychiatrie voor het eerst in de geschiedenis tot een enorme actie over gaat. Vandaag was er in het Haags Congresgebouw een manifestatie met zo'n vierduizend deelnemers, werknemers én werkge vers. Zal staatssecretaris Van der Reijden van volksgezondheid er van schrikken en zijn beleid aanpassen? Het ligt niet voor de hand. „Nou, dan kappen we er mee, dan gaan er maar afdelingen dicht en komen er wachtlijsten. Dat bete kent dan wel dat het aantal zelfdodingen toe zal nemen. Dan krijgen we de situatie van vroeger: echte gekkenhui zen". Harrie Belt en Peter Hermans zijn er heel duidelijk over, de grens is absoluut bereikt. De twee organisatoren van de manifestatie „Gek gekort en dol gedraaid", stellen dat er sinds 1985 liefst 7,45 procent is bezuinigd. Daarin zit ook de 600 miljoen gulden die nog voor de psychiatrie op stapel staat in de komende regeerperiode. „Maar niet de 150 mil joen gulden die we nooit hebben gehad, maar wel is be loofd om de schaalverkleining in deze sector door te voe ren, dus om met kleinere instellingen te werken", aldus Harrie Belt. Ter illustratie. Het psychiatrisch ziekenhuis waar Belt en Hermans zelf werken, Vogelenzang in Bennebroek, heeft 650 bedden. Van de 620 formatieplaatsen (waarbij ook niet- behandelend personeel hoort) die door veel part-timers worden ingenomen, zullen er volgend jaar ruim twintig verdwijnen. Daarbij moet dan worden bedacht, dat het personeelsbestand de afgelopen jaren ook al is teruggelo pen. Alle psychiatrische ziekenhuizen hebben noodge dwongen collectief leerlingen moeten ontslaan. De kreet „gediplomeerd ww'er" deed in die kringen snel zijn intre de en heeft er inmiddels toe geleid dat instellingen al per soneel in het buitenland moeten zoeken. In Nederland heeft bijna niemand er nog trek in. Geen frisse lucht Dat betekent uiteindelijk dat de psychiatrische patiënten, de mensen waar het toch allemaal om gaat, de dupe wor den. Peter Hermans: „Als de politiek echt verder wil kor ten, dan moet de politiek ook maar zeggen dat de patiënten geen recht meer hebben op frisse lucht. Dat de wat moeilij ke gevallen in het weekeinde maar in de isoleercel moeten en dat de kans op zelfdoding van een aantal patiënten dan maar groter wordt. Want dat is wél de consequentie van de keuzes die de politiek maakt". „Aan de ene kant worden er technologische hoogstandjes goedgekeurd voor een klein, select groepje mertsen. Daar door moeten er aan de andere kant ongeveer 25.000 men sen in de meest banale omstandigheden leven. Als je die grote tegenstelling ziet tussen de ongebreideld toenemende technologie en elementaire maatstaven voor menselijke verzorging, dan kun je niet meer volhouden dat de kwali teit van de Nederlandse gezondheidszorg zo geweldig is. Dat is echt een fabeltje". Voor Belt en Hermans is de keuze ook niet meer moeilijk: Het geld dat nu aan harttransplantaties wordt besteedt of wordt gebruikt om mensen de rest van hun leven te laten vegeteren, kan beter aan de psychiatrie worden uitgege ven. „En dat zeggen we niet uit afgunst, maar om humani- Minder geld, dus ook minder personeel om de psychiatri sche patiënten bezig te houden. taire redenen. Op dat vlak zijn de grenzen echt bereikt. De fundamenten van de psychiatrie zijn inmiddels behoorlijk aangetast. Als dat nu nog verder gaat, stort het hele zaakje in elkaar". Vertrouwen Psychiatrische patiënten, zegt Harrie Belt, zijn geen men sen die alleen maar last hebben van zweetvoeten. Ze zijn flink in de war, soms danig gestoord, maar hoe dan ook: ze hebben anderen nodig. Harrie Belt: „Als „normale" men sen eens over hun problemen willen praten, stappen ze niet op de eerste de beste man of vrouw af die ze op straat tegenkomen. Voor psychiatrische patiënten ligt dat nog scherper: ze moeten kunnen terugvallen op mensen die. ze heel goed kennen en vertrouwen en met wie ze een vrij wel dagelijks contact hebben. Daarmee valt of staat de hele psychiatrie; vaak gaat het zelfs om patiënten die je letter lijk aan de hand moet begeleiden. Door het personeelsge brek moeten de ziekenhuizen echter veelvuldig een beroep doen op invalkrachten. Daardoor hebben de patiënten steeds weer met anderen te maken en dat is geen enkele basis voor ook maar de miniemste relatie. Je kunt onder hand net zo goed robots neerzetten die de patiënten ver schonen, eten geven en verder niets". Door alle bezuinigingen moeten de psychiatrische zieken huizen hun patiënten bovendien langer op dë „gesloten" afdeling houden, oftewel achter slot en grendel. Dat bete kent dat mensen die weer een beetje opknappen, toch tus sen de zogenoemde zware gevallen moeten blijven. Want het risico dat het mis gaat als ze naar de „open" afdeling gaan, is nog te groot. Aandacht Vroeger was er een tussenoplossing, de half gesloten afde ling. Nu die er niet meer is, nemen instellingen wel eens een verkeerde en soms zelfs fatale beslissing. Zo werd on langs nog ergens iemand overgeplaatst, die daar achteraf toch niet aan toe was. De man wierp zich voor een trein. Louter en alleen het gevolg van gebrek aan aandacht, we ten Belt en Hermans. „Ja, het klinkt hard, maar we vertellen dit beslist niet om op de sentimenten spelen. Dit is de realiteit. En die is hard". Daarover wordt vandaag danig met Van der Reij den van gedachten gewisseld? Hermans: „Nee, we hebben hem vier weken geleden uitgenodigd, maar hoorden on langs dat hij naar Mexico onderweg is voor het wereld kampioenschap voetballen. Gelijk heeft-ie: het voetballen is beter aan te zien dan de psychiatrie in Nederland". DICK HOFLAND

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5