lleen in Oostblok ïog stralingsrisico oor vakantiegangers a herenigde Staten spelbreker na top Een bijdetijds geschenk IEET AANGERADEN BIJ EIZEN NAAR OOST-EUROPA )litie kiest partij in veldslagen Lssen zwarten Zuid-Afrika Nieuw offensief Reagan voor hulp aan Contra's Geweld tegen vrouwen effectief bestrijden Arabische landen blij met Waldheim als president Oh ^[TENLAND CeidaeSowcwt WOENSDAG 11IUNI1986 PAGINA 5 Omhelzing in de oorlog kost Italiaan pensioen MESSINA Calogero Lo Ricco moet de vurige omhelzing in de Tweede Wereldoorlog van het Sieiliaanse meisje dat later zijn vrouw werd, duur betalen. Van de omhelzing, in 1941, was echter een patrouille van dienstkloppers getuige en Lo Ricco kreeg drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf wegens „schennis van de openbare eerbaarheid". Het ministerie van financiën heeft nu meegedeeld dat de 69-jarige Lo Ricco vanwege zijn veroordeling geen recht heeft op een veteranenpensioen en de 20.000 gulden die hij al ontvangen heeft, moet terugbetalen. Felle kritiek van Amnesty DEN HAAG Jaarlijks worden in Zuid-Korea honderden mensen gear resteerd, omdat zij actief zijn tegen de regering en het communisme aanhan gen, zo staat in een rapport van Afnnesty Internatio nal over Zuid-Korea. De politieke gevangenen ko men uit alle lagen van de bevolking; zowel geestelij ken als studenten en boe ren. De arrestanten leggen vaak bekentenissen af on der dwang, zoals elektri sche schokken, het ont houden van slaap, slaan en ander vormen van marte ling. Lampedusa probeert toeristen te lokken PALERMO Buitenlanders die een vakantie overwegen op de eilanden Lampedusa en Pantelleria in het zui den van Italië hoeven in de hotels maar de halve prijs te betalen. De overheid wil hiermee het toerisme herstellen, dat een klap kreeg nadat als nasleep van het Amerikaans-Li bische conflict, twee Libische raket ten op Lampedusa waren afgescho ten. De VS beschikken' er over een installatie. De prijverlaging geldt ook voor Sicilië. Met de Italiaanse luchtvaartmaatschappij Alitalia en rederijen zijn onderhandelingen aan de gang over halvering van de vlieg en vaarprijs die voor de eilandjes gelden. Echtpaar valt twee maal in de prijzen TRENTON De 68-jarige An thony Janeiro en zijn 66-jarige vrouw Josephine kunnen bijna zes miljoen dollar incasseren nadat zij allebei een hoofdprijs in de loterij van de Amerikaan se staat New Jersey Mevrouw Janeiro kocht vrijdag vier loten en liet ze in het dash board-kastje van de auto liggen. Toen haar man de loten maan dag ontdekte, dacht hij dat ze van een vorige trekking waren, en kocht hij vier nieuwe loten met dezelfde serienummers. Beide series loten vielen in de prijzen. Contra's laten Duitsers gaan MANAGUA De acht West- duitse ontwikkelingswerkers, die sinds 17 mei in Nicaragua gevangen werden gehouden door Contra's, zijn afgelopen' nacht vrijgelaten. De Nicara guaanse regering had een tij delijk bestand afgekondigd voor het gebied waar de ge vangenen werden vastgehou den. President Ortega heeft de Contra's, de tegenstanders van diens regering 24 uur de tijd gegeven zich terug te trekken. De vrijlating volgden na be middeling door het Duitse SDP-lid Hans-Jürgen Wisc- hnewski. Kinderen krijgen kunstoren ingeplant MELBOURNE Bij twee dove kinderen in Melbourne in Au stralië zijn de eerste kunstoren ter wereld ingeplant. Professor Clark, leider van het „Bionic Ear"-onderzoeksteam van de universiteit 'van Mel bourne, deelde gisteren mee dat de kinderen met het elektroni sche kunstoor de vervormde to nen die zij horen, nog wel moe ten leren interpreteren. Clark wees er met nadruk op dat het nog twee jaar zal duren voordat men het nut in de praktijk van het miniatuur-kunstoor zal kunnen beoordelen. Mysterieuze straling in Finland HELSINKI De Finse autori teiten hebben gisteren met een vlietuig gepoogd de oorzaak te achterhalen van plotseling sterk verhoogde radioactiviteit, die eerder op de dag was gemeten aan de Finse zuidkust. Een meet station meldde een straling, die veel hoger lag dan ooit na het on geluk met de kernreactor in Tsjernobyl werd gemeten. Ner gens .elders in het land werden echter abnormale stralingswaar den bespeurd. Later op de dag was de hoeveelheid radioactivi teit in het gebied weer gedaald tot vrijwel normale waarden. Controle van de meetinstrumen ten heeft geen defecten aan het licht gebracht, zodat er geen ver klaring is voor de stijging van het stralingsniveau. N HAAG Neder- lers kunnen met een ist hart op vakantie. >r reizen naar Oosten- Zwitserland, Joego- rië, Frankrijk, Grie- iland, Finland, Zwe- en Italië gelden, na ramp in Tsjernobyl, iwelijks beperkingen ook niet voor wat reft voedsel. Maar het ïisterie van wvc raadt adviezen van plaatse lijke autoriteiten op te volgen. Ook een reis naar het Oostblok is volgens WVC weer mogelijk. Al leen een verblijf in Kiev, Wit-Rusland, Minsk, Li touwen, de Oekraïne en in Noordoost-Polen (in clusief Warschau) wordt afgeraden. Buiten deze risicogebieden, waar het stralingsniveau nog erg hoog is, doen vakantie gangers naar het Oostblok er echter goed aan een dieet te volgen, aldus WVC. Dan blijft de extra dosis straling, die vooral door het voedsel ver oorzaakt wordt, binnen de perken. De informatie van het ministerie wordt in grote lijnen bevestigd door de Stichting Natuur en Milieu en de Vereniging Milieudefensie. „Reizen naar het Oostblok heeft eigenlijk altijd al ge kund", zegt Lucas Reijnders van de Stichting Natuur en Milieu. „Alleen in de eerste weken na de ramp was de hoeveelheid straling erg hoog. De belasting loopt nu snel te rug en zal deze zomer nog meer teruglopen. Na de nieu we oogsten in de Sovjet-Unie zal de stralingsbelasting in het voedsel echter weer wat om hoog gaan". Natuur en Milieu schat de risico's zelfs lager in dan WVC, aldus Reijnders. „WVC heeft vrij strenge nor men gehanteerd Vakantiegangers die drie we ken in Hongarije, Roemenië, Bulgarije, Tsjechoslo wak ijke en delen van de Sovjet-Unie verblijven, lopen een extra stralingsdosis op van 80 tot 210 millirem. Ter vergelij king: Nederlanders incasseren per jaar 100 millirem natuur lijke straling. Een extra dosis van nog eens 100 millirem (bijvoorbeeld als gevolg van röntgenfoto's) wordt aan vaardbaar geacht. Volwassenen die zich aan een dieet houden en in hotels ver blijven, lopen in het Oostblok 80 millirem extra op. Een der gelijke hoeveelheid wordt door deskundigen ongevaar lijk geacht. Jonge kinderen lopen echter meer risico. Als kinderen tot drie jaar geen dieet volgen kunnen ze 210 millirem boven de natuurlijke straling oplopen. Voor zwan gere vrouwen gelden even eens strengere normen. Het dieet houdt globaal in dat het consumeren van verse melkprodukten, het eten van bladgroenten, vis uit de bin nenwateren, bepaalde vlees soorten (gehakt, worst, rund vlees, wild en gevogelte) en bijvoorbeeld aardbeien, ker sen en bessen vermeden moet worden. Ook de Vereniging Milieude fensie, die vandaag de krant „Nooit meer Tsjernobyl" uit bracht, acht een reis naar het Oostblok mogelijk. Volgens Milieudefensie is een ver hoogde kans op kanker erg klein. De vereniging adviseert wel om op minstens honder den kilometers van de kern centrale in Tsjernobyl te blij ven en geeft verder eetadvie- zen, die min of meer overeen komen met die van WVC. Voor J. Couvreur, directeur van der Algemene Neder landse Vereniging van Reis bureaus (ANVR), zijn de „be perkende adviezen" van het ministerie echter een doorn in 't oog. Couvreur heeft het mi nisterie gevraagd de adviezen in te trekken. Alleen een reis naar de risicogebieden zou af geraden moeten worden, al dus de ANVR-directeur. Hij stelt dat kinderen voor wie strengere normen gelden niet of nauwelijks met geor ganiseerde vakanties naar het Oostblok gaan. Couvreur meldt bovendien dat de mees te reizen naar het Oostblok maar een week duren, zodat de maximaal toegestane dosis straling piet overschreden wordt. MARTIN VOORN rvolg van voorpagina) 'STAD Conservatieve oeke", genoemd naar de aand om hun arm, won steren weer een slag op le rasgenoten in de vijk Crossroads en den opnieuw honderden plat. Volgens ooggetui- regen zij hulp van de po- loordat deze traangasgra- afschoot op de radicalen wijk. De politie heeft ontkend dat zij partij de strijd tussen behou- en radicale zwarten in e woongemeenschappen land. inden zwarten bevochten met vuurwapens, bijlen, els en ijzeren staven. Britse verslaggever is in ke toestand in het zie- jis opgenomen met di- bijlslagen. Zijn zwarte raman werd eveneens ig gewond. Tot nog toe hadden journalisten voorna melijk te vrezen van het traangas en de rubberen ko gels van de politie, maar de laatste weken komen zij meer en meer onder vuur te liggen van de Witdoeke. Ook in de zwarte woonstad Alexandra bij Johannesburg, die dit jaar» al verscheidene malen het toneel is geweest van rassenonlusten, braken gisteren zware gevechten uit, nadat de leider van het Alexandra Studentencongres, Mahlomola Mabizela, was doodgeschoten door leden van een rivaliserende zwarte groe pering. De bisschoppen van Neder land willen onderzoek naar economische druk vanuit Ne derland op Zuid-Afrika. Zij hebben de commissie voor ge rechtigheid en vrede Justitia et Pax gevraagd hen te advise ren in de geest van het her derlijk schrijven van het epis copaat van Zuidelijk Afrika. De Nederlandse bisschoppen constateren dat hun Zuidafri- kaanse collega's „zorgvuldig" de mogelijk negatieve gevol gen van economische pressie voor de zwarten (slechtere economische vooruitzichten en groeiende werkloosheid) heb ben afgewogen en tot de con clusie zijn gekomen dat econo mische druk moreel te recht- vaarigen is. De leiders van de landen van het Gemenebest komen 3 au gustus bijeen om zich te bera den over het rapport dat is uit gebracht door de commissie van wijze mannen. Het Geme nebest kan mogelijk uiteen vallen wanneer premier That cher blijft weigeren economi sche sancties te nemen. De Britse premier verwacht grote schade voor de eigen econo mie. Twintig doden bij ongeluk met Egyptische F-27 KAIRO Een Egyptisch pas sagiersvliegtuig van het type Fokker-27 is gisteravond vlak voor de landing op het vlieg veld van Kairo neergestort. Daarbij zijn twintig mensen om het leven gekomen. Vijf inzittenden overleefden het ongeluk. Het vliegtuig kwam uit Sjarm-el-Sjeikh in de Si- 'naï-woestijn en was door zwa re zandstormen eerst uitgewe ken naar Alexandrië. Na een oponthoud van vier uur werd de vlucht naar Kairo voortge zet. Volgens de eerste berich ten raakte het toestel op een kilometer afstand van de luchthaven een lichtmast en explodeerde. In andere berich ten echter wordt gesproken over brand in de rechtermo tor. De autoriteiten stellen een onderzoek in. PRI-RAPPORT: CKHOLM Het Interna- ïle Instituut voor Vredes- rzoek in Stockholm, Sipri, in zijn gisteren gepresen- e 17e Jaarboek de conclu- at de topconferentie tus- le Amerikaanse president amen de Russische leider jov van november niet igd door de gehoopte We dageraad in het ont- wapeningsoverleg. Van het flauwe stradltje hoop dat na de top in Genève de ontwapeningsbesprekeningen een nieuw perspectief leek te bieden, is de afgelopen zomer niets overgebleven, aldus Si- pri-directeur Frank Barnaby. Hij voegde hieraan toe dat de top tussen Reagan en Gorbats- jov het Sipri na een jarenlange impasse in het ontwapenings- beraad aanvankelijk voorzich tig optimistisch had gestemd. Reagan en Gorbatsjov erken den in Genève dat een kern oorlog niet kan worden ge wonnen en nimmer mag plaatsvinden. De hoop op ver andering kon zich echter niet in daden omzetten, vanwege een onbuigzame Amerikaanse stellingname, aldus Barnaby. Het zag ernaar uit dat 1986 een jaar kon worden van mogelij ke verandering, zo zei de Si- pri-directeur. „We moeten nu vaststellen dat dit waarschijn lijk een valse dageraad was Barnaby wees erop dat Russi sche concessies het Ameri kaanse standpunt niet konden verzachten. Noch het Russi sche moratorium op kernproe ven, noch het aanbod om alle op Europa gerichte SS-20 ra ketten te ontmantelen in ruil voor het niet doorgaan van de plaatsing van Amerikaanse Pershing II- en Kruisraketten, leidde tot resultaten. DIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER j) „Zo...," zei smidje Verholen. „Jij hebt al kennis gemaakt met die professor. Wat ift-ie toen tegen je gezegd?" „Och..., ei- ilijk niet zoveel," antwoordde Kareltje. „Hij iste me alleen geluk met mijn mooie groen- Istjes. U weet wel, die kistjes, waarvan ik h auto heb gemaakt. Nou, en toen lachte hij 7) zo'n beetje voor zich heen en toen zei Jwel pofferkoffie, meneer Verholen! Weet etat hij toen zei!!" Smidje Verholen keek de jewonden Kareltje eens goed aan en vroeg fjwsgierig: „Nou..., wat zei hij toen?" „Hij A dat mijn auto héél geschikt was voor zijn si!" gaf Kareltje met veel nadruk te kennen. Jt herinner ik me héél zeker!" „Dank je ~t. Kareltje, dank je wel." lachte de smid. „Dat .o het bewijs, waar ik op gewacht heb. Ik ga eens met die professor Tweesteen praten...." En niet zoveel later wandelde de smid al met ferme pas door de donkere bossen rondom Rijkhuyzen. In de verte zag hij een lichtje bran den en hij wist het héél zeker: dat moest de wo ning van de hooggeleerde heer zijn. Voorzichtig trad de smid op de bedoelde nederige behui zing af en toen hij er dicht genoeg bij was, wierp hij een blik naar binnen. Daar zag hij toen de markante figuur van de hooggeleerde heer Prof. dr. J. J. G. Tweesteen staan. Hij was gekleed in een witte laboratoriumjas en hij was kennelijk bezig met enkele ingewikkelde proeven. Hij stond tenminste van alles te mompelen, doch wat hij precies zei, kon smidje Verholen natuur lijk niet verstaan (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Een onversaagbare president Reagan heeft zich aan een tweede „Contra"-offensief gezet, in een laatste po ging het Amerikaane Huis van Afgevaardigden ertoe te bewe gen 100 miljoen dollar beschikbaar te stellen voor militaire hulp aan de Nicaraguaanse rebellen. Vandaag houdt de president een persconferentie waarbij zijn te gen de Nicaraguaanse Sandinisten gerichte campagne het hoofd thema zal zijn. Hij heeft intussen alle zeilen bijgezet om het Huis en de bevol king ervan te overtuigen dat er iets verschrikkelijks gaat gebeu ren, als de Contra's de 100 miljoen dollar niet krijgen. „Wij zijn op weg naar een tweede Cuba, zelfs een tweede Libië", zo heeft Reagan al laten weten. In een toespraak die hij deze week hield op de Georgetown Uni versiteit in Washington, heeft Reagan nog eens in het kort zijn opvattingen over het Nicaraguaanse probleem uiteengezet Volgens de president zijn Gorbatsjov, Castro, Arafat en Khadda- fy bezig een communistische brUggehoofd ten zuiden van de VS te vestigen. Rusland is daarom druk doende de Sandinisten te bewapenen. „Cubaanse soldaten zwerven door de straten van Managua". De president riep zijn gehoor een foto in herinnering waarop de Libische leider Khaddafy en de Sandinistische president Ortega in broederlijke solidariteit de vuist heffen. In maart wees het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden het voorstel van Reagan de Contra's met 100 miljoen dollar te steu nen af, maar nu lijkt Reagan meer kans te maken. EUROPARLEMENT STRAATBURG Om het ge weld tegen vrouwen effectief te bestrijden heeft het Europe se Parlement gisteren om een reeks wettelijke en praktische maatregelen gevraagd. Het wettelijk onderscheid tussen verkrachting en ontuchtige handelingen zou volgens de commissie voor de rechten van de vrouw afgeschaft moeten worden, op het plegen van beide misdrijven moet dezelf de strafmaat van toepassing worden. Bovendien zou ook verkrachting binnen het hu welijk officieel strafbaar moe ten worden gesteld. Verder zal er een net van hulpdiensten moeten worden opgezet. Hier bij wordt niet alleen gedacht aan een telefoondienst, maar ook aan zelfverdedigingscur sussen, zelfhelpgroepen en blijf-van-mijn-lijf huizen. De maatregelen behelzen ook sexuele misdrijven tegen kin deren. Het Europese Parle ment ziet het als zijn taak de informatie aan vrouwen over haar rechten te verbeteren in geval van verkrachting, onge wenste intimiteiten op het werk, vrouwenhandel, prosti tutie en pornografie. WENEN De verkiezing van Kurt Waldheim tot pre sident van Oostenrijk is dinsdag in persberichten en re geringsverklaringen van Arabische landen toegejuicht als een overwinning van de democratie en een verwer ping van de zionistische invloed in Europa. President Hosni Moebarak van Egypte, het enige Arabische land dat vrede met Israël heeft gesloten, stuurde Waldheim een gelukstelegram, waarin hij de hoop uitsprak dat de betrekkingen tussen Oostenrijk en Egypte verder ont wikkeld zullen worden. Overigens heeft de Nederland se regering nog niet besloten Waldheim een felicitatie telegram zal sturen. Na de minister van buitenlandse zaken Gratz heeft ook de Oos tenrijkse minister van landbouw verklaard niet terug te keren in de regering van kanselier Franz Vranitzky, die komende maandag beëdigd wordt. Günter Haiden, op wie de laatste maanden felle kritiek is uitgeoefend omdat hij een zeer strenge wetgeving op wijnbouw en -verwerking door het parlement ge loodst heeft als reactie op het grote wijnschandaal van 1985, ver klaarde af te treden in verband met de wijnkwestie. Waarne mers beschouwen het „leeglopen" van het Oostenrijkse kabinet als een directe reactie op de onverwacht grote nederlaag, die de socialistische kandidaat voor het presidentschap, Kurt Steyrer, zondag tegen Waldheim leed. ail quartz klokje in de vorm van een mini-huiscomputer (ware grootte 5 cm.). Het is voor u als u een nieuwe abonnee aan brengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Nql j Nat Nqteer als nieuwe abonnee ingaande- Naam: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het Quartz klokje aan: Naam: Adres:1 Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). 7" ter CckLcSou/tant

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5