Engeland in nood Complimenten voor Algerije Peso daalt na rellen ei Advocaat weinig wijzer De wil om te ju winnen ontbreekti MATTE VERTONING HONGAREN TEGEN CANADA I NOG GEEN SAMBA-VOETBAL VAN BRAZILIË Organisatie boos op Socrates «3IDQRT CcidócSouAant ZATERDAG 7 JUNI 1986 PAGINA 11 ider.Varte handel "Tjevve/ de belangstelling dtor het gros der wedstrii- »n behoorlijk tegenvalt, er toch nog een handel »n <4 de zwarte markt ont- 'k %an. De Mexicaanse poli- net b heeft in de eerste week Geif. mensen aangehouden 'e probeerden kaartjes te- k-D|/1 woe^erPr'Jzen te ver' c2-c9Pen- De arrestanten ris- Litren een boete van 60 cl-cimerikaanse dollar of an- vrhalve dag hechtenis. MM 7-h5; '°\l}oudmijn iVWr zuinige scheidsrech- 5xf5'rs kan het wereldkampi oenschap wel eens een Sudmijntje worden. Door I' FIFA wordt dagelijks n vergoeding verschaft in 250 gulden. Van dat komen, dat het gemid- lde maandloon van een er in de derde wereld •erschrijdt, hoeft alleen -14 laar wat gegeten te wor- en. De Mexicaanse orga- isatie betaalt de hotels. protest l*Vtruguay heeft naar aan- J Hiding van de gang van kibbfc/cen tijdens het duel met Vest-Duitsland vier pro- >ng (sten ingediend. Drie 3. \aarvan betroffen scheids- 1 (échter Christov. De Tsje- JjJ *hoslowaak zou niet heb- I io|?n opgetreden tegen Ber- GsJïold die met een hard 3 Manchet om zijn pols rnmbeelde Volgens Uruguay ad Christov verder te Duin*në gewacht met het toe- en: ennen van hun doelpunt Jmitn had hij de Zuidameri- 0n'vanen een strafschop ont houden. Het laatste protest eldt Klaus Allofs en Rudi ^^öller. Zij begaven zich n ((liet direct naar de doDing- diypntrole maar verbleven aknerst nog een tijdje in de 1-1leedkamer. ffianiek IIet noodweer tijdens de vedstrijd Zuid-Korea Bulgarije veroorzaakte liet alleen problemen op iet veld. De wolkbreuk in \Iexico-Stad, waarbij 61,4 iter per vierkante meter del. zorgde op de tribunes riktoor paniek. Van de 18.000 beschouwers stelden zich igefe onder behandeling van Artsen. De meeste van hen rgk/aren het slachtoffer van ten valpartij. De regen "sVeroorzaakte ook overstro- heipingen, uitvallen van de Stroomvoorzieningen en Verkeerschaos. ek|. De ^jLfgewezen FIFA heeft twee pro- arjesten van de Spaanse bondscoach Munoz naast ,$ch neergelegd. Munoz ,r&ad aan de wereldvoetbal- js bond toestemming ge vraagd de plaats van de wegens een blessure naar s tuis gestuurde voorstopper 'Iaceda in de selectie op te oe 'ijllen. Ook het protest •c ian de bondscoach tegen V? bevoordeling van Bra- ie ilie vond geen genade in eJe ogen van de bestuurde- I en. De Zuidamerikanen )e pelen al hun groeps-wed- »trijden in één stadion. panje werkt zijn drie 1S fuels in verschillende ac- £ommodaties af. dei inSupporter v£fe eerste Engelse suppor- r ter is door de Mexicaanse {(politie op het vliegtuig lidlaar Londen gestuurd. De Autoriteiten namen dat 6e- tesluit nadat William Taylor ■^woensdag in een restau- ierant eerst weigerde te be ialen en daarna de ober etmet een mes bedreigde. De (duren tot zijn vertrek (doracht Taylor door in een nice/. 9 rsjf r t 'Pïöppensysteem de sterk van elkaar af- tjvijkende grasmatten in Mexico heeft West-Duits- Hland de beschikking over een nieuw soort voetbal schoen. Opmerkelijk daar- ean is het verwisselbare 'noppensysteem. In twintig fêeconden kunnen de West- Jduitsers van noppen ver wisselen. Dat kan dank zij vpen nieuw soort sluiting, ({die veel van een bajonets tuit ing wegheeft. De West- Igduitse spelers achten het tevens een voordeel dat de nieuw ontworpen schoen nog maar 210 gram weegt. IRAPUATO De Haagse bondstrainer Dick Advocaat, spion bij de wedstrijden van Hongarije en Polen met het oog op de kwalificatieronde om de Europse titel, is van zijn be zoek aan Irapuato niet veel wijzer geworden. De KNVB- coach bezocht gisteren het treffen tussen Hongarije en Cana da „Tot 2-0, een kwartier voor tijd, was het volstrekt onmo gelijk een beeld te krijgen van het Hongaarse elftal. Het was een zoekende ploeg. Canada was zelfs duidelijk beter", aldus Advocaat. Hij beschouwde Detari zonder meer als de beste man bij de Hongaren. „Maar hij is niet geschikt voor een leidende rol. Het lijkt me sterk dat de Hongaren zonder Tibor Nyilasi geen aanvaardbaar team op de been kunnen brengen. Ik heb nu wel een indruk gekregen in de mogelijkheden die de Hongaren met hun opstelling hebben. Maar de eerste wed strijd in de kwalificatiereeks is nog ver weg. Bovendien zijn de omstandigheden hier onvergelijkelijk anders dan in Eu ropa". MENOTTI'S MEXICO-STAD Het WK voetbal heeft de Mexicaanse regering tot nu toe meer problemen dan plezier opgeleverd. Het feest na de overwin ning van het nationale elftal op België liep uit op een bloedige demonstratie tegen het bewind van pre sident Miguel de la Ma drid, waarbij honderden gewonden vielen. Deze uitbarsting van geweld zorgde direct voor een sterke koersdaling van de Mexicaan se munt-eenheid, de peso. Voor het begin het voetbalfes tijn leverde een dollar (iets meer dan twee gulden vijftig) 520 pesos op, deze week kreeg de tourist al 640 pesos voor de dollar. Ook de toeschouwersaantallen blijven achter bij de begroting. Kondigde de organisatie eind vorig jaar al aan, dat alle wed strijden uitverkocht waren, dagelijks zijn grote l^ge plek ken in de stadions te zien. Ge zien de prijs van de kaartjes, ruim 50 dollar (ongeveer 125 gulden) en het geringe inko men van de meeste Mexicanen geen verrassing. De meeste kaartjes zijn door grote organisaties en welge stelde Mexicanen opgekocht met het plan ze voor veel geld aan de toeristen te verkopen. Nu de toeloop naar Mexico echter tegenvalt, blijven de rij ken met de kaartjes zitten en zijn de stadions maar voor de helft gevuld. SLAAPVERWEKKENDE VERTONING LEVERT MAROKKO EEN PUNT OP MONTERREY In Mon terrey, de heetste stad van Mexico, lijkt voetbal tot de onmogelijkheden te horen. Engeland en Ma rokko kwamen in hun wedstrijd uit de tweede speelronde van groep F niet verder dan een slaap verwekkende 0-0. Na een eerste kwartier, waarin beide teams nog initiatief toonden, was het door een gebrek aan adem, zin en persoonlijkheid snel beke ken met de wedstrijd in het Stadio Universitario. Engeland raakte na een dik half uur aanvoerder Robson kwijt, toen die bij en onschul dige valpartij voor de derde keer in korte tijd zijn schouder uit de kom draaide. Wilkins nam de aanvoerdersband over, maar stond twee minuten voor rust ook in de kleedkamer, toen scheidsrechter Gonzales Roa uit Paraguay de provoca ties van de middenvelder van AC Milan met - een wat over dreven - rode kaart bestrafte. Het waren de opwindendste momenten van een duel, dat sport op zijn slechtst toonde. Met tien Engelsen ging het in de tweede helft warempel vijf tien minuten lekker. Daarna kon het tiental niet meer. Het elftal van Marokko wilde niet meer. Het laatste kwartier maakte de ploeg zich schuldig aan het grofste soort van spel bederf, dat geen enkele arbi trale vermaning trof. Het roodverbrande publiek was bij de schaamteloze vertoning in k de „oven" van Monterrey toen al in slaap gevallen. Voor Engeland ziet de toe komst in Mexico er slecht uit. De ploeg is in nood. De we reldkampioen van 1966, die eerder deze week met 1-0 ver loor van de „sluipmoorde naars" van Portugal, moet de laatste wedstrijd tegen Polen winnend afsluiten om door te gaan naar de achtste finales. In de huidige vorm zit dat er niet. De Britten missen ver nuft om in Monterrey sterk voor de dag te komen. De inbreng van een fitte Bry an Robson en een niet gedis kwalificeerde Ray Wilkins zou weinig verschil maken op dat punt. Glenn Hoddle speelde een redelijk tweede helft, toen hij als eenling het spel op het middenveld mocht maken. Sansom en Waddie steunden hem aan de zijkanten. De ster van de Spurs, die steeds se rieuzer in verband wordt ge bracht met Ajax, had in de be ginfase van de tweede helft tot twee keèr toen de eerste En gelse treffer in Mexico op de schoen, maar hij richtte beide malen te hoog. De veelgepre zen Lineker en de Italiaan Ha- teley bleken op beslissende momenten ook grote tekortko mingen te hebben. Marokko moet zich diep gaan schamen na de wedstrijd tegen Engeland. Na tegen Polen al IRAPUATO Hongarije startte tegen Canada op zijn Russisch, maar overtuigde al lerminst met de overwinning van 2-0 op de zwakste broeder uit groep C. Marton Esterhazy was de speler, die Hongarije binnen twee minuten verloste van het minderwaardigheids complex, waarmee de ploeg sinds de nederlaag van 6-0 te gen de Sovjet-Unie kampte. Hongarije >verd maandag afge droogd, vooral door de blik- semstart van de Russen. Bin nen 1 minuut 56 seconden schoot de Sovjet-Unie toen raak. Esterhazy deed het in Irapuato nog sneller. Na 110 seconden kreeg de in Griekse dienst (AEK Athene) spelende spits de bal na een afgeslagen schot van Kiprich voor de voeten en knalde zonder be denken raak. Die snelle treffer had Honga rije vertrouwen en rust moe ten geven, maar de de Magya- ren maakten nauwelijks in druk tegen het taaie Canada. De Nooramerikanen krabbel den snel overeind na de tegen slag. Gray en Valentine deden goed werk in de voorste linies. Dat maakte indruk op de Hon gaarse coach Mezey, die nog voor rust een extra verdediger (Roth) inbracht. Na rust gin gen de Canadezen door en wa ren in de 61e en 63e minuut door Vrablic en twee keer Se- gota de gelijkmaker in zicht. De uiterst zwakke voorstelling van Hongarije werd met fluit concerten begeleid. Kenners van het Hongaarse voetbal konden zich geen slechter op treden van de nationale ploeg bij een wereldkampioenschap herinneren. Pas in de 76e minuut maakte Lajos Detari een eind aan alle onzekerheid. Hij schoot de bal simpel in het net. De 2-0 van Hongarije was verre van imponerend. Tegen Frankrijk zal maandag moeten worden gewonnen om in de volgende ronde te ko men, voor het huidige Hon gaarse elftal een zeer zware opgave. Het dappere Canada kende de pech, dat vier minuten voor tijd invaller Sweeney de eerste rode kaart van het toernooi kreeg. De Canadees had zich herhaaldelijk schuldig ge maakt aan overtredingen. Scheidsrechter Al Sharif had hem al het geel getoond, zodat er vier minuten voor tijd geen andere straf meer was dan rood, toen Sweeney aan het shirt van Bognar ging hangen. Hongarije - Canada 2-0 (1-0): 2. Ester hazy 1-0, 76. Detari 2-0. Scheidsrech ter: Jamer El-Sharif (Syr). Toeschou wers: 8.500. Geel: Lenarduzzi (Can). Geel en rood: Sweeney (Can). Hongarije: Szendrei; Sallai, Kardos, Garaba, Varga; Nagy (Dajka), Burcsa (Roth), Detari, Bognar; Kiprich, Es terhazy. Canada: Lettieri; Lenarduzzi. Bridge, Samuel, Wilson (Sweeney); Ragan, Norman, Gray, James (Segota); Vra blic, Valentine. MUNDIAL zeer negatief opgetreden te hebben, kwam die eigenschap gisteren weer bovendrijven op een moment dat dat niet nodig was. In de eerste helft hadden de Marokkanen het betere van het spel. Vooral Timoumi, de Afrikaanse voetballer van het jaar, en meesterdribbelaar Bouderballa waren op dreef. Ze brachten dit keer diepte in het spel, maar na een paar goede aanzetten waarbij de Engelse defensie in het nauw werd gebracht, was het ge beurd met de Marokkaanse durf. In de tweede helft wenste Ma rokko zich niet te storen aan de numerieke meerderheid, die de ploeg kende. Slechts als de moegestreden Engelsen he lemaal geen been meer uitsta ken, waren de Afrikanen be reid Shilton te bedreigen. Ti moumi dwong de Engelse goa lie een kwartier na rust tot zijn stijlvolste actie van de dag. Daarna was de Marokaanse aanvalsdrift voorbij. De Noordafrikanen hebben met twee punten uit twee doel puntloze wedstrijden nota bene uitzicht op een plaats in de achtste finales. Daaraan werd in Monterrey, waar in 270 minuten voetbal één tref fer is gemaakt, alles onderge schikt gemaakt. Engelana-Marokko 0-0. Scheidsrech ter: Gonzales Rosa (Par). Toeschou wers: 20.000. Geel: Wilkins en Hate- ley (Eng), Khalifa en Khairi (Mar). Rood: Wilkins. Engeland: Shilton; Gary Michael Ste vens, Fenwick, Butcher, Sanson; Hoddle, Robson (Hodge), Wilkins; Li neker. Hateley (Gary A. Stevens), Waddle. Marokko: Zaki; Kahlifa, El-Biyaz, Bouyahiaoui, Lemriss (Ouadani); Dolmy, Bouderballa, Timoumi; Khai ri, Krimau, Merry (Soulaimani). Na alle voetbalwedstrijden die we tot nu toe gezien hebben, heb ik het volgende advies aan jonge spe lers: wanneer je van voetbal houdt en als aanvaller het doel van je tegenstander wenst te bestormen, dan moet je in het Deense of Schotse team terecht zien te komen. Hun spelers laten andere teams, die over meer talent en technische vaardigheden beschikken, in hun hemd staan. Met verbazing heb ik naar het spel van een aantal teams gekeken. Waar gaat het bij deze wereldkampi oenschappen eigenlijk om? Ook wanneer je een goe- ,de speler bent en doelpunten probeert te maken, is het natuurlijk nog niet altijd gemakkelijk om te sco ren. Maar in deze WK valt op, dat voorhoedespelers nauwelijks tot aanvallen komen. Dit werd nog eens bevestigd toen ik een organisatorische zwak West duits team zag spelen en een Spaanse ploeg, waarin de topspelers hun reputatie niet waar konden ma ken. De wedstrijd tussen Denemarken en Schotland mag daarom een lesje voor de anderen genoemd worden. Ik zou misschien kunnen zeggen dat Denemarken zo briljant voetbalde omdat Schotland zo grootmoedig was om hen de kans te geven te laten zien wat ze konden. Hoewel Schotland met 1-0 heeft verloren, had dit team echter ook kunnen winnen. Met hun eerste wedstrijd hebben de Denen de voet balfans een psychologische opkikker gegeven en dat is heel belangrijk. De andere wedstrijden, met uit zondering van het optreden van het Russische team, hebben alle voetballiefhebbers bezorgd Achtergela ten. En er zijn goede redenen voor deze bezorgdheid het ontbreekt de teams aan een goede spelgeest en aan de wil om te winnen. Gelukkig zijn er toch altijd wel wat voetballers die de geest van het spel trouw blijven en de toeschouwers in verrukking kunnen brengen. Zulke spelers vind je in het Deense team. De Denen zijn er in geslaagd een goede balans tussen aanvallend en verdedigend spel te demonstreren en de bal daarbij in het spel te houden. Ze zijn in staat, wanneer dat noodzakelijk is, de bal in de ploeg te houden, zonder dat dit uitloopt op tijdrekken. Hoe gebruikte Denemarken de speeltijd in de wedstrijd tegen Schotland? Niet met het stilleggen van het spel, maar door te spélen. En daar gaat het tenslotte om. Toen ik het tijdens de vorige wereldkampioenschap pen over het egoïsme van sommige spelers en het ge brek aan inzet van een aantal teams had, vooral met betrekking tot Italië, werd me dat door sommige cri tici niet in dank afgenomen, omdat de Italianen uit eindelijk de wereldcup wonnen. Diezelfde critici zeg gen nu dat Italië schandalig slecht speelt. Maar Italië heeft altijd al zo gespeeld. In de wedstrijd tegen Argentinië werd het Argen tijnse team in de eerste helft in zijn trots gekrenkt door de Italiaanse strafschop. De Argentijnen begon nen echt te voetballen en dertig minuten lang gaven ze een spel weg dat hun beste optreden genoemd kan worden sinds ze met 3-1 van Colombia wonnen in de kwalificatieronde. Na de Argentijnse gelijkmaker was de spanning er weer af omdat beide teams tevre den leken met een gelijkspel. Het Italiaanse team is gespecialiseerd in het counter- voetbal en wanneer het daarvoor geen kans krijgt, dan „spelen" ze niet. Aangezien Argentinië hen die kans niet wilde geven, stagneerde het spel, hield het voetballen op. Niemand wilde het inititatief nemen, behalve Jorge Valdano en Diego Maradona. Italië wilde geen enkel risico nemen en bleef zich verstoppen achter een defensief schild, Argentinië wilde het gelijkspel niet in gevaar brengen. Wat overbleef was dertig minuten goed voetbal van het Argentijnse team, voor de gelijkmaker viel. Sneller dan we hadden verwacht, werd er een domper gezet op onze hoop op een spannende wedstrijd tussen de huidige en de vorige wereldkampioen. 3 M MENOTTI'S MUNDIAL MENOTTI'S GUADALAJARA Al gerije zal dit keer niet door een perfide coalitie worden gedwarsboomd. Vier jaar geleden hield een combine tussen West- Duitsland en Oostenrijk de Noordafrikanen uit de tweede ronde, in Mexico is het heel goed mogelijk dat Algerije eventuele uit schakeling aan zich zelf te wijten zal hebben. De blunder die Medjadi in Guadalajara tegen Brazilië beging zou bij de afreke ning in groep D wel eens fataal kunnen zijn. Hoe wel de Brazilianen in de eerste helft een voortdu rend veldoverwicht had den, hielden de goed ge organiseerd verdedigende Algerijnen de tegenstan der op afstand. Totdat lin- kervleugerverdediger Medjadi een voorzet onder de voet liet door liet lo pen. Careca had in de 22e minuut van de tweede helft geen moeite Brazilië naar de tweede ronde te schieten. Brazilië is met vier punten uit twee duels zeker van een plaats bij de laatste zestien. De laatste ontmoeting tegen Noord-Ierland kan als een op warmer voor het grote werk worden beschouwd. Tevens lijkt het vrijwel zeker dat de Brazilianen het toernooi dan kunnen voortzetten in Guada lajara, waar zij een aanzienlij ke aanhang onder de plaatse lijke bevolking hebben ver worven. Brazilië blijft de liefhebbers van het samba-voetbal teleur stellen. Een uur lang lieten Ju nior en de zijnen niet meer dan middelmatig voetbal zien. Met het weinig indrukwek kende treffen tegen Spanje in de herinnering, keerde het pu bliek zich vervolgens van de favorieten af. Het „Argelia, Argelia" weerklonk en dat moet de Algerijnen nogal ze nuwachtig hebben gemaakt. Brazilië opende net als in de eerste wedstrijd vlak en wei nig geïnspireerd. Ook de komst van Falcao, een van de oude sterren, die al in de tien de minut inviel voor de ge blesseerde Edson, veranderde daar niets aan. Een tempovers nelling na een half uur bracht aardige mogelijkheden voor Careca en Casagrande, maar doelman Drid stond treffers in de weg. Verder dan een spet ter op de lat van Julio Cesar kwam Brazilië niet. Initiatief In de tweede helft nam Alge rije het initiatief over. Uit een voorzet van Menad gleed Bel- loumi de bal tegen het lichaam van doelman Carlos. Ogen blikken later lanceerde de weer kwiek van een lichte hersenschudding herstelde Madjer Belloumi opnieuw. Edinho moest vervolgens op de lijn ingrijpen toen Carlos door een schot van Assad ge passeerd was. Duidelijk werd wel dat de Algerijnen - waar het voetbaltechniek betreft - van niemand meer een lesje behoeven te leren. De fout van Medjadi maakte echter aan alle illusies een einde. De Algerijnse bondscoach Ra- bah Saadane: „De ervaring gaf de doorslag. Mijn spelers heb ben complexen, in de eerste helft was het zelfvertrouwen ver te zoeken. Na rust zag ik de agressie die ik van ze ken. Brazilië zal in de huidige vorm moeite hebben de finale te be reiken". Tele Santana, de bondscoach van Brazilië, verklaarde na af loop de „kritische" houding van het publiek in Guadalaja ra niet te begrijpen. „Alleen vanwege onze naam en repu tatie wordt er veel van ons verwacht. Wij hebben aanval lend gespeeld en een aantal kansen gehad. Wij hebben het grootste gedeelte van de wed strijd bepaald. Ik moet de Al gerijnen een compliment ma ken voor hun spelopvatting". Brazilië - Algerije 1-0 (0-0). 67. Care-, ca 1-0. Scheidsrechter: Mendez (Gua). Toeschouwers: 40.000. Brazilië: Carlos; Julio Cesar; Edson (Falcao), Edinho, Branco; Alemao, Socrates, Elzo, Junior, Careca, Casa grande (Milller). Algerije: Drid; Megharia; Medjani, Mansouri, Guendouz; Benmabruk, Kaci-Said en Assad (Bensouala); Madjer, Menad, Belloumi (Zidane). MEXICO-STAD De kriti sche uitlatingen van de Brazi liaan Socrates over mogelijke manipulaties tijdens de wed strijden van Mexico en Brazi lië, zijn de organisatie en de wereldvoetbalbond, de FIFA, in het verkeerde keelgat ge schoten, De leiding van het Zuidamerikaanse elftal moet volgende week bij de bond op het matje komen om de uitla tingen van middenvelder te verantwoorden Volgens de Zwitser Josef Blat ter, secretaris van de FIFA, worden spelers en officials in Mexico regelmatig verkeerd geciteerd. „Dat is waarschijn lijk ook met de uitspraken van Socrates gebeurd. We zullen onderzoeken of hij zich wer kelijk zo uitgelaten heeft, voor we met maatregelen komen. Daarom praten we eerst met de Brazilianen". Standen 1. Sovjet-Unie 2 1 1 0 3 7-1 2. Frankrijk 2 1 1 0 3 2-1 3. Hongarije ..210122-6 4. Canada 2 0 0 2 0 0-3 Poula O Brazilië-Algorije 1-0 1. Brazilië 2 2 0 0 4 2-0 2. Noord-Ierland 10 10 11-1 3. Algerije 2 0 1111-2 4. Spanje 1 0 0 ,1 0 0-1 Poule F Engeland-Marokko 0-0 1. Portugal 1 1 0 0 2 1-0 2. Marokko 2 ,0 2 0 2 0-0 3. Polen 10 10 10-0 4. Engeland 2 0 1110-1

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11