i Bonneterie ^ndenBmek\vil hm^^^sancties tegen Zuid-Afrika Onderzoek naar bijwerking kinderaspirine Sterilisatie vaak geen schone zaak Hoog en droog Internationale Chemie Olympiade in Leiden leidóe <2owuvnt Woensdag 11 juni 1986, 77e jaargang no. 23522 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofi Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-BankN.V. Leiden. Direcleur-hooldredacteur: IJ.Hallewas, Chel-redacteur: Wim Bui|iew«g. Abonrtementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. Losse nummers f. 1,10. HET WEER Droog en flinke perioden met zon, in de nacht en vroege ochtend enkele mistbanken. Minimumtemperatuur om streeks 6, middagtemperatuur 17°. Zwakke tot matige weste lijke wind. Zon op: 05.19, onder: 22.00; hoog water Scheveningen: 06.43 en 19.11; laag water: 02.35 en 14.48. ilgen missen ndenbergh ,UCA Zonder de vetste Erwin Vanden- h en gedwongen tot anval zullen de Belgen ivond aantreden voor beslissende wedstrijd n Paraguay. De Zuida- [kaanse formatie kan permiteren wat meer pannen het veld te be- j?n sinds het met Mexi- (dat vanavond aan- dt tegen Irak) de lei- j heeft genomen met punten in groep B rdoor een gelijkspel de Zuidamerikanen pldoende is om door te I naar de twee ronde, eland gelooft nauwe- meer in zijn kansen de tweede ronde. Te- Polen moet de forma- ran coach Bobby Rob net zes invallers (door fures en een schorsing) ireden. Het vertrou- in het Engelse kamp Bfs zo minimaal, dat de j al heeft geboekt voor erugreis naar Londen, lende vrijdag... leel anders wordt ge kt in de gelederen van pkko, dat aantreedt te- Portugal. Gezien de e waarop de Noorda- anen zich tot dusver lifesteerden, geloven ders dat er een grote [assing is te verwach- Indien Marokko zich hvond inderdaad (tst voor de tweede je zou het de eerste Ikaanse staat zijn die dergelijk resultaat be- |tstelligt. jeravond deden Argen- en Italië datgene wat d verwacht. Dit ging koste van respectieve- Bulgarije (2-0) en (l-Korea (3-2). Attrac- waren de duels echter hszins. )ETBAL OP TV NAVOND Ierland 2, 19.55 uur: gië-Paraguay. Ierland 2, 21.50 uur: fienvatting Mexico-Irak, jerland 2, 23.55 uur: jeland-Polen. gië 2, 19.45 uur: gië-Paraguay. Igië 2, 22.00 uur: henvatting Mexico-Irak. Igië 2, 23.25 uur: nenvatting België-Para- y- Igië 2, 23.45 uur: geland-Polen. Igië 2, 01.50 uur: nenvatting Marokko- ftugal. itsland 1, 19.50 uur: Igië-Paraguay of Mexi- llrak. itsland 1, 23.45 uur: geland-Polen. IRGEN itsland 1, 6.00 uur: voetbal bij het ontbijt. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHII il ontvangen Bel tu oonnr.071-122248 Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (ADVERTENTIES) IUBELS HALVE PRIJS e Wetering - Ann Christian Art, jjelproduktie- en importbedrijf de Kerkstraat alhier, stopt Itoonkameraktiviteiten voor de Ithandel. rom stelt zij sinds enige tijd haar p toonkamercollectie aan fculieren beschikbaar voor half p een paar voorbeelden te kinen: zware eiken slaapkamer 'f 1.598.- voor f 799,--; deken- |van I 498,-- voor f 198,--; jnele secretaire van f 798,- voor 09,—; complete eiken eethoek 2.180.-- voor f 998,--; lern bankstel van I 3.750,-- voor i875,--.Wie binnenkort meubels |g heeft kan dus een grote slag n bij Ann Christian Art, derdag, vrijdag en zaterdag al 11.00 uur aan de kstraat 82 in Oude Wetering, lagavond koopavond. STEE LAUDER Ij de bonneterie. Van 11 t/m 14 juni pr elke Estée Lauder Int een buitengewoon «rekkelijke verrassing. j A msterdam - Den Haag Deining op wk-voetbal rond omstreden militair MEXICO In Mexico-stad is op schudding ontstaan over de aanwe zigheid van een Argentijnse vice- admiraal, die door de Argentijnse autoriteiten is beschuldigd van fol teringen. Carlos Alberto Lacoste, voorzitter van het organisatie-co mité van het WK-voetbal in 1978 in Argentinië, zou bovendien mil joenen WK-dollars in eigen zak hebben gestoken. Toen Lacoste de perszaal binnenkwam staakten de journalisten uit protest hun werk. Lacoste is als eregast uitgenodigd door de FIFA, de wereldvoetbal bond. Verondersteld werd dat hij in voorarrest zat, in afwachting van zijn rechtszaak. Moskou bespreekt schade vergoeding ramp Tsjernobyl BOEDAPEST De Sovjet-Unie bespreekt met haar bondgenoten de vergoeding van de schade die ze opliepen door de kernramp in Tsjer nobyl. Dit heeft een hoge Russische functionaris gisteren verklaard. Valeri Legasov van het Koertsjatov nucleaire onderzoeksinstituut zei dat na het vaststellen van de volledige effecten van de ramp, de scha devergoeding „op een vriendschappelijke manier" zal worden overeen gekomen. Partijleider Gorbatsjov, die in Boedapest de topconferentie van het Warschau-pact bijwoont, stelde eerder deze week de vorming van een internationaal forum voor dat kernrampen moet voorkomen en scha devergoeding moet regelen. Legasov verklaarde wel dat de mate van de Russische financiële verantwoordelijkheid moeilijk is in te schatten, omdat sommige economische verliezen zijn veroorzaakt door onware berichten in het Westen. Hij doelde waarschijnlijk op het EG-verbod op voedselimport uit Oost-Europa. Een maatregel die door Moskou „on rechtvaardig" werd genoemd. Hongarije zou door het importverbod 400 miljoen gulden aan inkomsten verliezen. De gevolgen voor Italië, Zwe den en West-Duitsland worden nog onderzocht. Koe moet avontuur met dood bekopen BONN Een Westduitse koe die naar de DDR was afgedwaald heeft een paar ministeries in de West- en Oost-Duits- Jand een hoop werk bezorgd. Zij moes ten ingeschakeld worden om het dier terug te bezorgen bij zijn eigenaar, een boer in het grensdorp Gartow, in het noordoosten van de Bondsrepubliek. De koe, die de kwaliteit van het gras aan de Oostduitse kant van de grens wel eens wilde keuren, werd gepakt door de grensbewakers van de DDR en teruggebracht naar de eigenaar. Het dier heeft haar argeloze avontuur met de dood in het slachthuis moeten beko pen: in de Bondsrepubliek was men te bang dat zij in de DDR met een virus was besmet. Nederland bestrijdt oneerlijke bloemen- concurrentie in VS DEN HAAG Het ministerie van landbouw is niet verontrust over pogingen van de Amerikaanse bloemenhandel om de import van snijbloemen door negen landen, waaronder Nederland, met heffin gen te belasten. Nederland zou de export van snijbloemen naar de VS zou subsidiëren. Vandaag of mor gen beslist de Internationale Han dels Commissie in de VS of de klacht ontvankelijk moet worden verklaard. t Pag. 6: VS overwegen importhef- fing. Tientallen doden bij aanslagen Sri Lanka COLOMBO Meer dan 70 men sen zijn vanmorgen om het leven gekomen bij aanslagen op twee au tobussen in het noordoosten van Sri Lanka. Tamil-guerrillastrijders die streven naar een eigen staat zouden volgens de politie verant woordelijk zijn voor het plaatsen van de explosieven. De twee auto bussen stonden op het punt te ver trekken van de stad Trincomalee naar de hoofdstad Colombo. Giste ren werden zeker 37 Tamil-vissers gedood bij een aanval van het le ger op een vissersdorp in het noor den van Sri Lanka. Pag 7: Geweld zonder einde op Sri Lanka. DEN HAAG Minister Van den Broek van Buitenlandse Zaken wil hardere economi sche maatregelen nemen te gen Zuid Afrika. Volgens een woordvoerder van de minis ter moet de EG zich gaan be raden op vergaande stappen tegen Zuid-Afrika nu het ge weld in dat land ernstig toe neemt en nu ook de commis sie van het Gemenebest geen kans ziet een dialoog tussen Pretoria en de verzetsbewe ging ANC te bewerkstelligen. Minister Van den Broek zou de mogelijkheid tot sancties afgelopen weekeinde al hebben aangekaart bij zijn collega-ministers van bui tenlandse zaken tijdens een infor meel overleg in Heemskerk. De si tuatie in Zuid-Afrika wordt aan de orde gesteld tijdens de Europese top eind van deze maand in Den Haag. Nederland is tot 1 juli voor zitter van de EG. Vorig jaar september besloten de EG-landen in Luxemburg een aantal beperkte maatregelen te ne men tegen Zuid-Afrika op politiek, economisch, militair en cultureel terrein, zoals een stop op de olie- export. De kleurlingen en de Indiërs in het Zuidafrikaanse parlement heb ben zich tegen de invoering van nieuwe, verscherpte veiligheids wetten gekeerd. Terwijl het debat gaande was, sloegen agenten met rubberen zwepen een demonste- rende menigte voor het parle mentsgebouw in Kaapstad uiteen. De Zuidafrikaanse politie steunt de conservatieve Witdoeke door traangas te gooien naar militante zwarten in Crossroads. dadigheden in de zwarte woonwijk steunde conservatieve zwarten en Crossroads verhogen die kans. Be- dat 50.000 mensen dakloos zijn ge- woners van Crossroads zeggen dat raakt. rzeker zestig mensen zijn omgeko genomen door de afwijzing van de men tijdens gevechten tussen radi- Pag 5: Politie kiest partij in veiligheidswetten. Ook de gewei- cale zwarten en door de politie ge- veldslagen zwarten Zuid-Afrika De kans dat de regering in Preto ria nog voor de herdenking van de opstand in Soweto op 16 juni de noodtoestand zal uitroepen, Muur valt op burgemeester Burgemeester Peters van Losser (foto links) moest gisteren met onder meer een gebroken onderbeen naar een ziekenhuis in Enschede worden gebracht, nadat hij dierenarts (lichte hoofdwond) tijdens een grote brand in een stierenfokkerij in Overdinkel (gemeen te Losser) waren ge raakt door een in stortende muur (foto onder). Twee brand weerlieden liepen bij het blussen lichte verwondingen op. Drie stieren vonden de dood. UTRECHT Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) zal nagaan of een Engels onderzoek naar een ge vaarlijke bijwerking van aspirine voor kinderen om spoedige maatregelen vraagt. Het gaat om het syndroom van Reye, een zeldzame maar meestal dodelijke ziekte die volgens het Engelse onderzoek kan ontstaan als kinderen acetylsalicylzuur (aspirine) gebruiken bij virusinfecties zoals griep of waterpokken. Tot nu toe zijn er in Nederland geen gegevens bekend die het verband tussen aspirine en het syndroom van Reye bevestigen, aldus het ministerie in een officiële reactie. Het onderzoek, dat verband legt tussen aspirinegebruik en het syndroom van Reye, heeft in Engeland voor veel opschudding gezorgd. Uit het onderzoek is gebleken dat in 3 tot 7 van de mil joen gevallen waarin kinderen met een virusziekte aspirine ge bruiken, het syndroom van Reye optreedt. De Engelse overheid heeft daarom gisteren artsen en apothekers gewaarschuwd bij kinderen met virusinfecties geen acetylsalicylzuur te gebruiken om de koorts te bestrijden. Al jaren geleden heeft het Nederlandse College ter Beoordeling van Geneesmiddelen berichten over deze zeldzame bijwerking onderzocht, maar toen bleek dat er geen reden was maatregelen te nemen. VADERDAG- TIPS GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA LEIDEN De 18e Internationale Chemie Olympiade, waaraan middelbare scholieren uit 23 landen (waaronder Amerika en Rusland) deelnemen, wordt van 6 tot 15 juli in de Rijksuniversi teit van Leiden gehouden. Hoogleraren in de chemie uit China, Cuba en Zwitserland zullen dan naar ons land komen om zich te oriënteren. Het is voor het eerst dat deze internationale olympi ade in Nederland gehouden wordt. De minister van Onderwijs zal deze Chemie Olympiade in Lei den officieel openen eri de staatssecretaris van onderwijs reikt na afloop in de Ridderzaal in Den Haag de prijzen uit aan de winnaars van deze wedstrijd in scheikunde. Voor Nederland doen aan deze wedstrijd in theorie en practicum de vier beste leerlingen van de hoogste klassen van het VWO mee. Deze bes ten worden geselecteerd uit 400 leerlingen uit het hele land. De beste 20 van die 400 zijn al gekozen. Deze week voeren de 20 op de universiteit van Groningen opdrachten uit om de selectie af te ronden. Nauwelijks toezicht op (hcr)gebruik ziekenhuis- apparatuur UTRECHT De ziekenhui- zen in ons land, inclusief de Academische Ziekenhuizen, zijn niet zorgvuldig bij het schoonmaken van appara tuur die opnieuw gebruikt moet worden. Van een dui delijk beleid of enig toezicht is vaak geen sprake. Soms wordt met vuile spullen ge werkt, of worden wegwer partikelen meerdere keren gesteriliseerd en gebruikt. De sterilisatie-apparatuur in de ziekenhuizen voldoet vaak niet aan de eisen. Dat blijkt uit een rondschrijven van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid aan de di recties van de Nederlandse ziekenhuizen. Uit een steekproef van de re gionale inspecteurs voor de volksgezondheid en het Rijks instituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne (RIVM) blijkt dat de wettelijke voor schriften op het gebied van sterilisatie doorgaans niet wor den nageleefd. Volgens het Staatstoezicht is het hoog no dig dat de inspecties, het RIVM en de ziekenhuizen de koppen bij elkaar steken, om gezamenlijk iets aan de situa tie te doen. Een woordvoerder van het ministerie van WVC noemde de uitkomsten van het onderzoek „nogal schokkend". WVC zal er nog eens sterk op aandringen dat de directies van ziekenhuizen voor meer toezicht zorgen. Als ze dat ech ter niet doen, kan men geen directe sancties treffen. Alleen als patiënten nadelige gevol gen ondervinden door de te kortkomingen, kan het me disch tuchtcollege of de offi cier van justitie in actie ko men. Juist geruchtmakende besmettings-affaires door on verantwoorde sterilisatie wa ren er de oorzaak van dat op advies van de Gezondheids raad in 1984 wettelijke rege lingen op dit gebied van kracht werden. Veel Nederlanders blijven bezuinigen op vakanties LEIDSCHENDAM Veel Nederlanders, vooral de min der draagkrachtigen, zullen ook dit jaar ondanks het her stel van de economie op va kanties blijven bezuinigen. Hetzelfde geldt voor buiten landers die naar Nederland komen. De zogenoemde ho gere sociale klassen in ons land zullen daarentegen meer en duurdere vakanties in het buitenland kiezen. Vooral de verre bestemmin gen zijn bij deze groep popu lair. Een en ander zal dit jaar resulteren in een ongekende hoogte van het tekort op de reisverkeersbalans van 6,1 miljard gulden. Het Neder land Bureau voor Toerisme NBT schrijft dit in zijn Prog noserapport 1986. Het inko mend toerisme zal dit jaar met 3 procent dalen. Dit jaar zal het aantal korte vakanties van Nederlanders in eigen land met 5 procent toenemen. Het aantal lange vakanties zal daarentegen met 2 procent dalen. Het aantal vakanties in het bui tenland stijgt met 2 procent. Nog steeds gaat 31 procent van de Nederlandse bevol king niet met vakantie. Het programma „Hoog en Droog" valt niet in het water: het gaat gewoon door. Tenminste, dat staat vandaag in de Leidse Courant en die kan het we ten. Het water van de Nieuwe Rijn is volgens de GG GD verontreinigd. Net op het punt nabij de Koornburg in Leiden, waar op 26 en 27 juni de deelnemers via staaldraden moeten oversteken en daarbij ongetwijfeld bij bosjes in het water te val len. Lopen ze nu wel of geen gevaar? Volg de be richtgeving in de Leidse Courant. De komende veertien dagen kan dat gratis en voor niks. U leest bovendien dagelijks wat er overal elders nog ge beurt: te land, ter zee en in de lucht. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters; Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor- £cidóe(2oivta/nt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1