ük hoef niet op te vallen „Dit is een sport voor l superindividualisten" ÏEUWENBURG DEBUTEERT IN WATERPOLO-SELECTIE iQQRT Ceidae6ou/m/nl ZATERDAG 7 JUNI 1986 PAGINA 17 Onder redactie van Pieter Eveiein en Gert-Jan Onvlee Straatkorfbal... Heeft die Alphenaar volgens ons van Hutspo(r)t mooi geluk gehad. Wij kuhnen ons ten minste niet voorstellen dat het clubtenue van deze Al- phense atletiekvereniging voorziet in het hier door een Zorge in actie getoonde (on derbroekje... Perfect De steenharde knal rechtdoor (liefst in het „dak" van het doel). De beheerste schuiver in de uiterste benedenhoek (een overbodige toevoeging, dat beneden, bij een schuiver blijft de bal altijd laag, van daar dat „schuiven"). En natuurlijk de variant, waarbij de bal fraai gekromd in de uiterste bovenhoek (mi nimaal in het zijnet) ver dwijnt; ze konden zaterdag weer volop worden bewon derd op het terrein van de voetbalvereniging Leiden: de perfecte strafschop in al zijn vormen. Het was weer genie ten voor de kenners. Van Richard van de Kraan bijvoorbeeld, winnaar in de leeftijdscategorie van dertien tot vijftien jaar. Daarom: het begin van een perfecte straf schop in beeld. Veteraan Joop Zoetemelk rijdt ook dit jaar weer de Tour de France. Er is immers nog geen sprake van „sleet" op het blijkbaar onverslijtbare gestel van de ex-Ripper, die Nederland steeds weer „versteld doet staan met zijn inderdaad op vallende prestaties. Omdat hij al 39 jaar is. Een leeftijd waar op renners al vier jaar gerech tigd zijn om uit te komen in de categorie der veteranen. En als je dan nog een hoofdrol kunt opeisen in het prof pelo ton, verdien je grote waarde ring. Wij van Hutspo(r)t zijn zo vrij daar een kanttekening bij te plaatsen. Uit eigen ervaring weten wij, dat veteranen op hun beurt 15 tot 20 jaar jonge re renners ook regelmatig „het snot voor de ogen rijden" (aldus één van de vele kleur rijke uitdrukkingen uit het wielerjargon, maar dit terzij de). Wielrennen op de weg valt onder de zogenaamde duursporten. En is dus ook geschikt voor (wat) oudere sporters. Veteraan (2) Waar wij onze vraagtekens bij zetten, is dat hij ook na het behalen van het wereldkam pioenschap heeft volhard in zijn standpunt zijn „laatste Tour" te hebben gereden. Wanneer je nog zo sterk bent én je weet dat je die koers ei genlijk niet kunt missen, moet je een mogelijke deelname nooit uitsluiten. Het afgelopen voorjaar heeft dat nog eens bewezen. Daarom is het te ho pen dat Zoetemelk volgend seizoen want dat Hij ook dan weer meefietst, is voor ons wel zeker geen ver stoppertje speelt en er gewoon voor uitkomt dat hij de Fran se rondrit zal rijden als de conditie dat toestaat. Want zo werkt dat bij Joop, die gezien zijn leeftijd inderdaad een ve teraan is, maar die nog altijd met de gretigheid van een be ginneling zijn fiets „bestijgt" voor de zoveelste koers of training. T>T> -HUDEKERK A/D RIJN fien jaar na zijn debuut waterpoloër begint ns Nieuwenburg dit pkeinde aan een nieuw rfdstuk van zijn sport- rière. Ditmaal debu- rt de 18-jarige Koude- 'ker in de nationale se- tie, die in Ede het vier- den-toernooi speelt, luwenburg blikt aan de eit jravond van zijn her- net tiwde start nog eens te- op zijn start bij Kou- nerterk, de overstap naar Zijl/LGB en het ont- eurken van een titel op ran palmares. Tegelijk tn{t hij naar de toekomst: ir het vervolg van zijn ïn barrière bij de i/LGB en zijn eerste ac- Bl in de selectie van örge Geurtsen, waaro- hij zegt: „Ik hoef niet te vallen. Als ik geen e ten maak, is Geurtsen jevreden". iwel de bondscoach hem deze uitspraak in de mond heeft gelegd, had Nieuwen burg geen betere typering van zichzelf kunnen geven: be scheiden. Maar mogelijk van grote waarde, zoals is af te lei den uit de keuze van Geurtsen en de prestaties die de Athe neum-scholier tot nog toe heeft geleverd: vanaf zijn ne gende iaar heeft hij zonder on derbreking alle selecties pro bleemloos doorlopen, op zes tienjarige leeftijd debuteerde hij al in de ereklasse bij de Zijl/LGB. Nieuwenburg: „Het gegeven dat ik daar meer kon trainen en leren was voor mij een belangrijke reden om Koudekerk te verruilen voor de Zijl. Als ik bij Koudekerk zou zijn gebleven, was ik mis schien buiten de selectie (van onder 16-jarigen) gevallen. Dat risico wilde ik niet lopen". Keuze Zijn overstap naar de Zijl kwam ook voor hemzelf min of meer als een verrassing, want „eigenlijk was ik van plan naar AZC te gaan, in ver band met de reistijd: Alphen is voor mij dichterbij dan Lei den". Theo Uittenhout, trainer van de selectie waar Nieuwen burg toen in speelde, maar ook doelman bij de Zijl, bood hem echter een plaats in het eerste team van de Leidse poloclub. Nieuwenburg: „AZC wilde mij zo'n toezegging niet doen. Daar was ik in het tweede of derde team terecht gekomen". Nieuwenburg heeft geen mo ment spijt gehad van zijn keu ze. Bij de Zijl trof hij immers eerst Rob Schouten, en later Jan-Evert Veer. Nieuwenburg over die coaches: „Ik heb ont zettend veel van ze geleerd. Schouten heeft me de kans ge boden om met de ereklasse kennis te maken, maar onder Veer ben ik het afgelopen sei zoen echt doorgestoten". Van daar dat Nieuwenburg het vertrek van Veer bij de Zijl betreurt: „Jan-Evert is natuur lijk een topper geweest en had daardoor ook een bepaalde in vloed op de scheidsrechters". „Dat hij nu niet meer in Lei den is, is een zaak tussen hem en het bestuur. Daar kan ik verder weinig over zeggen". Geurtsen noemt hij een coach die „recht voor z'n raap is. Hij wijst je zonder voorbehoud op je fouten. Maar", voegt hij daar meteen aan toe, „je kunt wel met hem lachen. Zoals ei genlijk met alle coaches; bui ten de training en de wedstrijd Seoel Is Nieuwenburg zeer te spre ken over zijn „leermeesters", één aspect van de vijf doorde weekse trainingen met de se lectie in Zeist ervaart hij de laatste tijd als „niet zo leuk": de lange reistijd. Nieuwen burg: „Als ik met het openbaar vervoer reis, ga ik om half vijf 's middags weg en kom ik rond elf uur 's avonds thuis. Dan heb ik getraind van zeven tot negen...". Het is één van de opofferingen die hij zich ge troost om „een toppoloër te worden en dat lang te blijven". Nieuwenburg, die na zijn exa men op school naar de School voor Journalistiek wil, is des noods bereid zijn maatschap pelijke carrière op een zijspoor te zetten: „Vorig jaar ben ik blijven zitten door het water polo. Mijn school wil ik graag afmaken, maar ik wil best nog een jaar inleveren als ik daar door de Olympische Spelen in Seoel zou kunnen meemaken. Sterker nog: als ik de keuze zou moeten maken tussen tien jaar top-waterpolo en de School voor Journalistiek, kies ik voor het eerste. Ik ben hele maal gek van waterpolo en", realiseert hij zich, „als je zo lang op hoog niveau hebt ge speeld is dat een voordeel voor een eventuele loopbaan als sportjournalist". Een selectie voor de Olympi sche Spelen is niet het enige doel dat Nieuwenburg na streeft. „De Zijl heeft nog nooit iets bijzonders gewon nen. Geen beker, geen titel. Dat wil ik graag nog eens meemaken". Nieuwenburg be seft wel, dat dat komend sei zoen „heel erg moeilijk wordt". Zonder Stan van Bel- kum (vertrokken naar AZC) en mogelijk ook zonder doel man Johan Uittenhout (twij felt of hij doorgaat) zal de Zijl/LGB „dubbel zo hard moeten werken om op hetzelf de niveau te blijven spelen". Nieuwenburg ziet echter nau welijks in welke ploeg AZC zal kunnen verslaan: „Ze heb ben zich ontzettend versterkt. Alleen vraag ik me af, of dat geen scheve gezichten gaat op leveren, zoveel sterke spelers bij elkaar. En die kunnen niet allemaal tegelijk spelen...". Vooralsnog is Nieuwenburgs aandacht echter helemaal ge richt op het vierlanden-toer- nooi met Australië, Cuba en I v *- m- z. Frankrijk. Net als zijn clubge- daar nog nooit tegen gespeeld le treffer is. De keuze tussen noten Marc van Belkum en én de televisie is dan aanwe- zelf schieten en passen is trou- Edwin Redegeld, zal hij twee zig. Dat is toch wel iets bijzon- wens nog een beetje mijn pro van de drie wedstrijden spe- ders". Stiekem hoopt hij „een bleem: ik ben niet egoïstisch len. Nieuwenburg hoopt voor- doelpuntje te kunnen meepik- genoeg", al vanavond, tegen Australië, ken", maar „ik geef liever een in actie te komen: „Ik heb mooie pass dan dat een simpe- PIETER EVELEIN KEES MUSTERS, EX-WERELDKAMPIOEN ZWEEFVLIEGEN: kRNHEM De 40-jarige "'Lees Musters uit Alphen JJjn de Rijn behoort tot de bsolute zweefvliegtop in federland. Hij heeft een rereldtitel (*83) achter e^n naam staan, werd jer keer Nederlands iampioen en werd ook enekroond tot Europa's este. Hij komt uit in de ig 5 meter klasse (maxima- 5 spanwijdte). Vorige erVeek ging hij als favoriet man start in het Neder- inds kampioenschap. Op nfle tweede wedstrijddag efAaakte hij een beoorde- e ingsfoutje waardoor de inish niet gehaald werd. HJen schier nopeloze ach- erstand in punten was iet resultaat. (Onder?)broek... Lees Musters, in het dagelijks in(jven piloot bij Transavia, Weeft al vanaf zijn vijftiende f.vensjaar met grote regel- laat door het lucntzwerk. De fergelijking met zweefvliegen 'h het besturen van een being kwalificeert hij &:„Een zeilboot met een rij- aak". Weinig overeenkomst us. De factoren tijd en geld |bmen het eerst aan de orde. ""lusters:„Op dit niveau gaat kjr inderdaad veel tijd inzitten. h|oor wedstrijden schuif ik S'n vrije dagen speciaal op. «In zo'n vliegtuig kost inder- jaad een hoop geld. Voordeel t dat ze erg waardevast zijn, Geinig afschrijving en als je I fenmaal in de lucht zit kost et geen benzine... Maar als je |i clubverband aan zweefvlie- f» en doet hoeft het niet meer i kosten dan tennis". fassie ie passie voor het zweefvlie- en omschrijft Musters aan- ankelijk zo: „Die vraag kan dus niet beantwoorden", •ven later: „Ja, waarom ga je (i zo'n ding hangen. Een ge loei van plezier, vrijheid mis kien. Alles op de krachten fan de natuur". Emilie de ong, een 39-jarige verpleeg- ler uit Alphen aan den Rijn Ji tijdens het NK steun en ^verlaat van ex-wereldkam- (ioen Kees Musters, komt op iit lumineuze idee om onder tekende eens echt sfeer te ten proeven. Ze is idolaat jan zweefvliegen en heeft na- Uurlijk de sticker „zweefvlie- Jers doen het stilletjes" op de Ichteruit van haar auto. Een weezitter is snel geregeld. iDngelukken", smaalt De fong, „kom nou toch. Met de (uto van Alphen naar Teriet leb ik veel meer kans. Er ge- eurt vrijwel nooit wat". Een- taal met een driepuntsgordel igesnoerd in de als een For mule 1 bolide passende cock pit leven de omstanders zich i*it. „Heb je wel een plastic lak bij je?' en „Bij bevuiling :lf opruimen", doen een lich- vrees ontsteken, lelukkig doet De Jong aan eruststelling. „Ik heb al met eel wat mensen gevlogen, én keer maar werd een kind tisselijk". De Piper trekt ons een vijftigtal meters en in kabel scheidt ons. Knap- Kees Musters bij zijn troetelkind, de MS PH-707. pende oren en een weeïg ge voel slaan onmiddellijk toe. Later, als het ouwe beestje z'n klus heeft geklaard, gaat het over. Majestueus zweven komt er voor in de plaats. Net een vogel. Praten gaat won derwel makkelijk, een zacht suizend geluid onderstreept het vrijheidsgevoel. Of zoals Frohwein het uitdrukt:,, Je bent verheven boven alle aardse beslommeringen". Leren Terug op de grond zegt Mus ters: „Ik heb alle stadia door lopen, maar ik blijf leren, dat is de uitdaging. In het begin was het best moeilijk, maar ik ben nu eenmaal een figuur die de behoefte heeft zich waar te maken. Ik vlieg veel in het buitenland. De afgelo- fien winter ben ik in Austra- ië geweest. Daar heb je ex treem goeie omstandigheden, 'n Hele sterke thermiek. Van daag is het ideaal weer voor mij, zeggen ze. Klopt wel, ik heb te weinig geduld voor zwakke dagen met weinig thermiek". Musters over de tactiek, het navigeren op het juiste mo- ment:„Ik stippel m'n eigen techniek uit. Gebaseerd op een ruwe schatting hoe het weer zich ontwikkelt. De start is bijvoorbeeld een vrij crucia le beslissing. Het gaat er na melijk niet om zo hard moge lijk te gaan, dan sta je zo aan de grond. Uitgangspunt is zo optimaal mogelijk vooruit te komen. Steeds weer neem je nieuwe beslissingen. Als je wat minder stijgt dan ver wacht kun je nog een andere bel nemen. Maar je kunt je ook verkijken. Dat bleek op de tweede dag bijvoorbeeld toen ik buiten stond". Inzicht Op naar de „strip", vakjargon voor startveld. Hier worden de peperdure (minimaal een ton, maximaal het anderhalf- voudige) witte vogels uitgela den en van vleugels voorzien. De laatste voorbereidingen voor de start. Met een lier worden de 39 deelnemers en hun troetelkind naar hogere regionen getransporteerd. De starttijd bepalen ze zelf met een vanuit de lucht gemaakte foto. Het op de film vast te leggen object is een serie aan hangwagens, die per vijf mi nuten in een andere stand wordt gemanoeuvreerd. Een jaar of wat geleden ging dat nog via een melding over de radio, maar toen bleek dat ve len rustig bleven afwachten tot de kampioen zijn seintje gaf. Dat moest wel een goeie uitgangspositie zijn. „Rugzak ken" werden ze genoemd. Nu is het een kwestie van tac tisch inzicht, het juiste mo ment bepalen. Vooruit blik ken als het ware naar wat ko men gaat. Het is alleen wel zaak om een goeie foto te ne men als aantoonbaar bewijs van de starttijd. Geldt trou wens ook voor de keer- en draaipunten onderweg. Geen foto betekent een fiks aantal strafpunten. Na de start is er al snel geen wedstrijdvlieger meer te bekennen. Alleen ra dio-contact. Delta Lima, Whi sky Tango... Pakweg vijf uur later komt Kees Musters als eerste bin nen. Uiteindelijk zal hij als derde eindigen bij de „15 me ters", twee plekken achter plaatsgenoot Bear Seelen. RUUD DE JAGER Straatkorfbal Op zoek naar de oorzaken van het dalende peil van het Nederlandse voetbal „wij" kunnen nu alleen maar toe kijken hoe, bijvoorbeeld, Bel gië in Mexico in de schijnwer pers staat wijzen velen op het gebrek aan techniek en „liefde voor de bal". Oorzaak: de jeugd van tegenwoordig heeft liever een joy-stick, dan wel de afstandsbediening van de televisie in de hand dan een bal aan de voet. Stond er vroeger na het luiden van de schoolbel steevast een potje straatvoetbal op het program ma, tegenwoordig spelen de potentiële voetballertjes liever een partij „soccer" op de beeldbuis. En dat biedt ook vele voordelen. Er zijn im mers geen boze buurmannen die komen klagen dat hun pe tunia's uit de grond worden geschoten of, erger, die een rekening komen indienen voor een kapotte ruit. Geen auto's ook, die de bal platrij- den, of struiken waar de bal onvindbaar in verdwijnt. Hoogstens een buurman die komt vragen of de televisie wat zachter kan. Straatkorfbal (2) Was ons dit allemaal al lang duidelijk, wij van Hutspo(r)t begrijpen daarentegen pas sinds kort waarom Nederland (nog) wél een vooraanstaande rol vervult als korfballand. Wij hebben het nooit gewe ten, maar de beoefenaars van deze sport blijken in de jaren '70 toen Nederland niet voor niets tweemaal de WK- finale haalde goed uit hun ogen te hebben gekeken. Waar jonge Cruijffs, Keizers en Van Hanegems vroeger hun jassen en truien neerleg den om als doelpaal te dienen, zet het aanstormend korfbal talent sindsdien een paal met korf neer om daar een partij tje te straatkorfballen... Onder ?)broek Vorig weekeinde werden di verse (voornamelijk Leidse) atleten tijdens de districts kampioenschappen door een wel érg ijverige (Leidse) scheidsrechter uitgesloten. De reden: een niet kloppend clubtenue. René Zorge van AA V '36 behoorde niet tot die uitgesloten atleten.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17