Van Zon ontkent alle schuld in ABP- zaak sola Bedreiging conducteur doet moordenaars das om Dolman en Steenkamp opnieuw kamervoorzitter HandelaarIk vertelde steeds dat mijn schilderijen vals waren Mogelijke gijzelplaats Joke Osterman gevonden ^Loonsverhoging, geen wachturenregeling voor ^vrachtwagenchauffeurs Korthals Altes wil miljard extra Gesprek met informateur realistisch Elmex tandpasta met Aminfluoride beschermt het glazuur al na enkele seconden Elmex.Vraag uw tandarts waarom, TMMP. IKLCOP mistte: £EK VOOR- UN De /CLD&we emv rwic \e ook \Je*g Te MPitte1 Stijging toerisme compenseert strop VS niet KONINKLIJK HUIS 2[NNENLAND CcidócSotwcmt WOENSDAG 4 [UNI 1986 PAGINA 3 Ajleeste ouders gillen verplichte ierkeersles PELDOORN Ouders met phoolgaande kinderen van 13 tot ini$ jaar vinden het belangrijk dat ja® de basischool hun kinderen ook scjX het voortgezet onderwijs ver- djeersles krijgen. Een meerderheid an hen meent zelfs dat het ver- r<^Tieht zou moeten worden. Dat istqjjkt uit een in opdracht van Vei- /erig Verkeer Nederland (VVN) uit- clupvoerd onderzoek dat vandaag in wTpeldoorn openbaar werd ge naakt. Volgens VVN zou ook de aa*Verheid het verkeersonderricht li het voortgezet onderwijs een plwaardige plaats moeten geven. Dagboek Anne Frank terug in Achterhuis AMSTERDAM Het originele dagboek van Anne Frank bevindt zich vanaf vandaag weer in het voor het publiek toegankelijke Achterhuis aan de Prinsengracht in Amsterdam. Vanaf het begin van de jaren vijftig is dit dagboek bewaard gebleven in het Zwitser se Bazel, waar Annes's vader Otto Frank zich in 1952 vestigde. Na diens dood in 1980 bleek dat hij alle handschriften en dagboek brieven had nagelaten aan de Staat der Nederlanden en zo kwa men zij uiteindelijk terecht bij het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie (RIOD). Stormvloedkering in gebruik voor 25.000 genodigden BURGSLUIS De officiële ingebruikne ming van de stormvloedkering in de mon ding van de Oosterschelde zal worden bijge woond door 25.000 genodigden uit de hele wereld. Koningin Beatrix zal op 4 oktober de „opening" verrichten. Volgens ir. H. van der Tuin van het ministerie van verkeer en wa terstaat is het werk zelf op die dag nog niet helemaal voltooid. De stormvloedkering is dan wel in staat een storm te keren. De werkzaamheden eromheen, zoals het aanleg gen van de toe- en afvoerwegen bij en op de kering, zullen pas in het voorjaar van 1988 worden afgerond. De NOS verzorgt van 12.00 tot 14.00 uur een rechtstreekse tv-uitzending van de feestelijkheden. Juwelier gedood bij overval AMSTERDAM Bij een overval in Amsterdam is gisteren een ju welier om het leven gekomen. De man, een veertigjarige zoon van eigenaar H. Wijnschenk, raakte ernstig gewond nadat overvallers op hem schoten. Hij overleed later in een ziekhuis De vier gewapende overvallers kwa men verkleed als vrouwen de juwlierszaak binnen en bedreig den daar het personeel. Wat zich daarna heeft afgespeeld is nog onduidelijk. De vier overvallers vluchtten met een auto. Van hen ontbreekt nog ieder spoor. De omvang van de buit is de politie nog niet bekend. Nat wegenzout minder schadelijk GRONINGEN De ongeveer 200.000 ton wegenzout, die jaarlijks over de Nederlandse wegen wordt uitgestrooid leidt onmiskenbaar tot schade aan de beplanting langs de wegen. Dit blijkt vooral in de periode mei- juni, wanneer sterk aangetaste bo men en struiken als in „een vroege herfst" hun bladeren verliezen. Dit concludeert de Groningse bio loge H. Terpstra in haar rapport „Effecten van wegenzout op het milieu". De overheid moet deze zoutschade zoveel mogelijk beper ken door van droogstrooien op natstrooien over te gaan, schrijft Terpstra. i r ^MAASTRICHT Inge- ounieur Jacobus van Zon, e,tioofdverdachte in de 1 '(ABP-affairre, heeft giste- °ren voor de rechtbank in °°Maastricht nadrukkelijk lkbntkend ooit steekpennin gen te hebben aangeno- oemen. „Het is onzin. Uit de duim gezogen", verklaar de Van Zon over de be- ■schuldiging die tegen hem ■is ingebracht. Officier van ■justitie Laumen verdenkt ■van Zon ervan als bemid delaar tussen het Alge- bemeen Burgerlijk Pensi- lidoenfonds (ABP) en het jrabedrijfsleven smeergeld te 3,%ebben opgestreken, d 'a|Van Zon liet zich gisteren op ^de eerste zittingsdag van zijn proces niet uit het veld slaan door de getuigen-verklarin- ®'gen. Tientallen getuigen bin- ''"nen en buiten het ABP zijn er plover eens dat Van Zon nooit "lenige prestatie heeft geleverd voor de „bemiddelingsnota's" die hij naar zakenrelaties van het ABP stuurde. De verkla ringen zijn slechts een onder deel van het dossier dat de of-1 ficier van justitie in de afgelo pen twee jaar heeft opge bouwd en uit 33 ordners be staat. De rechtbank besloot gisteren deze berg van feiten en verklaringen in chronologi sche volgorde af te handelen. Op eerste procesdag werd daarom de kwestie-Poot be handeld, kwestie-Poot, waar mee de ABP-affaire indertijd aan het rollen kwam. Nota's Poot, een ondernemer uit Nue- nen, wilde in de jaren zeventig een keten van tennishallen bouwen en probeerde daar voor het ABP als geldschieter aan te trekken. Hij benaderde daarom Masson, directeur be leggingen van het ABP. Mas son gaf zelf niet thuis, maar verwees Poot naar zijn vriend en belegger Van Zon. Bij de onderhandelingen die volgden kreeg Poot tot zijn verbazing te horen dat Van Zon „niet persoonlijk geïnteresseerd was, maar wel mogelijkheden zag het project bij het ABP binnen te loodsen". Zo werd het ABP toch de geldschieter van de tennishallen. Maar ver volgens kwamen bij Poot no ta's binnen, te betalen voor „tussenkomst en adviezen in zake tennishallen". De reke ningen stonden op naam van het Belgisch adviesbureau Perdaen, maar de inhoud maakte duidelijk dat Van Zon erachter zat. Poot betaalde alleen de eerste rekening van 14 januari 1979, groot 37.700 gulden. Daarna kwam hij langzamerhand tot de overtuiging dat het om steekpenningen voor Van Zon ging, omdat hij rekeningen kreeg waarvoor geen enkele dienst was verricht. In juli 1980 verzocht hij Van Zon het sturen van rekeningen te sta ken. Het ABP stopte daarop prompt de financiering van de tennishallen zodat het project (Systar) eindigde in een faillis sement. Van Zon zei gisteren voor de rechtbank dat Systar al eerder failliet was gegaan. Volgens hem is Systar door slechte be drijfsvoering op de fles ge gaan. Dat hij zijn rekeningen inde via Perdaen was volgens Van Zon noodzakelijk omdat hij na zijn ontslag bij de Hol landse Beton Groep een „con- currentieverbod" kreeg opge legd. „Om dat verbod te om zeilen gebruikte ik Perdaen als betaaladres", aldus Van Zon. Hij liet zich evenmin van stuk brengen door een opsom ming van de rechtbankpresi dent waaruit bleek dat nie mand iets wist van zijn „be middelingsrol". „Ik was ook geen gewone bemiddelaar, ik trad ook op als trouble-shoo ter. Daar kreeg ik een vergoe ding voor. Maar als er geen problemen waren dan hoefde ik dus ook niet in actie te ko men", aldus Van Zon. Vanaf vandaag hoort de recht bank 21 getuigen, zodat het proces in ieder geval nog deze maand in beslag neemt. De gisteren beëdigde kamerleden Van Mierlo (D66) en Kok (PvdA) gingen vrolijk van start. Rechts de herkozen voorzitter van de Tweede Ka mer, D. Dolman. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren dr. D. Dolman (PvdA) herkozen tot haar voorzitter. Dolman kreeg 125 van de 149 uitgebrachte stemmen. Aan de andere zijde van het Binnen hof, in de Eerste Kamer, werd prof. dr. P. Steenkamp (CDA) eveneens met overgrote meerderheid van stemmen tot voorzit ter herkozen. Bij de voorzittersverkiezing in de Tweede Kamer, die plaatsvond na de beëdiging van alle 150 leden die op 21 mei werden gekozen, gingen 13 stemmen naar de CDA'er Van der Sanden. Klaas de Vries (PvdA) kreeg twee stemmen en op de volgende personen werd elk één stem uitgebracht: de PvdA'ers Kok, Meijer, Dales, Stoffelen en Tazelaar, de VVD'er Joekes en de CDA-leden Van Dijk en Eversdijk. Voorlopig is Eversdijk be noemd tot eerste vice-voorziter van de Tweede Kamer. AMSTERDAM „Oude, vergeten schrijver staat voor treu rige noodzaak met spoed schilderijen te verkopen. Mesdag: elders 15.000 gulden, hier 8.000". Tientallen van dit soort ad vertenties zette de 58-jarige Amsterdammer W.C.K. sinds 1982 in de landelijke dagbladen. Vele kunstminnaars kwa men naar zijn kunsthandel aan de Kinderdijkstraat in Am sterdam, maar de gekochte „meesters" als Mesdag, Isaac Is raels en Kurt Schwitters, die voor een koopje waren aange boden bleken later vals. De Amsterdamse officier van justitie, mr. J. de Bruin, eiste daarom dinsdag acht maanden gevangenisstraf waarvan vier voorwaardelijk tegen K. In totaal waren drie gevallen van valse schilderijen de man ten laste gelegd. Daarnaast zou K. van de sociale dienst een uitkering hebben genoten, terwijl hij met zijn kunsthandel geld verdiende. Hij moet nu nog ruim 89.000 gulden aan de Gemeentelijke Sociale Dienst terugbetalen. Bij de belastingen heeft K. een schuld van ruim zes ton. De man ontkende dat hij zijn klanten had opgelicht. „Ik heb de mensen steeds gezegd dat de schilderijen niet echt wa ren", zo vertelde hij. Voor de advertenties gaf K. als verkla ring daf hij „een man van humor is". De rechtbank doet 17 juni uitspraak. ROTTERDAM De zoekactie van de politie naar het huis waar de maandag vrijgelaten Joke Osterman-Otto het afgelo pen weekeinde is vastge houden, heeft gisteren al meteen succes gehad. Liefst vier Anita's meld den zich bij de politie na dat bekend was gemaakt dat de ontvoerde vrouw tijdens haar verblijf kin deren „ergens in de buurt van Schiphol" .juffrouw Anita" had horen roepen. De vrouw is vermoedelijk is vastgehouden in een woning bij een school in de Amsterdamse Plane- tenbuurt. De Italiaan Gianni Cossu, die zich maandagavond bij de po litie in zijn woonplaats Deven ter meldde nadat hij op de te levisie met naam en foto was aangeduid als één van de ont voerders, ontkent ten stelligste iets met de zaak te maken te hebben. Wel is bekend dat hij tot zaterdagnacht enkele da gen „weg" is geweest. Cossu kent één van de andere ver dachten, Natal Piredda, goed. Die Italiaan wordt gezien als een hoofdfiguur binnen de maffia in Nederland en heeft jarenlang in Deventer als piz zabakker gewerkt. De twee aangehouden Rotter damse verdachten ontkennen medeplichtigheid in de affaire. Eén van de twee, de 22-jarige juffrouw M.O., is een ontsla gen employée van het bankfi liaal waar de heer Osterman de leiding heeft. De vrijgelaten Joke Otto her stelt volgens de politie vlot van de doorgemaakte emoties. Zij staat onder medische con trole, maar opname in een zie kenhuis is niet nodig. De ont voering van de vrouw van fili aalhouder is voor ons land zo nieuw, dat de Nederlandse Bankiersvereniging binnen kort een extra vergadering be legt over de wijze waarop toe komstige ontvoeringen van „gewone" bankmedewerkers moeten worden voorkomen. d' id _J)EN HAAG Veel ransportbed rijven heb- len de arbeidsvoorwaar- len voor de werknemers ip vijf punten eenzijdig erbeterd. Belangrijkste liervan is een loonsverho- ;ing van twee procent net terugwerkende ;racht tot I januari van lit jaar. Volgens woord- oerders van de twee be- angrijkste werkgeversor- janisaties, KNVTO en NOB, is dit gebeurd om de jj7.000 vrachtwagenchauf feurs en de 13.000 andere Werknemers in de be drijfstak niet de dupe te laten worden van de sle pende cao-onderhandelin- [^5inds drie weken is er geen Vjfcao meer in de bedrijfstak. Op ^15 mei mislukten de onder handelingen voor de zoveelste ?keer. De bonden willen dat in 4le cao voor 1986 wordt vastge legd hoeveel uren een chauf feur maximaal kwijt is aan 'Vachten, lossen en laden. Die iren worden afgetrokken van Varing opdoen in een proefpe riode tot 1 december. lehalve de salarissen hebben meeste ondernemers ook et vakantiegeld verhoogd tot icht procent. De uitkering bij :iekte wordt aangevuld tot onderd procent. Verder heb- en zij de onkostenvergoeding 'oor 's avonds en 's nachts mei met twee kwartjes r uur verhoogd. De toeslag ^jtvoor werken op zaterdag ■Jwordt voortaan vanaf vrijdag savond twaalf uur betaald, be halve voor dubbele bemannin- ^[Bestuurder J. Hengst van de 'Vervoersbond FNV zei giste ren dat de transportwerkge- Vers met de verbetering van de arbeidsvoorwaarden waarover werkgevers en bon den het al eerder eens werden „het doen voorkomen of er al een cao is. Deze actie van de werkgevers leidt de aandacht af van de zaken waar het in het overleg (ook vandaag) werkelijk om gaat: een contro leerbare en naleefbare cao met een verplichte staffel van wacht-, rust-, laad- en losuren en aparte regelingen voor het vergoeden van overuren in deelmarkten", aldus Hengst. Als er geen bedrijfstak-cao komt gaat de Vervoersbond FNV in de slag met grote on dernemingen zoals Nedlloyd, Furness, Internatio-Miiller en Van Gend Loos om aparte cao's af te sluiten. Deze con cerns, die duizenden chauf feurs in dienst hebben, hebben niet afwijzend gereageerd op de aankondiging van het apar te overleg. Minister Korthals Altes DEN HAAG Minister Korthals Altes (justitie) vindt dat zijn departement de komende vier jaar een miljard gulden extra no dig heeft. In zijn gisteren gepubliceerde „politieke testament" doet de minis ter een dringend beroep op informateur De Ko ning om ervoor te zorgen dat Justitie in het nieuwe regeerakkoord niet op nieuw het kind van de re kening wordt, zoals jaren lang het geval is geweest. Hij wijst erop dat een jaarlijkse verhoging van de justitiebe groting met 250 miljoen uiterst noodzakelijk is, om onder meer de rechterlijke macht en het politie-apparaat te verster ken, het tekort aan gevange niscellen op te heffen, het aan tal bewaarders uit te breiden, de rijksvergoedingen voor de „sociale advocaten" te verho gen, en de beveiliging van Schiphol te verbeteren. „Justitie is niet duur", schrijft Korthals Altes. „Het is altijd zuinig geweest en heeft steeds loyaal zijn bijdrage geleverd aan bezuinigingsronden. Maar nu is elke verdere ombuiging onmogelijk". Volgens de bewindsman dreigt het geloof van de burgers in onze rechtsstaat ernstig te worden aangetast als er niet spoedig meer geld komt voor de handhaving van die rechts staat. (Vervolg van de voorpagi na) Het gesprek van gister avond werd door de woordvoerder van de in formateur als „realistisch" gekenmerkt. Dat staat in Haags jargon voor somber. Het zal verregaande invloed hebben op de vaststelling van het financiële raamwerk van het komende regeerakkoord, later deze week. De financiële kaders van de verkiezingspro gramma's lijken daarmee twee weken na de verkiezingen met een grondige uiteenzetting over de economische en fi nanciële perspectieven al weer achterhaald. Slagen De Vries en Nijpels er inderdaad in voor het weekend het financiële kader van het regeerakkoord af te ronden, dan kan daarna gestart, worden met onderhandelingen over de echte invul ling van de plannen en lijkt de formatie in een hogere ver snelling te kunnen komen. (Vervolg van de voorpagina) BREDA De Bredase moordzaak is volgens de politie extra snel opgelost, doordat het aangehouden tweetal zaterdagavond een conducteur van de trein Roosendaal-Bergen op Zoom zodanig bedreig den, dat de man zich ge noodzaakt zag van de treeplank van de nog rij dende trein te springen. De conducteur had de twee in de trein betrapt met de luchtdrukpistolen. Hij maakte de jongens een pistool afhandig, waarna dezen besloten hem te do den, aldus de spoorwegpo litie. De conducteur wist zich in eerste instantie op de tree plank van de rijdende trein in veiligheid te brengen. De twee jongens konden echter de cou pédeur open krijgen, waarop de man van de trein sprong. Hij raakte licht gewond. De twee jongens vluchten, maar werden korte tijd later door de rijkspolitie van Wouw aange houden. Ze hadden luchtdruk pistoolkogeltjes op zak. Toen de Bredase politie dat hoorde, ging bij haar een lichtje bran den, omdat in de wagen van de vermoorde Cornelis soort gelijke kogeltjes waren aange troffen. De beide verdachten hebben een gering strafblad, zo deelde een woordvoerder van het Openbaar Ministerie in Breda mee. Ze zijn vandaag aan de officier van justitie voorgeleid. Volgens de Breda se politie hebben de twee jon gens de wapens gekocht met de bedoeling een overval te plegen. Ze hadden geld nodig „om eens flink uit te kunnen gaan", aldus hun verklaring tegenover de politie. ADVERTENTIE. Hel Arruntluonde kt snel en zorgt voor een glad laagie waardoor landplak zich moeilijker kan hechten FRIEMELS [/eOEKÊEN VINDEMI eeN DU oe?WETS Type Dn HMR EN zo. LEIDSCHENDAM De ne gatieve druk van het wegblij vend Amerikaans toerisme naar ons land buiten beschou wing gelaten is toch een lichte stijging in de overige buite- landse sectoren waar te ne men. „Vorig jaar bezochten 4,5 mil joen buitenlanders ons land. Een lichte stijging in andere dan de Amerikaanse sector zal dit totaal echter niet meer kunnen overtreffen", aldus F. Kamsteeg van het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT). De invloed hiervan drukt 5 juni Prinses Juliana is in het gebouw voor Civiele Tech niek van de Technische Hogeschool in Delft aan wezig bij het symposium „Handicap en Communica tie". Het symposium wordt georganiseerd door het Centrum Medische Tech niek van de TH Delft en het Innovatiegericht On derzoekprogramma Hulp middelen Gehandicapten. sterk op het totale pakket bui tenlands toerisme. In totaal schat het NBT dat dit in totaal op drie procent minder buiten lands bezoek naar ons land zal neerkomen. Zorgenkind voor het NBT blijft het stagnerend Ameri kaans toerisme. Sprak het NBT eerder deze maand nog van 30 tot 35 procent minder, het ziet er nu naar uit dat dit percentage op 30 procent zal stabiliseren. Een forse klap voor het Nederlands toeris tisch produkt, want door de ramp in Tsjernobyl, de lagere dollarkoers en de angst voor terroristische acties hebben 200.000 Amerikaanse reizigers van een bezoek aan ons land afgezien. Vorig jaar kwamen er 650.000 Amerikanen naar ons land en van gemiddeld twee overnachtingen uitgaan de komt dit neer op 400.000 overnachtingen minder, wat weer overeenkomt met een in komstenderving van ongeveer 250 miljoen gulden, aldus Kamsteeg. De lichte aanwas in het overige buitenlandse be zoek komt dit jaar voorname lijk uit Engeland en in minde re mate Italië. De grootste stij ging is geconstateerd bij het toerisme uit Japan (80.000 Ja panners), Australië en op- n^rkelijk Brazilië. ADVERTENTIE De Sola-fabriek komt naar u toe. U profiteert bij deze recht streekse fabrieksverkoop van ongekend lage prijzen. Sola kwa liteit nü met kortingen tot 70%. Tevens extra laag geprijsde fabrieksrestanten, beursgoederen en showroommodellen. Bestekartikelen vanaf f 1.25 Diverse bestek artikelen 6 theelepels of 4 o taartvorkjes Vanaf f 3,- Komplete cassettes In edelstaal en zwaar verzilverd 25 tot 50% korting vanaf f89.- 39-delige c Geschenkartikelen Zwaar verzilverde theelepels, tae vorkjes, suikerschepjes, bloem- vaasjes, kandelaars, enz Bezoek onze Verkoop show: 2 Bent u verhinderd, Naam: lo vraag vrijblijvend Adres: 00 dokumentatie aan: Plaats: Ut— Kookpannen tot 70% korting Keukengerei Praktische keukenhulpen in roestvrij edelstaal. o.a. opscheplepels, maat bekers, lepelrekken. enz Servieswerk Roestvrijstalen dekschalen, saus kommen. vleesschotels, botervloten. soepkommen, koffie- en theepotten, melkkannen, suikerpotjes, enz. Nü extra laag geprijsd Speciale verkoopdagen (Koopavond geopend) donderdag 5 juni 13.00-21.00 uur vrijdag 6 juni 13.00-1 7.00 uur zaterdag 7 juni 11.00-16.00 uur Holiday Inn Leiden Haagse Schouwweg 10 Telefoon: 071-769310 i> Bon zenden aan: Sola Fabriek. I Antwoordnummer 105 3700VBL Zeist, (postzegel is niet nodig)

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3