De Spoorstraat begint een chte achterbuurt te worden" Bom bleek oefengranaat Trimloop trekt weinig deelnemers Treubstraat afgesloten BRILL WIL DOCHTER IN VERENIGDE STATEN BESTUURSLID MARIËNHAVEN VERVANGT GESCHORSTE DIRECTEUR 3EWONERS KLAGEN OVER ACHTERSTALLIG ONDERHOUD 4EIDEN OMGEVING CeidaeCou/tcwt ZATERDAG 7 JUNI 1986 PAGINA 15 "Fietsster (15) zwaar gewond Koudekerk aan den rijn feen 15-jarig meisje uit Koudekerk s gistermiddag ernstig gewond ge- ■aakt bij een botsing met een be itelwagen. Het ongeluk gebeurde (p de Hogewaard in Koudekerk. )e bestelwagen, bestuurd door een !2-jarige man uit Hazerswoude, laaide op de Hogewaard een voor ïem rijdende auto in. Tijdens de nhaalmanoeuvre botste hij fron- aal op de fietsster die naast twee mdere fietsers reed. Het slachtof- er is met ernstig hoofdletsel over- jebracht naar het Academisch zie- :enhuis in Leiden. WARMOND Slechts weinige sporters hebben meegedaan aan de trimloop die gisteren in Warmond is gehouden. De trimloop heeft ongeveer 1400 gulden opgebracht. De prestatietocht werd georganiseerd door de Stich ting Ontwikkelingssamenwerking Warmond en de opbrengst komt ten goede aan een project in Dou- dougou in Burkina Faso. Het aantal deelnemers was door het slechte weer aanmerkelijk lager dan vorig jaar. 215 enthousiastelingen deden mee. Eerste op de 17 kilometer bij de heren werd Hans Rigtholt; bij de dames was dat Renée Loos. Op de 8,5 kilometer won bij de heren Rob Oremus en bij de dames Lian Chin A Fung. Barry van Rijn won op de drie kilometer. VOORSCHOTEN De Treubstraat in Voorschoten wordt met ingang van maandag voor alle verkeer afgesloten. In de Treubstraat wordt een aparte voetgangerszone gecreeërd. Ook zal het trottoir aan beide zijden worden ver breed. De werkzaamheden zullen onge veer vier weken duren. Men hoopt de straat weer voor de bouwvakvakantie open te stellen. Om de Voorstraat be reikbaar te houden zal het gedeelte van de Molenlaan tussen de Oranjeboom straat/Marinelaan en de Treubstraat- /Voorstraat in twee richtingen worden open gesteld. 5.eVerkeerscontrole in Rijnsburg RIJNSBURG De rijkspolitie van Rijnsburg heeft gistermiddag bij een verkeerscontrole op de Noordw ijker weg acht van 20 aan gehouden automobilisten bekeurd. De acht kregen processen-verbaal voor technische gebreken en ont duiking van de verplichte Auto Periodieke Keuring (APK). Vijf van de 20 aangehouden auto's bleek niet APK-gekeurd, terwijl ze dat wel hadden moeten zijn. Onder die auto's was een Volks wagen Buggy, die niet remde op de voorwielen, een doorgerotte stuurkolom had en bovendien reed op droogweerbanden van liefst 50 centimeter breed. Joop Lieverse onderscheiden LISSE Burge meester G.J. van der Kroft van Lisse heeft de bekende Lisser Joop Liever se gisteren de ere medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, opgespeld. Hij deed dat tijdens een receptie in Het Trefpunt in Lisse, die gegeven werd ter gelegenheid van het 40-jarig jubile um van Joop bii de Lissese Apotheek. OELOFARENDSVEEN „Als je de buitenboel iet, springen de tranen je de ogen". Mevrouw 'an Veen, die aan de Spoorstraat 4 in Roelofa- endsveen woont, en vele ndere bewoners zijn bij- onder ontstemd over het ibrekkige onderhoud tan de woningwetwonin- ;en aan de even zijde van Spoorstraat. „In de cht jaar dat ik hier woon er één keer een schilder ngsgeweest met een ilfnatte kwast verf". Me vrouw Van Veen is kwaad op de eigenaar van de wo ningen, de woningbouw vereniging Alkemade, die !eiich tot nu toe weinig aan vafiet onderhoud van de 'ooroorlogse woningen [êlegen heeft laten liggen. Ie woningbouwvereniging wil •achten tot subsidie komt de renovatie van de wo- lingen, om straks de kosten fcn dubbel werk te voorko- De bewoners willen ech- fer niet langer wachten. „We lagen al zo lang, maar ze 'achten maar af. Ze stoppen hu jonge mensen in de huizen ie. de boel van binnen op- nappen. De woningbouwver- niging hoeft dus alleen de luitenkant te doen, maar zelfs lat doen ze niet. De buren die ier al 28 jaar zitten hebben echts twee keer een schilder ;ezien in al die tijd. De ramen angen met spijkertjes. De »3>CiÉSliïiI De woningwetwoningen aan de Spoorstraat moeten volgens de bewoners hoognodig geschilderd worden!" deuren zijn krom en kieren, waardoor bij regen water in de gang slaat. Als ik bij de tele foon sta kan ik door de kieren naar buiten kijken", aldus de verontwaardigde mevrouw Van Veen. De heer H.L. Volwater woont al sinds zijn geboorte in 1932 aan de Spoorstraat 64. Ook hij heeft in al die tijd nauwelijks iets van onderhoud gezien. „Een enkele keer kwam er eens een schilder, en dan was het van hier en daar een lik verf en klaar. Van het najaar heb ik zelf mijn voor- en ach terdeur maar gedaan omdat mijn dochter ging trouwen. Anders was het geen gezicht geweest op de foto's". De heer Volwater zette zelf ooit een achterraam in, maar weigert consequent het kozijn te ver ven. „Bij de keukenkozijnen hebben ze drie jaar geleden gaten geprikt om te kijken of het hout verrot was. Dat is nou zeker het geval, want die ga ten hebben ze gewoon laten zitten", aidus Volwater. De heer T. van Noort, die aan de Spoorstraat 14 woont, slaat geen vergadering over van de woningbouwvereniging om het bestuur op de hoogte te brengen van de deplorabele toestand waarin de huizen verkeren. Hij kan,de woord voerder van de Spoorstraatbe woners genoemd worden. „Ik heb jarenlang klachten inge diend, maar er werd nooit op gereageerd". Van Noort hoopt nu dat een nieuw bestuur wel iets zal ondernemen om het af takelingsproces van de huizen een halt toe te roepen. Hij haalde handtekeningen op met als doel de oud-raadsleden H. van Tol (PPR) en J. Koek (VVD) in het bestuur te krij gen. „Een nieuw bestuur doet misschien wel iets. Moet je zien hoe die deuren er uit zien. Alle verf is er af gebladderd. De Spoorstraat begint een ech te achterbuurt te worden". De woningbouwvereniging heeft het verzoek om subsidie voor de renovatie drie jaar ge leden ingediend. De vereni ging verwacht dat volgend jaar met de vernieuwing kan worden begonnen, en voelt er weinig voor nu nog onderhoud te gaan verrichten. LEIDEN Vorig jaar heeft Boekhandel en Drukkerij v/h E.J. Brill in Leiden de eerste stappen gezet voor het vesti gen van een dochtermaat schappij in de Verenigde Sta ten of het verkrijgen van een' aanzienlijk dan wel volledig belang in een Amerikaanse onderneming. De directie spreekt in het vrijdag versche nen jaarverslag de verwach ting uit dat een en ander dit jaar zijn beslag zal krijgen. In september heeft de directie een bezoek gebracht aan Au stralië. De resultaten van die reis zijn boven verwachting goed geweest. Brill heeft de publicaties van het Australian Museum in Sydney in commis sie genomen en heeft contrac ten gesloten met CSIRO en Melbourne University Press. Als voornaamste doel voor 1986 noemt Brill vergroting van de omzetten van zowel het fonds als het antiquariaat zon der dat de kosten everiredig stijgen. Voor het fonds lijken hiertoe mogelijkheden aanwe zig door de grote produktie van 1985. Voor het antiquari aat geldt hetzelfde door de uit zonderlijk grote en belangrijke inkopen van 1985. Wat de in kopen betreft heeft Brill vorig jaar een record bereikt. Zij kon enkele grote Arabische en Perzische collecties kopen waarmee een investering van ruim 800.000 gulden was ge moeid. Resultaten in de ver koop hiervan zullen pas in het lopende jaar zichtbaar worden. Als gevolg van de daling van het resultaat bij het antiquari aat, verliezen in Londen en bij de Scandinavian Science Press, rentelasten in verband met verbouwing en verhuizing en daling van de brutomarge voor het fonds is de nettowinst vorig jaar gedaald van 1,0 mil joen gulden tot 443.000 gulden. Er is een dividend voorgesteld van veertien procent, waarvan vier procent in contanten en tien procent naar keuze con tant of in aandelen. LISSE Het op een bom lijkende projectiel dat eergisteren in Lisse door een Noordwijkse stratenmaker naar zijn werk was meegenomen, bleek een oefengranaat uit de Tweede Wereldoor log te zijn. De Explosieven Opruimingsdienst (EOD) heeft het voorwerp, samen met een kleinere granaat gisteren tot ontplof fing gebracht. De kleine granaat kon op een terrein in de Poel- polder opgeblazen worden. De grote oefengranaat werd in een speciaal voertuig vervoerd naar een nabij gelegen weiland waar geen huizen staan. Hier werd het ding anderhalve meter in de grond begraven en tot ontploffing gebracht. De opruimingsdienst, die eerst dacht met een bom te maken te hebben, bemerkte aan de geringe knal die de projectielen bij ontploffing gaven, dat het om oefengranaten ging. „Dat betekent echter niet dat die niet gevaarlijk zijn", al dus een woordvoerder van de politie Lisse. De stratenmaker had de granaten gekregen van zijn buurman in Noord wijk, die de voorwerpen al jaren in zijn tuin had staan. Waar hij ze gevonden heeft, is niet bekend. De werknemer be sloot er een oud-ijzerboer voor te vinden en nam de projectielen donderdag mee naar zijn werk om aan zijn collega's te laten zien, Deze waarschuwden hem dat het wel eens levensgevaarlij ke voorwerpen konden zijn. Daarop waarschuwde hij de EOD, die er gisteren in slaagde „het oud ijzer" onschadelijk te maken. WARMOND Het bestuurs lid J.K. Overhorst behartigt met ingang van gisteren voor lopig de dagelijkse gang van zaken in het verpleeghuis Ma- riënhaven en de kloosterbe jaardenoorden Mariefiweide en Mariëngaerde in Warmond. Directeur J.H.A. Roovers is zoals bekend voorlopig voor onbepaalde tijd geschorst. Het bestuur van het verpleeg huis Mariënhaven in War mond deelde gisteren mee dat de relatie tussen het bestuur en de medewerkers enerzijds en de algemeen directeur an derzijds al enige tijd zodanig verstoord is dat het goed func tioneren van de directeur in twijfel wordt getrokken. „Lan ge tijd is nog gepoogd om de situatie te verbeteren. Er is ook overleg gepleegd met de heer Roovers, maar het ziet er niet naar uit dat het op korte termijn beter wordt. Daarom hebben wij besloten hem te schorsen", zo deelden de be stuursleden mede. Aan Roo vers is nog geen ontslag toege zegd; die juridische procedure loopt nog. Het bestuur wilde nog kwijt dat er geen sprake was van een plotseling incident. „Het is een kwestie die eigenlijk al twee jaar loopt". In een door stichtingsvoorzit ter ir. C.F.A. Knol uitgegeven communiqué staat, dat dat de schorsing is meegedeeld en toegelicht aan de onderne mingsraad, de beleidsraad, het seniorenconvent, de bewoners en het overige personeel. BURGERLIJKE STAND Gehuwd: R. M. Williams en G. John son; A. D. Verbree en A. Serwaa; H. H. Emmerik en M. A. Hijlkema; W. Faber en C. M. S. Beij; J. G. J. van Schagen en C. J. M. Adricbem; A. P. Houps en D. P. Enderman; A. E. Knot en A. M. Buis; C. Nieuwenhui- zen en S. F. M. Visser; J. M. van der Zwet en C. C. Dreef; J. H. Montanje en M. G. Sira; R. Bokma en M. Otten; R. T. F. van Scheppingen en W. A. van Vliet; W. P. Weijzen en L. M. van Hartingsveld; R. Kloos en E. M. Eradus; H. H. L. Pröpper en D. E. de Jong; L. de Vogel en C. H. C. M. Koek; E. T. P. M. Mullenders en M. C. van Haeff; A. Schneider en M. B. J. van Hoeken; D. H. van Dujijn en R. B. Slingerland; H. A. A. Knaap en T. Vlieland; H. A. van Gellecum en A. E. Tisseur, E. H. Runia en E. S. G. Jongeneel; R. J. G. Peters en Y. A. E. van Houte; F. N. van Zijp en Y. R. A. van Kins; A. E. Robijn en H. C. Bol: L. Heijligers en N. Breedijk; R. H. J. Oomen en P. C. Velthuijzen; C. Breeuwer en A. B. C. Schreur, R. Schouten en I. W Warmbier; F. Sla ger en J. Bonda; E. L. Zoet en J. Do- Onder redactie van Ton Pieters. o- T -'3 v-- - Toen op zaterdag 27 mei 1916 bij de lezers en lezeressen het „Geïllustreerd Zondagsblad" in de bus lag, had het Neder landse veldleger zojuist zijn tanden laten zien, ter af schrikking van een potentiële vijand en tot bemoediging van gans het Nederlandse volk in moeilijke, bedreigende dagen. En Hare Majesteit liet haar Hoge oog erover heenglijden; ze zag dat het goed was. Dit maal was het niet de Mooker- hei waar een en ander zich onder koninklijke supervisie voltrok. Dat zou ook niet zo kies zijn geweest ten opzichte van onze Vorstinne, immers aan het begin der tachtigjari ge oorlog werd hier een Broer van Willem van Oranje op een onaangename manier door de Spanjolen de das om gedaan en zijn huurlingen werden er over de kling ge jaagd. Nee, die herinnering mocht niet opgehaald worden. Daarom was een ander stuk hei uitgekozen voor noodza kelijk vlag- en wapenvertoon: de Molenheide bij Oosterhout, waar ook aardig wat man schappen uit de voeten kon den en niet aan de inspectie door H.M.de Koningin ont snapten. Deze keer geen uitgebreide, bloedserieuze en ingewikkel de manoeuvres en demonstra ties van wapenbeheersing, maar het was een „groote Re vue" die de aandacht trok van het Zondagsblad, dat even de zaak op de voet volgde: „Zooals men weet heeft H.M.de Koningin verschillen de plaatsen in Noord-Brabant bezocht. Vanuit 's-Hertogen- bosch begaf Zij Zich naar Oosterhout. Vandaar naar Geertruidenberg, vanwaar Ze (niet eens Zij) weer naar Den Bosch terugkeerde om 's an derendaags de troepenrevue op de Molenheide bij te wo nen en met Haar Hoge aan wezigheid luister bij te zet ten". Zoals een vorstin betaamt werd Wilhelmina op een paard geholpen. „Geholpen" was het woord niet, want Wil helmina (die 24 jaar later door Winston Churchill „de enige „man" onder de Europese vorsten" werd genoemd) zat, in amazone-zit, net zo gemak kelijk op het zadel als in een vorstelijke fauteuil. Ze voelde zich te paard net zo thuis als haar latere achternicht Eliza beth, die op het ogenblik als Hare Britse Majesteit roemrijk regeert. Nee, de Nederlandse soevereine besteeg (via een trapje) een hengst en stelde zich in postuur voor de schouw. Het Zondagsblad: „Die troe penrevue was dan ook wel de „clou" van het bezoek. Aan de revue namen deel twee regi menten infanterie op oorlogs sterkte, die samen reeds 12.000 man telden" ik kan hier het Zondagsblad niet ge heel volgen, want een regi ment, hoe sterk ook, zal niet meer dan 3000 bewapenden bedragen, maar ik ben nu eenmaal niet op de Molenhei de geweest. „Voorts", zo ging het Zondagsblad verder, „wa ren er twee regimenten kava- lerie, een regiment veldartil lerie, een regiment rijdende artillerie, drie eskadrons (slin gerende) wielrijders, een pelo ton mitrailleurs met blaffende hondenbespanning, een tele foonbrigade, benevens een Roode Kruis-afdeeling met auto's". Bij deze laatste afde ling had ongetwijfeld Prins Hendrik als voorzitter inge voegd moeten worden, maar RERUM NOVARUM (boven): „De groote „Rerum Novarum"- betooging te Utrecht, waarin de R.K.Vakbeweging het 25- jarig jubileum der uitvaardiging van de beroemde Encycliek herdacht". MET KUS VAN DE PRESIDENT (rechts):,,Het Legioen van Eer: de Fransche president Poincaré deelt eerekruisen (en pakkerds) uit". NA DE WATERSNOOD (boven): „H.M.Koningin Wil helmina op bezoek in de door den watersnood ge troffen Zaanstreek. Een aardig kiekje van H.M. bij een bezoek aan een huisje in Zaandam, dat ook overstroomd is geweest". Met veldwachters in ac tie. de prins-gemaal schitterde door afwezigheid en zat elders aan zijn Havana-sigaar (de vorige week nog gesignaleerd) te trekken. Voorwaar, de revue moet een imposant beeld hebben opge leverd. Zoveel Nederlandse regimenten op oorlogssterkte heb ik nog nooit bij elkaar ge zien. De schittering van Cae sars legioenen zou, hierbij vergeleken, verbleekt zijn. Maar het werd een formida bele show: „Eerst werden door de huzaren, vervolgens door de infanterie en wielrij ders en daarna door de vel dartillerie enkele kleine ma noeuvres en verschillende evolutiën verricht. Alvorens na het manoeuvreren de verschillende wapens het ter rein verlieten, werd door Hare Majesteit een inspectie gehouden over die troepen („Laat je handen maar eens zien; heb je je koper wel ge poetst?") en werd er voor H.M. gedefileerd. De kavale- rie defileerde in galop, de in fanterie met gesloten batal jons en de artillerie in draf met batterijen". Afscheid van de 19e eeuw, met Napoleonti sche taferelen. Een denkbeel dige vijand zou zich wel drie keer bedacht hebben alvorens hier een casus belli aan te spannen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15