ABP- Wie Rambo s zal misdaad oogsten top wil ander kantoor ord en Fiat in de ag om Alfa Romeo □ortbestaan iescheepvaart op e tocht „Arme landen kun je niet dwingen verkeerde produkten te kopen delinquenten tenslotte tracht men te begeleiden bij hun te rugkeer in de samenleving. Stress en agressie Vooral dat laatste valt om de dooie dood niet mee. Leo Zwennes, sinds 1 januari van dit jaar betaald coördinator van de regio Den Haag van het project: ,,De gevangenis is een keiharde survival-we reld. Een wereld van stress en agressie. Je ontkomt er niet aan een mentaliteit te ontwikkelen van: niks deert me, ik ben van beton en ik zorg zelf wel dat ik aan m'n trekken kom. Met die bajes- mentaliteit ga je na kortere of langere tijd, in mijn geval dus na acht jaar, de vrije maatschappij weer in. Die maatschappij heeft geen baan voor je, op je uitkering wordt meestal meteen een strafkor ting toegepast, een verzeke ring afsluiten lukt haast niet en bijna iedereen die erach ter komt dat je in de bak hebt gezeten, spuugt je uit. Is het dan een wonder dat zo'n èx-delinquent zegt: „Willen jullie mij weer pakken? Wacht even, dan zal ik eerst jullie nog even te grazen ne men. Zijn revolver uit het vet haalt en weer een bank binnen loopt?". Zielig dus eigenlijk, die de linquenten en ex-delinquen ten? „Helemaal niet zielig. Maar ik wil wel dat men de dingen objectief ziet. Als je de jonge ren opvoedt tot Rambo's, moet je niet gaan huilen als ze ook Rambo's worden". Over Rambo's gesproken qua uiterlijk straalt Leo zelf met zijn gedrongen postuur en brede schouders bepaald ook enige stoerheid uit. Dis cussiërend met de bejaarde dames op de tentoonstelling echter, legt hij een haast vrouwelijke sensitiviteit aan de dag. Aan de andere kant kan een ruime dosis lef hem ook weer niet worden ont zegd. Fotootje maken? „Je gaat je gang maar". Voor de Scheveningse straf gevangenis? „Waarom niet?". Drentelend langs de panelen ontdekt Leo, sinds 1978 justi- tie-.vrij en inmiddels 35 jaar oud, verschillende voor hem vertrouwde gezichten op de foto's. En tal van bekende plekken. Scheveningen, Vught, Veenhuizen. Politie cellen, gevangeniscellen, iso leercellen hij heeft het al lemaal van binnen gezien. Merkt hij op: „Van de ene kant kent onze samenleving een reclame-systeem dat al maar verder wordt geperfec tioneerd en dat iedereen dus ook de werkloze bui tenlandse jongeren in de Schilderswijk ophitst om elke dag weer nieuwe Nike- schoenen. Kappa-truien, kleurentelevisies en Toyota's te kopen. Van de andere kant onthoudt diezelfde sa menleving aan honderddui zenden mensen de mogelijk heid om zich een inkomen te verwerven waarmee ze al dat Leo Zwennes: „Je kan gaan schoppen en trappen tegen de maatschappij en dat heb ik jaren lang gedaan. Maar je verliest altijd. Je kneust alleen jezelf". DEN HAAG De Raad van Toezicht van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) wil weg uit het kantoor aan de Benoordenhoutseweg 46 in Den Haag. Bij de ophan den zijnde verzelfstandiging van het pensioenfonds past het niet langer zo nadrukkelijk in het zelfde gebouw als diensten van het ministerie van Birc- nenlandse Zaken gevestigd te zijn, zo verklaarde de nieuwe voorzitter van de Raad van Toezicht van het ABP. J. Reij- nen, gisteren. De nieuwe structuur van het ABP voor ziet in een grotere zelfstandig heid, los van het ministerie. Als voorzitter van de Raad van Toezicht benadrukte Reij- nen gisteren vooral deze onaf hankelijkheid. Die kan er ook toe leiden dat de top van het ABP na 1 jaunari vertrekt uit Den Haag en zich in Heerlen zal vestigen waar de 3600 werknemers van het ambtena- renpensioenfonds kantoor houden. Volgens Reijnen moet daar nog een besluit over val len. Hij sluit echter zeker niet uit dat ondanks de nieuwe structuur de top van het ABP in Den Haag gevestigd zal wil len blijven, maar danm wel in een ander kantoor. WOENSDAG 11 JUNI 1986 PAGINA 13 onze correspondent Gerard Kessels JlE Het zijn spannende dagen voor Alfa Ro- Italie's tweede autoproducent is het middel- t van een gigantische touwtrekkerij tussen 1 en Fiat. Beide grote autobouwers willen het ar verlieslijdende Alfa overnemen. De mana- van Alfa Romeo moeten zich voelen als het iame muurbloemetje waar plotseling iedereen wil dansen. taliaanse staat is al jarenlang eigenaar van de autofa- t, zodat de beslissing in Rome valt. Dat betekent dat politieke motieven een rol spelen. Daarom moet Fiat r niet kansloos worden geacht, al lijken de Amerika- op dit moment de beste papieren in handen te hebben, deed eind vorige maand een officieel aanbod om Alfa te nemen. Ier hulp lijkt Alfa Romeo reddeloos verloren. Het be is een bodemloos vat, waarin al vele duizenden mil- fn lires geruisloos verdwenen zijn. Sinds de introductie ile Alfa Sud in 1974 heeft Alfa Romeo een kleine twin- jiiljard gulden verlies geleden. g jaar verdubbelde het verlies zelfs, zo maakte het ern gisteren bekend. Bedroeg het verlies in „nog" 183 ^en gulden, verleden jaar liep het op tot 404 miljoen en. Het bedrijf verklaarde dat de grootste verliezen rekening kwamen van de produktie-afdeling voor onenwagens, Alfa Romeo Auto. De verliezen zijn voor- elijk te wijten aan de vertraagde presentatie van de we Alfa 75 en aan het feit dat het concern zich uit een pl buitenlandse markten, zoals Zuid-Afrika heeft te- letrokken, aldus het bedrijf. g jaar verkocht het bedrijf ruim 172.000 auto's, waar- 113.000 in Italië. Alfa Romeo produceert in twee grote leken: in het noorden bij Milaan en in het zuiden bij els. Er werken 34.000 werknemers. !;nieurs Romeo bouwde vroeger auto's voor een klein, select, ek. Terwijl de afwerking nog wel eens te wensen iet, verwierf het bedrijf faam met zijn motoren die in- urs deden watertanden. Toen Alfa Romeo begin jaren iitig besloot de koers van het concern te wijzigen en de Jet van de massaverkoop op te gaan, bleek dat een fali- He misgreep. Er werd een grote nieuwe fabriek bij Na- gebouwd, die de capaciteit opschroefde tot boven de 1)00 auto's per jaar. Een aantal dat bij lange na niet ge ld is. Organisatorische problemen en stakingen verlam de produktie. Bovendien bleek al snel dat Alfa beter in het maken van auto's dan in het verkopen ervan, ilk geval werd Alfa nooit een massaproducent, die bij- rbeeld Fiat op de Italiaanse markt seFieus tegenspel ■^bieden. En met een jaarlijkse produktie schommelend H^n de 160.000 en 220.000 bleef Alfa Romeo ook interna- -aal een kleintje. Ook de samenwerking met Nissan (in t/J) kon Alfa Romeo niet uit de moeilijkheden helpen. De met de Japanners riep de gramschap op van Fiat. De ijnse autofabrikant is kennelijk vastbesloten grote bui- andse concurrenten zoveel mogelijk van de Italiaanse 'kt te weren. nlokkelijk aanbod van Ford ziet er aanlokkelijk uit. De Amerika- Iwillen diep in de beurs tasten voor het prestige dat Romeo nog steeds in de autowereld geniet. Ford zegt lid te zijn de komende tien jaar ruim 3,5 miljard gulden ilfa Romeo te investeren. Verder garanderen de Ame- Jlnen dat er geen inkrimpingen plaats zullen vinden. De ouktie wordt opgekrikt tot boven de 400.000 en de m 'Alfa Romeo' zal gehandhaafd blijven, t Fiat daar tegenover stelt lijkt betrekkelijk mager. Fiat B.het bedrijf opsplitsen in een Alfa Noord en een Alfa lil. In het noorden zou verder gegaan moeten worden |l de autoproduktie, in nauwe samenwerking met een |ere Europese automobielfabrikant. In dat verband cir- fren de namen van BMW, Saab en Volvo. De Alfa-fa- »k in Napels zou zich moeten beperken tot fabricage onderdelen voor de Fiat-fabrieken. De werkgelegen- en de schulden van Alfa Romeo zouden nader ondër- p van gesprek moeten worden. beide pakketten vergelijkt zal niet verbaasd zijn dat taliaanse staat, die nu de dienst uitmaakt bij Alfa Ro ti, voorstander is van een overname door Ford. Het aan- i van Fiat lijkt vooral geïnspireerd te zijn door de wens grote concurrent van de Italiaanse markt te houden, ■^ïen zouden Ford en Alfa Romeo straks zo'n elf procent I de Italiaanse markt in handen krijgen. f DERS LUIDEN NOODKLOK: (Van onze parlementaire redactie) HAAG Het voortbestaan van de Nederlandse zee- pvaart staat op de tocht. Op vrijwel alle markten heerst japaciteit en de resultaten lopen door een dalende dollar- I terug. Als de overheid niet snel in actie komt blijven de teringen in de zeescheepvaart achter, daalt de werkgele-' fid en zal de vloot nog verder inkrimpen. De Koninklijke flandse redersvereniging (KNRV) zegt dit in het vanmor- [epresenteerde jaarverslag over 1985. ins de KNRV heeft de scheepvaart meer investeringssteun [le overheid nodig, moet het aantal bemaningsleden per jmet ongeveer tien omlaag en een moeten zeevarenden een [ingverlichting krijgen. Maar ook als deze maatregelen in- jad genomen worden, zal het onontkoombaar zijn dat Ne- -fcdse reders hun schepen onder goedekope buitenlandse 'laten varen, aldus de KNRV. ?t jaarverslag schetst de KNRV een somber beeld van de heepvaart. In de lijnvaart worden Europese reders wegge- jirreerd door collega's uit de Verenigde Staten en het Verre |n. Bovendien staan de tarieven onder druk. De tankvaart Rterug door een dalende dollarkoers en de zeesleepvaart en Mg draaien al jaren met rode cijfers. Ijfederlandse vloot stond het afgelopen jaar op een 22-ste fp op de wereldranglijst. De omvang van de vloot daalde het Open jaar opnieuw met zes procent. A fieutöeGou*q/nt Bekroonde overall Een ruime overall is het winnende ontwerp van nieuwe werkkleding voor jongeren in de bedrijfs- scholen voor de metaal- en elektrotechnische industrie. Het ontwerp is van Michel Evers, die staan de tussen juryvoorzitter Frans Molenaar en zijn creatie, gisteren in Eindhoven de prijs in ontvangst mocht nemen. D.W Everts, nu nog coördinator bedrijfsleven, over twee maan den directeur van een belangrijke VN-dochter. NEDERLANDSE AMBTEN AAR NAAR HOGE VN-POST: DEN HAAG „Door ontwikkelingslanden te dwingen de financiële hulp die zij van Nederland ontvangen ook in Neder land te besteden, verkoop je echt geen machine ex tra". Dat is de mening van drs. D.W. (Daan) Everts, coördinator bedrijfsleven op het ministerie van ont wikkelingssamenwerking. Tot nu toe moet het groot ste gedeelte van de lenin gen die Nederland aan ontwikkelingslanden geeft, in dit land of in ontwikkelingslanden worden besteed. Dat heet „binding" en het be tekent in de praktijk, dat zo'n 65 tot 70 procent van het ont wikkelingsgeld terugstroomt naar Nederland. Tegenstan ders ervan menen dat die bin ding funest is, omdat ontvan gende landen niet het goed koopste land kunnen uitkiezen voor hun opdrachten. Maar dat is, net zozeer als de ge dachte dat binding méér or ders oplevert, een „volledig achterhaald idee", aldus Everts. „Ontwikkelingslanden kopen wat zij nodig hebben. Wanneer zij Nederlandse guldens heb ben te besteden, gaan ze dat geld heus niet uitgeven aan een fout produkt; Nederland kan hen nu eenmaal niet dwingen een foutieve keuze te maken. Wanneer wij een goed aanbod hebben, zoals bagger- werken, energievoorziening of specialistisch advies dan ko men ontwikkelingslanden toch wel bij ons kopen. En boven dien: ook zonder binding zijn er informele manieren om de besteding van ontwikkelings geld in Nederland te doen plaatshebben". Grabbelton Everts heeft de afgelopen vijf jaar gewerkt als coördinator bedrijfsleven op het ministerie van ontwikkelingssamenwer king. Een onderdeel van het ministerie dat door progressie ve partijen eh Derde-wereld bewegingen met veel scepsis wordt bekeken. Immers, de huidige minister Schoo heeft veel kritiek gekregen op haar streven het bedrijfsleven een prominente rol te geven bin nen de ontwikkelingssamen werking. „Het Nederlands be lang weegt weer zwaarder dan dat van het ontwikkelings land", aldus luidden de boze reacties op de plannen van Schoo. Hoewel Everts, die zijn laatste weken op het ministe rie doorbrengt, het Nederland se ontwikkelingsbeleid niet heilig heeft verklaard, vindt hij dat minister Schoo de rol van het bedrijfsleven juist uit stekend in het beleid heeft ge vat. „De voorschriften voor de (verplichte) besteding waren vroeger nog veel strenger. De Nederlandse ondernemer heeft altijd al een belangrijke functie binnen de ontwikke lingssamenwerking gehad. Pas op het moment dat Schoo het zwart op wit schreef was het opeens verwerpelijk geworden en deden tegenstanders het voorkomen, alsof het ministe rie een grabbelton was gewor den". De coördinator bedrijfsleven wil daar wel nadrukkelijk aan; toevoegen dat „het gevaar al-" tijd op de loer ligt, dat de volg-1; orde wordt omgedraaid". Hij,; noemt een voorbeeld. „De bin-,; nenvaart heeft te veel sche-J pen, waar geen vracht meer voor is. Uit Rotterdam ontvin gen we de suggestie dat het voor het ministerie toch een fluitje van een cent zou moe ten zijn die schepen te verko pen aan bijvoorbeeld Brazilië' of Egypte. Die landen hebben; toch ook brede rivieren. Nou,;; voor zoiets leent Schoo zich dus niet. Pas wanneer uit die. landen het verzoek komt voor- binnenvaartschepen en wan-': neer ons blijkt dat ze die schpen inderdaad goed kun nen gebruiken, is het ministe rie bereid te bemiddelen". Stuwdammen Klinkt mooi, maar het bete-; kent dat een minister erg sterk, in zijn of haar schoenen moet, staan om niet aan dergelijke' verzoeken toe te geven. Hetü Nederlands bedrijfsleven kentj immers invloedrijke managers* en bovendien zit ontwikke-i lingssamenwerking onder de loodzware duim van de minis teries van financiën en van.; economische zaken, die al eer- der (geslaagde) pogingen de-1 den Schoo „over te halen" om bepaalde projecten aan te gaan. Volgens Evefts valt het met die druk van buitenaf op zijn ministerie alles mee. Verkeer de beslissingen kunnen boven dien worden voorkomen door het „spijkerhard vastleggen van de criteria en zorgen dal de projecten door parlement en publiek controleerbaar zijn". Nog één, twee maanden overig gens en Daan Everts kan ge dag zeggen tegen alle (politiek ke) verwikkelingen rond het ministerie van ontwikkelings samenwerking en het bedrijfs-r leven. Hij is onlangs benoemcj tot directeur van het Kapitaal ontwikkelingsfonds (UNCDF) van de Verenigde Naties in New York. Een instelling die fondsen verleent voor kleinr schalige projecten, zoals hef slaan van waterputten, het aanleggen van plattelandswe* gen en het inrichten vai) werkplaatsen. Het was het gat in de ontwik kelingsmarkt dat was openge?- bleven nadat de Wereldbank (voor grootschalige projecten zoals stuwdammen) en het VN-Ontwikkelingsprogrammq UNDP (met name voor technir sche hulp) waren opgericht. 1 „Het UNCDF is erg sympa thiek in de ogen van ontwik kelingslanden, omdat het geld geeft voor projecten die ze zelf kunnen uitwerken. Hoe groter het project, hoe groter immers de afhankelijkheid van bui tenlands kapitaal en kennis! Kleinschalige projecten geveri ontwikkelingslanden grotere verantwoordelijkheid en da) heeft een gunstig psycholo* gisch effect op het eigen kun-: nen", aldus de aankomend VN-directeur, die ook graag zou zien dat geld wordt gesto ken in de meest achtergeble,- ven gebieden die buiten de grote hulpstromep vallen eri „waar nu alleen verdwaaldé hippies langskomen". JOOS PERSOON I Wat Leo Zwennes dwars zit is heel die schijnheiligheid waarmee onze samenleving omgaat met criminaliteit. Bij voorbeeld. Jarenlang wordt er al geroepen om hardere straffen en meer gevangenis sen. Maar dezelfde brave burgers die zich zo opwinden over de toename van de 'Win keldiefstallen, gaan er prat op dat ze hoogstpersoonlijk de reisverzekering hebben opgelicht. („Een regenjas en een draagbare radio, haha, scheelde toch weer 300 gul den"). Ook in een zogenaamd fatsoenlijk burgermilieu pro testeert niemand wanneer een technicus glunderend vertelt dat hij de gasmeter zó heeft weten te manipuleren, dat het ding per jaar 50 kuub minder aangeeft dan in wer kelijkheid is verbruikt. En wie durft nog hardop te zeggen dat hij precies de be lasting betaalt die hij ver schuldigd is? Zo'n iemand is een halve zachte. Een stu deerkamer aftrekken die je niet bezit is de maatschappe lijke norm zo hoort het. De automobilist die zich aan de maximum-snelheid van 100 kilometer houdt? Een wijf! De Hagenaar Leo Zwennes heeft van zijn achttiende jaar tot zijn zesentwintigste in de gevangenis gezeten. Een vechtpartij met dodelijke af loop. Leo werd aangemerkt als de dader. Hij kreeg zes jaar cel wegens doodslag. Los daarvan ook nog eens twee jaar wegens vermogensdelic ten. De officier van justitie voorspelde destijds „dat deze knaap ook zelf op de snijtafel van dr. Zeldenrust zal eindi gen". Tot op heden is Leo Zwennes echter nog springle vend en deze week bezocht hij de tentoonstelling „Vrij heidsstraf Van de nood een deugd maken?" in het Museon. Aan de hand van fo to's en begeleidende teksten geeft de expositie een beeld van het wonen en werken in de huizen van bewaring en de gevangenissen in ons land. Ook de „vorming" van de ge detineerden komt aan de orde. peperdure speelgoed kunnen kopen". En dan: „Op de televisie wordt het geweld voortdu rend verheerlijkt. Eindeloze politie-series beuken er avond aan avond het ideaal beeld in van de Macho die voor niets en niemand bang is en zijn vuisten gebruikt als iemand hem te na komt. Zijn vuisten? Liever nog zijn blaf fer, die hij vliegensvlug on der de oksel vandaan tovert en waarmee hij in één keer raak schiet. Versier de vrou wen, wordt een Rambo!, roept de televisie op honderd verschillende manieren. Maar de jongen die op zater dagavond in de disco dit ad vies opvolgt, draait de lik in". En dan: „De kranten klagen ach en wee over de toene mende misdaad. Meer politie, eisen ze, en betere politie. Maar dezelfde journalisten die die stukjes schrijven, schrikken er niet voor terug om een inbreker als Aage M. of een fraudeur als Heer Oli vier de hemel in te prijzen. Die worden in de publiciteit gebracht alsof het authentie ke Robin Hoods zijn". En dan: „Met een ongeletter de boef die bij een inbraak in een villa wordt gepakt, heeft onze samenleving geen par don. Die krijgt een pro deo advocaat en verdwijnt linea recta achter de tralies. De witte boorden-rcrimineel die toevallig, de eigenaar is van die villa, kan de allerbeste advocaten.; inhurenen komt er na jaren procederen met een voorwaardelijke straf van af". Ja, het zit Leo Zwennes dui delijk dwars dit soort schijnheiligheid. Des te op merkelijker is het dat hij he lemaal geen verbitterde in druk maakt. We komen bij een beeldscherm dat een multiple-choicetest terzake bajestaal projecteert. Wat be tekent de uitdrukking „bajes- maf"? Wat is een „kolebran- der", een „principaaltje", „befgajes"? Wat wil het zeg gen als je „voor twee jennen opgaat"? Leo beantwoordt alle vragen foutloos, wat bij een groepje grijze dames dat zijn verrichtingen gade slaat, grote bewondering wekt. De computer weet met de 100 %- score kennelijk geen raad en trekt aan het slot van het programma de conclusie: „U bent nog nooit met het ge vangeniswezen in aanraking geweest". Leo schiet in een onbedaarlijke lach. Over een kop koffie in het museum-restaurant consta teert hij: „Je kan gaan schop pen en trappen tegen de maatschappij en dat heb ik jarenlang gedaan. Maar je verliest altijd. Je kneust al leen jezelf. Op een goed mo ment h"eb ik tegen mezelf ge zegd: dit heeft geen zin meer Als ik me staande wil hou den moet ik me voegen naai het systeem en erin kruipen. Ik heb een mavo-diploma ge haald, een diploma automon teur en het vwo-diploma. Het is me gelukt, ik heb nou een plek in het systeem, een be taalde baan en vanuit deze positie probeer ik vol gens, zeg maar, een positieve strategie iets te veranderen aan de maatschappij". Drie jaar geleden meldde Leo Zwennes zich als vrijwilliger bij het „Voorlichtingsprojekt Delinkwentie en Samenle ving". Een door de overheid gesubsidieerde organisatie die beoogt het vooroordeel „Eens een dief, altijd een dief" te bestrijden. Daarnaast probeert de organisatie door voorlichting te geven op scholen, de jeugd te behoeden voor crimineel gedrag. Ex- Romeo lanceerde in 1974 de Alfa Sud met de bedoe- Joor te stoten naar de massamarkt. De massa hapte ir niet toe en de verliezen van de Italiaanse autoprodu- ■mamen voortdurend toe.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13