ijk moet ABP verlies n premies vergoeden ;eweld zonder einde op sri lanka Al half jaar oorlog in ICTO-bestuur Het is een kunst om naar topkwaliteit te streven ENLAND/BUITENLAND Kunstmatige bruining in beperkte mate aanvaardbaar AGÜ £eidóc@otvumt WOENSDAG 11 JUNI 1986 PAGINA 7 Consumentenbond I blijvend ontwricht AG De Consumentenbond blijft aij uit de Geschillencommissie Rei- BÉitappen, in ieder geval zolang de ]ar ook deel van uit maakt. Deze die met de ANVR een hooglo- je heeft, heeft verder definitief be- 9 i overleg met de ANVR (Algemene jj Ise Vereniging van Reisbureaus) op j [Wat betreft de behartiging van de 5 jtenbelangen heeft de bond het be- de Stichting Consumentenklach- )gd een oplossing te zoeken voor de j he situatie. De bemiddelingspoging j Secretaris Van Zeil van economi- p, die vorige week de Consumen- voor een gesprek uitnodigde, is nislukt. Kernramp mag buiten polis particuliere verzekering blijven DEN HAAG Staatssecretaris Van der Reijden van volksgezondheid kan ver zekeringsmaatschappijen niet dwingen de risico's van een kernramp in verze kering te nemen. De staatssecretaris zal geen maatregelen nemen tegen de stan daard-clausule in particuliere ziektekos tenpolissen die de schade als gevolg van nucleaire rampen uitsluit van vergoe ding. Het privaatrechtelijk karakter van' dergelijke verzekeringen verzet zich te gen een verbod op zo'n clausule, aldus Van der Reijden. Het PvdA-kamerlid Milller-Van Ast vindt dat particulier verzekerden op dit punt slechter af zijn dan mensen in het ziekenfonds. Onderzoek naar wanbeheer defensie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Ruiter (Defensie) heeft een diepgaand on derzoek gelast naar de gang van za ken bij de huishoudelijke dienst van zijn departement. De reden daarvan is dat bij enkele afdelingen van deze dienst, de sectie wagenpark en de sectie schoonmaakdienst, ernstige on regelmatigheden aan het licht zijn gekomen. Zo werd voor het schoonmaken van de vijftig gebouwen van defensie elk jaar zo'n 2,5 milioen meer uitgegeven dan noodzakelijk was. Ook de garage van het departement spendeerde te veel, met name als het ging om de aanschaf van nieuwe auto's. Deze werden niet besteld via de Rijksin- koopcentrale maar via particuliere garages. Ook gaan er geruchten dat onderwereldfiguren hun auto's lieten onderhouden in de garage van het ministerie. Het door de minister gelaste onder zoek zal worden verricht door de se cretaris-generaal, de hoogste ambte naar van Defensie, die zich zal laten bijstaan door de directeur juridische zaken, de commandant van de ko ninklijke marechaussee en de direc teur van de accountantsdienst. Ook zal bekeken worden hoe de gehele huishoudelijke dienst het best gere organiseerd kan worden. DEN HAAG Een voorzichtig gebruik van bruiningstoestellen (zonnebanken, zon- nekanonnen e.d.) verhoogt het risico op het krijgen van huidkanker niet. Dat is wel het geval als men veelvuldig van bruinings toestellen gebruik maakt en daarnaast ook nog vaak in de zon zit of in de buitenlucht werkt. Een korte bruiningskuur levert de zelfde hoeveelheid ultraviolette straling op als enkele weken zonvakantie in zuidelijke streken. Dit zijn enkele conclusies die een commis sie uit de Gezondheidsraad heeft getrokken uit een onderzoek naar de gevaren van na tuurlijke en kunstmatige ultraviolette stra ling. Een rapport hierover is aan staatsse cretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) 'aangeboden. 'Per jaar doen ongeveer 1 miljoen Nederlan ders een kunstmatige bruiningskuur. Het risico opr huidkanker wordt groter naarma te men dit vaker doet. In het rapport wordt ook ingegaan op de nieuwste methoden van kunstmatige bruining, namelijk door mid del van apparaten die de ultraviolette kor- tegolfstralen wegfilteren. Daardoor is het mogelijk, de huid te bruinen zonder dat er zonnebrand optreedt. De commissie wijst erop, dat deze apparaten als nadeel hebben dat productie van vitamine D in de huid wordt geremd. Vertrek ptters 'oo )n onze sociaal- 50 fcmische redactie) .17 i oo j\AG Door het oo fen van de PTT en so ttbank als over- so tellingen binnen U jemeen Burgerlijk oo nfonds (ABP) zul- 55 J pensioenpremies oo Se achterblijvers Jj 'lijnlijk omhoog so i met 0,1 tot 0,5 90 j Omdat ambtena- 25 [van echter niet de dupe mogen worden zal de rijksoverheid deze pre miestijging (die tot een to taal bedrag van 200 mil joen per jaar kan oplopen) desnoods voor zijn reke ning moeten nemen. Dit verklaarde gisteren de nieuwe voorzitter van de raad van toezicht van het Alge meen Burgerlijk Pensioen fonds, J. Reijnen. Het kabinet heeft beslist dat personeel van zelfstandig geworden ex-over- heidsinstellingen niet bij het ABP aangesloten mag blijven, maar in zelfstandige pensioen fondsen moet worden onder gebracht. Reijnen pleitte er gisteren voor deze verplichting „met soepelheid te hanteren" om uitholling van het draagvlak van het ambtenarenpensioen- fonds te voorkomen. In het vervolg dreigt door een ver dergaande afstoting van over heidstaken het ABP steeds meer premies mis te lopen. Om het ABP mogelijk te ma ken toch op het huidige ni veau te blijven functioneren opperde Reijnen de mogelijk heid om ook de pensioenen van defensieambtenaren onder te brengen bij het ABP. Het ABP overweegt in de toe komst ook de administratie voor nieuwe, zelfstandige fondsen van ex-overheidsin stellingen te gaan verzorgen. Dit brengt weliswaar niet de benodigde pensioenspremies binnen maar kennis en kwali teit zouden zo toch binnen het fonds blijven. De werkgele genheid voor de 3600 werkne mers is zo beter gewaarborgd. Reijnen steunt het plan van minister De Korte van bin nenlandse zaken om top-amb- tenaren van het fonds door middel van toelagen meer te betalen. Zo kan de leegloop naar het bedrijfsleven een halt worden toe geroepen. Zoals bekend liggen de salarissen voor accountants, beleggings adviseurs en computerdeskun digen, specialisten waar het pensioensfonds ernstig om verlegen zit, in het bedrijfs leven veel hoger. Mr. J.L. Janssen van Raay WINSCHOTEN In de cember ging de kogel door de kerk. De Tweede Kamer verklaarde zich in meerderheid akkoord ging met (de mogelijkheid tot) plaatsing van kruisra ketten in Nederland. En sindsdien is het mis met de vredesbeweging. De interkerkelijke activisten lijken alleen nog maar el kaar te belagen. Een die pe bestuurscrisis binnen het Interkerkelijk Vredes beraad (IKV) kreeg veel aandacht. Zijn tegenpool, het Interkerkelijk Comité voor Tweezijdige Ontwa pening (ICTO), wist de Vuile was vooralsnog bin nenskamers te houden. Maar ook daar is inmid dels de bom gebarsten. Op 24 mei stapten vier van de negen bestuursleden op. „Het ICTO dreigt te verwor den tot een rechtse applaus- club", zegt Ada Boerma-Van Doorne uit Winschoten, die af trad als vice-voorzitter. Zij legt de schuld voor de crisis volle dig bij voorzitter mr. J.L. Janssen van Raay. „Hij noemt zich de belichaming van het ICTO en wat dat betekent is in de afgelopen maanden wel ge bleken. Hij wil alleen ja-knik kers in het bestuur, hij pro beert er mensen van het Oud Strijders Legioen binnen te sluizen en gebruikt de organi satie voor zijn lobby ter onder steuning van de Amerikaanse 'Star Wars-plannen'. „Janssen van Raay wil club van ja-knikkers" Tot het rakettenbesluit van december vorig jaar leek het ICTO-scheepje zich op rimpel loos water te bevinden. Bij ge brek aan tweezijdige ontwape ning ging een kamermeerder heid akkoord met de komst van de raketten. „Misschien was ook de noodzaak van het bestaan van de vredesbewe gingen daarmee voorbij, maar volgens mij lag er voor het ICTO nog wel degelijk een taak op kerkelijk gebied. Als Janssen van Raay zijn zin krijgt, hoeven we ons binnen de kerken echter niet meer te vertonen. Hij streeft doelen na die niet te verenigen zijn met onze idealen". Nu de vuile was toch buiten hangt, wil Ada Boerma wel kwijt dat de stemming binnen het ICTO-bestuur de laatste maanden verre van vredelie vend is geweest. „Er tekenden zich twee groepen af: de nu af getreden leden en de anderen. Stemmingen over alle mogelij ke onderwerpen hadden voortdurend dezelfde uitslag: vijf tegen vier. Janssen van Raay maakte bovendien van afwezigheid van opponenten gebruik om zijn denkbeelden erdoor te krijgen. Dan werden eens genomen besluiten moei teloos weer teruggedraaid; dat moest je dan uit de notulen vernemen. Brieven van ons werden niet in behandeling genomen. Hij overviel ons met onderwerpen die niet eens op de agenda stonden. Hij ontnam critici het woord. Hij probeer de mensen uit het bestuur te verwijderen". Star wars De fricties werden, aldus Ada Boerma, ook veroorzaakt door de persoonlijke interesses van Janssen van Raay. „Hij is een fervent voorstander van het Strategisch Defensie Initiatief, de 'Star Wars-plannen' van Reagan. Hij heeft zitting in de officiële lobbyclub, High Fron tier Europe. Dat mag, maar het officiële ICTO-standpunt is, dat het onderzoek niet moet worden afgewezen, maar evenmin gepropageerd". Jans sen van Raay stelt daar echter tegenover dat hij al lid was van High Frontier Europe voor hij voor het voorzitter schap van het ICTO werd ge vraagd. Zonder ons erin te kennen no digde hij voor ons voorlich tingscongres van 12 april een reeks van sprekers uit die alle maal deel van die lobby uit maken. Het bestuur is er nog in geslaagd dat terug te draai en. Ze werden afgezegd en in plaats van hen kwamen staats secretaris Van Eekelen, minis ter Korthals Altes en de Ame rikaanse ambassadeur Paul Bremer". Ada Boerma maakt zich over de verdere toekomst van het ICTO geen illusies. „Ik had nog de hoop dat voor de ko mende vergadering van 21 juni het verstand zou zegevie ren. Maar zoals het er nu naar uitziet zal Janssen van Raay er zijn vriendjes binnenloodsen. Dat zal voor de kerken onaan vaardbaar zijn. Ik begrijp niet dat Janssen van Raay dat niet beseft". Janssen van Raay rea geerde daar gisteren op met de woorden: „De honden blaffen, maar de caravaan trekt ver der". Het beleid zal worden voortgezet. ANDRÉ HORLINGS HAAG/COLOMBO lijkt geen einde te n aan de moordpar- tussen Tamils en kiezen op Sri Lanka, vroegere Ceylon. dag gaat voorbij er dat mensen wor- Rloodgeschoten, bom- lHfontploffen en huizen impels in brand wor- [estoken. eep uit de gebeurtenis- an de afgelopen dagen: t oostelijke district Trin- lee hebben Tamil-terro- zestien Singalese boè- ermoord. Een dag later Singalese burger- /ijftig Tamils dood. cties van het leger rond oordelijke stad Kilinoch- yerden 21 Tamil-guerril- gedood. De afgelopen 24 uur zijn meer dan honderd mensen om het leven geko men. De merendeels hindoeïstische Tamils vormen een minder heid op Sri Lanka. De groot ste bevolkingsgroep zijn de boeddhistische Singalezen. Militante Tamils, die niet ge heel ten onrechte vinden dat zij jarenlang zijn achterge steld, willen in het noorden en oosten van de eilandrepu bliek, in de gebieden waar zij de meerderheid vormen, een eigen staat stichten. De rege ring in de hoofdstad Colombo heeft, als uiterste concessie, verregaande autonomie voor de provincies aangeboden. Voor de militante Tamils die massaal door de overi ge Tamils worden ge steund is dat niet genoeg. Zij willen hun eigen staat. In tegenstelling tot de meeste deskundigen zijn de officieren van het regeringsleger ervan overtuigd, dat een militaire oplossing van het Tamil - vraagstuk mogelijk is. Zij vra gen daarom, met succes, om steeds meer wapens. Aanval len van het leger lokken ech ter steeds weer vergeldingsac ties van Tamil-guerrilla's uit. Niet alleen in het noorden en oosten van het eiland, maar steeds vaker in en rond de hoofdstad, waarbij vooral on schuldige slachtoffers vallen. Bovendien ontzien de Tamil- guerrilla's hun eigen mensen niet. En vrijwel elke Tamil- aanval geeft weer aanleiding tot een represaille-actie van het leger. De regering van de bijna 80- jarige president Jayawardene neigt af en toe naar vredeson derhandelingen, maar kiest toch steeds weer voor de har de lijn. Zo verkeert Sri Lanka momenteel in een soort per manente staat van oorlog. Afluisteren „Als niemand meer wapens levert, zou het vechten snel ophouden. Maar daar is na tuurlijk geen kans op", ver zucht Father Vincent Dep, di recteur van Sedec, het ont wikkelingsbureau van de Sri- lankaanse bischoppenconfe- rentie. Vincent Dep heeft de afgelopen weken half West- Europa doorgereisd om orga nisaties te bezoeken waarmee Sedec contacten onderhoudt. In ons land heeft hij onder meer gesprekken gevoerd met de ontwikkelingsorganisatie Cebemo en met Justitia et Pax. Vanmorgen is hij weer naar Sri Lanka vertrokken. Father Vincent, een vitale 68- iarige Singalees, is erg terug houdend in zijn contacten met de pers. Hij heeft daar alle re den toe. Het kantoor van Se dec in Sri Lanka wordt door de veiligheidsdienst in de ga ten gehouden, de telefoon wordt afgeluisterd en brieven voor Sedec bereiken niet al tijd ongeopend het bureau. Vincent Dep, zo kan uit zijn woorden worden opgemaakt, heeft er weinig vertrouwen in dat het geweld op korte ter mijn gestopt kan worden. Hij heeft nog enige hoop geves tigd op een gezamelijk optre den van de religieuze leiders (hindoes, boeddhisten, mos lims en christenen). „De reli gieuze leider hebben tot nu toe gefaald. Zij zouden ant woorden moeten vinden op de problemen van ons land en de mensen voor moeten houden wat hun geloof zegt; dat die ander je broeder is", aldus Fa ther Vincent. Ook India zou volgens Vin cent Dep meer kunnen doen om het geweld te stopppen. In de door een nauwe zeestraat van Sri Lanka gescheiden Indiase deelstaat Tamil Nadu wonen zo'n vijftig miljoen Ta mils, die het verzet op Sri Lanka nadrukkelijk steunen. Maar zelfs als de Indiase pre mier Gandhi zou willen, is het voor hem buitengewoon lastig om tegen de Tamils op te tre den. Bergafwaarts Intussen gaat het snel bergaf waarts met de economie van Sri Lanka, dat enkele jaren geleden nog een tweede Sin gapore hoopte te worden. De alsmaar stijgende militaire uitgaven, gecombineerd met teruglopende inkomsten uit de landbouw thee, rubber en kokosnoten en het toe risme drijven het land naar de financiële afgrond. Des kundigen vrezen zelfs dat Sri Lanka, één van de weinige landen in de Derde Wereld die zichzelf kan voeden, voed sel zal moeten gaan invoeren indien de stituatie niet snel verbetert. Die uiterst onzekere toekomst van Sri Lanka heeft de afge lopen jaren duizenden jonge Tamils het eiland doen verla ten. Ze hadden, zegt Father Vincent, geen andere keus. Jonge Tamils worden ofwel door het leger opgepakt en gevangengezet ofwel geron seld door het Tamil-verzet. Wie daaraan wil ontkomen moet het land uit. Ruim dui zend van deze jonge Tamils wonen momenteel nog in Ne derland. Tijdens zijn verblijf in ons land heeft Father Vincent Dep ook de situatie van de Tamil-vluchtelingen bespro ken. Hij heeft daarbij duide lijk gemaakt dat jonge Tamils die nu naar Sri Lanka wor den teruggestuurd groot ge vaar lopen. Zelfs als zij naar opvangcentra in het zuiden van het land worden ge stuurd, zoals in een Neder lands ambtelijk rapport als „veilig" was voorgesteld. „Vrijwel alle vluchtelingen willen terug naar Sri Lanka. Daar wonen hun families, daar ligt hun hart, maar het is er niet veilig. Intussen zitten de Tamils in Nederland en mogen zij niets doen, tot hun aanvraag voor asiel is behan deld. Dan krijg je frustraties en onrust. Waarom wordt niet getracht deze mensen verder op te leiden of een ze vak te leren, dat zij na terugkeer in Sri Lanka kunnen uitoefe nen?". Na terugkeer naar Sri Lanka? Op de vraag of en' wanneer dat mogelijk zou zijn, moet Father Vincent Dep het antwoord schuldig blijven. JOS TIMMERS .kt $E EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN Uitgeverij, Antwerpen/Weesp MARCEL VAN DAM VARA - VOORZITTER): HILVERSUM „On- danks de twee of drie ma gere jaren die er bij de VARA nog in het ver schiet liggen, wil niemand terug naar de oude situa tie", aldus Marcel van Dam, sinds een maand of vijf de nieuwe voorzitter van de VARA. De voor malige PvdA-politicus werd binnengehaald om puin te ruimen. Een „inci denteel" tekort van een kleine vijf miljoen gulden bij de televisiedienst, een structurele bezuiniging van zeven miljoen gulden opgelegd door Den Haag, interne machtsstrubbelin gen en een daaruit voort vloeiende forse reorgani satie van de televisie- dienst, zijn enkele van de problemen waarmee hij te maken kreeg. Volgens eigen zeggen is hij hierdoor te weinig toegeko men aan wat hij echt leuk vindt: het VARA-produkt. Marcel: „Ik bemoei me nu wel met programma's, maar veel minder dan mij lief is. Ik hoop mij als de zaak financieel en organisatorisch geregeld is, in tensiever met de programme ring te kunnen bemoeien, bij voorbeeld via brainstorming in werkgroepen". Van Dam wil zich dan concen treren op de kwalitatieve as pecten van het programma. Marcel: „Ik heb het gevoel dat er hier, maar dat geldt eigen lijk voor de hele omroep, heel veel dingen te obligaat gebeu ren. Het is een kunst om bij al les wat je doet naar topkwali teit te streven. Ik mis de ge spannenheid bij de omroepme dewerkers, de ambitie, om daar naar toe te werken". Het verdwijnen van program ma's als „De onderste steen" beschouwt de VARA-voorzit ter niet als kwaliteits- of iden titeitsverlies. Marcel: „Er komt straks allemaal wat voor in de plaats, maar ik ga hier niet ons nieuwe winterprogramma ver klappen". Wel wil Van Dam kwijt dat er naar zijn mening meer aan cultuur moet worden gedaan binnen de omroep. Ook moet er een satirisch programma komen en meer aandacht voor drama. Marcel: „Maar daar mee kom je op het tweede as pect waarmee je in de pro grammering te maken hebt en dat is geld. Hilversum wordt al enkele jaren uitgehongerd. Je pakt toch ook niet iemand zijn geld af om je vervolgens ver baasd af te vragen waarom hij verhongert?" Gek genoeg meent Van Dam dat die uithongeringstactiek van Den Haag niet ten koste zal gaan van de identiteit van de omroep. Marcel: „Gebrek aan geld brengt het gevaar met zich mee, dat je moet grij pen naar programmasoorten waarbij praktisch alleen maar de identiteit naar voren komt. Maar dat beschouwen wij niet als onze opdracht. Wij willen een gevarieerd pakket, ook met amusement en dat kost geld".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7