Russisch vuurwerk in gloeiende oven BLAMAGE VOOR POLEN Enzo Scifo gebeten hond bij de Belgen Spaanse kranten woedend HONGAREN MAKEN APATISCHE INDRUK J De overeenkomst 5 tussen voetbal en een te korte deken Frimann uitgeschakeld Standen -SPORT M/H EcidócGoumnt DINSDAG 3 JUNI 1986 PAGINA 7 3TV-maatschappijen protesteren bij FIFA MEXICO-STAD De internationale televisiemaatschappijen 5£]hebben er bij de wereldvoetbalbond (FIFA) in een schriftelijk ggprotest op aangedrongen een spoedige oplossing te vinden voor j^jde technische problemen, die de live-uitzendingen ernstig heb ben bemoeilijkt. Men eist onder meer de vorming van een crisis staf, die in samenwerking met vakmensen van de Eurovisie de noodzakelijke technische maatregelen moet coördineren. Af schriften van de protestbrief gingen naar de Mexicaanse rege- iring en het met communicatiezaken belaste ministerie. Op de tweede dag van het toernooi werd men in vijftig landen met de 83!problemen geconfronteerd, omdat de geluidsverbindingen niet jjfltot stand kwamen of via verkeerde banen werd geleid. Bij de j^'eerste wedstrijden van maandag leken de verbindingen wel van 8ij redelijke kwaliteit, maar tijdens de tweede helft liep de boel nijweer in het honderd. Tijdens een inderhaast belegde vergade rt ring dreigden enkele landen met een boycot van de WK indien de problemen niet snel zouden worden opgelost. MEXICO-STAD De Australische scheidsrechter Bambrid- ge is na slechts twee dagen voetbal in Mexico al door de Spaanse kranten uitgeroepen tot zondebok van de Mundial. Hij gunde Brazilië het voordeel van de twijfel nadat de bal na een schot van de Spanjaard Michel via de lat op of net achter de doellijn stuiterde. Vertraagde televisiebeelden maakten duidelijk dat de bal inderdaad achter de lijn was geweest. Brazilië won op schandalige wijze met hulp van de scheidsrechter", concludeerde het dagblad ABC. De krant Diaro 16 stelde dat Spanje verslagen werd door de man in het zwart. El Mundo Deportivo schreef: „De scheidsrechter vervalste het resultaat". Ook de Mexicaanse kranten lieten er geen twijfel over bestaan dat hun inziens Spanje tegen Brazilië een geldig doelpunt is onthouden. „Onze Lieve Heer is een Braziliaan schrijft El Heraldo en vervolgt: „De fout van de scheidsrechter heeft vooor de Brazilianen de weg naar de zege geopend". Opvallende koppen waren: „Mes steek tegen Spanje" en Brazilië heeft niet overtuigd. De scheidsrechter maakte Spanje tot een invalide". De Mos, Houwaart en Haan volgen de Belgische ploeg MEXICO-STAD Drie Nederlandse trainers van Belgische clubs trekken in Mexico gezamenlijk op. Arie Haan (Ander- lecht), Henk Houwaart (Club Brugge) en Aad de Mos (KV Me- chelen) reisden gisteren gedrieën in een gehuurd busje vanuit hun tijdelijke verblijfplaats Mexico-stad naar het Belgische kamp in Toluca. In het busje zat ook Ger Lagendijk, die bij di verse transferzaken als tussenpersoon optreedt. Ook in Toluca bloeide zijn handelsgeest weer op. Lagendijk en Hagenaar De Mos waren zaterdag als toeschouwers bij de openingswedstrijd onder de indruk geraakt van de Bulgaarse aanvaller Stoitcho Mladenov. Aangezien de Bulgaren in hetzelfde hotel verblijven als de Belgische ploeg, dacht Lagendijk snel contact te leggen. Lagendijk trof het zondag evenwel niet dat de Bulgaren een dagje vrijaf hadden gekregen. De Mos schakelde toen Leo Clu sters in. Clijsters, die onlangs Waterschei voor KV Mechelen verruilde, kreeg de opdracht Mladenov (29) te polsen over een transfer naar België. I.S '.3 M I.C ooiRAPUATO In de JJgloeiend hete oven van 9Slrapuato zorgde de Sovjet- 9 J Unie gisteren voor een mi knallend vuurwerk. Voor JJruim 15.000 enthousiaste 010 toeschouwers schoten de Russen het tevoren toch als moeizaam te nemen 1.8 bestempelde Hongaarse 5 J bolwerk volledig aan flar- )N<den. Het schuttersfeest le- JJverde een overwinning jiovan 6-0 op, waarbij de gelijkelijk J over beide helften werden verdeeld. De score had gemakkelijk hoger uit j u kunnen vallen. Twaalf [4 minuten voor het einde fa'miste Jevtoesjenko een ,N< strafschop; hij schoot j naast. ij ).0 Het uiterst harmonieus ogende team van de Russen behoort -na deze zege ongetwijfeld tot favorieten voor de wereld Er werd al met de Russen U3 rekening gehouden, al hadden i.2 sommigen nog hun twijfels. '•O Nu de zonen van de poesta zo gemakkelijk van het veld wer den gespeeld kan niemand meer om de Russen heen. De Oostblokkers lieten al di rect weten wat hun bedoelin gen waren. Ze namen de kor- ste weg naar het Hongaarse doel en dat leidde al binnen vier minuten tot twee treffers. Jakovenko en Alejnikov zorg den ervoor, dat toen al vast stond welk team,-de winnaar zou worden. Het was alleen nog de vraag hoe hoog de sco re zou oplopen. Na een dagenlange zenuwen oorlog rond de opstellingen van beide ploegen zorgde de nog maar kort geleden be noemde Russische coach Loba- novski voor een grote verras sing door ster Blochin, topsco rer Protasov en libero Tsji- wadze te passeren. De club- coach van Dinamo Kiev stelde maar liefst acht spelers uit de Oekraïne op. Het zo ontstane collectief werkte. De Honga ren werden volledig dolge draaid door de Russische rou lette, die nu eens meer dan één kogel telde. Het tevoren als ijzersterk ge roemde Hongaarse midden veld, met Detari als vermeen de grote man,-werd wegge vaagd alsof het niet bestond. Pavel Jakovenko, middenvelder van de Sovjet-Unie, vliegt evenals de bal over een Hongaarse ver dediger heen. Na de vroeg hopeloze achter stand maakten de pupillen van coach Mezey een volstrekt apathische indruk. In de 25e minuut werd het 3-0 toen Be- lanov een strafschop benutte. Ook in de tweede helft gaven de Russen volledig de toon Al na twee minuten is het raak voor de Sovjet-machine. Pavel Jakovenko laat de Hongaarse doelman Peter Disztl kansloos. immers een temperatuur van 35 graden in de schaduw ge meten. De Russische harmonie bleef, de Hongaarse verlam ming eveneens. Met een doel punt van Jaremstjoek, een in zet in eigen doel van Dajka - na een inzet van wederom Ja- remtsjoek en een treffer van Radionov werd de eindstand op 6-0 bepaald. De paar Russen in het stadion - officieel zijn er geen visa verstrekt aan overgekomen supporters en bij het organisa tiecomité was zelfs geen enke le aanvraag voor accreditatie van een journalist uit de Sov jet-Unie binnengekomen vierden nog lang het succes van hun ploeg met de kreten „Sjaiboe, Sjaiboe", zoals be kend uit de ijshockeypistes. Sovjet-Unie - Hongarije 6-0 (3-0): 2. Jakovenko 1-0, 4. Alejnikov 2-0, 24. Belanov (strafschop) 3-0, 66. Jaremts- joek 4-0, 75. Dajka (eigen doel) 5-0, 80 Radionov 6-0. Scheidsrechter: Luigi Agnolin (Ita). Toeschouwers: 15.000. Sovjet-Unie: Dassajev; Demjanenko; Koetsnetzov, Larionov; Bessonov, Alejnikov, Rats, Jaremtsjoek, Jako venko (Jevtoesjenkok Zavarov, Bela nov (Radionov). Hongarije: Disztl; Roth (Burcsa); Sal- iuei geiniiueiu uuur ue much- lai> eKardos; Garaba, Antal Nagy, kroes, waarin moest worden Bognar, Detari, Peter (Dajka): Kt- aan. Ze leken hoegenaamd niet gehinderd door de smelt- gevoetbald. In de 5 Marokko verovert punt - De Poolse invaller Przybys kon niet voorkomen dat zijn ploeg tegen Marokko een punt liet liggen. MONTERREY De eer ste verrassing is een feit. Voor slechts 12.000 toe schouwers in het Estadio Universitario te Monter rey slaagde voetbaldwerg Marokko er in de veel sterker geachte Polen een punt afhandig te maken. In de benauwende hitte, die het tempo drastisch drukte, vielen geen treffers. Marokko was zelfs enkele malen ge vaarlijker al schoot invaller Urban vijf minuten voor het einde voor Polen tegen de paal. Voor Polen, met nog zware wedstrijden tegen Enge land en Portugal voor de boeg, was de uitslag zonder meer blamerend te noemen, Marok ko kon tevoren slechts dromen van een onbeslist. Polen, in de vorige eindronde 'in Spanje nog goed voor de derde plaats, inmponeerde geen moment. Integendeel. De Marokkanen - gewend aan de hitte - waren van het begin de sfeermakers, al bleef het tem po -voortdurend aan de lage kant. De Noordafrikanen wa ren op het middenveld zeker niet de mindere van de Oost europeanen. Naarmate de tijd vorderde groeide het respect op de tribunes voor de Marok kanen, die zich consequent aan de opdrachten van de Bra ziliaanse coach José Faria hiel den. Datbetekende een pot dicht gesloten verdediging, waardoor doelman Zaki volle dig werd afgeschermd en ook haast niet in actie hoefde te komen. Vertragen, met veel. achteruitvoetbal, behoorde ook tot de Afrikaanse taktiek. De Polen keken er wel voor uit om te jagen in de broeihitte. Zbigniew Boniek, de voor AS Roma spelende aanvoerder, slaagde er ook niet in zijn landgenoten tot grotere daden te bewegen. Hij speelde zelf niet slecht, maar toch ook niet echt goed. Soms waren ook zijn passes te onnauwkeurig, •waardoor de attente Marokka nen konden ingrijpen voordat er gevaar dreigde. Pas in de 36e minuut konden de Polen (zonder de nog geblesseerde Zmuda) voor het eerst een goede aanval opzetten, waarbij Boniek aan de basis stond. Maar de afwerking was slecht: Buncol schoot over, een daad, die hii nog een paar maal zou herhalen in het over het ge heel genomen zeer matige duel. De tweede helft, met bij Polen Przybys voor Ostrowski, was iets levendiger, zonder dat er ook maar een moment sprake was van kwaliteitsvoetbal. De Oosteuropeanen kwamen ei genlijk niet verder dan een halve versnelling hoger, niet voldoende om indruk te ma ken op de wel steeds vermoei der rakende Marokkanen. In de 68e minuut leek Urban, die Dziékanowski was komen ver vangen, zijn ploeg dan toch de verlossende leiding te geven, maar hij zag zijn vinnige boog- bal keurig weggetikt door Zaki. Polen - Marokko 0-0. Scheidsrechter: Martinez (Uruguay). Toeschouwers: 12.000. Gele kaart: Timoumi (Mar). Polen: Mlynarczyk; Wojcicki; Ostrowski (46. Przybys), Majewski, Matysik; Kubicki, Komornicki. Bun col, Boniek; Dziékanowski (Urban), Smolarek. Marokko: Zaki; El-Biyaz; Khalifa, Bouyahiaoui, Lamriss; Dolmy, Bou- derbala, Timoumi (89. Khairi); El- Hadaoui (89. Souleimani), Kirmau Merry, Moustafa Merry. MENonrs v r MUNDIAL z ■■J De strijd is begonnen en nu al nemen ónze verwach- 3E tingen een vastere vorm aan. Er is waarschijnlijk gf| 5 geen beter manier om dit commentaar te beginnen -gj m dan te herinneren aan de woorden van de grote Bra- ziliaanse voetbal-strateeg Elba de Paula Lima, beter j bekend als „Tim", die zegt: „Voetbal is net als een te SE korte deken. Wanneer je je hoofd bedekt, dan liggen ^3 0 je voeten bloot. Wanneer je je voeten bedekt, dan is CO 5^ je hoofd onbeschermd". Wat Tim bedoelt, is dat het |U moeilijk is om de juiste balans tussen verdedigend en 35 I* aanvallend voetbal te vinden. Zó moeilijk, dat alleen CZ de beste teams daarin slagen. 2B 25 -Dit „korte-deken effect" kwam afgelopen zaterdag Cf ||J duidelijk naar voren in de wedstrijd tussen Italië en EJ ■jg Bulgarije. Het Italiaanse team concentreerde zich op 2! de verdediging, ondernam weliswaar de nodige aan- mJ| vallende acties, maar legde het accent toch op de de- 31 fensie. |T1 !5T Je zou twee fundamentale oorzaken kunnen aanwij- ^3 zen voor het feit dat Italië hiermee een punt heeft verloren. Het is natuurlijk in mindere mate een ZZm kwestie van geluk hebben of niet, maar het gelijk- SE spel van Italië was op de eerste plaats toch voorna- Mg* melijk te wijten aan het niet durven aanvallen. Wan- Sf* neer de Italianen dat wel hadden gedaan, dan zou- t"™ den ze misschien geprofiteerd kunnen hebben van S een tegenstander zonder goede lichamelijke reserves, die bovendien kampte met ernstige defensieve pro- SC blemen. (gy Hl Bulgarije heeft in eerdere competities al gedemon- Zstreerd dat het weinig creatief is en niet veel in huis heeft aan verassend of verwarring zaaiend spel. Het ■J Bulgaarse team heeft vergeleken met vroeger welis- waar haar opstelling verbeterd, maar de spelers lij- SJ ken eerder het produkt te zijn van veel oefenen, dan ^Z S dat ze over aangeboren talenten of eigenschappen beschikken. Uitzonderingen hierop zijn Stoycho Mia- J2 denov, Nasko Sikarov (nummer 2) en misschien ook Z Plamen Getov. 2! Mg* Het team leek te lijden onder een gebrek aan erva- Sf ring en dit werd nog verergerd door de fysieke pro- E blemen, die in verband staan met de enorme psycho- SE logische druk die het meedoen aan een wereldkam- CZ pioenschap met zich meebrengt. gg -g« Ik zal me niet laten verleiden tot de uitspraak dat we Qp Hl na zaterdag wel weten hoe het Bulgaarse team Z speelt, want in de kwalificatiewedstrijd tegen Frank- rijk speelden ze bijvoorbeeld veel beter. Is er dan ■J misschien sprake van een psychologisch probleem, of is het een kwestie van voorbereiding en aanpassings- g" !Z problemen? Het eerste probleem kan worden opge- m lost, in het tweede geval (problemen met de hoogte) ^Z is een oplossing veel moeilijker te vinden. Italië verdiende een overwinning, dat staat buiten SE kijf. De conclusie die hieruit getrokken kan worden gg* is al even duidelijk. Niemand zal ontkennen dat het -3 Italiaanse team meer klasse in huis heeft dan de Bul- t1- garen. Maar het ontbrak hen aan pit op het moment dat ze het strafschopgebied binnenkwamen, met uit- ^2 zondering van de ervaren Altobelli. De nieuwe spe- gp Iers waren niet is staat te scoren. Ze maakten veel 'gg Hl herrie, maar het leverde weinig resultaat op. Ze wa- pg Zren vlug in hun bewegingen, maar meer voor de show dan om hun tegenstanders in verwarring te brengen. Met uitzondering van Salvator Bagni, Fer- nando de Napoli en Antonio di Gennaro, wilde nie- ZS mand tot de aanval overgaan. Natuurlijk kan Italië m O haar talentvolle reservespelers op elk moment in- LZ ZC schakelen: Marco Tardelli en Paolo Rossi. Guiseppe Galderisi speelt ook niet slecht, hoewel hij in het ge veld eigenlijk weinig opvalt. Argentinië lijkt na het gelijkspel van haar rivalen Z3 CO Italië-Bulgarije een betere kans te hebben om door #4) de eerste ronde te komen. De Bulgaren zullen hun spel moeten verbeteren wanneer ze van het Argen- Üi tijnse team willen winnen. Maar hoe dan ook geloof ik dat Argentinië kan rekenen op haar spelers, onaf- Jg hankelijk van de resultaten van haar rivalen. i MENOTTI'S MUNDIAL MENOTTI'S JULICA De wraak van Montezuma heeft ook het Deense elftal bezocht. Drie dagen voor de wedstrijd te gen de Schotten in Nezahualcoyotl heeft een aantal spelers de „Tourista" opgelopen, de gevreesde darm ziekte die al zoveel ploegen van de krachten beroofd heeft. De helft van de selectie voelde zich niet kiplek ker, en van die elf waren Laudrup, Jesper Olsen, John Eriksen, Christensen en doelman Troels Rasmussen er het slechtst aan toe. Verwacht wordt echter dat allen inzetbaar zijn. Absoluut niet inzetbaar is Per Frimann. De reserve van Ander- lecht maakte in de oefencampagne zo'n sterke indruk dat hij vrijwel verzekerd was van een basisplaats. In de laatste oefen wedstrijd echter, kreeg hij zo'n schop op zijn enkel, dat spelen onmogelijk is. „Volgens mij kan Per net zo goed naar huis gaan", zegt Richard Smith, de Nederlandse fysiotherapeut van de Denen. „Ik denk dat Piontek hem dat niet wil aandoen, maar die jongen speelt echt niet meer op de Mundial. Met een derge lijke blessure lijkt mij dat uitgesloten". De Denen hadden na hun hoogtestage in Columbia 5000 liter water uit eigen land naar hun sprookjesachtige onderkomen in Julica laten overbrengen. „Het kan toeval zijn", zegt Smith, „maar sinds dat Deense water hier is, is iedereen opeens ziek. Daarvoor had niemand ergens last van". Groep A Argentinië Zuid-Korea 3-1 1 .Argentinië ..1 1 0 0 2 3-1 3.BulgariJ e10 10 4.Zuld-Korea .10 0 1 Groep C Sovjet-Unie Hongarije 1.Sovjet-Unie 2-Frankrijki i u 3.Canada 10 0 1 4.Hongarlje 1 0 0 1 0 0 2 6-0 2.Marokk o10 10 10-0 3.Engeland 0 0 0 0 0 0-0 4.Portugal 0 0 0 0 0 0-0 TOLUCA Enzo Scifo vormt de aanleiding voor de openlijke rebellie die sinds zondag de sfeer ver ziekt in de Belgische voetbalselectie. Als ge volg daarvan is René Vandereycken door bondscoach Guy Thijs buiten de ploeg gezet, al zou blessureleed ertoe kunnen leiden dat Van dereycken toch moet aan treden. Zoals bekend is Michel Renquin naar de reservebank verbannen. De beide spelers gingen het verst in hun kritiek op Enzo Scifo, de import- -Belg die liever jongleert met de bal dan op z'n tanden bijt tijdens de duels. „Die Scifo loopt m^ar te dar telen en wij moeten het werk doen", klaagde Rene Vande reycken zijn nood. Hij kreeg openlijke bijval van Renquin, de verdediger die het zondag bij een onderling oefenpartij tje al stevig aan de stok had gekregen met doelman Jean- -Marie Pfaff. Na lang wikken en wegen besloot Thijs in To luca, waar de Belgen hun in trek hebben genomen, tot in grijpende maatregelen om aan het gesteggel een einde te ma ken. Ondertussen drentelt de gebeten hond Enzo Scifo on bewogen rond in het hotel waar de Belgen samen met de Bulgaren en Uruquezen hun intrek hebben genomen. Scifo ging daar tijdens de voorbe reiding even nadrukkelijk op de solotoer als op het veld. In de ochtenduren zat hij als eer ste in de tuin te zonnen, op het veld gaf hij zijn eigen kunststukjes voorrang boven het ploegbelang. „Scifo zou eens naar de Brazi lianen moeten kijken", hekelt ook Eric Gerets de speelwijze van de 20-jarige ex-Italiaan, die twee jaar geleden, vlak voor het EK, tot Belg werd genaturaliseerd. „De Brazilia nen proberen hun tegenstan der niet te passeren, of voor gek te zetten. Die tikken de bal gewoon voorbij hun man en hebben daarbij steeds twee ploeggenoten die zich aanbie den. Scifo denkt alleen maar aan zichzelf. Hij speelt zijn ei gen spel, maar dat is niet het spel van onze nationale ploeg. Stom dat hij zo doorgaat, want als het dadelijk misloopt met hem, komt er ongetwijfeld een hoop kritiek op z'n schou ders terecht. Ik vraag me daarom ook echt af of we als ploeg wel voldoende op el kaar zijn afgestemd en inge speeld.' Ditmaal speelt Scifo dus een centrale rol in de geprikkelde sfeer waarin België de buiten landse dagen doorkomt. Vier jaar geleden was dat met Je an-Marie Pfaff het geval. Een botsing met Eric Gerets in de derde WK-wedstrijd in Span je, tegen Hongarije, was des tijds de druppel die de emmer vol wrevel deed overlopen. Door toedoen van Pfaff liep Gerets een hersenschudding op. Na afloop wendde ook de doelman ineens een blessure voor, van zo'n ernstige aard zelfs, zei hij, dat zijn collega Gerets in de ambulance voor hem van de brancard af moest. Aangekomen in het ziekenhuis vond Pfaff de ver pleegsters ineens belangrijker dan zijn eigen genezingspro ces. Aan de vooravond van het duel met Mexico heeft Thijs er gisteren een streep door heen willen halen. Vande reycken was het uiteraard niet eens met zijn coach: „Ik ken mijn verantwoordelijkhe den. Thijs heeft nooit over mijn instelling geklaagd.Op de training heb ik mij tactisch opgesteld. Met Vercauteren en Scifo op het middenveld werd ik geacht de breker te zijn. In die rol heb ik mij pro beren in te leven op de trai- .ping. Als Thijs dat beschouwt als gebrek aan inzet, ziet hij dat verkeerd". De 47-voudige international van Anderlecht Enzo Scifo vertelt dat hij dezelfde proble men met Haan heeft gehad toen die enkele maanden ge leden bij de landskampioen terecht kwam. „Maar met Haan heb ik die problemen uitgepraat". HENK MEES

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7