Leidse gracht te vies voor TROS-spektakel De Leidse Courant komt door weer en wind .TERNATIEVE STRAF LEIDS INBREKERSTRIO idse hortus oet zaden bst-Indische ers cadeau MOteKÏOWUMU,& STAP OMGEVING Voeding in verpleeg huizen nog te weinig gericht op patiënt Dat regelt bezorger Mark Thoms, samen met zijn vele collega's,elke dag opnieuw voor u. In de regen of bij zonneschijn, door storm of sneeuw brengt hij de krant bij u. Een regionale krant met een duidelijke signatuur: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en WOENSDAG 11 JUNI 1986 PAGINA 15 !N/DEN HAAG Een 44-ja- wdenaar, diens zoon (19) en toon (20) hebben gisteren van lagse rechtbank alternatieve i gekregen wegens een reeks en in hun stad. Er waren cel- yn geëist. •advocaten, de mrs. Janssen, Evers, hadden de rechtbank yerleningsvoorstellen gedaan, -ticier van justitie, mevrouw mr. Ipper, verzette zich hiertegen. maar de rechters gingen ermee ak koord dat de vader 350 uur, zijn zoon 150 uur en zijn schoonzoon 250 uur zinvolle maatschappelijke arbeid moeten doen. Wat voor de jongsten neerkomt op werk in de keuken van een ziekenhuis. Het trio zei op inbrekerspad te zijn gegaan, omdat het van een uitkering niet kon rondkomen. De familie had een voorkeur voor clubhuizen en kantines. In de dagvaarding was sprake van diefstal uit het clubhuis ..Stevenshonk" aan de Petronella Moensweg (in augustus) en het res taurant van de Groenoordhallen (in maart), waar sloffen sigaretten en geld verdwenen. De schoonzoon is pas getrouwd, heeft een kind en geen baan. Zijn zwager heeft al sinds april werk via een uit zendbureau. De rechtbank besloot de dienstverleningsuren wat te beper ken omdat hij zijn straf met name in het weekeinde zal moeten ondergaan. Zijn vader kreeg op het nippertje een alternatieve straf inplaats van negen maanden cel, waarvan vier voor waardelijk. De rechter ging uit van gelijke monniken, gelijke kappen, of schoon de man wijzer had moeten zijn en al over een strafblad beschik te. Een gedupeerde, die inderijd voor 800 gulden een gestolen en later door de politie in beslag genomen video bij de vader heeft gekocht, kreeg via de rechtbank gedaan dat de verdachte hem de schade vergoedt in maande lijkse termijnen van 25 gulden. De Leidenaar had vier uur voor de rechtszaal zitten wachten om dit zo te kunnen regelen. In december beziet de rechtbank of de verdachten zich aan de dienstver leningsopdracht hebben gehouden. GG GD WAARSCHUWT 'TE LAND, TER ZEE EN IN DE LUCHT' movendi ie rij Leidse vcrsitcit )N Nederland, ime Leiden, is bin- vier doctoren in leeskunde rijker, iw A.E. Smits-van I (30) promoveerde ti aan de Leidse [iteit. Haar voor- wordt vandaag, i en komende dins- ivolgd door de he te lij Spoelstra (39) en ,roicNolen (38) en me- tellil E.G. de Groodt ■/ka 8 \J m Smits, als docent JÉen aan het Laborato- ï^or Anatomie en Ern ie van de Leidse uni- promoveerde op een ek naar processen die spelen bij normale en fusie van neurale t/Jn muize- en ratte-em- vjMevrouw Smit vond ïn ijke verschillen in de rscfeling van het perifeer dejelsel en het aange- erdeze nieuwe inzichten j j/.gevolgen hebben voor ische chirurgie. Spoelstra, werkzaam tedisch Centrum Leeu- nam het meten van (functie onder de loep. toe was het gebruike- voor het meten tien fad v,oorf "et ried af te i 55 nerzoek v van Spoelstra - ra twee keer voldoende kletfieting hoeft dus veel t/|belastend voor de pa- ;ijn. leling van depressie" ïl van het proefschrift j Tpsychiater Nolen. Het ek geeft een duidelijke 0,(3j voor de behandeling ZQpressies en is nuttig otonandelende psychiaters tdlfre artsen, zoals huis je-Behandeling van de- bestaat uit een combi- lAn biologische behan- iToden, psychotherapie, ^nde therapie en ande- an^n van psychosociale fka, l t/flerlands Astma Fonds S Wetenschappelijke d roken en gezond en subsidie voor het ek van mevrouw De i Zij verdiepte zich in a van de longen bij 15 B-jarigen. Vastgesteld pt het longvolume in de van 12 tot 14 jaar (verschat en in de pe- j6-18 jaar onderschat, w De Groodt, werk- in de Leidse universi- ficludeerde dat lengte- in het lichaam en groei long geen gelijke tred ADER LANDELIJKE HORTUSDAG Leids echtpaar licht verzekering en sociale dienst op LEIDEN Een 45-jarige Leidenaar en zijn 42-jarige ex-vrouw zijn gisteren aangehouden wegens steun- fraude en oplichting van de verzekering. Het echt paar was in 1984 officieel gescheiden, maar de man en de vrouw bleven bij elkaar wonen. De man ont ving ten onrechte 40.000 gulden aan sociale uitkerin gen, de vrouw 30.000 gulden. Het echtpaar heeft te vens in de zomer van 1984 een inbraak in de eigen woning in scène gezet. De twee waren op vakantie, maar de man keerde naar Leiden terug om de in braak te ensceneren. De 20-jarige zoon, die volko men ten goeder trouw handelde, deed aangifte van diefstal van sieraden, geld en een videorecorder. Bij de verzekering werd een schadeclaim van 23.000 gulden ingediend. Het echtpaar is nog een civiele procedure begonnen toen de maatschappij het geld niet uitbetaalde. Meisje breekt been LEIDEN Een 14-jarig meisje uit Leiden is gis termiddag met een ge broken rechterbeen naar het Diaconessenhuis ge bracht nadat zij om kwart voor vijf op de Kanaalweg op haar fiets was aangereden door een auto. Het ongeluk werd veroorzaakt door een 22- jarige man uit Zoeter- woude die vanuit de Plantijnstraat de Kanaal- weg opreed. Hij zag daar bij het 14-jarige meisje en een 15-jarig vriendinne tje over het hoofd. Bei den kwamen ten val. Vier Leidenaars aangehouden op Breestraat LEIDEN De politie heeft zon dagochtend om half zes op de Breestraat vier Leidenaars aan gehouden. Twee mannen, van 23 en 28 jaar oud, hadden met een fiets een ruit van een boekhandel op de Breestraat ingegooid en boeken gestolen. Toen zij in de kraag werden gevat, bemoeiden de andere twee Leidenaars, van 20 en 21 jaar oud, zich met de ar restatie. Een van van de twee viel een agent aan. De ruit van de boekhandel mat 2 bij IVz me ter; tevens werd een prent ver nield. Dordwijkprijs voor Leidse beeldhouwer DORDRECHT/LEIDEN De Leidse beeldhouwer Anton Broos (33) is het afgelopen weekeinde onderscheiden met de Dordwijk-prijs. Hij werd uitgekozen als meest veelbelovende beeldend kunstenaar. De prijs werd hem uitgereikt door com missaris mr. S. Patijn van Zuid-Holland. De geldprijs (2000 gul den) werd toegekend door de stichting Beeldenpark Dordwijk. Deze stichting heeft toestemming gekregen om een deel van het Dordwijk park, een voormalig landgoed met een zeer bijzondere flora en fauna dat thans wordt beheerd door Staatsbosbeheer, te gebruiken voor artistieke doeleinden. Men houdt er wisselende exposities van beeldende kunstenaars, toont een permanente collectie gyometrische abstracte kunst en biedt beeldend kunste naars gelegenheid hun kunstwerken er tijdelijk onder te bren gen. Dit jaar werd voor de eerste maal de Dordwijk-prijs toege kend. Men selecteerde de Leidenaar Broos uit de eindexamen kandidaten van de laatste twee jaar van de Nederlandse kunsta cademies. Uit al die examenkandidaten werden er elf uitgeno digd voor een expositie in het park en van deze elf werd Broos uiteindelijk gekozen. Het is de bedoeling de prijs om de twee jaar toe te kennen. Brandweer helpt moeder LEIDEN De brandweer moest er gistermiddag om vijf uur aan te pas ko men om een VA jaar oude baby met zijn moeder te herenigen. De moeder had de deur van de woning aan het Fak kelgras achter zich dicht getrokken en de sleutel in huis laten liggen. De brandweer heeft de deur geopend. Val door tas LEIDEN Een 14-jarig Leids meisje is gisterochtend met een hoofdwond, een lichte hersenschudding en schaafwon den naar het AZL gebracht. Zij kwam rond rond half elf op de Boerhaavelaan met haar fiets ten val. De politie ver moedt dat haar tas tussen de spaken is gekomen. LEIDEN De voedings verzorging is in veel ver pleeghuizen nog te weinig patiëntgericht. Bovendien krijgt hygiëne in de keu kens van verpleeghuizen maar matige aandacht. Wel is het eten redelijk van smaak en presentatie. Dit staat in een onder zoeksrapport van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding dat gistermid dag in Den Haag is gepre senteerd. Dat gebeurde tij dens een studiemiddag in het verpleeghuis De Lo- zerhof. Het onderzoek werd verricht in twintig verpleeghuizen in Nederland. Aanleiding voor het onderzoek zijn de regel matige verzoeken aan het voorlichtingsbureau om ge richte adviezen voor de ver betering van de voedingsver zorging in de gezondheids zorg. Uit het rapport blijkt, dat het menupatroon in ver zorgingstehuizen overeen komt met het in Nederland gebruikelijke, zodat het eten afgestemd is op de gewoon ten van de patiënten. Er wordt echter vrijwel nooit een keuzemogelijkheid in de menu's geboden, ook niet als de patiënt wel tot het maken van een keuze in staat is. In veel verpleeghuizen zijn de etenstijden afgestemd op de dienstroosters van het verplegend personeel, het personeel in de centrale keu ken, maar ook van andere afdelingen zoals fysiothera pie. Waar men de etenstijden meer wil aanpassen aan de patiënten, stuit men op orga nisatorische problemen. Op het gebied van de hygiëne wijst het rapport er op, dat de temperatuur van het eten in veel gevallen niet goed is. Warme gerechten zijn vaak minder dan zestig graden celcius, terwijl koude gerech ten regelmatig boven de vijf tien graden worden geser veerd. Van warme dieetge- rechten en gemalen voedsel, waarvan slechts kleine hoe veelheden nodig zijn, is de temperatuur soms zelfs lager dan vijftig graden, waardoor de kans op voedselvergifti ging toeneemt. De bacteriolo gische gevarenzone ligt tus sen vijftien en vijftig graden. In het rapport wordt aanbe volen dat er richtlijnen wor den ontwikkeld door het Voorlichtingsbureau ten aan zien van keuzemenu, ser veersysteem, eetomgeving, eettemperatuur en wachttij den tijdens het serveren. Een aanbeveling aan de Nationa le Ziekenhuisraad is, het wij zen van directies van ver pleeghuizen op hun verant woordelijkheid ten aanzien van de patiëntgerichtheid van hun organisatie. N De landelijke hor- op zaterdag 14 juni, nzelfsprekend niet aan voorbij. De eeuwenou- achter het al even eer- ardige Academiege- aan het Rapenburg is uur 's ochtends tot ir 's middags gratis te n. Een bezoek aan de tortus is extra aantrek- •mdat op het aan de grenzende Sterre- xrein de milieu-bijen- wordt gehouden. Te- 1 men in de Oranjerie anstelling van de jubi- imkersvereniging be- botanische tuinen de rond" is de naam van ortusdag die op negen in Nederland wordt "d". Naast Leiden kun- langstellenden gaan kij- Amsterdam, Delft, Ha- hortus van de univer siteit Groningen), Kerkrade, Nijmegen, Steyl, Utrecht en Wagen ingen. Er zijn overigens meer dan negen tuinen open; in Amsterdam en Utrecht kan men op drie adressen terecht, in Wageningen op twee. De Leidse Hortus Botanicus is een van de oudste botanische tuinen van Europa. De tuin werd in 1590 gesticht, maar pas in 1594 beplant door de zeer bekende Carolus Clusius en zijn assistent Dirk Out- gaertszoon Cluyt, een apothe ker. Van deze eerste tuin is een catalogus en een platte grond bewaard gebleven, zo dat een nauwkeurige recon structie mogelijk was. Deze re constructie van het verleden heeft zijn weerslag gekregen in de Clusiustuin, gelegen aan de 5e Binnenvestgracht. Bij de planten staan bordjes met daarop de namen in het oud- Hollands en het latijn. Overi- LEIDEN Directeur A.H.M. Kerkhoff van de Leidse GG GD heeft grote vraagtekens ge plaatst bij het evenement „Hoog en Droog" van de TROS-televisie. Dit on derdeel van het spelpro- gramma „Te land, ter zee en in de lucht" wordt op 26 en 27 juni gehouden op de Nieuwe Rijn nabij de Koornbrug. In Leiden moeten deelne mers via twee staaldraden de Nieuwe Rijn oversteken en lopen zij grote kans in het water te vallen. Volgens Kerkhoff kan er daardoor gevaar voor de gezondheid van de deelnemers bestaan. Het grachtenwater is moge lijk sterk verontreinigd en tevens kunnen onder de wa terspiegel obstakels (zoals fietsen) liggen waaraan de deelnemers zich kunnen ver wonden. Het water wordt momenteel onderzocht. De resultaten van het bacteriolo gisch onderzoek worden vol gende week verwacht. Als het water sterk veront reinigd blijkt te zijn en de ge meente Leiden kan dit niet verhelpen, zal Kerkhoff met kracht protesteren tegen het evenement „Hoog en Droog". De directeur zal ook bezwaar aantekenen wanneer de ge meente de bodem van de Nieuw Rijn niet schoon maakt. „Maar ik kan nie mand verbieden in de plomp te springen", aldus Kerkhoff. Deelnemers aan dit spelletje moeten overigens een ver klaring tekenen waarin staat dat zij de oversteek geheel voor eigen verantwoording maken. Kerkhoff wijst op de mogelij ke aanwezigheid van colibac- teriën in het water. Deze ko men voor in rioolwater, dat voor een deel wordt geloosd op de Leidse grachten. Wie in het water valt en zich ver wondt kan een infectie oplo pen. „Een infectie heb je zo", aldus Kerkhoff. Hij wijst er op dat niet direct een ramp is wanneer iemand in het water valt. „Maar er was aanleiding genoeg om ons vingertje op te heffen", zegt de directeur van de GG GD. Niet alleen wordt de aanwe zigheid van bacteriën onder zocht. Ook wordt bekeken of op de bodem van de Nieuwe Rijn obstakels liggen. Kerk hoff doelt op voorwerpen die in de loop der tijd in het wa ter zijn gegooid. Zo kunnen er fietsen liggen en voorwer pen die afkomstig zijn van de markt. Is de bodem bezaaid met gevaarlijke zaken, dan zal worden bekeken of het mogelijk is die spullen op te dreggen. De heer H. Van Woerden van de gemeente Leiden zegt dat het college van B en W lijke uren veel bezoekers trekt. Voor bezoekers van de botani sche tuinen liggen zaterdag za den van de Oost-Indische kers klaar. Deze zaadjes worden gratis en met een uitgebreide toelichting over kweekwijze en geschiedenis aan belang stellenden verstrekt. De Oost- Indische kers, die in Neder land menige schutting, muur en balkon opfleurt, kan bogen op een rijk verleden; in 1684 kwam deze plant vanuit de Kaap of direct uit Peru in Ne derland terecht. Omdat de voorraad zaden niet onuitput telijk is, wordt zaterdag de stelregel „wie het eerst komt die het eerste maalt" gehan teerd. Veel deelnemers zullen in het water vallen. En dat is gevaarlijk, aldus de Leidse GG &GD. inmiddels heeft vergaderd over de waarschuwingen van Kerkhoff. Leiden schrijft nu aan de TROS en het Evene- mentenfónds dat het water mogelijk verontreinigd is. Tevens benadrukt de ge meente dat men geen verant woording neemt voor even tuele ongelukken. Volgens Van Woerden wordt met het Hoogheemraadschap van Rijnland bekeken of het niet mogelijk is de Nieuw Rijn door te spoelen. Hij zegt dat de diepte van het water ge peild is en dat de TROS dui kers inzet om de bodem keu rig schoon te maken. Van Woerden zegt er niet aan te twijfelen dat het evenement gewoon doorgaat. „Hoog en Droog" is een nieuw onderdeel van het po pulaire televisieprogramma „Te land, ter zee en in de lucht". Als dit spelletje door gaat dan worden ter hoogte van de Koornbrug twee staaldraden van 1,5 centime ter dik over de Nieuwe Rijn gespannen. Tussen de draden is een tussenruimte van 70 centimeter. Van de deelne mers wordt verwacht dat zij zo snel mogelijk van de ene naar de andere kant begeven. Hoe zij dat doen, moeten zij zelf weten. Alleen het ge bruik van motorische kracht is verboden. Dat hierbij velen in het water zullen vallen, laat zich raden. Er is inmid dels door Leiden 15.000 gul den aan de TROS betaald voor dit evenement. Het con tract hiervoor is inmiddels getekend. gens is uit de beginjaren van de tuin nog een goudenregen aanwezig. De boom werd in 1601 geplant en is het oudste geregistreerde exemplaar ter wereld. De Leidse hortus is 2,5 hectare groot. De planten die er wor den gekweekt, worden voor namelijk gebruikt voor onder wijs en onderzoek. Er zijn ge specialiseerde collecties, zoals Aziatische orchideeën en va rens en Zui-Amerikaanse pas siebloemen. Interessant voor het publiek zijn oude tulpen rassen, diverse bomen van 200 jaar en ouder en natuurlijk de zeer bekende Victoria Regia, de grote waterlelie die eens in het jaar bloeit en in de nachte- De eeuwenoude Leidse Hortus. I

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15