c pJniversiteit heeft steeds |neer radio-aetief afval Sjaal met kranten a teidóe Qowuuxt STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) K Bejaarden Zuid-Oost geven voorkeur aan kleuterschool hlastingtrucs voor \itkeringstrekkers Jubileumfeest de Dukdalf DINSDAG 10 JUNI 1986 PAGINA 13 je aangerand 'Hetsenstalling Een 18-jarig meisje ^|«T)gelo is zaterdagavond in /^ribare fietsenstalling bij het aangerand door twee De twee wilden haar chten. maar dat mislukte. ^*)isje, leerling-verpleegkun- Sancta Maria in Noord- Slkout, kwam zaterdag met uit Hengelo in Leiden Arijk vertrok. Bij de halte vastgepakt door de twee en de fietsenstalling in- I td. Na de aanranding is het y direct terug gereisd naar |o waar zij aangifte heeft Kat vergiftigd LEIDEN Omwo nenden hebben gis teren in een tuin aan de Zijlsingel een dode kat aange troffen. Het dier is vermoedelijk ver giftigd; dierenarts Muurling heeft het kadaver opgestuurd naar het Centraal Diergeneeskundig Instituut. Volgens buurtbewoners is dit al de zesde kat in de wijk die is vergiftigd. Fords gestolen WASSENAAR Inbrekers hebben in de nacht van zondag op maandag op een op merkelijke manier een auto gestolen in Wassenaar. De dieven haalden een ruit uit de voordeur van een woning in het Kerke- hout en stapten naar binnen. Via woonka mer en keuken liepen zij naar de garage, waar zij een Ford Taunus aantroffen, com pleet met alle papieren en rijbewijs en sleu tels. Vervolgens werd de auto uit de garage gereden, waarbij de deur werd openge- ramd. De auto verloor daarbij een stuk van de bumper en een knipperlicht. Daarna re den de dieven met de auto weg. De politie van Wassenaar trof in dezelfde straat een andere Ford Taunus aan, die in Den Haag bleek te zijn gestolen. Het vermoeden be staat dat de inbrekers van auto hebben ge wisseld. De in Den Haag gestolen auto was ouder, en niet voorzien van alle papieren. Dronken man op fietspad LEIDEN Een 37-jarige Leide- naar is gisteren met hoofdletsel naar het AZL ge bracht. De man werd in zwaar be schonken toestand op het fietspad van de Hooigracht aan getroffen. Hij had een bloedende wond aan het hoofd. De politie weet niet of de man is gevallen of dat hij een klap heeft gekregen. Bromfietsster breekt been LEIDEN Een 20-jarige vrouw uit Valkenburg heeft gisteravond rond half zeven haar linkerbeen gebroken toen zij met haar bromfiets op de Val- kenburgse weg tegen een auto botste. Zij is naar het AZL gebracht. De vrouw reed in verboden richting op het fiets pad en werd daarom niet opgemerkt door een 22-jarige automobilist uit Krimpen aan den IJssel. Deze kwam vanaf een parkeerterrein. Fietser gewond LEIDEN Een 23-jarige man uit Bos koop is gisterochtend met een diepe vleeswond aan het linker onderbeen naar het AZL gebracht, nadat hij rond tien uur op het fietspad van de Hoge Rijndijk ten val was gekomen. Het is niet duidelijk hoe de man met zijn fiets is komen te vallen. jilDEN In het afge ven jaar zijn 752 vaten jio-actief afval en on- *—veer 900 liter radio-ac- 91 f besmet proefdieraf- li door de Leidse uni- jrsiteit (RUL) afge- erd. Deze hoeveelhe- n zijn opnieuw hoger n in voorgaande jaren. 85 bedroeg de toena- ongeveer drie pro- De kosten van de oer bedroegen 600.000 den. In 1983 was dit 267.000 gulden en in 473.000 gulden. Ver- icht wordt dat de kos- van afvoer ook dit weer met 10 procent llen toenemen. Om het jrafofd te kunnen bieden n deze kostenstijgingen 'ns. reductie van het af te eren volume geboden, k verleg met de stralings- I skundigen om dit te bereiken, heeft nog geen concrete resultaten opge leverd. Dit schrijft het Bureau Vei ligheid van de RUL in het jaarverslag over 1985. Daarin worden tevens enkele moge lijkheden geschetst om de hoeveelheid radio-actief af val te verminderen. Zo is een contract gesloten met de Vrije Universiteit van Am sterdam over het kraken van zogenaamde telpotjes, waar door een scheiding kan wor den bereikt tussen radio-ac tief, chemisch en huishoude lijk afval. Verwacht wordt dat de behandeling van tel potjes in Amsterdam de RUL een besparing van 200.000 gulden oplevert. Met het kra ken van potjes is in januari van dit jaar begonnen. De vaten van zestig liter voor het radio-actief afval worden binnenkort vervangen door vaten van dertig liter. Dit ge beurt om de hanteerbaarheid te verbeteren. Op dit moment wordt al het radio-actief afval afkomstig van RUL (45%), AZL (47%) en Gaubius Instituut TNO (8%) verzameld in het daar voor bestemde afval-depot. Het is de bedoeling dit te veranderen. Met de afvalop- haler Cobra zijn gesprekken gaande om voortaan het ra dio-actief afval bij de grote leveranciers (zoals AZL en Sylvius) direct af te halen. Dit voorkomt onnodig ge sjouw en transport en er komt ruimte beschikbaar in het depot. Deze ruimte zou eventueel gebruikt kunnen worden voor het laten uit stralen van relatief kortle vend afval, hetgeen opnieuw een aanzienlijke besparing van de kosten zou opleveren. De radiologische werkers dragen filmbadges om te kunnen registreren of zij eventueel een dosis radio-ac tiviteit tijdens hun werk zaamheden hebben ontvan gen en zo ja in welke mate. Het Burgau Veiligheid regis treert de dosis-uitslagen. In het afgelopen jaar heeft nie mand een grotere straling ontvangen dan de maximaal wettelijk toegestane li chaamsdosis en bij 90 procent van de radiologische werkers was de eventueel ontvangen dosis nooit hoog genoeg om een meetbare uitslag op de filmbadge te veroorzaken. Het aantal badgedragers bij de RUL was 328 en bij het AZL 438 personen. Proef dierafval Behalve radio-actief afval heeft het Bureau Veiligheid ook te maken met chemisch en biologisch afval. Vorig jaar ontving het depot voor chemisch afval 52.749 liter vloeibaar afval, hetgeen een geringe (9%) toename was ten opzichte van '84. Het vloeiba re afval kwam vooral van de RUL (83%). In het afgelopen jaar werd 6300 kilo vast che misch afval afgevoerd naar de transporteur/verwerker. Het Dierencrematorium in Stompwijk kreeg van de Leidse universiteit 9.761 kilo proefdierafval te verwerken. Na een daling in '84 was er ook nu weer sprake van een grote afname van het aange boden afval. De daling was in '85 ongeveer 25 procent. Het afval kwam voor 10% van de faculteit Wis- en Natuurkun de en voor 90% van de facul teit Geneeskunde. Nadat onlangs het Museum Boerhaave in het nieuws was gekomen met de aanwezig heid van enkele buisjes met radioactief radium, wordt het museum in het jaarverslag van het Bureau Veiligheid opnieuw genoemd. In het Boerhaave Museum waren twee balansen aanwezig waarin radio-actieve onder delen (stiften) zaten. Die stif ten kunnen ook elders nog in oudere'typen balansen voor komen. Het Bureau Veilig heid is een onderzoek begon nen om n^ te gaan waar het type balans in de RUL voor kwam. Momenteel zijn er al 25 gelokaliseerd. De leden van de bejaardensoos op weg naar het nieuwe onderkomen. LEIDEN Ruim tachtig bejaarden verhuisden gis termiddag in optocht van de voormalige Cornelis Joppenszschool aan de Du Rieustraat naar een kleu terschooltje in dezelfde straat. Met deze tocht werd extra aandacht ge vestigd op de verhuizing van dienstencentrum Zuid-Oost. Dit centrum wordt waarschijnlijk in het najaar ondergebracht in de zogenoemde Finse school, maar de bejaarden blijven liever in het kleu terschooltje. Dit schooltje is echter bedoeld als tijde lijk onderkomen. Het dienstencentrum moet de Cornelis Joppenszschool veria; ten omdat het Stedelijk Gym nasium, gebruiker van het ge bouw, de ruimte zelf nodig heeft. Zuid-Oost ondergaat door deze gedwongen ver plaatsing een zekere versnip pering. De wekelijkse kaart- middag (elke maandag doen daar 80 bejaarden aan mee) wordt nu gehouden in het kleuterschooltje aan de Du Rieustraat. De projectleidster heeft domicilie gekozen in wijkgebouw De Linde aan de Herenstraat, voor het volks dansen wordt uitgeweken naar verschillende bejaardencentra en de cursussen tekenen, schil deren en Engels hebben plaats in Matilo aan de Zaanstraat. Met de gemeente wordt mo menteel overleg gevoerd over een nieuwe vestiging voor Zuid-Oost in de Finse school, op de hoek Lorentzkade en Beijerincklaan. Deze school wordt zo genoemd omdat het gebouw destijds volgens een Fins systeembouw met veel hout is gerealiseerd. Het ge bouw moet echter flink opge knapt worden. Verwacht wordt dat als ook over de fi nanciën overeenstemming is bereikt, na de bouwvak met de renovatie wordt begonnen. Volgens de heer A.J. Bergers, voorziter wijkouderenraad project Zuid-Oost, is met de opknapbeurt een bedrag van 220.000 gulden gemoeid. Hij zegt dat de bejaarden van Zuid-Oost het kleuterschooltje aan de Du Rieustraat een bete re locatie vinden voor het Dienstencentrum. Het ge bouwtje ligt in het centrum van de wijk, terwijl de Finse school aan de rand ligt. Tevens zou een opknapbeurt van het kleuterschooltje maar 20.000 gulden kosten, aldus de heer Bergers. Een derde argument dat volgens de bejaarden voor de kleuterschool pleit, is dat dit gebouw van steen is, ter wijl de Finse school voorna melijk uit hout bestaat. „De jeugd steekt een stenen ge bouw niet zo gemakkelijk in brand als een houten", meent Zuid-Oost krijgt in de kleuter school de beschikking over twee lokalen. In de school is ook een drukkerijtje van de Reinwardt Academie onderge bracht. Aangezien Reinwardt uit Leiden vertrekt, zou het lo kaal waarin de drukkerij is ge vestigd, vrij komen. „Met drie lokalen zouden we uit de brand zijn", zegt Bergers. Hoe wel vandalen in het afgelopen weekeinde een ruit van het schooltje hebben vernield, noemt Bergers permanente vestiging van Zuid-Oost in de kleuterschool een „droom". ASSENAARS KUNSTENAAR OB BLOTE MET NIEUW PLAN: fDEN/WASSENAAR f begon eigenlijk alle- il toen de voorzitter C. Lede van het VNO in actuali teitenprogramma dat hij het prima vond ondernemingen belas- g^constructies bedenken, r^irdoor ze nog nauwelijks hting betalen. Wat die tjernemingen doen is zo- wmamd legaal, maar het ?kent wel dat de rest fej Nederland meer op Kt brengen om alles te -énen betalen en dat de isen met een uitkering meer de dupe worden. f;ë dan verder leest dat bisters dezelfde belas- Ëgtrucs uithalen, dat vind Wpet de hoogste tijd dat mk mensen met weinig P# op deze wijze hun in dien verruimenAldus Wassenaarse kunstenaar b Blote, die in zijn uitla gen overigens geenszins rdt gehinderd door on- doende kennis. De belas- rucs voor onvermogen- zijn beslist mogelijk. It Blote die zijn bewering aft met de melding in de tste jaren zelf geen belas- meer te hebben be- \ld Wassenaarse kunstenaar J smt zijn nieuwste crea- ye uiting het „Tegen- ui". Hij heeft enkele be- Jlingconstructies bedacht, Lardoor ook uitkeringsge- -Jhtigden hun inkomen Jen kunnen vergroten. id ver ten ties in kranten 'f hij mensen op mee te 'n aan de nieuwe strijd, de uitkeringsgerechti- al gauw zo'n 2000 gul- _p per jaar kunnen ople gen. Hij heeft zijn ver- al ook voor Omroep Rijn- Éd verteld. Wat directeuren kunnen I mogen, dat moeten wij k doen. De belastingwet 'dt voldoende mogelijk- den. De constructie bij (f bedrijsleven is zo: Me er x laat in Thailand or dertig gulden een ap- raat maken, verkoopt het arna voor dertig gulden n zijn broer in het belas- gparadijs Lichtenstein. Die verkoopt het weer aan zijn buurvrouw voor 150 gulden. De winst bedraagt dan 120 gulden, maar in Lichtenstein betaal je nau welijks belasting, dus er gaan maar enkele guldens vanaf. Daarna wordt het voor 150 gulden weer aan meneer x verkocht, die het voor 155 gulden in de win kels te koop aanbiedt. Hij maakt dus maar een winst van vijf gulden en hoeft dus ook maar over dat klei ne bedrag belasting te beta len Zo 'n zelfde constructie heeft Blote nu ook voor de uitkeringsgerechtigen be dacht. „Je moet gewoon een be drijfje oprichten in de vorm van een coöperatie. Dat brengt je uitkering niet in gevaar en je komt voor al lerlei voordelen in aanmer king. Er zijn maar een paar regels waaraan je je moet houden, maar dat is alle maal makkelijk haalbaar. Je komt in aanmerking voor zelfstandigenaftrek en dat scheelt al gauw zo'n 2000 gulden per jaar. Daar bij kun je coöperatief inko pen en dan krijg je ook btw terug. De premie's en belas ting die je als uitkeringsge rechtigden ook betaalt, krijg je terug enz. Met een aantal coöperaties kun je hetzelfde doen als meneer x. Je verkoopt aan elkaar en je hebt zogenaamd een bloeiend bedrijf". En zo kan Blöte nog wel uren doorgaan. Hij toont belastingafschriften waaruit blijkt dat hij geen belasting heeft hoeven te betalen. Hij haalt vellen vol regels te voorschijn uit de belasting wet en legt enthousiast uit welke mogelijkheden er al lemaal zijn om bedrijfjes op te richten. Hij vertelt over de plannen voor zijn boek en dat hij met de opbrengst ervan beginnende bedrijfjes wil steunen. Het is te veel om allemaal op te noemen. Wie meer van de plannen van Blöte wil weten moet hem maar bellen. Hij woont in Wassenaar en het tele foonnummer is 01751-14180. Prestatieloop Antonius Loco-burgemeester D. Tesselaar van Leiden loste gister avond om half acht het startschot voor de Antonius prestatie loop. De start was op het Vijf Meiplein en er konden afstan den gelopen worden van 2,5 voor de jeugd en verder 5, 7,5 of 10 kilometer. De loop is in samenwerking met organisator Joop Westbroek van de Singelloop en de politiesportvereni- ging georganiseerd. De route ging via Rooseveltstraat, Jacop van Campenlaan, langs zwembad de Vliet, Voorschoterweg, Vliet en Bizetpad. De prestatieloop wordt gehouden in het ka der van de Antonius Feestweek, dit jaar voor de zesde keer. De opbrengsten van de hele week worden besteed om lang durige zieken een vakantie met de Zonnebloem aan te bie den. Morgen heeft in het kader van de Antonius Feestweek de start van de fietsvierdaagse plaats, vrijdag is de slotavond met bingo, muziek en dans en zaterdagmiddag is de speciale middag voor bejaarden en ouderen in het bejaardentehuis Rijn en Vliet aan de Aaltje Noorderwierlaan. LEIDEN De openbare ba sisschool De Dukdalf aan het Regenboogpad in de Leidse Merenwijk viert deze week haar 10-jarig jubileum. Vele ouders zullen de hele week aktief zijn om het feest zo goed mogelijk te laten verlo pen. De financiën voor deze week werden afgelopen za terdag tijdens een fancy fair in de school bijeen gebracht. In totaal bracht dit 4200 gul den op. Voldoende voor het feest en waarschijnlijk ook nog voldoende voor de aan schaf van een nieuwe ge luidsinstallatie. De jubileumfestiviteiten startten gisteren omstreeks tien uur met het oplaten van zo'n 400 ballonnen, 's Mid dags gingen de kinderen van de eerste, tweede en derde klas op vossenjacht door de Merenwijk. Door de hele wijk stonden „vossen" die de kinderen een opdracht voor de speurtocht gaven. De kleuters waren gistermiddag druk doende met het opzet ten van een Indianendorp. Vanmiddag was die vossen jacht er voor de kinderen van de drie hoogste klassen. i begon het jubileumfeest van De Morgenochtend kunnen alle leerlingen kijken naar de mini-musical, die door alle tien-jarigen op school wordt uitgevoerd. De liedjes in die musical zijn ontleend aan die van „Kinderen voor Kinde ren". Donderdagmiddag ge ven leerlingen van de Ne derlandse Circusschool een voorstelling in de school en vrijdag is er voor de lagere schoolklassen een sportdag. De kleuters houden dan een bootreis over de Kaag. Ter afsluiting is er vrijdagmiddag een koud buffet voor de kin deren en hun ouders. Symposium over Drees LEIDEN Ter gelegenheid van de naderende honderdste verjaardag van dr. W. Drees sr. wordt vrijdag 13 juni aan de Leidse universiteit een we tenschappelijk symposium ge houden over het politieke le ven van dr. Drees. Tijdens dit symposium zullen verschillen de facetten van de opmerkelij ke rol van Drees in de Neder landse politiek worden belicht. De bijeenkomst wordt gehou den in het Academiegebouw en begint om 10.00 uur. Politicoloog drs. B. Tromp spreekt over de vraag hoe Drees zijn nationaal leider schap combineerde met de so ciaal-democratische ideologie. Prof. dr. H. Daalder bespreekt de onwikkeling van Drees van gemeenteraadslid in Den Haag tot minister-president. De his toricus prof. J. Bank gaat in op de rol van Drees in de Indone sische kwestie en de Nijmeegse historicus dr. J. Bosmans be licht de verhouding tussen Drees en Romme. Drie oud ministers Mansholt, Van den Brink en De Gaay Fortman sluiten het symposium af met een gesprek over Drees als mi- nistlT en minister-president. Edgar Cairo De zichzelf podiumauteur noemende Edgar Cairo draagt vanavond voor uit zijn nieuw ste werk bij Augustinus aan het Rapenburg 24. Cairo heeft dertig werken op zijn naam staan waaronder toneel, ro mans, poëzie en essays. Zijn voordrachten zijn zeer leven dig (met geratel van drums) en kleurrijk. Zijn nieuwste werk is genaamd 'Nyumane- /Uit mensennaam' en gaat over het onuitroeibare geweld van de mens. Het optreden in Augustinus wordt omlijst door het Augustijnse Schubertduo Hans en Maarten. Het optre den begint om half negen. Krishnamurti Centrum Ex '85 aan de Mid delstegracht 40 vertoont don derdagavond een videofilm met de onlangs overleden In- diaase filosoof en auteur Jid- du Krishnamurti. Aanvang 20.00 uur, entree3,50 K&O In het K&O gebouw Oude Vest 35) wordt op 13 en 14 juni een expositie gehouden van werken van cursisten vari de twee-jarige part-time oplei ding creatieve handvaardig heid. Ook wie inlichtingen over de opleiding wenst, kan er terecht. De expositie is op vrijdag geopend van 19-21 uur en op zaterdag van 11-15 uur. Forumdiscussie In het kader van het 25-jarig bestaan houdt de afdeling Leiden van Amnesty Interna tional vrijdag een forumdis cussie „mensenrechten en po litiek". Forumleden zijn Prof. mr. P.H. Kooymans (voorzit ter), drs. T. Kamper ministe rie van Buitenlandse Zaken), drs. F. Weiglas (VVD), mr. M. Krop (PvdA) en G. Siersema (Amnesty). De discussie be gint om acht uur en heeft plaats in het Antonius-club- huis aan de Lange Mare. Deze sjaal met kranteprint is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De sjaal meet 80 x 80 cm en is zwart/wit uigevoerd. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorletters: Adres: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de sjaal naar: Naam:Voor A dres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld 998, 2500 Vd Den evuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I Haag (postzegel betalen wij). _J jTgAssI Y3P2J £eidóe Souicmt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13