k£idóeizowwnt~& stad omgeving Lezen is vooral een genoegen De Leidse Gourant scoort op sportgebied Een kunstkoe melken of een begonia kopen Anonieme getuigen alleen horen bij ïrnstige misdrijven Dat vindt Frank Werkman (van de Sportredactie) van 'zijn' krant. Sportverslaggeving, vooral ook over amateurs in ons eigen gebied, krijgt ruime aandacht in de Leidse Courant. En daar werkt hij met volle inzet aan. Aan een regionale krant met een duidelijke signatuur: gemaakt vanuit een christelijke levensvisie. Nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen. 0 i WOENSDAG 4 JUNI 1986 PAGINA 15 Piraat weer uit le lucht gehaald EIDEN De Leidse radiopi- aat Freewave is gisteren weer lit de lucht gehaald. De politie rof zendapparatuur aan in en flat aan de Arendshortt. )aar werd al een aantal keer erder apparatuur in beslag enomen. 'olitievoorlichter D. Grave- and: „Blijkbaar zit er zoveel eld achter die piraat, dat men iet eens de moeite neemt teeds van locatie te verande- en". Graveland weet intussen liet meer hoeveel maal de il- igale zender uit de lucht is ehaald. „Het is zeker meer an twintig keer. OMROEP RIJNLAND BEGINT REGIONALE KABELKRANT LEIDEN Omroep Rijnland is van plan in augustus van start te gaan met een regionale kabelkrant. Via het kanaal van de BRT 2 zullen overdag op televisie doorlopend mededelingen in tekstvorm worden gepresenteerd over allerlei aktualiteiten in Leiden en de regio. Een enige maanden durend experiment van Omroep Rijnland in de Merenwijk heeft de benodigde ervaring opgeleverd. Het experiment zou veel positieve reacties hebben opgeleverd. De Stichting Kabelnet Merenwijk (SKM) wil dit na jaar een enquête onder de abonnees houden over de wenselijk heid om Filmnet abonnee TV toegang op de kabel te geven. Vol gens het bestuur van de SKM is voorzichtigheid geboden, omdat de belangstelling voor Filmnet landelijk gezien tegenvalt. In middels is wel Europa TV op kanaal 46 in de Merenwijk te ont vangen. Het plan om Filmnet met ingang van 1 juni op de Leid se kabel toe te laten, is enigszins vertraagd. Dat komt omdat de uitbreiding van het kabelnet door technische oorzaken vertra ging heeft opgelopen. Vermoedelijk is Filmnet nu over circa 1 maand in Leiden te ontvangen. Auto over de kop LEIDEN Op rijksweg 4 is gistermiddag een 30-jarige Leiderdorpse met haar auto over de kop geslagen. De vrouw remde voor een file, de auto slipte, raakte in de berm en sloeg twee keer over de kop. Uiteindelijk kwam het voertuig in de sloot terecht. De vrouw mankeerde niets. De auto was total loss. Ook de auto van een 22-jarige vrouw uit Oegstgeest werd gistermid dag totaal vernield. Zij slipte en botste aan beide zijden van de weg tegen een vangrail. De vrouw liep daarbij een hoofd wond op. JAAR CEL VOOR GOOCHELENDE JUWELENDIEF LEIDEN/DEN HAAG Een 42-jarige Franse juwelendief is gisteren door de rechtbank in Den Haag veroordeeld tot twaalf maanden cel. De officier van justitie had achttien maanden geëist. De verdachte, geboren in Marseille, maakte er zijn beroep van om via een handige goocheltruc kostbare ringen met briljanten te laten verdwijnen als hij bij juweliers op bezoek was. De man zou tussen april '84 en februari '86 menige juwelier in Den Haag, Leiden en Haar lem versteld hebben doen staan van zijn ver bluffende goocheltoeren. Zijn handelwijze be stond steevast hieruit dat hij spontaan met een aanbetaling het vertrouwen van de verkopers trachtte te winnen. Zodra hij zijn keuze had ge maakt, gaf hij de betrokken man of vrouw de opdracht om het dure kleinood van zijn keuze veilig op te bergen in een doosje. In een mo ment van onachtzaamheid van het verkopend personeel wist hij vliegensvlug met zijrt lenige vingers het deksel van de doos op te lichten en de kostbare ring in zijn zak te laten glijden. Het doosje werd dan leeg opgeborgen in de safe. Er waren ringen bij van 30.000 tot 50.000 gulden die de „goochelaar" wegnam. De Marseillaan liep tegen de lamp, toen hij op 25 februari van dit jaar het ongeluk had een Haags winkelmeis je te ontmoeten, dat per se nog even een doosje wilde openen om het nummer van de ring op de kassabon te noteren. De Fransman probeer de haar dat nog te beletten. Hij rukte het doosje bijna uit haar hand, maar ze zette door en wist het toch te openen. Tot haar stomme verbazing zag zij dat er niets in zat. De rechtbank heeft de juwelendief alleen voor dit laatste feit veroordeeld. De andere diefstal len achtten de rechters, in tegenstelling tot de officier van justitie, niet bewezen. Achtergronden van de misdaad LEIDEN Chronische jeugdcriminaliteit is een van de gespreksonderwerpen op het symposium over oorzaak van de misdaad, dat morgen en vrijdag aan de Leidse uni versiteit wordt gehouden. Organisator is het criminolo gisch instituut van deze uni versiteit. Behalve jeugdcri- mininaliteit zijn de belang rijkste onderwerpen: geeste lijke stoornissen en crimineel gedrag en reactie van het justitiële systeem op eigen schappen van de dader. LEZERSONDERZOEK VAN LEIDSE BIBLIOTHEEK: MINISTERIELE COMMISSIE IN RAPPORT: EIDEN In rechtszaken loeten in principe geen ano- ieme getuigen worden toege iten. Alleen als er sprake is in een ernstig misdrijf kun- ïn deze worden gehoord. De ichter moet degene zijn die, i het horen van de anonieme 'tuigen, besluit of zij in de ichtszaal worden toegelaten, it is de belangrijkste conclu- e uit het rapport dat op 11 ni wordt aangeboden aan de 'missionair minister van jus- iie Korthals Altes. Het is de (doeling dat de minister met n voorstel voor een wettelij- i regeling over dit onder- prp komt. Gisteravond kreeg ;n welgevulde zaal in het Ju- Üisch Studiecentrum van de kidse universiteit alvast een jjkje in dit rapport. Dat ge- lurde via mr. H. Wooldrik, 1 van de ministeriële com- jssie die zich over het onder- erp van de anonieme getui- In heeft gebogen. looldrik was in zijn functie 'js officier van justitie een van sprekers op de discussiea- pnd van het strafrechterlijk fspuut SOS over het onder- 'erp „De verdachte als slacht- jfer van het juridisch be- rijf". Het gebruik van ano- jeme getuigen in strafproces- In ep de infiltratie van poli- E-agenten in criminele sferen aren de twee hoofdthema's in de avond. Dit zijn twee jethoden die belangrijk zijn 1 het opsporen en bestrijden in de zwaardere criminali- |t. Het zijn echter tevens om reden methoden, zoals bleek jt de discussie tussen Wool- lik en.de beide andere gas- p, de advocaat M. Moszko- diqz en de rechter J. Abspoel. jet was een discussie over de rjggenomen criminaliteit in Gfis land en de tendens om er tegen op te treden. iijP. de praktijk worden zowel ^filtratie als het laten optre- tn van anonieme getuigen maar er zijn geen richtlijnen beschik- lar. Het gebruik van anonie- ie informanten is zelfs in Tijd met de regels van het jetboek van strafvordering, p rechter moet immers de jrsonalia van een getuige ..(innen opvragen. Mr. Mosz- bwicz: „Anonieme getuigen |n vaak collega-misdadigers je de politie af en toe tips ge- Jn en daardoor zelf buiten Ihot blijven. Een rechter is „|ar ~nieL altijd van op de Dogte als hij zo'n getuige bort. Er is dus beslist controle ,bdig om de betrouwbaarheid [toetsen van een getuige die Joniem wenst te blijven. Ik jn zeer geschrokken van de uitspraak van de Hoge Rao^ van afgelopen november die het goedkeurde dat een ver dachte op grond* van alleen anonieme getuigenverklarin gen is veroordeeld. Dit is een volstrekt oncontroleerbare werkwijze". Infiltreren Ook het infiltreren in de on derwereld (het „undercove- ren" in justitieel woordge bruik) zou volgens Moszkowicz aan strenge regels moeten worden onderworpen. Alleen politie-ambtenaren zouden dit mogen doen en alleen op plaatsen waar ernstige misdrij ven worden vermoed. Van alle activiteiten zou nauwkeurig verslag moeten worden ge maakt. Mr. Abspoel viel hem op dit punt bij: „We moeten als handhavers van het recht geen vuile handen maken. Ik ben het dan ook niet eens met minister Korthals Altes die heeft gezegd dat een agent in functie niet vervolgd zal wor den als hij tijdens een infiltra tiepoging de wet overtreedt. Ik ben het helemaal oneens met een oud-ambtgenoot van mij die zei, dat een infiltrant „best eens iemand in elkaar mocht rammen", om aanzien te ver krijgen in de onderwereld". Mr. Abspoel nam zijn kans waar om in dit kader flink uit te halen naar het Openbaar Ministerie (OM), vertegen woordigd door mr. Wooldrik. Hij beschuldigde het OM er van zich in het openbaar op te werpen als een instituut dat criminaliteit bestrijdt. „Die functie kan het OM niet waar maken en dat moet het ook niet proberen. Het OM is er immers voor om de wet hand te haven en aan te duiden dat er een norm bestaat waaraan de burgers zich moeten hou den. Zonder daarbij de naam van Wooldrik te noemen wees Abspoel op het gevaar van de roep om meer celruimte om het hoofd te kunnen bieden aan de stijgende criminaliteit: „We zitten nu op de top van een criminaliteitsgolf. Nu meer cellen bouwen betekent misschien dat ze over tien jaar leegstaan". Mr. Moszkowicz viel hem bij: „Elke officier van justitie roept nu dat de straffen zwaarder moeten. Hij denkt ^daarmee modern te zijn, want 1 in de publieke opinie wordt er ook zo over gedacht in deze tijden van heroine en ontvoe ringen. Maar het idee is vrese lijk ouderwets. Kijk naar de landen die de doodstraf nog kennen: daar is de ernstige misdaad eerder toe dan afge nomen". LEIDEN Een kunstkoe melken, met de veiling- klok een begonia „kopen" of een familie echte, le vende sluipwespen bekij ken. Dat kon gistermid dag allemaal op het Stad huisplein waar de (recla- mejkaravaan van „Toer de Boer'86" was neerge streken. Deze mobiele tentoonstelling, die het imago van de landbouw moet verbeteren, trok veel bekijks. Vooral kin deren vermaakten zich kostelijk. De jeugd had het met name voorzien op de kleine kudde kunstkoeien die in een hoek van het plein bijeen gedreven was. Het woord kunstkoe is overigens tamelijk overdre ven, want het gaat om niet meer dan een kaal buizenfra me waarvan de vorm in de verte lijkt op die van een ech te melkgeefster. Het enige dat veel weg heeft van een koe is de rubber uier die op juiste hoogte aan het frame is beves tigd. De van vier spenen voof- ziene uier, die echt kan wor den gemolken, is boven geheel open, zodat hij gemakkelijk kan worden gevuld. Maar de schooljeugd vond het niet be zwaarlijk dat de koe uit buizen was opgebouwd. Integendeel, de kinderen verdrongen zich om de stalen beesten; ze wil den allemaal wel e.ens „echt" molken. TOER DE BOER OP STADHUISPLEIN De jeugd had het verder ook bijzonder druk met de jacht op stickers, bouwplaten en fol ders. Vooral de laatsten wer den met gulle hand uitgedeeld door de leerlingen van de Ho gere Agrarische School (HAS) uit Dordrecht. Zij trekken met de karavaan „Toer de Boer" langs een aantal steden in Zuid-Holland. Dordrecht, Gouda, Boskoop en Leiden hebben inmiddels bezoek ge had, Delft (6 juni) en Den Haag (7 juni) volgen nog. De rijdende tentoonstelling is een idee van HAS-leerling Jan Martijn Spruijt, die het met vijf medeleerlingen verder ontwikkelde. Het zestal wordt tijdens de tocht met raad en daad bijgestaan door zo'n 34 collega's. De expositie wordt voortgetrokken door een vijf tiental splinternieuwe tracto ren die door de dealer belan geloos ter beschikking zijn ge steld. De trekkers slepen elf landbouwwagens en enkele landbouwwerktuigen (een ploeg en een giertank) onder politiebegeleiding voort. De expositie is opgebouwd in de wagens die gisteren in een cir kel op het Stadhuisplein wer den neergezet. Het plein maakte hierdoor een zeer ge zellige indruk. Elke wagen was gewijd aan een eigen onderwerp. Zo kon men onder meer zien hoe kaas wordt gemaakt, hoe een sui kerbiet uiteindelijk in suiker verandert en hoe aardappels worden geteeld. Dit laatste on derwerp oefende extra aan trekkingskracht uit omdat de aardappels daadwerkelijk wer den verwerkt tot patat. De wa gen die het onderwerp bloe menveiling uit de doeken deed, had ook een hoge amu sementswaarde. Met een druk op de knop konden bezoekers een veilingklok tot stoppen dwingen. Het geheel leek wel wat op een quiz, want wie van de vier deelnemers het snelst op de knop drukte, kreeg een begonia cadeau. Interessant was ook het onder deel biologische bestrijding. Zo werd onder meer uitgelegd dat de.schadelijke witte vlieg niet alleen met chemische midde len het hoekje om kan worden geholpen, maar dat ook een andere vorm van aanpak mo gelijk is. Zo kan de kweker ■strips met eitjes van sluipwes pen kopen en deze strips in de kas leggen. Deze wesp, of wespje, want veel groter dan een onweersvliegje is dit insect niet, is de natuurlijke vijand van de witte vlieg. De wesp legt zijn eitjes op de witte vlieg en het larfje van de wesp doet zich daarop tegoed aan de vlieg, die natuurlijk het loodje legt. Op donderdag 5 juni trekt een gedeelte van de expositie naar het Binnenhof waar een pan- nekoek van overschotproduk- ten wordt gebakken. De lek kernij van graan, boter en melk wordt bereid op een vuurtje van gedroogde mest en aangeboden aan enkele tweede kamerleden. De leerlingen van de HAS willen hiermee overigens niet protesteren te gen het landbouwbeleid, maar willen laten zien dat ze over de problematiek nadenken. Opnames NCRV-radio in Hooglandsekerk LEIDEN Het oratorium „Markus" dat zaterdag 7 juni in de Hooglandse kerk zijn premiëre beleeft, zal door de NCRV-radio integraal worden opgenomen en op een nog vast te stellen da tum worden uitgezonden. „Markus" wordt vertolkt door de Lau- renskantorii uit Rotterdam, Hosanna uit Alphen en het Randste delijk begeleidingsorkest. Dit alles onder leiding van Barend Schuurman. Het was aanvankelijk de bedoeling dat deze pre miëre in de Laurenskerk in Rotterdam zou plaats hebben, maar de NCRV vreesde geluidsoverlast van voorbij denderende trei nen. Aanvang 19.30 uur. LEIDEN Lezen blijft voor het merendeel van de gebruikers van de Leidse bibliotheken een genoegen. Zo'n 78 procent van 3522 ondervraagden uit Leidqp en Voorschoten stelden te lezen „om zich te ontspan nen". Verder leest men vanwege de algemene ont wikkeling (40%), studie (38%), oplossen bepaalde problemen (22%), voor werk (18%) en huishouden, tuin enz. (11%). Het liefst leest men avonturen-, oor- logs- en spionageromans. Daarna komen de literaire romans, detectives, familie- I dokters- en liefdesromans. Engelse-, historische-, psy- chologische romans, strip verhalen, jeugdboeken, boe ken over land- en volken- kunde, kunst, geschiedenis, gezondheidszorg, muziek, j psychologie, tuinieren enz. Science fiction en boeken over techniek scoren rela- tief laag op deze boeken top-twintig. Zo'n 31% zegt in het algemeen wel elke week één of meer boeken te lezen, 27% zegt ongeveer twee boeken per maand te lezen, 14% leest er één per maand en 13% leest minder dan twee boeken per jaar. Dat blijkt uit een lezerson derzoek dat in opdracht van de Leidse bibliotheek door de Dienst Sociaal We tenschappelijk Onderzoek van de Rijksuniversiteit in Leiden is gehouden. Doel van dit vorig jaar gestarte onderzoek was om het aan bod van diensten van de bi bliotheek beter af te stem men op de vraag van de le ners. Dit om met het klei ner geworden budget toch meer service te kunnen bie den. Voor het onderzoek werden 6000 mensen in Leiden en 534 inwoners van Voor schoten (bewoners van Noord-Hofland maken wel gebruik van bibliotheek-fi liaal Zuid-West) benaderd. De mensen die een vragen lijst kregen, kwamen uit alle lagen van de bevolking en hadden uiteenlopende leeftijden. Het waren leden of gebruikers van een Leid se bibliotheek, maar ook mensen die nooit naar de bibliotheek kwamen of hun lidmaatschap hadden opge zegd. Er werden in totaal 3522 vragenlijsten terugge stuurd. Het nu gehouden onder zoek zal volgend jaar nog worden geïntensiveerd. Naar aanleiding van de to tale resultaten zal het be leid van de bibliotheek worden aangepast. Volgens de penningmeester van het bestuur, de heer A. van der Kloes, zal het nieuw te be palen beleid echter geen grote verschuivingen ge ven. kend. Dat men er om aller lei inlichtingen kan vragen, er kan studeren en koffie drinken wist een kleine meerderheid eveneens. Maar dat men er ook uit treksels van boeken kan krijgen, dat er een knipsel krant wordt gemaakt waar je van alles in op kan zoe ken, dat er rondleidingen worden georganiseerd en dat er allerlei aktiviteiten voor kinderen worden ge houden, was bij veel men sen nog niet bekend. Vooral de mogelijkheid tot lenen van bladmuziek, het thuis bezorgen van boeken bij ouderen en minder validen, de mogelijkheid om dia's en cursussen op video te lenen en dat men er vergader ruimte kan krijgen of een cursus kan volgen, bleek bij zeer velen onbekend te zijn. Aan de andere kant stelde 18% van de ondervraagden, die zeiden regelmatig ge bruik te maken van de bi bliotheek, dat zij op de hoogte was van de moge lijkheid om grammofoon platen en musiccassettes te lenen. Iets wat echter nog niet mogelijk is in de biblio theken. Door dit onderzoek is even eens een beeld ontstaan van de omvang van de zoge naamde grijs-leners. Dat zijn mensen die wel boeken uit de bibliotheek lezen, maar geen abonnement hebben. Zij laten kennissen of familieleden boeken voor hen meenemen of ge bruiken het abonnement van iemand anders om boe ken te lenen. Ongeveer éénderde van de leden neemt wel eens een boek voor niet-leden mee. Het percentage grijs-leners dat met een abonnement van een ander boeken leent, be draagt tussen de 12 en 17 procent. Het totaal aantal boeken dat jaarlijks door niet-leden wordt geleend ligt daarmee zeker tussen de 79.000 en 151.000 titels. Diensten Uit het onderzoek is wel ge bleken dat maar weinig mensen op de hoogte zijn van de vele diensten die de bibliotheken in Leiden aan bieden. Dat de bibliotheek boeken uitleent en dat men er kranten en tijdschriften kan lezen, was dan wel.be- Kinderen verdringen zich rond de kunstkoeien Veel mensen weten erg weinig van al de diensten die de bibliotheek aanbiedt. Ook bleek dat eenderde van de leden van de biblio theek een man is en twee derde vrouw. De groep 12- tot 35-jarige is verhoudings gewijs het sterkst vertegen woordigd. Zo'n 20% is jon ger dan 18 jaar en éénderde van de leden is scholier of student. Zo'n 27% heeft be- boeken lenen, is 21% jonger taald werk en 21% doet het dan 21 jaar, 22% is ouder huishouden, 4% is werkloos van 45 jaar. en 8% is gepensioneerd. De mensen die niet in .de Van de gebruikers van de bibliotheek kwamen, gaven bibliotheek, dat zijn mensen daar als reden voor, dat zij die wel gebruik maken van liever boeken kochten, niet i de diensten, maar geen lid lazen of geen tijd hadden zijn en ook officieel geen om te lezen. -L.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15