Verontwaardiging over verzwijgen lek Hammcentrale Amerikaans porno-rapport al vóór publicatie zeer omstreden ZOUTBERGEN IN DE ELZAS Werkloze jongeren f noeten Britse eilanden oppoetsen luid-Afrika weigert iet ANC te praten JITENLAND fieidaeSoiiftCwl DINSDAG 3 JUNI 1986 PAGINA 5 i jkswacht schiet nókmaker dood USSEL Scherpschutters de speciale anti-terreureen- I van de Belgische rijks- li t hebben gisteravond een oner van de Brusselse ge nie Evcre doodgeschoten, man had zijn flatwoning ge- icadeerd en in brand gesto- Vanuit de ramen schoot hij een geweer op straat. Vol- js de rijkswacht had de man volgens zelfmoord gepleegd, pr televisiebeelden lieten [lelijk zien dat de man, nde voor het raam werd rgcschoten. De rijkswacht k na de journaaluitzending r verklaring in. Ierse nonnen komen om bij brand Bij een brand in een zuster school in het centrum van de Ierse hoofdstad Dublin zijn gis teren zes nonnen om het leven gekomen. Vijftien nonnen wis ten aan het vuur te ontkomen. Een zware rookontwikkeling maakte het de brandweer on mogelijk de zes nonnen te red den. Het woongedeelte van het 19e-eeuwse gebouw waarin de school was gevestigd, werd geheel in de as gelegd. De oor zaak van de brand is niet be kend. Poli tieauto 's rijden op knolrapen-ethanol BONN Sinds eind februari rijden 45 po litieauto's in de Duitse deelstaat Neder-Sak- sen probleemloos op een mengsel van ben zine en uit knolrapen gewonnen ethanol. De wagens hebben zonder storingen geza menlijk al 300.000 kilometer afgelegd. De brandstof voor de auto's bestaat voer 95 procent uit benzine en voor vijf procent uit bio-ethanol. Per liter is dit mengsel zo'n twintig cent duurder dan gewone benzine. Daar staat tegenover dat in de uitlaatgassen minder koolmonoxide en stikstofdioxyden zitten dan bij het gebruik van gewone brandstof Bovendien kan op deze manier iets worden gedaan aan de landbouwover schotten. aldus een woordvoerder van de deelstaatregering van Neder-Saksen. De proefneming gaat voorlopig gewoon door. Indonesië krijgt 51 min van EG BRUSSEL De EG-Commis- sie in Brussel heeft besloten ruim 51 miljoen gulden ter be schikking te stellen aan Indo nesië. Het is een gedeelte van het geld, dat de Europese Ge meenschap gereserveerd heeft voor ontwikkelingshulp aan landen waarmee zij geen spe ciale banden heeft. Het geld is bestemd voor een irrigatie project in de vallei van de Lusi-rivier (Centraal Java). Er zal een stuwdam worden aan gelegd om 11.300 hectare te kunnen bevloeien. Hierdoor kunnen ruim 52.000 mensen een bestaan vinden. Opium uit de oudheid ATHENE In een 3.500 jaar oude kruik uit Cy prus zijn sporen van opium gevonden, die erop wijzen dat de oudheid een bloeiende drugshandel kende in het oostelijk deel van de Middellandse Zee. Ook in Egypte en Syrië zijn tientallen van dergelijke aarden kruikjes gevonden. Ze hebben een opvallende vorm die doet denken aan een omgekeerde papaverbol. Hieruit kan men opma ken dat de kruikjes speciaal voor het vervoer van opium werden gebruikt. In oude Egyptische hand boeken voor de geneeskunst wordt opium aange raden voor de behandeling van kwalen van de hoofdhuid en als pijnstiller voor gewonde krijgs lieden. De papaver groeide oorspronkelijk waar schijnlijk alleen in Anatolië, maar is nu in het hele oostelijke deel van het Middellandse-Zeege- bied te vinden. De geleerden zijn het er nog niet over eens of de oude Cyprioten de papaver zelf verbouwden of dat zij gedroogde opiumhars im porteerden en voor de export gereedmaakten. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De Amerikaanse minister van justitie, Edwin Meese, zal in juli een op voorhand al zeer omstreden rapport in onvangst nemen van een regeringscommissie, die een onderzoek heeft inge steld naar de pornografie. De elf man sterke com missie begon haar werk zaamheden ruim een jaar geleden met een forse ru zie. Nu, met haar bevin dingen op papier, maakt de commissie nog steeds ruzie, vooral over de vraag of er verband be staat tussen harde porno grafie en sexueel geweld. Een meerderheid van de com missie heeft die vraag positief beantwoord. Een minderheid daarentegen zegt dat er zelfs geen begin van wetenschappe lijk bewijs voor die conclusie is geleverd. Barry Lynn van de Amerikaanse Unie voor Bur gervrijheid, een lid van de minderheid in de commissie, verklaarde: „Dit rapport is ge schreven met de vooropgezette bedoeling het verband tussen porno en sexueel geweld aan te tonen. Maar de commissie heeft daar geen bewijs voor geleverd. Dat kan ook niet, want de commissie is er niet eens in geslaagd een definitie van het begrip pornografie te geven". Als de commissie een relatie tussen porno en geweld kan bewijzen, kan de minister van justitie op grond daarvan maatregelen nemen, waarop door de tegenstanders van de pornografie in de VS sterk wordt aangedrongen. Tot dus ver echter hebben de voor standers van de vrije versprei ding van pornografie zich met succes beroepen op de in de Amerikaanse constitutie neer gelegde persvrijheid en vrij heid van meningsuiting. In 1970 slaagde een commissie er evenmin in het verband tussen harde pornografie en sexueel geweld aan te tonen. Het hoogste rechtscollege in de VS het Hooggerechtshof heeft zich tot dusver zeer te rughoudend opgesteld in haar uitspraken over de pornogra fie, daarbij vooral verwijzend naar dat grondwettelijke recht op vrije meningsuiting. Tal van onderzoekers hebben in het openbaar hun beklag gemaakt over de wijze waarop de commissie allerlei weten schappelijke materiaal heeft gebruikt, zoniet gemanipu leerd. Critici van het rapport zeggen dat de regeringscom missie in feite oproept tot cen suur. „Dergelijke maatregelen zijn erger dan de kwaal", voegde de New York Times daar in een commentaar aan toe. De meerderheid van de onder zoekscommissie geeft toe dat er weliswaar geen harde we tenschappelijke argumenten aan te voeren zijn voor de re latie tussen pornografie en sexueel geweld. Maar men twijfelt er niet aan, dat er oor zakelijke verbanden bestaan, dat de wetenschappelijke be wijzen „min of meer" zijn ge leverd en dat „ons eigen ge zond verstand ons in die rich ting wijst". Daarom zijn in middels een groot aantal aan bevelingen op papier gezet, die de porno moeten tegengaan. Zo zou het mensen onmogelijk moeten worden gemaakt in pornofilms te acteren en zou het vertonen van obsceen ma teriaal op kabel-tv verboden moeten worden. Verder zou den burgercomité's belast moe ten worden met het toezicht op tijdschriften- en videowin kels waar pornografische ma teriaal wordt verkocht. In Washington wordt overi gens aangenomen dat het rap port straks een bestseller gaat worden. Er is namelijk een complete lijst van alle voor handen zijnde pornografische tijdschriften (2325 titels), boe ken (725 titels), en films (2370 titels) in opgenomen. Boven dien zal het rapport 63 foto's en een aantal nauwkeurige be schrijvingen van pornofilms bevatten. Smartegeld voor nazi - slachtoffers sterilisatie BONN Het Westduitse Bondsdaglid Hildegard Hamm-Brücher (FDP) heeft gisteren gepleit voor smarte- geld-uitkeringen aan slachtof fers van de gedwongen sterili satiecampagne tijdens het nazi-bewind van 1933-1945. Hamm-Brücher drong er bij de regering op aan om even tuele wettelijke beletsels nog deze week uit de weg te rui men, voordat de Bondsdag met zomerreces gaat. Hamm-Brü cher gaf geen schatting hoe veel van de ongeveer 100.000 overwegend gehandicapte per sonen, die werden gesterili seerd nog in leven zijn. (Vervolg van de voorpagina) PARIJS Nederland heeft er in principe geen bezwaar tegen als Frankrijk een andere methode gebruikt dan inspuiting van afvalzouten in de bodem, als de zoutlozingen in de Rijn maar verminderen zoals afgesproken. De Nederlandse delegatieleider Van der Tas zei dit gisteren in Parijs na de eerste dag van de vergadering van de internationale Rijncommissie. Deze internationale commissie is een ambtelijk overlegorgaan van de Rijnoeverstaten. In een telefonisch onderhoud met de premier Ruud Lubbers zou de Franse premier Chirac hebben bevestigd, dat zijn land zijn verplichtingen na zal komen en in elk geval de lozingen in de Rijn zal verminderen. De wijze waarop Frankrijk het probleem van de afvalzouten vervolgens oplost, is volgens Van der Tas een „puur Franse zaak". Het niet doorgaan van de injecties in de grond was in de Elzas vorige week aanleiding de klokken te luiden. De plaatselijke be volking heeft zich altijd verzet tegen deze manier van opslag uit vrees dat het grondwater zou worden aangetast. Gezien de hoge transportkosten van het zout is het zeker dat de oplossing van het probleem toch in de Elzas gevonden zal moeten worden. Bo vengrondse opslag in de vorm van zogenaamde „zoutbergen" lijkt het meest voor de hand liggende alternatief, al bestaat ook daartegen verzet van plaatselijke milieubewegingen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse regering heeft pop- en luchtvaartmiljonair Richard Branson (36) gevraagd liet land een grote opknapbeurt te geven. Branson, directeur van Virgin Records en Virgin Atlantic Airline, voelt daar wel iets voor, maar heeft nog fiiet definitief toegehapt. Recepteert Branson het aanbod, dan wordt hij voorzitter (an een comité bestaande uit vertegenwoordigers van di verse milieuverenigingen. Het plan voor de grote schoon maak komt uit het brein van ex-milieuminister Kenneth paker, die tegenwoordig de portefeuille van onderwijs op ak heeft. Branson hoeft „Operation Facelift" niet in zijn [entje uit te voeren. Baker is met het idee gekomen om Groot-Brittannie weer netjes te laten maken door jonge yerklozen. feker 15.000 jongeren zouden een jaar lang 67 pond per vcck kunnen verdienen met milieuvriendelijke klusjes: traatafval opruimen, bouwvallige schuttingen en muren cpareren, hier en daar iets in de frisse verf zetten, verla- jen panden een opknapbeurt geven, nieuwe vijvers aanleg en en in drukke spoorweg- en metrostations de bejaarden n gehandicapten helpen met hun bagage. De plannen [oor „Operatie Facelift" kregen extra steun.toen premier Thatcher vorige week terugkeerde uit Israël en zij haar ei- jen land ontzettend vuil vond in vergelijking met de jood je staat. pe Grote Opknapbeurt is weer zo'n typisch-Britse stunt die [ermoedelijx weinig of niets zal opleveren. De Britten heb ben al alles en nog wat geprobeerd, niet alleen om hun jand weer netjes te maken. Enkele jaren geleden lanceerde |e Londense binnenstad een campagne om haar straten petjes te houden. Zakenlui, winkels, warenhuizen, restau- fants, koffiehuizen en pubs traden op als sponsors van tiieuwe groene vuilnisbakken, groot genoeg om er al het Itraatvuil in te verzamelen. Maar hoewel het een prachti- üce was, bleven de straten van de Londense binnenstad ïven smerig als voordien. l/oor de nieuwste Britse stunt wordt een beroep gedaan op Richard Branson omdat premier Thatcher deze jonge en- jrepreneur grotelijks bewondert. Branson is een goede or- anisator en weet met jongeren te werken. Hij is een kerel ie het van niets tot iets heeft gebracht en ondertussen for tuin maakte. Thatcher en haar ministers zijn kennelijk van nening dat de jeugd er onder Bransons leiding voor zal orgen dat de troosteloze en zelfs achterlijke aanbljk van reel Britse plaatsen eens en voorgoed verdwijnt. Maar om n die opzet te kunnen slagen, moet Branson wonderen 'errichten. Volgens sommige Britse kranten probeert de egering Thatcher van Richard Branson „de Geldof van iet vuilnis" te maken. Hij is goed bevriend met prinses Mi- hael van Kent en voelt zich ook aangetrokken door de lolitiok. Als Thatchers „Geldof van het vuilnis" zou Ri- hard Branson een eerste stap kunnen doen in de richting an het Britse parlement. )e vakbonden beschuldigen Thatcher ervan, dat zij .jonge laven", alias werkloze jongeren, gaat dwingen om de vuile loei op te ruimen, nadat zij eerst duizenden gemeentelijke 'uilnismannen en plantsoenarbeiders aan de deur heeft ezet. ANNESBURG De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren laald dat zij niet met de zwarte verzetsorganisatie ANC zal 'ïrhandclen zolang het Afrikaans Nationaal Congres geweld •ommunisme niet afzweert. Om de bezwaren tegen onder delingen met het ANC te onderbouwen, deed het ministerie voorlichting een brochure van 42 bladzijden het licht zien, rin documenten en verkaringen van het ANC worden aan- iald. De brochure zal in een oplage van 70.000 exemplaren linnen- en buitenland worden verspreid. C-woord voerder Sebina verklaarde dat de beschuldiging, dat ANC een communistische organisatie is, een leugen is die il gaat sinds deze regering (in 1948) aan de macht kwam. Het I >dat vele politici en geestelijken ons opzoeken, bewijst dat de 'ring intellectueel en politiek niet in staat is om het pro- im op te lossen, zei Sebina. De harde opstelling tussen ANC le Zuidafrikaanse regering is een tegenslag voor de commis- an de Gemenebest, die al maanden probeert een bestand te iken. Sarah Ferguson in glazen koets naar huwelijk LONDEN De 26-jarige Sa rah Ferguson zal tijdenhaar huwelijk met de Britse prins Andrew de traditie voortzet ten door in een glazen koets van Clarence House naar de Westminster Abby te rijden. De koets is in 1910 gebouwd en voor bijna alle koninklijke huwelijken gebruikt. Prins Andrew zal met zijn jongere broer Edward in een open lan dauer, getrokken door vier schimmels, naar de plaats van de huwelijksmis rijden. Buc kingham Palace heeft meege deeld dat voor het huwelijk geen buitenlandse staatshoof den worden uitgenodigd. (ADVERTENTIE) Afscheid Vermoeid en verdrie tig laat Jelena Bonner haar hoofd rusten op de schouder van haar zoon Alexei. Bonner nam na een verblijf van een half jaar in het Westen, afscheid van haarzoon, haar moeder en andere fa milieleden om terug te keren naar de Sovjet- Unie. Hoewel Bonner zei het gevoel te heb ben terug te gaan naar een gevangenis, wilde zij haar man An- drei Sacharov niet al- leen achterlaten in de v stad Gorki, waarheen de natuurkundige in 1980 werd verbannen. \V Vooralsnog lijken de Russische autoriteiten niet geneigd het echt paar toestemming te geven te emigreren. Bonner mocht alleen voor medische behan deling naar Italië en de Verenigde Staten. (Vervolg van voorpagina) HAMM Het incident in de kerncentrale in Hamm, dat zich op 4 mei voor deed, maar pas op 30 mei openbaar werd gemaakt, heeft de negatieve gevoe lens van de Westduitse bevolking over kernener gie versterkt. Meer dan het incident zelf is vooral het feit dat het weken lang voor het publiek ver borgen is gehouden aan leiding tot grote veront waardiging. West-Duits- land was een van de eer ste landen die het infor matiebeleid van de Sovjet- Unie na de kernramp in Tsjernobyl als „onverant woordelijk" bestempel den. Nu hebben de lokale autoritei ten er zelf bijna een maand over gedaan om iets over het defect, waardoor twee minu ten lang radio-activiteit naar buiten stroomde, te melden. Het is nog niet duidelijk in hoeverre de autoriteiten door nalatigheid van een ambtenaar daar zelf schuldig aan zijn. Wel staat vast dat de VEW het verhoogde stralingsniveau in de omgeving van de centrale op 7 mei, tegen beter weten in hebben geweten aan de ramp in Tsjernobyl. Ongeveer veertig Westduitse boeren blokkeerden gisteren de wegen naar de experimen tele kernreactor in Hamm. De boeren versperden de weg met tractoren en maaidorsers en eisten de sluiting van de reac tor, aldus de politie. Het minis terie heeft tot nu toe geen be sluit uitgevaardigd waardoor het weer opstarten van de cen trale vandaag verboden wordt. VEW zei echter in een verkla ring dat een dergelijk besluit onwettig zou zijn. Het bedrijf kondigde aan juridische stap pen tegen het ministerie te zullen ondernemen als voorlo pige sluiting van de centrale zou worden gelast. De directeur van het Interna tionaal Bureau voor Atoome nergie (IAEA), Hans Blix, heeft gisteren gezegd dat het ongeluk in de kerncentrale van Tsjernobyl weliswaar een tegenslag is, maar dat er geen eind zal komen aan de uitbrei ding van de toepassing van kernenergie. Blix zei dit in een openingstoespraak van ENC '86, een internationale confe rentie over kernenergie die op het ogenblik in Genève wordt gehouden. Het ongeluk zal er volgens Blix hooguit toe leiden dat de voorspellingen over het aan deel dat kernenergie zal heb ben in de elektricteitsproduk- tie, moeten worden herzien, maar veel landen zijn wat het gebruik van kernenergie be treft al zover gevorderd dat ze niet meer van deze weg kun nen terugkeren. Hij zei erop te vertrouwen dat de Russische autoriteiten na het ongeluk dezelfde veiligheidsanalyse zullen maken als waar men momenteel in het Westen mee bezig is. Hij pleitte voor grote- J. HOWARD'S PURE MALT WHISKY 12 years old wijn en gedistilleerd Tri. 1015)569324' l/IIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER 97| COPYRIGHT STUDIO AVAN In diep gepeins stond smidje Verholen te- i de muur van zijn smidse geleund. Hij dacht over alles wat er gebeurd was en trachtte de lad te zien. die door het geheel liep. Maar dat - le nog niet zo best. Hij werd toen trouwens in zijn gepeins gestoord door een grote o. die het kleine pleintje voor de smidse op- aide en bij de benzinepomp bleef staan. „Zo f.," mompelde de smid. „Een wagen met 0e officieren. Wel wel, wie had ooit gedacht, ik nog eens leverancier van benzine van het ir zou worden...," Maar hiermee was hij h falikant mis, want de inzittenden van de o hadden zich reeds losgemaakt uit het in- lijk van de comfortabele wagen en traden nu I ferme passen op de eigenaar van de sme- ij af. Ze salueerden allebei stram en model J stelden zich voor. „Generaal majoor d'Afkny- van Cnoedelaere en de luitenant kolonel Pu- 'van Schutter, beiden van de staf...." „Héél aangenaam," zei de smid. „En waarmee kan een eenvoudige dorpssmid de heren dan wel van dienst zijn?" „Aha, dat is de juiste houding," zeiden de twee hoge pieten. „Wij zien het al. Meneer wil snel tot zaken komen. Welnu dan, heer Verholen. Het strekt U tot eer, dat ge het vaderland zulke uitnemende diensten wilt bewijzen." „Wa..wat voor diensten?" wilde de smid verbijsterd weten. „Moet ik soms met herhaling?" „Welnee," lachten de hoge offi cieren mild. „Herhaling is geen dienst. Het héét wel zo, maar iedereen weet dat het doodge woon dwang is. Haha! Lollig hè Nee nee, me neer Verholen. Het gaat om uw uitvinding, het knettercarter. Dat lijkt ons wel iets voor het le ger. Stel je voor, zeg! Daarmee zouden we de snelste gemotoriseerde vervoersmiddelen ter wereld hebben. Da's nuttig zowel bij de aanval als bij de elastische terugtocht!" re internationale samenwer king om te zorgen dat de vei ligheidsnormen overal aan de zelfde hoge eisen voldoen. Blix merkte op dat de Sovjet-Unie inmiddels haar volledige me dewerking bij een dergelijke samenwerking heeft aangebo den. Westduitse boeren blokkeerden gisteren de wegen naar de kerncentrale in Hamm: zij eisen het stilleggen van de reactor, nadat op 4 mei een lek was ontstaan.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5