jfeidaeSowLant Zuiveringsinstallaties overbelast door toename afvalwater STAD OMGEVING ALLER LEKDS) Pessimisme over parkeren omwonenden in Sandersgarage Een cadeau van formaat Magistraal Queen drijft te 1 op medewerking publiek Jrtien appartementen n Stille Rijn -\m DONDERDAG 12IUNI1986 PAGINA 13 S SPEELT DE STERREN VAN DE HEMEL van Qu»en. Speciale gast 3fi»|«ravond. Herhaling: van- 119 juni. feddie Mercury, wan- j 's nachts alleen in bed ïq denken; ik zou willen ■publiek eens naar mij •t inplaats van alles |mee te zingen... Waar- Te niet, want tijdens het Nederlandse „Magic"- Ivan het Britse viertal |de bezoeker in de uit- aar niet te volle Itrdhallen in Leiden, tegenheid zich vocaal Lr had hierdoor niet al- h gemakkelijke avond, [evens een onbetaald (t zijn beschikking, dat jsten feilloos meezong... lenoot ervan. Voor wie 'tijdens de laatste Ne- concerten in 1984 jegerr.aakt, was er niet »uws onder de zon. Met [eden bewees het kwar- niet alleen in televisie- jrhalingen de normaal- k van de wereld zijn. ~T betreft, overtrof „spe- st" INXS de super- ueen. creatieve persoonlijk- Freddie Mercury, die rantwoordelijk is voor rukwekkende muzika- ichtingen, had meer it mogen worden, iraar INXS, met hun enthousiasme, de ril- uver de rug deden lo- s bij Queen vooral een d effect merkbaar. die niet altijd de tonen haalde maar wel stem was, toonde zich podium vooral een po- het moest hebben van ,r heel herkenbare en bewegingen. Veel- lij de dirigent en voor die nog even vluchtig rtoire met de overige in doornam. De show geolied karakter en bij de akoestische bal- >ve Of My Life" even Dlgens het draaiboek waren zowel Brian Freddie Mercury van groep het podium be id het publiek vijfen- heel lange, maar ook minuten moeten i De heren, die ieder inderlijke limousine bij certhal waren gearri- opende de show met ision". Dankzij de aan- werd het heel even is. Visueel ondersteund n indrukwekkende en iitgedachte lichtshow Jueen terug naar het n met songs zoals „In ip Of The Gods". Het Dp alsof de groep er een Dek rollshow van zou maar helaas gebeurde dat niet. Freddie zweepte het publiek op mee te zingen en zonder veel muzikale improvi saties volgde daarna de ene hit het andere, massaal meegezon gen, succes op. De overwin ning die Queen boekte, werd ze te gemakkelijk in de schoot geworpen. Freddie ontzenuw de ondertussen het gerucht als zou Queen uit elkaar gaan en dankte het publiek voor het vertrouWen. Na zo'n veertig minuten volg de het zwakste moment in de show, het instrumentale inter mezzo van Brian May. Terwijl de rest van de groep, het uit verschillende lagen bestaande podium verliet om een pilsje te gaan drinken, verveelde May de concertbezoekers met nau welijks indrukwekkend noch fantasievol gitaarspel. Toch speelde hij gisteravond een aantal van de mooiste gitaarso- li, die ooit het menselijk oor bereikte. Dat gebeurde onder meer in „Now I'm Here". Na de akoestische set, verlaagde Queen zich tot een aantal nummers uit de oude doos zo als „Hello Marilou" en de Litt le Richard-klassieker „Tutti Frutti". Dat het Queen-succes „Bohe mian Rhapsody" ook op het programma stond, zal niemand verbazen. Met het nummer werd echter een technische truc uitgehaald. Terwijl het podium bedolven werd onder de rook, waardoor de muzi kanten niet langer zichtbaar waren, kon de bandrecorder worden gestart voor de meer stemmige samenzang, terwijl een ontploffende bom het voor de musici weer mogelijk maakte de song verder live af te maken. De groep kwam, na veel aan dringen terug voor twee toe giften, maar toen was het na bijna twee uur echt afgelopen. Queen had bewezen weliswaar een heel magistrale, maar ook wat voorspelbare show op de planken te kunnen zetten. Wanneer Mercury en kornui ten het niet zo hadden laten aankomen op de medewerking van het publiek, had het con cert een hoog muzikaal gehal te gehad. Wie wel van de eerste tot de laatste minuut boeide was INXS. Met gedreven rock roll, voorzien van indrukwek kende vocalen van zanger Mi chael Hutchence, en fantas tisch gitaarspel van Tim Farris speelde het Australische zestal de sterren van de hemel. Wat dat betreft kunnen The Rol ling Stones rustig met pensi oen gaan. De veertig minuten waren eigenlijk veel te kort, maar zorgde er wel voor dat het hoofdprogramma niet van het podium werd gespeeld. Het moet wel heel vreemd lopen als INXS over een jaar niet voor een volle Ahoy' staat. HANS PIËT itwerp voor de appartementen. uEN Op de plaats van het complex van de voormalige -Ing-Langezaal aan de Stille Rijn worden dertien apparte- h gebouwd. Het nieuwe gebouw wordt in vier verdiepin- -{getrokken en krijgt op de begane grond ruimte voor een I. Daarbij wordt onder meer gedacht aan de vestiging van Bpermarkt. De bovenste bouwlaag wordt ingenomen door Rietal „penthouses" die iets naar achteren liggen om het inzicht van het gebouw niet te hoog te doen lijken. Toch de Buurtvereniging Maredorp bezwaren tegen het bouw- janwege de hoogte van het nieuwe complex. terrein tussen de nieuwe appartementen en de bebou- 'an de Haarlemmerstraat wordt een parkeerdek aangelegd Ie bewoners van de appartementen. Het aanleggen van Truimte binnen de nieuwbouw is voor de Leidse binnen in betrekklijk nieuwe ontwikkeling. Eerder werd in het •ort-complex eigen parkeerruimte voor de bewoners aan- maar over het algemeen ontbreekt de ruimte hiervoor, ^rkeerdek is bereikbaar via een poort aan de Stille Rijn. liertegen wordt door de buurtvereniging bezwaar gemaakt. Jreest dat door stank van uitlaatgassen het wonen aan dit pterrein er niet prettiger op zal worden. Bezoekers Queen slapen bij politie LEIDEN Een jongen en een meis je uit Heerenveen, die gisteravond het concert van Queen in de Groe- noordhallen bijwoonden, hebben vannacht op het bureau van de Leid se politie geslapen. Zij zouden door een kennis met de auto worden afge haald om weer richting Heerenveen te reizen, maar deze kennis kreeg autopech. Het tweetal had geen geld voor een hotel en klopte aan bij het politiebureau aan de Langegracht. Daar mochten zij toen gratis de nacht doorbrengen. Na de koffie is het tweetal vanmorgen door een paar agenten op de trein richting huis gezet. Jongeren in de slag met zwerfvuil en hondepoep DEN HAAG In Den Haag is een nieuw initiatief genomen om de stad schoon te houden. Tien jongeren*van vijftien tot achttien jaar gaan op> werkdagen aan het eind van de mid dag straten schoonmaken. De jonge straatvegers werken ongeveer ander half uur per dag onder toezicht van een medewerker van de Gemeente reiniging. Het werk van de vegers bestaat uit het ophalen van „zwerf vuil" en hondepoep. Bovendien gaan ze stickers met het opschrift „fout" plakken op grofvuil en huisvuil dat op een verkeerd tijdstip buiten is ge zet. Met hun werk kunnen de jonge ren ongeveer hetzelfde verdienen als met een krantenwijk. Tasjes geroofd LEIDEN Een 54-jarige vrouw uit Leiden is gistermiddag op de Steenstraat beroofd van haar tas met daarin ongeveer 260 gulden, een rijbewijs en bank- pasje. De vrouw had haar tas iri de fietstas gestopt. Op de Steen straat werd zij door twee jon gens afgeleid. Hierbij moet één van de jongens de tas uit de fietstas hebben gegrist. Even la ter werd een 23-jarige Leidse vrouw in de binnenstad van haar schoudertas beroofd. Het hengsel van de tas werd doorge sneden. In de tas zat een pas poort, ongveer 60 gulden en wat snuisterijen. Bewoner plaatst eigen paaltje LEIDEN Een bewoner van de Schagensteeg in Leiden heeft gis teravond zelf een paaltje in het wegdek van de steeg geplaatst om parkeeroverlast in de steeg tegen te gaan. Door de parkeeroverlast kon de man vaak niet zijn deur uit. De gemeente zou het plaatsen van een paaltje al wel hebben toe gezegd, maar omdat daar nog niets van was gekomen besloot de man zelf te handelen. Toen het paaltje er echter net in zat, kwam de poli tie voorbij, die deze onrechtmatige daad niet kon goedkeuren. Het paaltje moest weer verwijderd worden. JAARVERSLAG HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND: LEIDEN De zuive ringsinstallaties in het gebied van het Hoog heemraadschap Rijnland zijn overbelast. Dat komt door de groei van de be volking en industrie en de aansluiting van nieu we woonwijken. Van het aangevoerde afvalwater is eenderde te veel. Dat leidt tot een toenemende vervuiling van het op pervlaktewater. Tevens kan door het te grote aanbod soms ongezui verd rioolwater direct overlopen naar het op pervlaktewater. Om de vervuiling van het water niet verder te laten toe nemen moeten er meer zuiveringsinstallaties ko men. Dit staat in het jaarverslag over 1985 van het Hoog heemraadschap Rijnland. Verder meldt het verslag dat meer dan de helft van het in 1985 door de Rijnlandse zui veringsinrichtingen geprodu ceerde slip, meer zware me talen bevatte dan de maxi maal toelaatbare hoeveelheid volgens de Unie-richtlijn. Dit slip wordt bewerkt tot mest stof voor de landbouw. Om het slip een nuttige en vooral milieutechnisch verantwoor de bestemming te kunnen ge ven zijn de kosten sterk toe- genomen. In het slip van de zuiverings installatie in Leiden Zuid- West werd in 1985 overigens ruim drie keer de maximaal toelaatbare hoeveelheid van het giftige cadmium aange troffen. In Leiden Noord was dit ruim twee keer zo veel. Ook het vergif arseen was op deze plaatsen hoger dan is toegestaan. Deze hoge con centraties zouden veroor zaakt zijn door straatvuil dat in water waait en door be paalde industrieën. In Noord- rologische hoedanigheid van het water bleek de zandwin- plas in Valkenburg Molenplas bij Heemstede vo- wijk en Noordwijkerhout rig jaar niet geschikt als werd opvallend veel koper in het slip aangetroffen. In Voorschoten werd teveel ar- cadmium en ruim acht zwemwater. In totaal kwa men er hij het Hoogheem raadschap 29 klachten bin nen over vissterfte, 22 klach- keer de maximaal toelaatbare ten over gierlozingen, hoeveelheid lood in het slip klachten over de aanwezig- gemeten. Verder was het water in Rijnland vorig jaar behoorlijk heid van olie en andere orga nische chemische verbindin gen in het water en 96 klach- zout'. Dit werd onder andere ten over stankoverlast van veroorzaakt door de twee vorstperiodes waardoor boe zuiveringsinstallaties, bedrijf- slozingen, kroos en algen. zembemaiing niet kon plaats Tijdens de vorig jaar gehou- hebben. Ook de toestroom den schoonmaakwerkzaam- via de Rijn van zout water heden aan de zuiveringsin- vanuit de Franse kalimijnen stallatie in Sassenheim kwa last in de Zandsloot. werkzaamheden en tijdelijke delde zout-gehalte over het zuiveringtechnische maatre- gehele gebied van Rijnland gelen moeten dergelijk cala- hoog zout gehalte in het wa ter. Toch bedroeg het gemid- in 1985 minder dan in 1 Bij onderzoek naar de bacte- miteiten in de toekomst hel pen voorkomen. Illegale spuiterij afgebrand KATWIJK En illegale spuiterij in Katwijk is gister middag rond vijf uur geheel uitgebrand. De spuiterij was gevestigd in een schuur aan de Keppelerlaan in Katwijk. Een Noordwijker is eigenaar van het gebouwtje. Over de oorzaak van de brand tast de politie nog in het duister. Ook het schadebedrag is nog niet bekend. Pierce Brosnan vermoedelijk de nieuwe James Bond LONDEN Het gevecht om de rol van James Bond in de nieuwste Bond-productie „The living daylight" lijkt in het voordeel beslist te worden van een in ons land nog onbekende acteur, Pierce Brosnan. Bros nan is de enige overgebleven kandidaat voor de opvolging van Roger Moore, die door zichzelf en anderen met zijn 57 jaar te oud wordt hevonden voor het Bond-karakter. Bros nan, een in Amerika werken de en woonachtige Ier, speelde tot nu toe voornamelijk rollen in Amerikaanse TV-series. Momenteel legt hij in Londen de laatste hand aan een rol in „Het vierde protocol", naar het boek van Frederick For syth. Leerling stedelijk gymnasium wint reis naar de VS Annita Franich uit Voorschoten, leerling van het Leids Stedelijk Gymnasium, ontving gisteren op de residentie van de Ameri kaanse ambassade in Den Haag de eerste prijs voor het winnen van een opstelwedstrijd. Zij kreeg de prijs, een wisselbeker, van de vrouw van de ambassadeur, mevrouw Francis Bremmer (rechts) in aanwezigheid van haar vader (links) en de ambassa deur. Het bleef overigens niet bij deze beker, de Leidse scholier won tevens een reis naar de Verenigde Staten. Op kosten van de Amerikaanse ambasade in Nederland mag zij één week door brengen in Washington. Aan de de opstelwedstrijd deden leerlin gen van 5e en 6e klassen van gymnasia in Zuid-Holland mee. Zij konden kiezen uit een lijst van 22 Amerikaanse schrijvers. De leerlingen moesten een karakter uit een boek kiezen en daar - uiteraard in het Engels - een esssay over schrijven. De bedoeling is dat de wedstrijd een jaarlijks gebeuren wordt. Volgend jaar mag heel Nederland meedoen en leerlingen van 5 en 6 VWO zijn dan ook welkom. LEIDÈN Wethouder J. Peters (ruimtelijke ordening en verkeer) heeft er weinig vertrouwen in dat met pro jectontwikkelaar Noorlander als bouwer van de Sanders- parkeergarage, overeenstem ming kan worden bereikt over het parkeren door om wonenden in de garage. „Het ziet er niet naar uit dat het lukt", zei Peters gisteravond tijdens een commissieverga dering. In het contract met Noorlan der had de gemeente bedon gen dat er parkeerruimte voor bewoners in de garage zou komen. De ontsnappings clausule „tenzij dit voor de exploitatie niet mogelijk is" heeft de zaak anders doen uitpakken dan de gemeente zich had voorgesteld. Noor lander wil wel parkeerruimte voor buurtbewoners vrijma ken, zij het dat hier een ste vige vergoeding tegenover moet staan. De mogelijkheid om dag en nacht te parkeren, moet volgens het bedrijf 800 gulden per bewoner per jaar kosten. Dat is de gemeente veel te hoog. Peters wil vast houden aan het bedrag dat ook voor parkeervergunnin- gen elders in de binnenstad moet worden neergeteld: 180 gulden per jaar. Een aanbod van Noorlander om parkeer plaatsen 's avonds en s nachts voor 300 gulden per jaar beschikbaar te stellen, is ook door de gemeente afge-' wezen. De onderhandelingen tussen beide partijen liggen zo goed als stil. De gemeente wacht een nieuw aanbod van de projectontwikkelaar af. Mocht er geen overeenstem ming worden bereikt dan zal de gemeente het parkeerter rein op de Garenmarkt niet aan Noorlander verhuren (de aangezochte exploitant van de garage had hierom ge vraagd). Buurtbewoners zul len dan van de Garenmarkt gebruik kunnen maken, zei Peters gisteravond. Hij is van plan deze parkeerplaats daar eerder voor aan te wijzen dan de bedoeling was. Dit ook in verband met de bouw van 130 woningen op het Barbaraterrein. Peters zei gisteravond ook dat uit ver schillende andere wijken verzoeken waren gekomen om betaald parkeren met vergunningen voor bewoners in te stellen. Amnesty De Leidse afdeling van Amnesty International houdt zaterdag 14 juni een demonstratie door de stad. Zij doet dit ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van Amnesty International en om de aandacht op haar werk te vestigen. De de monstratie start om twee uur 's middags bij Molen de Valk. Om drie uur wordt in het Leidse Volkshuis een slotmanifestatie gehou den. Er wordt geschreven voor politieke gevangen en het Amnesty theater treedt op. Bingo De bingomiddag die zater dag wordt gehouden in het kader van de Antonius- feestweek heeft plaats in Rijn en Vliet aan de Aaltje Noorderwierlaan 2. De bin go begint om twee uur. Volksdansen In het Leids Vrijetijds Cen trum (Breestraat 66) wordt zondag 15 juni de laatste volksdansinstuif gehouden. Het folklore-orkest Novi Gospodar verzorgt de mu ziek en de presentatie is. in handen van Yvonne Knij- nenburg. De zaal gaat om zeven uur open, de toe gangsprijs bedraagt 7,50. Huurverhoging In buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40 en in buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat worden spreekuren over de jaar lijkse huurverhoging ge houden. Bewoners van Lei den-Noord kunnen hier te recht om hun huurverho ging te laten controleren ol huursubsidie te laten uitre kenen. Dit jaar wordt bij de verhoging een ander sy steem gehanteerd. De spreekuren in 't Spoortje zijn op maandag 16 juni van zes uur tot half negen, dinsdag 17 juni van twee tot vier uur en woensdag 18 juni van twee tot vier uur en van zes uur tot half negen. In Groenoord zijn de spreekuren op dinsdag 17 juni van zes uur tot hall negen en donderdag 19 juni van twee tot vier uur. Promotie De heer A.H.M. Tamintau (40) is vanmiddag aan de Leidse universiteit gepro moveerd tot doctor in de geneeskunde. Hij deed dit op het proefschrift „Chon- drosarcoom van het ske let". Tamintau is orthopae- disch chrirurg en werkt op het Academisch Zieken huis Leiden. IJe Bol Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft De nieuwe abonnee wordt ook harteüjk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Not Nm Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de handdoek aan: Naam:Voor Adres:I Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). CckLc Goumnt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13