Wijs op reis, verstandig met vakantie NEDERLANDERS NEMEN EERSTE UREN TE VEEL RISICO Adressen en telefoonnummers Boetes Benzinebonnen voor Italië Chaos a la playa £eidóc0ouAO4it' DEN HAAG - Bent u ook iemand die op weg van of naar zijn vakan tieoord denkt: „Die eerste rustpau ze, na twee uur rijden, kan ik wel overslaan"? Veel Nederlanders die met de auto op vakantie gaan lij ken er zo over te denken. De resul taten zijn er dan ook naar. Dertig procent van alle ongevallen op de heenreis vindt plaats binnen de eerste 250 kilometer. Op de thuis reis ligt dat* percentage nog veel ho ger: binnen de eerste drie uur na het vertrek is al 55 procent van de ongelukken gebeurd. Het houden van regelmatige rustpauzes tijdens een lange autorit is een van de vele dringende adviezen waarmee tal van instanties de vertrekkende toeristen deze weken bestoken. Aanwijzingen en suggesties overigens die niet alleen be doeld zijn voor mensen die op eigen ge legenheid op vakantie gaan. Want ook als de organisatie van reis en verblijf aan een touroperator is overgelaten, kan een behoorlijke voorbereiding geen kwaad. Voor alle reizigers naar het buitenland geldt, dat paspoort of toeristenkaart gel dig moeten zijn en dat voor sommige landen ook een visum nodig is. Maar ook een reisverzekering voor (bagage en ongevallen) is onontbeerlijk. Van de noodzaak van de reisdocumenten is ie dereen wel overtuigd. Anders kom je im mers niet langs de douane. Maar nog lang niet iedere vakantieganger is bereid een reisverzekering te sluiten. Geschat wordt dat zo'n kwart van alle landgeno ten die voor een kortere of langere va kantie naar het buitenland vertrekken, onverzekerd op reis gaan. Sommigen uit onwetendheid, anderen uit volstrekt misplaatste zuinigheid. Medische kosten In principe heeft iedere Nederlandse zie kenfondsverzekerde in de landen van de EG en een aantal andere verdragslanden dezelfde (medische) rechten als de inwo ners van het betrokken land. Om te kun nen aantonen dat men bij een zieken fonds is aangesloten, is een E-l 11-for mulier nodig dat gratis bij het zieken fonds verkrijgbaar is. Op het eerste ge zicht lijkt het Nederlandse ziekenfonds daarom voldoende. Een belangrijk ver schil is echter, dat de verzekerde medi sche hulp in tal van landen minder om vangrijk is dan de hulp waarop men in Nederland aanspraak kan maken, zodat er bijbetaald moet worden. Ook de extra verblijfs- en transportkosten komen, als men geen reisverzekering heeft, voor ei gen rekening. Ditzelfde verhaal geldt overigens in grote lijnen ook voor parti culier verzekerden. De gebruikelijke reisverzekering omvat ook een dekking tegen verlies, diefstal en beschadiging van de bagage. Als gevolg van de enorme fraudes die de afgelopen jaren met dergelijke schades zijn ge pleegd. is voor een aantal vergoedingen een maximum gesteld aan het uit te be talen bedrag. Meer verzekeren - bij voorbeeld kostbare apparatuur en sierra den of rechtsbijstand - is mogelijk, van zelfsprekend tegen extra beuling. Wie met de auto op vakantie gaat (extra dekking noodzakelijk voor aanhangers, caravans, surfplanken en boottrailers) zou kunnen overwegen een vakantie-cas coverzekering af te sluiten. Deze dekt de schade aan het eigen voertuig tijdens de vakantie wanneer men nu eenmaal, on der meer door onbekende verkeerssitua ties en vakantiedrukte, extra risico loopt op de weg. Met name voor reizigers naar Groot- Bnttanniè, Oostenrijk, Zwitserland, Joe goslavië, Turkije, Spanje, Portugal en Griekenland is"zo'n vakantie-casco aan te bevelen. De schuld van de tegenpartij is in een vreemd land immers vaak moeilijker aan te tonen en vercekerings- kwesties zijn, vooral in Zuid-Europa, doorgaans jaren slepende kwesties. Bo vendien kan in deze zuidelijke landen het door een WA-verzekering gedekte bedrag veel lager zijn dan in Nederland. In ons land vergoedt een standaardver- zekering tot maximaal een miljoen gul den per gebeurtenis. Maar in bijvoor beeld Turkije kan men met veel minder i worden afgescheept. Daar geldt een wet telijk verplicht minimum van maar en kele honderden guldens. Daar sta je dan met je zwaar beschadigde auto langs de weg naar Istanboel. Groene kaart Andere reisdocumenten die zeker mee moeten 'tijdens de vakantie zijn het Eu ropese Schadeformulier en de Groene Kaart. Het Europese Schadeformulier is in een groot aantal landen ingevoerd. De taal erop verschilt, maar de vragen zijn identiek. Aan de grenzen wordt tegen woordig nauwelijks meer naar de Groe- Algemene informatie over reisbestemmingen, rou tes etc: Alle reisbureaus, alle buitenlandse verkeersbu reaus. alle ANWB-kantoren (hoofdkantoor Den Haag: 070-264426). ministerie van buitenlandse zaken. Postbus 2(3061, 2500 EB Den Haag. Gezondheid en hygiene: Ministerie van WVC, Postbus 5406, 2280 HK Rijswijk, tel. 070-406015 en Koninklijk Instituut voor de Tropen. Mauritskade 63. 1092 AD Am sterdam tel. 020-5688469. Verder bij alle apothe ken een folder over een reisapotheek. Vakantie en verzekeringen: Bureau Voorlichting Verzekeringen, Postbus 990, 2502 CA Den Haag, tel. 070-614731 en alle zie kenfondskantoren. Drugs op vakantie: Vereniging van Reclasscringsinstellingen. Post bus 5015. 5201 GA Den Bosch, tel. 073-123221. Huisdieren en vakantie: Commissie Gezondheid en Welzijn Gezelschaps dieren, Postbus 14031, 3508 SB Utrecht. ANWB: Alarmcentrale: 070-141414 (24 uur per etmaal bereikbaar). Verkeersinformatie buitenland: 06- 91091080. Verkeersinformatie binnenland: 070- 313131. De Italiaanse meren zijn zeer geliefd bij Ne derlandse surfers. De meeste surfers zullen echter niet weten dat in Italië sinds 1983 en kele surfwetten van kracht zijn, op de nale ving waarvan de politie dit jaar extra gaat let ten. Zo is windsurfen alleen overdag toege staan, vanaf een uur voor zonsopgang tot een uur na zonsondergang en bij goed zicht. Het is verboden een passagier mee te nemen op de plank en de surfer moet een zwemvest dragen. Verkeersboetes kunnen vooral in Frankijk en Zwitserland hoog oplopen. In het laatste land is een aantal boetes, bijvoorbeeld op het dopr rood licht rijden en verkeerd parkeren, begin dit jaar met vijftig procent verhoogd. Wie in Zwitserland tot vijftien kilometer per uur te hard rijdt, krijgt 130 gulden boete. Automo bilisten die meer dan vijftien kilometer bo ven de maximumsnelheid rijden, komen voor de rechter. De hoogste verkeersboete kan men echter in Frankrijk behalen. Wie daar een rood licht negeert of een doorgetrok ken witte streep overschrijdt, kan rekenen op een bekeuring van 2250 franc, ruim negen honderd gulden! Ondanks de daling van de olieprijzen zijn er voor Italië ook dit jaar bezinebonnen te koop die een korting geven van vijf tot tien pro cent op de normale verkoopprijs. Er is echter wel wat veranderd aan het bonnensysteem. Zo zijn er voortaan niet twee maar vier ge bieden waarvoor de toerist bonnen kan ko pen. Bovendien zijn het tegenwoordig lire bonnen en geen literbonnen, waarvan de aan- koopwaarde afhankelijk is gesteld van de koers van de lire op de dag van aankoop. De ANWB verwacht dat de nieuwe bonnen van af half juni te koop zullen zijn op de ANWB- kantoren. Wie voor die tijd naar Italië reist, kan de bonnen aan de grens kopen. Bij de ANWB zijn ook nog steeds Joegoslavische benzinebonnen te koop. Maar door de daling van de olieprijzen maakt het in dat land niets meer uit of de brandstof contant of met bon nen wordt betaald: het prijsvoordeel is ver dwenen. ne Kaart (verzekeringsbewijs van de auto) gevraagd. Maar in geval van een ongeluk heeft men voor de politie direct alle noodzakelijke gegevens bij de hand. Wie onder behandeling is van een arts en/of medicijnen gebruikt, kan zijn arts vragen om een zogenaamd Medisch Pas poort. Dat helpt voorkomen dat medi cijnen voor drugs worden aangezien. In sommige landen is zelfs een invoerver gunning nodig voor medicijnen, met name natuurlijk voor die medicamenten die onder een opiumwet vallen. Echte drugs zijn overal taboe. Ook de in Ne derland oogluikend toegestane soft drugs, zijn in de meeste andere landen goed voor een jarenlange gevangenis straf. Voor de Europese landen zijn geen inentingen nodig. Maar voorzichtigheid met zonnebrand, voedsel en hygiëne is, zeker in warme landen, op zijn plaats. Het meenemen van een reisapotheek is geen overbodige luxe. Praktisch is ook de Internationale Reis- en Kredietbrief (IRK) van de ANWB. Houders van zo'n brief hebben recht op gratis bemiddeling door de ANWB- alarmcentrale bij zo'n beetje alle proble men en moeilijkheden die een toerist kunnen overkomen. Belangrijk onder deel van de IRK zijn de kredietcoupons. Zij zijn niet bedoeld om de supermarkt of souvenirs mee te betalen, maar wor den in talrijke landen door garagehou ders," sleepdiensten, ziekenhuizen etc. aanvaard als betaalmiddel. Die IRK is niet alleen bestemd voor au tomobilisten; ze zijn ook nuttig voor fietsers die onderweg materiaalpech krij gen en geen onderdelen kunnen vervan gen. Het opsturen van een trapas, voor vork of wiel naar een uithoek van Euro pa is geen bijzonderheid. Als het nodig is, krijgt de IRK-houder een complete fiets nagestuurd. Vertrek De dag van het vertrek. Vliegtickets, we genkaarten. paspoorten, bankcheques, giro-betaalkaarten en vreemde valuta zitten veilig in de tas. De bagage is voor zien van labels met naam, adres en be stemming. Kopieën van paspoort, rijbe wijs, een lijstje met belangrijke telefoon nummers en andere documenten zitten in de koffer. Auto en caravan zijn tech nisch in orde bevonden. Maar hoe staat het met het eigen huis en wordt de hond dit jaar opnieuw op een stil bosweggetje uit de auto gezet? Er zijn nog steeds mensen die er alles aan doen om duidelijk te maken dat zij met vakantie zijn: hermetisch gesloten gordijnen en stapels post in gang of brie venbus. Toch is het een kleine moeite om er voor te zorgen dat het huis er be woonbaar uitziet en kostbaarheden in een bankkluisje worden opgeborgen. Heel handig zijn de tijdschakelaars voor lampen, die het licht 's avonds aan en uit doen. Wie zijn huis per se niet onbe woond wil achterlaten, kan gebruik ma ken van de diensten van een huizen-op pas, die bovendien zorgt voor de hond, het konijn van de kinderen en de lapjes kat. Belangrijk voor de thuisblijvers is een overzichtje van de voorgenomen reis route, de geplande vakantie-adressen en merk. type. kleur en kenteken van het vervoermiddel. Dit zijn essentiële gege vens om van de thuisblijvers geen spoorzoekers te maken. Elk jaar op nieuw blijken relatief veel mensen on vindbaar.' waardoor zij pas bij thuis komst horen over ziekte of overlijden van naaste verwanten. Jaarlijks worden door de ANWB-alarmcentrale zo'n twee duizend oproepen de wereld in gestuurd. Overigens worden alleen verzoeken in behandeling genomen die verband hou den met ziekte of overlijden van familie leden in de eerste of tweede graad. Alle overige aanvragen worden afgewezen omdat men anders de hele dag niets an ders zou doen dan spoorloze vakantie gangers oproepen. De oproepen worden dagelijks over de radio uitgezonden en in de grote lande lijke dagbladen afgedrukt. Bovendien hebben tientallen campinghouders in de voornaamste vakantielanden posters over de ..spoorzoekers" ontvangen. En in de drukste weekeinden van deze zo mer zullen bij alle belangrijke grensover gangen aan de vakantiegangers speciale enveloppen worden uitgedeeld vol bruikbare tips en informatie. Op vakantie Wie op vakantie is, gedraagt zich nogal eens anders dan thuis. Het zou aardig zijn als daarbij niet vergeten werd dat een vakantieganger te gast is in een an der land dat andere gewoontes en wetten heeft. Die wetten zijn vaak veel strenger dan in Nederland. Reisgidsen en brochu res van buitenlandse verkeersbureaus ge ven doorgaans een goed inzicht in die afivijkende (verkeers)regels. Het is niemand toe te wensen dat hem of haar op vakantie iets overkomt. Toe risten kunnen het risico van berovingen al sterk verkleinen door waardevolle pa pieren en voorwerpen veilig op te bergen en, zeker in zuidelijke landen, niet met al hun rijkdom te kijk te lopen. Maar als er ondanks die voorzorgsmaat regelen iets gebeurt, moet men zo snel mogelijk contact opnemen met de poli tie en met de hulpverlenende instantie in Nederland. Dat is, afhankelijk van de reisverzekering en het bezit van een IRK, de ANWB-alarmcentrale of een van de andere hulpcentrales die de ver zekeringsmaatschappijen de afgelopen jaren uit de grond hebben gestampt. Po gingen van onder meer de ANWB om te komen tot één landelijke alarmcentrale zijn tot op heden op niets uitgelopen. Ei genlijk is dat een bespottelijke situatie, want de toerist-in-problemen kan door al die bomen het hulpverleningsbos nau welijks meer zien. JOS TIMMERS ZATERDAG 7 JUNI 19 Dit jaar zou alles goed gaan. Drier jaar achtereen was zijn vakantie irt~ het water gevallen. In Venetië had den Greet en hij vergeefs naar het de reisgids beloofde land gezocht e/E in Griekenland bleek de reisleider.p nog knapper dan in de gids - maai dat had hij Greet aI weer vergeven De laatste keer hadden ze hun drie kinderen niet meegenomen en Hasj z'n vrouw uit pure verveling weer ver- liefd geworden op een reisleider. Zifa had nu beterschap beloofd, maar hcinj was hem toch niet ontgaan hoe haaré ogen waren gaan stralen toen him Spanje als vakantieland had uitgeko-r^ zen. Enfin, om een goede beurt lesg maken had Greet de hele trip voorbed— reid en kon hij nu zo vanuit z 'n laat ste vergadering op weg. Na thuis zijn Bermuda te hebbed aangetrokken trapte hij het gaspe daal diep in. In het achteruitkijkspie geltje kon hit zien hoe een nog jeug- D dig ogende aame hem wild uitzwaai-, de. ..Het eerste foutje", grijnsde hij, N terwijl hij de auto keerde en zijn we-«2 der helft ophaalde. Wilde je ae reis- leider voor je alleen hebben?", grapte^ Greet sportief En hij kon er zowaarE om lachen en vergat even het nog P niet geneutraliseerde maagzuur van maandenlang keihard werken. MaarC zijn ogen vertoonden tot aan de Bet-Zl gische grens een nerveuze tic en nog.n voor hij aan Frans spreken toe was, was hij aan hel eind van zijn latijn. L Vakantie is leuk, maar je zou cr F niet zo doodmoe aan moeten begin- nenbedacht hij. ..Eigenlijk is het Is aan de werkende klasse niet be- sleed". Greet nam hel stuur over en hij kreeg de taak af en toe met een hand op de achterbank te graaien om van een wervelwind weer drie kinderen te maken. „Pap. wat voor kasteel is dat?", was een welkome onderbreking van de serie „Mam. heb je wat te drinkenen „Jee. ik moet zo nodig". Bij de eerste tolweg werd de beurs met Nederlands geld gevonden, bij het verlaten van ae laatste péage wa ren de Belgische francs pas ontdekt. I 'lak voor Spanje ontwaarde Greet de Franse J'rancs op de grond, aange vreten dóór Hammie. het konijn dat hun jongste dochter thuis had zullen laten. De bodem van de auto lag w-l tussen bezaaid met Hammies wissel geld. Toch hield iedereen er de moedl in: dit jaar zouden ze een moordva-1 kantte hebben en in opperbeste stem ming plakten ze bij La Escala de derde band en zochten ze buiten Ro sas tijdelijk een camping op omdat hun hotelkamer de eerste nacht dub bel geboekt bleek te zijn. Foutje van de reisleider, 1-0 voor mij, dacht de GELIJKMAKER Nog voor de derde dag moest hij de gelijkmaker incasseren toen hij Greet en de reisleider in een geani meerd gesprek gewikkeld zag. Toen hij „G rijpst ra en De Gier" 's avonds een meter boven de dansvloer zag zweven op een wolk van geluk, aan vaardde hij zijn nederlaag als een man en bestelde zes rum-cola's. „Ik heb je maar wat geplaagd", bekende Greet de volgende ochtend op het strand, waar manlief zijn roes uil-1 sliep. Wist ik toch gunde hij haar het vertrouwen dal ze kennelijk wil de. Grootmoedig gaf hij haar een handvol peseta's om ae kinderen mee op een zeiltocht te nemen. Hij zelf draaide zich nog eens om in het warme zonnetje. Uren later werd hij 1 wakker naast twee grote stukken los- i se huid. „Die gemene ploert", grom de hij tegen de zon. „die koperen ploert is uit z'n bol gegaan en heeft me te grazen genomen Drie dagen schaduwarrest temidden van medisch specialisten was de tol die hij moest betalen. De reisleider had niet triomfantelijk gekeken toen hij „de man van de vrouw met de stralende ogen" naar het ziekenhuis had gebracht. Overdag kwamen al leen de kinderen hem opzoeken, want dan waren „G rijpst ra en De Gier" aan het surfen. ../k plaag je j maar hield Greet elke avond vol en hij knikte dan begrijpend met z'n ge blakerde kop. Het was vakantie, ver dorie. en niets of niemand zou hem uit z'n humeur krijgen. Als je er geen probleem van maakte, was immers niets een probleem. „Leve de reislei der". zei hij hardop over die ver domd aardige" jongen die er toch ook niks aan kon doen dat hij eruit zag. als een gebronsde halfgod. GELUK De tweede vakantieweek verliep alles perfect. Het oudste kind was een dag 1 na het beledigen van een Spaanse i politieman al weer vrijgelaten, de twee anderen zwommen eindelijk waar geen zeeëgels hen voor de voe ten groeiden en Greet en haar man luisterden gelukkig keuvelend onder een parasol naar de neerkletterende regen. De slotdag in Rosas zorgde nog voor enig ongemak. De man haa voor Greet een roos gekocht bij een passe rende vrouw en was prompt zijn por temonnee kwijthet middelste kind wilde niet vertellen waar het konijn de paspoorten had begraven en op hun auto had een grapjas Zwitserse nummerplaten gemonteerd. Toen de man het hotelpersoneel - uit Greets portemonnee - extra fooi had gege ven, gunde men hem een blik in een verzameling van wel honderd num merplaten. De zijne zalen er echter niet bij. „We hebben gewoon onze dag niet", zei de man glimlachend tegen Greet, waarna ze besloten geen drank mee te smokkelen naar Nederland. Bekaf, maar in opperbeste stemming, keer de het hele gezin huiswaarts. Hun Bermuda's en T-shirts hielden ze aan. Ze waren klaar voor het Hol landse strand, want Pelleboer had voor de hele week regen voorspeld. Het geluk lachte hen eindelijk toe. HERMAN JANSEN

Leidse Courant | 1986 | | pagina 26