Zoeterwoude: samenvoeging met Stompwijk is niet lucratief Vakkundic flilMil Weer pleidooi voor winkelcentrum Meerkreuk JOUR NAAL Surfer overleden Alphense toont postzegel op ruimtevaartexpositie l Groen licht voor verbouwing Kompas LEIDEN OMGEVING Said&Qowuhnt WOENSDAG 11 JUNI 1986 PAl 3Ê Landbouwer wil ruimere schuur RIJNSATERWOUDE De landbouwer W. van Iperen wil een grotere schuur bouwen op zyn perceel Herenweg 161 in Rijnsaterwoude. Dinsdag 17 juni zal de commissie ruimtelijke ordening advies uitbrengen over zijn aanvraag voor een bouwvergunning. De schuur, bestemd voor stalling en opslag van gereedschap voor het landbouwbedrijf, dient ter vervanging van een huidige opstal met een oppervlakte van achttien vierkante meter. De ruimere schuur van zestig vierkante meter is nodig voor een behoorlijke bedrijfsvoering en het college van B en W is van mening dat het bedrijf nu en in de toekomst geen overlast veroorzaakt. De raad van Rijnsaterwoude besluit donderdag 19 juni of voor dit bouwplan een bestemmings planwijziging zal worden gestart. De grond heeft momenteel als bestemming „erf" en mag slechts voor veertig vierkante meter worden bebouwd. Dorpie Rond'' ZOETERWOUDE Tafel tennisvereniging Zoeterwou- de laat komende zaterdag de ping-pong-balletjes in de kast want de „Klaverhalbewo- ners" organiseren dan voor jong en oud en prestatieloop onder de noemer „Dorpie Rond". Een goede benaming want de deelnemers door kruisen een groot gedeelte van de dorpskern. Er wordt gestart vanaf de Klaverhal om 10.30 en 11.00 uur. Er wordt gelopen over 2 (voor de jeugd om 10.30), 5. 10 en 15 kilometer. Het inschrijf geld varieert van 1 tot 3,50. Inschrijven kan uit sluitend zaterdag ter plaatse. Herasfaltering Lange Voort pas komend voorjaar OEGSTGEEST De herasfaltering van de Lange Voort in Oegstgeest zal niet dit najaar, maar pas volgend voorjaar plaatsvinden. Reden van dit „opschuiven" is de verkeersnotitie „Veiliger Voort" die PvdA-fractie heeft gepresenteerd. „Het is goed en kele suggesties uit de notitie nader in overweging te nemen", aldus wet houder A. Kohlbeck van openbare werken. Hij doelde onder meer op voorgestelde snelheidsbeperkende maatregelen voor de Lange Voort die wijzigingen in het huidige wegdek tot gevolg kunnen hebben. Bezwaren tegen herinrichting Duinzichtstraat OEGSTGEEST De herinrichting van de Duinzichtstraat in Oegstgeest kan enige vertraging oplopen. Reden is het schorsingsverzoek dat enkele bewoners van de Duinzichtstraat bij de Raad van State hebben ingediend. Zij zin het niet eens met de plannen om de Duinzichtstraat meer het ka rakter van een woonerf te geven en hebben ook een bezwaarschrift inge diend bij de gemeente. Binnen niet al te lange tijd zal wel nieuwe riolering aangelegd worden. ,WE MOGEN BLIJ ZIJN ALS WE KIET SPELEN' ZOETERWOUDE/ STOMPWIJK Het ge meentebestuur van Zoe terwoude heeft vanmor gen een brief bezorgd bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland om de fi nanciële gevolgen voor zowel Zoeterwoude als Leidschendam te verdui delijken bij de mogelijke samenvoeging van het buurtschap Stompwijk bij Zoeterwoude. Conclusie van de gemeente Zoeter woude is, dat deze ge meente geen groot finan cieel voordeel zal behalen als de overgang wordt verwezenlijkt. Het finan ciële nadeel voor de ge meente Leidschendam is daarentegen veel minder groot dan thans wordt aangegeven. Het is de be doeling dat de zienswijze van Zoeterwoude wordt betrokken bij het overleg in de commissie Bestuur lijke Zaken van de pro vincie die morgen bijeen komt. In de officiële stukken aan die commissie maken G.S. mel ding van een verhoging van de zogenaamde algemene uit kering van circa 1,3 miljoen in 1987 tot 1,04 miljoen in 1-993 maar daar staat tegenover dat Zoeterwoude ook méér uit gaven zal krijgen. Het gaat daarbij om een bedrag van 800.000, zijnde de kosten die Leidschendam niet meer be hoeft te betalen voor Stomp wijk. Dat bedrag is - keurig gespecificeerd - door de ge meente Leidschendam zelf be cijferd en besproken in de ge meenteraad van die plaats op 10 januari 1983. Het gaat daar bij om algemene kosten zoals openbare verlichting, kruisge- bouw Stompwijk, kosten Dorpsraad, gemeentereiniging, onderwijs, subsidies sportpark „de Meerhorst" (totaal bedrag circa 520.000 gulden waar te genover staat dat Leidschen dam minder belasting zal ont vangen waardoor netto zo n 300.000 gulden over blijft). Aan materiële kosten (ge meenschappelijke regelingen, afdeling bevolking en bij standsuitkeringen) zal Leid schendam circa 91.000 gulden minder uitgeven, terwijl men op het onderhoud van wegen, plantsoenen en waterwegen ruim 400.000 zal besparen. To taal is dat derhalve zo'n 8 (on. Daar staat tegenover dat Leid schendam een lagere uitkering uit het gemeentefonds krijgt maar deze is geringer dan aan vankelijk becijferd (als gevolg van woningbouw in 't Lien) terwijl Leidschendam op grond van de regeling „verfij ning gemeentelijke indeling" over een periode van 5 jaar een bedrag tegemoet kan zien van 4,8 miljoen. Het jaarlijks structureel voor deel voor de gemeente Leid schendam van 800.000 wijkt dus aanzienlijk af van het be drag van 300.000 a 350.000 zoals G. S. in haar stukken noemt. Een tweede aankno pingspunt, aldus het gemeen tebestuur van Zoeterwoude in de brief aan G.S., is een verge lijking met de begrotingscijfers van Zoeterwoude. Uitgaande van een jaarbudget van circa 16 miljoen gulden en circa 8.000 inwoners, bedragen de uitgaven voor Zoeterwoude, circa 2.000 gulden per inwoner per jaar. De becijfering, dat de overgang van Stompwijk voor Leidschendam een verminde ring van uitgaven zal beteke nen van circa 350.000 bete kent, uitgaande van circa 2.000 inwoners, een bedrag per in woner van zo'n 175 per jaar. Hoewel het gemeentebestuur van Zoeterwoude direkt op merkt dat een dergelijke volle dige proportionele vergelijking niet reëel is, komt het toch ui termate onwaarschijnlijk voor dat de kosten van Zoeterwou de ruim het tienvoudige zou den zijn van Stompwijk. Voorts gaat men er in Zoeter woude van uit dat de samen voeging in financieel opzicht „budgettair neutraal" zal ver lopen en zeker geen tonnen geld zal opleveren zoals is ver kondigd. Van het bedrag van 1,3 miljoen gulden moet im mers al 800.000 gulden worden betaald voor „vaste kosten". De gemeenteraad zal worden uitgebreid van 13 naar 15 ze tels, terwijl (omdat het inwo nertal zal stijgen met zo'n 25%) vanwege de toeneming van werkzaamheden het ambtena renkorps uitgebreid moeten worden. „Wij zijn al blij als we kiet kunnen spelen", aldus de gemeentelijke zegsman. Stoop van dit winkelpand aan de Veerstraat zou de mogelijkheid bieden voor de bouw van 20 woningen. ALKEMADE Enkele mid denstanders uit Oude Wete ring hebben zich alsnog voor stander verklaard van een winkelcentrum aan de Meer kreuk in Oude Wetering in plaats van aan de Noordhoek in Roelofarendsveen. Komen de maandagavond valt de defi nitieve beslissing als de leden van de raadscommissies Fi nanciën en Ruimtelijke Orde ning in een gecombineerde vergadering bijeenkomen. Zij bespreken dan het nieuwste voorstel van het college waar in de voorkeur wordt gegeven aan Roelofarendsveen als cen trum van Alkemade-Oost. In het voorstel staat dat aan de Meerkreuk evengoed nog en kele buurtwinkels met een to tale vloeroppervlakte van vijf honderd vierkante meter mo gen komen. Dit vinden de Oude Weteringse MCOW-mid- denstanders veel te weinig, terwijl de Veens RAAK-win- keliers het teveel vinden. De MCOW-winkeliers onder aanvoering van de heer M.B. Cozijn wijzen erop dat in Oude Wetering in de afgelopen vijf tien jaar enige honderden vierkante meters aan winkel ruimte verloren is gegaan. Zij vinden dat voor het weggeval len winkelbestand ruimte be schikbaar moet komen in het winkelcentrum „Meerkreuk" in Oude Wetering. „Een win kelcentrum aan het Noordein de in Roelofarendsveen wordt veel te duur" schrijven zij. De Oude Weteringse onderne mers, die realisering van het plan Meerkreuk wensen om er zelf een winkel in te vestigen, zijn in elk geval de heer M.B. Cozijn (voor een koffiebar) en J. van den Bosch (textiel). Co zijn wil zijn huidige bedrijf aan de Weteringlaan handha ven als hij een tweede ver kooppunt aan de Meerkreuk opent. Van Den Bosch wil ver huizen. Zijn winkel in Oude Wetering is gelegen vlak naast de voormalige meelhandel/ boerderij van Hugo van der Poel. Dit pand met schuren is nog steeds eigendom van de charitatieve instelling „Het Hugo van der Poel Fonds". De beheerders van dit fonds zijn momenteel in onderhandeling met de Rijpweteringse projec tontwikkelaar/aannemer H. Akerboom over verkoop van de oude panden. Akerboom ziet bij afbraak mogelijkheden voor de bouw van twaalf wo ningen. Als hij ook het pand van Van den Bosch kan ko pen, wil hij een woonwijkje van twintig huizen creëren. De gebouwen van het Hugo van der Poelfonds aan de Veerstraat zijn opgenomen in de lijst van beeldbepalende panden in Oude Wetering. Deze lijst behoort bij het nieu we bestemmingsplan, waarin staat dat de desbetreffende ka rakteristieke of waardevolle bebouwing niet uitwendig mag worden veranderd. Afbreken is uiteraard helemaal uit den boze. Als het woonwijkje er niet komt, blijft Van den Bosch met zijn winkel zitten waar hij zit. Fietsster geschept LEIDERDORP Een 67-jari- ge fietsster uit Leiderdorp is gistermiddag gewond geraakt bij een aanrijding met een au tomobilist. Het ongeluk ge beurde op de Engelendaal in Leiderdorp. Een 35-jarige au tomobilist uit Nieuwegein wil de linksaf slaan en zag daarbij de vrouw die op een driewieli- ge rijwiel op het fietspad reed over het hoofd. De vrouw werd door de auto geschept en op het wegdek gesmakt. Zij liep daarbij enkele botbreuken op. Zij is naar het Academisch ziekenhuis in Leiden ver voerd. ALPHEN AAN DEN RIJN De heer T. Raap horst (54) uit Alphen is gistermiddag overleden tijdens het surfen. De heer Raaphorst was aan het surfen op de Zegerplas in Alphen, toen hij,plotseling een hartaanval kreeg. Een andere surfer trachtte hem te redden door mond-op-mond beade ming toe te passen, maar dat was tevergeefs. Ook reanimatie door de zie kenbroeders van de am bulance mocht niet baten. Op weg naar ziekenhuis Rijnoord overleed het slachtoffer. Paling gestolen TER AAR Uit een visbe- waarplaats in de Hoekse Aar in Ter Aar is maandagnacht vijftien pond paling gestolen. De daders verbraken het slot van de bewaarplaats. Per pond is de vis ongeveer zeven gul den waard. De schade is dus ruim honderd gulden. De da ders zijn nog spoorloos. Alice Haak-Besseling mag haar postzegelverzameling over ruimtevaart tonen op de exi Space '86. Pr W IV ALPHEN AAN DEN RIJN „Postzegels, je bent er nooit mee klaar". Dat is de mening van Alice Haak-Besseling uit Alphen, die vanaf zater dag tot en met 26 juni haar postzegelverzame ling met als onderwerp de ruimtevaart mag to nen op de expositie Spa ce '86 in Utrecht. Zij is één van de tien verzame laars in Nederland die hieraan mochten mee doen en tevens de enige vrouw. Zeven jaar was Alice toen zij begon met het sparen van postzegels. Al snel ging ze „gericht" sparen, dat wil zeg gen dat ze alleen postzegels uit bepaalde landen en zegels met daarop afbeeldingen van schilderijen wilde hebben. Ze kwam aan haar verzamel- stukken door met een groot aantal mensen in verschillen de landen te corresponderen. „Een heel gewoon iets in die tijd. Zo kwam je aan de bui tenlandse zegels". In het ge val van Alice handelde het meestal nog om familie of be kenden die naar landen als Canada of Australië verhuisd waren. In 1957 Alice was toen twaalf ging de eerste raket de ruimte in en Alice was daardoor gefascineerd. Zij dacht meteen dat van deze gebeurtenis wel zegels zou den worden uitgebracht en nam zich voor die in haar be zit te krijgen. Via allerlei contacten kwam ze ook nu weer aan adressen en op een gegeven moment had ze 39 schrijfvriendinnen en -vrien den. De correspondentie draaide voornamelijk om de postzegels en er werd onder ling veel geruild. Alice vindt ddt het de ieugd tegenwoor dig te gemakkelijk wordt ge maakt. „Zij kopen meteen". Zijzelf kocht indertijd nog niets. Zo had ze ook een post zegelvriend in de DDR" Hij stuurde Alice zegels, bijvoor beeld ter waarde van tien gulden en Alice stuurde dan dezelfde waarde aan zegels terug. Knettergek Inmiddels had Alice zich he lemaal toegelegd op de ruim tevaartzegels en postwaarde- stukken, zoals de speciale en veloppen wel worden ge noemd. „Je moet je wel spe cialiseren, anders wordt je knettergek van de hoeveel heden postzegels", meent Ali ce. Om die reden werd zij ook lid van drie postzegel clubs: de Nederlandse vereni ging voor postzegelverzame laars afdeling A4phen, de beeldfilatelist en de Ruimte vaart filatelieclub Nederland. Hierdoor is ze ook bij de Eu ropean Space Association aangesloten. Behalve de grote verzame ling met series ruimtezegels, heeft Alice aparte verzame lingen over de vrouw in de ruimte met als hoofdonder werp de eerste vrouw in de ruimte de Russin Valerina Wladimirnova Teresjkove. Daarnaast heeft ze een grote verzameling over de vluch ten van de Apollo's nummer 1 tot en met 17 en een verza meling met zegels die alle maal betrekking hebben op het jaar 1964/1965 dat be kend staat als het ,jaar van de rustige zon". De zon had toen een afwijkende stand ten opzichte van de aarde. Deze drie grote verzamelin gen zijn in speciale albums bijeengebracht en alle zegels zijn voorzien van begeleiden de teksten. „Daar is uren werk in gaan zitten", vertelt Alice. „Normaal ben ik vier tót vijf uur per week bezig met mijn verzamelingen, maar voor een tentoonstel ling zeker veertien dagen lang elke avond. Dat is nodig omdat de verzamelingen nooit compleet zijn. Kan ik weer de hand leggen op een zegel of postwaardestuk dat een plekje krijgen in i zameling waar het hooi houdt in dat alles weet worden omgegooid". Ten toonstellingen Sinds 1984 doet AlicK aan tentoonstellingen heeft alleen nog niet rt daan aan de postzegL strijden waarbij een ji^, kwaliteit en presentatj verzamelingen beoord«v daar een cijfer voor j Dat gaat voor het eeyj. beuren in oktober ter ejj- het 40-jarig bestaan v( Alphense postzegel^ ging. Alice laat dan vc^ eerst haar verzameling toonstellingen heeft certificaten van deelnai had, zoals van het Zeird netarium of de exposit Estec in Noordwijk dt seerde ter ere van tik jaar ruimtevaart. el Behalve verzamelen D Alice ook veel gelezerV de ruimtevaart. Elk stue tijdschrift of krant, kna uit, leest en bewaar] i Daaruit kan ze gegeven J ten voor de teksten bifcl postzegels. Om niet nW mond vol tanden te jw wanneer iemand haaiir over ruimtevaart \di brengt ze uren in de K theek door met het opzsf van feiten. Ook heeft zir contact met andere rui verzamelaars. V; Alice kan zeggen dat zee alles heeft wat er aan uitgegeven is over dit werp. „Een aantal zei stukken mis ik nog. daar hoop ik ooit no eens aan te komen", haar is ruilen niet meei gelegd omdat ze bijna heeft. „Nu moet ik ko| ruilen met gesloten bei maar er zijn maar verzamelaars die iets mijn gading hebben, loop je nog wel eens iets aan en daar ben i dolgelukkig mee". ADVERTENTIE De NVA is de Nederland se Vereniging van Make laars in Assurantiën en Assurantie-adviseurs, waarvan uitsluitend assu rantie-kantoren lid zijn. die zijn toegelaten op hun kwaliteit van advies en Als het om een autoverzekering ge laat u dan adviseren door een assurantiekantoor met dit vign Het advies van een NVA-assurantie-adviseur is altijd vakkundi Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Strand wandeling De leden van het Zoeter" woudse katholiek vrouwen gilde gaan de conditie wat op peil brengen voor de komen de zomervakantie. Zij doen dat vanavond door middel van een strandwandeling. De wandelaarsters vertrekken om 19.00 uur gezamenlijk vanaf „Don Bosco". Het is de bedoeling dat iedereen zelf voor vervoer zorgt. Orgelconcert De Orgelkring Bollenstreek houdt donderdag in de St. Agatha-kerk in Lisse weer een orgelconcert. Aanvang 20.15 uur. Opgetreden wordt door Piet van der Staan uit Geldermalsen. Deze speelt werken van Jacob Bijster. César Franck en Louis Vier- ne. Van laatstgenoemde speelt hij na de pauze de zes de Orgelsymfonie. Concert Het symphonieorkest Bloem bollenstreek en de christelij ke Harmonievereniging Crescendo, beide onder lei ding van Wim van Duyn, en de drum- en showband Adest Musica treden vrijdag op in de Pancratiuskerk in Sassen- heim. Op het programma staan werken van onder meer Jurriaan Andriessen, Mossorgsky en J.Ph. Sousa. Het concert begint om 20.00 uur, toegangskaarten kosten vijf gulden. Ze zijn in de voorverkoop verkrijbaar bij het gemeentehuis. De op brengst van het'concert is be stemd voor de kas van de drie orkesten. Gezinsbelang Woningbouwvereniging Het Gezinsbelang houdt vrijdag haar jaarvergadering in het verenigingsgebouw De Beek brug in Lisse. De vergade ring begint om 20.00 uur. Op de agenda staan de diverse jaarverslagen, alsmede be stuursverkiezingen. Ute De Oostduitse vluchtelinge Ute Freudenberg treedt vrij dag op in bar-dancihg Blues Brothers aan het Henri Du- nantplein in Hillegom. Ze is erg populair in het oostblok en begint ook aan deze zijde van het IJzeren Gordijn be kendheid te krijgen. Blues Brothers gaat om 21.00 uur open. Horroravond In jongerencentrum Magni- fiosi aan de Ruishornlaan in Lisse wordt vrijdag een hor roravond gehouden. Grieze laars zijn vanaf 21.00 uur welkom. De toegang is gratis. Zomerconcert Het jaarlijkse zomerconcert van het Chr. jeugdkoor De Lenteklokjes wordt vrijdag in de Ned. Herv. kerk in Sas- senheim gehouden. Aanvang 19.30 uur. Het programma, dat door de groepen A, B en C zal worden uitgevoerd be staat uit religieuze, maar ook populaire liederen. De toe gangsprijs bedraagt drie gul den. Tevens is er na afloop een cassette-bandje te koop, waarop diverse liederen zijn opgenomen van De Lentek lokjes. RESA De Stichting Recreatieve en Sportieve Activiteiten voor lichamelijk gehandicapten in Alphen houdt zaterdagavond haar jaarvergadering in zaal Curia I van zwembad De Thermen in Alphen. Op het programma staan de diverse verslagen, het afscheid van secretaris Marian Reijn en een demonstratie van alarm- apparatuur. Afsluitend volgt dan een bingo. Aanvang 20.00 uur. Warmunda De handbalvereniging War munda uit Warmond heeft vorige week zes nieuwe le den in kunnen schrijven als gevolg van de actieweek die de Warmondse handballers en handbalsters hebben ge houden. Ook de sponsorloop bleek een succes. De afdeling Bollenstreek van de invali- denbond mocht 875 gulden in ontvangst nemen. TER AAR De Ter Aarse commissie welzijn is gisterav£ koord gegaan met het verbouwingsplan van de openbar^ school Het Kompas. Die verbouwing heeft tot doel de laj$ de kleuterschool tot basisschool te integreren. Minder.®1 siast was de commissie over een aanvraag van Het Kon® subsidie voor het overblijven van leerlingen in de middajt In meerderheid beslootde commissie dat dat voor r( moet komen van de ouders. Ir Het commissielid Ruygrok (VVD) wees er op dat het s<L stuur de ruimte, de verlichting en de verwarming reedtfi loos ter beschikking stelt en tevens de WA-verzekering^ De heer Van der Meulen (PAK) bracht de problematiek|j| minder draagkrachtige éénoudergezinnen onder de aand^j de hoge kosten bij meer kinderen uit één gezin. De meert van de commissie liet zich echter niet vermurwen. De commissie besloot verder akkoord te gaan met een L onderwijsoverlegstructuur, mits de schoolbesturen daar/* stemmen. Er werden drie leden voor de Welzijnsraad aar zen, namelijk de heren Otto, Van Tol en Mank en twer voor de beheerscommissie van de sportzaal De Wip, te wP heren In 't Veld en Theunissen. Als vertegenwoordiger^ Welzijnsraad deelde de heer Bom de commissie mee,® Nota Jeugdwerk Ter Aar nog aangevuld zal worden met® leidsplan voor het jeugdwerk. p

Leidse Courant | 1986 | | pagina 16