Families van geesteszieken eisen recht op leven Napels huilt om Rocky Mevrouw Ria van der Heijden: Het is onmenselijk dat geesteszieken c omdat ze geen direct gevaar opleveren voor zichzelf of voor anderen". i hun eigen lot kunnen worden overgelaten ®e"BUNNIK - Zelf heeft ze ook een zoon ^n"die op zijn zestiende - de leeftijd waar- 'or"op de geestesziekte gewoonlijk toeslaat - 00/schizofreen is geworden. Hij verblijft, in- middels dertig jaar oud, nog steeds in t een inrichting. ,,Of ik zou willen dat hij "in het kader van zo'n project voor he rschut wonen dichter bij me in de buurt ^jzou zijn? Ik moet er niet aan denken. Dan staat hij natuurlijk 's avonds weer geregeld op de stoep. Het is met die pa- j" tienten een 24-uurs race. Overdag slapen ■TT ze en 's nachts lopen ze te rommelen. Er zullen best mensen zijn die dit harteloos vinden klinken, ja. Tegen die mensen zeg ik: Ik praat niet zo omdat ik geen ^"liefde voel voor mijn zoon; ik praat juist !?-®jzo omdat ik hem liefheb. Dat is de ro" pest". Ria van der Heijden, bekend als de pre- 7 sentatrice van het KRO-radioprogram- ma 50+, daarnaast voorzitster van de ie! vereniging Ypsilon die vandaag in Bun- nik met zijn eerste landelijke dag in de publiciteit treedt; een open brief op po- ten aan de leden van de Tweede en Eer ste Kamer suddert al gaar. „Ypsilon", zegt ze, „is opgericht om de belangen te g behartigen van ouders en andere familie- leden die geconfronteerd zijn met een schizofrene of chronisch psychotische 1 bloedverwant. Nederland telt ongeveer veertienduizend van dergelijke patiën- ten, dus onze doelgroep zal al gauw rond de vijftigduizend mensen groot zijn. Waarom Ypsilon? Omdat het Neder- klandse alfabet, in tegenstelling tot andere talen, de letter ypsilon niet kent. Zo is het ook met ons. Wij worden evenmin gekend. Wij zijn een ondergeschoven Ik zou geen enkel maatschappelijk probleem weten dat in dezelfde mate wordt weggedrukt als het onze". Zwervers lr En de maatschappij krijgt het vroeg of 1 laat op zijn brood, waarschuwt ze. In i_ haar woonplaats Rotterdam, schat ze, "p bestaat meer dan dertig procent van de t_ dakloze zwervers uit schizofrenen en lij- ,g ders aan chronische psychose. Landelijk zijn er twintigduizend ontwortelden die slapen in portieken en opengebroken au- to's en leven van etensresten, aldus prins n Claus zojuist toen hij de voorbereidende I bijeenkomst toesprak van het aanstaan- de Internationale Jaar van de Daklozen. Mocht Ria van der Heijdens percentage juist zijn, dan zitten daar misschien wel e zevenduizend zware, ongeneeslijke gees- n teszieken onder. En dat zullen er meer r worden, want het beleid in de gezond- heidszorg is erop gericht dergelijke pa- s i tiënten zoveel mogelijk in de samenle- ving te laten meedraaien. „Ik zie al voor me wat er zal gebeuren wanneer deze smensen door de steden of zo gaan zwer ven. Vanwege hun vreemde en gestoorde gedrag zal de maatschappij zich tegen hen gaan afzetten. Je hoeft toevallig maar zwart te zijn of een snor te dragen omdat je Turk bent, en het gebeurt. Dus gebeurt het zeker met psychiatrische pa- 1tiënten. Het beleid gaat ten koste van onze kinderen die het ook niet kunnen helpen dat ze geestesziek zijn". En een ziekte is het. „In tegenstelling tot zwakzinnigheid heeft het mets met intel- ligentie of verstandelijke vermogens te 1 maken", zegt Ria van der Heijden. „Deze mensen zijn echt ziek van geest, krank van ziel. Je wordt het tussen je zestiende en dertigste, in ernstige geval len Jussen je zestiende en twintigste. De oorzaak weet niemand en het komt bij na niet voor dat de lijders genezen. Ik zeg het maar eerlijk, want voor hoop koop je niks. De kans op genezing is ui terst klein. Je merkt het bijvoorbeeld als je kind een eigengemaakt taaltje gaat ge bruiken, soms met nieuwe, zelf verzon nen woorden. Als het beweert stemmen te horen of praat met denkbeeldige per sonen. Als het geheel weigert te praten of te bewegen. Als het onvoorspelbare woe deuitbarstingen krijgt. Als het dreigt zichzelf kwaad te doen. Als het de hele dag in bed ligt, maar 's nachts door het huis of door de stad rondspookt. En zo zijn er nog veel meer symptomen". Angst Zulke kinderen, weet Ria van der Heij den uit eigen ervaring met haar zoon, ra ken in een toestand van psychose, van totale verwarring. Het heldere denken wordt verstoord. De omgeving krijgt een bedreigend karakter. „Ik geloof dat een heleboel mensen dat wel eens hebben, hoor. En als het beperkt blijft tot een en kele keer, is het geen drama. Maar als het terug blijft komen, als het chronisch wordt, dan ontstaat er bij de patiënt een ongelooflijke angst. Die leidt tot agressie of, wat nog veel erger is, tot volslagen apathie. Dan kun je zo'n patiënt ergens urenlang in een katatone houding zien staan, stokstijf, zonder te bewegen en zonder iets te zeggen. Gezinnen lijden enorm onder de aanwezigheid van een schizofreen kind. Het geeft vreselijke to nelen in huis. In de eerste plaats omdat de aanvallen langdurig zijn en steeds te rugkomen. Maar ook vanwege de mach teloosheid. Je loopt echt tegen een muur op. Je kunf zo'n kind op geen enkele manier bereiken". Plus de schuldgevoelens. Het zelfverwijt. „Ik zelf ben er vijf jaar helemaal van overstuur geweest. In het reine ermee ben ik pas gekomen door erg hard te gaan werken. Een vlucht, ik geef het toe. Maar het was de enige oplossing. Er komt bij dat het schuldgevoel tot voor kort nog door de hulpverleners werd aangewakkerd ook. Dat is begonnen met. Foudraine, weet je wel, de psychiater die de bestseller „Wie is van hout" geschre ven heeft. Opeens heette het dat schizo frenie helemaal geen ziekte was, dat de oorzaak bij de maatschappij lag, bij de omgeving. Nou: wat is er voor een kind méér omgeving dan zijn moeder? Dus kregen de moeders de schuld. Gelukkig begint daar de laatste tijd enige kente ring in te komen en dat willen wij als vereniging erg stimuleren. Enkele instel lingen zijn druk bezig met het gezinson dersteunende gebeuren. Ze hebben er projecten voor opgezet en daar werken we natuurlijk veel en van harte mee sa men, want het spoort helemaal met onze doelstelling". Dramatisch Een volstrekt nieuwe ontwikkeling bin nen de psychiatrie noemt Ria van der Heijden haar Ypsilon. „Ik begrijp het al lemaal heel goed, maar tot nu toe is de aandacht toch wel nagenoeg uitsluitend op de patiënt gericht geweest - op de persoon die met zijn gestoorde gedrag de aandacht trekt en worstelt met voor ie dereen waarneembare problemen. Dat zag je nog tijdens de afgelopen Week van de Psychiatrie. Dat zo'n patiënt ook nog een omgeving heeft, bijvoorbeeld het gezin, dat schijnt nauwelijks door te dringen tot de hulpverleners of de be leidsmakers. En toch. Wanneer iemand lichamelijk ziek wordt, kan dat al een zware belasting betekenen voor de ande re gezinsleden. Maar de problemen die mensen kunnen krijgen wanneer er ie mand uit hun midden aan gekte gaat lij den, durf ik vaak ronduit dramatisch te noemen. De dreiging van geweld in huis. De inmenging van politie of justitie. Al dan niet geslaagde zelfmoordpogingen. Hoe dikwijls raken ouders en andere fa milieleden zelf niet overspannen van de zich opstapelende moeilijkheden? En ZATERDAG 7 JUNI 1986' nauwelijks iemand om het hart bij uit te storten. Dat kost echt huwelijken". Wat wil Ypsilon precies? Ria van der Heijden somt op: „In de eerste plaats het vormen van contactgroepen voor fa milieleden van de patiënten zodat ze steun kunnen vinden bij elkaar en op el- kaars schouder kunnen uithuilen. In de tweede plaats het bevorderen van het idee dat familieleden ondanks alles recht blijven houden op hun eigen leven. In de derde plaats de belangenbehartiging van zowel de patiënt als van zijn of haar omgeving. Ten aanzien van die belan genbehartiging is het feit actueel dat er een nieuwe wet op stapel staat, de Wet Bijzondere Opnemingen in Psychiatri sche Ziekenhuizen, orwel BOPZ, die een aantal zaken zoals bijvoorbeeld de ge dwongen opname wil regelen. Hij is al door de Tweede Kamer, maar ik moet nog zien of hij de Eerste Kamer haalt. Als het aan Ypsilon ligt, zeker niet, al thans niet voor ónze kinderen en ver wanten. Want een wet behoort een af spiegeling te zijn van wat het volk wil en meer dan wie ook hebben wij, als fami lieleden die onverbrekelijk verbonden zijn met het lot van de patiënten, het recht om voor onze mening op te ko men. De benauwde telefoontjes die ik krijg. Zojuist nog van een man die bijna negentig is. Hij heeft toch zo gehuild. Hij kon maar met ophouden met praten. Het was net of je in een suikerzakje had geprikt. „Als ik er zo meteen niet meer ben", bleef hij maar zeggen, „wie vangt dan mijn schizofrene dochter op?". Die vraag, hè. Die blijkt ouders en andere fa milieleden enorm dwars te zitten". Bestwil Wat mankeert er aan de nieuwe wet? Ria van der Heijden gebruikt er een moeilijke term voor: de juridisering bin nen de psychiatrie, het streven naar een rechtspositie voor de patiënt. De kern blijkt te zijn dat de wetgever het zoge naamde bestwil-principe wenst af te schaffen. Gedwongen opname zal straks nog slechts mogelijk zijn wanneer de pa tiënt een gevaar vormt voor zichzelf'of voor anderen. En dat gevaar dient heel direct te zijn. „Ik weet uit eigen ervaring hoe verschrikkelijk een gedwongen op name is. Hoe verdrietig. Waarom wij desondanks willen dat de mogelijkheid van een gedwongen opname voor het bestwil van de patiënt en zijn omgeving in de wet gehandhaafd blijft? Omdat er, ook wanneer er geen direct gevaar dreigt, onhoudbare situaties kunnen ont staan. De enorme angsten in huis, de agressie, de overlast voor de buren. Of juist de apathie in huis, zo mogelijk nog meer onleefbaar. Ik weet dat het revolu tionair is wat ik zeg. Ik krijg nu onge twijfeld alle patiëntenverenigingen over me heen. Maar die patiëntenverenigin gen, die hebben onze kinderen niét. Die hoeven niet met ons probleem te leven". Beschut wonen - de toverformule die sinds Foudraine door veel jonge psychi aters wordt beleden en die door een aan tal patiëntenverenigingen is overgeno men. Is dat geen mooie tussenweg? Ria van der Heijden heeft zo haar bedenkin gen. „Ik snap heus wel dat het de heren politici goed uitkomt. Minder mensen in de inrichtingen, dat betekent een welko me bezuiniging. Niet dat ik er mordicus tegen ben. Maar wij als Ypsilon willen het wel kritisch blijven bekijken. Ik ken verschillende voorbeelden van patiënten bij wie het beschut wonen absoluut niet is aangeslagen. In elk geval zullen derge lijke projecten heel goed bemand en be vrouwd moeten zijn. Wat is dan het goedkope, vraag je je af. En nog iets. „Je moet de patiënten niet wegstoppen in de duinen of de bossen", wordt er geroe pen. De patiënten moeten kunnen mee draaien in de samenleving en dat is opeens de stad. Ik zeg: zijn Noordwijker- hout of Wolfheze dan geen maatschappij meer? De bewoners daar, de winkeliers, zijn vertrouwd met het verschijnsel van de psychiatrische patiënt. Ze kunnen er zelfs onverdraagzaam tegenover staan; dat hoort ook bij de samenleving. Als ik zo'n project voor beschut wonen in Ca- pelle aan de IJssel zie, een slaapstad van Rotterdam - wat is daar voor maat schappelijks aan? Van de twaalfduizend e eerste landelijke dag van Ypsilon is een feit. Eindelijk doen ouders en andere familieleden van schizofrene patiënten en ijders aan chronische psychose hun mond open. „Wij zijn het eest ondergeschoven kind van Nederland", zegt Ria van der eijden, zelf moeder van een schizofrene zoon en voorzitster an de belangenvereniging. „Maar nu zullen ze in Den Haag partij moeten kiezen. Het is inhumaan om een geestelijk doodziek mens en zijn omgeving aan hun lot over te laten omdat er geen direct gevaar dreigt". verbhjfspatiënten in Nederland zijn er zevenduizend boven de zestig. Daar zul len ze niet zo gaüw aankomen. Maar de vijfduizend die overblijven, dat zijn onze kinderen en van hen moeten er nu tweeduizend naar beschut wonen toe. Ik schrap het niet, maar ik maak me er gro te zorgen over". Continuïteit De continuïteit van de zorg tenslotte. Een voortdurende, gestroomlijnde hulp verlening. „Daar zullen we als Ypsilon ontzettend mee bezig zijn", zegt Ria van der Heijden. „Want wat je nu veel ziet, dat is de zogenaamde draaideuropname. Erin, eruit. Van het ene kastje naar de andere muur. Ik heb net een vrouw ge sproken die zestien opnames van haar dochter achter de rug had, vaak in ver schillende inrichtingen. Stel je voor waar een geestelijk doodziek mens vol ver warring en angsten dan doorheen moet. Belangrijk is juist dat dergelijke patiën ten een vaste plek hebben. Dat ze weten waar ze hun prik kunnen halen, waar de koffie staat. Belangrijk is dat ze niet bij elke opname telkens weer eerst door de afgesloten afdeling moeten. Onmenselijk noem ik het wanneer de continuïteit van de zorg voor deze tragische patiënten niet gewaarborgd is. Zo goed als ik het onmenselijk noem dat ze aan hun eigen lot kunnen worden overgelaten omdat ze geen direct gevaar opleveren voor zich zelf of voor anderen. Onmenselijk, ja, en bovendien oneconomisch dat men geld en tijd steekt in een juridisering die be twist wordt in plaats van in liefdevolle zorg voor de patiënt die niemand be twist en die broodnodig is. Tot nu toe heeft iedereen zijn mond gehouden. Dus konden de bezuinigingen - onder het mom van: het is toch goed dat patiënten niet onnodig in inrichtingen zitten? - vrolijk doorgaan. Maar nu zullen ze in Den Haag partij moeten kiezen. Daar gaat Ypsilon voor zorgen". PIET SNOEREN FOTO'S: CEES VERKERK Napels huilt om Rocky. Deze Duitse her- i der stierf in de vlammen, nadat hij een driejarig kind had gered. De „pastore te- desco" is de held van de stad aan de voet van de Vesuvius. De berichten over de heldendaden van Rocky heb ik met gemengde gevoelens gelezen. Voor mij blijven het onbereken- i bare bijters. Dat een herdershond in Na pels een kind redt en niet doodbijt is de uitzondering die de regel bevestigt. Ik heb mijn ervaringen met dit dier, dat niets herderlijks heeft. Twee herders heb ben mij een keer werkelijk de stuipen op het lijf gejaagd. Ik was aan het hardlo pen in een fraai bosgebied, op de grens tussen Brabant en Limburg. Het was een doordeweekse dag en snikheet. De wereld leek uitgestorven. Ik liet het bos links lig gen en liep langs enkele weilanden. Dan, waar hetbos weer begon, een boerderij. Ik was er al vaker voorbij gekomen, maar deze keer was het anders. Zonder geluid te maken, de tong uit de bek, stoven twee grote herders vanaf het erf recht op me af Geen mens te zien die ze terug kon roepen. Het hart klopte me in de keel. Stilstaan, doorlopen, schreeu wen? Ik besloot gewoon door te lopen. In een oogwenk waren de herders bij me. Ze blaften nog steeds niet en dat maakte het alleen maar angstaanjagender. Elk mo ment verwachtte ik de schroeiende pijn van een beet in mijn been. De dieren be gonnen van opzij tegen me aan te sprin- fen, elk aan een kant. Met hun kwijlende ekken stootten ze telkens tegen mijn rib benkast. Ik probeerde in hetzelfde tempo door te blijven lopen en alles te vermij den wat op een trapbeweging zou kunnen lijken. Opeens, alsof ze een plotseling bevel ge kregen hadden, hielden ze op met sprin gen, draaiden zich om en liepen op een sukkeldrafje terug naar de boerderij. Exact op het punt waar het groengebied van de boerderij ophield en het bos weer begon. Mijn shirtje was aan twee kanten helemaal natgekwijld. Ik draafde opge lucht met lichte pas verder en ik werd steeds kwader op de onbekende boer die twee van zulke monsters onbekommerd liet rondlopen. Maar ik had ook, hoewel ik dat eigenlijk voor mezelf niet wilde toegeven, enige bewondering voor de hon den die zich als bij toverslag afwendden toen ik het territorium van de boerderij achter me had gelaten. Ik had kennelijk wakers getroffen, geen bijters. En nu pro beert dan Rocky mijn beeld van de Duit se herder wat positiever bij te kleuren. Rocky was de hond van de Cuomo's. De familie, twee vrouwen en tien kinderen, huisden in een minieme „basso", een on ooglijk woonkamp in de armenwijk van Napels. Een straatarme familie, zoals er zoveel in Napels zijn. De brand ontstond door de ontploffing van een gasfles. In een oogwenk stond de kleine behuizing in lichterlaaie. Er waren op dat moment slechts enkele kinderen thuis die nog net op tijd konden vluchten. Er brak echter paniek uit toen bemerkt werd dat de drie jarige Emilia nog binnen lag te slapen. De naam van het kind was nog niet ge vallen of Rocky rende naar binnen, vond het huilende kind en wist het aan de kle ren naar buiten te trekken. Maar ook de kleine Patrizia was weg en Rocky maak te onmiddellijk rechtsomkeer. Hij dook de vlammenzee weer in om nooit meer terug te komen. Patrizia, zo bleek even later, had zichzelf al in veiligheid ge bracht. Rocky heeft de armen van Napels even de eigen ellende doen vergeten. De kran ten, ook die uit het noorden, uit Milaan 'en Turijn, hebben vol gestaan met de hel dendaden van Rocky. Elke krant heeft de foto afgedrukt van de snikkende Emilia die bloemen legde op het graf van de ver koolde herder. Posthuum heeft de dappe re pastore tedesco" een onderscheiding gekregen en de buurt heeft geld opge haald voor een nieuwe herder. Een ding is zeker: als ik niet tegen een vuist aan wil lopen kan ik in Napels het best maar mijn mond houden als er over Duitse herders wordt gepraat. GERARD KESSELS CcidóeCotviam

Leidse Courant | 1986 | | pagina 23