leidba ©omcwtt Ir Zwarte leiders opgepakt bi j razaa'sZuid-Afnka Onderdak kkoord over bezuinigingen dichterbij arokko hrijft storie WK Twee doden na mysterieuze schietpartij oningin mag niet teer naar Oostenrijk Nederlanders boeken meer reizen dan in '85 £etdócSouAO/nt Donderdag 12 juni 1986, 77e jaargang no. 23523 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerners, behorende lof Sijtholf Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooraredacteur: JJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling).kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44permm. Losse nummers f. 1,10. Vannacht enkele mistbanken en een minimumtemperatuur van ongeveer 5 graden. Wei nig wind. Morgen zonnig weer met temperaturen rond 21 gra den in de middag. Matige wind tussen oost en noord. Morgen zon op: 5.19 uur; on der: 22.01 uur. Schev. hoogw.: 7.20 en 19.53 laag: 3.16 en 15.28 uur. Aantal werklozen Ruim 200.000 mensen achter JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse veiligheids dienst heeft vannacht in het gehele land de jacht ge opend op tegenstanders van het apartheidsbewind. In de zwarte wijken rond Kaapstad, Johannesburg en Durban zijn grootscheepse razzia's gehouden. Daarbij zijn tientallen leiders van anti-apartheidsorganisaties en vakbonden opgepakt en hun kantoren doorzocht. De acties zijn bedoeld om de herdenkingen te voorkomen iWÊÊÊÊtÊÊÊ van de opstand in Soweto, die in juni 1976 aan honderden schoolkinderen het leven heeft gekost. De regering in Pretoria heeft alle herden kingsbijeenkomsten verboden. Maar zwarte leiders hebben de bevolking opgeroepen vol gende week maandag massaal de straat op te gaan. Bij de razzia's van vannacht zijn zeker zestig vooraanstaan de tegenstanders van het be wind in Pretoria opgepakt. Andere zwarte en kleurlin genleiders hebben besloten ondergronds te gaan om aan arrestatie te ontkomen. Het politiehoofdkwartier in Pretoria liet weten dat een niet nader genoemd aantal mensen wordt vastgehouden op grond van de binnenlandse veiligheidswet, die de politie toestemming geeft mensen voor onbepaalde tijd vast te houden zonder vorm van pro ces. Een andere woordvoerder verklaarde dat de nachtelijke arrestaties mensen betrof die van misdaden worden be schuldigd. De verwachting is dat de Zuidafrikaanse regering het niet bij de razzia's zal laten en nog voor maandag de nood toestand of zelfs de staat van beleg zal uitroepen. Maandag is het precies tien jaar geleden dat de opstand in Soweto uit brak. Mocht Pretoria hiertoe overgaan, dan zal dat waar schijnlijk zaterdag of even tueel zondag gebeuren. In het weekeinde zijn de banken ge sloten. Het blanke bewind wil geen herhaling van de run op de banken, zoals anderhalf jaar geleden gebeurde toen eveneens de noodtoestand werd uitgeroepen. Pag 5: Gemenebest: „Drama gaat miljoenen doden kos ten". Pag 2: Investeringen kerken VS in Z-Afrika ge- handhaaft. STERDAM Koningin Beatrix moet afzien van haar lijkse wintersportvakantie in het Oostenrijkse Lech; nu fan oorlogsmisdaden beschuldigde Kurt Waldheim is ge- n tot president van Oostenrijk. schrijft Dick Houwaart, hoofd voorlichting van het mi- erie van binnenlandse zaken, in zijn column in het uw Israëlietisch Weekblad. De heer Houwaart is tevens rzitter van de Anne Frank Stichting. Houwaart voorziet Waldheim de koningin tijdens haar vakantie in Tirol bezoeken. Als de koninklijke familie volgend jaar toch f naar Oostenrijk op ski-vakantie wil gaan, moet paleis irdeinde daarom volgens Houwaart worden overstroomd telegrammen met als inhoud: „Majesteit, zou U dat nou I doen?" Mocht Waldheim ooit naar Nederland worden jenodigd, dan acht Houwaart het wenselijk hem met eie- j te bekogelen. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel C opsturen naar de Leidse Courant, I VU/ Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Collecte Freek Mexico inspireert tot grote daden. Zo speelden deze mini- voetballertjes in Milan gisteren een eigen toernooi. Als zijn grote held Altobelli punterde dit jongetje een vrije schop langs het muurtje, dat geheel in stijl op mini- afstand stond opgesteld. EINDHOVEN Gestolen goed gedijt niet. Dat heeft een 24-jarige Eindhovenaar ondervonden. De man had 's nachts een fiets gestolen uit de etalage van een rijwiel handel. Toen hij daarop wil de wegrijden viel hij letter lijk op zijn gezicht omdat aan de fiets nog geen trappers za ten. Desondanks nam de man zijn buit mee. Enkele straten verder probeerde hij de fiets voor een schappelijk prijsje aan een willekeurige voorbijganger te verkopen. En opnieuw had de man pech: de voorbijganger was een politieman in burger. Freek de Jonge collecteert in Veendam in het kader van de door hemzelf opge zette actie „Gast aan Tafel voetbal". De cabaretier haalde in de Veenkolonie een bedrag van vijfduizend gulden op, hetgeen kan worden gevoegd bij het half miljoen dat volgens De Jon ge al is ingezameld voor het hongerende deel van Mexi co waar op dit moment het WK voetbal aan de gang is. In Den Haag stelde een dag eerder De Jonge's collega Kees van Kooten de recette van een literaire avond be schikbaar aan de actie. De grootte van dat bedrag is onbekend. met 12.000 gedaald DEN HAAG Het aantal werklozen in ons land is in mei met 12.000 gedaald tot 685.900. Het aantal geregistreerde vaca tures steeg met 600 tot 31.300. Dit blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers van het ministerie van sociale zaken en werkge legenheid. De daling met 12.000 is groter dan op basis van de seizoensinvloeden mocht worden verwacht (4.900). De da ling heeft zich alleen voorgedaan onder mannen. Eind mei stonden 438.900 man nen geregistreerd (min 14.400) en 247.000 vrouwen (plus 2.400). Bij de mannen nam vooral het aantal werklozen in de leeftijdsgroep 25 tot 40 jaar af. Pag. 3: Voorstel tot nieuwe telling werklozen stuur met verlopen rijbewijs DEN HAAG De ANWB heeft in een brief aan de staatssecretaris van verkeer en waterstaat gevraagd de nieuwe rijbewijzen, die geldig zijn tot het 70e levens jaar, per 1 juli uit te geven, zoals de minister de Tweede Kamer heeft beloofd. Nu al zijn er naar schatting ruim 200.000 mensen met een net verlopen rijbewijs en iedere maand komen daar 25.000 bij. Als zij nu hun rijbewijs verlengen krij gen ze nog het oude model, dus wachten ze liever op de nieuwe. Een woordvoer ster van het ministerie zei dat de nieuwe rijbewijzen niet voor 1 oktober worden ingevoerd. De ANWB adviseert mensen die de grens overgaan met een verlopen rijbewijs nu hun verzekeringsmaatschappij daarvan in kennis te stellen om af wijzing van schadeclaims te voorkomen. De ANWB heeft er bij de minister van justitie verder op aangedrongen een har der strafvervolgingsbeleid in te stellen bij alcohol in het verkeer. Rechercheurs onderzoeken de Merce des, terwijl een kraanwagen wacht om de auto met slachtoffer weg te slepen. HUIZEN In een bos bij de Gooise gemeente Huizen is gisteren een man gedood door een politeman toen hij met deze een vuurgevecht aanging. De man bleek de 26-jarige H.P. te zijn, een bewaarder uit de Bijlmerbajes. Later op de dag trof de politie in de met bloed besmeurde kofferbak van een in de buurt geparkeerde Mercedes het stoffelijk overschot aan van een ande re man, de 48-jarige F.D. uit Rijssen. Hij was door het hoofd geschoten, waarschijnlijk met hetzelfde wapen als waarmee bewaarder H.P. op de politie man had geschoten. De recherche van Huizen was in actie gekomen na een telefonische tip dat er schoten waren gehoord op het land goed Oud-Bussum. Een 33-jarige re chercheur ontmoette een wandelende man en sprak hem aan. Diens reactie was het trekken van een pistool, waar mee hij direct begon te schieten. De rechercheur schoot enkele keren terug en raakte de man in het voorhoofd. Deze was op slag dood. De politieman werd getroffen door een bewerkte ko gel, die een deel van zijn onderarm verbrijzelde. ;iCO-STAD De Ifde dag van de strijd |e wereldtitel, bracht tantal achtste finalis- op dertien. Bij het fil dat dinsdag al ver- rd was van een optre- in de tweede ronde, den zich gisteren fs-winnaar Marokko ummer twee Enge- en één van de betere mers drie, Polen. De Europeanen verzamel- drie punten, iets wat andere nummers drie r niet lukt. Voor de ikkanen, die Portugal hakelden door er met /an te winnen, is het Brste keer in de histo- jat ze door de eerste e komen. In de acht- inales speelt Marokko h de nummer twee uit p E, Denemarken of t-Duitsland. Engeland, je door de bond al ge- :te terugreis naar Lon- voor morgen inder- t heeft moeten annu- i, treft in de tweede Ie een op papier ge- kelijkere tegenstan- Paraguay. Voor Polen Dg geen opponent be- 1. jertien achtste finalis- zijn: Argentinië, Italië, ico, Paraguay, België, et-Unie, Frankrijk, jilië, Denemarken, t-Duitsland, Marokko, eland en Polen, reeds bekende parin- in de tweede ronde, kin volgens het knook je systeem zal worden leeld, zijn: üni: Sovjet-Unie - Bel- (Leon) uni: Frankrijk - Italië Xico-Stad Olimpico) Uni: Engeland - Para- )r (Mexico-Stad Azte- )ETBAL OP TV NDAAG Island 1, 17.15 uur: I-magazine. gië 2, 19.00 uur: sa- nvatting Marokko-Por- al en Polen-Engeland. jerland 2, 19.55 uur: izilië - Noord-lerland en isluitend samenvatting anje-Algerije. Igië 2. 19.45 uur: Span- Mgerije en aansluitend nenvatting Brazilië - ord-lerland. itsland 2, 19.30 uur: Izilië - Noord-lerland of anje-Algerije en aanslui- id samenvattingen. IRGEN itsland 2, 06.00-09.00 r: WK voetbal bij het Ibijt. Prins Constantijn in Haags ziekenhuis aan brandwonden behandeld - DEN HAAG Prins Con stantijn (16), de derde zoon van koningin Beatrix en prins Claus, is gistermiddag eerste hulp verleend in de EHBO-af- deling van het ziekenhuis Bro- novo in Den Haag. De prins, leerling van het Eerste Vrij zinnig Christelijk Lyceum, had brandwonden aan de voet. Hij werd gebracht per ambu lance en na behandeling ook weer per ambulance naar huis, paleis Huis ten Bosch, ver voerd. De oorzaak van de brandwonden is niet bekend. De directie van Bronovo wilde daarover geen mededelingen doen. De Rijksvoorlichtings dienst komt mogelijk in de loop van de dag met een ver klaring. Sommige mensen bouwen een volière in hun tuin, anderen kiezen voor een visvijver. Een bewoner in de Amsterdamse Grensstraat heeft een vliegtuigje achter z'n huis gebouwd dat met de punt naar de aarde wijst. Het weglaten van één van de vleugels verhoogt het dramatische effect. (Van onze ^rlementaire redactie) f HAAG Opnieuw worden geprobeerd deze week het finan- t-economisch kader het nieuwe CDA- J)-regeerakkoord af te ren. tmateur De Koning toon- rh via zijn woordvoerder gisteravond redelijk positief over de vorderingen die daar over intussen zijn gemaakt. De onderhandelaars van CDA en VVD" hebben gisteren de helft van het lijstje dat de informa teur hen had voorgelegd afge werkt. Er tekent zich nu over eenstemming af over het totale bedrag aan ombuigingen voor de komende kabinetsperiode. Een nadere invulling moet echter nog plaatsvindt». Daar- nasie. Het Js de bedoeling in elk geval tot procedurele af spraken te komen. Die zijn no dig omdat de Raad van State nog steeds niet klaar is met zijn adviezen over de twee wetsontwerpen die hem zijn voorgelegd. Extra vertragende factor is de opname van vice- president mr. Scholten in het ziekenhuis. Hij zou zeker drie weken zijn uitgeschakeld. Uit het feit dat de twee onderhan delaars zich vandaag laten vergezellen door hun fracties pecialisten mag worden afge leid dat er ook inhoudelijk over het onderwerp gesproken zal worden. De Vries ver klaarde gisteren desgevraagd zich daarbij door het eigen CDA-programma te laten lei den en niet uit te gaan van de proeve die het kabinet-Lub- bers bij wijze van compromis heeft yoorgesteld. PTT luistert jaarlijks mee met miljoen gesprekken DEN HAAG De PTT luis tert jaarlijks mee met onge veer een miljoen telefoonge sprekken. Daarnaast worden jaarlijks 200.000 telexberichten bekeken. Hierbij zijn 5000 tot 6000 PTT'ers betrokken. Staatssecretaris Scherpénhui- zen van verkeer schrijft dit in een memorie van antwoord bij een aanpassing van de tele foon- en telegraafwet. De telefoongesprekken wor den meegeluisterd om de kwa liteit van de verbinding te controleren. De gesprekken worden willekeurig uitge zocht. Het gaat om 90.000 auto matische gesprekken en om 900.000 gesprekken met lan den waar nog geen automati sche verbinding mee bestaat. Het gaat erom $ast te stellen of het gesprek goed tot stand komt en of de kwaliteit goed is. Bij de 200.000 telexberich ten die worden gelezen gaat het eveneens om een controle op de kwaliteit van de verbin ding. Volgens Scherpenhuizen wordt er naar gestreefd om ac tiviteiten tot een minimum te beperken. De bewindsman zegt dat er geen inbreuk op de privacy wordt gepleegd. Het aantal PTT'ers dat ermee be last is neemt bovendien snel af. De staatssecretaris meent ove rigens dat de PTT de bevoegd heid moet houden om niet-au- tomatische gesprekken niet tot stand te brengen of telexbe richten te weigeren als het vermoeden bestaat van straf bare feiten. Hieraan mag de PTT niet medeplichtig wor den. HAARLEM/DEN HAAG In de reiswereld is dit jaar nog steeds sprake van een recordaantal boekingen. Na de extreme boekingsgolf in januari en de hausse in de periode voor de kro kusvakantie liep het aantal besproken vakantiereizen gestaag terug. Na het Pinksterweekeinde echter diende zich een derde golf aan die nog steeds voortduurt. Directeur Couvreur van de ANVR, de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus, heeft dit vandaag meegedeeld. Vooral Spanje, inclusief de Balearen, en de Canarische Eilanden, Portugal en Griekse bestemmingen zitten sterk in de lift, aldus Couvreur. Wat de autovakanties betreft schat de ANWB dat deze zomer een miljoen Nederlanders met de auto de grens zul len over trekken. Bij de touringcarreizen vertonen West-Duitsland, Joegoslavië en Italië groei, terwijl Zwitserland en Oostenrijk gelijk blijven. De Oosteuropese markt heeft door Tsjernobyl een grote terugslag opgelopen. Nederlandse, op Oostblokifeizen gespecialiseerde rei sorganisatoren zoals Kontakt Reizen, Balkan Holiday en Vernu hebben deze week geklaagd over het Tsjernobyl-effect. De zomervakanties beginnen dit jaar overigens vroeger dan ooit. In de grootste regio, de regio Noord-, Zuid-Holland en de Zuide lijke IJsselmeerpolders is 27 juni de laatste schooldag, waarna de grote trek naar de zon zal beginnen. Dat is vroeg vergeleken met voorgaande jaren. In '85 begon de zomervakantie op 6 juli eri het jaar daarvoor op 14 juli. De Stille Rijn in Leiden wordt binnenkort weer een beetje minder stil. Het is immers de bedoeling, dat er wordt gebouwd. Er komt een appartementenge bouw in vier lagen. Dertien gezinnen - of andere samenlevingsvormen - kunnen daarin onderdak vinden. Op de begane grond komt waarschijnlijk een supermarkt, dus gemakkelijk voor de nieuwe bewoners om er even een krant los te kopen. Toch is het altijd gemakkelijker om een abonnement op zo'n krant te nemen, want stel je voor dat 'ie uit verkocht is. En wat kunnen die dertien nieuwe abonnees straks beter doen dan eerst veertien da gen de „Leidse Courant" proberen? U hebt zelfs het voordeel het nu al te kunnen doen. Diefstal loopt spaak De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Model-ongeluk over zal morgen verder wor den gepraat. Dan komen ook de bezuinigingen op de volks gezondheid aan de orde. De woordvoerder van de informa teur herhaalde gisteren nog eens dat De Koning blijft ho pen binnen anderhalve week het regeerakkoord rond te hebben. Sinds vanochtend tien uur praat de informateur met De Vries en Nijpels overde eutha- Grote daden

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1