Nieuwe catechismus voor RK kerk moet einde maken aan „chaos" HP )uit de weekblad Cebemo sluist in twintig jaar een miljard naar Derde Wereld aan tafel brieven /lezers deÜIÜbENE mh.snrca CcidóeSouoant kerk en wereld Investeringen kerken VS in Z-Afrika gehandhaafd Prins Bernhard versterkte beeld monarchie DE TIJ ACHTERGROND DONDERDAG 12 JUNI 1986 PAGl Dalai Lama mag als toerist terug naar Tibet' De Dalai Lama mag naar Tibet terugkeren, maar om dat hij al 27 jaar in het bui tenland is, moet hij wel eerst enige tijd wennen in China. Bovendien is er geen kans op dat hij zijn politie ke functie weer opneemt. Dit heeft de secretaris-ge neraal van de communisti sche partij van China, Hu Yaobang, gisteren tijdens een bezoek aan Londen ge zegd. Hu verklaarde dat de meeste Tibetanen die de Dalai Lama als God vere ren, willen dat hij terug komt naar Tibet, maar „ze willen niet dat hij zijn func tie van geestelijk en we reldlijk leider weer op neemt". aldus Hu Yaobang. In 1959 vluchtte de Dalai Lama naar India, nadat China zijn land bezet had. Peking maakte van Tibet in naam een autonoom gebied, maar vestigde er wel een communistisch bewind Het is met ideeën als met baarden: men krijgt ze eerst als men volwassen wordt. In 1990 verschijnt er een universele' catechismus, die voor de gehele katho lieke kerk zal gelden. Met dat besluit is paus Jo hannes Paulus II tege moet gekomen aan de wens van de buitengewo ne bisschoppensynode, die in december vorig jaar in Rome sprak over de hervormingen van het Tweede Vaticaanse Con cilie. De paus heeft een commissie van zes kardi nalen en zes bisschoppen benoemd, die, zoals giste ren gemeld, onder voor zitterschap zal staan van de Duitse kardinaal Jo seph Ratzinger, prefect van de Congregatie voor de Geloofsleer. De nieuwe catechismus moet een einde maken aan 'de cha os' van de nationale catechis mussen. zoals die in veel lan den verschenen zijn. In de voorbereidende commissie zit ten geen vertegenwoordigers uit Nederland. Frankrijk en Italië. In deze landen waren in het verleden meer of min der grote problemen met het Vaticaan ontstaan over de ei gen catechismus. Zo is Ratzin ger twee keer naar Frankrijk gereisd om een voor het Vati caan onwelgevallige Franse catechismus aangepast te krij gen. De terugkeer naar een cate chismus is al jarenlang een stokpaardje van het meer be houdende deel van de Curie, het bestuursapparaat van de katholiekek kerk. In deze kringen wordt met enige wee moed teruggedacht aan de traditionele catechismus van paus Pius X met zijn vragen en antwoorden, die hele gene- Kardinaal Ratzinger raties katholieken van buiten hebben moeten leren De roemruchte Nederlandse cate chismus was juist een reactie op deze dogmatische en als veel te star ervaren traditio nele catechismus. Een concept voor een nieuwe catechismus werd enkele ja ren geleden al uitgewerkt door de toenmalige prefect van de Congregatie voor de Geestelijkheid, kardinaal Sil vio Oddi. Deze kardinaal, in middels met emeritaat, geldt als een conservatief. Volgens Oddi is er geen sprake van dat er straks een catechismus uit de bus zal komen in de trant van die van Pius X. De catechismus zal slechts de kernpunten van de kerkleer bevatten. „Wij hebben er nooit over gedacht", verklaar de Oddi indertijd in een inter view, „terug te keren naar een catechismus zoals die van Pius X." Volgens Oddi zal de nieuwe catechismus daarom ook niet het einde betekenen van de nationale catechismus sen. Maar met de chaos, zoals de curie die signaleerde, zal het echter gedaan zijn „omdat de nieuwe catechismus de kernpunten van de leer bevat die op de een of andere ma nier in de afzonderlijke cate chismussen moet worden op genomen", zoals Oddi het uit drukte. Het moet echter betwijfeld worden of de Vaticaanse cate chismus straks nog ruimte zal laten voor eigen initiatieven in de episcopaten. Voorzitter Ratzinger van de voorberei dende commissie, die gewend is zijn werk met typisch Duit se degelijkheid te doen. staat er niet om bekend dat hij veel vragen openlaat. Naast Rat zinger zitten in de commissie de kardinalen Tomko, Law. Baum, Innocenti. Lourdusa- my en de secretaris- van de bisschoppensynode, de Belgi sche mgr Jan Schotte. De commissie wordt gecomple teerd door prelaten uit Syrië, Polen, India, Benin en Para guay Hoewel verscheidene prote stantse kerken in de Vere nigde Staten hebben besloten hun aandelen in bedrijven met belangen in Zuid-Afrika te verkopen, gaan de pensi oenfondsen van die kerken door met hun investeringen in die bedrijven. Dat blijkt uit een artikel in de New York Times van dinsdag. Het bestuur van de Episcopale „Voorwaarts christen strijders" geschrapt uit liedboek De commissie voor de herzie ning van het liedboek van de V erenigde Methodistische Kerk in de Verenigde Staten, een van de grootste prote stantse kerken aldaar, heeft veel kritiek gehad op haar besluit het lied „Onward Christian Soldiers" (Voor waarts christen-strijders) uit het liedboek te schrappen. Volgens de commissie is het lied, dat zeer veel wordt ge zongen in kringen van het Leger des Heils, militaris tisch. De redacteur van het nieuwe liedboek, ds. Carlton R Young, kreeg meer dan 50 kritische brieven en telefoon tjes, waarin de critici het op-- namen voor het lied. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Nieuwleusden, F.van Slooten te Sint Pancras. Bedankt voor Zierikzee. toezegging. A.F.Troost te Ermelo. Toegelaten tot evangeliebediening: K van der Kamp in Wirdum. Fr. J.Ruiter in Een. Toegelaten tot evangeliebediening en beroepbaar: Drs J.G.de Bruijn, Nassauplein 2 A. 9717 CR Groningen. J A.Compagner. Molièreweg 603. 3076 CD Rotterdam. G Lichtenberg. Waterschapsweg 33. 9585 PD Vledderveen. J.Lucasse. Buitenhovelaan 223. 4337 HL Middelburg. J.de Ruiter. Kloosplantsoen 165, 2985 SE Ridderkerk. W.L.Verwaard. Waterwegstraat 40. 3363 CT Sliedrecht. Gereformeerde Kerken Beroepen te Eelde-Paterswolde. drs.G.van de Veere te Vlaardingen Beroepen te Berlikum. drs.G.van Reeuwijk te Wierden Gereformeerde Kerken Vrijge- Beroepen te Eindhoven. H.J.Messe- Imk te IJmuiden. Beroepen te Mariénberg. CJ.de Ruiter te Rotterdam-Centrum. Be roepen te Arnhem. J.Kruidhof te Drachten-Noord. Kerk besloot vorig jaar voor de zomer van 1986 aandelen ter waarde van 70 miljoen dollar (ongeveer 175 miljoen gulden) te verkopen. Maar het bestuur van het pensi oenfonds van deze kerk, die ruim drie miljoen leden heeft, verklaarde dat alleen de aandelen zullen worden verkocht van bedrijven die weigeren de gedragsregels voor de gelijke behandeling van zwarte en blanke werk nemers in Zuidafrikaanse dochterondernemingen te onderschrijven. Ook de syno de van de Verenigde Kerk van Christus heeft besloten tot verkoop van alle aande len van bedrijven met belan gen in Zuid-Afrika. Maar het pensioenfonds van deze kerk. die 1.7 miljoen leden heeft, heeft de aandelen van bedrij ven die in Zuid-Afrika actief zijn, nog niet van de hand ge daan. Hetzelfde geldt voor de vere nigde methodistische kerk. De katholieke ontwikke lingsorganisatie Cebemo heeft in de twintig jaar van haar bestaan meer dan een miljard gulden besteed aan projecten in ontwikkelingslanden. Dit blijkt uit het deze week gepubliceerde jaar verslag van Cebemo over 1985. Omdat Cebemo vooral met geld werkt van de Neder landse overheid is, mede op dringend verzoek van minis ter van ontwikkelingssamen werking Schoo, het jaarver slag in een nieuw jasje gesto ken, om zo ook aan de (ka tholieke) achterban verant woording voor het beleid af te kunnen leggen. Vier boek werkjes bieden nu een tame lijk begrijpelijk beeld van het doen en laten van deze groot ste Nederlandse medefinan cieringsorganisatie. Waar in het verleden vooral geld werd gestoken in school tjes en ziekenhuizen, ligt nu de nadruk op ontplooiing en bewustwording (bijvoorbeeld door vorming van comités en vakbonden)# en op het ont wikkelen van kleinschalige economische activiteiten, zo als landbouw en visserij. In 1985 werden door Cebemo in totaal 859 van dergelijke pro jecten ondersteund voor een bedrag van bijna 124 miljoen gulden. Het grootste deel hiervan (49 miljoen) ging naar partner-organisaties in Latijns-Amerika, iets minder (48 miljoen) naar Afrika. 25 Mijoen gulden werd uitge trokken voor projecten in Azië. Van alle bij Cebemo binnenkomende verzoeken om hulp wordt overigens maar de helft als project ge accepteerd. Opvallend was in 1985 de toename van het aan tal verzoeken om directe noodhulp. Afrika In het jaarverslag wordt ge constateerd dat het met Afri ka als geheel in 1985, na het rampjaar 1984, iets beter is gegaan. Maar in tal van lan den blijft de situatie onveran derd slecht. Als voorbeeld noemt Cebemo Ethiopië, waar steeds minder ruimte is voor organisaties als Cebemo en de kerken. De overheid legt hulpinstanties steeds nieuwe beperkende voor waarden op. Bovendien is de voortgaande collectivisering van de grond niet in het be lang van de bevolking. Latijns-Amerika beleeft een periode van democratisering. Ook in 1985 is in een aantal landen de macht aan de bur gers overgedragen. Daarmee zijn de problemen echter niet de wereld uit. De voortdu rende economische crisis treft vooral het platteland en de bewoners van de sloppen wijken rond de grote steden. Op die plaatsen zijn talrijke organisaties actief, die door Cebemo gesteund worden. In Azië heeft Cebemo onder meer zeer hechte relaties met organisaties op de Filipijnen. Met dictator Marcos is ook een belangrijke oorzaak van de problemen verdwenen. Cebemo laat zich in het jaar verslag zeer gematigd uit over het beleid van het mi nisterie van ontwikkelingssa menwerking, wellicht in de wetenschap dat minister Schoo bijzonder weinig kans maakt als bewindsvrouwe te rug te komen. Wel wordt de matheid gesignaleerd die over het Nederlandse ont wikkelingsbeleid hangt. Uit drukkelijk wordt gevraagd om meer financiële middelen voor hulp aan landen, waar een begin is gemaakt met de mocratisering. Gewaar schuwd wordt tegen te veel (Nederlandse) overheidsbe moeienis op het specifieke terrein van de particuliere ontwikkelingsorganisaties. Voor Cebemo wordt het be leid in eerste instantie be paald door de verzoeken van, met name geestverwante, groepen in de Derde Wereld. Projecten worden financieel gesteund, terwijl de organisa tie tegenover de Nederlandse politiek en de publieke opi nie zegt te willen optreden als advocaat van de allerarm sten. In eigen land wordt voorts nauw samengewerkt met de overige katholieke ontwikkelingsorganisaties. Betrekkelijk nieuw is het fe nomeen van plaatselijke overheden die een ontwikke lingproject willen adopteren en voor advies en informatie onder meer bij Cebemo aan de deur kloppen. Een derge lijke vorm van ontwikke lingssamenwerking zal de komende jaren worden be vorderd, aldus Cebemo. Kabeljauwfilet in geurige saus met gemengde salade en macaronivla-flip Nodig voor twee personen: ijsbergsla, 1 tomaat, stukje 300 g gefileerde verse of paprika, 1 grapefruit, paar diepvries kabeljauw, 3 dl aardbeien, bieslook, 2 le- water, zout, 1 ui, knoflook, pels azijn, zout, peper, sui- tijm, 20 g margarine, 2,5 dl ker, 1 lepel olie kooknat, paprikapoeder, 9-n in tomatenpuree, ketjap. 15 g maïzena, dille of peterse- Serine, peterselie, lie; 4 bitterkoekjes, 2 lepels melk of rum, 2,5 dl choco ladevla (2,5 dl melk, 10 g cacao, 22 g suiker, 12 g mai- zena), 2,5 dl yoghurt, bas terdsuiker naar smaak, chocoladevlokken. Spoel verse vis af met koud watergebruik diepvries vis zö uit de diepvriezer. Leg de filet in kokend water met zout en houd het water tegen de kook tot de vis gaar is (verse vis tien minuten, be vroren iets langer). Smoor kleingesneden ui en geperste knoflook met tijm vijf minu ten in de margarine. Voeg het viskooknat toe met naar smaak paprikapoeder, toma tenpuree en ketjap en laat het mengsel vijf minuten trekken. Bind het vocht met de met koud water aange maakte maizena. Warm de in stukjes geduwde vis op in de saus en strooi er fijngeknipte dille of peterselie over. Meng repen ijsbergsla met stukjes tomaat en paprika, ontvliesde grapefruit, plakjes aardbei en fijngeknipte bies look met een sausje van azijn, zout, peper en olie. Meng de gaargekookte maca roni met de margarine en strooi er fijngeknipte peter selie over. Snijd de bitterkoekjes in vie ren en zet ze een uur weg met melk of rum. Verdeel de chocoladevla over hoge gla zen, leg er de geweekte bit terkoekjes op en vervolgens de al of niet gezoete yogurt. Garneer de vla-flips met chocoladevlokken. JEANNE Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon- den stukken te bekorten Open brief (2) De „open brief" van pastor Marinus van den Berg, in de krant van vorige week zater dag. heeft mij bijzonder geër gerd. Waar was de bezorgd heid van deze pastor bij de 8 mei-bijeenkomsten, die in feite schismatiek en provocerend waren? Mocht het Rome ge trouwe Godsvolk zaterdag jl. a.u.b. ook samenkomen in Nij megen? En mochten mgr. Ter Schure en mgr. Bomers daar ook komen'' Mocht het? Dank u wel De brief van pastor Van den Berg is een typisch voor beeld van de progressieve hap: zelf de boel op stelten zetten (8 mei) en anderen de mond snoeren Mgr. Gijsens diagnose over de doodzieke Nederlandse kerk provincie is helaas maar al te juist. Het barst hier van kleri kale grote en kleine zelfstandi gen. die in wollige taal en ge huld in de schaapsvacht aangereikt door Satan zelf de kerk van binnenuit kapot maken. Pastor Marinus van den Berg is naar mijn oor deel ook zo'n tragische figuur die de kudde stenen voor brood geeft. Maar als verzach tende omstandigheid zou kun nen gelden, dat hij tijdens zijn studieperiode van plm. 1965- 1977 (de barre revolutieperio de) door modernistische leer en leermeesters op dwaalspo ren is geleid. Onze paus heeft reeds tijdens zijn leven met zijn bloed betaald. Tegen pas tor Van den Berg zou ik willen zeggen: deze paus wijst de weg en leidt de kudde. Volg hem met heel uw hart en al uw krachten. Dat vragen de men sen waarvoor u geroepen bent. De rest is flauwekul. H.C. de Croon RIJSWIJK Open brief 3 Ik las met verbazing, teleur stelling en ergernis de „open brief" van pastor Marinus van den Berg aan prof. Groot Was- sink, die lijnrecht in tegen spraak is met het rooms-ka- tholiek geloof. Laten we blij en dankbaar zijn dat er einde lijk een initiatief is genomen de contacten tussen de ver schillende groeperingen in de r.-k. kerk te herstellen en dat twee bisschoppen hierbij aan wezig wilden zijn. Reeds veel eerder had dit plaats moeten vinden, maar beter laat dan De rubriek van Van den Berg kunnen we overigens niet toe juichen. Tot nu toe heeft hij al leen maar geleid tot polarisa tie. Laten we bidden om meer eenheid in de ware geest. M. van Loon de Rooy DEN HAAG Zonnig DE BILT Bij helder weer kan het de komende nacht flink afkoelen met minima tot 5 graden in het binnenland en wat minder koud vlak aan zee en in de centra van de grotere steden. Tijdens perioden met weinig wind kunnen zich plaatselijk mistbanken vor men. Voor morgen wordt zonnig weer verwacht met tempera turen variërend van 17 graden in de middag vlak aan zee, tot 23 graden in het zuidoosten van het land. De wind is noordoost en neemt overdag tot matig toe. Het zonnige weer wordt ver oorzaakt door een krachtig ho- gedrukgebied, dat zich vanaf de oceaan via de Britse eilan den naar onze omgeving uit breidt. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor zaterdag en zondag: Zuid-Scandinavië: zonnig, langs de westkust bewolking. In de middag 15 graden langs de Noorse kusten tot 25 graden landinwaarts. Benelux, Noord-Duitsland, De nemarken, noordwest-Frank rijk: zonnig, in de middag 18 gra den langs de Noordzeekusten en in Denemarken, tot 25 gra den elders. Britse eilanden: zonnig. -In Schotland en noord-Ierland wolkenvelden. In de middag 15 graden in Schotland tot 25 graden in het zuiden. Oost-Frankrijk, Zuid-Duits- land: zonnige perioden, voor namelijk in de middag een en kele bui. Middagtemperatuur 22-27 graden. Alpengebied: vrij zonnig. Voornamelijk in de middag meer bewolking en hoofdzake lijk in het zuiden en oosten een enkele bui. In de middag in de dalen rond 25 graden. Nulgradengrens op 3000 tot 3500 m. Zuid-Frankrijk, Italië, Adriati- sche kust: vrij zonnig; in Italië in de middag plaatselijk een onweersbui, circa 26 graden. Spanje, Portugal: zonnig, in de middag van 22 graden in het noordwesten tot 30 graden landinwaarts in het zuiden en in zuid-Portugal. De Groene Amsterdammer vraagt zich af of Oostenrijk na de verkiezing van Wald- heim het Paraguay van Eu ropa zal worden. „Het is, met de Sovjet-Unie, het eni ge land waar het anti-semi- tisme weer een politieke fac tor is. Het lijkt of het tradi tionele, vooroorlogse anti-se- mitisme een naoorlogse, ge moedelijke variant heeft ge kregen" Elders aandacht voor tien jaar Soweto. Pro mise Lamula die indertijd als dertienjarig meisje aan de opstand deelnam: „Iedereen weet nu wat en wie de vij and is; dat is niet meer sim pelweg de blanke, zoals in 1976. Het zijn ook de verra? ders en collaborateurs in ei gen kring". Het wekelijks profiel is gewijd aan prins Bernhard. „Juist met hem is een heel ander soort monar chie tot bloei gekomen: de moderne, tv-gerichte pu- blieksmonarchie. En die mo narchie verdraagt zich uit stekend met een schandaal op z'n tijd. Tegenover de wat lichtzinnige Bernhard kon de deugdzame, serieuze Juli ana perfect tot haar recht komen". Elsevier beschrijft hoe het CDA bij de kabinetsformatie de VVD klein houdt. Ka merlid Van der Burg: „De li beralen zitten aan alle kan ten aan het CDA gebakken. Als de VVD deze formatie zou laten springen, is^.het snel gedaan met de partij. De hoofdrolspelers zien dat ook wel in; alleen de jonge honden hebben er nog wat moeite mee". Het omslagar tikel gaat over kinderen van drugsverslaafde ouders. Jeugdpsychiater Coby Lind- hout: „Ze slaan een fase in hun leven over, de fase van het spelen en het onbezorg de experiment. Daar is in hun gespannen leventje te weinig ruimte voor. Een na deel van zo'n kind dat te snel naar zelfstandigheid groeit, is dat het zijn emoties niet meer durft te tonen. La ter kan het snel verharden". De weerkundige ingenieur Theo Opsteegh praat over het verschijnsel „el nino" dat het klimaat over de hele aarde ongunstig beïnvloedt. Ter geruststelling: 1986 wordt door het fenomeen overgeslagen. „In april le ken de omstandigheden op de Stille Oceaan weer naar de normale situatie terug te keren. Half mei is de alarm fase ingetrokken. Het gevaar lijkt geweken". In de Haagse Post zegt Wim Drees over zijn be roemde, binnenkort 100-jari- ge vader: „Hij moest wel aanvaarden dat een deel der mensheid gewoon afgrijse lijk is. Dat is voor hem dé grote ontdekking geweest. Als hij dan nog eens het oude systeem van Marx na las waarin alles verklaard wordt uit de maatschappelij ke omstandigheden, zei hij: „Hoe is het in godsnaam mo gelijk?". Het omslagartikel gaat over handel in wind of wel de optiebeurs. Voorts een interview met mode ontwerper Dik Brandsma die furore maakt in Parijs. „Ik denk dat ik op het mo ment één van de weinigen ben die een beeld laten zien met couture-allure dat niet zwaar op de hand is. Daar is behoefte aan". Aandacht ten slotte voor de zorgen van Lubbers. „Ruud is onrustig. Ze zeggen het binnen het CDA, ze zeggen het op Alge mene Zaken. Hij is zelfs een tikkeltje nerveus. Het gaat hem te langzaam. Nu al ver traging op de financieel-eco- nomische paragraaf, terwijl het echte gevecht over de euthanasie nog moet begin nen, houdt risico's in die niet te overzien zijn". Vrij Nederland heeft een lang interview met Wim Kok. „Ik ben een voorstan der van naaktstranden. In Denemarken heb ik naakt gezwommen. Zalig. Niet dat ik daar nu ga rondlopen, maar ik vind dat die hele ta- boe-achtige sfeer zo snel mo gelijk opgedoekt moet wor den. Ik denk dat je er mee bereikt dat de mensen hun masker afwerpen". Ook een even lang gesprek met CDA-voorzitter Bukman. „Ik zie het CDA nog|i' niet als een partij djd trouw is aan de VVD fe: met de PvdA zou kj regeren. We zeggen tei i VVD niet: Vooruit jdw dit is het voor de re) l deze eeuw. Maar ik dei veel kiezers wel hebbj" dacht: We willen de j met hun huidige opi gen niet in de regennJ ders blikt de 75-jarig^ fessor De Gaay Fortm rug op zijn leven. „Ik het fout als je zegt dati veel miljard uit de s verzekering moet Nergens blijkt uit dat 1^ afgewogen hebt, bj beeld tegen dat ernorn) duet bij Leidschendan is alleen een tegemi ming aan het autoveu Vreselijk leuk. maar r nou voor een klein lal Nederland het eerst no| dat weet ik niet". Aart ten slotte voor de wj kampioenschappen vil „De coaches van Ru Zweden en nu weer Cr hebben het ijshockey voetballen gebracht e1 traditionele voetbalvfc] heeft daar geen antj^ op Althans: geen en trainersantwoord". De Tijd praat met dë ningse natuurkundiger fessor Smith over de*1 bij Tsjernobyl. „Ik voi ben er zeker van dat dji den mensen de dood vinden. Er kan dus k, worden vergaard die'' de bom op Hiroshima lijk nooit te vinden w^ zou misschien eindelij controverse over de vaardbare dosis radios teit kunnen worden met Adriaan van Di stopt met zijn televiy gramma. „Televisie n' corrumpeert je in je int tuele belangstelling. II nu drie jaar lang voi rend gelezen wat ik moest voor het progr» En ik wil nou wel weel gewoon wat bijtankef maar een oud boek", omslagartikel probeet; vraag te beantwoorden godsdienst heeft afg$ Godsdienstpsycholoog t fessor A. Vergote: „Hf van één ding volstrekt i tuigd: Het christendon^ van alle religies de kansen de cultuurschok de verwereldlijking te leven. Het heeft in zijn, ken reeds alle problem) dat gebied doorgewor terwijl alle andere grotl, gies nog door dat p heen moeten". Oud-vo* Ier Jan Mulder tekent wereldkampioenschap» Mexico aan: „Deneml heeft het leukste elftal| gens kenners spelen ze j al goed zonder bal. Dat vallend, want de loper» in Mexico niet veel voorspeld vanwege dg te". j Nede/ In Hervormd een interview met i voorzitter H. Leenen vl Staatscommissie Euthal „Als Brinkman en Lti' zeggen dat de euthaj wetgeving onvoldoend overwogen, denk ik: i daad, door jullie. Mens verpleegtehuizen, bejaa vinden het zelfbeschikl recht de meest vanzell kende zaak ter werell hebben daar over naged Religie speelt geen rof zeggen: dat is een zaalj onszelf". Ook wordt gé met de vroegere r< Hugo Pos die op 72-j leeftijd een verhalen» heeft gepubliceerd, volgen wat er allemaJ schreven wordt, doe ik meer. Sinds het kwali gehalte zo is gedaald, j te vermoeiend gewon Voorts een gesprek ma kind uit een blijf-vanj lijf-huis. „We mochten voor de deur spelen, w^ was altijd het risico da deren werden meegera door hun vaders. Bj ontvangen was verbl Vriendinnetjes mq zelfs ons adres niet q We mochten nooit dei open doen". Elders zej brieksdirecteur Katsmi Eibergen die vrijwilll 34-urige werkweek heé gevoerd: vIk weet datj werkgevers zich ron werktijdverkorting J zend opstellen omdat ze pure hufterigheid - oj tegen zijn".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2