Volgend jaar opnieuw Acht Mei-manifestatie Verdachtmakingen zijn niet terecht aan tafel DE KRANT BRENGT DE WERELD BIJU THUIS. kerk wereld Kerk moet spreken als menselijkheid op het spel staat „Verkeerde" eucharistie in Den Bosch bewijst ernst situatie RK Kerk Nederland Israël-rapportage Cohen Stuart wekt ongenoegen Hervormde Kerk CcidócSoma^ Staking fysiotherapeuten^ Pensioenfonds j weer ACHTERGROND CeidaeSouwMit WOENSDAG 11IUNI1986 PAO Kardinaal Ratzinger leidt werk voor nieuwe catechismus Paus Johannes Paulus II heeft gisteren een commissie geïnstal leerd die een ontwerp van een catechismus voor de gehele Rooms-Katholieke Kerk moet opstellen. De commissie telt twaalf leden, zes kardinalen en zes (aarts)bisschoppen. Voorzit ter is kardinaal Joseph Ratzinger. prefect van de Congregatie voor de Geloofsleer, die waakt over de zuiverheid van de leer. De resultaten van het werk van de commissie worden bespro ken tijdens de bisschoppensynode van 1990. Tevoren zullen alle rooms-katholieke bisschoppen hun oordeel kunnen geven over een concept van de catechismus, dat door de commissie is opgesteld. Het voorstel voor een nieuwe catechismus kwam eind vorig op de buitengewone bisschoppensynode over de her vormingen van het Tweede Vaticaans Concilie. Hervormde Kerk kwam vorig jaar half mil joen tekort De kas voor het algemeen kerkewerk van de Nederlandse Hervormde Kerk sluit over 1985 met een voorlopig negatief saldo van 524.872 gulden. Dit is ruim een ton meer dan was begroot. In 1984 bedroeg het tekort 309.618 gulden. Dit meldt het jaarverslag van de generale financiële raad van de Hervormde Kerk, dat deze week op de synode aan de orde komt. De cijfers zijn overigens nog niet definitief omdat de sal do's van een aantal organen nog niet konden worden ver werkt. Het batig saldo van de kas voor het algemene kerke werk in 1983 wekte de verwachting, zo schrijft de raad, dat meer tijd beschikbaar zou zijn voor studie en overleg inzake de financiering van het bovengwneentelijk werk van de kerk. Die verwachting wordt door de nieuwe cijfers teniet gedaan, aldus de raad. Menigeen wil alles enkel beter weten opdat men geloven zal dat hij het goed weet. Volgens jaar komt er op nieuw een landelijke ma nifestatie van de Acht Mei Beweging, waarin bijna honderd rooms-ka tholieke vernieuwingsge zinde organisaties en be wegingen zich hebben verenigd. Deze zal op za terdag 9 mei worden ge houden. Het beleidsplat- form (bestuur) heeft dit besluit genomen na over leg met de participanten van de beweging en op basis van een evaluatie van de manifestatie, die onder het motto „Gelo ven bij het leven" op He melvaartsdag in Den Bosch werd gehouden. De inspiratie en bemoediging die door de bijna twaalfdui zend deelnemers aan deze manifestatie is ervaren, heeft tot dit besluit geleid, aldus een mededeling van het be stuur. De manifestatie van 1987 zal in het teken staan van de solidariteit van men sen met elkaar binnen de kerk en de samenleving. Dit thema sluit aan bij het beeld, dat sinds het Tweede Vati caanse Concilie is gegroeid, van de kerk als „volk Gods onderweg". Hiervoor is mede gekozen met hét oog op de wereldbisschoppensynode van 1987, die gewijd zal zijn aan de roeping en de zending van de leken in de kerk en de wereld 20 jaar na Vatica- num II. De komende manifestatie wil nadrukkelijk samenhang van en communicatie tussen de bij de Acht Mei Beweging aangesloten groepen verdie pen. Het ligt daarom in de bedoeling de manifestatie aan de basis via onderling ge sprek en bezinning intensief voor te bereiden. De Acht Mei Beweging ont stond vorig jaar naar aanlei ding van het eenzijdig geach te programma van het paus bezoek aan ons land. Op 8 mei 1985 belegde zij onder de titel „het andere gezicht van de kerk" op het Malieveld in Den Haag een „aanvullende manifestatie". Daar waren ruim 10.000 mensen aanwe zig. Zowel vorig jaar als dit jaar waren de bisschoppen afwezig. Het is nog niet be kend waar volgend jaar de manifestatie wordt gehouden. Prof. W. F. De Gaay Fortman DE GAAY FORTMAN: Realiseer je als je praat over het politiek spreken van de kerk wat het betekent als een kerk zou zwijgen. De uit spraken van de wereldconfe rentie van Kerken van Ox ford in 1939 aan de voora vond van de Tweede Wereld oorlog kwamen als een stuk bevrijding. Dit stelde prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, oud-hoogleraar staatsrecht aan de Vrije Universiteit gisteravond voor een vergadering van de classis 's- Gravenhage van de Her vormde Kerk. De Gaay Fort man plaatste enige kantteke ningen bij het boek Alles is politiek maar politiek is niet alles van de gereformeerde hoogleraar H. Kuitert. waar in deze grote terughoudend heid bepleit ten aanzien van het politiek spreken van de kerk. Van een scherpe tegenstel ling in de opvatting tussen beiden was overigens geen sprake. Hij kon het met Kui tert eens zijn als deze zegt dat, wanneer de kerk veel vuldig zich uitlaat over maat schappelijke kwesties, er een verdubbeling optreedt en ze het aflegt tegen de „profes sionals". Vermaatschappelij king van het geloof maakt het spreken van de kerk goedkoop, een teneur in het boek van Kuitert, die De Gaay Fortman onderschreef. De kerk moet echter spreken wanneer de humaniteit on dubbelzinnig in het geding is. Hij wilde daarbij overigens graag het risico voor lief ne men dat zij te veel spreekt dan dat zij het op een belang rijk moment laat afweten. De Gaay Fortman toonde zich minder gelukkig met de ove rigens mede door hem be werkstelligde voorwaarden die de Gereformeerde Ker ken stellen aan publieke uit spraken, vooral waar de eis van deskundigheid wordt ge steld. De neiging bestaat te snel visies van deskundigen, die onvermijdelijk ook per soonlijk gekleurd zijn, ach teraf als christelijk te ijken. Het gaat dan achteraf nogal eens om visies waar de kerk eigenlijk geen mening heeft. Het spreken van de kerk is echter niet alleen een zaak voor de toporganen: het beste is wanneer dit spreken ge dragen wordt brede groepen. Spreekt zij niet. dan is be moediging in schrijnende si tuaties een volwaardig alter natief, aldus De Gaay Fort man. PAUL VAN VELTHOVEN NEDERLANDSE BISSCHOPPEN: Volgens de Nederlandse bis schoppen is bij de eucharis tieviering tijdens de manifes tatie „Geloven bij het leven" op 8 mei in Den Bosch zo met woord en sacrament omge gaan „dat ernstig tekort is ge daan aan het geloof en de eerbied die het heilige ver eist". Dat dit velen is ont gaan. is voor hen een signaal van de ernst van de situatie binnen de Nederlandse RK Kerk. Dat blijkt uit het communi qué na afloop van de verga dering van de bisschoppen conferentie die de afgelopen twee dagen in Amersfoort is gehouden. De bisschoppen hebben zich „langdurig en openhartig" beziggehouden met een aantal recente ge beurtenissen en ontwikkelin gen in de Nederlandse RK Kerk, waaronder de manifes tatie van de Acht-meibewe- ging. Zij constateren „met dankbaarheid" dat vele ka tholieken zich met grote toe wijding inspannen voor de kerk. Maar de bisschoppen zijn erdoor verontrust dat vele rooms-katholieken „wegglijden uit het katholie ke kerkelijk belijden en bele ven". Volgens de bisschoppen gebeurt dat veelal onopge merkt en sluipend, maar soms ook bewust en publiek. Deze ontwikkelipg vervult hun temeer van grote zorg omdat naar hun opvatting hierdoor de bronnen van het heil voor de mensen worden verstopt. De bisschoppen hebben be sloten op een aantal ontwik kelingen „uitgebreid en ge fundeerd" terug te komen. Daarmee hopen zij duidelijk heid te verschaffen en de za ken die heilig zijn voor de toekomst veilig te stellen. De bisschoppen hebben als bezwaren tegen de eucharis tieviering van Acht mei naar voren gebracht dat de ge bruikte canon niet door Rome is goedgekeurd en dat de instellingswoorden niet door de voorganger werden gezegd, maar door de deelne mers aan de viering werden gezongen. Na een gesprek met kardinaal Simonis eind mei heeft voorganger abt A. Baeten van de Abdij van Berne in Heeswijk-Dinther in een persverklaring laten weten dat hij geenszins de bedoeling heeft gehad te pro voceren. De weigering van de her vormde raad voor de verhou ding van Kerk en Israël het contract met dr. G. H. Cohen Stuart in Jeruzalem te verlen gen zit vast op een fundamen teel verschil van mening over het te voeren beleid. Dr. Co- hen Stuart wenst zich onvoor waardelijk tot spreekbuis te maken van de joodse leefwe reld, maar de hervormde raad acht deze opstelling van zijn predikant in Jeruzalem zacht uitgedrukt niet altijd even di plomatiek. Dr. Cohen Stuart is in 1982 naar Jeruzalem afgereisd om namens de Hervormde Kerk voeling te houden met wat er onder het joodse volk leeft. Hij had de taak zijn indruk ken naar de kerk terug te spelen. En in die berichtge ving aan het thuisfront zijn wrijvingen ontstaan, omdat de berichten allerminst in goede aarde vielen. De raad ver woordde zijn moeite door ds. Cohen Stuart "ondiplomatiek handelen" te verwijten en "gebrek aan contactuele ei genschappen". Dr. Cohen Stuart, gisteren in Nederland gearriveerd voor de synodevergaderingen eind deze week, zegt slechts te hebben doorgegeven wat de joodse leiders over de kerken in Nederland ten beste geven. "Als daar onaangename gelui den tussen zitten, moeten ze niet zeggen dat ik conflicten zou willen scheppen. Mijn joodse vrienden zeggen dan ook: jij moet er uit, omdat je zonder meer achter Israël staat". Als voorbeelden van zijn ver meende Israël-gezinde ver houding noemt dr. Cohen Stuart zijn opmerkingen over het ritueel slachten en zijn kritiek op het rapport van de Raad van Kerken over Israël en de Palestijnen. Dat laatste rapport uitte eenzijdige be schuldigingen tegen het Israë lische regiem. Cohen Stuart liet zich daar ontstemd over uit. maar men luisterde niet en pas toen het OJEC de kri tiek deelde werd het rapport teruggenomen. Wat het eerste betreft, zegt Cohen Stuart: "De joden zijn opgelucht, dat er eindelijk eens een christen is, die het voor hen zegt. Want steeds moeten zij het voor zichzelf opnemen. Wanneer komt er eens een christen die zich verweert als Waldheim zich kandidaat stelt? En wanneer komt er een christen die echt actief is tegen de Holocaust? De kerk geeft wel allemaal mooie verklaringen uit tegen het antisemitisme. Maar het is de ervaring van de joden dat de bestrijding slechts op pa pier plaats heeft. En als joden dat zeggen, heb ik de neiging om ze op hun woord te gelo ven". De Hervormde Kerk heeft tot nu toe erg veel moeite gehad met de ontboezemingen van haar dominee. "Ze heeft de indruk dat ik me onttrek aan de solidariteit met de kerk. Blijkbaar is het heel bedrei gend voor de kerk, als de we zenlijke vragen gesteld wor den. En doordat de orthodoxe joden in Jeruzalem ook mee gaan doen met het gesprek, worden de vragen alleen nog maar scherper". Dr. Cohen Stuart geeft toe, dat zijn 'geval', dat inmiddels aan de generale commissie van bezwaren en geschillen is voorgelegd, niet op zichzelf staat. De kerk heeft eigenlijk altijd al moeite gehad met de juiste inschatting van haar vertegenwoordigers in Israël. Zowel hervormden, gerefor meerden als christelijk-gere- formeerden hebben al een tijdlang mensen in Israël en allen blijken bij terugkomst moeite te hebben zich weer in te voegen in de Nederlandse kerkelijke wereld. In ons blad van zaterdag 31 mei stond een open brief afge drukt gericht aan prof. ir. drs. J. Groot Wassink en geschre ven door pastor Marinus van den Berg. Deze uitte daarin zijn bezorgdheid over de sfeer in de r.k. kerk, waarin hij verontrustende ontwikkelingen'' signaleerde. Van den Berg schreef de brief naar aanleiding van de bijeenkomst die de Stichting Contact Rooms Katholieken jongstleden za terdag in de Nijmeegse Gofferthal organiseerde. Prof. Groot Wassink was de initiatiefnemer van deze bijeenkomst. Hier onder volgt zijn reactie op de open brief van Marinus van den Berg. U hebt mij willen schrijven in de hoop op een eerlijk ge sprek. Ik heb mij in grote verwondering afgevraagd waarom U geen contact met mij hebt opgenomen alvorens de brief te publiceren. Dat zou de eerlijkheid van het gesprek hebben bevorderd. Een tweede merkwaardig heid in de gang van zaken rond de open brief vond ik het feit dat uw brief gepubli ceerd werd zonder op een antwoord van mijn kant te wachten. Een krant waarin U geregeld als columnist schrijft, zou toch moeten we ten dat het gelijktijdig publi ceren van brief en antwoord tot de geaccepteerde journa listieke ethiek behoort? Tenslotte heb ik mij afge vraagd wat nu precies de aanleiding was tot het schrij ven van deze brief in die vorm: in de aankondigingen van de bijeenkomst op 7 juni in de Nijmmeegse Gofferthal hebben wij getracht elke po larisatie te vermijden door een „rustige" en zakelijke be richtgeving zonder ophef of triomfalisme. Bovendien hebben, althans naar mijn interpretatie, grote delen van de brief zakelijk gezien weinig of niets te ma ken met het werk en de in tenties van de Stichting Con tact Rooms Katholieken. Zakelijke discussie? Het is duidelijk dat pastor Van den Berg zeer begaan is Prof. J. Groot Wassink met het wel en wee van de kerk, waartoe hij behoort: hij schrijft bewogen en vertelt veel over eigen levensloop en ervaringen. Ik apprecieer dat ten zeerste maar ben toch van mening dat deze per soonlijke ervaringen en in drukken te veel de uitspra ken, meningen en interpreta ties van de brief bepalen. Bovendien suggereren ver schillende uitspraken van hem, zoals die over de ver foeilijke achterklap en ano nieme brieven of die over de waardering voor de inzet van vele mensen in de kerk, dat ik het met deze uitspraken niet eens zou zijn. Het moet volkomen duidelijk zijn dat mijn en onze houding in deze geen enkele aanlei ding geven tot dergelijke wat suggestief naar voren ge brachte briefgedeelten. Ook de schrik die pastor Van den Berg beving bij het lezen van de namen van twee uitgeno digde bisschoppen, mgr. Bomers en mgr. Ter Schure, is niet alleen kwetsend voor de persoon van beide bis schoppen, maar is ook voor ons als stichting, die loyaal met de herders van de kerk wil samenwerken, niet in voelbaar. In dat kader zou een uit spraak als bisschop X is wel en bisschop Y is niet aan vaardbaar, onjuist zijn. gen ten aanzien van ver dachtmakingen waarbij de kens, pastores en vrijwilli gers betrokken zijn; hoewel ik geen concrete gegevens heb voor een goed oordeel zijn deze ontwikkelingen ten sterkste af te keuren. Toch sta ik ook hieer weer voor de vraag: waarom dat alles aan mij geschreven. Dat sugge reert toch weer, dat de mede door mij opgerichte stichting deze ontwikkelingen in de hand zou werken. Pastor Van den Berg schept daar door een sfeer van verdacht makingen die hij elders en terecht zo verafschuwt. En hoe verder? Wij hebben pastor Van den Berg enige dagen geleden uitgenodigd voor een per soonlijk gesprek, waarin de standpunten over en weer werden verduidelijkt. De open brief heeft, naar hij mij vertelde, vele reacties gekre gen die zich in bepaalde briefgedeelten aangesproken voelden. Ik heb hem in dit gesprek leren kennen als een bewogen pastor die sterk be trokken is bij zijn werk als ziekenhuispastor en bij al diegenen die het goed met de kerk menen. Ik heb helaas niet duidelijk kunnen maken dat de open brief voor mij en de Stichting Contact Rooms Katholieken weinig pastoraal was. Overigens ben ik bereid om de discussie op zakelijke wij ze voort te zetten. J. GROOT WASSINK 0,5 tot 1 kg aardappelen; 1 lepel rozijnen, 0,5 liter melk, 30 g griesmeel, 30 g sui ker, iets citroenessence. v Speklapje met kaaspostelein en aardappelen griesmeelvla met rozijnen Als u met zijn beiden bent dan heeft u nodig: 2 speklap jes a 100 g, losgeklopt ei, paneermeel, 30 g margarine, zout, 2 plakjes kaas, peper, mespunt bloem, aroma, toma- tenpuree; 750 g postelein, 8 g maizena, zout, 10 g margarine, noot muskaat; Haal de speklapjes door ei en paneermeel. Bak het vlees in twintig minuten bruin en gaar in de margarine met zout. Leg vervolgens een plak kaas middenop (vouw ze zo nodig dub bel) elke speklap en sluit de pan. Laat de kaas in een paar minuten smelten en leg het vlees dan op een warm bord. Strooi er peper over. Bak de bloem lichtbruin in het overge bleven vet en maak de jus verder af met weinig water, aro ma en tomatenpuree. Was de postelein, verwijder eventueel aanwezige wortelde- heel afgekoeld, len en laat de groente uitlekken. Snijd de postelein wat klei ner en zet hem met het nog aanhangende water op. Laat de groente slinken en vervolgens in acht minuten gaar worden. Giet het meeste kooknat in de schaal, bind wat overblijft met de maizena en maak de postelein op smaak met zout, marga rine en nootmuskaat. Laaf de gewassen rozijnen tien minuten zacht koken in wei nig water en vervolgens uitlekken en afkoelen. Strooi een mengsel van griesmeel en suiker in de helft van de aan de kook gebrachte melk. Laat de vla onder af en toe roeren vijf minuten zacht koken en voeg van het vuur de rest koude melk, de rozijnen en de citroenessence toe. Geef de vla ge )ló JEANNE Na de specialisten en de artsen gaat opnieuw ee& werkers in de gezondheidszorg actie voeren over de fe| van de patiënten. Het Genootschap voor Fysiotherapie zijn leden opgeroepen dinsdag te gaan staken uit proin gen de door het Centraal Orgaan Tarieven Gezondhetë (COTG) aangekondigde verlaging van de particulier^ ven voor fysiotherapie. Een woordvoerder van het schap heeft gisteren verklaard al op voorhand ervaigi tuigd te zijn dat de staking een succes wordt. De fysii peuten zouden blij toe zijn dat er, na een lange reeks fysiotherapie nadelige maatregelen, eindelijk iets gebi0 EVEN los van de vraag wat onder „gebeurt" moet f" verstaan (als het immers aan het genootschap ligt geb| dinsdag op het gebied van fysiotherapie helemaal niet» gen we ons ook af wat het genootschap onder succes vi of de therapeuten massaal aan de stakingsoproep geto ven of dat het COTG er zo van onder de indruk zal z het zijn bezuinigingsmaatregelen terugdraait. Het iaï twijfelachtig of een van die effecten wordt bereikt, j HeT ziet er namelijk naar uit dat lang niet alle fysij^ peuten aan de staking zullen meedoen. Naar verwi van het bestuur zullen de leden van de Nederlandse ging van Vrijgevestigde Fysiotherapeuten (NVVF) 3 kingsoproep negeren. Zij zouden wel voor overleg ofl tueel demonstraties voelen, maar niet voor een staking patiënten dupeert. Dat lijkt ons de enig juiste houdiifl beoefenaren van een beroep dat van vitaal belang is v|l herstel van kwalen die de kwaliteit van het leven aa£ De verdeelde opstelling van de fysiotherapeuten hei dertussen wel tot gevolg, dat het COTG minder ontval zal zijn (voor de kracht van hun argumenten. i De verzelfstandiging van de PTT, die in 1989 haar^ moet krijgen, krijgt een gevolg dat gisteren pas voor hr voor een breed publiek duidelijk is geworden. De oi£ 100.000 PTT-werknemers zullen uit het Algemeen Buf Pensioenfonds treden en dat zal vrijwel zeker leiden? gere pensioenpremies voor de achterblijvers. De voorzitter van de Raad van Toezicht van hej meent dat het rijk, dat het initiatief tot de verzelfstar van de PTT heeft genomen, voor de hogere premif opdraaien. Dat klinkt eerste gezicht redelijk, maar ej voor de toekomst zoveel haken en ogen aan dat heel ders eerder voor de hand ligt. j f UlT de ontstane situatiT blijkt namelijk nog eens lijk dat hoe groter een pensioenfonds is, hoe gunsi premieheffing en de voorwaarden zijn voor de verzej Dat vraagt om een initiatief voor een algemeen pen fonds waartoe alle werkenden kunnen toetreden. De men die daarbij om de hoek komen kijken zullen oif feld niet mis zijn, maar het beoogde resultaat, met| pensioenrechten en -plichten voor iedereen, lijkt i moeite waard te bezien of die problemen uit de weg 1 worden geruimd. Het nieuw te vormen kabinet zou b initiatief daartoe mogen nemen. Flinke perioden met zon DE BILT (KNMI) De ko- mende dagen zal de tempera tuur flink stijgen. Morgen is er nog vrij koele oceaanlucht bo ven ons land, maar geleidelijk draait de stroming in de bo venlucht naar het zuidwesten en zal lucht van het zuiden van de oceaan naar onze om geving stromen. Tegelijkertijd breidt een hogedrukgebied bij de Azoren zich uit in de rich ting van West-Europa. Dit ho gedrukgebied zal voor rustig en zonnig weer zorgen. In het weekeinde zal de temperatuur ruim boven de 20 graden ko men, zondag is al 25 graden mogelijk. Ook in Engeland, Duitsland en Frankrijk, waar het vandaag regende, zal de komende dagen een weersver- betering optreden. Het wordt ook daar zonnig en warm. Vooruitzichten voor de Euro pese landen, geldig voor vrij dag en zaterdag: Zuid-Scandinavië: eerst perio den met zon, zaterdag in Noor wegen regen. Middagtempera- tuur van 14 aan de Noorse kust tot 20 graden in de omge ving van Oslo en in zuid-Zwe den. Britse Eilanden, in Schotland mogelijk regen, elders perio den met zon. Middagtempera- tuur van 15 graden in noord- Schotland tot ruim 20 graden in zuidoost-Engeland. Benelux, Duitsland: zonnig. Flinke stijging van tempera tuur, zaterdag ongeveer 23 graden. Frankrijk: zonnig, flin] ging van temperatuur ge veer 25 graden. j Alpengebied: geleidelijj zon. Middagtemperatuul veer 24 graden. Portugal, Spanje: zonnil dagtemperatuur 27 tot den, maar aan de noj ongeveer 22 graden. Italië, Joegoslavische flinke perioden met I ongeveer 26 graden, i w.bew. 26 II Innsbruck me Klagenfurt onl Kopenhagen l.bi ■w.bew. 25 1 Las Palmas l.h

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2