i u Cao chauffeurs is van de baan 'n Nieuwe boot zonder averij. „Nu de prijzen niet meer stijgen is nrn rente pure winst' Nederlander niet voorbereid pp problemen bij overlijden getuige Meijer (ABP) beschuldigt verdachten an „viespeukerij" Informateur kan niet uit de voeten met reeksen voorstellen ex Verpleeg kundige steeds meer arts ^NENLAND Ecidoe Somaiit DINSDAG 10 JUNI 1986 PAGINA 3 gen kinderen 0 water gered Negen kinderen en volwassenen hebben zich tn na een ongeluk uit ater weten te redden. Ze i met een personenbusje t water terecht gekomen p aanrijding met een per- lauto, die geen voorrang »nde. Het busje kwam op het water terecht. >t intrappen van een ruit de kinderen, in de ,d van zes tot tien, de 'leur en een begeleidster 'in een ziekenhuis wor- Actiegroep Z-Afrika ontregelt bedrijf AMSTERDAM Een zichzelf „Splijt Apartheid" noemende actiegroep heeft af gelopen weekeinde alle administratie van het bedrijf Anglo-American in Amster dam weggehaald. De actie is volgens een verklaring een protest tegen „de actieve ondersteuning van het apartheidsregime door de Zuid-Afrikaanse multi-national". De actievoerders hebben de lopende ad ministratie van veertien bij de Amster damse vestiging van Anglo-American on dergebrachte b.v.'s buitgemaakt. Daardoor zullen de zaken voor lange periode „ern stig ontregeld zijn", zo heeft het bedrijf gisteren laten weten. Volgens de actie groep is Anglo-American door vele inves teringen in Zuid-Afrika „de belangrijkste steunpilaar van de apartheid". Acties bij Akzo na afwijzen van cao-onderhandelingen UTRECHT De directie van Akzo Nederland heeft de indus triebonden van FNV en CNV gisteren definitief laten weten dat een heropening van de onderhandelingen over de Akzo-cao niet aan de orde is. Akzo houdt vast aan het op 7 mei bereikte onder handelingsresultaat. Hoewel het ultimatum van de Industriebond FNV nog tot van nacht 12.00 uur loopt, betekent de definitieve afwijzing van nieuwe onderhandelingen dat de industriebond vanaf morgen tot staking oproept bij in ieder geval de Akzo-vestigingen in Emmen, Delfzijl, en Hengelo. De leden bij de bedrijven in Rot terdam en Winschoten moeten zich nog uitspreken over het houden van een staking. Bij deze vijf bedrijven werken zo'n ze venduizend mensen, eenderde van het totale aantal werkne mers. De Industrie- en voedingsbond CNV moet zijn achterban bij de Akzo-bedrijven nog raadplegen, maar verwacht op dezelf de lijn uit te komen als de FNV-collega's. De bonden sluiten niet uit dat de acties zich naar andere vestigingen uitbreiden als de Akzo-directie haar standpunt niet wijzigt. Naturisten: aantal naaktrecreanten groeit UTRECHT Een meerderheid van de bevolking, bijna 70 procent, heeft er geen bezwaar tegen dat het aantal naaktstranden in Nederland wordt uitgebreid en dat er in de openbare zwembaden meer mogelijkheden ko men voor naaktrecreatie. Tien pro cent van de bevolking vindt dat naak trecreatie nergens mag worden getole reerd. Dat blijkt uit een vanmorgen gepubliceerd onderzoek dat is uitge voerd in opdracht van de Nederlandse Federatie van Naturistenverenigingen NFN. Uit de enquête blijkt dat mo menteel 1 tot 1,5 miljoen Nederlan ders boven de 15 jaar naakt recreëert. Op basis van de onderzoeksresultaten concludeert de NFN dat er de komen de jaren nog eens 1 miljoen naaktre creanten bij komen. Dood mededader kost scholier anderhalf jaar DEN BOSCH Een 18-jarige havo-scholier uit Nuenen is tot anderhalf jaar cel veroor deeld omdat hij tijdens een overval zijn 17- jarige mededader per ongeluk doodschoot. De officier van justitie had een lagere straf geëist. De rechtbank van Den Bosch vond dat echter niet terecht voor „een juist norm handhaving". De officier had het optreden van de scholieren betiteld als „ondoordacht en kinderlijk en daarom juist levensgevaar lijk". Het tweetal had hun brommers ver kocht om wapens te kunnen kopen. Daar mee probeerden ze rond carnaval een over val te plegen op de beheerderswoning van een restaurant in Best. Bij het binnenklim men in de woning ging het wapen van de verdachte per ongeluk af. De verdachte moest ook terecht staan voor ruim veertig inbraken in Eindhoven en omgeving. 'nONNODIG LEED DOOR ONWETENDHEID" ui i zijn itelijU de De ?ngel schi onde fIDBROEK Veel de ^derlanders nemen maatregelen die no- zijn bij onverwachts ?n bpbjden. Zo heeft ze- ipro^tig procent van de len, yolking geen testa- ljanjnt, 85 procent geen ^gdijbeschikking voor de kinderen en kan zes- procent van hen niet il Z(idermeer beschikken l lojer de bank- of girore- el lqig van de partner. ■l h!ze cijfers heeft de Get hting Welzijnsbevor- ar t^ing Weduwen en We- endwnaren gisteren be- ndgemaakt. stichting noemt de onwe- poljdheid over problemen bij lijkffgevallen „ontstellend" ïrlai za' daarom morgen de ensftigste druk van de bro- igsbire „Belangrijke informa- tens over zekerheid" aan mi ereter Korthals Altes van jus- ^Dj» aanbieden. Volgens me- po$uw Van den Bergh-Lund, vusl bestuurslid van de stichting, veroorzaakt de onwetendheid en het gebrek aan maatrege len veel „onnodig leed". „Als er geen testament is ge maakt en de vader van een gezin overlijdt, vindt er boe delscheiding plaats. Dat bete kent dat alle bezit wordt ge taxeerd en verdeeld over de nabestaanden. De vrouw krijgt dan de helft en één kindsdeel. De rest kunnen de kinderen opeisen. Stel je voor dat al het spaargeld in een ei gen huis gestoken is, dan moet de vrouw dat verkopen en de opbrengst delen met haar kinderen". Samenwonen Volgens mevrouw Van den Bergh zijn de problemen bij samenwonende paren nog groter. „Als een man samen woont met zijn vriendin en de huurflat staat op zijn naam, dan moet zijn vriendin het huis uit als hij overlijdt. Zijn bezittingen worden ver- opmaken waarin staat welke bezittingen van wie zijn en eventueel kun je daarin op nemen dat het bezit van de één bij overlijden toekomt aan de ander". Het gebruik van een geza menlijke giro- of bankreke ning op naam van één van de partners is ook niet zonder risico's, vindt de stichting. Als degene op wiens naam de rekening staat overlijdt, wordt de rekening geblok keerd. „Hier in mijn dorp overleed een winkelier die de giro op zijn naam had staan. Zijn weduwe kon daar niet aankomen en had daar door geen rooie cent voor de begrafenis. Het heeft vijf we ken geduurd voor ze bij het geld kon", aldus Van den Bergh. Volgens haar biedt een „en/of"-rekening, waar beide partners over kunnen beschikken, uitkomst. Voogdij „Als een vader en moeder te- volgens toegewezen aan zijn 'gelijk overlijden beslist de ouders. Daarom moet je een kantonrechter over de min- akte van samenwonen laten derjarige kinderen. Een voogdijbeschikking van de overleden ouders speelt daar bij een grote rol. Daarmee kan een voorkeur voor een voogdgezin worden uitge sproken. Ontbreekt zo'n be schikking, dan krijgt de Kin derbescherming een stem in de toewijzing van het voogd gezin. Familieleden die de kinderen in huis zouden wil len nemen worden dan door de Kinderbescherming ge keurd", zegt mevrouw Van den Bergh. Volgens haar nemen de men sen geen voorzorgsmaatrege len voor onverwacht overlij den omdat ze de dood ver dringen. „Ja, je buurman gaat dood, maar jij niet. Dat is het idee. Doodgewoon struisvogelpolitiek, want ie dereen gaat dood. De mensen weten dat wel, maar ze wil len er niet aan denken. Ik vind dat niet verstandig". STEVO AKKERMAN De brochure „Belangrijke in formatie over zekerheid" is verkrijgbaar bij het actiecen trum van de SWWW, postbus 16, 9636 ZG, ZUIDBROEK. da\STRICHT De 51- laaje yj Meijer, directeur ^diverse vennootschap- zei uit Aalsmeer, had al i, z in de gaten dat bij het >meen B.urgelijk Pen- ,ertifonds „viespeukerij" j^'de gang was. Hij ver arde dit gisteren als eidlige voor de Maas- jvaatse rechtbank, in het oe«?es tegen ir. J. van Zon één van de twee yjjdverdachten in de ate affaire- ,r ^r is bij de affaire betrok- aaii êeraakt omdat hij een ijjjfleclaim van de zakenman tegen het ABP overnam. UI] eist tien miljoen gulden het pensioenfonds omdat hem falliet heeft laten toen hij weigerde steek- lingen te betalen aan Van en via hem aan ABP-di- ur-beleggingen Masson, indere hoofdgedachte in proces. Oud-minister enters heeft Meyer in een lort over het ABP beschul- j van chantage. Meyer zou >dfton onder druk hebben ge- d s met „persberichten" over corruptie. Intussen heeft I Meyer de schadeclaim weer aan Poot teruggegeven en Gruyters en het ABP aaange- klaagd wegens „smaad". Volgens Meijer heeft de advo caat van het ABP, mr Wou ters, in een gesprek met hem gezegd dat het APB toch wilde ingaan op zijn compromisvoor stel over de schadeclaim van Poot. Wouters schrok zich „een puist over mijn informa tie", aldus Meijer. „Op mijn vraag of Poot door Masson on deruit was gehaald omdat hij geweigerd had nog langer commissieloon aan Van Zon te betalen (waarvan een gedeelte bestemd was voor Masson) zei Wouters: Ik geloof u". Volgens Meijer is met Wouters niet al leen besproken hoe de zaak- Poot geregeld kon worden, maar was het ook duidelijk dat Masson daarna moest vertrek ken bij het ABP. Kleine mannekes De rekeningen die Van Zon aan Poot heeft gestuurd (zon der daar een tegenprestatie voor te verrichten) werden verstuurd op naam van de Belgische zakenman Perdaen. In een onderhoud met Meijer heeft Perdaen toegegeven de rekeningen te hebben ver stuurd, omdat hij nog geld van Van Zon tegoed had. Perdaen zou wel tegen Meijer hebben gezegd de rekeningen niet te hebben gemaakt als hij had geweten dat ook Masson bij de zaak was betrokken. Overi gens waren Masson en Van Zon maar „kleine mannekes uit de categorie van 1,5 pro cent en waren er veel grotere in het spel, mensen van tien procent", aldus Perdaen. Meijer vertelde gisteren voor de rechtbank dat hij contact heeft gehad met Lambrecht- sen, directeur van Lakehol- ding. Lambrechtsen was nauw betrokken bij de verkoop van drie winkelcentra aan de Westland Utrecht Hypotheek bank en uiteindelijk aan het ABP. Hij vroeg Meijer advies over het „vreemde" gedrag van de ABP-topmannen. Zo vroegen Masson en Van Zon hem hun namen van aanbie dingsbrieven te verwijderen en van andere brieven de da tum te schrappen. Meijer: „Ik heb hem bezworen dit niet te doen. Daar krijg je narigheid van. Helaas is het toch ge- PIEMELS „Ziekenfondsen te democratisch" UTRECHT De ziekenfond sen en hun landelijke vereni ging, de VNZ, zijn te democra tisch opgebouwd. Daardoor kunnen zij maar moeizaam op de huidige, snelle ontwikke lingen op hun terrein inspelen. Als de fondsen de VNZ niet meer beleidsruimte geven, zet ten zij zich daarmee buiten spel. Dat zei voorzitter J. de Vries van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen. 11 juni Prins Claus reikt, in zijn hoedanigheid van ere voorzitter van de Koning Willem I Stichting, in de Ridderzaal de Koning Willem I Prijs 1986 uit aan bestuursvoorzitter J. Maarse van de Vere nigde Bloemenveilingen Aalsmeer. Niet alleen de fracties, ook de burgemeesters van de vier grote steden, stellen hun eisen. Gister ochtend waren de burgemeesters Vos (Utrecht), Van Thijn (Amsterdam), Havermans (Den Haag), allen achter de tafel, en Peper (Rotterdam, op de rug gezien) bij informateur De Koning. Zij over handigden hem, zoals gisteren al gemeld, een eisenpakket van tien punten, waarin meer financiële ruimte en meer aandacht voor de problematiek van de grote steden centraal staan. „Te veel mensen bemoeien zich met formatie" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De frac ties van CDA en VVD moeten zich veel minder met de besprekingen over een nieuw regeerakkoord bemoeien dan nu het ge val is. Met deze boodschap heeft informateur De Ko ning de onderhandelaars De Vries en Nijpels naar hun respectievelijke frac ties gestuurd. Vanavond hoopt hij van de onder handelaars te horen hoe hun fracties op zijn kritiek gereageerd hebben. De Konings kritiek richt zich tegen de afspraak dat deze keer duo's kamerleden van CDA en VVD voorstellen kunnen indienen op een groot aantal terreinen. Volgens hem levert deze werkwijze niet of nauwelijks resultaat op. „Het is een doodlopende weg," schijnt De Koning gezegd te hebben. Dit zou vooral giste ren gebleken zijn toen de in formateur met De Vries en Nijpels een hele reeks „duo- voorstellen" doornam. Daarbij ging het om de meest uiteenlopende zaken: energie, midden- en kleinbedrijf, dere gulering, milieu, verkeer en waterstaat, bosbouw en hout- produktie, bejaarden, vergrij zing, politie, welzijn en cul tuur. Het soort stukken dat de „duo's" kamerleden hierover soms ook ongevraagd hebben ingeleverd bij de in formateur vertoont twee hoofdmanco's. Of ze kosten te veel geld óf ze zijn niets an ders dan het opsommen van punten waarover men het niet eens is, zo liet de woordvoer der van de informateur giste ren doorschemeren. Op deze wijze zou De Koning een groot aantal verlanglijstjes binnengekregen hebben, waarvan de verwezenlijking honderden en honderden mil joenen zou kosten. Om die re den zijn veel stukken inmid dels via De Vries en Nijpels geretourneerd aan de afzen ders. Onenigheid tussen CDA en VVD heeft De Koning via de „duo's" kunnen registreren op onder meer de terreinen gelijke behandeling (non-dis criminatie) en de mediawetge ving (wel of geen commerciële televisie). De informateur meent dat hij ook op deze ter reinen zonodig eigen voorstel len zal moeten kunnen doen, wil er binnen afzienbare tijd een goed regeerakkoord geslo ten kunnen worden. Dat zich zoveel „gewone" frac tieleden met de formatie be moeien is een gevolg van de wijze waarop in 1982 het re geerakkoord tot stand kwam. Dit werd toen opgesteld door twee kleine werkgroepen, waarna de fracties alleen nog „ja" mochten zeggen. Ditmaal leeft er het sterke verlangen bij vele fractieleden meer bij de onderhandelingen betrok ken te worden. Als De Koning zijn zin krijgt, ontstaat er een zelfde situatie als op financieel- en sociaal- economisch terrein. Hier wor den de zaken gedaan door hemzelf in gesprekken met De Vries en Nijpels, die hooguit worden bijgestaan door ieder één deskundige. Morgen zal de informateur een tweede eigen „proeve" voor een financieel kader voorleggen aan De Vries en Nijpels. Daarin geeft hij dus zijn visie op het bedrag waarmee moet worden bezui nigd op de overheidsuitgaven en op de eventuele mogelijk heid van een verlaging van belastingen en premies. Gis teravond heeft De Koning deze materie gedurende drie kwartier met premier Lubbers doorgenomen. EWIJK De grootste or ganisatie van transporton- transportondernemers als nog te overreden, maar zij dernemers, NOB Weg- hebben gisteren voet bij transport, houdt vast aan stuk gehouden. het standpunt dat de wachturen van vrachtwa genchauffeurs niet per cao geregeld moeten worden. Door dit standpunt zal er geen landelijke cao voor de 70.000 werknemers in de bedrijfstak komen. Vo rige week wilde NOB-di- recteur Verhoeff nog een poging wagen om zijn le den- Volgens een woordvoerder van de Vervoersbond FNV blijkt daaruit dat de malafide werkgevers binnen de NOB de overhand hebben gekregen. „Drie weken geleden was NOB nog bereid de staffel in de cao op te nemen. De onder handelaars zijn blijkbaar niet in staat geweest hun leden in de hand te houden waar het niet alleen om de arbeidsvoor waarden, maar vooral om de gezondmaking van de bedrijfs tak gaat". Hij betitelde de stel- lingname van NOB-wegtrans- port als „een blamage" voor deze organisatie. De vervoers- bonden FNV en CNV gaan op 16 juni in ieder geval onder handelen met de drie overige werkge versorgan isaties, KNVTO, PCB en KVO. Als die een cao overeenkomen, zal die volgens de NOB nooit wor den goedgekeurd door de mi nister van sociale zaken en werkgelegenheid, omdat de drie een minderheid vormen. Bij de NOB is zeventig procent van de bedrijven aangsloten. UTRECHT Verpleeg kundigen moeten steeds meer voor dokter spelen. Vooral zij die buiten de ziekenhuizen en verplee ginrichtingen werken, verrichten steeds meer medische handelingen die eigenlijk uitsluitend door artsen mogen worden uit gevoerd. Met name is dat het geval bij wijkver pleegkundigen, verpleeg kundigen in opvangcentra als RIAGG's en hun colle ga's op ambulances. Zij doen steeds meer het werk dat eigenlijk aan artsen is voorbehouden, terwijl hun verantwoorde lijkheid en hun juridische positie niet goed is gere geld. Dat constateert de Nationale Raad voor de Volksgezondheid in een concept-advies aan staatssecretaris Van der Reij- den van volksgezondheid. Vol gens woordvoerder J. H. Bak ker van de Raad moeten bij voorbeeld wijkverpleegkundi gen steeds meer medische handelingen verrichten, omdat de wijkverpleging in toene mende mate zware gevallen op zijn dak krijgt. Patiënten die vroeger nog een tijdje in het ziekenhuis bleven liggen, wor den nu vanwege de bezuini gingen veel eerder naar huis gestuurd. De kans dat zich thuis alsnog complicaties voor doen is daarmee groter dan vroeger. In de zogeheten BIG, de nieuwe wet die de rechten en plichten van de werkne mers in de gezondheidszorg regelt, moeten volgens de Raad bepalingen worden opge nomen dat de verpleegkundi gen medische handelingen mogen verrichten, mits ze op dat terrein deskundig zijn. Wilde actie van schippers ROTTERDAM De binnen vaartschippers in Rotterdam en Terneuzen die op België en Frankrijk varen, hebben be sloten tot wilde acties. Buiten de toerbeurtvereniging Noord- Zuid om gaan de schippers de confrontatie aan met de verla ders en bevrachters teneinde een hoger tarief af te dwingen. Zij zullen alleen vrachten ver voeren die worden aangebo den tegen tarieven die tien procent hoger liggen dan de tarieven die sinds april vorig jaar gelden. De schippers in Amsterdam beslissen van avond over deze zaak. Door deze wilde actie van de schippers ontloopt de toer beurtvereniging Noord-Zuid, die op de beurzen voor de schippers de toerbeurten re gelt, vrijwel zeker een negatief vonnis in kort geding van de Rotterdamse rechter. De vere niging was gisteren door de de verladersorganisatie EVO en de Vereniging van Expedi teurs voor de rechtbank ge daagd. Beide organisaties eisten op straffe van een dwangsom dat de toerbeurtvereniging vrach ten weer tegen de huidige gel dende tarieven op de beurs „op het bord" zou zetten. (ADVERTENTIE) Averijvrij lenen begint met een goed advies. U wilt natuurlijk gunstige voor waarden en een laag tarief. Kom snel eens met ons g BANK praten. Lenen? pe NÏyjg denkt met u mee. Staatslotenverkopers niet „afgekocht" DEN HAAG Staatssecretaris Koning (financiën) vindt een af koopregeling voor de 57 overgebleven gespecialiseerde verko pers van staatsloten, de collecteurs en collectrices, niet nodig. Een aantal van hen kan volgens Koning binnenkort met de vut en enkelen van hen kunnen zich herhuisvesten in een postkan toor. Dit heeft hij gisteren geantwoord op Kamervragen. Tien jaar geleden waren er nog ruim 400 collecteurs en collectrices. Hun inkomen is de laatste jaren volgens voorzitster N. Joon van hun belangenvereniging, steeds achteruit gegaan, soms wel met enkele honderden guldens bruto per maand. (ADVERTENTIE) Sparen bij de Amro Bank is nu extra aantrekkelijk, 'ant bij de huidige lage inflatie houdt u aan de hoge rentes van de Amro spaarrekeningen nu nog meer over. aZoalsde Groei Spaarrekening.waar ie maandelijks f10.000,- wrij van kunt opnemen en die toch tot 5,5% rente oplevert. 4 Of de Floriinenvloot voor jongeren, die behalve 4,75% rente ook nog 'ns een spaarpremie van 15% op kan leveren. Of de Amro Vaste Looptijd Rekening, met z'n top- rente van g(^ Zo heeft de Amro Bank nog tal van andere spaar- vormen in huis. Zodat u zeker bent van de vorm die het best bij u past. En uw spaargeld het hoge rendement ople vert waar u als spaarder recht op hebt. Wilt u er meer van weten? Ga dan even langs bij de Amro Bank in uw buurt voor een gedegen advies. «fffN liijl I Amro Bank. De bank waar je wat aan hebt.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3