I,Sporten om ibetere mensen maken" ,Roland Garros sis nog geen Wimbledon J Nederlandse Katholieke Sportfederatie veertig jaar: Crimineel Is een katholiek doelpunt mooier dan een ander doelpunt? En komt een katho lieke doodschop sympathieker over dan een andereNee. Toch staan er elke week ,,rk"-voetbaltearns op de velden en vierde de Nederlandse Katholieke Sportfederatie haar veertigjarig bestaan met een plechtige eucharistieviering, gecelebreerd door kardinaal Simonis en de bisschoppen Bür en Ter Schure. Is het ene doelpunt dan toch het andere niet? Inderdaad. Een doelpunt is meer dan een bal in een net. Het is de uitkomst van een spel, waaraan mensen waarde hechten. En daar kan de godsdienst scoren, want de waarde van sport komt niet uit de lucht vallen. Daar zit meer achter. Een levensbeschouwing bijvoorbeeld. :onde ZATERDAG 7 JUNI Geen verbeten wil om te winnen, maar de behoefte zo te spelen en te sporten dat partij én tegenpartij er een goede middag aan beleven. Dat komt in de visie van de Katholieke Sportfederatie al een heel eind in de richting van wat in het gebod van de naastenliefde wordt gevraagd. m LipEN HAAG - Voor de Neder landse Katholieke Sportfederatie eira,(NKS) spreekt het bestaan niet i18Jvanzelf. Het veertigjarig bestaan van de federatie werd de afgelopen week in bezinning doorgebracht. JWat hebben die 450.000 leden ei- iggggenlijk aan hun organisatie? En (|wat meer is: Wat hebben zij aan C(e|een katholieke organisatie? De 121 (hand is in eigen boezem gestoken en tast daar naar de reden van be- staan. d-Sport staat in dienst van de mensen, en ^^ïiet andersom. Daarom hoort de waarde alesvan ieder mens zowel maatstaf als doel ite zijn voor elke sportieve activiteit, zeVerheerlijking van kracht en geweld is Maar gaat het om een eerlijke con- ookfrontatie, een ontmoeting waarbij de hotwaardigheid van de mens voorop staat, dan zullen zelfs toeschouwers en televi- siekijkers er door begeesterd worden". dfiDeze woorden van Paus Johannes Pau- u j.lus II, uitgesproken op het 49e congres «van de Internationale Katholieke Fede- 4 ratie voor Lichamelijke Ontwikkeling (FICEP), zijn Arnoud Vriends uit het W.hart gegrepen. Als voorzitter van NKS is je v hij blij met elke erkenning van het be lang van sport. En dan denkt hij niet al leen aan het belang van een goede condi- itie of dat van een prettige ontspanning. Hij gaat nog een stapje verder. „Veel jongeren zijn op zoek naar de zin van het leven. Wie geestelijk ontredderd is, is dat ook lichamelijk. Sport is een be- rs- langrijk element om vanuit de lichame lijkheid een bijdrage te leveren aan een geestelijk evenwicht", zegt hij in „Sport- parade", het orgaan van de NKS. En Leo van de Akker, die vijfentwintig jaar op het bureau van de NKS gewerkt heeft, zegt in hetzelfde blad: „De vraag is of de NKS als katholieke organisatie steeds opnieuw hervormend zal willen en durven zijn. Kijk, jeugd laten spelen en sporten is niet zo'n kunst. Maar door spelen en sporten betere mensen maken, dat is wel een kunst". Intussen staat lang niet voor iedereen vast dat sport zo vat baar is voor hoge levensbeschouwelijke idealen. Moeten we de sport niet de sport laten en verder niet zeuren? Vele christenen en niet-christenen zeggen daar volmondig ,ja" op. De schrijver Gerrit Komrij schreef tien jaar geleden al snerend: „Tonen ze je soms ook een liberale voetbalwedstrijd of een her vormd songfestival? Zo gaan ook de lite ratuur, het borduurwerk en de filatelie alle godsdienstige en ideologische gren zen te buiten". Niet van belang De NKS is zich ervan bewust dat het verband tussen geloof en voetbal niet voor iedereen direct zonneklaar is. In 1984 vroeg men het Katholiek Studie centrum (KSC) van de Katholieke Uni versiteit Nijmegen daarom een onder zoek te verrichten naar de relatie tussen sport en levensbeschouwing. Het KSC aarzelde. „Viel er op dat terrein wel iets te bestuderen? En was dat dan belangrijk genoeg^om er veel tijd en energie aan te besteden", vragen de inleiders van het boekje „De waarde van sport", dat er dus toch gekomen is. Onder het motto „niet geschoten is altijd mis" zetten twaalf wetenschappers, onder wie een fi losoof, een classicus, historici en sociolo gen, zich aan de studie. De eerste conclusie van het studiecen trum is dat sport alleen van belang is voor zichzelf. Niets minder maar ook niets meer. „Of een voetbal al dan niet achter de doellijn verdwijnt is, bezien vanuit externe belangen zoals bijvoor beeld ernstige wereldproblemen, niet van belang". Een wielrenner fietst om het fietsen en dat onderscheidt hem van de fietser die haast heeft omdat zijn vriendin al uren zit te wachten. Dat wil niet zeggen dat sport van geen belang is. Sport is niet waardeloos, zeggen de ka tholieke onderzoekers en daarvan geven ze vele voorbeelden: Sport verschaft ge noegen, in de sport kun je karaktereigen schappen en lichamelijke mogelijkheden ontwikkelen, sport kan gezellig zijn, en zovoorts, enzovoorts. Natuurlijk, dat geldt allemaal niet voor de sport alleen. „Maar dat neemt niet weg dat de ge noemde karaktertrekken aan de sport een eigen zelfstandige waarde verlenen", aldus het KSC. Waarmee men meteen wil aantonen dat sport niet „waarde loos" is. „Bij voetballen zijn niet alleen hands en buitenspel overtredingen, maar ook spelbederf, ruw spel en scheldpartij en. Iemand die beweert dat sport een neutrale aangelegenheid is, houdt zich zelf en ook anderen voor de gek". Fietsen zegenen De waarden in de sport zijn voor het KSC de openingen waardoor de levens beschouwing ingang vindt. Maar daar beginnen de moeilijkheden pas. Want wat er ook in de,bijbel staat, geen spelre gels voor.voetbal. Toch komt het studie centrum tot een aantal spelregels die aan de bijbel ontleend zijn. Dat betekent niet dat de racefietsen weer gezegend moeten worden of dat het korfbalteam zich naar Maria-oorden moet haasten. Dat is voorbij. Nu is het in de eerste plaats van belang de „eigen waarde van sport als spel" te erkennen, vindt het KSC. Sport moet leuk en goed zijn, ook (en mis schien wel: juist) als de kenmerken van topsport ontbreken. Topsport en be- roepssport mogen niet model staan, warit dat leidt tot „waarde-loze" ver schijnselen. „Overbenadrukking van techniek, agressie, fanatisme, spelbederf, onderwaardering van minder getalen teerden". Daar is het studiecentrum dus tegen. Men stelt daarvoor in de plaats: Respect voor mensen (waaronder el- kaars gezondheid), geen doping, kansen voor iedereen. „Humane waarden als ge zondheid, vriendschap en respect mogen niet op het altaar van de afgod sport worden geofferd". Men beseft dat deze waarden niet exclusief christelijk zijn, maar dat neemt niet weg dat het voor christenen belangrijk is zich daarop (in verenigingsverband) te bezinnen. Spiegel Het gebrek aan humane waarden in de sport staat natuurlijk niet op zichzelf. In de NKS-brochure „Sport en democrati sering" wordt het zelfs een „graadmeter voor het democratisch gehalte van een samenleving" genoemd. Dr. Kamphorst stelt in de brochure dat het drama in het Heizel-stadion resultaat is van een zieke samenleving. „Het feit dat er in de Hei zei bijna veertig doden vielen door ge welddadigheden in het stadion, maar 4at de Europa-Cupfinale tussen Juventus en Liverpool toch „gewoon" in hetzelfde stadion en op dezelfde avond nog ge speeld werd, is door vrijwel iedereen als een ongelukkig incident beschouwd. Klaarblijkelijk heeft niemand de spiegel gezien die het drama ons heeft voorge houden. Wie in die spiegel kijkt ziet een zieke en ondemocratische samenleving waarin het individu en het belang van de ander eigenlijk niet meer tellen en waarin alles en iedereen ondergeschikt gemaakt is aan het grote geld". Volgens Kamphorst heeft de sportwereld zich te veel aangepast aan de wereld om zich heen en moet men terug naar democrati sche basisprincipes. Juist in dat proces kan een christelijke sportfederatie een rol spelen. Tijdens de jubileumbijeen komst van de NKS gaf dr. Van Gennip (algemeen secretaris van de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving) daar alvast een aanzet toe. Volgens hem gaat het om een evenwicht tussen de mense lijke driften en de onderdrukking daar van. Van Gennip: „Middeleeuwse theo logen drukten dit uit rin het adagium dat de drift in regie moest worden genomen. In die regie blijkt sport, juist in zijn be trokkenheid op oefening én genot, disci pline én zich uitleven, een waardevol element te zijn". De verbeten wil om te winnen moet dan. wijken voor „de be hoefte zo te spelen en te sporten dat par tij én tegenpartij er een goede middag aan beleven. Dat komt al een heel eind in de richting van wat ons in het gebod van de naastenliefde wordt gevraagd". STEVO AKKERMAN 1 t-bUtHAIlUN FRANCAISE Dl (rtfvwwt.gr iU centre 4 jfUX PtS iÜ w PARIJS - Kea Bouman zou het nimmer hebben kunnen bevroeden, maar haar naam staat met vergulde letters ingebeiteld in de serie erestenen aan de bovenkant van baanl op Roland Garros. In 1-927 was 'j de Haarlemse de eerste en tot dusver enige, die de Nederlandse tenniswereld een Grand-Slamtitel bezorgde. Als eerbewijs daarvoor deelt zij een ge denksteen met de fameuze Fransman René Lacoste, die het kunststukje in de befaamde periode van de drie Franse tennismusketiers twee jaar later overi gens nog een keer leverde. Zoals zijn le- gendarische tijdgenoten Jean Borotra en I Henri Cochet dat respectievelijk twee- en vijfmaal presteerden. Dat waren nog eens tijden voor de eerzuchtige Fransen, die na die roemruchte vooroorlogse ja ren nog slechts tweemaal een landgenoot op de hoogste trede van het erepodium hadden: in 1946 Marcel Bernard en in 1983 Yannick Noah. En dat geringe aantal successen is de ambitieuze Fransen toch eigenlijk wel een doorn in het oog. Want Roland Gar ros mag dan de laatste tien jaar onbe twist Australië hebben verdrongen als het derde tennistoernooi ter wereld, het evenement zou in eigen land pas echt al lure krijgen als de Fransen zelf wat na drukkelijker in de schijnwerper zouden treden. Wat dat betreft is de editie van 1986 een pechvolle aflevering, want zo als bekend moest Noah zich afgelopen weekeinde afmelden als gevolg van een dom ongelukje met een op de voet ge vallen koffer. Dat mag dan sportief een tegenvaller van de eerste orde zijn voor het evene ment van de invloedrijke Philippe Cha- trier, commercieel kan Roland Garros de laatste jaren niet meer kapot. En dat is het complex aan te zien. Er is aan de Boulevard d'Auteuil, in de schaduw van het bekende voetbalstadion Pare des Princes, een accommodatie ontstaan die de toets der kritiek alleszins kan door staan. Het enige dat als bezwaar kan worden aangevoerd, is dat alles te nieuw is. De op diverse plaatsen uit grijs-wit beton opgetrokken nieuwe arena's ont beren daardoor de sfeer en ambiance, mede waardoor Wimbledon nog steeds het toonaangevendste evenement ter we reld is. Grijze betonkolos Evenmin als in Parijs heeft de tijd in Londen stilgestaan, maar de Britten slaagden er in om elke verbetering, ver groting of verandering knap in te passen in de bestaande structuur. Vandaar dat Wimbledon zich nog immer terecht kan beroemen op de eretitel „De Groene Ka thedraal". Waar Roland Garros slechts in aanmerking zou kunnen komen voor het predikaat „De Grijze Betonkolos". Maar dan wel een produkt van de Fran se cementindustrie, waarbij alles is ge daan om koele zakelijkheid en Franse charme hand in hand te laten gaan met de moderne techniek. Hoewel er toch weer mensenhanden aan te pas moeten komen om in het hart van het park - waar een heuse fontein met een zitgelegenheid rondom het geheel een wat feeërieke atmosfeer moet ge ven - de op een gezellig terrasje zittende mensen te informeren over de tussen standen op alle dertien banen. Zodat het mogelijk is om zonder één bal te zien toch alle partijen op de voet te volgen. Een mogelijkheid waar vele tientallen bezoekers dankbaar gebruik van maken, onder het genot van een drankje en een hapje. Zoals ook Roland Garros zich tegen woordig in niets meer onderscheidt van een beurs of tentoonstelling in sportarti kelen. Zij het dat de aanwezigen bij de open Franse tenniskampioenschappen in de frisse lucht langs alle stalletjes kun nen drentelen. Waar de fraaiste meisjes en de snelst geklede verkopers er geen been in zien hun waren tegen de meest bizarre prijzen van de hand te doen. De talloze folders en ander reclamemateri aal zijn uiteraard gratis. Maar dat is dan ook het enige in dit circus, waar je voor een hot dog vijf gulden betaalt en voor een glas bier of frisdrank nog iets meer. z,aken doen Maar tennis is allang niet meer een be zigheid voor Jan Modaal. Zeker het be zoeken van een groot toernooi als Ro land Garros niet, waar entreeprijzen worden berekend waardoor een bezoekje met het hele gezin al gauw een werk mansweekloon kost. Maar daar liggen de organisatoren niet van wakker. En de spelers al evenmin. Om hen draait het in zo'n Grand-Slamtoemooi, maar voor vele aanverwante figureij vormen zij slechts de aanleiding óm zaken te doen. Business. Dat is tennis tenslotte tegen woordig. Dat bewijst ook Roland Garros, dat zich nog in een ander opzicht onderscheidt van zijn grote Europese concurrent Wimbledon. En dat is de manier waarop het publiek het duur betaalde entreegeld kan vertalen in kijkplezier. Alle banen in Parijs zijn voortreffelijk bereikbaar en omgeven door tribunes. Op Wimbledon is het overal een gekrioel van jewelste in de smalle paden tussen de bijbanen, om dat de traditie kennelijk wil dat er aan de, inrichting van het complex niet of nauwelijks mag worden getornd. In dat opzicht verkoopt het evenement, dat is vernoemd naar de in de Eerste Wereld oorlog neergeschoten vlieger Ronald Garros, zich aanzienlijk beter. Zoals ook de talloze sponsors hun best doen zich niet alleen aan het publiek zo goed mogelijk te presenteren, maar ook van de gelegenheid gebruik te maken bij de verzamelde wereldpers en officials in het gevlei te komen. Gedurende de twee de week van het toernooi wordt de ene ontvangst na de andere receptie georga niseerd, waarbij de cadeautjes en de De zakelijke aanpak en de moderne technieken kunnen niet verhinderen dat ook de wedstrijden op Roland Garos af en toe moeten worden onderbroken vanwege de regen. meest gevarieerde hartversterkingen rij kelijk worden geserveerd. Straatmadeliefjes Er zijn echter nog twee punten waardoor Roland Garros anders is dan Wimble don. Ten eerste het feit dat er in de Franse hoofdstad op gemalen baksteen wordt gespeeld, op banen zoals die over al in Europa kunnen worden aangetrof fen. Niets bijzonders dus. Het tweede verschil kan worden vastgesteld als de duisternis over het complex is gevallen, alle betrokkenen huiswaarts zijn gegaan en er weer parkeerruimte is ontstaan. Dan wordt één kant van de Boulevard d'Auteuil in beslag genomen door straat- madeliefjes die er voor zorgen dat er ook 's avonds laat files staan' langs Roland Garros. Wimbledon is in beide opzichten anders. Er wordt getennist op kort geschoren ga zons en zodra de Groene Kathedraal 's avonds is leeggestroomd, keert de rust in dé wijk terug. Maar misschien is dat wel een algemeen verschil tussen de we reldsteden Parijs en Londen. In de laat ste metropool gaan tenslotte de pubs ook om. elf uur 's avonds dicht. En dat is de tijd waarop grote delen van Parijs pas tot leven komen. Roland Garros en Wimbledon, misschien wel twee onver gelijkbare grootheden. FRANK WERKMAN In deze tiid van het streven naar arbeidstijdverkorting lijkt één cate gorie in onze samenleving zich aan die door menigeen geprezen doel stelling op voorhand al niet te kun nen houden. Ik doel op de werkers in de sportwereld, het onbetaalde kader van de clubs, de verenigings mensen die zich het vuur uit de sloffen lopen bij allerhande klus sen. Deze mensen hebben op hun ter rein in tegenstelling tot de normale maatschappij de werkgelegenheid de afgelopen jaren slechts zien toe nemen. Hetgeen niet in de laatste plaats iets had te maken met een proces van mentaliteitsverande ring. Als gevolg van het idee dat ook het vuile werk in een sportvere niging maar beter door anderen kan worden opgeknapt. Dat leidde niet zelden tot overbe lasting van de betrokkenen en ze ker tot het besef dat het mooi zou zijn als er een oplossing voor dat probleem zou kunnen worden ge vonden. Iets in de geest van het in de jaren zestig in zwang rakende aantrekken van gastarbeiders. Inmiddels is deze categorie van onze samenleving al weer zo inge burgerd, dat er ook talrijke sport verenigingen voor deze mensen zijn opgericht. Waardoor er bij deze clubseveneens inmiddels sprake is van gebrek aan kader. En er ook hier driftig wordt gebrain stormd over mogelijke maatregelen in dit manco te voorzien. Oorzaak en gevolg leidden dus ooit tot het binnenhalen van buitenlan ders. Daarna kwamen er concen traties van sportende vreemdelin gen met weer dezelfde problemen. Maar er is een oplossing in zicht. En dan nog wel een mei een spec taculair tintje. Er zijn zelfs be stuurders die zich kennis nemende van de plannen in een spontane ui ting van verbazing de kreetcrimi neel" hebben laten ontvallen. Waarbij deze uitspraak de letterlij ke en figuurlijke betekenis van het bewuste woord samenvatte. Wat is namelijk het geval? Na overleg tussen een groot aantal be trokkenen - te veel om op te noe men - is in Den Haag een experi ment van de grond getild om alter natieve straffen ten goede te laten komen van armlastige sportclubs. De Haagse voetbalbond omarmde dit ongetwijfeld bij de reclassering gelanceerde ideetje van harte, in ae wetenschap dat ae toch al geplaag de sportwereld best een hanaje hulp kon gebruiken. Er zijn dus mogelijkheden. Want hoe je het ook wendt of keert, het streven van elke gevange- nisbewoner-in-spe is er tenslotte toch op gericht om die hoge muren niet van binnen te zien. De animo echter bij de twee partij en om van de vruchten van het ex periment gebruik te maken is niet al te groot. Om aan de impasse een eind te maken heb ik een voor stel. Ik weet dat mensen die al eens hebben gezeten, liever in de open lucht vertoeven dan in een cel met een tralievenster. Ik weet ook dat veel sportclubs dringend behoefte hebben aan extra arbeidskrachten. Wat is er dan mooier dan die twee behoeften bii elkaar te brengen vol gens het bekende principe van vraag en aanbod. Ik stel dan ook voor een bemiddelingsbureau op te richten. Een uitzendingskantoor voor gestrafte criminelen. Ik stel voor dat clubs die belang stelling hebben voor het inschake len van discipelen van Korthals Al- tes zich even tot deze krant wen den. Bij voldoende belangstelling kan de sportwereld op korte ter mijn een nieuwe uitzendorganisa tie tegemoet zien. Maar aan wel één, die kan worden aangemerkt als allround op gebieden als schil deren, timmeren, straatmaken en tegelen, maar ook kalken, slopen en verbouwen. Kortom, alle klusjes die bij de gemiddelde voetbalclub regelmatig voorkomen. En waar voor het luttele aantal clubwerkers zich in het zweet moet klussen om het allemaal voor elkaar te krijgen. Wat is er niet mooier dan 's mor gens een heel cellenblok te laten aantreden met de verfkwast en 's avonds het clubhuis er als nieuw te laten uitzien. Of twee riante, vol ledig op zware supportersbelasting berekende, gemetselde dug-outs langs het vela te krijgen in plaats van die krakkemikkige, half verga ne houten hokjes? Of een volledig Gerenoveerde bestuurskamer met uisbar, gezellig zitje en verlaagd plafond met inbouwspotjes? Moge lijkheden te over. En het mes snijdt aan twee kanten: je houdt de cri-. minelen uit de cel en de kosten voor je club laag. Clubbestuurder, hoor ik nog iets van u? BUYS 'CcidócGouAOtit'

Leidse Courant | 1986 | | pagina 25