Jongeren krijgen meer kansen Kamer steunt PvdA-plan voor langdurig werklozen CDA en VVD beginnen morgen discussie over euthanasie TWEEDELING DREIGT TUSSEN „HAVES" EN „HAVE-NOTS" Getuige in proces-Van Zon spreekt Meijer tegen CDA en D66 willen duidelijkheid over Franse zoutlozingen Genland CeidócSouAcmt WOENSDAG 11IUNI1986 PAGINA 3 dit jaar imalige uitkering HAAG De zogenoemde meeija- ribhte minima kunnen ook dit jaar echt op een eenmalige uitkering gelden. Staatssecretaris De Graaf eerfe Zaken) heeft gisteren een wets- de ie] hiertoe bij de Tweede Kamer apijend. De uitkering is bestemd voor pro|n die vorig jaar zo'n uitkering lhetëen en °°k Jaar een '"komen dat niet hoger is dan het sociaal ier)um. Ook mensen die vorig jaar e* k zogenoemde „aanvullende rege- vargebruik maakten en huishoudens ysi| 1984 een uitkering ontvingen i^s ,in 1985 deze niet tijdig aanvroe- »ebiomen 'n aanmer^'n6 Provincie Friesland laat vrouwen voorgaan LEEUWARDEN De provincie Fries land wil sterker dan tot nu toe vrouwen positief discrimineren bij het vervullen van vacatures in het provinciaal appa raat. Als een vrouw voor een functie ge schikt is, zal aan haar de voorkeur wor den gegeven, ook wanneer er mannelij ke sollicitanten zijn die over aantoon baar meer ervaring of betere capacitei ten beschikken. Dat blijkt uit de nota vrouwenemancipatiebeleid die Gedepu teerde Staten van Friesland aan Provin ciale Staten hebben aangeboden. Tot nog toe is het alleen gebruikelijk dat bij gelijke geschiktheid van sollicitanten de voorkeur aan een vrouw wordt gege ven. Fatale botsing zweefvliegers GRAZ Een Nederlan der en een Oostenrijker zijn gistermiddag om het leven gekomen toen hun zweefvliegtuigen boven een 2000 meter Alpentop bij Liezen in Oostenrijk met elkaar in botsing kwa men. De slachtoffers zijn de 32-jarige Apeldoorner J. Kroon en de 51-jarige Stemberger uit Milhlbach in Salzburg. Talrijke va kantiegangers zagen het ongeluk gebeuren. Een he likopter heeft de stoffelij ke overschotten geborgen. Directeur Bronnenbad ontslagen na fraude NIEUWESCHANS Directeur Rob van der Gaast van de NV Bronnenbad Nieuweschans-Bunde, die verdacht wordt van fraude, zal 26 juni reeds for meel ontslagen zijn. Er is geconstateerd, dat de directeur een rekening-courant op naam van de vennootschap geopend heeft, waarvoor hij geen toestemming heeft verkregen. Bovendien kan hij de uitgaven niet verantwoorden. Volgens de president-commissaris van het Gro ningse kuuroord, Gerard Beukema, gaat het „naar de waarnemingen van dit mo ment om enkele tienduizenden gulden". Van der Gaast is voorlopig met vakantie en heeft zich van rechtskundige bij stand voorzien in de persoon van mr. Eric Vilé. Autokeuring vijftig gulden DEN HAAG Met ingang van 1 juli zal de Rijksdienst voor het wegverkeer vijftig gulden gaan vragen voor autokeuringen die tot nu toe gratis waren. Het gaat om keuringen die nodig zijn voor een nieuw of gewijzigd kentekenbewijs. Dat tarief is gelijk aan het bedrag dat neergeteld moet worden bij een algemene periodieke autokeuring. Een gewijzigd kentekenbewijs kan nodig zijn als men een LPG-instal- latie laat inbouwen of een auto im porteert. Indien de keuring wordt gekoppeld aan de periodieke auto keuring geldt een gereduceerd ta rief van 69 gulden. V ;e r) TRECHT Het aantal opgeren zal in de ko- injende tien jaar sterk dii)rminderen. In 1995 s vjllen er 800.000 minder aaiederlanders onder de hel jaar zijn dan nu. Door tvaize „ontgroening" zal jeugdwerkloosheid af- tmen. De jongeren die j op school zitten profi- ren daarvan, maar de jiidige werkloze jonge- jn dreigen definitief 'a/iiiten de boot te vallen. J)t deze conclusie komt J31» Studiegroep Toe komstverkenningen in 2n>t rapport „Jeugd met 1 zonder toekomst" dat tndaag is gepresen- h%rd. ;tai nidi studiegroep is vorig jaar eJjdens het internationale ngerenjaar) ingesteld door el I Raad voor het Jeugdbe- id, een adviesorgaan voor minster van welzijn, jlksgezondheid en cultuur fvc). De groep kreeg de op- lsMacht na te gaan hoe de po- zet.e van jongeren nu is en peie die zich in de komende )e ren zal ontwikkelen. orj>ordat de studiegroep de .ekomst (niet verder dan in jaar) verkent, schetst ;t bn in het rapport de huidi- g 1 situatie, vooral aan de j fcnd van cijfers. Van de Ne- irlandse bevolking zijn 5,4 ittjoen mensen niet ouder —Én 25 jaar, dat is 37 procent ■li het totaal. In 1995 zal Hin aantal gedaald zijn tot ■geveer 4,6 miljoen. Deze Htgroening (minder jonge- ^i) gaat vooraf aan de ver- jjzing (meer ouderen), die 'inloral na het jaar 2000 zal doorzetten. De huidige positie van de jongeren is slecht. Ze lijden meer dan evenredig onder de werkloosheid en hun maat schappelijke invloed is zeer gering. Drs. K. Boonen, se cretaris van de studiegroep: „In het begin van de jaren zeventig werden de vernieu wende ideeën van de jonge ren min of meer overgeno men. Hun pleidooi voor een vrijere seksuele moraal en een grote zelfstandigheid vond weerklank bij de oude ren. Maar de vraag van jon geren van nu om een Verla ging van de leeftijd van meerderjarigheid en om een gelijk loon voor gelijk werk wordt niet gehoord. Er is sprake van een verkilling. De golflengtes van ouderen en jongeren zijn steeds meer uit elkaar gegroeid. Dat kan niet zo doorgaan, want straks heeft de samenleving de jeugd weer hard nodig". Daarbij denkt Boonen vooral aan de snelle technologische vernieuwingen, waar jonge ren makkelijker op in kun nen springen dan ouderen. In het rapport schrijft de studie groep: „Jongeren lijken beter toegerust en minder bang (ze zijn er reeds mee vertrouwd geraakt en hebben alleen maar iets te winnen) dan vol wassenen om zich nieuwe technologieën en de daarbij behorende denkmodellen ei gen te maken". Optimisme? De ontgroening en de tech nologische ontwikkelingen geven dus reden tot optimis me: het werk voor jongeren neemt toe en het aantal jon geren daalt. Maar het is de vraag of alle jongeren daar van kunnen profiteren. „Als De toekomst biedt jongeren meer kansen op werk en invloed. Maar de jongeren tot 25 jaar die nu al zonder werk zijn, dreigen definitief de boot te missen. de overheid dit beleid over eind houdt zal dat zeker niet zo zijn", zegt voorzitter drs. H.J. Jacobs. „Integendeel, dan komt er een tweedeling tussen de jongeren van „ha ves" en „have-nots". Een on derliggende positie dreigt daarbij in de eerste plaats voor de jongere die nu werk loos is. Nu is de werklooshèid het hoogst onder jongeren tussen 18 en 25 jaar, straks zal dat zo zijn onder jongeren tussen de 25 en 39 jaar. „De jongeren van 18 tot 25 jaar die momenteel gecon fronteerd worden met werk loosheid zullen blijven beho ren tot de leeftijdscategorie met zeer ongunstige perspec tieven op een baanaldus het rapport. Omdat boven dien diploma's en opleidings niveau straks onontbeerlijk zijn voor het krijgen van een baan, ziet de studiegroep ook een achterstand weggelegd voor meisjes en jongeren uit etnische minderheidsgroe pen. Zij blijken nog steeds te „kiezen" voor een opleiding beneden hun niveau en wor den vervolgens op de ar beidsmarkt gediscrimineerd, zegt de studiegroep. Verdeling Om te voorkomen dat kwets bare groepen jongeren inder daad het onderspit delven stelt de studiegroep een (her verdeling van werk, inko men en macht voor. Dat lijkt (verdacht?) veel op de leus die de PvdA hanteerde tij dens het kabinet-Den Uyl: spreiding van kennis, inko men en macht. Jacobs, la chend: „Dat was ons niet op gevallen. Maar je moet ook niet uit het oog verliezen dat betaalde arbeid voor de men sen nog steeds heel belang rijk is. Wil je dat bereiken, dan zul je moeten herverde len. En daar hangen de kan sen in het onderwijs natuur lijk mee samen. Overigens gaat het daarin niet alleen om toekomstig werk. De school biedt meer, zoals kunstzinnige vorming". Hoewel de Raad uiteindelijk met concrete adviezen aan de regering moet komen, heeft de studiegroep alvast wat voorzetten gedaan. „Brede basisvorming is noodzakelijk en de keuzemomenten in het voortgezet onderwijs zouden op laterè leeftijd gelegd moe ten worden. Bijzondere aan dacht verdient de positie van meisjes. Alle jeugdigen moe ten werk krijgen of de moge lijkheid werkervaring op te doen. De positie van jongeren uit etnische groepen moet worden versterkt. Bij migra tie naar het geboorteland van de ouders moeten er moge lijkheden komen voor de jeugdigen om in Nederland te blijven of naar Nederland te rug te keren. De meerderja righeid moet bij achttien jaar ingaan". Dat verlanglijstje spoort niet echt met het beleid dat de af gelopen vier jaar is gevoerd. Jacobs: „Ik wil er wel op wij zen dat de stuurgroep be stond uit leden met een zeer verschillende politieke ach tergrond. Bovendien: onze plannen beogen een betere samenleving. En een betere samenleving brengt vanzelf meer op. Ook in dat geval gaat de kost uit voor de baat". STEVO AKKERMAN 4t aantal Jotherapeuten ?o]niet staken be t fCHT De 1800 fysio- i- teuten die zich hebben npigd in de Nederlandse liging van Vrijgevestigde Uijherapeuten (NVVF) li in tegenstelling tot eer- 'perichten, waarschijnlijk inee aan de staking die genootschap voor Fysio- ij>ie voor 18 juni heeft uit- ipen. „Onze leden voelen f voor overleg of even- ijdemonstraties, maar niet |ten staking die de patiën- ipupeert", aldus woord- Fractieleider Den Uyl en zijn opvolger Kok tijdens het debat over werk voor langdurig werklozen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Binnen de Tweede Kamer is brede steun voor een initiatief-wetsvoorstel van de PvdA'ers Vermeend en Moor om met geld van de sociale fond sen langdurig werklozen aan een baan te helpen. Zo wel regeringsfracties als oppositiepartijen toonden gis teren waardering voor deze poging de groeiende groep langdurig werklozen weer uitzicht op een baan te bie den. Het voorstel van de twee PvdA'ers is gericht op de groep werk lozen boven de 18 die langer dan drie jaar zonder onderbreking als werkzoekend zijn ingeschreven. Het gaat hier om ruim 165.000 mensen, waarvan een kwart vrouwen, die als de minst kansrijke op de arbeidsmarkt worden beschouwd. Werkgevers die hen in dienstnemen kunnen maximaal vier jaar lang worden vrijgesteld van het betalen van sociale premies. Zij moeten dan de betrokkenen voor onbepaalde tijd of tenminste twee jaar in dienst nemen in een werkweek van minstens 15 uur per week. Verder moeten zij gewone cao-lonen uitbetalen. Als het dienst verband wordt aangegaan na 1 oktober aanstaande kan een be roep op de vrijstelling worden gedaan. Werkgevers die ook aan begeleiding en training van deze werknemers doen kunnen daarvoor nog eens een subsidie krijgen van 4000 gulden per werknemer. Hoewel uit recente onderzoeken blijkt dat dergelijke loonkos tensubsidies in de praktijk niet veel uithalen is het verzet tegen het initiatief-voorstel van de PvdA'ers minimaal. Dat hangt sa men met het feit dat zij bewust hebben willen voortborduren op de nadrukkelijke aandacht die de langdurig werklozen bij de al gemene beschouwingen over de begroting van 1986 hebben ge kregen. Zowel CDA als VVD pleitten toen voor speciale maatre gelen voor deze steeds groter wordende groep. Voorts sluit het PvdA-voorstel aan bij de afspraken die werkgevers en werkne mers al hebben gemaakt over de aanpak van het probleem van de langdurig werklozen. Het CDA vroeg zich wel af of er wel echt een wet nodig is om langdurig werklozen aan een baan te helpen. De VVD meent dat, zoals werkgevers en werknemers willen, de regeling alleen moet gelden voor werklozen die ouder zijn dan 25 jaar. Voor geen van de partijen zijn deze punten echter aanleiding om te gen het voorstel te stemmen. Ier S. Muller de Muller verwacht dat i|VVF-leden zaterdag tij- feen buitengewone leden- Idering zullen besluiten jjtie-oproep van het Ge- ichap voor Fysiotherapie {geren. Het Genootschap jet de staking protesteren ïfde verlaging van de par are tarieven voor fysio- !pie Jngin Beatrix woont in de Twe Kerk In Den Haag een lenkingsplechtigheid bij ter _Jjenheid van het vierhon- Ijarig bestaan van de Neder- Uipe douane. Hikes Margriet opent in het fnkiijk Paleis op de Dam in iterdam de zomertentoon- Ing 1986 „Jacob de Wit De jteltitiaan". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De onder handelaars van CDA en VVD, De Vries en Nijpels, zullen morgen onder lei ding van informateur de Koning een eerste poging doen tot het vinden van een oplossing voor het euthanasievraagstuk. De kamerleden Borgman (CDA) en Dees (VVD), deskundigen op het ge bied van de volksgezond heid, nemen ook aan de discussie deel. De Koning heeft de afgelopen twee weken met diverse ver tegenwoordigers van CDA en VVD al enkele informele ge sprekken over het euthanasie vraagstuk gevoerd. Er zullen morgen echter geen concrete voorstellen op tafel liggen, zo deelde de woordvoerder van de informateur mee. „Het wordt een open gesprek, waar in wordt bekeken hoe dicht men tot elkaar kan komen". Zoals bekend zal de Raad van State deze zomer advies uit brengen over de twee wets voorstellen inzake euthanasie, die bij de Tweede Kamer aan hangig zijn gemaakt: het wets ontwerp van mevrouw Wes- sel-Tuinstra (D66) en de „proe ve van wet" van het- kabinet. CDA en VVD willen echter niet wachten tot deze adviezen, gereed zijn. De twee partijen voelen er niets voor om in het regeerakkoord de simpele for mulering op te nemen, dat aan de hand van de adviezen van de Raad van State verder wordt bezien hoe de euthana siekwestie kan worden gere geld. Men vreest dat dit zal lei den tot een zwaar politieke conflict. Daarom willen de be oogde coalitiepartners probe ren alvast overeenstemming te bereiken over de vraag welke richting men met het euthana sievraagstuk op wil gaan. Bezuinigingen Vandaag staan de besprekin gen over het ontwerp-regeer- akkoord geheel in het teken van het financiële en sociaal- economische beleid voor de komende vier jaar. De Koning heeft De Vries en Nijpels gis teravond een nieuw voorstel daaromtrent gedaan. Het vori ge voorstel van de informa teur, waarin uitgegaan werd van 16 miljard aan bezuini gingen, ketste het afgelopen weekeinde af op de afwijzende houding van de VVD. De woordvoerder van De Koning benadrukte gisteren dat het nieuwe voorstel geen definitief karakter draagt. Er kunnen dus nog wijzigingen in worden aangebracht. Bij de besprekin gen van vandaag, die pas om vier uur zouden beginnen, zul len als financiële experts ook de kamerleden Gerritse (CDA) en De Korte (VVD; tevens de missionair minister van bin nenlandse zaken) worden be trokken. Gisteravond hebben De Vries en Nijpels van de informateur de boodschap meegekregen, dat zij met hun fracties moeten proberen een prioriteitenlijst op te stellen voor het te voe ren kabinetsbeleid. De wen senlijsten die dezer dagen door kamerleden van CDA en VVD zijn geproduceerd, worden door de informateur als on haalbaar bestempeld vanwege de zware financiële conse quenties. Overigens is gisteravond vol gens de woordvoerder van de informateur „geruime tijd be steed aan discussies over het politiebeleid". Het ging daarbij onder meer om de vraag in hoeverre de politiekorpsen uit gebreid moeten worden (met, name in de grote steden) en om de wijze waarop de korp sen effectiever georganiseerd kunnen worden. Tot definitie ve conclusies heeft de discussie niet geleid. MAASTRICHT Direc teur N. Lambrechtsen (46) van Lake Holding BV, die nauw betrokken was bij de verkoop van drie win kelcentra aan het ABP, heeft gisteren als getuige meerdere verklaringen van een andere getuige, de zakenman W. Meijer, nadrukkelijk bestreden. Op de vijfde dag van het pro ces tegen ir. J. van Zon (67), één van de twee hoofdver dachten in de ABP-affaire, ontkende Lambrechtsen uit drukkelijk dat hij Meijer ooit gezegd of gesuggereerd zou hebben dat Van Zon de provi sie moest delen met de ge schorste directeur beleggingen bij het ABP, mr. drs. A.J.M. Masson: „Wat Meijer denkt moet hij mij niet in de mond leggen". De officier van justitie mr. J. Laumen trachtte de getuige te bewegen te verklaren dat een hogere vraagprijs voor één van de winkelcentra dan de oorspronkelijke het gevolg was van inschakeling van tussen persoon Van Zon. Ook dat deed deze getuige niet. Hij bleef erbij dat de vraagprijs bij een latere offerte 95.000 gul den hoger was uitgevallen in IEMELS verband met stijging van hu ren. Wel gaf Lambrechtsen toe dat uiteraard zijn eigen provi sie kleiner werd naarmate die met meerdere tussenpersonen gedeeld moest worden. Van de verkoop, aan het ABP, van het winkelcentrum in Oegstgeest kreeg Lambrecht sen 450.000 gulden aan provi sie. Daarvan ging 115.000 gul den naar Van Zon als belang rijkste bemiddelaar, terwijl twee andere tussenpersonen in totaal 75.000 gulden ontvingen. De rest was voor Lambrecht sen. De verdachte merkte in dit verband op dat hij pas na de hele transactie te horen kreeg dat hij 115.000 gulden aan bemiddelingskosten mocht declareren. De officier van justitie liet va ker blijken de verklaringen van Lambrechtsen erg vaag te vinden. Hij wees hem op af wijkende verklaringen nu, vergeleken bij eerdere, die tij dens het vooronderzoek zijn afgelegd. Op een vraag van de officier van justitie waarom Lambrechtsen een functiona ris van de Westland Utrecht Hypotheekbank had willen dekken, antwoordde de getui ge: „Ik ben een kleine zelf standige die het vervelend vond om de Westland Utrecht Hypotheekbank meteen on deruit te halen". Minister Smit-Kroes van ver keer en waterstaat kroop gis teren in München zelf achter het stuur van een 34-tonner vrachtwagen. Zij bracht daar Rondritje een bezoek aan de „Holland middag" van de Expo Trans port '86. Samen met haar Westduitse collega Dollfinger maakte zij een rondritje over het tentoonstellingsterrein. Gemeenten willen overeenkomst met kabinet ZWOLLE Het nieuwe kabi net moet een bestuursovereen komst sluiten met alle ge meenten en niet alleen met de vier grote steden. Regelingen van algemene aard voor de grote vier als groep zullen van die bestuursovereenkomst on derdeel moeten zijn. Dat is niet alleen van belang voor deze grote steden, maar ook voor de overige 710 Neder landse gemeenten en van het kabinet. Dit stelde mr. J. Drij- ber, voorzitter van de Vereni ging van Nederlandse Ge meenten (VNG) vanmorgen in zijn rede voor het congres van deze vereniging in Zwolle. Wat de VNG betreft wordt de bestuursovereenkomst niet een juridisch contract, maar een bestuurlijke belofte, daar in moet worden vastgelegd aan welke regels het Rijk zich tegenover de gemeente in elk geval zal houden. DEN HAAG De fracties van CDA en D66 willen op korte termijn duidelijkheid over de Franse zoutlozingen ih de Rijn. Het CDA wil nog voordat de Kamer op zomer vakantie gaat, eind deze maand, een kamerdebat over deze zaak. D66 wil dat de ka mercommissies voor milieu en verkeer en waterstaat hun Franse collega's uitnodigen om met hen over de zaak te pra ten. De Franse regering liet recent weten niet van plan te zijn zout, dat niet meer in de Rijn gestort zou mogen worden, in de bodem op te slaan. De Franse regering kondigde nieuwe onderzoeken aan om te bezien waar men dan wel met het zout heen moet. Op basis van deze besluiten vre zen CDA en D66 dat de Fran sen niet in staat zullen zijn om zoals beloofd de zoutlozingen in de Rijn met ingang van 12 januari 1987 het 20 kilo per se conde te verminderen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3