Portugal de slimste Thijs gokt verkeerd Het veilige, maar dure image van Mexico 3 ra Bambridge op matje geroepen ENGELAND LAAT VELE KANSEN ONBENUT Hongaarse pers somber gestemd Standen ORT ËetdócCouAO/nt WOENSDAG 4IUNI1986 PAGINA p he,'r (dl.. jeleij voer, dusij anini A iatigt W ad il veiP trail' Ajax lain Giresse was net als \le andere Fransen diep rider de indruk van het t erste optreden van de ovjet-Unie, de komende ïgenstander van de ransen„Er is maar één voord voor de prestatie 0|* !an de Russen: buitenge- an voon. Ik denk zelfs dat sterker zijn dan Ajax °f> \>en het op zijn hoogte- \unt stond. Misschien varen de Amsterdam- pers wat genialer. Maar let tempo waarin de en lussen spelen, ligt weer ar Vat hoger", verwoordde ik fe middenvelder zijn ge- u- \oelens. ?d t Duiken epp Piontek mag zijn loeg dan hebben verrast iet de mededeling dat ij binnenkort hun vrou- 'en en vriendinnen op ezoek mogen hebben, e Deense bondscoach lat toch niet alle teugels ieren. De Scandinaviërs wgen zich alleen nog laar via het trapje in het wem bad bij het hotel egeven. Duiken is reng verboden. Piontek am het besluit in de oop dat zo wordt voor- otnen dat nog meer spe- ?rs last krijgen van uikloop. Taxi )e Noordieren, die hun 'am kwamen aanmoedi- en in Guadalajara, ston- en toen zij een taxi wil- en betalen toch wel ven raar te kijken. De hauffeur accepteerde un geld niet. De munt- enheid in Mexico is de >esos. De Noordieren adden echter alleen de eschikking over pesetas fie zij bij duizenden had- Ie n ingewisseld. Com mentaar van één van ien: „Ik heb mij nog W*ooit zo stom gevoeld". Protest Brazilië heeft een offi cieel protest ingediend jij de FIFA naar aanlei ding van een vergissing /an de organisatie voor het begin van de wed strijd tegen Spanje. In jlaats van het Brazili aanse volkslied werd het .erelied voor de nationa le vlag" ten gehore ge- jracht. „We hebben het Verkeerde bandje in de jassettespeler gestopt", luidde het commentaar yan de stadiondirectie. Met die reactie neemt de Braziliaanse voetbalbond Seen genoegen. Voor het begin van de wedstrijd Mexico - België maakte ie organisatie weer een pijnlijke fout. Door een defect aan de geluidsin stallatie waren de volks liederen van beide lan den niet in het stadion te \ioren. Toen dat duidelijk Werd, besloten de toe schouwers de nationale }iymne van Mexico zelf jen gehore te brengen. Ton Wanneer de Westduitse voetballers in Mexico wereldkampioen worden, kunnen zij rekenen op een premie van mini maal 100.000 Mark per persoon. Voorzitter Her mann Neuberger van de jDFB heeft een premie- \-schema opgesteld. Voor het bereiken van de laat- :\ste zestien, ontvangt elke speler 20.000 Mark. .Plaatsing bij de laatste .acht levert 30.000 Mark Jop en de halve finale is de DFB 50.000 Mark waard. Een finaleplaats levert 70.000 Mark op. Zico Zico, de witte Pele van Brazilië, zal vrijdag in Guadalajara tegen Alge rije spelen. Dat maakte 'de woordvoerder van de Braziliaanse voetbalbond .Lucas Neto gisteren be kend. Zico zat in de ont- i moeting met Spanje (1-0) werkloos op de reserve bank. Bij de training heeft Zico geen last meer van de blessure. Midden velder Alemao moet zijn i plaatsje afstaan. Maceda terug naar Madrid MEXICO-STAD Voor Spanje is het wereldkampioenschap in Mexico wel erg ongelukkig begonnen. Na het ten onrechte afgekeurde doel punt tegen de Brazilianen, blijkt in dat duel ook centrale verdediger Ma ceda geblesseerd te zijn geraakt. De laatste man van kampioen Real Ma drid kreeg plotseling vocht in zijn knie. De Spaanse arts besloot daarop in overleg met bondscoach Munoz, Maceda niet meer in te zetten. De verdediger mag eerst nog het duel tegen Noord-Ierland van de tribune bekijken, maar wordt daarna op het vliegtuig naar Madrid gezet. Handig Vindingrijkheid kan deze twee Mexicaanse jongens niet worden ontzegd. De voetbalfans hebben een ludieke manier van drinken uitgevonden. De dorstige kelen worden via twee op een helm bevestigde blikjes frisdrank en bijbehorende slangetjes handig gesmeerd. GUADALAGARA De FIFA heeft de Australische scheidsrech ter Christopher Bambridge op het matje geroepen. Hij moet zich ver antwoorden voor het feit dat hij het doelpunt van de Spanjaard Mi chel in de wedstrijd Brazilië - Spanje heeft afgekeurd. De bal kwam via de lat achter de doellijn terecht, maar stuiterde daarna weer terug in het veld. Volgens de neutrale waarnemer raad pleegde de arbiter niet snel genoeg de grensrechter, die er beter voor stond dan hijzelf. Een lid van de arbitrage commissie stelde dat de Australiër niet meer in aanmerking komt voor het lei den van een wedstrijd in de halve fina les. De Spaanse voetbalbond heeft een officieel protest ingediend bij de FIFA. Aan de uitslag van de wedstrijd, 1-0 in het voordeel van Brazilië, kan echter niets meer worden veranderd. De Brazi liaan Socrates heeft overigens een op zienbarende verklaring gegeven voor de handelswijze van scheidsrechter Bam bridge tijdens het duel Brazilië - Spanje. Volgens Socrates heeft die beslissing niets te maken gehad met het niet goed waarnemen van Bambridge of zijn grensrechter. „Dit was duidelijk een po litieke en commerciële beslissing. Ieder een weet dat het voor het toernooi van levensbelang is dat Brazilïe en Mexico zeker de kwartfinales halen. En dat was Bambridge van te voren duidelijk ge maakt". MONTERREY Het is in Monterrey fataal slordig met kostbare krachten om te springen. Die ervaring heeft het Engelse voetbal team gisteren opgedaan. Vijf kwartier zwoegen had de ploeg van trainer Bobby Robson niets opge leverd. Tegenstander Por tugal strafte de laatste vijftien minuten die aan pak af. Een treffer van Carlos Manuel betekende de eerste zege in groep F van de eindronde. Het slimme Portugal zegevier de met 1-0. Voor een ge slaagde achtervolging ont brak het Engeland aan zuurstof. De organisatoren van de Mun- dial hebben naast een groot aantal kleine, in ieder geval een grote fout gemaakt. Het kiezen van Monterrey als speelplaats blijkt na twee wed strijden een grove misgreep. Monterrey heeft een verlam mende invloed op voetballers. In het betrekkelijk laag gele gen oord blijken doelpunten uiterst schaars. Marokko en Polen (0-0) toonden dat maan dag aan, Engeland en Portugal wisten de kijkers evenmin een aanvaardbaar schouwspel voor te schotelen. De beklemmend hete kuil van het Estadio Tecnologico bood Engeland en Portugal maar weinig adem. Wie succes wilde hebben, diende de krachten te sparen. De Engelsen hebben niet uit de lessen van 1970 wil len leren en volhardden in hun energievretende spelwij ze. Een kwartier voor tijd was de pijp leeg. Vergeefs was ge tracht een opening in de met vijf, zes middenvelders opere rende Portugese ploeg te for ceren. Monterrey begint naam te krijgen als de Hel van het Noorden. Groeps favorieten staan hier op een nul-dieet. Polen, dat vier jaar geleden in Spanje trots als derde eindig de, liet er een punt liggen te gen outsider Marokko, de ne derlaag van Engeland was niet veel minder dan een sensatie. In 31 jaar hadden de Portuge zen niet van Engeland kunnen winnen. Maar aangezien de Engelsen zich zelf voorbij lie pen, was de nederlaag feitelijk slechts logisch. Mogelijkheden om de wet der logica te doorbreken deden zich zeker voor. In de eerste helft was het de beurt aan Ha- teley om kansen te missen. Li- neker, bij zijn club Everton toch topscorer, verzuimde in de tweede helft meerdere ke ren riante gelegenheden om de score te openen. Ook het meespelen van Bryan Robson bleek geen garantie voor suc ces. Hun traditionele gebrek aan creativeit brak de Engel sen danig op. Zelfs in veront schuldigingen ontbrak het En geland aan de in Mexico zo noodzakelijke fantasie. „Het gras was te lang", verklaarde de vroegere ster Bobby Charl ton als zoveelste. „Daardoor kan het elftal zijn snelheid niet benutten". De wekenlange discussies over het al dan niet meedoen van Robson bleken volstrekt zin loos. De 28-jarige middenvel der slaagde er niet in zijn ploeg de verwachte aanvallen de impulsen te geven. In niets onderscheidde de ster van Manchester United van zijn middelmatig acterende ploeg genoten. Zelf even in de spits opduikend waagde Robson met het hoofd een poging. Doelman Bento maakte de kopbal echter onschadelijk. De veelgeroemde regisseur, net hersteld van een achillespees blessure, werd diep in de Ook Bryan Robson slaagt er namens Engeland niet in doelman Bento van Portugal te verschalken. tweede helft gewisseld voor echter schuil te gaan onder de Gele kaarten: Fenwick en Butcher tt i_ i iii-ii PsrKmv. IPnrl Hodge. Ook Wilkins was machteloos. Slechts Hoddle lukte het enigszins richting te geven aan het Engelse mid denveld. Het gehele Engelse voetbalelftal - toch zeker niet van talent gespeend - leek benauwde deken die over de ^iiw „lv„ia „ICO miljoenenstad Monterrey was ÓÏÏvëfra, bTado, DU^antinT(j'S geworpen. Antonio); André, Carlos Manuel, Pa- checo, Sousa; Gomes (Futre). Engeland: Shilton; Stevens, Fenwick, Butcher, Sansom; Hoddle, Wilkins, Robson (Hodge); Lineker, Hateley, Waddie (Beardsley). Portugal - Engeland 1-0 (0-0): 75. Carlos Manuel 1-0. Scheidsrechter Roth (Wdl). Toeschouwers: 20.000. QUERETARO Mexico es mas grandas de son problemas, Mexico is veel groter dan zijn problemen, houdt president Miguel de la Madrid zijn volk bijna dagelijks vanaf de buis voor. Dat is natuurlijk niet zo, maar Mexico ziet de Mundial als de laatste kans zich te presenteren voordat volgende maand een commissie van de Amerikaanse senaat gaat onderzoeken in hoeverre het land financieel gehol pen moet worden. Daar voor hebben de Mexica nen een klimaat van vre de, veiligheid en demo cratische vooruitgang ge schapen, dat volgens de autoriteiten alleen nog maar verstoord kan wor den door aarbevingen en wervelstormen. De hele wereldpers is nu in Mexi co vertegenwoordigd, heeft president De la Ma drid gezegd, en de reflec tie van het land is van vi taal belang voor de toe komst van Mexico's rela ties in de rest van de we reld. Mexico moet tijdens de zoveel ste „greatest show on earth" dus vooral rust uitstralen. Een terroristische aanslag kan in dat streven helemaal niet wor den gebruikt en daarvoor zijn de Mexicanen na de Ameri kaanse aanval op Libië nog steeds bang. Een hoogst mo biel, 60 man sterk commando team, met scherpschutters en explosieven-opruimings experts, staat dag en nacht pa raat. FIF A-president Joao Ha- velange blijft ontkennen dat er wat aan de hand is, maar maakt nimmer bezwaar tegen zijn dagelijkse escorte van acht politiewagens. Alleen al 5000 veiligheidsagen ten waken over het welzijn van het Engelse team in Saltil- lo. Tussen de 30.000 en 40.000 gewapende mannen bewaken elftallen, pershotels, trainings velden en stadions, die af en toe de aanblik van een vesting hebben. De actie om alle bede laars, wezen, straathandelaars, vuurspugers en andere minder gewenste burgers uit het blik veld van de toerist te verwij deren, is goeddeels mislukt. Nadat zij buiten de stad gezet zijn, komen deze allerarmsten bij de eerste gelegenheid weer terug. Mexico presenteert zich deze maand op zijn best in een kos- tenverslindende race het de „gringo's" naar de zin te ma ken. Nieuw aangeschafte, pe perdure apparatuur moet de indruk wekken dat Mexico een modern land is. Later hoopt Mexico die dollars terug te verdienen, maar het is wat lastig investeren zonder geld. Misschien zou Mexico er beter aan doen met zijn armoe te koketteren, dan met zijn niet bestaande rijkdom. Niets immers is duurder dan net te doen of men rijk is. TED VAN LEEUWEN Allé stadions worden streng bewaak*. 1 Jiikm Ui Fernando Quirarte kopt Mexico naar een voorsprong van 1-0 na een slecht verzorgde dekking in de Belgische defensie. MEXICO-STAD Guy Thijs heeft het noodlot over zijn eigen elftal zelf afgeroepen. In een strijd met ongelijke kansen is puur verdedigen en ver tragen, zoals België begon tegen Mexico, een slechte zaak. Er behoeft maar een kleinigheidje mis te gaan en er vallen brokken. Er is ook het een en ander misgegaan. Het resultaat was een Mexicaanse over winning van 2-1. Na rust, toen de Belgen veel meer van het eigen doel af voetbalden, is Mexico geen moment meer op ei gen kracht gevaarlijk ge weest. De ongelijke kansen waren vooraf bekend. Spelen tegen het thuisland voor zo'n 100.000 supporters is niet gemakkelijk. Voetballen onder leiding van een Zuidamerikaans fluitende scheidsrechter (Esposito uit Argentinië) maakt de zaak voor Europese ploegen niet eenvoudiger. Een grensrechter uit het buurland Guatamala (Romulo Mendez) wil de bui tenspelregel wel eens anders uitleggen dan gebruik is. Carlos Esposito leidde stellig niet partijdig, maar hield er gewoon een andere hand van fluiten op na dan de Europea nen gewend zijn. Zware aan slagen op de achillespezen (van de Belgen) werden met een vrij schopje afgedaan. Tac kles en slidings (tegen de Mexicanen), die in Europa als volstrekt correct gelden, wer den onherroepelijk bestraft. In die gegeven situatie is het veiliger ver van het eigen doel te voetballen; op zijn minst proberen de tegenstander niet naar je toe te lokken. Dat juist deden de Belgen door rondspe len op eigen helft. Aanvanke lijk lieten de Mexicanen het toe. Geen van de twee ploegen ondernam trouwens iets op de helft van de tegenstander, wanneer die daar in balbezit was. Tomas Boy, Mexico's aanvoer der, doorbrak de ban door zijn mannen naar voren te com manderen als Gerets, Broos, Vanderelst, De Wolf, Scifo en Vandereijcken weer aan het schuiven gingen. Het bevel van aanvoerder Boy had ge volgen. Scifo, als „luie" vedet te niet gewenst bij een aantal van zijn ploeggenoten (Gerets, Vandereijcken), viel duidelijk en helemaal door de mand. Zijn foute passes, zijn gedraai op het stroeve veld, zorgden voor irritatie en gevaar in de eigen gelederen. Maar Thijs wilde de draaier op het mid denveld handhaven. Hij ver ving in de tweede helft Van- denbergh en Desmet, maar liet Scifc», die vrijwel niets posi tiefs had bijgedragen, staan. Een slechte beslissing. Scifo immers werd, bewust leek het soms, buiten de acties gehou den en een halve man minder op de ruim 2200 meter hoogte van Mexico telt zwaar aan. De middenvelder die de Belgische coach nodig had gehad, Leo Clijsters, was niet beschikbaar door een ziekte. Zaterdag, na dagen van afzondering, moch ten de Belgische spelers hun vrouwen ontmoeten en Clij sters pikte een griepachtige vi rusinfectie op van zijn echtge note Els. Al die zaken hadden echter niet behoeven te tellen, wan neer de Belgen van eigen mo gelijkheden hadden durven uitgaan, zichzelf niet in de po sitie van de angstige mindere hadden gemanoeuvreerd. Mexico namelijk was, ondanks ruim zestig oefenwedstrijden en een voorbereiding van een iaar, geen ploeg die potten kon breken. Dat bleek het duide lijkst in de tweede helft, toen de ploeg niets kon doen met de ruimte die de Belgen, door de nood gedwongen, moesten ge ven. Teleurstelling Guy Thijs had heel graag een punt uit het Aztekenstadion willen meepikken. De Belgi sche oefenmeester verheelde zijn teleurstelling niet. „In de tweede helft hebben wij moge lijkheden gehad een gelijk te maken. Dat vind ik dan ook het winstpuntje van deze wed strijd. Wij hebben het laatste gedeelte min of meer beheerst. Dat betekent dat onze voorbe reiding goed is geweest. Die wetenschap geeft toch we) enig vertrouwen voor de ont moetingen met Irak en Para guay. Ik hoop nu dat Mexico de beide andere wedstrijden probleemloos wint, dat zou onze taak wat gemakkelijker maken". Bora Milutinovic, de Joegosla vische trainer van de Mexica nen, had België een lastige te genstander gevonden. „Wij waren gespannen. Planken koorts is normaal voor een de buut waar wij jaren naar toe hebben geleefd. De steun van het publiek, de zon - het sprak allemaal in ons voordeel. Maar anderszijds is de druk op ons veel groter dan op de tegen stander". Thijs had dat iets an ders ervaren. „De ambiance maakte indruk en is ons in fei te vreemd. Wij reageren daar op wat onwennig. Dat kan nooit een voordeel zijn". België - Mexico 1-2 (1-2): 23. Quirarte 0-1, 39. Sanchez 0-2, 45. Vandenbergh 1-2. Scheidsrechter: Esposito (Arg). Toeschouwers: 90.000. Gele kaarten: Van der Eist (Bel), Sanchez en Mu noz (Mex). België: Pfaff; Gerets, Van der Eist, Broos, De Wolf; Scifo, Vandereyken, Ceulemans, Vercauteren; Vanden bergh, Desmet (Claesen). Mexico: Larios; Trejo, Quirarte, Cruz, Aguirre; Servin, Munoz, Negrete, Boy (Espana); Sanchez, Flores. BOEDAPEST De Hongaarse dagbladen hebben ontzet gerea geerd op de desa- streuse nederlaag met 6-0 tegen Rusland in Irapuato. Volgens de Hongaarse sportkrant Nepsport was het lang geleden dat het nationale elftal zo'n wanvertoning op de grasmat liet zien. „Het ontbrak het Hongaarse spel aan organisatie en tac tiek", aldus Nepsport. Maar ook andere kran ten lieten zich niet on betuigd in hun kritiek op het spel van de na tionale elf. „De Russi sche ploeg was op alle fronten superieur, voor al op snelheid en tac tisch gebied", schreef Nepszabadsag in haar commentaar. De com munistische krant voeg de daar toe dat het Hongaarse elftal al moe was voordat de wed strijd begon. Volgens Nepszabadsag is het on waarschijnlijk dat de Hongaarse ploeg zich nog voor de tweede ronde kan plaatsen. Groep B België—Mexico 1-2 1.Mexico 1 1 0 0 2 2-1 2.Paragua y0 0 0 0 0 0-0 3.lrak 0 0 0 0 0 0-0 A.België 10 0 1 0 1-2 Groep D Algerije—Noord land 1-1 1. Brazilië 1 1 0 0 2 1-0 2. Algerije t 0 1 0 11-1 3. N-lerland 10 1 0 11-1 4. Spanje ..1 0 0 1 0 0-1 Groep F PortugalEngeland 1-0 1. Portugal 1 1 0 0 2 1-0 2. Marokko 10 1 0 10-0 3. Polen 10 10 1 0-0 4. Engeland 1 0 0 1 0 0-)

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9