Centrale Hamm steeds" HIJ VOERT AKTIE VOOR DE JONGERE JONGEREN Iritse politie verrast hippies in hun slaap mi ivm .Hg fasa-commissie lelt hard oordeel Sipri: Wapenwedloop is afgeremd lel meer GROENEN IN WEST-DUITSLAND: ikemie rond rncentrale btpE Waldheim wil goede banden met Israël Doden en daklozen na bloedige strijd ITENLAND CddacSotmwt DINSDAG 10 JUNI 1986 PAGINA 5 neseleider laat F Marx links liggen |EN De Chinese partijleider Hu pg, die nu in Engeland is, zal geen brengen aan het graf van Karl op de Londense begraafplaats High- j&gi^en kranslegging bij het grafmonu- Hlran de in 1883 overleden Marx is juist ?PBjs een verplicht nummer voor be- Tke bezoekers uit communistische i. Het verraste Britse diplomaten n toen Michaïl Gorbatsjov afzag van Azoek aan het graf toen hij in decem- $4, vier maanden voordat hij secreta- ^eraal van de Russische communisti- j artij werd, een bezoek bracht aan Brittanntë. Het ministerie van bui- Ise zaken laat zich niet uit over de M n van Hu om het graf links te laten „Steeds meer Surinamers illegaal in Nederland" DEN HAAG Steeds meer Surinaamse toeristen proberen (illegaal) in Nederland te blijven. Dat meldt de advocaat mr.drs. André Haakmat, die veel vragen krijgt van deze toeristen die zich legaal in ons land willen vestigen. Dat is echter zonder een dringende reden niet mogelijk. Haakmat vermoedt dat de Surinamers dan toch ge woon blijven, echter zonder verblijfsver gunning, en dus zonder sociale rechten. Hij schat het aantal illegaal in Nederland ver blijvende Surinamers op 8000-15.000. De voormalige vice-premier yan Suriname meent dat de toeristen in Nederland willen blijven vanwege de slechte economische si tuatie in Suriname. Volgens Haakmat is ook de stroom Surinaamse reizigers via de Frans-Belgische grens sterk toegenomen, waar de controle gebrekkig is. VS: maatregelen tegen Noorse walvisvaarders MALMÖ De VS hebben gisteren maatregelen tegen Noorse walvisvaar ders aangekondigd. Het land houdt zich niet aan een moratorium op de walvis vangst. Noorwegen wacht in verband met deze kritiek een veroordeling op grond van het in 1971 aangenomen Pelly-amende- ment, dat voorziet in sancties tegen landen die zich niet aan de internatio nale afspraken houden. De maatregel kan betekenen dat Noorse schepen hun visrechten in alle Amerikaanse wate ren kwijtraken. Eerder werden die stappen tegen de Sovjet-Unie genomen en Japan loopt eveneens het risico door zo'n maatregel te worden getroffen. Politie: Chili niet achter moord Palme STOCKHOLM De Zweedse politie gelooft niet dat Chili achter de moord op de Zweedse premier Olof Palme zit. Een hoge functionaris zei dit naar aanleiding van berichten in de pers dat de autoriteiten aanwijzingen hadden dat de militaire junta in Chili bij de moord was be trokken. De functionaris stelde wel dat moge lijk een sleutelrol in de moordzaak weggelegd was voor Michael Townley, een Amerikaan die yeroordeeld is wegens betrokkenheid bij de moord in 1976 op de Chileense oppositieleider Letelier. Zweden heeft het militaire bewind in Chili altijd scherp bekritiseerd, wegens de dic tatuur en de schending van de mensenrechten. Politiecommissarie Holmer verklaarde onlangs dat de moordenaar eerder gezocht moet worden in Zweden zelf dan in kringen van internatio nale terroristen. Levenslang voor 17 leden maffia REGGIO CALABRIA Met levens lange celstraf voor zeventien be klaagden is gisteren in Palmi bij Reg- gio Calabria in het zuiden van Italië het proces tegen 110 vermeende le den van de maffia van Calabrië afge lopen. De overige beklaagden kregen maximaal 61 jaar of werden vrijge sproken. Onder de beklaagden die le venslang kregen was Giuseppe Piro- malli, die gold als de „charismatische leider" van de maffia in het zuiden. De 57-jarige Francesco Mancuso, wiens medewerking met de justitie de aanhouding van tientallen ver dachten mogelijk maakte, heeft vijf jaar gekregen, wegens lidmaatschap van een misdadige organisatie. Wegwerptelefoon voor ziekenhuizen in VS MIDLAND Steeds me^r Ameri kaanse ziekenhuizen gaan over op wegwerptelefoons omdat de toestel len vaker dan ooit worden gestolen. De wegwerptelefoons zijn van het simpele type dat voor 15 tot 20 gul den ook in Nederland te krijgen is. Normale telefoons van AT T kos ten in de VS 50 tot 60 dollar. Het idee om wegwerptelefoons te ge bruiken kwam uit de ideeënbus van een ziekenhuis. Een medewerker van de technische dienst vond het wat onlogisch dat hij een groot deel van zijn tijd moest doorbrengen met het repareren van stukgegooide en ver vangen van gestolen telefoons. IDEN In de nabije om- n de kerncentrale iüounreay in het noorden Schotland komt tien keer tel leukemie voor als in de •van het land. Tussen 1979 ',983 werden onder jonge fclen tot 25 jaar die op Imaal twaalf .kilometer /oor de centrale wonen, vijf l'jstjien van leukemie gevon- terwijl dat statistisch min- dan een halve keer zou fen zijn voorgekomen. e ^rendier Pekka sjokt gedwee achter eigenaar Catharina Utsi uit Lapland door de stra- ?rs^an Stockholm, waar deze dagen veelvuldig wordt gedemonstreerd tegen de nucleai- errtesmetting. DUSSELDORF De kern centrale in Hamm lekt nog steeds. De radioactiviteit in het gebied rond de centrale is gestegen tot een waarde die drie maal zo hoog is als na het stilleggen van de re actor eind mei. Dat heeft de politieke milieupartij De Groenen gisteren bekend gemaakt. De Groenen base ren zich op een onafhanke lijk onderzoek van de Dort- mundse radioloog Dietrich Grtinemeyer. Zijn metingsrapport bevestigt de stelling van andere milieuweten schappers dat zeventig procent van de gemeten radioactiviteit in Hamm-Uentrop van de Duitse reactor afkomstig is en niet het gevolg is van de ramp met de kerncentrale in Tsjernobyl. De reactor in Hamm werd na de constatering van een lekkage op 4 mei, stilgelegd. Metingen in de eerste week na het ongeval ga ven een stralingswaarde van 50.000 becquerel te zien. De cen trale werd vervolgens opnieuw opgestart totdat op 21 mei een nieuw lek ontstond. In die week was de radioactiviteit enige tijd tien tot zeventien maal hoger. De Groenen hebben de regering er van beschuldigd niet door te gaan met de metingen in het gebied en op die manier de volksgezond heid in gevaar te brengen. De regering in Bonn heeft de Westduitse bevolking gisteren overigens gewaarschuwd dat ten gevolge van de ramp in Tsjerno byl de komende vijftig jaar reke ning moet worden gehouden met een extra stralingsdosis van 150 tot 200 millirem. In dat tijdvak bedraagt de natuurlijke straling 7500 tot 20.000 millirem. Rem is de maat, die aangeeft wat het ef fect van de straling als die is op genomen door een stof. De Russische partijleider Gor batsjov heeft gisteren in de Hon gaarse hoofdstad Budapest voor gesteld een internationale rege ling te treffen waardoor staten die met een kernramp worden geconfronteerd, worden verplicht de slachtoffers gratis medische hulp, huisvesting en financiële steun te verlenen. in onze correspondent Roger Simons) noiDEN Zo'n vier- Irierd Engelse politie- 1 gisen hebben gister- P%en de driehonderd "fes van het zogeheten aj^skonvooi, die sinds ruim een week illegaal kampeerden in het New Forest van Hampshire, ge dwongen te vertrekken, meestal met achterlating van hun gammele vehi kels. Meer dan veertig hippies werden gearres teerd, onder meer wegens bezit van drugs. De sterke arm overviel het „vredeskonvooi" net voor de dageraad in de stromende re gen. De hippies kregen op dracht hun boeltje bij elkaar te pakken en onverwijld op te hoepelen. De moderne noma den boden geen weerstand. Zij wreven de slaap uit hun ogen, vouwden hun tenten bij el kaar, stopten hun schamele bezittingen in hun rugzak en gingen dan maar. De politie legde beslag op een hoop oud roest, die al jaren niet meer naar de keuring was geweest. Hun eigenaars zullen nu de grootste moeite hebben om deze karretjes terug te krij gen. Na het politie-ingrijpen trok een lange stoet hippies mannen, vrouwen, kinde ren, honden en geiten te voet naar een nog onbekende bestemming. „Het geeft niet waar belanden", aldus een van de hippies. „Het voornaamste is, dat de politie ons nu met rust zal laten, aangezien wij geen konvooi van rijtuigen meer vormen". Israëlische studenten betoogden voor de Oostenrijkse ambassa de. Daarbij verfden zij 54 procent van de Oostenrijkse vlag zwart, als symbool voor de 54 procent van de Oostenrijkers die op Waldheim stemden. Hitlergroet bij verkiezingsfeest (Vervolg van de voorpagina) WENEN De nieuwe president van Oostenrijk, Kurt Waldheim, heeft in een vraaggesprek met de Israëlische krant Yedioth Aharonoth verklaard dat hij alles zal doen „om on danks de zware aanvallen op mijn persoon, goede en ongestoorde betrekkingen met Israël in stand te hou den". In veel Oostenrijkse steden en dorpen is gisteren de verkie zing van Waldheim luidruch tig gevierd. Volgens berichten uit Oostenrijk zou een opval lend groot aantal feestvieren den daarbij de Hitlergroet heb ben gebracht. Nazi-jager Simon Wiesenthal heeft voorgesteld dat een co mité van zeven landen zal uit maken of Kurt Waldheim be trokken is geweest bij wreed heden van de nazi's. „Alleen zo, denk ik, kunnen we uit het dilemma geraken", aldus Wie senthal. Na de eerste, teleurgestelde re acties, heeft het buitenland gisteren tamelijk laconiek ge reageerd op de verkiezings winst van Waldheim. Presi denten en regeringsleiders van een reeks westerse landen hebben hem gelukgewenst met zijn verkiezing. Onder hen was ook de Amerikaanse president Reagan. Maar het Amerikaanse ministerie van justitie zal doorgaan met het onderzoek naar Waldheims betrokkehheid bij nazi-activi teiten. De Franse minister voor mensenrechten, Claude Malhuret, heeft premier Chir- rac gevraagd Waldheim niet in het land te ontvangen. Hij zei dat andere regeringen al een dergelijk besluit hadden genomen, maar hij zei niet welke landen. Keiharde veroordelingen van Waldheim kwamen alleen uit Israël en van joodse organisa ties. De voorzitter van het Joodse Wereldcongres, Edgar Bronfmann, zei: „Er zijn lan den, waarvan de presidenten moordenaars zijn. In andere gevallen zijn het kannibalen, in weer andere onverbeterlij ke nazi's". Een opiniepeiling in Israël wees uit dat 63 pro cent van de Israëli's het liefst de diplomatieke betrekkingen met Oostenrijk geheel zou ver breken. Maar president Chaim Herzog waarschuwde voor te rughoudendheid, omdat Oos tenrijk een belangrijke rol speelt bij de emigratie van Russische joden naar het Wes ten. Franz Vranitzky kanselier met onbesmet blazoen WENEN Met de komst van de nieuwe Oostenrijk se kanselier Franz Vra nitzky, als opvolger van de gisteren afgetreden Fred Sinowatz, verandert in de regeringsgebouwen in Wenen meer dan het portret van de regerings leider. Niet belast door de erfenis van ex-kanselier Kreisky en. onbesmet door de affaires van de afgelo pen jaren, zal Vranitzky een nieuwe stijl van rege ren in kunnen voeren. De afgelopen jaren heeft hij zich als topman bij een bank en als socialistisch minister van financiën al een reputa tie verworven als een no- nonsense bestuurder. Na een opleiding bedrijfseconomie stortte de nu 49-jarige Vra nitzky zich in 1961 in het geldwezen. In 1981 stapte hij over naar de in moeilijkhe den verkerende Lander- bank, waarvan hij als hoog ste man de sanering leidde. Met de benoeming van Vra nitzky tot bondskanselier heeft de Oostenrijkse socia listische partij direct aange geven dat economie, belas ting en andere financiële pe rikelen de inzet zullen wor den van de volgend jaar te houden parlementsverkie zingen. da idé geHINGTON De onderzoekscommissie naar het ongeluk ,rije Challenger heeft zich op onmiskenbare wijze van haar Igekweten. Dat blijkt uit het zeer gedetailleerde rapport, dat 8'en is uitgebracht. De 72-jarige voorzitter William Rogers, iter onder Eisenhower en Nixon, liet geen enkele mogelijk- open dat deskundigen zich achter vakjargon konden ver- __pn. Hij vroeg tekst en uitleg bij elke afkorting en term. Het _jrt dat nu is uitgebracht, moest leesbaar zijn voor elke bur- tlasa wordt in het verslag gekraakt als een veel te bureau- iche instelling die commercie hoger in het vaandel heeft Jijzing had dat er iets mis ging. '"iici duidelijk dat de pakkingsringen, de directe oorzaak van gjmp, de temperatuursverschillen niet zouden houden. De erjpissie beveelt in haar verslag aan astronauten voortaan in- jjk te geven, bureaucratie te vermijden, meer praktijkmen- _ioals oud-astronauten advies te vragen en een uitvoeriger 'Jevens kostbaarder) testprogramma op te stellen. IDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER (ADVERTENTIE) 15 juni vaderdag Zuiver als het Schotse water: natuurlijk als het I*i Schotse land schap. geadeld als een Schots edelman. wijn en gedistilleerd Tel. 015)569324 dl Die zelfde avond zat Kareltje heel laat f midje Verholen op diens kamer en hij stond Wiet punt van in huilen uit te barsten. Het was PI namelijk zó vreselijk tegengevallen bij de t lieren. Ja.in het begin hadden ze ver- fikkelijk vriendelijk gedaan en ze hadden i alle mogelijke medewerking gegeven. Met .J lef had hij zitten vertellen hoe hij nu precies nhet denkbeeld was gekomen gaatjes in het >porblok te boren om op die manier te komen >teen vergroting van het nuttige oppervlak. 'Dat had allemaal erg geleerd geklonken en el officieren hadden dan ook braaf met hun te hoofden geknikt. Zo gaat het nu eenmaal ;e>et leger. Eén zegt er wat en de anderen Uken braaf met hun hoofd. Maar toch was er 11 officier geweest van de technische dienst, '^blijkbaar niet veel vertrouwen had gehad in Vaardigheden van de uitvinder van het knet- Larter. Die had iets gemompeld van: „Je kunt ^nog méér vertellen.' Die had toen een te boor te voorschijn gehaald en had ge- "!d: „Hier is een boor, vriend. Ga je gang. De alleroudste tweetonner van het hele leger staat voor je klaar. Daar kun je tenminste niet veel aan verprutsen.Toen was Kareltje vol ij ver gaan boren, maar de auto was niet te bewe gen geweest tot enige activiteit.Daar wa ren de officieren toen zó verschrikkelijk boos om geworden, dat ze de kleine Kareltje pardoes in zijn jeugdige nekvel hadden gegrepen en hem zonder pardon de straat op geschopt had den. Smidje Verholen moest lachen of hij wilde of nietZie je nu wel, Kareltje, dat ik gelijk had," zei hij. „Zie je nu wel, dat er met die knettercarters iets héél anders aan het handje is? Ik wist wel, dat het heus niet alleen aan de gaatjes lag, die jij er in geboord had." „Maar waar kan het dón aan liggen?" wilde Kareltje weten. „Alle knettercarters werkten toch maar wat goed tot nu toe?" „Daar heb je gelijk in.mompelde de smid. „Maar die waren ook hier in Rijkhuyzen gemaakt. En in Rijkhuy- zen woont sinds korte tijd die geleerde profes sor Tweesteen.„Verdraaid.die ken ik.mompelde Kareltje. STOCKHOLM De massieve bewapening van de twee su permachten is wat afgeremd, maar van een werkelijke voor uitgang in de wapenbeheer sing kan nauwelijks worden gesprpken. Sipri in zijn jaarboek 1986 dat vandaag is gepresenteerd. Het Sipri was optimistisch over de topontmoeting tussen Ronald Reagan en Michail Gorbatsjov in november 1985, waar beide leiders overeen kwamen dat een kernoorlog nooit gewon nen kan worden en nooit uit gevochten mag worden. Het instituut voorspelt ook dat beperkingen in de begrotingen de wapenwedloop verder zul len afremmen en dat de top ontmoetingen in 1986 en 1987 resultaten moeten afwerpen omdat de beide partijen zeker niet met lege handen aan wil len komen zetten. Maar, aldus het Sipri, er is een aantal ontwikkelingen die net zo goed de race weer kunnen aanwakkeren. Daarbij wordt opgemerkt dat de VS in 1985 hun eerste anti-satelliettest hebben uitgevoerd en het Con gres toestemming heeft gege ven voor de produktie van nieuwe chemische wapens. Verder is de Sovjet-Unie vol gens Amerikaanse bronnen van plan om het rakettenver- dedigingssyteem te verbeteren door een groot deel van haar intercontinentale raketten op mobiele lanceerinstallaties te plaatsen, aldus het Sipri. De Sovjet-Unie bezig met verde digingswapens in de ruimte om het Amerikaanse Strate gisch Defensie Initiatief bij te kunnen benen. De militaire uitgaven in de VS zijn in '85 met zeven procent gestegen, terwijl de toename in de Sovjet-Unie twee procent bedroeg. Zwarten opnieuw slaags in Crossroads: KAAPSTAD Gevech ten tussen rivaliserende zwarten hebben gisteren in het barakkenkamp Crossroads bij Kaapstad aan tenminste vijf mensen het leven gekost. Het ligt echter voor de hand dat er veel meer doden zijn gevallen en nog gaan val len. Tienduizenden zwar ten waren betrokken bij de hevigste en bloedigste straatgevechten sinds ja ren. Terwijl politieheli- kopters boven de straten rondcirkelden, verander den delen van de wijk in een grote vuurhaarden. Na de gevechten bleven nog slechts rokende en smeulende puinhopen over, ondermeer van een kliniek waar 2200 mensen, met name vrouwen en kinderen tijdelijk waren gehuisvest. De felle strijd speelde zich opnieuw af tussen radicale zwarten en zogeheten Witdoeke, leden van zwarte, conservatieve „waakzaam heidscomités". Meer dan 900 vooraanstaande zakenmensen hebben gisteren in Johannesburg een econo misch rapport ingediend, waarin zij oplossingen aandra gen voor de onhoudbare situa tie in Zuid-Afrika. Belangrijk ste uitgangspunt: de rassen scheiding moet worden opge heven. Het rapport stelt dat stabiliteit, produktiviteit en ontwikkeling niet haalbare doelstellingen zijn in een sy steem waarin uitbuiting en discriminatie de overhand hebben. Het Project Free En terprise noemt voorts het ei gendomsrecht voor alle bevol kingsgroepen en de afschaf fing van de thuislandenpoli- tiek een voorwaarde voor het herstel van de snel inzakken de Zuidafrikaanse economie. In de Britse hoofdstad Londen wordt gevreesd voor het voortbestaan van het Gemene best, wanneer premier That cher geen andere houding aanneemt ten aanzien van Zuid-Afrika. Thatcher is tegen sancties, omdat deze schadelij ker zijn voor de Britse econo mie dan voor die van Zuid- Afrika. Nu de vredesmissie van „Pro minente Personen" uit het Ge menebest is mislukt, dringen de andere lidstaten des te meer aan op het nemen van economische tegenmaatrege len. In het eindraport van die commissie wordt gesteld dat er geen zinnig gesprek meer mo gelijk is met de Zuidafrikaanse regering. De druk op Thatcher neemt ook toe, doordat de Britse consument Zuidafri kaanse produkten steeds meer gaat mijden. (ADVERTENTIE) Luister goed, want HIJ vertelt het maar één keer. Alle jongere jongeren met de maten 116 t/m 146 die zich lekker voelen in het merk YOU, en alle jongeren met de maten 152 t/m 188 die zich uitstekend vermaken in het merk YOURS, krijgen van HIJ een_enorme zomerkortingl i§ En om te laten zien dat het HIJ menes is met dezejongerenaktie, even wat prijzen: YOURS Polo's v.a. 8.- Jeans v.a. 10.- Shorts v.a. 10.- Shirts v.a. 10.- Sweaters v.a. 14.- Jacks v.a. 20.- Vraag niet hoe HIJ het kan maken, profiteer ervan: zo lang het kan.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5